Ons Feuilleton. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk-Hongarije. Spanje. Griekenland. Turkije. Britsch-lndie. Belangrijk BINNENLAND. DE VALSCHE BARON, zal door zijn gemakkelijken stijl, meesleepende gebeurte nissen, en de vele wijze lessen, die er in liggen opgesloten, zeker een ieder ten zeerste boeien. Niemand zal zich dan ook be klagen het nauwkeurig te hebben gevolgd. dat het terrein er rondom zich niet leende tot een verdediging met succes, doch dat Kroonstad, de tweede hoofdstad, uitstekend te verdedigen was en dat de federalen ook besloten hadden, daar tot het uiterste stand te houden. Wat de oorzaak van de terug trekking van de Boeren ditmaal geweest is is nog niet bekend. Velen hoofdzakelijk Engelscheu schrijven haar toe aan de verdeeldheid lusschen Transvalers en Vrij- staters, anderen meenen, dat ook hier de overmacht der Britten het den Boeren ge raden heeft doen achten zich niet te wagen aan een treffen, waarbij zij zeker het onder spit hadden moeten delven. Lindley, de nieuwe hoofdstad van den Vrijstaat, waarheen het archief der regeering is overgebracht, ligt 72 K M. ten oosten van Kroonstad aan de Valschrivier. halverwege KroonstadBethlehem. De weg naar de Vaal ligt nu zoo goed als open voor lord Roberts. Van Johannesburg is hij nu slechts even ver verwijderd als ongeveer een week geleden van Kroonstad. Het zou struisvogelpolitiek zijn te be twisten, dat lord Roberts een der snelste marschen achter de rug heeft, die de moderne krijgsgeschiedenis kan aanwijzen. Het was den 2 Mei, 11 dagen voor de bezetting van Kroonstad dus, dat hij te Gleu, tusschen Bloemfontein en Brandfort, zijn troepen in beweging zette in noordelijke richting van de Vaal. In die elf dagen hebben zij 175 K.M, afgelegd en zij zijn drie rivieren over getrokken, de Modderrivier, de Vetrivier en de Zandrivier, terwijl zij generaal French ook Vrijdag de Valschrivier (niet Vaalrivier, zooals abusievelijk geseind werd,) overtrok. Te meer nog staat men verbaasd over de snelheid, waarmede de opmarsch, heeft plaats gehad, indien men weet, welk een reus achtige hoeveelheid bagage, ammunitie en levensmiddelen een leger van 40 80.000 mau moet medesleepen. Maar de snelheid, waarmede generaal Ro berts zich heeft voortbewogen, is ook de eeni- ge factor in dezen marsch. Want de Boeren die blijkbaar voornemens zijn het middelpunt van hun weerstand op de Vaal te concer.— treeren, hebben den opmarsch der Engelscheu slechts op een of twee plaatsen ernstige moeielijkheden in den weg gelegd eu 50.000 man, die niet meer dan hoogstens 10.000 vijanden tegenover zich hadden, zijn er niet in geslaagd, dezen te omsingelen of hun zelfs veel kwaad te doen de Boeren verloren tusschen Bloemfonteiu en Kroonstad een ka non en 150 gevangenen, welk verlies wordt gecompenseerd door de hoeveelheden ammu nitie en de Engelsche gevangenen, die de republikeinen der divisie Hutton verleden week Dinsdag en der divisie Hamilton Broadwood Donderdag jl. hebben ontnomen. Nu, na de bezetting van Kroonstad zal de beslissende slag spoedig vallen. In rechte lijn is de afstand van Kroonstad tot de Vaal rivier 125 KM., van de Vaal tot Johannes burg 65 KM., van Johannesburg naar Pre toria 48 KM., totaal 238 KM. Met de snel heid, waarmede zij tusschen Bloemfontein en Kroonstad gemarcheerd hebben, zouden de Britsche troepen de hoofdstad van Transvaal dus binneu 14 dagen kunnen bereiken. Maar deze bijna onmenschelijke snelheid kan niet worden volgehouden, om verschillende rede nen, als daar zijn de voortdurend stijgende moeielijkheden voor de transporten, de ver moeidheid van mcnsch eu paard, de kansen op slecht winterweer, maar vooral de zeker heid van een hardnekkigen en langdurigen weefstand van de Boeren in een door dezen