Zondag 15 April 1900. VAN Landbouwbrieven overBemesting, De Zuid-Afrikaansche oorlog, Invoerrechten. BUITENLAND. Frankrijk. Griekenland. Abessinië. Afrika. Vereenigde Staten. Tweede Blad De Echo ran het Zuiden Onder al de verschillende onderwerpen uit de landbouwwetenschap is er geen, dat zoozeer de volle belangstelling heeft van den praetischen boer, geen, dat zoozeer de aan dacht verdient van een ieder, die zich niet landbouw bezig houdt, dan de leer der be mesting. De leer der bemesting is een bij uitstek practisch onderwerp, omdat de ge volgen van een deugdelijke of verkeerde bemesting aanstonds in 't oog seringen zij is echter ook een van de moeilijkste gedeel ten van de landbouwwetenschap omdat tot een helder begrip der bemestingsleer heel wat andere kennis vereisoht wordt, eenige bekendheid met scheikunde niet gemist, een helder inzicht in de bestanddeelen en de eigenschappen van den bodem evenmin ont beerd kan worden en men tevens iets dient te weten van den bouw en liet leven der planten. Ik heb gemeend den lezers van dit blad geen ondienst te doen, door hun 't een en ander uit deze practische en nut tige leer der bemesting mede te deelen. Hoe moeilijk het onderwerp ook is, ik zal trachten de zaken zoo eenvoudig en gemak kelijk mogelijk voor te stellen. Wanneer wij nagaan, dat de kleine zaden of knollen, die wij aan den grond toever trouwen, langzamerhand groote planten wor den en deze zaden of knollen en later de jonge plantjes, die er uit voortkomen, alleen in aanraking komen met den grond en de luchl, dan begrijpen wij aanstonds, dat alles, wat noodig is, om de planten te doen groeien en bloeien en vruchten en zaden te doen dragen noodzakelijk ook uit den bodem en de lucht moet voortkomen. Het is een waarheid, die ieder inziet, waaraan niet te twijfelen valt, dat alle stoffen, waaruit de planten bestaan, in de lucht of in den bouio- grond moeten voorkomen. Alle bestanddeelen van suikerbieten, tarwe, aardappelen, gras, vlas, koolzaad enz. moeten voorkomen in den bodem, in den bouwgrond dus of in de lucht. Aangezien door de meeste planten uit de lucht slechts koolzuur ter voeding wordt opgenomen, dat wil zeggen een gas, dat uit koolstof en zuurstof bestaat, zoo moeten dus alle andere stoffen uit den grond worden genomen. Nu gaat het echter moei lijk ergens iets uit te halen, als het er niet in is. Het is dan ook duidelijk, dat de landbouwer moet zorgen, dat de stoffen die aan den bodem ontbreken, zoo spoedig mo gelijk er aan toe moeten gevoegd worden. Het is een reeds lang bekende zaak, dat er onder de verschillende stoffen, waaruit de planten bestaan, drie zijn, die niet meer in genoegzame hoeveelheid in den bodem voorkomen, die door de verschillende oogsten in zoo groote massa verbruikt worden, dat er aanhoudend een nieuwe voorraad moet aangebracht worden. Deze drie stoften zijn Stikstof, Phosphorus en Kali. Het zijn dan ook deze drie stoffen, die door den land bouwer in den vorm van Chilisalpeter, Su- perphosphaat of TJiotnasslakkenmeel en het eene of andere Kalizout (Stassfurter Kali- zouten) moeten worden teruggegeven, wil hij kunnen verwachten, dat zijn oogsten loonend zijn. Uit de lijst der verhooging van het tarief van invoerrechten, zooals het door den mi nister van finantiën, den heer Pierson, ge zonden is naar de Kamers van Koophandel en Fabrieken, lichten wij het volgende: (Het laatste cijfer houdt in, het thans be staande tarief, zoodat men gemakkelijk een overzicht kan krijgen van de voorgestelde verhoogingen). BIER, waaronder Maltz-extract hectl. 