1 De Zuid-Affikaansche oorlog. Sli1 Een noodzakelijk wetje. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. China. Marokko. BINNENLAND. i i'1' lj r M M i,! JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 7 Juni a. s. Ongevallenwet. die niet opnieuw vergunning vroeg onder aanbieding van zeker bedrag, kan niet voor schadeloosstelling in aanmerking komen. I i I I I t I i 1 i i |l 'i; i 1 i 'i i i, !i 11 i I I Herhaaldelijk zijn in de pers mededeelingen gedaan omtrent gevallen van phosphornekro- se, een ziekte, welke bet gevolg is van de vervaardiging eener bepaalde soort lucifers. De regeering heeft thans een wetsontwerp ingediend, om dit euvel te keeren, en zij verdient daarvoor ontegenzeggelijk een woord van lof. Indeidaad, wanneer men kennisneemt van de ellende der phoóphornekrose, dan kan men zich slechts verbazen over het feit, dat niet in alle landen maatregelen worden genomen, of reeds genomen zijn, om zulk een schade lijken arbeid als de vervaardiging van luc: fers met witten phosphor te verbieden. „Als gevolg van het verwerken van witten phosphor", zegt de regeering in hare Memo rie van Toelichting, „komt, behalve het phos- phorisme eene langzame vergiftiging, die zich kenmerkt door een ziekelijk uiterlijk, gele huidskleur en toenemende vermagering de phosphornekrose voor, die de been deren, in het bijzonder van de kaak, aantast, veel pijn veroorzaakt, terwijl van de aange taste beenderen stukken worden uitgeslooten. Het pleit waarlijk uiet voor het stelsel van vrije concurrentie dat zij een industrie in 't leven heeft geroepen, die aan zulke kwalen toegang verschaft. En wanneer het bewijs nog moest geleverd worden, dat Staats- tusschenkomst noodzakelijk is, dat het han delsbelang voert tot bedenkelijke buitenspo righeden, dan zou dit ééne feit zeker meer dan voldoende wezen. Een andere oplossing, dan een algeheel verbod, schijnt in deze quaestie niet te vin den te zijn. Reeds werdeu hier en elders verschillende maatregelen genomen en voor schriften uitgevaardigd, om hel gevaar weg te nemen. Maar de uilkomst bleek steeds on voldoende. Zoo werden in België, naar de M. v. T. herinnert, zeer strenge voorschriften gegeven, waaraan het bediijf der witte phos- phorlucifeis moet voldoen. Toch verklaarde de regeering reeds in 1895, dat misschien reeds spoedig een wetsontwerp zou worden ingediend, waarbij het vervaardigen van zulke lucifers zou worden verboden. Volgens het gevoelen van den Engelschen hoofdinspecteur van den arbeid Arthur White- legge, zouden niet minder dan veertien uit voerige eischen moeten worden gesteld in zake de verwerking van bedoelden phosphor voor lucifers. Eu tot de voornaamste dier eischen zou een gestreng geneeskundig en tandheelkundig toezicht dienen te behooren. Dat ook zulk een toezicht echter niet altijd de vereischte waarborgen geeft, kan blijken uit de ervaring, die men in Duitschland op deed. Een geneesheer, die op I October alle in een lucifersfabriek werkzame personen gezond bevond, constateerde op 7 December d. a. v. bij een vau die arbeiders phosphor nekrose, aan de gevolgen waarvan de aan getaste bezweek. In gelijken zin kan van alle andere voor zorgsmaatregelen wordeu gezegd, dat zij het kwaad beperken wellicht, maar niet uitroeien. En bedeukt men daarbij dan nog, dat in de lucifeisfabricalie ter* onzent de loonen betrek kelijk laag zijn, hetgeen in verband staat met de scherpe concurrentie, die vooral door de Belgische fabrikanteu wordt aangedaan, dan kan men niets anders weuschen, dan dat het wetsontwerp zoo spoedig mogelijk tot wel worde verheven. Tot dusver is nog slechts in twee Staten het gebruik van witte phosphor in lucifersfa brieken verboden in