J De Zuid-Affikaansche oorlog. i': IJl Li; i1 BINNENLAND. 1 j; v ,i I' 1 Het seizoen van //inwerken* is verre va: geëindigd, en een tegemoetkomende houditi van de zijde der huiden-importeurszonde iu den eigelijken zin van reactie te sprekei kan niet anders dan gunstig werken voor hen én voor de consumptie, die daaraa: de grootste behoefte heeft. I I 'I:| i I I i 11 .1 if ll i i i i |l 1 i! I 11 i i l I I I waarop de Duitsche Anatolische spoorweg het oog gevestigd heef') naar Ada Bagar aan aan dien spoorweg, daarlangs tot Angora, en verder over Siwas en Wan naar de grens terwijl Rusland zich niet zal bemoeien met wat Duitschland bezuiden die lijn wil onder nemen. Van Duitsche zijde is dus geen tegenstand meer te vreezen eu nu Engeland zich in het Zuid-Afrikaanschen wespennet zoo vast heeft gewerkt dal het gedu ende geruimen tijd nergens elders op de wereld krachtig zal kunnen optreden, van de Brit'en ever min. Het oogenblik om aan zijn plannen eeu be gin van uilvoering te geven scheen dus gunstig, en Rusland heeft dan ook nu niet langer meer gewacht om het masker af te werpen en openlijk den Sultan en zijn regee ring te laten weten wat het in het begeerde deel van Klein-Azie verlangt. Voorloopig bepalen zich zijn cischcn tot het vn krijgen van een concessie voor een Russische maatschappij welke natuurlijk in werkelijkheid niemand anders dan dc Russische staat zal wezen voor den aanleg van den voor de Russen zeer gewichtige» strategischen spoorweg van den grens bij Kara Oergan door het dal van de Araxes naar Erzeroem, in aansluiting aan de aan te leggen lijn van Kars over Sarakamisj naar dien bergpas; welke spoorweg later verlengd zou worden naar Trebizonde, en wellicht ook over Siwas naar Angora, dat op het oogenblik het eindstation is van den Ana'O- lischen spoorweg van Konstautinopel. Tevens moet de Porte zich verbinden in de grens provincies en in die aan de Zwarte Zee aan geen andere maatschappij dan die Russische vergunning tot het aanleggen van vei keert— wegen te rerleenen terwijl, zoo de Tuiksche staat zelve daartoe zou willen overgaan, uit sluitend in Rusland daarvoor het benoodigde kapitaal zal mogen opnemen. Zooals men ziet, staat dit ongeveer gelijk met een oeco uomisch voogdijschap dat Rusland zal oefenen over een groot deel van Aziatisch— Turkije, daar de Russische maatschappij in kwestie als waarborg voor een behoorlijken interest van de door haar in die ondernemingen le steken kapitalen, ook deel wenscht te nemen aan het ontwikkelen van de natuurlijke hulp bronnen van de streken welke haar spoorweg zal doorsnijden. De Sultan en zijn regeering zijn natuurlijk volstrekt niet genegen, aan die brutale eischen van den Russischen buurman gevolg ie geven, en zij stellen nu al sinds zes weken, alles in het werk om zich daaraan door alleilei uil— vluchteu te onttrekken. Maar de regeering van den Tsaar blijft onverbiddelijk op zijn stuk staan, en de Groote lieer heeft noch te Berlijn, noch te Londen den steun gevonden welken hij daar tegen Petersburg hoopte te verkrijgen. Bovendien hebben de Russen een groot deel van hun strijdkrachten te land zoowel als ter zee in Zuid Rusland en den Kaukazus op voet van oorlog gebracht natuurlijk zoogenaamd voor manoeuvres en een fevue voor den Tsaar en trekken belangrijke troepenmachten samen om Kars op de Turksche grens en Koesjk op de Af— gaansche, welke maatregelen zonder twijfel als eeo waarschuwing moeten dienen aan het adres van den Sultan en de Britsche regee ring om het niet le wagen, ditmaal wederom de Russische plannen tegen te werken en te laten mislukken. Eu dus zal Abdul-Hanrid zeker niets anders overblijven dan toe te geveo. Gaat dan tevens het pachten van de haven van Boergas van de Bulgaren, om er een kolenstation voor de Russische Zwarte Zee- vloot