3.00 DRIJFRIEMEN, onverschillig van welke stof vervaardigd waarde 3%. GAREN en KOORD, ook van zij de en van wol op zoodanige klos sen of kaarten, in zoodanige stren gen of kluwens, dat het geschikt is voor verkoop in het klein waarde 3% IIOUT. a. Houtwerk, aldan niet met andere grondstoffen vereenigd waarde V/^/q 5°/0. b. Geheel of gedeeltelijk geschaafd, doch niet verder bewerkt hout waarde 3%. c. Ongeschaafd hout, dat geheel of gedeeltelijk door creosoteering of andere dergelijke middelen tegen bederf bereid is waarde 8%. HUIDEN, VELLEN, LEDER en LEDERWERK, a. Bereide pelte rijen, schoenmakers-, zadelmakers-, koffermakerswerk, handschoenen en ander lederwerk waarde b. Huiden, vellen en leder van alle soorten, leder voor schoeisel in den vorm gesneden, doch niet verder bewerkt waarde 3 pet. 0 LUCIFERS waarde 67s pet. 5 pet. MACHINERIES WERKTUI GEN en GEREEDSCHAPPEN, onverschillig uit welke stof vervaar digd en ongeacht de wijze van be werking waarde 2 pet. 0. MANUFACTUREN en STOFFEN van alle soorten, onverschillig van welke samenstelling en onder wel ke eigen benaming voorkomende, hetzij ruw of in eenigerlei staat van verdere bewerking, passement- werk, lint, band, kant, tulle, kou sen, mutsen, handschoenen en alle andere geweven of gebreide kle dingstukken, zoomede zeildoek en zeilen waarde 61/9 pet. 5 pet PAPIER, a. Pak-, bord- en kaart en teekenpapier b. Schrijf-, druk-, pak-, bord-, kaart en teeken papier 1. Houtslijp bevattend 100 kg. f 1. 2. Vrij van houtslijp 100 kg. f2.15 e. Enveloppen, al of niet in doozen 1. Houtslijp bevattend 100 kg. f 1.25 2. Vrij van houtslijp 100 kg. f2.70 d. Papier, al of niet met enveloppen, in doozen 100 kg. f 3. e. Papieren zakken 100 kg. f2. TABAK. a. in rollen of bladenen tabaksstelen 100 kg. f2.50 f 1.40 b. gekorven, karotten, snuif, en alle andere gefabriceerde 100 kg. f25.— f24.— c. Sigaren en sigaretten 100 kg. f 100.f80.— ZEEP. a. geparfumeerde zeep en transparantzeep 100 kg. f4. b. andere harde 100 kg. f2. c. andere zachte 100 kg. fl. Zeeppoeder wordt gelijkgesteld met harde zeep. ZOUT, geraffineerd en keetspek 100 kg. f4.— Wat er toch in de laatste dagen al niet gewijzigd en veranderd is 't Is waarnog is de naald der balans niet omgeslagen ten gunste der Boeren, doch zoo ongemerkt of althans geleidelijk weg, is dat veelbeteekenend dingske toch aardig het juiste midden genaderd en een kleine terug blik zou in dezen zelfs den meest overtuig den chauvinist en imperialist in Londens hoofdstad moeten overtuigen aangenomen dat dan dezulken na een campagne ter be neveling van hun verstand en hun oordeel, nog in staat waren tot onpartijdige gevolg trekkingen Onmiddelijk na de binnentrekking van Bloemfontein door Lord Roberts, gisteren voor vier volle weken juist (dit gedenkwaar dige feit vond plaats den dertienden Maart) hebben we geleefd in een periode vau be trekkelijke s'ilte en kalmte de opperbevel hebber ging in alle rust (na een vrij zware campagne) te rade met zijn onmiddelijke raadslieden enmet de omstandigheden die eeu onverwijlde voortzetting van den opmarsch (hoe wenschelijk ook in verband met het moreel van den vijand onmogelijk maakten üat heeft zoo geduurd tot in de allerlaat ste dagen van Maart. Toen was het, dat het optreden der Boeren ten noorden van Bloemfontein, een actie der Britten noodig en nuttig deed oordeelen te Bloemfontein, en zoo kwam het dan bij Karee Siding (ten zuiden van Brondfort) tot een treffen, waarbij