zelfgekozen stelling. Men kan zich niet onttrekkeu aan den ontmoedigenden indruk van de berichten die telegraaf ons in de laatste dagen van het oorlogsterrein gebracht heeft. Kroonstad bezet, de Boeren bijna zonder slag of stoot terugetrokkende Vrijstaters den oorlog moede Mafeking op het punt ontzet te worden, indien het al niet zoover is, en op den koop toe Bulier door de stelling van de Biggars- bergen heeugebioken Het is alsof er nau welijks meer een lichtzijde aan den toestand te zien isalsof men moet zoeken naar lichtpuntjes. De débdcle schijnt begonnen. Zoo schijnt het, eu het is mogelijk dat het zoo is. Bij de ervaring uit de gebeurte nissen van Februari opgedaan, bij al hetgeen particuliere brieven ons in den laatsten tijd hebben geleerd, past geen vergedreven op timisme. Daarentegen mogen wij evenmin de voorzichtigheid uit het oog verliezen bij het beoordeelen van deze telegrammen, die immers alle van één zijde komen en waar schijnlijk nog een andere strekking hebben dau het verkondigen van de waarheid. Het is volstrekt geen optimisme, daarmede reke ning te houden, en dan herhalen wij dat de voorstelling die mer. na de lezing der En gelsche overwinningsberichteu verkrijgt mis schien waar is, maar niet waar behoeft te zijn dat men ze, wegens het ontbreken van betrouwbare inlichtingen van andere zijde, slechts met voorbehoud mag aanvaarden. Immers, het ontzet van Mafeking zal geen rechtstreekschei) invloed hebben op den afloop ▼au den oorlog; het is mogelijk dat de Boereu bij nader inzien al besloten hadden, de stelling van Kroonstad prijs te geven voor een sterkere stelling in het noorden er is Lord Roberts veel aan gelegen (ook in verband met de reis van het republikein sche driemanschap naar Amerika) de zaak voor zijn vijand hopeloos, en in het bijzonder den afval der Vrijstaters en de moedeloosheid der Transvalers als onherstelbaar voor te stellen de telegrammen over Bullers's succes bij Helpmekaar zijn nog te onduidelijk en dragen geen officieelen stempel, overigens kan het, in verband met een nieuw plan van verdediging, van de Boeren zeer goed gezien zijn dat zij zich naar de noordspits van Natal, misschien zelfs geheel uit Natal terug trekken.... En de vraag die den geheelen toestand beheerschtzijn de Boeren werke lijk zoo ontmoedigd dat er van een ernstig verzet geen sprake kan zijn de vraag kan voor ons niet opgelost norden door een paar telegrammen van de Engelschen opper bevelhebber of van Engelsche dagbladco: respondenten. Misschien hebben wij ons in het weerstands vermogen der Boeren vergist, misschien zal de oorlog nog ter nauwernood evenveel weken volgehouden worden als hij maanden geduurd heeft. Maar nog heeft Roberts hun na Paardeberg geen enktien zwaren slag toegebracht, en men weet dat terug trekken, zelfs langs de heele linie, bij de Boeren niet behoeft te beteckenen vluchten dat het, in 't groot zoowel als in't klein, kan sameuhangen met een voortreffelijke tactiek. Misschien ook is de guerilla nu eerst recht begonnen. Op 't oogeublik zijn er nog geen feiten bekend die deu doorslag kunnen geven ten gunste van de eene opvatting of van de andere. De correspondent van het »Utr. Dagblad* schrijft dd. 28 Maart over Cronjé's verdedi ging te Paardeberg o. a. Woensdag den 21 Februari begon met het gewone bombardement, dat voortduurde tot omstreeks 6 uur, toen de aandacht van den vijand klaarblijkelijk afgeleid werd door de tot ons ontzet aanrukkende commando's. Dien avond liepen ongeveer 150 onzer burgers over tot deu vijand en legden hun wapens neer. Donderdag den 22sten, na een bom bardement dat den ganscher. dag voortduurde, gaven wederom een 100tal burgers zich over aan den vijand, als reden van verontschul diging aanvoerende, dat zij geen kans