™TÏZ~X N6. Do Zuid-Affikaansche oorlog, BUITENLAND, België. Duitschlaiul. Spanje. Turkije. China. Belangrijk BINNENLAND. '■■I I', I' r: Ei ank rijk De lijst ter inteekeniDi voor de Wereldhulde aai Z H. den Paus, blijft in ons blaf nog opengesteld tot 3 Mei a. s. •i I il I, l! i I !|l I .1 1 ;i'i tl'! I [i\ I »i 'V I 1 van den Bond verzekerd, dan geloof ik dat we ons zelf zullen kunnen gelukwenschen met de oprichtiDg van dien bonek^?' ^xffTravo's.) Op mij rust dan nog den aangenamen plicht, de pers, de koningin der aarde, van harte dank te zeggen, voor de hulp van alle zijde verleend; de fout in den datum op 't convocatiebiljet is door hen aan een ieder bekend gemaakt en verbeterd, maar dat niet alleen, allen hebben een woord van aanmoediging gesproken, 't spijt mij ook voor hen, dat de opkomst zoo slecht is. Ik hoop echter dat zij later kunnen zeggen, wij zijn blij de commissie te hebben ge holpen en met genoegen zien wij terug op de oprichting, waartoe wij hebben medege werkt. (Bravo's.) Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter de vergadering. Reeds gaven zich alhier op twee dona teurs, nl. de heeren J. B, Timmermans, voorzitter der K. v. K., en M. van Loon, Lederimport. Maandagavond hield de ZEerw. heer Pater van Schijudel, in de achterzaal van 't hotel Verwiel, voor dc leden, eere- en buitenge wone leden der vereeniging „Geloof en Wetenschap" de aangekondigde lezing over „De roeping der vereeniging Geloof en Wetenschap". De zaal was goed bezet en nadat de directeur der vereeniging Pater van Schijndel aan de toehoorders had voorgesteld en beiden* een hartelijk welkom had toegeroepen, begon de spreker zijne rede. Deze in zijn geheel op te nemen zou ons te ver voeren, we doen daarin slechts enkele grepen. Alle vereenigingen G. en W. in den lande hebben 't zelfde doel nl., zich te volmaken in de keunis dier waarheden, waartegen de dwalingen des tijds indruischen. Heeft G. en W. een roeping te ver vullen in de orde der Voorzienigheid Zijn er dwalingen, die dreigend en ver leidelijk zijn en die door G. en W. on schadelijk kunnen worden gemaakt Ja, er zijn dwalingen die verschrikkelijk zijn, ingrijpend op alle gebied. Men heeft heden twee woonden in den mond moderne tijd en oude tijd moderne theoriën en oude theoriën moderne ideeën en oude ideeën. Moderne wetenschap, moderne kunst. Moderne leer over Christus, moderne zeden leer. Het oude is verouderd, versleten. Zijn die theoriën aanstekelijk, epidemisch Als men bedenkt dat voor 1U 0 jaren haast alles Katholiek was en nu eens ziet, huevelen het geloof hebben verloren, dan zullen we begrijpen, dat de dwalingen verleidelijk zijn. Hoe zijn zij in de wereld gekomen? Alles laat zich terugbrengen tot de ver loochening van Christus en Zijne Kerk. In Frankrijk leefden voor 100 jaren eenige vrijdenkers, die, het juk der Kerk moede, hun hart niet wilden buigen voor het woord „gij zult niet begeeren", het hoofd niet voor de openbaring. Het geloof is een wonder lijke zaak een Goddelijke plant in hart en verstand, die alleen in goddelijken grond niet in modder kan groeien. Als ooit Satan zich sluw toonde, dan was het bij die menschen Het was een zware taak. De Mij. was uit 't heidendom gered, ze waren overtuigd dat al wat goed was van de Kerk kwam, te danken was aan Christus, en die Mij. moest omver. üe onnoozeleu moesten bedrogen worden door begoocheling der woorden. De groote Paus Pi us IX zeide eens, wie geeft de woorden hare beteekenis terug. De Mij. was onder 't Christendom groot geworden, door de verlichting der Kerk. Zouden ze daar in eens mee breken, neen, zij beginnen met verkeerde voorstellingen Den paus gehoorzamen, slavernij. Zij zou den hen van alle jukken