Zondag 18 Maart 1900. Ons l VAN Staatkundig overzicht. BINNENLAND^ I I 1 Tweede Blad De Echo van het Zuiden. en Vrijstaters zijn verbonden, zullen wij, Belgen en Hollanders, niacinig genoeg zijn om ons door allen te doen eerbiedigen en. zonder oorlog ie voeren, mee te helpen aan 't voorwaarts schrijden dei volkeren op den weg van den vooruitgang" „Men zie onder <le advertentiën „De Grands Magasins du Printerop3 van Parijs" is deze week rijk aan interessante platen en boeienden degelijken tekst. Op het titelblad een gravure voorstel lend de Aankomst vau Lords Roberts in Kaapstad. Verder een prachtige plaat, ons een kijk je gevend op de ambulance aan 't werk na den slag bij Ladysmith. Een goed geslaagde gravure geeft ons te zien dc voorouders van Long—Tom, n l. de eenige kanonnen, die het Transvaal- sche leger bezat in den oorlog van 1881, terwijl een niet minder keurig plaatje ons een denkbeeld geeft hoe de Boeren een Pantscrtreiii laten verongelukken, door de dwarsleggers uit 't zand te woelen. Als afwisseling op die treurige tooneelen VAN DEN OORLOG vinden we een alleraardigst tafereeltje Bij 't Crocquctspcl terwijl we verder met genoegen, maar met spanning, den blik laten rusten op het ge vaarlijk spelletje waarmee de drie kleine kleuters zich bezighouden. Voorts een welgeslaagd portret van Gravin Sophie Ckotek, de dame voor wie een keizerskroon wordt opgeofferd, zullen niet minder welkom zijn. Zeer interessante tekst biedt ons een afwisselende lectuur op aller lei gebied, zoowel wetenschappelijk als ro mantisch, terwijl ook voor pittige humor met kostelijke illustraties versierd, ten over vloede is gezorgd. Deze illustratie welke wekelijks in 8 a 10 pag. verschijnt, is voor dc lezers van ons blad verkrijgbaar h 30 ets., franco per post 371 /2 ets. per drie maanden. jJjUgpr Wie deze illustratie nog niet bij zijn courant ontvangt, verzuime niet zijn wenscb daartoe aan ons te kennen te geven. Als de sneeuw op de toppen van den Balkan gaat smelten, ontstaan er regelmatig geruchten over oorlogzuchtige planuen in die streken, waardoor naar het heet de vrede van Europa gevaar loopt. Dat gebeurt elk ja r, maar als de zomer in het land komt, blijkt meestal dat meu zich onuoodig bezorgd gemaakt heeft. Zoo was men verleden voor jaar bevreesd voor een opstand in Albanië maar er gebeurde niets. E11 nu ontbreekt het wederom niet aan allerlei avontuurlijke ver halen. Zoo sprak men in de laatste weken van een op til zijnden oorlog tusschen bemë en Bulgarije, van het onafhankelijk verklaren van laatstgenoemd land, van expedities onder leiding van de bekende Macedonische comi tés en van Russische planuen op de haven van Boergas. Baarbij kwamen nog grenscon flicten tusschen Turkije eu Montenegro en de onvermijdelijke opstootjes in het Noorden van Albauie, waar altijd auarchie heerscht. In gewone tijdeu zouden die dingen bij gebrek aan erger eenige aaudacht getrokken hebben, maar ditmaal worden zij door den oorlog in Zuid-Afrika op den achtergrond gedrongen. Daarenboven weet men dat, door de bekende overeenkomst tusscnen Rusland en Oostenrijk-Hongarije, de rust in die s'reken beter gewaarborgd is dan vroeger. Weliswaar is het zeer de vraag, of men in Petersburg tot zulk een overeenkomst zou zijn overge aaan als de Russische politiek dezelfde gebleven was als vtoeger, maar dal verandert niets aan het voo.deel van den nieuwen toestand. En die nieuwe toestand brengt mede dat het bezit van Konstantinopel eu de daarmede verbonden toegang tot de Middellandsche Zee sinds de bezetting van Egypte door de Eogelschen voor Rusland mmder gewichtig is, daar die zee nu feitelijk een Engelsch binnenwater is geworden, waarvan de sleutels (Gibraltar en het Kanaal van Suez) in Londen liggen. De vraag van de vrije doorvaart door de Dardanelles vroeger zoo gewichtig, is thans van geen belang meer. Rus'and, dat deels een Azia tische mogendheid