zagen, zich door den vijand heen te slaan, en dat de ellendige toestand in het lager hun geen andere keuze liet. Op Vrijdag werd ons van eene ver oostwaarts gelegen hoogte, waar schijnlijk de Aasvogelkrans, geseind, dat generaal Froneman 3000 man had verzameld, en dal verdere versterkingen op weg waren van Bloemfonteindat aangezien dus hulp weldra zou opdagen, Cronjé het nog wat moest zien uit te houden en zijn manschappen trachten moed in te spreken. Dienzelfden nacht echter liepen wederom een 30tal burgers over tot den vijand. Zaterdagmorgen den 24sten, wijdde de vijand in met een bombardement, zóó hevig, als wij tot dusverre nog niet be leefd haddenDien avond gelukte het Theron, den verdienstelijken kapitein van het korps depêche-rijders, door de vijandelijke linie heen het lager te bereiken en een bood schap over te brengen van generaal De Wet en commandanten Cronjé en Froneman. Daarbij deden zij Cronjé dit voorstelzij zouden in twee commando's hem tegemoet trekken en door de aandacht van den vijand op zich te vestigen, eeu weg tusschen hen openhonden hij zou dan in den nacht met zijne burgers langs dien weg trachten uit te breken. Het was een wanhopige toestand, waarin Cronjé en de hem trouw gebleven officieren verkeerden. Toch besloot men de zaak te wagen eu Zondagmorgen vroeg begonnen de burgers met het leggen van een kettingbrug over de Modderrivier, ten einde den over tocht over den gezwollen stroom te verge makkelijken. Gedurende den Zondag werd slechts één enkel schot door de vijandelijke batterijen op ons gelost en de Boeren, met de hun eigene vindingrijkheid, slaagden er in met behulp van wagenzeilen en remkettingen een noodbrug te leggen. Dieu morgen ver lieten de Kafferjongens heimelijk het Boeren- kamp en liepen over naar den vijand, wiens schansen toen niet meer dan 500 meter van ons af konden zijn, daar gedurende den ganschen dag geweerschoten gewisseld werdeu van uit onze en de meest vooruitgeschoven vijandelijke posities. Ten einde te weten, op hoe groote macht de generaal bij zijn sortie zou kunnen rekenen, kwam men orereen,dat de commandanten en veldkornetten hun manschappen vragen zouden, wie hunner bereid waren den uitval te wagen. Veldkornet Maartens stelde voor biduren te houden en den Almachtige te smeeken hen te leiden in hun beslissing omtrent hetgeen het best was te doen. Het scheen alsof dit de burgers met nieuwen moed bezielde althans Zou dagavond was een groot aantal gereed het stoute waagstuk te ondernemen. Maandagmorgen opende de vijand een verschrikkelijk vuur op het lager, waarbij speciaal de kettingbrug en generaal Cronjé's tent het doelwit vormden klaarblijkelijk was de vijand hieromtrent ingelicht door de Kaf fers, die Zondagmorgen het kamp ontvlucht waren. Twee groote granaten vielen dien dag midden tusschen een paar groepjes Boeren, met het resultaat dat allen, en onder hen de zoon van commandant Andries Cronjé, deer lijk in stukken geslagen werden slechts eene hand en een arm werden nog intact gevonden. Generaal Cronjé verzond een heliografïsch bericht, waariu hij verklaarde dat, indien er geen hulp kwam, hij zich Woensdag den 28sten zou moeten overgeven. Hierop werd nimmer antwoord ontvangen. Het zware bom bardement van dien dag en de verschrikke lijke uitwerking der twee granaten hebben stellig hun invloed doen gelden op het dien avond door den krijgsraad genomen besluit, om al deu volgenden Dinsdagmorgen de witte vlag te hijschen. De twee eenigen, die zich tegen overgave en vóór een uitval verklaar den, waren generaal Cronjé eu commandant Schutte. De totale sterkte vau Cronjé's krijgsgevan gen gemaakte legercorps was 3679 man met 7 kanonnen, terwijl het getal der dooden en gewonden respectievelijk 97 en 245 bedroeg." De Frankf. Ztg. ontvangt uit New-York het bericht, dat te Manilla een samenzwering is ontdekt; 100 personen zijn gearresteerd. 