bevrijden, hen ver lichten. Zij hadden de ware wetenschap. Men verdraaide allesalles kreeg een an dere beteekenis. Verstand en hart werd verlaagd. De hoofdfactor was begoochelingeen an dere factor was het vleien van zinnelijk heid, aardsgezindheid en hoogmoed, Het geloof is een almachtig licht, het moet niet bedekt worden, gelijk een heer lijke plant, van zijn licht beroofd, sterft, zoo ook liet geloof, 't Geloof moet heleefd worden en daar zit 't geheim. Door begoo cheling, vleierij en traagheid in 't geloof wordt hart en verstand bedorven. liet staatsbestuur, door nieuwe practijken gevleid, heeft hen geholpen. Ook de uni versiteiten, die van uw geld bestaan. Uni versiteiten beschikken over hoogerc pers, en die is in Nederland zeker zoo goddeloos als in eenig land ter wereld. Hun werk werd voortgezet in lagere persdagbladen, pam fletten, in theaters, in koffiehuispraat, in gesprekken van salons en spoorwagens, alles tonen van eene fluit. Alles werkt mee om die dwalingen te verspreiden en de mensch ontvangt ze zoo licht, door de zwakheid van 't hart en de sluwheid der verleiders. Joannes Evangelist heeft een beeld ge schetst, een visioen. Hij zag een monster met tien koppen en zeven hoornen, die ge kroond waren. Dit monster werd aanbeden, door gansch de aarde gevolgd, dat monster werd uagcloopeu. De dwalingen zijn gelijk aan dat monster. Dat monster is de moderne wereld. Dat monster heeft zich niet geheel getoond, alleen de kronen't was verkleed, een Parijsche modepop gelijk, geparfumeerd, geblanket't was vooral verleidelijk voor jongelieden. „G. en W." heeft recht van bestaan, heeft onder Gods Voorzienigheid eene roeping vervullen Bestrijding der dwalingen. Moeten die vereenigingen overal opgericht worden Neen, volstrekt niet, waar t dwalingen onbekend zijn. Doch we hebben een heele nieuwe wereld. Door de coinmu nieatie en kennismaking met de geheele wereld, volgde communicatie van ideën. Waar gevaren dreigen richt „G. en W op, anders niet. Ik feliciteer Waalwijk met zijne vereeniging. Na dc pauze sprak hij meer speciaal tot de jeugdige vrienden hij had hen aange toond waar „G. en W.// op te richten et hij vindt 't hier goed. Wij moeten onze roeping vervullen met overleg en g-duld. Wij moeten groot zien te worden in 't geloof en in de Weten schap. Handelen naar omstandigheden. J uw geloof levendig, dan groeit de plant hooger, dan dringt zij door het raam der broeikast heen. Leg u toe op de kennis der meergenoem de waarheden, dan zal „G. en W." een baken zijn, de zon der gerechtigheid zal U schijnen. Ik feliciteer U allen, dat geesten kracht zich uitbreidden, met goede leden mocht verrijkt worden en ik ben met U, zegt God. (Luide Bravo's.) De Directeur dankt den Z.Eerw. Pater voor zijne heerlijke rede, die ons den weg heeft aangetoond. Volgen we dien, zoo zegt hij, dan zullen we ons doel bereiken. Het is waarlijk heel vriendelijk en welwil lend van de Times tegenover de regeering van het Vereenigd Koninklijk in het algemeen en tegenover den opperbevelhebber der Brit sche troepen in Zuid—Afrika, lord Roberts, in het bijzonder, dat het blad juist nu weei eens voor den dag komt met de openbaar making van dc vechtsterkle der Boeren (op een zeker oogenblik zouden de beide Zuid Afrikaansche republieken niet minder dan honderd en vijfduizend man in hel veld heb ben gehad, met inbegrip van wal men in Engeland zoo pleegt te heeten de opstande lingen uit de koloniën, en op het moment beschikken de Boeren nog over tachtigduizend man. waarvan er vijftigduizend slaan in den Vrijstaat, tienduizend in de Biggarsbergen en ongeveer vijftienduizend te Veertien Stroomen en in het district Klerksdorp aan de Vaal- rivier, op Vrijstaatsch