te vestigen, door, dan zullen de Russen, zoowel iu het Noorden als in het Oosten zich op weinige uren van de hoofdstad van het Ottomansche rijk hebben genesteld o( kunnen nestelen. Dat zal dan reeds het tweede groote poli tieke voordeel wezen dat Rusland op vreed zame wijze uit den oorlog in Zuid—Afrika heeft getrokken. N. R. Ct. Indien stilstand dan al niet immer is gelijk te stellen met achteruitgang in verband met den stand van zaken in Afrika's zuide lijk deel en meer nog ingevolge de officieele en officieuse publicatien der laatste dagen en weken van Britsche zijde, kan geconstateerd worden, dat de afwezigheid vau groot nieuws teu gunste der Engelschen (zooals het ontzet van Mafeking met verdrijving van het restje der Boeren uit de nabijheid van deze stad, de vernietiging van dc legermacht der Boeren, komende uit het noordeu van Kaapkolonie, waar zij gedurende een maand of vijf de generaals Gatacre en French hebben bezig gehouden ten oosten van Bloemfontein de terugdrijving van de in de Biggars- en Dra- kensbergen zich verschanst hebbende strijders der beide republieken door de krijgsmacht van generaal Redvers Bulier, die dan nu toch eindelijk en ten langen leste voor zijn repu tatie wel eens een heuselijk gevecht mocht aangaan met voor hem voordeelig verloop en de opmarsch vau den opperbevelhebber generaal Roberts tot voltooiing van den door hem ondernomen arbeid ter knechting der beide republieken)dat (herhalen we) het uitblijven van nieuwsberichten van verblijden den aard voor John Buil, dezen terecht onaan genaam moet stemmen en geleidelijk weg zelfs zoo iets als onrust moet doen sluipen in zijn argeloos gemoed, dat nu juist volkomen gerust begon te worden ten aanzien van den verderen loop der zaken Indien er nu maar volkomen stilte ware, indien de opperbevelhebber niets losliet (noch ten gunste noch ten nadeele van de Britten in Oranje-Vrijstaat, in Kaapkolonie en in Na'al) zou men zich aan de boorden der Theems nog in slaap kunnen wiegen met de zelfbegoocheling dat de opperbevelhebber in alle rust en kalmte aan de voorbereiding der finale bezig is, dat hij op een gegeven moment (als zelfs de slimste beoordeelaars in het moederland er niet op verdacht zijn) de natie wil verblijden met de bekroning van zijn arbeid zooicis als een groote verras sing dus met gesis van vuurpijlen en geratel van raketten, besloten door een schittcreude apotheosï, waarbij de Boeren (de strijders voor vrijheid en onafhankelijkheid) de lijdende rol zouden vervullen in den meest letterlijken zin Hoe ver schijnt men op het moment weer verwijderd te wezen van de verwezenlijking der door de vele en veleile'. telegrammen van generaal Roberts gewekte verwachtingen, waarbij de opperbevelhebber zich (in navol ging van Rtdvers Buiier, van Gatacre en van Methuen ook al weer schijnt te hebben laten misleiden door onjuiste inlichtingen, en dan door persoonlijke wenschen en verlangens welke te midden van den overwinningsroes door hemzelven wellicht zijn aangezien voor en ten beste gegeven als.. de zuivere waar heid en werkelijkheid Dat de opperbevelhebber in Afrika's zuide lijk deel niet onfeilbaar is, dat hij zelfs be hept is met menschelijke ondeugden men wist het te Londen toen men zich liet mee- sleepen door zijn achtereenvolgende voorspel lingen en toekomstzangen van verblijdenden aard, doch Roberts had in het begin van zijn regime op het terrein van den strijd zoozeer getoond hoe weinig hij wilde weten van woorden en hoezeer hij prijs stelde op daden, dat hij zoo ongeveer nergens en door niemand iu het Vereenigde Koninklijk, be streden of op de vingers getikt werd Wat wilde generaal Roberts met zi;n uit noodiging aan het adres der hoofdofficieren en der militaire attachés tot een feestbanket te Pretoria, terwijl hij wel kon