de Boeren geringe verliezen leden en de Engelschen weer aardig wat dooden en ge wonden hadden op te teekenen, terwijl het tastbare resultaat aan Britsche zijde was de bezetting van enkele heuvels. Dan volgde op den laatsten dag van Maart de overval van de kolonne onder Broadwood bij Koornspruit, ten oosten van Bloemfontein waarbij de Engelschen weer enkele honderd tallen gevangenen achterlieten ii, handen der Boeren en eenige kanonnen, waarmee men zich vier dagen later reeds druk aan 't oefe nen was in het artillerie-park te Pretoria, dank zij het tevens vermeesterde schietma- teriaal Als onmiddelijk gevolg van het welslagen der Boeren in deze, werd op den Eersten April overgegaan tot de vernieling van de waterwerken bij Sanna's Post, waardoor het door de Britten bezette Bloemfontein van water wordt voorzien en niet meer dan drie dagen later werden vijf Engelsche compagni- ën gevangen gemaakt bij Reddersburg (ten zuidoosten van Bloerafoutein) terwijl net on dertusschen tevens is gekomen tot de bedrei ging van de spoorlijn Bloemfontein—Spring field, de levensader van het Engelsche leger, ten bewijze waarvan het reeds is gekomen tot de beschieting van een trein tusschen Bloemfontein en Jagersfontein. En terwijl er nog immer nadere bijzonder heden in komen met betrekking tot den overval bij Kroonspruit en aangaande de verrassing der Britten bij Reddersburg (in welke beide generaal De Wet de leidende rol speelde aan de zijde der Boeren) werden we verrast door het bericht van een nieuw, door dezen kranigen en ondernementlen aanvoer der behaald voordeel, ditmaal niet ten oos ten of ten zuiden, doch ten noorden der hoofdstad van den Vrijstaat. De Daily Mail verneemt uit Brandfort, dd. 8 April, via Lourenco Marques, dat generaal de Wet den vorigen dag tie Engelschen versloeg te Meerkatsfontein. 600 Engelschen werden gedood of gewond, 900 gevangen genomen 12 wagens werden buitgemaakt. De Boereu hadden slechts 5 dooden en 9 gewonden. De Daily Mail verneemt ui; Lc-urenQo Marques, dd. 10 AprilDe Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappij al hier beweert een telegram te hebben ont vangen, naar luid waarvan de Boeren een overwinning hebben behaald bij Kroonstad en 900 Engelschen gevangen gemaakt. Hel verlies der Boeren was nihil. Ook is dit bericht officieel uit Pretoria bevestigd, nochtans aan het ministerie van oorlog te Londen niet, en ook Lord Roberts heeft er nog geen melding van gemaakt. We zullen hierin dus eene afwachtende houding moeten aannemen. Daar zit nu de opperbevelhebber der Britsche legermacht in Afrika's zuidelijk deel, lord Roberts, in de hoofdstad van Oranje-^ Vrijstaat en in betrekkelijke werkeloosheid moet hij het aanzien of er althans kennis van nemen, dat de Boeren nu hier, dan daar de stellingen hernemen, door hen bezet gehouden in Oranje-Vrijstaat, in Natal en in Kaapkolonie vóór weken en vóór maanden. Het feit, dat de opperbevelhebber ver schansingen aanlegt rond de hoofdstad (die hij tot zijn hoofdkwartier gemaakt heefi) zou beschouwd kunnen worden als een aardigheid of een bloot tijdverdrijf, uitgedacht door lord Roberts om zijn manschappen wat over hun verveling heen te helpen, ware het niet dat er nadrukkelijk aan het desbetreffende bericht werd toegevoegd dat ook het civiele element medewerkt, wat insluit doortastendheid en haast en dus ongerustheid! Is het wonder dat de opperbevelhebber der Britsche legermacht op het oorlogsterrein er zijn goed humeur bij verliest en dat hij, ondanks