Landbouwbrieven over Bemesting. De Zuid-Afrikaansche oorlog BINNENLAN D. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. China, Heusden. 25500. 25336. 22382. 22222. 22075. 22035. 21990 21400. 20877. 20500. 20257. 20150. 19945. 19930. de lui nu reeds geholpen." De heer Baijens: //Dan zal misschien later bij de verbetering der haven, het eene werk 't andere in de war werken. Aangenomen. VI. Plan tot verbetering van de haven. De Voorzitter „zooals de heeren wel zullen gezien hebben bestaan er hiervoor 2 plannen. I. Verbetering langs de Oostzijde, en hiervan zijn de kosten geraamd op 1' 8100. II. Verbttering langs de westzijde, ra ming hiervan t 15.000 ruim. Nemen we de westzijde, dan moet de oostzijde toch verbeterd worden, en nemen we de oostzijde dan moeten we daar bij aankoopen een perceel grond behoorende aan den heer Meijer, die hier voor vraagt f 7500, dus 7500 8400 f 15900, daarbij komt nog dat we aan de oostzijde ruimte vinden om oen lagen loswal te maken met behoud der volle breedte, en dit is anders niet R gevalde kade aan de oostzijde is zeer slecht, die moest^ toch verbeterd worden, aan de westzijde is die noii goed. .Redenen waarom B. en W. voor stellen, als R meest zijnde in R belang der gemeente, de haven te verbeteren aan de oostzijde en daarvoor R perceel grond van de heeren Meijer te Sprang aan te koopen." De heer Timmermans van Turenhout „is dit bestek gemaakt door den gemeente architect De Voorzitter„door den chitect en den heer Van Wamel. We zullen zoo spoedig mogelijk beginnen, en er behoeft nu ook niets aan de westzijde gedaan te worden ik hoop dat R nog zal kunnen gebeuren voor de drukke vaart be gint en de haven behoeft niet afgedamd te worden. De heer van Schijndel t is zoo n ko losaal werk en niet alleen voor onze ge meenteBesoijen, Baardwijk, zelfs Tilburg hebben er groot belang bij, ik zou pro- beeren om van die plaatsen subsidie te ver krijgen." De Voorzitter: ,/t was ook ons plan bij Rijk en Provincie subsidie te vragen." De heer van Schijndel „ik zou t eerst eens afwachten, Ris bijna een provinciaal belang." De" Voorzitter„terwijl we die stappen doen, kunnen wij toch een en ander reeds in orde maken." De heer Quirijtis „ik zou geen subsidie vragen, ik zou vrij willen blijven, anders worden er dikwijls weer zulke bezwarende eischen aan verbonden, die niet te. over komen zijn." De Voorzitter,/t zijn in ieder geval groote kosten, en als we subsidie kregen gemeente-ar- was dat zeer zeker in R belang der ge meente." De heer Gragtraans „dat subsidie vragen heeft ook weer heel wat in." De heer Bayens„ik ben het ook wel met den heer Qui rijns eens." De heer Mulders: „krijgen we toch de zelfde breedte en diepte of we oost- of westzijde nemen Na bevestigend antwoord van den Voor zitter wordt het voorstel van B. en VV aangenomen. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand het woord verlangt, zegt de heer van Schijndel„de heer Timmer mans, de wethouder is mij altijd nog een antwoord schuldig. Indertijd heb ik hem eens gevraagd naar de controle bij den verkoop van cokes etc. op de gasfabriek. Hij z daarover eene vergadering beleggen, maar nadien heb ik er nooit iets meer van ge hoord." De heer Timmermans Wz. „mijnheer de Voorzitter, naar ik meen is dat onderzoek door U zelf ingesteld en heeft dit geleid tot de conclusie, dat aan den vorm, de con trole, behoorlijk toezicht bij den verkoop van cokes etc. op de gasfabriek niets ont breekt." De Voorzitter „zooals de heer Timmer mans zeide, is bij mijn onderzoek een en ander dusdanig bevonden, wat de persoon betreft, waarover U spraakt, die heeft cokes gehaald en zelf liet briefje gehaald, den anderen keer is R hem afgegeven. De heer van Schijndel „ik geloof wel dat R eerste zoo zal zijn, maar (1e bewuste per soon heeft geen bewijs, dat wil hij iederen dag verklaren." Niemand meer R woord verlangend, sluit de Voorzitter de openbare vergadering, ter vaststelling van liet kohier van den Hoofde lijke n-O ui slag in eene met gesloten deuren. landerijen echter wordep, wanneer er met de meest mogelijke zorg aan wordt besteed, bedekt met onkruiden van verschillenden aard, inplaats van met de gewenschte grassoorten. Voor den aanleg van weiden kiezen we „„n stuk land uit, dat eenigszins vlak ligt, of tijdens den verbouw der laatste