Nummer 33. Donderdag 26 April 1900. 23e Jaargang. IJI1M III' til li Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BondvanNed, Schoenfabrikanten. De Deserteur ANTOON T IEL EN, VERGADERING INDUS! biëelen. Uitgever Bekendmaking. FEUILLETON. iiiaiiii'iiiiiiwiiiiiiiiiiiiiim Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e in e n t s p r ij s per 3 maarden f 0.75. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den WAALWIJK. Advkrtentiën 1 7 regels f0.60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1899. Heeren Industiiëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. De kamer van koophandel en fabrieken voornoemd. HONDENBELASTING. De Burgemeester van Waalwijk herinnert be langhebbenden aan bunne verplichting Oin in de TWEEDE HELFT VAN APRIL ien kantore vun den Gemeenteontvanger aai giite Ie doen en het verschuldigde te betalen betreffende de belasting op de bonden voor het dienstjaar 1900. Belanghebbenden worden tevens gewaarschuwd JUISTE aangifte te doen van het AANTAL hon den en van DE KLASSE waarin hunne honden dienen te worden opgenomen. Waalwijk, 20 April 1900. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCUHEREN. De Burgemeester der gemeente Waalwijk mankt bekend, dat ter Secretarie alhier dagelijksch, van 9 tot 12 uur voormiddags, gelegenheid oestaat voor aanvragen ter bekoming van jacht-en vischakten, zoomede tot kostelooze vergunningen om te visschen. Waalwijk, 24 April 1900. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCllUEREN. schoi nfabrikanten uit Waalwijk, Baardwijk, Bfisoijen, Kaatsheu el etc., die toch ditmaal de eersten hadden moeten zi^n, daar de plaats toch zoo gemakkelijk voor lien was te bereiken, we vinden dit waarlijk iets treurigs, iets onbi grijpelijksz>j schijn n niet t: weten dat alleen samenwerking iels vermag. (de heer W. Travaglino) Tig en zegt ongeveer 't Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, maken bekend, dat bij hun College is ingekomen een adres van J. O. Coppens, aldaar, om vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein in een winkelhuis staande te Waalwijk in de Sta tionsstraat, wijk C. no. 17. Waalwijk, 24 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornd., K. DE VAN DER SCllUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIE MPT. op Maandag 23 April, tc Waalwijk iu Musis Sacrum. Alvorens dit verslag te beginnen, voelen wij ons gedwongen met een enkel woord te wijzen, zooals terecht de voorzitter deed, op de geringe opkomst op deze zoo ge wichtige vergadering, vooral geldt dit den De Voorzitter opent de vergil volgende: „Ik betreur de geringe opkomst tot deze vergadering Ik weet niet ot wij het moeten beschouwen als een bewijs van geringe belangstelling, in dezen tijd vooral van vereenigen nu de vereenigingen zooveel nut stichten Op de vergadering te VBosch gaven zich dadelijk 157 leden op, die er toch zeker het nut van inzagen, maar hadden we geweten, dat zoo weinig belangstelling zou worden betoond, zoo zouden we ons niet zoo veel moeite hebben gegeven, of zou die belangstelling nu reeds zijn verflauwd? Daarom kwam in de bestuursvergadering de vraag: „Zouden we de zaak laten vallen of wel doorzetten." Tot 't laatste is besloten, al is dat dan ook met weinigen, we zullen laten zien wat we kunnen en dat zoo'n bond nuttig werkt, dan komen er van zelf tan-er. Op de vorige vergadering werd ons op gedragen, op de toen aangenomen manier reclame te maken en de concept-statuten saam te stellen, hieraan hebben we voldaan 9000 reclamebiljelten zijn in duplo ver zouden. Welk succes we daarmede gehad hebben, we: t een ieder bij ervaring voor zichzelf, ik