3000 Filippino's hebben Bulan in het zuiden van Luzon bestormd eu de Amerikaansche bezetting gedood. Hel heet, dat Rusland ziju militaire subsidie voor Mouteuegro met 350 000 roe bel per jaar verhoogd heeft, opdat 4 geheel gedrilde bataillons met bekwame officieren steeds bereid kunnen zijn. In het Engelsche Lagerhuis heeft Bio drik, de onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken verklaard, dat tengevolge van den aanval op de grenscommissie van Wei- Hai-Wei, de Chineesche commissaris de werk zaamheden der commissie wilde schtrsen, maar de Britsche commissaris heeft bevel ontvangen de werkzaamheden voort te zet ten met of zonder Chineesche medewerking. Rusland zet zijn politiek in het noord oosten van Azië kalm voort, nu weder komt bericht, dat uitgestrekte terreinen zijn aange kocht nabij Port Chirnam aan de westkust van Korea; terwijl zijn bondgenoot de Frati- sche republiek van de omstandigheid, dat Engeland met gebonden handen staat, gebruik maakt om zijn invloed in Marokko nader te bevestigen. Hel hoofd van eene politieke zending onlangs teruggekeerd was tot de overtuiging gekomen, dat de invloed van Italië noch van Spanje eenigermate te duch ten was, maar dat door den handel Duitscti- land en België in het oog gehouden moesten wordenEngeland kon buiten beschouwing blijven. Volgens een bericht van de Frankfurter Zeitung verkreeg de Fransche gezant te Con- stantinopel vau de Turksche regeering de toezegging voor een Fransch syndicaat van het privilege van den aanleg van spoorwe gen in Syrië en wel de lijn Lanam-Biedjik en andere lijnen nog te construeeren in de streek Beyreuth—Damascus en Bajak - Hamah. Het bezoek aan de Tentoonstelling blijft toenemen, reeds is het aantal bezoekers nu grooter dan het gemiddelde, dat in 1889 de terreinen bezocht. De officieele prijs der toe- gangsbilletten is nu zestig centimes, maar ook werden deze buiten voor vijf en vijftig centimes verkocht, Ondanks de bedreiging van eene gestrenge toepassing van het be vel van den minister, dat alles zou verwijderd worden, dat nog niet gereed was, kon giste ren de Tentoonstelling nog niet als af be schouwd worden. In de straat der natiën openen zich de afdeelingen langzamerhand Amerika is geopend en Noorwegeu opent heden. Onder de koningen, die de Tentoonstelling zullen bezoeken, is de jeugdige vorst van Servië, die te Parijs aijue moeder Nathalie hoopt te ontmoeten. Het aantal bezoekers van de Tentoon stelling bedroeg Donderdag 126.492, Het paviljoen van Groenland en IJsland is dien dag geopend. Zondag steeg het getal lot 300.000. Bericht wordt, dat negus Menelik van Abessinië heeft afgezien van zijn voornemen om de Tentoonstelling te bezoeken, doch dat in zijn plaats zal komen Ras Makonnen, die in het begin van Juni te Djiboeti zou scheep— gaan naar Europa. Daarentegen moeten verscheidene leden van regeerende vorsten huizen in Europa hun voornemen hebben te kennen gegeven om incognito een bezoek te brengen aan Parijs. Men maakt zich. ongerust omlreut den toestand in Ashautie, waar het aantal strij ders tegen de Engelschen reeds op 50000 worcty begroot en die gewapend zijn met mitrailleuses en repeleer—geweren, terwijl eene groote hoeveelheid kruit als koopwaar iu het land is gebracht, voordat de regeering daar tegen een verbod heeft uitgevaardigd. Het regenseizoen, dat nu aanbreekt, is mede zeer ongunstig voor Europeesche troepen en het vervoer van levensmiddelen eu krijgsvoorraad acht men bijna onmogelijk. Bij de indiening van een overzicht van de begrooting, heeft Goluchowski de commissie uit de Hongaarsche Delegatie herinnerd aan zijn verklaring in de vorige zitting hij