gebied) Inderdaad had het groote Londensche blad geen betere daad van vaderlandsliefde kunnen verrichten dan deze openbaarmaking op ecti moment, dat uit het weinige medegedeelde en het rele, dat verzwegen wordt, de.i onbevooi- oordeelden toeschouwer duidelijk en k'aar blijkt dat. generaal Roberts, (wiens titels en kwaliteiten vele zijn) heel wat verstandiger zou hebben gedaan indien hij niet zoo scherpe criliek had uitgeoefend op de militaire verrich tingen en verzuimen van Gatacre, vanMetluun van Bulier, van Warren en van Thorneycroft of juister dat het hem heel wat voordeeligt r zou zijn geweest indien de regeering nut gedwongen ware geweest, vóór enkele dagm juist, openbaarheid te geven aan het gispen de cn afkeurende oordeel dier daden Waar is het, dat er op het oogenblik on derlinge geruchten loopen ten aanzien van de publicatie van de documenten in quaesiie welk doen in elk geval niet heelt kunnen bijdragen tot verhooging van het gezag en het aanzien der betrokken legeraanvoerders, reden waarom de aanblijving der meesten, van een militair standpunt onverklaarbaar is, het departement van oorlog (dus 'neet het) zou, door den uood gedwongen zijn overge gaan lot de openbaarmaking van de officieele stukken, welke zulk een zonderlingen kijk hebben gegeven op de Hoofdleiding in de Brilsche armee de eene aanvoerder handelt lijnrecht in legen de bevelen van den ander, hooger iu rang, en de ander treedt op naar eigen goeddunken en zonder eenig verband met actie van andere zijde Wat toch was het geval Door onbescheidenheden waartegen hei Londensche departement van oorlog dus ook al weinig of niets schijnt te vermogen) waren ettelijke bladen op de hoogte gekomen van den hoofdinhoud der documenten, zoodat men in Pall Mali (waar de zetel van minister Lansdowne gevestigd is) geen andere keus had dan openbaarmaking der rapporten in hun geheel, ter voorkoming van onthulling bij stukken en beeijes, waardoor zoo heel gemakkelijk onjuiste voorstellingen worden gevormd, welke niet zoo licht uitgewisc'ni worden en welker weerleggingen zoo ongeveer nooit het geweuschte resultaat hebben in alle volkomenheid Zoo moet dus de openbaarmaking voor niemand een grootere verrassing zijn geweest dau voor den opperbevelhebber zeiven en zoo heeft men ook de oplossiug van de vooi dc hand liggende vraag waarom de maar schalk, indien hij zich bepaald wilde ontdoen van helpers van de kracht en de hoedanig heid van een Buller, een Warren en een Methuen, daarmee zou gewacht hebben tot een drietal maanden na dato en langs zoo ongewonen weg, terwijl Ladysmith ondei tusschen reeds sinds lang is opgegeven door de Boeren Nu heeft de minister van Landbouw Vrijdagavond te Huil wel betoogd, dat de regeering metnde het laud in haar vertrouwen te moeien nemen ten aanzien van de pu- blicaliön, doch dat zijn natuurlijk praatjes om de zaak goed te maken, terwijl de open baannaking minstens genomeu onhandig zou moeten worden geoordeeld Wat toch is het geval Lord Roberts verkeert zelf lang niet in guustige omstandigheden en dan heeft hij niet te kampen gehad met zoo groote moeielijkhcden als Buller en Warrenhet ontzet van Kimberley, de capitulatie van Cronjé, de intocht in Bloemfontein dit alles is geschied, zooal niet met medewerking der Boeren en zooal niet geheel en al zonder slag of stoot, dan toch onder den invloed van onthouding van ernstigen tegenweer hunnerzijds, reden waarom in deze eer kan worden gesproken van een met beleid en overleg geleide en militaire wandeling, dan ran een roemruchtigen opmarsch van het Biitsche leger onder den opperbevelhebber in hoogst eigen persoon En het zal heden, juist zes weken geleden zijn, dat de hoofdstad van den Vrijstaat werd