meen dat 't doel bereikt is. Wij van onzen kant hebben dc ver hooging der prijzen zoo goed mogelijk be kend gemaakt en vooral dank zij de pers heeft het koopend publiek de overtuiging gekregen, dat 't meer voor de schoenen moet betalen. Ons doel is dus bereikt Uit liet verslag der kas zien we dat aan vrij willige bijdragen werd gestort f397 en daarvan nog f 80 in kas is, die verder tot het doel zullen worden aangewend. Uit de opgaven door den voorzitter ge daan, bleek dat zich uit de navolgende ge meenten leden bij den boud hadden aan gesloten als Dongen, Tilburg, Gilze-llijen, Oosterwijk, Waalwijk, Bezooien, Baardwijk, Drunen, Cappelle, Moergestel, Oorschot, Gestel, Schijndel, Haaren, Hilvarenbeek, Eindhoven, Ravenstein, Valkenswaard, Veld hoven, St. Michiels-Gestel, Udeuhout, Breda, Vlissingen, Drunen, Den Bosch, Gorinchem, Kerkdriel, Aalst, Oosterhout, Westerhoven, 41. Zonder antwoord af te wechton verliet de troostrijke bezoeker de gevangenis en was VVa- lewski weder alleen. De stilte werd door geen enkel geluid verbro ken slechts nu en dan knarsten de ketenen waar mede de gevangene geboeid was. Slaap, gij vertrooster, gij eenige vriend van bedioefden en vei twijfelden, daal neder ook op de vermoeide oogen van dezen ongelukkige! Ontvoer hem aan de ruwe werkelijkheid I Toover hem iu deu droom nog eenmaal de gestalte zijner geliefde voor 1 En de slaap had erbarmen voor hem. Iiij aanschouwde in den droom zijne moedei hij aanschouwde Elize. Ilij zag de beide beminde vrouwen hand in hand naast elkander gaan, in zwarte rouwkleederen gehuld, en hij zag in den droom ziclizelven en hoe zij om hein treurden Onzichtbaar volgde hij haar en omzweefde haar in den geest. Door 'het geknars zijner ketenen werd hij ge wekt, doch alleen om hem duidelijk te maken, dat het ergste nog komen moest. Bevend wikkel de de gevangene zich dichter in het stroo. Uit de verte hoorde hij het eerste hanengekraai, dat den naderenden morgen aankondigde. Nog weinige uren slechts en al wat verschrikking bracht, was voorbij. Walewski was door den slaap verkwikt en de eerste teeker.en van den aanbrekeuden dag wekten weder nieuwen levenslust en nieuwen moed in hem op. Had hij tot nu toe als het ware alles met apathie, zonder tegenstand te bieden laten geschieden, thans geraakte hij in eene vertwijfe lende woede tegen het lot, dat hem te wachten stond, en zeker werd deze energie in niet ge ringe mate gewekt door den droom, die hem de beide vrouwen had voorge'ooverd, welke hem het dierbaarst op aarde waren. Zijn einde was nabij 1 De dood, de smadelijke Amsterdam, Groenloo, Woensel, Waspik oti Sprang, samen met 160 leden. De Voorzitter „dan werd ons tevens op gedragen de concept-statuten saam te stellen, waaraan wij hebben gevolg gegeven, en die door de 23 bestuursleden zijn goedgekeurd. Daarna worden concept-statuten 311 huishou delijk reglement voorgel» zen en zonder eenige aanmerking beide goedgekeurd <n besloten de Kon. goedkeuring aan te vragen. Wc zullen hier alleen 'l doel der ver- eeniging uit de statuten lichten nl. Haar doel isHet behartigen der be langen van het Schoenmakersvak, in den uitgebreidsten zin van het woord. Zij tracht dit doel te bereiken door alle geoorloofde en wettige middelen, die te haren dienste zullen staan, en iu het bij zonder a. door het stichten van afdeelingen. b. door het houden van congres-verga deringen. c. door het uitschrijven van prijsvragen. d. door het steunen van vakonderwijs e. door het verleenen van adviezen en het verstrekken van inlichtingen bij de hoogere regeering en de bevoegde machten. f. door het uitgeven van geschriften. g. door het bevorderen