zeide dat die in het algemeeu ook van toepassing was op den tegenwoordigen toestand. Hei bezoek van keizer Frans Jozef aan den Duitschen Keizer was in overeenstemming met de nauwe betrekkingen tusschen beide rijken. De ontmoeting tusschen beide Keizers had niet haar oorzaak in bijzondere politieke kwesties, maar was toch niet zonder belang. Zij is een nieuwe bevestiging van het vreed zaam bondgenootschap van Midden—Europa dat even krachtige waarborgen voor de rust levert als in het verleden zij geeft ons hoop dat de normale vreedzame toestand zal be stendigd worden. Het bondgenootschap tusschen Oostenrijk—Hongarije, Duitschland en Italië is, in het behoud van den vrede, voltooid door een entente, rakende de Levant en den Balkan, met de regeering te-Peters— burg en door uitstekende betrekkingen met andere mogendheden. De Oostenrijk—Hon gaarsche regeering ziet voortdurend toe dat die toestand gehandhaafd blijft. De minister merkt voorts op dat de door hem uitgesproken raeeuing dat de oorlog in Zuid Afrika geen gevaarlijken invloed zou oefenen op de betrekkingen tusschen de groote mogendheden geheel door de feiten gerechtvaardigd is. Hij hoopt dat men ook iu de toekomst bewaard zal blijven voor alle ongunstige verrassingen, maar, zegt hij, dat moet de volken niet beletten een spoedige beslechting van den strijd te verlangen. Hij verklaart echter dat het nog moeielijk is op dit oogenblik te weten of de oorlog spoedig zal eindigen, en in elk geval schijut hem vreedzame inmenging volkomen onmogelijk. Sprekende vau de tegen de regeering ge richte aanvallen over de vermeende schen ding van de onzijdigheid, herinnert Golu chowski eraan dat die beschuldiging door deu eerste—minister volkomen gewraakt ismaar hij kan ondanks dat alles niet nalaten verzet aan te teekenen tegen de willekeurige uit legging van zekere beginselen van het vol kenrecht. Alle woordvoerders in de begrootingscom missie spraken hun vertrouwen uit in het beleid van de regeering, behalve de Tsjech Slana. Nadat de krijgswet was afgekondigd, heb ben de troepen de rust hersteld in Barcelona, waar slachtoffers vielen. In Valencia moesten de troepen de barrikaden nemen die dè oproerigen aan alle toegangen tot de markt hadden opgerichtoogenschijnlijk keerde de rust weer, maar de winkels en de schouw burgen bleven gesloten. Te Sevilla verhin derde het volk hel uitrijden van de tram wagens en bestormde de remise, niettegen staande de Duiische Compagnie de rijksvlag op de gebouwen had geheschen de troepen moesten ook daar de orde herstellen. Madrid heeft zijn gewoon aanzien hei nomen. Prinses Marie is met grootvorst George met gioote plechtigheid getrouwd. Na den feestmaaltijd vertrokken de jonggehuwden naar Napels. Men verwacht hier van Corfu de prinses van Wales met prinses Victoria en brengt dit in verband met het gerucht omtrent een huwelijk van deze prinses met prins George van Griekenland. Verleden week is een poging gedaan, om den sultan te vergiftigen de toeleg werd intijds ontdekt en behalve de zoon van den minister van politie en eeu zoon vau een der medische professoren werden nog verschil lende personen gearresteerd. De cholera woedt verschrikkelijk te Mand- vi, waar in drie dagen vierhonderd zieken stiervenook te Goddhra is de toestand verschrikkelijk, daar de overheid niet heeft tegen kunnen gaan dat de bevolking vluchtte, zoodat de lijken der afgestorvenen onbegra ven blijven en de geheele atmosfeer verpes ten en groot gevaar opleveren voor de ge heele streek. is de geluksaankondiging van Sainuel Ileckscher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen een zoo goede faam verworven, dat wij~ al onze lezers aanbevelen op zijn hui dige advertentie acht te geven. Wij vestigen de aandacht onzer lezeressen