is; heeft tegenwoordig meer belang in Perzië dan in Turkije. Hei is van grooter gewicht een vrijen toegang Daar de Perzische Golf te hebben dan naar de Middellandsche Zee. Door die veranderde inzichten heeft het Oostersch vraagstuk zijn gevaarlijk karakter verloren, en gaat mei alleen Turkije, maar ook Oostenrijk-Honga rije een kalme toekomst te gemoet. Nog een kwart eeuw geleden was het Oostersch vraagstuk de zwaitste stip aan bet politieke fi,mament. Dit is thans anders en het gevaar dat een ruwe hand het langzame ontbin dingsproces waarin Turkije sinds een eeuw verkeert, zal trachten te bespoedigen, is voor langen tijd geweken. Nederland en België. In verband met de zeer iuteressante gedach teuwisseling aangaande het al- of niet-wen- schelijke van een verbond van Nederland met een andere mogendheid, meer naar aanleiding van het geopperde denkbeeld van een defen sie! verbond met Belgie, is het van belang, dienaangaande de zienswijze aan te halen van een Belgisch generaal, van wien men kan getuigen dat hij, als medewerker van den in geheel Europa zoo gunstig be kenden generaal Brialmont, geacht kan worden op militair-politiek gebied eenig ge zag te bezitten. Hij schreef het onderstaande onlangs, toen de in Zuid-Afrika gebleken inferioriteit der Kngelsche officieren en van de geheele legermacht trouwens, hier de vraag had doen ijzen: „Wat zal er gebeuren met het kleine Belgie, zoo Engeland de menscheneters, die gereed staan om ons in ie slokken, geen vrees meer zal aai jagen zoodra het wakke re Albion niet meer in staat zal zijn ten onzen gunste op te treden tegenover onze voortreffelijke zusters,Frankrijk en Duitschland die er geenetlei belang bij hebben dat wij in het leven blijven In antwoord op deze hem gestelde vraag schreef de Belgische gei eraal „Bij al hetgeen Engeland, naar 't heet voor ons gedaan heeft, zijn uitsluiten'! eigenbelang en zelfzucht de drijfveeren ge weest zij die gereed staan Engelands al te duidelijk blijkende neerlaag te bejamme ren in de verfoeilijke, zelf gewilde worste ling legen de kleine Hollandsch - Belgische natie van Zuid-Afrika, oordeelen zeer opper- vlakkig. 4 „Wie gelooft dat Engeland iets heeft gedaan om de minachtende weigering uit te iokken, waarmee Bismarck de hem door den listigen Napoleon voorgestelde planner tot verdecling van de vroegere Nederlanden in de al te beroemde Benedetti-verdrag, be antwoord heeft, die moet niet weten dat het verdrag van 1870, waarbij de twee oorlog voerende naties zich verplichtten Belgie s onzijdigheid te eerbiedigen, door Engela d enkel en alleen op Bismarck's aansporing werd voorgesteld. Deze voorzag maar al te duidelijk de gevolgen der droevige politiek van laten begaan, die toen reeds werd ge. volgd door den toekomstigeu tegenstander op maritiem en koloniaal gebied van het Germaansche Keizetrijk, waarvau zijn mach tig genie pas den definitieven grondslag had gevestigd. De geschiedenis van '1 verledene na te gaan, is zeker wenschelijk, maar diep genoeg daariu te kunnen doordringen om de ver strekkende plannen der meesters op politiek te kunnen doorgronden, is geen gemakkelijke taak. En toch is dat noodig om wel te be- _,iijpeti dat, tot heden toe, Duitschland nooit van plan is geweest welk deel ook van Ne derland in te lijven, en dat zelfs Frankrijk geenszins er aan denkt onze provincies in te lijven Dat zijn enkel plannen van chau vinisten. Alleen politieke tinnegieters, staats lieden zonder eenige beteekenis, zooals er in alle landen zijn, kunnen van zulke misdadige plannen droömen en hun verwezenlijking wenschen. „Laat men onze geschiedenis met meer opmerkzaamheid bestudeereu. Men zal dan constateeren dat onze omwenteling van 1830, zeer gerechtvaardigd en zeer noodig in be ginsel (het was ons oumogelijk haar te ver mijden), alleen ddürom den steun van 't toen malige Engeland heeft gevonden, omdat die staat de ontbinding verlangde van