Denemarken en in Zwit serland. Het zal pleiten voor ons humaniteitsgevoel wanneer Nederland, in dit onderdeel der so ciale wetgeving althans, tot den éérsten gaat behooren. Pretoria bezet. Ziedaar dan de groote slag gevallen, Pre toria dat van het begin van den oorlog het hoofddoel is geweest van de militaire wan deling die het Engelsche leger ging maken, na 8 maanden beteikt. Lord Roberts seinde gisteren uit Pretoria, dat de stad door hem bezet was. Nader seint hij '.t volgende Juist voor het donker werd, gisteren, was de vijand teruggeslagen uit nagenoeg alle zijne stellingen. Hamilton's bereden infan terie achtervolgde de Boeren tot op 2000 yards van Pretoria, door welke plaats zij zich snel terugtrokken. Een boodschapper met een witte vlag werd toen gezonden om de overgaaf van de stad te eischen. Botha s'oeg een wapenstilstand voor, om de voor waarden vast te stellen. Roberts gaf te verstaan dat de overgaaf onvoorwaardelijk moest zijn, anders zou hij bij het aanbreken van den dag naar de stad opmarcheeren. Botha antwoordde dat besloten was, Pre toria niet te verdedigen, en dat, naar hij vertrouwde, de vrouwen, kinderen en eigen dommen beschermd worden zouden. Drie burgerlijke hoofdambtenaren begaven zich 's morgeus naar Roberts, en verklaarden dat de stad zich wenschte over te geven. De cchtgenooten van Botha en Kruger bevinden beiden zich te Pretoria. Een klein aantal Engelsche gevangenen zijn vrij gelaten, maar de meesten bevinden zich nog te Waterval, onder wie meer dan honderd officieren. Al bevindt zich Lord Roberts nu al in dc hoofdstad van Transvaal, de oorlog is nog niet ten einde. Generaal Botha heeft de burgers hartelijk toegesproken en aangemaand tot 't laatste te volharden. Hiertoe werd met geestdrift besloten. Het groote verzet zullen de En- gc'schen dan bij Lijdenburg ondervinden, we ar heen enorme hoeveelheden amunilie en levensmiddelen worden vervoerd. De Boeren zijn vol goeden strijdlust en houden de En gelschen nog even goed tegen als vroeger. Nu 't weer op vechten aankomt zijn ze ge lukkig de ouden weer. Zij houden zoo lang de Engelschen tegen, tot kanonnen en schiet en mondvoorraad naar de bergen zijn verhuisd. Dan mag French en achter hem de blijde Roberts zijn intocht houden in Pretoria. Maar dan zal voor Roberts rle stiijd pas beginnen. De Boeien in Natal zullen dan wellicht hun stellingen ook prijsgeven en zich vereeuigen met de troepen in het Noorden. Tot nog tos hielden ze flink stand. Buiier met zijn 50.000 man ziet in 't geheel geen kans om door hun liniön heen te breken. En hij zou het overigens wat graag doen. Want als hij eenmaal door Natal in Transvaal was, dan 20U hij regelrecht kunnen oprukken naar benoorden Pretoria, om de konvooien af te srrjdeu, welke de Boeren wegvoeren van de hoofdstad naar Lijdenburg. Rundie en Brabant schieten ook niet hard op in den Vrijstaat. Men herinnert zich, dat er een zwaar gevecht is geleverd bij Senekal. De Boeren behielden daar huu stellingen tot den avond, seinde Reuter. Nu is er een vei haal gekomen van Central News, dat we maar zullen overnemen, omdat er anders geen beschiijviugen van dezen slag te vinden zijn. Maar onze lezers hebben wel te weten, dat Central News nu juist niet de zuiverste bron is, waaruit geput kan worden, liet blad dan schrijft Den 29sten maakte de divisie van gene raal Rundie een verkenning naar de stelling van de Boeren 11 K M. ten oosten van Senekal, waar zij zich uitgebreid hebben langs een heuvelrug die de toegangen naar Bethlehem beheerscht. De Engelschen werden gewaar dat de Boeren wel vierduizend man stek waren, met vijf kanonnen en twee pom poms. Generaal Rundie nam dadelijk een demonstratie tegen hun stelling