de telkens opnieuw van Londen uit gedane voorspellingen aangaa.ide zijn op rnarsch in noordelijke richting op korten termijn, grooter zorg wijdt aan z;jn eigen beveiliging dan aan de voortzetting van het plan, welks verdere uitwerking hem nu reeds meer dan vier weken te Bloemfontein vast houdt Dat is nu dezelfde Roberts, die voor een dertigtal dagen de militaire attachés die hij rond zijn tafel in de zoo juist binnengetrok ken hoofdstad van den Vrijstaat vereenigde, plechtiglijk inviteerde aan een nieuw gast maal in de hoofdstad van Transvaal. Nu wordt er weer bij Elandslaagte geroch ten. alsof wij October schreven in plaats van April. Alleen hebbeu de Boeren nu Buller tegenover zich in plaats van White. Het verschil kan moeilijk in hun nadeel zijn. En het is nu niet een voorpostengevecht, maai het zware geschut der Boeren, waaronder hun Lange Tom, spreken een woord mede. Bij het aanbreken van den dag Woensdag trok de Boerenlegermacht voorwaarts naar de heuvelruggen bij het Engelsche legei kamp en opende het vuur met het geschut. Het bom bardement duurde den geheelen dag en de uitslag vras volkomen bevredigend. De verliezen aan Engelsche zijde moeten zwaar geweest zijn. Een aantal bommen sprongen te midden van hun troepen. Slechts drie muilezels en twee paarden werden aan de zijde der Boeren doodgeschoten. Uit nadere berichten uit Natal schijnt te volgen dat de aanval der Boeren op het Engelsche kamp ten noorden van Ladysmith, Dinsdag begonnen, slechts een groote ver kenning is, door Botha onderromen om de sterkte der Engelschen vast te stellen en een aanval uit te lokken. De Daily Mali ver neemt uit Pietermaritzburg dat de Bóeren- stelling zich uitstrekt over den geheelen Biggarsberg tusschen Jonono's kop en Help makaar, het sterkst is ze echter op de hoogten bij Glencoe. De Boeren bedienden hun ge schut goed, en het verlies der Engelschen zou stellig grooter geweest zijn iudieu dezen hun kamp niet verlaten hadden. Uit Lourengo-Marques verneemt de Daily Mail dat de stelling der Boeren bij Kroonstad en Winburg zich 100 KM. ver uitstrekt langs een heuvelrij, die bezet is door 35.000 man met 90 kanonneu. De stelling moet uiterst sterk, bijna onneembaar zijn. Een honderdtal Franschen en Duitschers, oogeuschijnlijk vrijwilligers, zijn naar Pretoria vertrokken met de ambulance uit Chicago, maar eerst na heftige gesprekken met de Portugeesche overheid, die aanvankelijk weigerde, hen door te laten. Zoo heeft Lord Roberts dan eindelijk Ga tacre niet kunnen handhaven Na Stoimberg had deze eigenlijk al zijn congé behooren te krijgen, maar zijn beschermers hier waren te sterk, en hij bleef doormoddcreu. Hij was echter minder gelukkig dan Methuen, en niet eens bij machte een welgeslaagde scher mutseling als die te Boshof op zijn credit te krijgen. Reddersburg bleek voor hem geen reddersburg, en nu moet hij naar huis. Behalve aan het hof en in de hoogere militaire kringen alhier, zal de val van „Old Backacre" uit Soedan geen rouw veroorza ken, allerminst aaff Tommy Atkins, dien hij geregeld afbeulde, zooals vóór Atbara en Omdoerman, precies als vóór S'ormberg. Gatacre was de Britsche ijzervreter bij uit nemendheid moedig, wreed, een soldaat uit de oude school, zonder veel vernuft of ini tiatief. Van hem was die redevoering te Norwich, in de lente van 1899, toen hij den oorlog ophemelde en verklaarde, dat hij er voor was een eeuwigen krijg over den gan- schen aardbol gaande te houden. Engeland, zeide hij, is door het zwaard