der belangen van het vak tegenover andere vereenigingen. h. door de meest gepaste middelen aan dringen op verbetering van het lot der werklieden bij het schoenmakers vak. Doel is de afdeelingen te stichten. Elke afdeelirig kiest lid en plaatsvervanger in 't hoofdbestuur. De afdeelingen hebben dan altijd voeling met 't hoofdbestuur. Dan weet ieder wat er gebeurt. Hoofdbestuur bestaat dan uit zooveel leden als er afdeelingen zijn De Voorz. wordt gekozen door de alg. verg. Naar aanleiding van de geringe opkomst, zou ik namens 't bestuur de heeren voor stellen, dit jaar geene Juli-vergadering te houden, want dan zou de opkomst misschien nog minder zijn dus de eerste alg. verga dering zou zijn in Juli 1901." De heer E. Klijberg „mij dunkt dat't zeer geweuscht was, eeue Juli-vergadering te hou den, vooral nu de tariefwetsherziening aan de orde is. Dan konden we dat in de al- gemeene vergadering eens onderling be spreken." De voorzitter „wij kunnen ons daarmede zeer zeker vereenigen en zijn verheugd, dat dooi de leden dergelijk voorstel wordt ge daan De heer Schellekens //het was toch wel goed als we over die tariefswetherziening eerst eenige voorbereidende besprekingen dood onder den knoet wachtte hem 1 Hij schudde aan zijne boeien als een wild dier, dat aan zijn ketting rukt, en het gekoars scheen zijne vertwij feling nog te vermeerderen. Hij zon zich het hoofd tegen de muren der gevangenis verpletterd hebben, indien zijne voeten niet aan het steenen blok, waarop hij zat, waren geboeid géweest Zelfs zijne handen kon hij niet gebruiken, want deze waren met handboeien aaneengesloten. Als een waanzinnige trok hij aan deze handboeien, toen hem plotseling de gedachte inviel, of hij niet mogelijk zijne, door het vrceselijk lijden van den laalsten tijd vermagerde handen van de ijzeren ringen der handboeien zou kunnen be vrijden. Zonder er on te letten, dut hel vel vi n de hand werd getrokken en het handgewricht incengedrukt werd, trachtte hij meteen kiacl- tigen ruk de hand te bevrijden, wat werkelijk gelukte. Ofschoon deze uitkomst nog slechts van gerin ge beteekenis was, gevoelde Walewski er zich toch door aangevuurd, verdere pogingen tot be vrijding van zijne boeien in het werk te stellen. Het gelukte hem ook de tweede hand uit den ijzeren ring te trekken. Nu moest Walewski eenige oogenblikken wachten, tot hij zijne han den bewegen kon, want deze waien door bet samenpersen en hevige rukken als verlamd. Daarna echter verheugde hij er zich als een kind over, dat hij zijne handen viij bewegen kim, daarbij echter vergetend, dal hij met de bevrij ding zijner handen eigenlijk nog niets gewonnen had. Hoe echter, indien het hem gelukte ook de boei en van zijne voeten los te maken Ilij tastte in de duisternis naar de ringen, maar zijne eerste pogingen schenen hopeloos. De ketenen waren in de ringen, die de voeten omgaven, met sloten bevestigd. Indien Walewski slechts had kunnen tc weten komen of de bewakers voor de deur zijner gevangenis thans sliepen. Als de oude korporaal, van wien hij het laatst bezoek had ontvangen, zich daar alleen ophield, dan sliep deze zeker als een doode. Walewski nam de ijzeren ringen der handboeien en gaf dezen een duchtigen slag op den keten van zijn linkervoet. Nadat hij dezen slag, die hem een ondraaglijke pijn veroorzaakt had, gegeven had, luisterde hij ingespannen, of hij buiten de deur iets hooide bewegen. Ieder oogenblik vreesde hij, den sleu tel in het slot te hooren omdraaien, maar niets bewoog zich. De korporaal sliep blijkbaar zijn roes uit, en droomde vermoedelijk van de wedden schap,die bij met zijn vriend Stephan Iwanowitsch