met het 2de regiment garde grenadiers en het 2de regiment Scots-Guards in het midden. De Boeren ontmaskerden toen hun stelling en het Engelsche veldgeschut opende dadelijk het vuur. Spoedig kwam het tot een alge meen gevecht, waarin de Engelsche zware verliezen leden. Het 2de regiment grenadiers werd tegen de hoofdstelling van de Boeren afgezonden. Zij werden ontvangen met een hagelbui van kogels en granaten, waartegen zij zoo goed mogelijk dekking zochten. Ten slotte moesten zij een open vlakte door, die door de Boeren in brand was gestoken. De verstikkende rook sloeg hun in het gezicht, de vlammen verzengden hen en de Boeren, die hen nu goed binnen schot hadden, onderhielden een meedoogenloos geweervuur. Terwijl de gre nadiers onder deze omstandigheden tegen het front van de stelling opereerden, bedreigden het 3e Scots de linkeiflank en de Royal West Kents de rechterflank van de Boeren. „Toen generaal Rundie al die inlichiingen had verkregen, die hij verlangde gaf hij last tct een algemeenen terugtocht, die prachtig werd uitgevoerd en waarbij de kanonuen op verdienstelijke wijze den aftocht van de in fanterie dekten." Volgens een bericht uit Oranje Grove van den 2en Juni is alles in Johannesburg rustig. De bevolking levert de wapens en de paarden in. Slechts een houwitser en twee 65 ra M. Krupp-kanounen werden in het fort achter gelaten. De kolonialen uit Queensland namen den 30en Mei een Creuzot-kauon en elf wagens met levensmiddelen cn ammunitie. Commandant Botha van Zoutpansberg, zijn veldkornet cn ongeveer honderd anderen werden bij de gevechten rondom Johannes burg gevangen genomen. Onder dezen be vinden zich enkelen van het corps, door de vreemdelingen gevormd, en van de „Irish brigade." Het dertiende regiment der Yeomanry werd op weg van Kroonstad naar Lindlc-y den 29en Mei aangevallen. Het leed eeuige verliezen. Lord Roberts rapporteert dat het 13e bataljon der yeomaniy den 3len Mei zich heeft moeten overgeven, bij Lindley, aan eene zeer veel grootere Boerenmacht. Methuen maakte een prachtigen marsch om te pogen de yeomanry te ontzetten. Hij legde daarbij 44 mijlen af in 25 uren, maar hij kwam te laat. Methuen viel de Boereu, ten getale van twee a drieduizend aan, en dwong hen na een gevecht van vijf uren tot den aftocht in volslagen verwarring. Nadat de Tentoonstelling Zaterdag was bezocht door 102.996 personen, steeg het aantal bezoekers den Eersten Pinksterdag tol 515.700 hun aantal voer den Tweeden Pink sterdag wordt geschat op ruim 600 000. Voor het eerst sedert de opening der Tentoonstelling hebben op beide feestdagen uit bijna alle richtingen pleiziertreinen gere den, zoodat de toevloed van provincialen enorm was. Zondag was de ontvangst aan entreegeld op de Teutooustelling ongeveer 325.000 frs. De jongste berichten van de Goudkust melden dat Koemasi ontruimd is door de Engelschen. Gouverneur Hodgson is met de gewonden, de zieken eu de naar Koeraasie gevluchte Europeanen op weg naarToemsoe, waar de kolonnes van Carter en Wilkinson hen den 30en opwachtten. Men noemt dat hier het ontzet van Koemassie en de bevrij ding van gouverneur Hodgson, omdat kapi tein Hall ondersteld wordt, den 26en Koe— masie bereikt te hebben, maar het blijkt niet of Hall achterbleef, of wel Hodgson naar Toesom vergezelde. Iutusschen roept het ministerie van koloniën militie—officieren op om vrijwillig dienst te nemen voor We: Afrika. Dalziel seint uit Sjanghai dat 23 vreemde oorlogsschepen thans te Takoe liggen, waar onder 9 Russische, die 11.000 man aan boord hebben, ongerekend de bemanning der sche pen, terwijl nog 14,000 Russische soldaten te Port Arthur gereed gehouden worden. De Times verneemt uit Peking dat