weten, dat er, zooal geen volkomen zekerheid, dan toch groote kans bestond op een geweldige r zet ten koste van alles en allen van de zijde der Boeren, vóórdat de Britten hun vlag zullen kunren hijschen te Pretoria Oranje-Vrijstaters, die zich (door den nood gedwongen of ook wel ui' berekening en eigen belang) zijn komen onderwerpen aan het Britsche gezag in antwoord op de on verdedigbare proclamatie van generaal Ro berts, hebben de Transvalers vast besloten geheeten den krijg voort te zetten tot het uiterste, waartoe dezen in staat zijn door een rijken vooriaad levensmiddelen en am munitie voor minstens zes maanden en dan door de enorme sterke stellingen op Trans vaalsch grondgebied zelf, welker vermeeste ring den Engelschen zeer zwaar zal komen te staan (Johannesburg zou r.iet zoo beslist verdedigd worden doch te Pretoria zou een den Engelschen een ontvangst worden bereid die hun vele tientallen van jaren nog zal heugen Aan een brief van den Vrijstaatschen tolk Poulteney, welke te Bloemfontein is ontvan gen, ontleende de correspondent van de Daily News de mededeeling, dat de Burgers vast vertrouwen dat zij de Engelschen kun nen terugslaan. Zij zijn te Kroons'ad met een groote gecombineerde macht, waarover generaal Joubert in persoon het bevel voert en hebben in de stad een grooten voorraad levensmiddelen opgezameld. Zij zijn vast besloten daar stand te houden. Er worden verschansingen gebouwd die de stelling tot een ware vesting maken, alle beschikbare kanonnen zijn daar opgesteld. Zoowel Vrij staters als Transvalers moeten vast besloten zijn het Britsche leger te beletten de rivier over te steken. Volgeus de Herald hopen ook de aanvoerders der Boeren dat zij het voortrukken der Britsche legers zullen kun nen stuiten. De voorposten der Boeren strekken zich aan weerszijden van den spoor weg uit lot de Modderrivier. Doch dit heeft dan nog betrekking op de toekomst en men kan raeeneu dat het weer standsvermogen der Boeren overdreven wordt voorgesteld en dat zij geen stand kunnen houden wanneer zij bedreigd worden van verschillende zijden tegelijk door mumcrieke overmachten, in verband met welk plan de campagne de opperbevelhebber te Bloemfon tein zijne beschikkingen neemt en naar aan leiding waarvan hij het grondgebied dat achter hem ligt moet zuiveren en ook zijn onmiddelijke nabijheid moet vrijmaken vau den vijand. 't Mocht wat met die zuivering Hoe nadrukkelijk eo hoe beslist heeft ge neraal Roberts betoogd en verzekerd, dat het grondgebied ten zuiden en een aanzienlijk deel tet» noorden van de Modderrivier, vol komen veilig was en wat moest hij nu Za terdag berichten naar het departement van oorlog in de voor Jobstijdingen gebruikelijke bewoordingen „Een ongelukkige gebeurtenis heeft zich Vrijdag voorgedaan twee luitenants-kolonel (Crabbe en Codrington) kapitein Trotte en luitenant Lygen reden (dat was dus Vrijdag) op een mijl acht negen van het Britsche le gerkamp aan de Modderrivier zonder eenige andere begeleiding dan een cavalerist. Plot seling werden zij door een troep Boeren beschoten luitenant Lygen werd gedood, kolonel Crabbe werd ernstig gewond aan rechterarm eu rechterbeen, kolonel Codring ton ernstig gewond aan het bovenleer) en kapitein Trotter werd ernstig gewond aan den rechtervoorarm, terwijl de cavalerist licht werd gewond. Een der gewonde ofti- cieren zwaaide met een witten zakdoek, de boeren kwamen te hulp, deden al wat zij konden, verzorgden de wonden; en brachten de gekwetsten naar een nabijgelegen boerde rij, waar gedurende den nacht zorg voor hen werd gedragen. De gedoode luitenant was lid ran de Engelsche aristocratie, hij was de zoon van den graaf van Beauchamp. Voorts zijn er nog heel wat Boeren in de onmiddelijke nabijheid van Kimberley Vrijdag 11. deed de imperial yeomanry onder