bad aangedaan. YValewski deed een tweeden. een derden slag enhet slot sprong open Nieuwe kracht, nieuwe moed bezielde hem thans nog eenige slagen en ook het tweede slot was geopend. Walewski stond ongeboeid midden in zijne gevangenis. In deze bevond zich maar één venster niet hoog boven den gror.d, en dat niet met een glasruit, docli met een houten luikje ge. sloten was. Buiten echter waren twee gegoten ijzeren staven. Walewski kende de plaats nauwkeurig uit den tijd, toen bij hier in garnizoen geweest was. Ilij beschouwde het niet onmogelijk door d.t venster te ontvluchten. Het was slechts een gewoon arrest-lokaal, niet voor zware misdadigers maar voor disciplinaire straffen ingericht; men meei de dan ook zijne vlucht verhinderd te hebben, door hem aan handen en voeten te-bocien. Walewski tastte eerst naar bet venster en beproefde bet luikje te openen. Dit gelukte, en nu gteep hij met zijne handen den benedenkant van het ven ster en werkte zich met behulp zijner knieëu naar boven. De koele morgenlucht wooi hem tegmoet, den weg tot de vrijheid versperden hem echter nog de korte ijzeren staven, tusschen welke zich doorwringen schier onmogelijk scheen. Terwijl Walewski hierboven luisterde hoorde hij beneden den tred van den op- en neërloopenden schild wacht. Op dezen had hij niet gerekend. Immers moest deze hem ontdekken, ook al zou het hem gelukken zich tuss hen de ijzeren staven door te wringen. Maar de ongelukkige Walewski had geeu keus meer I Misschien kon hij eene gunsti ge gelegenheid afwachten, als de schildwacht zich juist van het venster verwijderd had. De morgenschemeringen was nauwelijks aange broken, over de geheele omgeving der gevangenis lag nog de diepste duisternis. Mogelijk, dat dc vlucht gelukte. Het ergste wat de schildwacht doen kon, was een schot op den vluchteling lossen en hem dooden. Ja Wa Icwski hoopte zelfs, indien de vlucht mislukte door den schildwacht doodgeschoten te worden. Hij kon thans niets beters wenschen dan een snellen doodwerd hij door een kogel getroffen hielden, dut we daarover eerst eenige inlich tingen ontvingen voor de Julivergadering, anders gaat 't niet daarover direct te re deneeren." De voorzitter „iedereen moet natuurlijk zooveel mogelijk inlichtingen inwinnen en dat zal 't bestuur ook doen." Op voorstel van den heer E. W. Klijberg alhier wordt besloten, de eerste vergadering in Juli a. s. te houden. Nu de plaats: Dc. heer van Schijndel //mij duukt de aangewezen plaats was nu wel Dongen, maar daar dit tot dusver helaas nog van de ge makkelijke communicatie-middelen is versto ken, zou ik hier vooreerst nog mede wachten ett Tilburg netneu." De heer Erie van lersel //mij dunkt Breda. Na nog eenige andere, worden de ze beide voorstellen in stemming gebracht en dat van den heer v. Iersel aangenomen." De volgende alg. vergadering is dus iu Juli en wordt gehouden te Breda. Benoeming voorzitter en tijdelijk hoofd bestuur De heer E. W. Klijberg „vooraleer we overgaan tot liet kiezen van een bestuur, gevoel ik mij gedwougen ecu kort woord van dank te brengen aan de leden van het voorbereid#tid comité. Dc moeite en zorgen, die zij zich hebben getroost, hebben den grootsten stoot tot de oprichting g-geven Zij verdienen daarvoor hartelijken dank en hulde. Ik meen hiermede den tolk der geheele vergadering te zijn maar laat 't ons niet hij woorden laten, maar door daden 'l voor- loopig comité dank en hulde brengen, dat we hunne werken weteu op prijs te stellen mijns inziens zou de vergadering een zeer goed werk doen: het voorbereidend Comité bij acclamatie tot bestuur te kiezen." (Bravo's.) De voorzitter „H is zeer zeker hoogst