de buiter— landflche troepen onverlet Peking binnenge trokken zijn, nadat het Troeng—li—jamen eindelijk besloten had ze toe te laten De overheid had de poorten opengezet en den intocht zooveel mogelijk vergemakkelijkt, ter wijl de orde op straat niets te wenschen overliet. Het Fransrhe consuliaat heeft bericht ontvangen dat Donderdagochtend 30 vreem delingen, waaronder zes vrouwen en een kind die in een boot uit Pao—ting naar Tientsin vluchtten, door meer dan 700 met geweren en speren gewapende opstandelingen aange vallen zijn. Van de vluchtelingen werden er vier gedood en verscheidene gewond, het lot van de overigen is onbekend. De Times verneemt utt Peking: De aan komst van buitenlandsche troepen heeft Peking gerust gesteld, maar de berichten uit de pro vincie blijven gewag maken van moorden en rooven. Do gezanten htbben lijding gekre gen dat een zendeling vermoord is en de vreemde ingenieuis moeite doen zich te redden. De geruchten over een paleiscrisis verergeren den erust van den toestaud. He' wordt van beteekenis geacht, dat aan Rus sische troepen vergund is, het Chineeschc korps, dat van Tientsin uitgezonden is oin de in het binnenland achtergebleven ingeni eurs te ontzetten, te vergezellen. Dc Boksers hebben gisteren te Hoean—Tsoen het spoor station tusschen Peking en Tientsin, verbrand en eenige Chineesche spoorbeambten en soldaten gedood. Eerstgenoemden ontiuimden een ander spoorstation, vreezend voor plun dering en brand en de Chineesche soldaten wantrouwend. Het verkeer op dc lijn is ge stoord. Slechts vreemde troepen zoudeu den spoorweg behoorlijk kunnen bewaken. De Russische regeering heeft het tsoeng li-jamen Russische troepen aangeboden om hem tegen de Boksers uit te zenden. Het jamen beloofde het voorstel te zullen overwegen. De Engel sche en Amerikaansche zendelingen, die te Paotingfoe omsingeld zijn, seinden Zondag avond, dat zij nog behouden waren maar hun toestand ernstig was. Ofschoon de verhalen over het dooden van zendelingen, waar de opstandelingen op snoeven, meerendeels gelogen zijn is het ontzetkorps uit Tientsiu niettemin terugge keerd zouder het ontzet bewerkstelligd te hebben. Een paar Russische officieren zijn daarbij gewond. Men acht het waarschijnlijk dat er Russische troepen zullen gezonden worden. Amerikaansche en EngeLche mari niers behoorden rechtstreeks naar Paotingfoe te gaan om de zendelingen te ontzetten, want het tsoeng-li jamen erkent machteloos te zijn, terwijl de onderkoning meldt geen sol daten meer befchikbaar te hebben. Iumid dels duurt de vervolging van Chineezen, die ondersteld worden te heulen met de Euro peanen voort en geeft de keizerin doodkalm tooneelvoorstellingen in het zomerpaleis. Dalziel seint uit SjanghaiDe Belgische gezant heeft kennis gegeven aan het tsoeng- li-jamen dat een Russisch regiment gisteren Peking zou verlaten om de benarde Europe anen te ontzetten, hetgeen geschied is. Een korps Chineezen viel de Kozakken aan in een bergpas benoorden Paotingfoe. De Chi neezen verloren vier dooden en elf gewonden. De Russeu zenden versterkingen. Nog twee Belgische ingenieurs zouden op 3 K. M. van Tientsin vermoord zijn. Volgens eeu bericht van de Shanghai ver ergert de crisis. In Wangijang is het spoor station verbrand de Pekinglijn is weder ver nield. De Boksers hebben een aanval gedaan op een dorp 5 KM. van Tientsin en deze stad zelff wordt bedreigd. Onder de zendelingen, vermoord in Jentjing, is ook de Engelsche zendeling Robinson, pas in 1898 naar China gegaan. Over den toestand in Marokko en het samentrekken van Fransche troepen aan de grenzen van het Sultanaat, schreef de cor respondent van de N. R. Ct. te Algiers den lsten Juni De berichten