lord Chesham een verkenning tot tien mijl ten westen van de Diamantstad eu waargeno men werden eeu aantal commando's Boeren retireereude voor lord Kitchener. En de ontzettingskolonnes voor Mafeking onder Plumer (komende uit het noorden en teruggedreven tot Crocódil Pools) en onder Methuen (komende uit het zuiden en nog maar immer rondscharrellende aan de Vaal- rivier) En de vernietiging van de Boeren legermacht uit het noorden van Kaapkolonie onder commandant Olivier, ergens ten oos ten van Bloemfontein door generaal French een en ander ter inleiding van de actie van generaal Roberts door de afzending van bereden patrouilles in de richting van Brand- fert, wat nog in deze wek zou moeten ge schieden bij de volkomen sehoonvging van het grondgebied van den Vrijstaat? De Times en de Daily Mail nemen tele grammen uit Mafeking op, die jonger zijn dan het laatste officieele telegram. Dat van de Daily Mail, van den 14en, bevestigt het telegram van de Times, dat het beleg kracht dadiger dan ooit wordt voortgezet. Op den lSen was het vuur van de Boeren zeer he vig, de Engelschen verloren toen acht man aan dooden en gewonden. Een Engelsche patrouille vermeesterde 26 ossen, maar kreeg daarbij vijf dooden en gewonden. De in sluiting van de sfad was zeer streng, de belegeraars schijnen even talrijk te zijn en hebben sterke stellingen ten noorden van Mafeking. De correspondent van de Daily News te Kaapstad meldt dat de openbare tneening allesbehalve gerust is over Mafeking. De Engelsche korpsen die de stad moeten ont zetten zijn blijkbaar te zwak om iets uit te richten, en men geeft daarvan Kimberley de schuld. Onder deze omstandigheden maken de ontwerpers van het feest ter eere van het toekomstig ontzet van Mafeking, een mal figuur. Een der voor de Boeren nog meest hoop gevende berichten der jongste dagen is dat nopens het krachtige optreden van Snijman tegenover Plumer in het noorden. Wij ver trouwen bovenal, dat bedoeld optreden niet beteekent het opgeven van liet beleg van Mafeking. Meer dan ooit toch is het wen schelijk, neen dringend noodig, dat Mafeking valle. Niet alleen zou het prestige der Boeren er door verhoogd worden, ook zou het ontzette Ma leking voor de Engelschen een den Boeren gevaarlijke baasis kunnen worden, vanwaar de Engelschen ten minste een krachtige schijnbeweging tegen Johan nesburg en Pretoria zouden kunnen uitvoe ren. Vandaar, dat zij zulke krachtige po gingen doen om Mafeking te ontzetten. Ge lukkig schijnen de Boeren het gevaar in te zien en dat verklaart hun krachtsinspanning, om Mafeking te nemen, en de ontzetters uit Noord en Zuid bijtijds af te weren. Zooal niet beslist waarschijnlijk, dan toch wel degelijk mogelijk is de insluiting van de. kolonne onder kolonel Plumer die den veer tienden dezer van Lobatsi seinde r n De Boeren rukten uit het Zuiden op in grooten getale in den ochtend van den 14enhet eerst naderden zij van Good Siding. Na een kort scherp gevecht werd de vooruitgeschoven post van luitenant-ko lonel Bodle genoodzaakt terug te trek ken. De terugtocht naar onze hoofdstelling werd uitstekend uitgevoerd. We hadden drie gewonden en verloren twee gevangenen en twee vermisten. Het paard van lui tenant Chop man werd neergeschoten en da delijk was hij door den vijand omringd, die hem gevangen nam liet juiste getal ver liezen van de Boeren is niet bekend, doch verscheidenen werden op korten afstand neergeschoten. In den middag rakten de Boeren weder noordelijk op en beschoten onze stelling van een rug op onzen linker vleugel. Onze 121/s ponder antwoordde en het artillerieduel duurde tot zonsondergang voort. Onze verliezen waren een man dood en luitenant Tyler zwaar gewond, doch la ter gesneuveld,* en Pluiuer bevond zich volgens de laatste berichten op niet minder dan zes-er.