geworden, wat het is; enkel door het zwaard kan het zijn stelling in de wereld handhaven. We zullen zien l In verband met de aaankomst van Cecil Rhodes te Londen publiceert de Star het volgende vriendelijke artikel »Z. M. koning Rhodes is onder zijn ge trouwe onderdanen teruggekeerd, Wij voe len de dringende noodzakelijkheid, hem onze hulde aan te bieden. Hij ts inderdaad zulk een edel, eerlijk, onpartijdig man Terwijl anderen op het slagveld omkomen, voel' hij zich iederen dag meer en meer gebukt onder het enorme gewicht van een vermogen, dat grenzeloos oeneemt. Hij is eeu man van karakterVoor hem richten de bommen geen bloedbad aan, weenen de weduwen niet, kleeden de weezen zich niet iu rouw Hij is een wcldoeuer der menschheid Hij beschermt de negers, door hun dwangarbeid op te leggen Alleen men schen met bekrompen denkvermogen gelooven aan de wetten der zedelijkheid. Hij denkt niet op zulke dwaze wijze. Rhodes is geen bedrieger als hij liegt: hij is een stichter van rijken Hij is geen falsaris, als hij fiaude pleegt hij is een imperialistHij is geen zedenbederver, als hij de gemoederen omkoopt hij is een man met denkbeelden uitgestrekt als vrerelddeelen Hij is geen struikroover als hij gewapend steelt hij is een held, die zijn land en de financieele kliek ervan redt Men kan de ellendige schooiers, die dur ven zeggen, dat de handen van Rhodes vol bloed, zijn zakken vol goud zijn, met niet genoeg minachting behandelen. Kijk maar naar de sfeer, waarin hij zich beweegt. Hij is lid van den bijzonderen raad der koniugin Zijn gezellen vormen de élite der groote we reld I Hoe zou hij schuldig kunnen zijn, als zijn vrienden onschuldig zijn Heeft een minister des rijks hem geen certificaat van eerbaar heid gegeven Ja, Rhodes is de verpersoon lijking van ons ideaalHoeveel weduwen, hoeveel weezen troostten zich niet met de gedachte, dat de veldslagen zijn geleverd, om sommige personen te verrijken, van wie men de namen moet outhouden, al zijn zij moei lijk uit te spreken Rhodes, Beit, Eckstein, Görz, Albu, Ruiki, Rothschild." Ned. Attaché bij de Koeren. Aan het departement van koloniën te VGravenhage is heden het volgende tele gram ontvangen, gedagteekend uit Bloem fontein van den 12den April: Departement van koloniën, Den Haag, Nederland. z/IIet spijt mij, u te moeten bevestigen dat luitenant Nix, militair attaché bij het. leger van de Boeren, hier in den afgeloopen nacht in het hospitaal is overleden. Hij werd den 31 sten Maart bij Sanna's Post ernstig gewond. Hij zal vanmiddag met militaire eerbewijzen begraven worden. Lord Roberts.* De minister van koloniën heeft heden teruggeseind om Lord Roberts te bedanken voor de vriendelijke behandeling van den gewonden officier, zijn spoedig bericht en de laatste eer aan dcu overledene bewezen. De eerste-luitenant M. J. Nix was een van de twee officieren van het Nederlaudsch Indische leger, die met twee officieren van het Nederlandsche leger, door onze regee ring bij de krijgsmacht van de Boeren wa ren gedetacheerd. Hij werd in 1874 ge boren en den 24sten Juli 1893 aangesteld als tweede luitenant. Voor zijn vertrek naar Zuid-Afrika was hij met zijn collega luitenant C. J. Asselbergs, gedetacheerd ge weest bij de Hoogere Krijgschool in Neder land. Met d' zen was hij getuige van de overwinning van de Boeren bij de Koorn spruit. Hier kreeg hij een bomwond in de maagstreek. Luit. Asselbergs bleef bij hem ea beiden werden door de Engelschen me degenomen naar Bloemfontein. Het bericht van zijn