en lezers op HET FEUILLETON, waarmede iu dit nummer een aanvang wordt gemaakt. WAALWIJK, 16 Mei 1900. Onze gemeente. Het doet ons altijd goed, en zeker ook al onze lezers, wanneer wij kunnen wijzen op een bewijs van vooruitgang, van bloei onzer gemeente. Nu door den heer A. H. van Schijndel, het aan het einde der Stationstraat gelegen perceel weiland is aangekocht, om aldaar zijn naar de nieuwste eischen in te richten Waalwijksche stoomschoenenfabriek, die ge heel electrisch zal worden verlicht, te doen verrijzen, is er in de Stationsstraat geen enkel ledig stuk gronds meer aan te wijzen. En kunnen zich zeer velen onzer gemeen tenat en nog herinneren, dat de Kloostersteeg (vroegere naam) geheel onbebouwd was, een gewoon zandpad slechts, allen weten bijna nog dat overal groote stukken openlagen, waar thans grootere en kleinere gebouwen, huizen en fabrieken zijn opgestaan. Zeer zeker is liet een klaar bewijs van den voor uitgang en toenemenden bloei onzer gemeente dat alles in zoo korte jaren, zulk eene mach tige verandering, uitbreiding en verfraaiing heeft oudergaan. De Stationsstraat slechts eenige jaren terug nog zeer onoogelijk door de vele stukken weiland de vele kleine krot jes, die men ef vond, mag thans een der schoonste gedeelten van ons Waalwijk ge noemd worden. Ja, ook over het spoor gaat men druk met het bouwen voort, zoodat weldra de Westzijde tot aan de 2e zeine geheel zal zijn bebouwd. De beide onlangs opgerichte stoomleerlooierijen der heeren van Iersel, Witlox en Co. en Gragtmans Wiesman, werken zeer voorspoedig zoodat 'oeiden, na nog geen jaar bestaan te hebben, gedwongen zijn hunne fabrieken uit te breiden, om aan alle eischen en aanvragen te kunnen voldoen. Men is dan ook reeds druk met de vergrooting bezig. Ons inziens een zeer goed teeken. Onderwijzers Examen. De examens voor mannelijke adspiranten in deze provincie zijn geëindigd. Van de 140 adspiranten, die geëxami neerd zijn, slaagden 60, dat is bijna 43pct. De Rijksmiddelen Met uitzondering van de domeinen die wederom, evenals de vorige maand, een halve ton ten achter zijn gebleven, wijzen alle Middelengroepen over de maand April een, soms belangrijken, vooruitgang aan. Vandaar dan ook, dat de opbrengst van April 1899 thans met f934,237 werd over troffen en de raming voor ééne maand met f 858,470. In de maand Maart was de op brengst f 468,193 meer dan in (de korte maand) Februari, maar werd de raming met f 2.090,801 overtroffen. In April brachten méér op dan ten vorigen jarede directs belastingen f 58,897 de invoerrechten f 67,243, de accijnzen f 146,576, de waarborj f2006, de indirecte belastingen (met inbe grip van liet successierecht) f 594,421de posterijen f 86,177, de telegrafen f14,838 de loodsgelden f14,015. April 1899 Wa! ongunstiger: de invoerrechten en accijnzev bleven toen ten achter. De stand van zaken over het eerste der- degedeelte des jaars 1899 was, dat erop een raming van f 41 665.698 f 37.095, 308! ontvangen was. Wij waren toen derhalveL nog f 4.570,390 ten achter, dat was meet: dan ultimo April 1898. Er was in 189s! f562,597 meer ontvangen dan tot eindt, April 1898 en einde Maart 1899 waren wij nog f4.758,011 ten achter geweest bij de raming. Thans is 't als volgt gelegen. Einde Maart 1900 waren wij nog f3.270,257 ten achter bij de raming einde April is dit cijfer inge. krompen tot f 2.436,932, tegen f 4.570,390 ten vorigen jare. Er is gedurende de eer. ste 4 maanden van 1900 in de schatkist gekomen f40.373,116 tegen f 37,095,308. op het eind van April 1899, dus thans f 3.277,808 meer. Men ziet het hoogst belangrijke verschil met het vorige jaar, toen dat meerdere slechts f562,597 bedroeg, terwijl het in 1898 nog minder was, nl, f 396,777. De toestand van 's Rijks financiën is