het Ko ninkrijk der Nederlanden, de voormalige Vereenigde Provinciën, een rijk, waarvan Albion de militaire, maritieme en koloniale macht vreesde. „Neen Belgie eu Nederland hebben vol strekt niets te vreezen van het mogelijk ver val het aanstaande, onvermijdelijke verval zooals de tegenstanders verkondigen van het groote Britsche rijk. Men mag het be treuren, aangezien het gedurende langen tijd een land van ware vrijheid is geweest. Onge lukkigerwijs is dit niet meer 't geval, sedert het imperialistische Chamberlainisme re- geert «Laat Albion dan, zoo '1 wil. een zelfmoord begaan het is zijn eigen nadeel. „De toekomst van ons land hangt niet af van Engelands macht, maar enkel van de onze. Wij zijn ons eigen baas. Onze po litiek volgt reeds een nieuwe richting en dient daariu voort te gaan. Meer dan ooit moeten wij onze krachten orgauiseeren om aan moge lijke verafliggende eventualiteileiten het hoofd te kunnen bieden. „Wij moeten zonder omwegen terugkeeren tot de vroegere unie met onze natuurlijke bondgenooten Wij moeten elk, Neder land eu Belgie, onze onafhaukelijkheid, 01 ze eigen iustellingen, onze nationale dynastie behouden Maar wij moeten samen gaan Het tegenwoordige Duitschland en Frankrijk zullen ons helpen om dat verhond te ver wezenlijken. Verbonden, zullen wij voor elk der beide rijken het stootkussen zijn dat de verbonden mogendheden in 181415 hebben willen scheppen. Wij zullen beide tegen eiken hij den tegenstander opwellenden lust tot een aanval opkomen. Die twee groote con tinentale machten zijn bestemd om het met elkaar eens te worden, eu eerder dan men denkt zal de definitieve oprechte vrede tus schen hen gesloten ziju. „Verbonden, zullen Belgie en Nederland in Europa zijn wat te dezer ure, in Zuid- JLfrika, ouze vrienden en verwanten de Boeren WAALWIJK, 17 Maart 1900. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en I'abrieken, richtte een verzoekschrift tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverluid, in den geest van het uitvoerig adres der Kamer van Rotterdam, om zooveel mogelijk afdoende maatregelen te nemen tegen de ongereld- heden en de desorganisa'ic van het tegen woordige treinenverkeer op de Nederlandsche Spoorwegen, waardoor, helaas, reeds zoo menigmaal raenschenlevens en andere groote onheilen waren te betreuren. Zij besloot verder tot de Eerste Kamer der Staten Generaal (in dato 13 dezer) een adres in te zenden over de ongevallenwet, in velband met haar adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal (dd. 10 Oct. 11.) en thans naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek der Vereeniging van Nederl. Werk gevers, waarin wordt aangedrongen, op verwerping dier wet, op grond van de prac tische bezwaren, welke door de aanneming van dit Ontwerp tegen het moreel en physiek belang van den werkman rijzen en van de grootere moeielijkheden, waarin ook de werk gever zelf hierdoor wordt gebracht. Yerkoogiug van Schoen cn Ledcrprijzcn. Naar aanleiding van de beweging hier te lande, om verhooging van leder- en schoen- prijzen te verkrijgen, en meer speciaal naar aanleiding van het debat dat op de alge- tneene vergadering van Schoenfabrikanten te 's Bosch werd gevoerd, omtrent de wijze waarop deze verhooging aan 't publiek zou worden bekend gemaakt en omtrent hetgeen ieder in de kosten der publiciteit zou bij dragen, is het ons inziens misschien niet geheel van belang ontbloot even mede te deelen, hoe deze beweging in België werkt, hoe daar publiciteit wordt gegeven en hoe daarvan de kosten onderling zullen worden gedragen. Ook daar is een bond van Schoenfabri kanten in België opgericht (aanvankelijk slechts 40 leden tellende) en eene verhoo ging aangenomen van 10%. Deze bond heeft aan de Looiersbeurs te Luik en andere Looiersvereenigingen, de volgende circulaire verspreid „De onophoudelijke verhooging van alle artikels bij den schoenindustrie gebruikt, heeft