vereerend voor het comité, die wooiden van den heer Klijberg gehoord te hebben en verder dat de leden ons opnieuw het ver trouwen willen schenken, maar het voorstel is in strijd met onze statuten maar er is toch een middenweg, we kunnen tot dea. s. Juli-vergadering 't bestuur waarnemen, en dan weten we het vanzelf door de op te richten afdeelingen. Tot Juli zijn wij allen, ook de secretaris, bereid, de eervolle taak op ons te nemen. (Bravo's.) De voorzitterffer is ook nog sprake gc weest over een boudsorgaan we hebben ge meend hiermede nog een jaar te moeten dan bleef hem ten min9te de vreesclijke dood onder den knoet bespaaid. Vlug aan het werk du9l riep Walewski zichzelve toe. De gevaren, die hem daar buiten woclitten, waren geringer veel geringer, dan die waaraan hij zich blootstelde, indien hij in de gevangenis bleef. Met de kracht der vertwijfe ling greep hij twee der ijzeren staven en beproef de deze met zijn handen uit den muur te trekken. Dit gelukte hem weliswaar niet, want daartoe wnren de staven te stevig bevestigd, maar door een gewelddudig stooten en rukken hoog zich de ééne naar binnen de andere naar buiten, hoewel nauwelijks merkbaar. Walewski beproefde zijn hoofd er tusscjien door te steken, en werkelijk gelukte dit. Indien eenmaal zijn hoofd er door was, dan moest het hem zonder twijfel ook gelukken het verdere gedeelte van zijn lichaam ,,er door te wringen. Thans kwam hem de redding meer dan ooit mogelijk voor. In de schemering der duisternis zag hij den schildwacht op en neêr gaan, en berekende hij, hoelang deze om e< n hoek verdween, om welken hij volgens zijne instructie moest patrouilleeren. De schildwacht had zijn mantelkraag hoog opgetrokken droeg liet geweer in den urm afhmgend, terwijl hij svegens de scherpe koude zijne handen inde mouwen van zijn mantel gestoken hield. Büjk- baar was zijne aandacht er meer op gevestigd zich zt-lven te verwarmen, dar op te merken wal roudom hem vooniel. Walewski wachtte tot de schildwacht dichtbij den hoek gekomen was, toen gaf hij zijn lichaam een vertwijfeleuden ruk en gelukte'liet hom zich door de ijzeren staven heen te wringen. Nu vonden zijne handen echter geen steun meer en viel hij van een niet onbelangrijke hoogte naar boneden. Op bet zelfde oogenblik vernam hij de stappen van den schild wacht, die juist van don hoek terugkwam en dus dadelijk weder voorbij bet veneter komen moest. Dit was bet laatste het beslissende oogenblik. O'schoon bij bijna bewusteloos van pijn was, drukte hij zijn lichaam dicht aan den muur der gevangenis en wachtte hij met ingehouden adem tot de schildwacht voorbij kt» am. Hoewel deze bijna nut zij* voet Walew?ki's hand aanraakte bespeurde bij tocli niets, maar zette zijn loop ongehinderd voort. Na weinige miuuten keerde bij om en kwam wachten ten eerste zijn er groote kosten aan verbonden, en dan is er nog niet- zoo veelwe moeten beslagen ten ijs komen. Met deze zaak moeten we vooral voorzich tig zijn." De heer De pont: „ik vind er iets tegen om met een Bondsorgaan te wachten, daar dit een spoorslag voor nieuwe leden zou zijn. Ik vind 't doelmatiger er nu reeds een op te richtenallen die hier zijn zullen zich wel wat kost»n willen getroosten en we zullen er zeer zeker leden mee winnen." De voorzitter «ik ben het daarmede wel eens, maar er zijn veel financieele moeilijk heden aan verbonden; de contributie moet verhoogd worden een commissie van redactie benoemd worden. Ik zou uw voorstel wel willen amendeerendat u met de heeren die voor uw voorstel zijn, zich er eens flink voorspannen en dan in Juli met een voor stel voor den dag komen, hetgeen wij ook zullen