der halve zeer bevredigend en de bronnen van inkomst vloeien regelmatig en wijzen op toenemende nationale welvaart. Tweede Kamer. (Zitting van Dinsdag) De Kamer begon de behandeling van onderdeelen der regeling van de ouderlijke macht en de voogdij. Al dadelijk leidde de gedachtenwisseling tusschen den heer Fokker, de commissie en den Minister tot intrekking van het aman- dement om buiten echt geboren kinderen niet aan te duiden als onechte, doch als buitenechtelijke kinderen, ter vervanging vat de tot dusver gebruikelijke uitdrukking, na tuurlijke, die vervallen is. De heer Kuijper, die overigens sympathitj betuigde, met de hoofdstrekking der ont werpen, bond op grond van de Heiligt' Schrift deu strijd aan tegen het spreken var ouderlijke macht, in plaats van gezag o;i grond van zijne denkbeelden omtrent w verhouding tusschen kinderen en ouden] naar christelijke beginselen, volgens welkt] ouderrecht moet berusten op gezag. Dtl Minister handhaafde het woord dat op velei verlangen in de wet opgenomen was. De door de regeering voorgestelde absolutt toestemming van vader en moeder voor k aangaan van een huwelijk van hun kind.! vond bestrijding bij de meerderheid da commissie, voor zoover deze den kanton rechter wil laten beslissen indien uit hut macht ontzette ouders zich tegen het h- welijk verzetten en bij den heer Fokker, dit bij weigering der ouders van hun toestem ming den kantonrechter wil laten beslissen Tegenover de verschillende amandementec handhaafde de Minister het beginsel, dil voor het huwelijk de toestemming der heil: ouders noodig is, dat het huwelijk tot 1: meerderjarigheid opgeschort worde, wanna verschil bestaat tusschen beide ouders en li tusschenkomst van den rechter alleen dsi wordt ingeroepen wanneer een der ouden tegenover derden staat. Uit de Hofwereld. Omtrent de ontvangst van de Nederland- sche commissie aan het Duitsche Hof ter gelegenheid van de meerderjarigheids-plecti- tigheid van den kroonprins, wordt gemeld, dat zoowel de Duitsche keizer als de keiw: van Oostenrijk zeer vriendelijke gesprekke: met de commissie hebben gevoerd. De beide souvereinen moeten in hoog; vleiende woorden zich hebben uitgelate: over de beminnelijke hoedanigheden va: Hare Majesteit onze Koningin. Op het Koninklijk lustslot te Soest dijk wordt alles in gereedheid gebracht voer de komst van Hare Majesteiten de Konin ginnen, in den avond van 5 Juni rechtstreek uit het buitenland. Een brief aun onze Koningin Bij de oprichting van het vreemdelinge:- legioen richtte de bevelhebber De VilleboJ Mareuil den volgenden brief aan H. M. dt Koningin der Nederlanden Mevrouw Door het Gouvernement van de Zuid-Aft Republiek belast met de samenstelling va: een Europeesch legioen, ter verdediging vj: deszelfs onafhankelijkheid, kan ik niet na laten Uwer Majesteit mede te deelen at welk een trotsch gevoel ik het schooi Hollanderkorps zich onder mijne orders za stellen. Ik zal het gebruiken -zooalsht verdient dat het waardig zij de groot besteraming van uw volk. Mij zal de eer blijven er door nader gf bracht te zijn, overeenkomstig mijne sympi thie en die van het Fransche volk, tot ht: volk van Uwe Majesteit en te moge: denken hoe indirect het ook moge geweeif zijn dat mijn degen een korten tijd it Uwer Majesteits dienst is geweest. Indien de taak van een soldaat in ht vuur de afstanden kan verminderen, zou ht een eenvoudigen Franschman betamen ee: biediglijk eene Koningin, dochter van bi groote Huis van Oranje er op te wijzen, t< welk een graad de bloedvermenging tussche de Hollandsche en Fransche volken, een gf meerschap van gevoelens heeft tot stan gebracht, ten opzichte van het kleine Boerec volk, dat men verpletteren wil onder mach

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2