-negenlig kilometer ten noorden van de benarde veste, in een waarschijnlijk hachelijke positie, zoowel wat zijn veiligheid als wat zijn verzorging aanging Nu heet het wel, dat generaal Methuen (die nog immer te Warrenton ten zuiden der Vaalrivier is) wil trachten de stellingen der Boeren bij Veertien Stroomen om te trekken, doch daar moet men voor het mo ment ook maar niet te veel van verwachten vermoedelijk zal Mafeking nog maar wat geduld moeten hebben Van de Boerenleger macht uit het noor den van Kaapkolonie, die terugtrekkev de is naar Kroonstad om zich daar te voegen bij de hoofdlegermacht onder Joubert heeft men iu de jongste etmalen niets vernomen, na dat het laatste nieuws hun aangaande had geleid tot de verwachting aan de boordeit der Theems, van een prachtig voordeel te behalen door generaal Frenchmaanden achtereen hebben de Britten in het noorden van Kaapkolonie te kampen gehad tegen deze Boerendetachementen en terwijl men nu aan Engelsche zijde meende, dat de retireerende strijdmacht onder commandant Olivier niet zou kunnen ontkomen, schijnt het dat zij plotseling van den aardbodem zijn verdwenen generaal Gatacre zorgde er voor dat zij niet terug konden in zuide lijke richting en generaal Frensch wachtte hen op tusscheu Wepener en Ladybrand ten oosten van Bloemfontein, doch van eenig contact is tot dusver niet vernomen, wat de Engelsche berichtgevers tot de ge volgtrekking doet komen, dat com mandant Olivier ziju leger macht onderweg enorm ziet afnemen ingevolge den gewij- zigden staat van zaken Vijf duizend man en zestien kanonnen het zou voor generaal French anders zoo'n vet kluifje geweest zijn, en wat troost geeft daarvoor de bezetting van Smithfield, bij afwezigheid der boeren, waarvan men nu hoog opgeeft? Volgens een bericht uit Rouxville aan de Times van den 24sten, is commandant Oli vier met een sterke macht en 15 kanonnen al ten noorden van Laddybrand gekomen. Als dit waar is, trekt hij óf tusscheu den Koranna- en de Klokolan-berg naar Win- burg óf over den Klokolan-berg naar Sene- kal. Beide plaatsen leggen respectievelijk zoowat 65 K. M. te Noordwesten en Noor den van een tweesprong bij Ladybrand. Hit Basoeto-land heeft men eeu groot konvooi in de richting van den Kiokolan zien trekken Dit zou dan zijn tros kunnen wezen. Winston Churchill seint aan de Morning Po-t de volgende bijzonderheden over de stelling der Boeren inliet Biggarsgebergte Den 20en hadden de Boeren het Big garsgebergte van Cundycleugpas in het Westen tot Beith, hal verwegen Helpmakaar en Dundee, Hun stellingen zijn het sterkst aan den weg naar New-Castle en bestaan uit twee linies van schansen, bezet door 12.000 man met 16 kanonnen. Er zijn twee hoofdlagers elk van 3000 man, een bij Glencoe en een bij Eénboomheuvel (One Tree Hill). Aan de zijde van den Vrijstraat is het Drakengebergte bezet van Olivier- [Ioek tot Cundycleugpas, die beide ver strekt ziju. De hoofdmacht aan deze zijde staat bij den Van Reenen's pas en beschikt over vier kanonnen. De andere passen ziju eveneens versterkt en hebben een of twee kanonnen ter verdediging. DE TOESTAND. De laatste berichten zijn gunstiger voor de Boeren. Commandant Olivier heeft ge neraal French weten te verschalken, als deze het tënminst niet g* raden heeft gevonden, b. v. omdat zijne paarden het niet uithielden, een slag te vermijden. Wat generaal Ga tacre, wiens troepen dc aftrekkende Boeren zoo na op de hielen heeften te zitten, uit gericht heeft, blijkt niet. Misschien hebben soldaten van hem het stoute stuk te Lady brand bedreven, waarvan Reuters's corres pondent te Maseroe nagenoeg het grootste paskwil dat ons in dezen oorlog van be richten heeft voorzien seint. Is zijn onderstelling juist, dat Oliviers konvooi den weg naar Senekal opgeslagen is, terwijl ziju Boeren elders