doen." De heer De pont„ik wil alleen opmerken, d it we anders een jaar verstoken blijven van iets over den loud, waarvoor dient die dan, alleen om eens te vergaderen, dan is hst een dood lichaam. Als b.v. in een vakblad één kolom werd afgestaan" De lieer E. Klijberg „zeer zeker zien we allen zeer gaarne een bondsorgaan, maar dc. moeke en kosten zullen zwaar drukken, en 't zal reeds moeite genoeg zijn liet kleine scheep je, diit weldra de wereldzee zal gaan bevaren, te sturen in de juiste richting. Verschillen de bladen nemen toch een en ander op en over een jaar kunnen we weer eens zien." De voorzitter„ik ben het met den laat- sten spreker eens. Laat ons allen er zoo veel mogelijk over denken en dan in Juli er breedvoi-rig over spreken." De heer Depont //als de vakbladen liet opnemen, vind ik 't goed." De voorzitter „dat doen ze vanzelf en dan kunnen we in Juli weer zien." De Voorzitter: M. H! „Alvorens ik de vergadering sluit wil ik er even op wijzen, dat alle begin moeielijk is, vooral bij zulk een uitg< strekte vereettiging als wij die vormen. En daar is één groot bezwaar nl. dat er in ons vak verschillende takken bestaan, hand-, fabrieks- en besteld werkers; de belangen van deze drie soorten gaan niet altijd sameti. Laten we daarom vooral in den eersten tijd bij het aanwerven van leden, in de besprekingen en besluiten, wat water in den wijn gie'en, ieder wat toegeven. Ais we dan overgaan tot behandeling van zaken van algemeen belang, dan is de toekomst weder voorbij zonder den bevenden vluchteling te bemerken. Nauwelijks echter had dc schild wacht den hoek bereikt, of Walewski stond op, en snelde met haastige sprongen over het plein Met inspanning van alle krachten bereikte bij den niet aeer hoogen muur, wrong er zich over en.... bevond zich nu in vrijheidhij scheen I gered te zijn I Niettemin kwam het er thans op aan, zoo; spoedig mogelijk van deze pluuts weg te komen en Walewski snelde dus heen, zoo snel zijne voeten hem dragen konden. De schemering van den morgen was nog nau welijks aangebroken, toen bet sterk begon te sneeuwen. Deze sneeuw schonk Walewski nieu wen moed, want daardoor was zijn spoor in en kele minuten uitgewisclit en konden zijne ver volgers niet zoo spoedig ontdekken, waarheen hij gegaan was, vooral indien men zijne vlucht niet bespetmlc dan op het oogenblik der voltrek king van liet vonnis. Indien dit het geval was, dan bad Walewski een voorsprong van ten minste twee uren. Ieder spoor zou dan door de vollen-} de sneeuw zijn uitgewisclit, en kon hij zich misschien redden. Maar ook, al kon men hem niet vervolgen, dan was hij toch nog niet buiten gevaar. Hij bevond zich midden in Rusland de Oostenrijk- sclie cu Pruisische grenzen, waarover hij zich had kannen redden, waren ver verwijderd en er waren nog duizend moeielijkh- den te overwinnen eer liet hem gelukte weder zoo ver te komen, als toen hij het veilige huisje van Péiser be trad. Thans kon zijn eenig streven zijn eene be schermende plaats te bereiken, daarom liep hij ver der zolder doel en kennis der richting, die hij tc f volgen had. De altijd dichter vallende sneeuw maakte het hem allengs moeilijker zich in deze streek, hoewel die hem van vroeger bekend was, te oriei teeren. Zoo meende Walewski reeds spoedig het boscli te b'-reiken, waarin li ij voor zijne vervol gers altijd veiliger zóu zijn dat: in liet vlakke veld. Het gedwarrel der sneeuw echter had hem het spoor zoo bijster gemankt, dat hij na meer dan een uur met inspanning vun alle kr-ichten te hebben ge- loopcn, noch het boscli noch eenige andere schuilplu ti ontdekte. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1