binnengerukt onder luidruchtig vreugdebedrijf, waarna het bedenkelijk rustig is geworden van Engelsche zijde... als had men het eind doel van zijn streven reeds volkomen be reikt, terwijl men eerst stond aan den voor avond van een campagne, rijk aan verassingen en teleurstellingen van alle aard Wel valt het niet tegen te spreken, dat de opperbevelhebber zoo af en toe teeken van leven heeft gegeven door het uitzenden Yan divisies en detachementen, dan r.aar het noorden, dan naaf het oosten en dan naar het zuiden, doch hij heeft klaarblijkelijk ge rekend op ontmoediging en wanhoop aan de zijde van den vijand, terwijl deze zich reeds weer geheel en al hersteld had en onder de hem meest ongunstige omstandigheden blijk gaf van groote beweeglijkheid, onverzwakten ondernemingsgeest en verbijsterende door tastendheid, waardoor de B.itten in de laatste zes weken van den krijg niet heel veel andeis op te teekenen hebben gehad dan verliezen, waaronder van groote beteekenis, terwijl de reeks, naar luid der laatste mededingen ui den Vrijstaat en elders, r.og larg niet af gesloten schijnt te zijn. En terwijl zoo de feiten spreken van mis rekening, gebrek aan doorzicht en overklaar bare oppervlakkigheid bij den hoofdaanvoerdei is daar aan dc boorden van de Theems te kwader ure onder den drang der omstandig heden eeu document openbaar gemaakt, waarin critiik wordt geoefend op de hande lingen van andere verantwoordelijke mannen in het leger, bij weln doen de oi-perbevelhebbei waarlijk geen blaadje voor zijn mond heefi genomen. Vanmorgen heeft de versterking van een kanon met munitie De Wet bij de Jamrners- bergdrift beteikt. Hij trok nu het vuur van alle kanounen op één punt van het Engelsche kamp samen. Een Engelsch kanon is vei brijzeld. Het vechten bij de Jammei sbergdiift duurt dag en nacht voort. In de nachten van Woensdag en Donderdag is voortdurend met geweer geschoten. De Cape Mounted Rifles verloren 120 man van de 500, onder wie een ofticier gesneuveld is en vier officieren gewond zijn. Een bericht, volgens helft elk de Engëlschen gewapende kleutlingen gebruiken,blijkt op eet. vergissing te berusten. De Kaffers die zij bit zich hebben, zijn enkel gewone meeloopers Volgens een telegram van Roberts uit Bloemfontein van heden, heeft Rur.dle bericht dat vijf en twii tig man, van een konvooi, na donker naar een buitenpost gezonden, vermist worden. De elfde divisie onder Polt Carew eu twee brigadescavalerie onder French zijn gisteren van Bloemfontein gezonden oir. Rundie bij te staan. Zij bereikten Karree- fontein zonder veel tegenstand. Aangaande de verliezen wordt bericht, dat er twee mat zijn gesneuveld, negentien gekwetst, ondei wie een ofticier doodelijk, en elf wordei vermist. Pole Carew's beieden infanteiir nam Leeuwkup, een hoogen heuvel op enkel- mijlen afstands van de stelling den vorigei. avond bezet. De vijand ontiuirnde dezr stelling ijlings, wat geweren en munitie achterlatend. Den 7den April of daaromtrent is de in sluiting van kolonel Dalgely met een gedeelte van generaal Brabant's divisie bij de Jam— mersbergdriit begonnen, maar terwijl wij di schrijven is er nog altijd geen bericht dat hij zich over heeft gegeven of dat de Engelschen hem hebben kunnen ontzetten. Hij moet zich wel sterk verschanst hebben cn goed voorzien zijn geweest van levensmiddelen en schietvoorraad dat hij zoolang aan de bele gering van de Boeren weerstand heeft kuouei bieden. Zondag is nog een heliogiam van hem ontvangen te Maseroe, blijkens hetwelk hij het goed maakte en de geest onder zijn manschappen goed was toch moeten dt belegerden onder de aanhoudende slagregens en de hevige beschieting door de kanonnen van de Boeren Zaterdag alleen moeten