de Engelsehen tegen trach ten te houden, dan lijkt de gevolgtrekking ge rechtigd, dat Olivier zich bij de hoofdmacht der Boeren te Kroonstad gaat aansluiten. Daar zal de man van Stormberg met zijn burger* en kanonnen ook meer noodig zijn dan in de Draken- of Biggarsbergen, waar het terrein der Boeren zooveel gunstiger is dan in het noorden van den Vrijstaat. Real er seint ook uit het Boerenkamp te Glencoe, dat men in Nalal geen aanval van de Engelschen verwacht. Het is niet recht duidelijk of daarmede alleen een aanval op de Biggarsbergen, die beslist in Natal liggen, dan wel ook op de bekende passen in het Drakengebergte dat de grens tusscheu Natal en den Vrijstaat vormt, bedoeld wordt. Men herinnert zich de berichten, dat generaal Bulier eeu troepenbeweging naar van Reenens- pas uitgevoerd heeft en de spoor, die daar heen leidt, herstellen laat. In elk geval zullen de Boeren wel begrijpen, dat zij vroeg of laat daar toch aan aanvallen het hoofd te bieden zullen hebben. WAALWIJK, 28 Maart 1900. Benoeming. Bij Kou. besl. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Waal wijk, J. C. Greiner, thans te Sittard. i De Kiezerslijst. Volgens de thans opgemaakte kiezerslijst telt onze gemeente 540 kiezers Geen en kel loonkiezer heeft zich als zoodanig aan gegeven. Onderwijzcrsrergadering. Dinsdag 24 April a. s. zullen de Onder wijzers uit het Arrondissement Waalwijk hun eerste vergadering van dit jaar houden op de zaal Musis Sacrum*. Behandeld zullen worden Het Stelonderwijs, door den heer A. C. v. d. Heyden. De Concentratie der leervakken, door den heer A. Puiks. Request. Naar men ons meldt, circuleert thans bij ouders, wier kinderen van het uitgebreid lager onderwijs gebruik maken, een request aan den gemeenteraad, om te verkrijgen, dat het schoolgeld, 't welk door de nieuwe re geling van het onderwijs nog al aanmerke lijk verhoogd is, verminderd worde. Eenige belanghebbenden zouden het ver zoekschrift reeds onderteekend hebben. Rijksnormaallessen. Naar wij vernemen, zal a. s. Zaterdag het toelatingsexamen voor de Normaallessen en de voorbereidende klasse gehouden wor den. Gelijk wij reeds meldden, hadden 17 candidaten zich voor die inrichting aangemeld. Oplichterij. In een onzer vorige nummers hebben wij een bericht geplaatst omtrent een alhier plaats gehad hebbende oplichterij. Nu wordt door menschen, die het gewoonlijk goed denken te weten, aan vele vrouwen in onze gemeente, die geheel onschuldig zijn, hiervan de naam gegeven, wat voor hen natuurlijk zeer onaangenaam is. Wij kunnen verklaren, dat de daderes tot dusver nog niet is ontdekt, waarschijnlijk is het echter eene Baardwijksohe. Jubileum. Den 22en Mei zullen hun vijf en twintig jarig priesterschap herdenken o. m. de Zeer- Ëerw.heeren Dr. G. W. J. M. v. Zinnicq Bergmaan pastoor Tilburg. E. G. Blomjous pastoor Helvoirt. C. C. Prinsen 's Besch. J. Sprangers H Grave. I. M. H. v. Ulft t Nistelrode. Den 26en November zullen o. rn.de vo! gende WelEerw. heeren hun 1 ïiVa jarig pnes terschap herdenken li. F. A. Bressers, kapelaan Best. A. P Eras, kapelaan Raamsdoukveer. H. M. Eras, Nieuwkuik. A. P. Kuypers, Waalwijk. W. A. v. Oorschot Abdij v. Berne, ka pelaan Elshout. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebbes benoemd tot rapporteurs over de wotsoni werpen houdende goedkeuring der verklarin; betrekkelijk de handelsbetrekkingen niti Spanje, bekrachtiging van provinciale hei fingen in Friesland, bekrachtiging eener aan vulling en wijziging van provinciale heffingei in Groningen de heeren T Hooft, Nnlem Van Deinse, Bouman en F. van Bylandt De Tweede Kamer heeft besloten no? te behandelen liet arbitrageverdrag en he wetsontwerp betrekkelijk den dienst vat spoorwegen met beperkte snelheid. Leerlooierij. Men schrijft uit Dongen aan de Tijd