den fabrikanten gedwongen, de prijzen van al hunne fabricates te verhoogen. Op dat wij deze verhooging van onze afnemers kunnen krijgen is het natuurlijk noodig, dat zij op hun beurt en zonder moeite die ook van 't koopend publiek kunnen ver- krijgen. Om tot dit resultaat te komen, moeten wij onzen toevlucht nemen tot eene zeer uitgebreide publiciteit, maar van zelf ook tot eene zeer kostbare. Het voorloopig comité is zoo vrij uwe hulp in de kosten der publiciteit in te roe pen en het hoopt, dat gij 011s deze aan moediging niet zult onthouden, want de belangen der looierij zijn zeer nauw ver bonden met die der schoenmakerij". In België dus wenscht men dat de looiers mede bijdragen in de kosten, wijl die er toch zeker groot belang in hebben, dat de schoenwinkels en het koopend publek goed overtuigd zijn, dat ze meer moeten betalen; dan ook zal de schoenfabrikant eerder ge negen zijn een hoogere prijs voor 't leder te besteden. De loeiersbon d heeft nu besloten deze aan vraag om subsidie aan te houden tot eene volgende vergadering en er bestaat groote kans, dat deze zal worden verstrekt. Verder heeft de bond aan de afnemers een circulaire gezonden, waarin wordt me- gedeeld dat de prijzen van de schoenen ver hoogd moeten worden, wijl alle grondstoffen steeds in prijs stijgen. Om nu het publiek ervan in kennis te stellen, en dat het de verhooging spoediger aanneemt, als gij die toepast, (zoo gaat de circulaire voort) hebben wij zulks in alle bladen bekend gemaakt. Door deze publiciteit kunt ge reeds de prijzen van de bij U in voorraad zijnde schoenen verhoogen on die in 't vervolg handhaven. Ongeluk. Hedenmorgen had een knecht van den heer v. I. alhier, terwijl hij aan de haven een kar met zakken graan aan 't laden was, het ongeluk rr achterover af te vullen, zoo dat hij met zijn hoofd op de keien terecht kwam. In bcwustelooze» toestand werd hij in 't café Dekkers binnengedragen, en on middellijk om een geneesheer gezonden. Zijn toestand is, naar men ons mede deelde op 't oogeublik tamelijk wel. Nieuwe Tramlijn. Woensdag werd te 's Bosch een aanvang gemaakt met het leggen van rails vanaf hef station van deu stoomtram 's Boschlious- den tot aan de Oude Spoorhaven. Deze lijn zal in hoofdzaak worden gebruikt voor het goederenvervoer, waardoor de tram onmid dellijk gemeenschap met de Dieze krijgt. Volksweerbaarheid. De commandeerende officieren van het 2e, het 3e en van het 6e reg. inf. zijn in correspondentie getreden met de burgemees ters der verschillende gemeenten in Noord- Brabant ten einde plannen te beramen voor de aanstaande te houden schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerbaarheid. Hof van Arbitrage. Een der groote woonhuizen aan het einde van de Prinsengracht in Den Haag, eenige huizen voorbij het gebouw „Pulchri Studio*, is door het Riik gehuurd, ten einde dat in te richten als' Hof van Arbritrage en per manent bureau van de Vredesconferentie. Alvorens de huur is afgesloten werd het gebouw bezichtigd door de minister van baitenlandsche zaken den lieer De Beaufort, en den gezant van den czaar bij ons hof. De mogendheden, die tot de uit de vre desconferentie voortvloeiende overeenkomsten zijn toegetreden,zullen gezamenlijk dc kosten van inrichting, enz. dragen. Tweede Kauicr. De Tweede Kamer heeft al de amende menten, zeven in getal, ingediend op artt. 12 15 van de Leerplichtwet (geldige re denen van tijdelijk schoolverzuim), verwor pen dat van den heer van der Zwaag met 69 tegen 30, van deu heer Ketelaar met 67 tegen 32, van den heer Tydeman met 50 tegen 49 stemmen Slechts één lid, vermoedelijk de heer van Kerkwijk die on gesteld is, was bij de stemming afwezig. De artt. 12—15 zijn daarna onveranderd aangenomen, behoudens een redactie-wijzi- Sehoenmakcrsvercenlgiug te Waalwijk. De Schoeninakersvereeniging alhier zal op Dinsdag 20 Maart, 's avonds ten half negen 00 de zaal //Musis Sacrum" te Waalwijk, eene algemeene vergadering houden. Punten ter behandeling zijn 1. Bekendmaking van het koninklijk be sluit. 