de Boeren 300 granaten in zijn stelling heb ben geworpen het zwaar beginnen te krijgen in hun schansen. Het meercudeel van de manschappen van Dalgety zijn ech ter vrijwilligers uit de Kaapkolonie, die betei de kunst verstaan om zich te verschansen dan de troepen uit Eugeland en dat de uitwer king zelfs van het allerhevigste bombardement tegen goedgegravcn schansen minder is dan zij lijkt is nog gebleken bij Paardeberg. De Boercu schijnen nog geen definitieve bes tor ming van Dalgety's stellingen gewaagd te hebben, daar deze hun op te groote verliezen zou komen te staan, maar der.ken aan dei anderen kant niet aan een aftocht, waaraan Engelsche dagbladcorrespondenten ons een week geleden wilden laten geiooven. De commando's die de Engelschen hebben zien aftrekken, konden vermoedelijk bij Wepenet gemist worden en trachten nu, met de uit het Noodden outboden versteikingen, dr Engelsche ontzet colonne te keeren. Tot dusver hebben wij niet vernomen dat de outzetcolonne uit Reddersburg, die bestaat uit het overschot van Gatacre's divisie (be velhebbcr Chermside) en de achtste divisie onder gezamenlijk bevel van generaal Rundie, verder is gekomen dan Oorlogspoort, 24 K M. ten westen van de Wetsdorp. Opmer kelijk is dat de Boereu zich niet vergenoegd hebben met de Engelschen te keeren, maar volgens een Engelsch bericht, zelfs den 22sten (de datum 's a'leen eenigszins onwaar schijnlijk, omdat het dan op een Zondag gebeurd zou moeten zijn, een dag waarop de Boeren liefst niet vechten) aanvallend zouden zijn opgetreden om generaal Rundle's rechtet flank om te trekken, een poging die toen zij ontdekt werd, door de Engelsche artillerie verijdeld moet zijn. Trouwens, de gebeurteuissen van de laatste weken leveren bewijzen te over dat de Boeren het hce langer meer met een aanvallende taktiek gaan beproeven waar die kans van slagen heeft. Vrijdagochtend reed de trein, waarin zich de prins van Wales op zijn terugreis naai Engeland bevond, het station te B ussel binnen, eu stopte eenige minuten, teneinde een nieuwe locomotief voor den trein t< plaatsen. Het geheele perron was als uitge storven. Alle deuren en hekken die toegang gaven tot de perrons waren streng bewaakt door de politie en de gendarmerie. Zelfs dc journalisten werden geweerd. Men had bevel gekregen, niemand toe te laten. Juist op het oogeublik, dat de trein ging vertrekken zag men echter eeu agent van politie verschijnen die met stevige vuist een jongen in de kraag hield. Men verbleekte en dacht reeds aan een tweeden Sipido Maar de agent stelde de omstanders gerus' Hij heeft steenkolen gestolen en ik betrapte hein net op heeterdaad. Donderdagavond was de s'.a'ionchcf Cic— cius ten huize van den Engelschen gezant te Brussel ontboden. Sii Frar.cis Richard Pium- kett overhandigde hem met een vleiende getuigenis de koninklijke onderscheiding van Victoria, een orde die in 1896 is ingesteld als belooning voor diensten aan de persoon van de koningin van Engeland bewezen. Er was een brief bij. waarin de koningin haai dank betuigde voor zijn wakker bij den aan slag op het leven van den prins van Waks Zaterdag is de tentoonstelling bezocht duo- 150..04 personen en Zondag was het bezoek door het prachtige zomerweer, nog veel groo- ter. Voor het eerst was de tentoonsteliing gisteravond geopend voor het publiek, om de gas en de electrische verlichting te be proeven. De reeks groote feesten, die door den ge meenteraad van Parijs tijdens de Tentoor.