overlijden komt eenigzins onver wacht, want eenige dagen geleden had luit. Asselbergs aan zijn familie gemeld dat de wond van luit. Nix niet gevaarlijk was. Er schijnt echter een operatie noodig geweest te zijn, en onder die operatie is hij bezwe ken. Volgens de laatste berichten zouden de Engelschen zijn teruggedreven naar Lady smith. Wij zien in een Fransch blad de veron derstelling gewaagd, dat Buller zal worden opgesloten iu Ladysmith en Roberts in Bloemfontein. Dat schijnt ons wat al te optimistisch. Mogelijk echter is het wel. Meer waar schijnlijk echter dunkt het ons dat de Boeren hun taktiek van snel aanvallen en verdwijnen zullen volhouden, daar zij geen mannen genoeg hebben om de kolossale legermassa's der Engelschen te omsingelen. Waarschijnlijk zij zullen de Britten dwingen hun troepen te verdeeleu, en deze gedeelten stuk voor stuk verslaan. De voorzitter der Fransche Kamer heeft iu de zitting van eergisteren voorlezing ge daan van een brief van den minister van handel, dat de wereldtentoonstelling Zater dagmiddag te 2 uur door den president der Republiek zal worden geopend. De afgevaardigdeu zijn officieel uitgenoo- digd, daarij tegeuwoordig te zijn. De correspondent van de N. R. Ct. schrijft uit Parijs In de Volkerenstraat heeft Griekenland dat is al wel een dag of tien geledeu zijn paviljoen met een feestje ingewijd. Men zou nu meenen dat zooveel later de ten toon te stellen voorwerpen althans uitgepakt zouden zijn en op hun plaats staan. Men is er integendeel nog aan het verven en de coreeren en de kisten welke er zijn, schijnen eigenlijk nog vooral in den weg te staan. Het plantsoentje om het paviljoen eeu paar perken met heesters is aangelegd en beplant dit is ook het geval met Perzie d van buiten in hoofdtoon blauw, een frisc kleurigen indruk mak< n. Ook hier bove de vensters uitkomende de kisten met goe<, Luxemburg is al niet verder, maar het ondc zijn dak gelegen restaurant en Lierhuis, va de gezamenlijke brouwerijen uit het gioo hertogdom, heeft Zaterdag geopend Finlar grenst hieraan. Een Finschc schilder mo het inwendige buitengewoon artistiek hebbr geschilderd, is mij verteld. Jammer, dat c deuren gesloten waren, zoodat ik nog nie naders erover kan schrijven. Natuurlijk trac! Rusland ook hier zijn groot hertogdom plagen, maar even natuurlijk bieden de Fi nen een lijdetijken tegenstand. Er hangt dag en maand een waarschijnlijk voorloop bordje bij de hoofddeur, waarop in kleit letters vermeld staat dat dit paviljoen e? Russische afdeeling is, ter wijl zeker dubb zoo groot er onder geschilderd is Pavillc de la Finlande. Het Russisch commissaria wil die verhoudingen juist omgekeerd hebbe Het wenscht ook den dubbelen adelaar c het dak of boven den ingang. Maar mi die bijvoeging heelt de architect evenm haast. Er tegenover het uit- en inwend rijk versierde paleis van Dui'schland. Wz buiten is dit vrijwel gereed. Het is h eenige paleis met geheel geschilderde geve vlakken de bekende drukke versiering waa door spreuken en zegswijzen geslingerd zii van Duitsche kneipen. Zij doet wel aardi Noorwegens houten gebouw is van onder t- boven in een donkere steenroodkleur gi schilderd met hier en daar in den uitgesnedc rand een likje groen. Een groote kleurplc maar in dien mooien warmen toon toi aangenaam voor het oog. Bdgie acht zijn stadhuis van Oudenaarde, waaraan nt altijd gemetseld en gepleisterd wordt, bezig een soort bijgebouw in elkander zetten dat nog niet meer dan een hout? geraamte is. Italië is ongeveer voor helft van buiten klaar met het tot kostba marmers schilderen van zijn pleister gevels» beelden, maar hoewel het van boven be gonnen is met dat werkje, blijven de zinkt koepels er nog uitsteken, gedeeltelijk m oker besmeerd, maar nergens tot den g< wilden gulden glans gebracht. E-.