omtrent den toestand aan de Marokkaausche grenzen die uit het zuiden van Algeriö naar hier komen, blijveu onrust barend. Zoo werd hedeu bekend dat ver scheidene duizendeu Marokkanen op weg ziju om de zuidelijke Fransche posteu aan te tastendit is nog wel eeu gerucht, maar ten bewijze dat de militaire autori'eiten op alles voorbereid willen zijn laat ik hier een opgave volgen van de Fransche troepen met de plaat sen waar ze liggen Duveyrier een bataljon Zouaven, een ba- taljou Turco's, een half escadron Spahis, eeu half escadron Afrikaansche jagers; Djeuan- ed-Dar, 1500 man van verschillende wapenen bovendien is daarheen eeu kolonne van 500 Turco's als versterking; Igli een bataljon van het vreemdenlegioen, twee compaguieen van het Bataillon d' Afrique met ruiterij en ai til lerie. Deze drie plaatsen, die alle in het zuidelijke gedeelte van de provincieOran liggen bij de Marokkaausche grenzen, worden nog dagelijks in staat van verdediging ge bracht. Reeds nu is daar overal voldoeude mond voorraad en ammunitie om tot einde October te kunnen dienen. Bovendien liggen overal in het zuiden mas sa's troepen gereed om op het eerste sein op marsch te kuunen gaan alles bijeen ge nomen is er dus zeker wel eeu leger van 20 a 25,000 man klaar om dadelijk te kunnen handelen. Het kan mogelijk wezen dat al de groote mogendheden het eens ziju om den status quo in Marokko te handhaven, maar dat neemt niet weg dat Frankrijk al vast zijn voorzor gen heeft genomen voor het geval de zaken een ongunstigen keer nemen. Meu bedeukt daarbij dat de Engelsche hoofdofficur Mac Lean de Marokkaansche troepen heeft geor ganiseerd, dat de bevelen in het Eng sch worden gegeven en de stafmudek in pe: ec- tie het „God save the Queen" speelt. In een der heden verschenen ochtendbladen komt een particuliere brief voor, gedagteekend uit Zoubia-Duveyrier van den 24 Mei, die eindigt met deze woorden„De toestand wordt dus ernstig en als de diplomatie niet spoedig de kwestie regelt, zal het kruit spoedig aan hit woord komen." WAAI.WIJK, 6 Juni 1900. Prijsuitdeeling Teekeuschool. Zondagmorgen ten 12 uur bad op de lee- kenschool de prijsuitdeeling plaats. Tegen woordig waren namens 't Dag. Bestuur de heeren Jud. Timmermans Wz., Jac. Gragt- mans eu de Secretaris, en verder de com missie, de heeren Jud. Timmermans Bzn, Verbunt, Van Riel en J. Baijens. Na de opening der plechtigheid zegt de heer Verbunt o. m, dat deze prijsuitdeeling niet alleen is voor de mooiste en beste tf.e- keningen, maar er is hier rekening gehouden met trouw schoolbezoek en het gedrag der leerlingen. Hij verzoekt den waarn. burge meester, den heer Timmermans, de prijzen uit te reiken. Door den heer Timmermans wordt aan dit verzoek gevolg gegeven en dan vervolgens door ieder der aanwezige heeren, die onder een hartelijk woord van felicitatie de prijs- winners aanmoedigen aldus voort te gaan, en de anderen met hen te evenaren, vooral zich toe te leggen op trouw schoolbezoek en goed gedrag. De prijzen worden behaald als volgt Handtetkenen Willem Pulles, le prijs, le klas, Henri van Huiten, 2e prijs, le klas, J. Both, le prijs, 2e kla*, A. van der Lee, 2e prijs, 2e klas. Rechtlijnig. M. Schonk, le prijs, J. van Herpen, 2e pr. F. van Duren, 3e prijs, (schoolorde), J. van der Meijs, 4e prijs. Handteekeneu. A. van Roessel, le prijs, 3e klasse, J. v. Erp, 2e prijs, 3e klasse. Th. van Delft, le prijs, klas meergevorderden, Ch. Hoffmans, 2e prijs, Schoenvak. N. Nieuwenhuizen, le prijs, H. Trimbach, 2e prijs (schoolverzuim), C. van der Heijden 3e prijs. Voor orde en trouw schoolbezoek. Alph. van Delft, 4e Prijs. De heer Timmermans de plechtigheid slui tende, spoort ae leerlingen nogmaals aan zich