— stelling zullen werden gegeven, is Ziterdag avond geopend met een diner van 430 couvert? in het Hekel de Ville. De president dei Republiek en zijn echtgenoote, de ministers, de gezanten, de comrr.issaiissen-gencraal et de gedelegeerden der verschillende landen op de Tentoonstelling namen er aan deel. Geen enkele redevoering werd gehouden. De National Zeitung, die onlangs, naar leek geinspireerd, heeft veiklaard, dat eei eventueel bezoek van de thans in Europa vertoevende Boeren-gedelegeeiden thans t< Berlijn geheel overbodig zou zijn, kenschetst de Duitsche opvalling heden opnieuw zóó, dat het medelijden met de strijdende Boeret niet als beslissende maatstaf kan strekken voor de Duiisch Engelsche betrekkingen. Hei blad wijst hierbij op de voortdurend onze kere houding van Fiankrijk tegen Duitschland waarmee de Duitsche buitenlandsche politiek rekening moet houden. Een groot deel vai de Duitsche provinciale pers blijft niettemii haar misnoegen uitspreken over de onvei wachte ontmoe.ing van den Keizer met dei Prins van Wales. Zoo zegt b.v. deveelgck zen Dresdcner Naehrichten vrij kras, da dissonanten tusschen het gevoel van 't Dui sche volk en de handelingen des Keizers nie bevorderlijk zijn voor de monarchale idee ii Duitschland. Andere bladen meenen, dat iu de reis eertijds door den Keizer naar Enge land gemaakt en nadat nu die ontmoetii g uiet den Prins van Wales heeft plaats gehad de ontvangst van de Boeren-commissie aan bevelenswaardig zijn zou als een getuigeni: van werkelijke neutraliteit. Engeland zou daa niets legen in kunnen brengen. Het gerucht gaat in diplomatieke kringei te Weeuen, dat keizer Franz Joseph van ziji bezoek aan Berlijn gebruik zal maken, om dr toestemming van keizer Wilhelm te vragei voor de bezetting van Macedonië doo Oostenrijk. Het dagblad Conimercio uit Lissabon be toogt dat Portugal alleen den doortocht ove> Beira van onschadelijke reizigers en vai goederen had mogen veroorloven, eu niet vai soldateu en oorlogstuig. Door den doortoch van troepen toe te slaan heeft de regeerin; artikel 15 paragraaf 9 van de Coustitutn geschonden. Indien men aan Engeland he recht geeft troepen over Beira te doen gaan moest men aan Engeland ook hel recht gevei een wapenhuis aan den mond van de Taa; te vestigen. In verband met de weigering van dt Turksche Porte, om het besluit tot vethoogiiq der invoerrechten in te trekken, hebben di vreemde gezanten te Konstautinopel besloten nogmaals bijeen te konten, om te beraad slagen over de gemeenschappelijke houding die zij zullen aaunemen. In diplomatieke ktingen te KonstaDti— nopel gelooft men niet, dat de Vereenigdi Staten een oorlogsschip naar Konstantinope zal zenden, om de Dardanellen te forceerei Vau Washington uit wordt tegengesproken dat de Amerikaansche regeering Turkij- bedreigd heeft met een vlootdemonstrati inzake de schadevergoeding-quaestie. Te Tientsin is bericht ontvangen, dat d- Boksers den 21en April bij Pao Tir.g Fo< een groot aantal Katholieke Chiueezen heb ben vermoord. is de geluksaankondi'ing van Samuel llecksclicr senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen een zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn hui dige advertentie acht te geven. WAALWIJK, 25 April 1900. Drankbestrijding Zondag 1.1. zette de Zeereerw. Pater Re- demptorist, Pater Harte met duidelijkhei en gloed uiteen de noodzakelijkheid de bestrijding van het ingekankerde misbrui! van sterken drank. Hij toonde vervolgens hoe dit euve! dat sinds een twingtal jaren zoo verbazend toenam (De ouderen van dagen weten heel goed, dat vroeger na den middag het eent schande was sterken drank te drinken, es thans zijn er nog plaatsen, waar dit gelift, kig zoo is) hoe dit euvel niet kon uitge roeid worden dan door vereeniging, schou- der aan schouder moeten wij staan, eec leger gelijk, dat uittrekt om te strijden voor een hoog-edel doel, vereenigd zijn vjj sterk. Door vereeniging zijn woitderes uitwerkselen