2. Vaststelling huishoudelijk reglement. 3. Verkiezing van het Bestuur. 4. Mededeelingen. 5. Rondvraag. Zeker zulleD de leden trouw ter vergade ring opkomen, waar zulke gewichtige punten te behandelen zijn. De Staatscourant bevatte gisteren de Statuten der Schoeninakersvereeniging alhier. ging, door den heer Roessingh voorgesteld en door den minister overgenomen. De Tweede Kamer zette de behandeling der Leerplichtwet voort bij art. 1 8 (opma ken eener alphabetische lijst door B. en W.). Verworpen werd het amendement van den heer Verhey (uitgifte van schoolkaar- tcn) met 70 tegen 24 stemmen. De artt. 18 21 werden zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, art. 19 na eenige wijziging en aanneming, met 46 te gen 45 stemmen, van het amendement van den heer Rink (wekelijksche mededeelingen der schoolhoofden aan den arr.-schoolop- ziener schriftelijk en in bepaalde ge vallen door den klasse-onderwijzer mede onderteekend). De Tweede Kamer heeft het door de heeren Van Kol, Schraper en Troelstra voorgestelde nieuwe art 23 bis van de Leer plichtwet, strekkende om de straf bepalin gen van art. 23 ook van toepassing te ver klaren op hen, die als werkgever een school plichtig kind gedurende den schooltijd ar beid laten verrichten, met 64 tegen 31 stemmen verworpen. Nadat de heer Ketelaar zijn amandement op art. 25, strekkende om het in dit arti kel geregelde toezicht op het huisonderwijs te verscherpen, had ingetrokken, werd het amendement van den heer van Karnebeek op hetzelfde artikel, strekkende om het on- derzoek van den schoolopziener naar de voldoendheid van het huisonderwijs alleen toe te laten bij gegronde reden voor ernsti- gen twijfel, met 85 tegen 9 stemmen aan genomen. Art. 25 werd vervolgens aangenomen met 52 tegen 44 stemmen. Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen in de eerste twee maanden des jaars was, wat het eindcijfer betreft, zeer gunstig, daar dit een totale vermeerdering aanwees van bijna 8 ton. In de onderdeelen vertoonden zich in tusschen allerlei schommelingen, waar door het moeilijk wordt eenige conclusie te trekken ten opzichte van den algemeenen toestand van handel en bedrijf. Zoo bleef b. v. de opbrengst der grondbelasting en van de vermogensbelasting onder die van het vorige jaar, terwijl de overige directe belasting er zoo ver boven ging, dat het totaal 21/2 ton hooger was. Het invoer recht gaf een verhooging van l»/4 ton, en de accijnzen klommen met 4V2 ton. Daar entegen gaven de indirecte belastingen een vermindering van 2 tonde posterijen, rijkstelegraaf en loodsdienst gaven weer een hoogere opbrengst. Het reeds in Januari waargenomen verschijnsel, dat het gedistil leerd, na het vorige jaar minder te hebben opgebracht, weer een hooger bedrag aan het Rijk heeft verschaft, hield ook in Fe bruari aan. Een bijzondere oorzaak voor de meerdere opbrengst van bijna 2 ton aan jeneveraccijns is niet aan te wijzen. Vier officieren vermoord. Betreffende de te Sileraka (Zuidkust van Nieuw-Guinea) door de Papoea's gevangen genomen officieren van de Generaal Pel* der Koninklijke Paketvaart-Maatschappij, bij het departement van Koloniën volgei Ij telegram van den Gouverneur Generaal v j Nederl. Iudië ontvangen „Controleur Kroesen van de afdeeli:! West en Zuid-Nieuw-Guinea bericht offic ren van de „Generaal Pel" vermoord; 1 daders gevangen." De tweede poging van de „Serdang" j opsporing en zoo mogelijk bevrijding d schepelingen van de, „Generaal Pel" lie derhal.e geen ander resultaat gehad, dat alle twijfel omtrent het lot der gevt genen is opgehevende 3e officier J. Van d^r Plaat uit Vlaardingcn, de 3e n j chinist F. Leemans en de 4e. machinist j F. Van Breemen werden door de inboc lingen vermoord, terwijl 6 medeplichtig door de „Serdang" vermoedelijk