meer eu meer te bekwamen, om er later de rijke vruchteo van te plukken. Blijft u oefe nen, zoo zegt hij, ook dezen zomer zouder lessen, opdat het bij de opening van den a.s. cursus u gemakkelijk zal zijn trouw door te werken eu ijverig te zijn. Verder dankt hij allen die door hunne tegen woordigheid blijk gaven van belangstelling, ook voornamelijk de heeren onderwijzers. Want hoe meer belangstelling, des te meer ambi'ie bij de jongelui en 't maakt een goe den indruk bij de commissie. De heer Verbunt zegt daarna dat ook de harmonie l'Espérance een blijk van belang stelling in de teekeuschool heeft willen geven en daarom den jongelui een matinée aanbiedt op de harmoniezaal, waarheen allen zich dus kunnen begeven. Hiervan wordt druk gebruik gemaakt, de zaal was overvol. De tentoonstelling der prijsteekeningen op Maandag 11. werd druk bezocht, wel een be wijs, dat ook het publiek in dezen tak van onderwijs veel belang stelt. (Per telegraaf Bij den aanvang der vergadering der Tweede Kamer, hedenmorgen, heeft de mi nister van financiën medegedeeld, dat de re geering eenparig besloten heeft, onverwijld een nieuwe Ongevallenwet in te dienenge- gebouwd op de grondslagen door de Twee de Kamer aangenomen, doch met toeken ning van zekere bevoegdheid aan de werk gevers, omtrent de wijze van voldoening der geldelijke verplichtingen tegenover de rijks verzekeringsbank. Ncderl. Vrouwenbond. De Nederlandsche Vrouwenbond ter Inter- naionale Ontwapening, wenscht eene uiterste poging te doen om het vreeselijk lijden dat den Boeren door de inlijving hunner Staten, boven 't hoofd hangt, alsnog af te wenden. Te dien einde publiceert hij in alle couran ten in het binnen- en buitenland (Europa en Amerika) een beroep op de vrouwen, haar aanmanend hare handteekening te plaatsen onder een verzoekschrift aan haren souveri ia, welke petitie tegelijk met die welke van overal elders inkomen door den Bond aan alle andere souvereinen en staats-presidenten zal opgezon den worden, opdat zij tot gezamenlijk optreden bewogen worden. Nederlandsche vrouwen, stelt U niet lan ger tevreden met het uiten van vrome wen schen, doch geeft uitdrukking aan Uwen wil dat de broedermoordende krijg in Zuid Afrika een einde neme door een vrede, eervol voor beide partijen, vrede waarbij de onafhankelijk heid der beide Republieken gewaarborgd worde. Vereenigt Uwe stem met (lie van alle vrou wen uit alle andere beschaafde landen opdat met één machtige stem gij eendrachtiglijk ver langt dat ten minste ditmaalR e c h t ga boven Macht. Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw. Wij Nederlandsche vrouwen sineeken Uwe Majesteit, op hetzelfde oogenblik dat in alle andere bescbnafde landen de vrou wen haren souverein eenzelfde smeekschrift doen toekomen, niet langer te toeven met Hare bemiddeling aan Engeland aan te bicden, in overeenstemming met de Artt 1 en 3 van den lsten titel der Haagsche Conventie op 29 Juli 1899 door de gedelegeerden on/.cr Regeering ondei teekend, opdat een voor beide partijen eervolleu vrede gesloten worde, waarbij de on afhankelijkheid der beide Z.-A. Republieken gewaarborgd worde. Hetwelk doende enz. Men wordt verzocht deze petitie uit te knip pen en van 4 5 handteekeningen voorzien toe te zenden aan Mevrouw Waszklewiez- van Sehilfgaarde, Stationsweg 83 te 's Graven- liage. Op 25 Juni wordt de petitie met de inge komen handteekeningen aan II. M. toegezon den. Zorgt dat daardoor de goedgezinden in Engeland, die op 13 Juni a. s. eene groote vrouwen protestmeeting tegen annexatie hou den, gesteund worden Diocesane Katholiekendag. 5 Van het reglement voor den Dioce sane Katholiekendag bepaaltEr zijn 6 af- deelingen of sectien, waarin het R. K. stand punt behandeld wordt lo. De chaiitas naar den geest der St. Vincentius vereeniging. 