te verkrijgen. De historie be wijst het. De mensch is zwak als hij al leen staat. Dit is vooral waar voor iemand, die misbruik heeft gemaakt van sterkei drank en die zich ernstig wil beteren. In. dien zoo iemand bekend staat als lid eenei vereeniging van drankbestrijding, indien zoo iemand tal van vrienden ziet, die zich ali hij onthouden, dan is zoo iemand sterk als eene vesting. Hit drankmisbruik moet bestreden vvor den volgens Pater Harte door de Paul us. vereeniging, 't is niet te doen om het ge bruik maar om het misbruik. Neen dui zendmaal neen Wij misgunnen den werk man zijn borrel niet, maar wij willen hem niet verkocht zien aan de jenever als slaaf want dat is een dronken mensch de jeneve: vergeeft hem maar wij willen hem en zijm gclielde vrouw en goede kinderen niet be droefd zien en diep ongelukkig, want wi weet niet dat het huishouden, waar gedron ken wordt, betreurenswaardig diep ongeluk kig is, dat één misbruiker in een huishou den vele, vele tranen afperst uit de ooget van vrouw en kinderen, van vader o moeder. Dat is zuivere waarheid, dat is zoo e: niet anders, die ietwat ondervinding heef weet dat en wie ietwat hart heeft in zij; boezem en zijn evenmensch bemint, be strijdt dat. Dus door de Paulus-vereeniging moet he euvel bestreden, om zoo te toonen, dat w het misbruik willen te heer gaan en nie het matig gebruik. Wil iemand zich gehee, onthouden. Des te schooner. Plicht is he niet. Dat Paulus-lid zijn kost een offer. Da laat zich begrijpen. Maar een groot goed laat zich niet verkrijgen zonder groot offer Het welzijn der bloeiende gemeente Waal wijk geld het. Wie iets begrip heeft, wee' wat de duivel verspeelt, wat hier het gelul van Waalwijk wint. Werd er eens niet gedronken na den middag wat zou die bloei toenemen, wal zou er iets ellende onder ons zijn wegge nomen. 'tls thans het grootste euvel dat ia Waalwijk te bestrijden is. Laat ons Noord-Brabant eens leeren, hoe een gemeente vooruit gaat, altijd vooruit, waar niet gedrouken wordt. Een goed voorbeeld vindt altoos navolging. Morgen, Donderdagavond om half negen vergadering op Musis Sacrum. Het streven zal daar duidelijk worden uiteengezet. De statuten worden verklaard, nadat de Zeereerw. Herder onzer gemeente een woordje zal gezegd hebben en er zal naar omstandigheden en genoegzamen tij zooveel mogelijk worden afgehandeld. Wal vooral mede eene heerlijke opkomst moet zijn voor Waalwijk dat is het zorgen voor spaarboekjes, die zooveel mogelijk winst gevend zullen worden gemaakt op eene wijze, die den adviseur, die zulks uitdacht, eer aan doet. Ook, als ieder voor zich zelf ten goede wil (en wie zou bij 't zien van zoo enorui veel tijdelijk en geestelijk voordeel moed willig willen tegenwerken dan komen wij tot ons doel wis en zeker. Voort I O. L. School. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid de verbouwing van de school in oogen- schouw te nemen en wel het nieuwe deel te, waar Uitgebreid Lager Onderwijs zal worden gegeven. Zeker is 't wel de moeite waard een korte beschrijving van het kolossale, geheel naar de eischen des tijds ingericht gebouw, te geven. Door een eikenhouten deur met gebrand glas, treedt men binnen en hee ft links van zich het verwarmingstoestel, vanwaar de buizen zich door het gebouw verspreiden. Voor zich uit een breede eikenhout trap, naar de nieuwe lokaleneerst komt men boven in een flinke, ruime vestibule, waar de kapstokken zijn aangebracht eu vandaar in de klassen, 3 in getal, allen even ruiui, luchtig, helder, etcin één woord alles wat men van een schoollokaal wenschen kan, voor aangenaam en gezond verblijf der leer lingen. Langs de straat vindt men twee

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2