naar So rabaja, zijn meegenomen. Revue over de visschers vloot. Men schrijft aan hel „H. bid." „Naar wij vernemen, worden ernsti stappen gedaan,om in den loop deze9 ja; de visschers vloot der Zuiderzee op een 11 paald punt te vereenigeu en II. M. de 1 ningin en II. M. de Koningin-Moeder te noodigen die in oogenschouw te nera „Wij achten het een uitmuntend dei beeld H. M. te verzoeken, een revue houden over deze vredesvloot, bemand d« zoovele kloeke mannen, die voortdure kampen met de elementen, om een so' stuk brood te winnen voor hunne gezim en die een zeer belangrijke volksnijverhi bevorderen. Het zal een interessant schouwspel zi Katholieke illustratie. De prospectussen van den 34sten Ja; gang der KATHOLIEKE ILLUSTRAT beloven reeds meer dan genoeg, om i een woord te zeggen ter gunste van reeds zooveel jaren bekende tijdschrift, om zijn fraaie platen en boeiende lect' zich een eerste plaats onder de katholi tijdschriften heeft verworven. Dat de ILLUSTRATIE wijd en zijd verspreid, achten wij een gunstig versch sel. I11 dezen tijd, nu er zooveel slet lectuur onder de menschen wordt gebrai of op zijn zachtst genomen zooveel neut lectuur, die geen enkel nobel gevoelen harten wakker schudt, heeft de ILLUSTE TIE zich als een waar vriend des hu doen kennen. Haar boeiende verhalen en novellen, 1 geestige humoresken en schetsen, uit de der beste katholieke schrijvers, wegen gehalte ruimschoots op tegen al wat er liet gebied van lectuur wordt geboden, haar keurige platen hebben in de 33 ja van haar bestaan voor velen ongetwij den grondslag gelegd voor een gezo ontwikkeling van den goeden smaak. „Elk wat wils" is het devies van dit schrift, dat het ook in dezen jaargang 1 kens de eerstverschenen nummers met s ces nastreeft. Brand. Donderdagavond omstreeks vijf uur, een rossige vuurgloed zichtbaar boven westen der stad Arasterdam. De 50 it meter lange houten loods op den We.' doksdijk die gedeeltelijk voor goed in transito-verkeer, gedeeltelijk dient bergplaats van brandstoffen als steenk cokes en briquetten ten dienste der bouwen van de Holl. LJz. Spoorweg-ft schappij stond over de geheele lengt lichte laaie. In een ondenkbaar oogen hadden de vlammen zich langs het k droge houten dak en dito bekapping de geheele lengte van het gebouw spreid, en gevoed door de groote ir brandstoffen, zoomede door de aanwezig van zeer vele collies, verpakt in stro houtwol. Hoewel de brandweer onmit lijk met een aantal brardkranen, en spo daarop met vier stoombrandspuiten alle gingen in het werk stelde om 't vemie element tegen te gaan, is het niet ge ook maar iets te behouden. De gel loods en alles wat daarin bewaard wen een prooi der vlammen geworden. Be' dien zijn van de wagens, die op de voor de loods stonden, twee geheel en 6-tal gedeeltelijk door het vuur verr De oorzaak van den brand is vermoed (oe te schrijven aan een pot met teer op een open kachel geplaatst was. schade is op dit oogetiblik on mogelij bepalen. Te 6 uur was de brand ge l alles was verteerd. Betreffende den brand van het ni klooster en de kerk te Sluiskil (gem< Ter Neuzen) wordt nog het vol£ gemeld Tusschen tien en half elf uur Dit avond meende een der paters iets te ht wat hun verdacht voorkwamdaarom hij op en ging op deu zolder kijken daar niets door hem bemerkt werd, hij zich weer ter ruste. Kort daarop de hij, evenals een andere broeder, iets vreemds, en op den zolder gek ontdekten zij veel rook, en bleek he de kerktoren reeds in brand stond. As zien geen blusschingsmateriaal voorha was, breidde het vuur zich zeer snel en spoedig stond het geheele dak in Het duurde een zeer geruimen tijd ee het blusschingswerk werd aangevange het geheele gebouw, evenals de kei, totaal afgebrand. De kerksieraden d het klooster waren, zijn slechts gedeel gered, doch alles wat zich in de kerl vond, is een prooi der vlammen gewo

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5