2o. De strijd tegen het drankmisbruik. 3o. Opwekking tot deelneming aan de katholieke actie ouder den boerenstand. 4o. De maatschappelijke positie van den werkgever, o. a. ook in verband met de Zondagsrust. 5o. De maatschappelijke positie van den werkman, o. a. ook in verband met de Zon dagsrust. 6o. Het onderwijs Het dagelijksch bestuur droeg involge 6 van het reglement het voorzitterschap op der lsle afd. aan den heer Ever van Griusveu te 's Hertogenbosch 2de afd. aan den heer Leon van der Steen, te 's Hertogenbosch 3de afd. aan den heer C. Coovels, te Hel mond 4de afd. aan den heer G. F. van Geive, te 's Hertogenbosch 5de afd. aan den heer Jos. A. M. van der Hoeven, te 's Hertogenbosch; 6Je afd. aan den heer J. P. Schets, te Zevenbergen. Deze heeren namen hunne benoeming aan, stellen thans het bestuur der afaeeling samen en regelen met inachtneming der bepalingen van het reglement de behandeling der on derwerpen hunner betrekkelijke afdeeling. Nbr. Ongelukken. Gisteravond voor acht uur, had nabij Loos- duinen een vreeselijk ongeluk plaats. De Westlandsche stoomtram van Naaldwijk naar Den Haag was in volle vaait, toen de hoed van een der reizigers wegwoei, dien de man nog, doch te laat. wilde grijpen. Daar de ketting gespannen was, moest hij er onder door gaan, zoodat hij geen goeden sprong kon nemen en onder de wielen geraakte. Het been van den man, een Delftenaar, Werd bo?en den enkel totaal afgereden, doordat 5 wagens over hem heen reden. De tram kreeg een schok en op ieders gelaat was ontsteltenis te lezen gelukkig echter was de tram niet uit de rails gegaan. Dr. Perk, uit Loosduinen verleende den man, die in een eerste klas coupé was gedragen, de eerste geneeskuudige hulp. Hij werd iu 't Zieken huis in Den Haag opgenomen. Zaterdag had te Westkapelle een treurig ongeval plaats. Terwijl een boerenzoon, zekere J. K. C., op den dijk bezig met een voer rijs te laden, een der paarden, wien het gebit afgenomen was, bij den kop vatte, werden de dieren schichtig door het ritselende rijs. Zij sprongen dadelijk iu wilde vaart voorwaarts. L)e voer man trachtte te vergeefs ze tot staan te brengeu en nadat ze een 20 meter verder met den wagen tegeD een paaltje reden, werd de voerman op den grond geworpen en wer den hem twee levensgevaarlijke wonden toegebracht, waaraan hij een uur later over leed. Slim! De burgemeester der gemeente Heerlen liet om iu den waternood te voorzien, boringen doen, ter verkrijging eeuer artesische bron op een berg. Tegenwoordigheid van geest. Door tegenwoordigheid van geest wisten drie raijuwerkers in de mijn Oranje—Nassau te Heerlen zich van een wissen dood te red den. Terwijl zij ter diepte van 200 meters, een der mijnschachten aan 't uitdiepen waren, hadden zij te dien einde zes lading met dynamiet aangelegd. Nadat de lont aange stoken was, gaven zij de gebruikelijke waar schuwing om naar boven gehaald te worden de ophaalkabel werkte evenwel nietna nog maals gewaarschuwd te hebben voldeed hij nog nier, ofschoon de lont steeds brandde. De arbeiders grepen daarop het kabeltouw en klommen er langs op ter hoogte van 100 meters, klemden zich hier aan elkaar vast en wachtte toen de uitbarsting af, die na eenige oogenblikken reeds volgde, en zoo hevig was dat de rotswauden dreunden. De mijnwerkers bekwamen geen letsel. Aloord. Een 20-jarige Scheveningsche visscher heeft gisterenavond op straat van een tot dusver onbekend gebleven persoon, dien hij tegen het lijf liep, een klap gekregen, waardoor hij met hoofd tegen den trottoirbank viel. In

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2