Het uitnemende droge weer der laatst» weken heeft den geringen voorraad leder ij de meeste looierijen weer beduidend doet toenemen en tegelijk ook een meer coulao. ten atzet in het leven geroepen. De leder handel, die zich blijkbaar geroepen achtfc een afwachtende aan te nemen in verban! met de beloften en voorspellingen van hoo gore prijzen, komt geleidelijk tot de erva ring, dat de huidige noteeringen meer et meer de juiste waardeverhouding gaan be. teekenen tusschen ruwe en afgewerkte waai en, wat meer zegt. dat die prijzen ook aan. gelegd zullen moeten worden. Verscheiden zaken van eenigen omvan; werden in de laatste dagen gerealiseerd, e" wel op den grondslag der prijzen van jongste officieele verhooging. Naar het ziel laat aanzien, mag dit voor toonaangeveni gelden, en ontwijfelbaar zeker is het, da; minstens behouden zal blijven wat men doe gemeen overleg ten opzichte der prijze verkregen heeft. In de groote huidenstapelplaatsen, vooi namelijk in de La Plata-Staten, is de teuden over 't algemeen eerder flauwer te noemec eu de terugslag is zeer wel op de Euro peesche huidenmarkten voelbaar. De exor hitant hooge noteeringen zullen allengs e en vooral in de zwaardere wichten voo. mindere koersen moeten wijkeu en 't gevolt dat nl. het vertrousven der looierij verstrek wordt, zul niet uitblijven. Dc Koningin op reis. Volgens een telegram uit Oberhof aandi bladen hier ter stede heeft Koningin Wil- helmina tegen 15 Mei kamers besproken it het hotel Wünscher. Oberhof, op een n het hoogstgelegen plaatsje in het Thurin- gerwoud, is zeer gezocht om zijn gezond: bergluchtde Duitsche Keizerin heeft e eenige jaren geleden met haar kinderen ver toefd. Het gehucht, aan alle zijden doo; bosschen omringd, ligt op een vlakken berg top (ten noordwesten van den Schnee Kop dus in de nabijheid van Zella en Ilmenau; Suriname. Uit Suriname is noch eenig ambtelijk bericht, noch eenige officieele bevestiging ontvangen omtrent een opstand van Engel sche gevangenen daar te lande, of het doo den van een der gevangenbewaarders. En gelsche gevangenen zijn er eigenlijk it Suriname niet, wel bevinden zich in d: kolonie vele Britscli-Indische koelies dit met Engelsche onderdanen gelijk te stellet zijn. Nu wordt de mogelijkheid niet ont kend dat Britsch-Iudisehe koelies in dt gevangenis of op de plantages tegen hut bewakers kunnen zijn opgestaan. Maai zulk een niet ongewoon voorval heeft niets te maken met de stemming die zoowel it Suriname evenals iu andere landen wegens de oorlogsgebeurtenissen de bevolking be- heerseht. Dat vijandigheid jegens de En gelschen hier in lut spel zou zijn, wordl dan ook ten sterkste betwijfeld. Overigens laat de verhouding tusschen den Britsche: consul te Paramaribo en het emigratie-depar tement en andere autoriteiten niet te wen schcn over. Volgens den Surinamer schijnt di Regeering //eindelijk eens te gaan denkei aan de verdediging van onze West-Indischs Kolonies.* Naar het blad uit goede hrot heeft vernomen, zijn al de kanonnen e afgekeurd en zullen ze of wel in zee geworpen, of naar het moederland verzonder wordenmet de volgende mail wordt eeni bezending vau een tiental nieuwe snelvuur kanonnen verwacht. Ook zijn reeds 151 magazijn-geweren aangekomen, welke i schoten kuunen doen. Iedere soldaat krijgt twee tasschen, waarin hij een vijftig patro nen kan bergen. Terwijl de artillerie it Paramaribo zal worden opgedoekt, moeter alle infanteristen leeren om met kanonnel om te gaan. Boud tegen vcrvalschingen. Te Parijs is epu tfEuropeesche Bond tege» de vervalsching van Voedingsmiddelen op gericht, met het doel het publiek in d voornaamste landen van Europa in te lich ten omtrent geconstateerde vervalschingei en de namen der bedrijvers, en tevens zoo'

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2