-n leuk korten tijd opgeslagen paviljoentje, waarvj het idee eerst later schijnt opgekomen - het staat niet eens vermeld op de toiuogtc verschenen plattegronden is het Deense! huisje dat, gelijk Italië rechts, aan den linke kant de Volkerenstraat opent. Een afwi: seling, de gevels, van wit pleister en besm den eikenhout, waarin boven de ingang? eeu gemoedelijke spreuk. Het staat jui tegen de plek aan waar de voetgangersbrv naar beneden komt, welke over het Parijsc! straatverkeer heen de verbinding opei tusschen de Volkerenstraat en het tentooi stellingsterrein op de Esplanade des Inva lides. Op verschillende puuten is men r bezig die bruggen op te slaan en d bruggen komen gereed Na de openingsplechtigheid zal president Lo bet enkel een wandeling maken door het Cham de Mars, om vervolgens aan de Jer.a brt scheep te gaan en aldus, de Seine opstoo mend tot aan de nieuwe brug, zich tot ec overzicht te bepalen van de tentoonstellin Dat is een handige oplossing van het moe lijke vraagstuk plechtig een expositie openen, welke daartoe nog niet gereed i Men stoomt er voorbij. Het decor is e; wat onvoltooids daarachter is blijft ver borgen. Twee onderdeelen vau de Parijscl Wereldtentoonstelling zijn reeds geopen nam. Oud Parijs, voorstellende de oude L tijnsche wijk, de omgeving van het Louvr de Rekenkamer uit de 16e eeuw, den Po au Change toen er nog winkeltjes op stonde het Grand ChAielet enz., eu het Zwilserscl dorp. Oud Parijs ligt aan de Seine. A men over de Pont de l'Alma gaat, ziet nu het „stadje* langs den Quai de Billy gelege Het Zwiisersche dorp vindt men op et geheel ander deel der Tentoonstelling nar aan de Avenne de Suffren, dicht bij t Ecole Militaire. Het geeft eeoig denkbee van den indruk dien een Zwitsersch doi maakt met zijn bergen en beken en water vallen en herdershutten. Bij de behandeling der begrooting de Kamer werd de algemeene politiek t< opzichte van Cochio-China gecritiseerd. De minister-president Waldeck-Roussez zeide, in antwoord daarop, dat de Republ keinsche meerderheid die politiek reeds v maal had goedgekeurd en haar oog eet zal goedkeuren. Hij gaf een overzicht vz het werk dat de Regeering iu de tien maa den dat zij aan het bewind is, had verricl en noemde met name het plan van de ve dediging van het moederland en de kolonie De Minister had een groot succes. M 286 tegen 211 besloot de Kamer zijn red voering te doer, aanplakken iu alle gemeente Tengevolge van een ketelontploffing een torpedoboot gezonken, waarbij de con mandant eu een matroos gedood werdet 5 man werden gewond, 5 worden vermist» 5 werden gered. Negus Menelik heeft den invoer van stei ken drauk iu zijn land verboden ook hee hij een verbod op rookeu en snuiven uitge vaardigd onder bedreiging met strenge strr fen. Het is niet zeker dat Meuelik dit jaar ei bezoek zal brengen aan Europa. Een hulpcolonne van 102 Houssas is gis teren naar Coomassie vertrokken waarschij lijk zal een sterker detachement spoed volgen. Vele Europeesche zendelingen be vinden zich in het fort te Coomassie. I opstand onder de Ashantees breidt zich u Het Nederlandsche stoomschip »Wilhe mina« heeft New-York Dinsdag verlaten ir

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5