voorvruch ten vlak gemaakt kan worden. Verder zorge men er voor, dat het gedurende de laatste ,iren, voor den aanleg tot weide, geheel vrij gehouden wordt van onkruid. Hiermede in verband verbouwe men in de laatste jaren hakvruchten, aardappels of iets dergelijks Men bedenke, dat het onkruid op het bouw- id nog betrekkelijk zeer gemakkelijk, doch van de weide bijna onmogelijk kan verwij derd worden. Alvorens nu den grond te bezaaien moet hij ruimschoots en degelijk bemest worden. Men bedenke hierbij, dat elke weide voor den boer als het ware een kapitaal is, dat hij heeft uitstaan, en waarvan hij elk jaar in'rest geniet. Die bemesting hangt natuur lijk in de eerste plaats af van den aard van den bodem. Zij kan gegeven worden gedeel telijk bij de laatste voorvruchten. Doch in elk geval moet ook voor den aanleg tot weide de bodem alle stoffen ontvangen, die hij noo- dig heeft. Is de bodem veenachtig, of is het een zware klei of leemgrond of ook een humusrijke zandgrond dan is hel kalkgehalte van den grond gewoonlijk gering. Het is daarom noodig, dat wij intijds de noodige kalk aan den grond toevoegen. Wat de phos- phaten aangaat, is het dure superphospbaai bepaald af te raden. Hier vooral is het Tliomasüakkenmeel op zijn plaats. Verder meenen sommigen, dat, daar onder de wei deplanten veel stikstotverzamelaars voo: komen klaversoorten b. v., een stikstofbemesting geheel overbodig is. Het is inderdaad waar, dat oude graslanden rijke voorraadschuren n stiks'of zijn, doch deze slikstof komt juist pas in functie als de weide later gescheurd is, daar zij niet in den salpetervorm in den groud is. Het is een bekende waarheid ui' de bemestingsleer dat alle stikstofhoudende stoffen, alvorens zij door de planten opgeno- ïn kunnen worden, in salpeter omgezet moeten worden. Dat nu kan in den weide grond slechts op geringe wijze plaats hebben, daar de lucht geen toegang tot den bodem heeft. Het is daarom wenschelijk, dat men den bodem vóór den zaai der grassoorten een zekere hoeveelheid C/iilisalpeter niet ont houdt. Het is verder bekend, dat de asch van de verschillende grassoorten een niet onbeduidende hoeveelheid Kali bevat. Deze beniestingsstof mag in geen geval den grond die voor de weide gereed gemaakt wordt, onthouden worden. Vooral de veenachtige bodem heeft een betrekkelijk groote hoeveel heid Kaïniet noodig Is de bodem eenmaal op die wijze voor de ontvangst van het saaizaad gereedgemaakt, dan ga men over tot het zaaien. De zaden worden voor het zaaien gemengd of ook afzonderlijk gezaaid. Het voornaamste is dat alles gelijkelijk over het land verspreid wordt. Na het zaaien, wordt met een lichte houten egge of ook wel met een ketting-egge geegd. Daarna wordt het land gerold. Ik heb in dezen brief een zeer voornaam onderwerp: het zaaizaad opzettelijk niet be handeld, om in de gelegenheid te zijn, daar over een afzonderlijken brief te schrijven. nog zou alleen nog kunnen, dat de tunnel van den spoorweg bij den Langenek vernield was. Maar een tunnel voor langen tijd onbruik baar tc maken, lijkt zeer moeilijk te gaan. De militaire medewerker van de Westminster Gazette duifde dan ook reeds voor enkele dagen voorspellen, dat men haar zeer weinig beschadigd zou vinden. Intusschen komt uit Maseroe een bericht, niet officieel bevestigd weliswaar, dat voor de Boeren ongunstig is. Rundie en Brabant zouden er nl. in geslaagd zijn (>00 Boeren zoo in te sluiten, dat zij zich moes ten overgeven. Men herinnert zich, dat de correspondent van Reuter te Maseroe dat onlangs voor de geheele Boerenmacht in die buurt voorspeld heeft. Intusschen werpen eenige telegrammen aan de Times eenig licht - op de oorlogsfetten in het oosten van den Vrijstaat. Uit Newcastle werd den 6en geseind dat de strijd sedert Woensdag rustte, naar aanleiding van belang rijke onderhandelingen tusschen Bulier en Christiaan Botha. Eerstgenoemde zond aan laatstgenoemde pailementairen met het voor stel lot een onderhoud, dat Zaterdagmiddag tusschen Langesnek en Ingognc plaats had eu half uur duurde. Buller stelde voor dat de Boeren naar huis toe zouden gaan, aau de Engelschcn al huu geschut achter'a'emle. Botha weigerde. Toen veiklaarde Buller dat hij Botha drie dagen bedenktijd toestond, waarin de Engelschen niets tegen Langesnek of Ingogne zouden or.derne.nen. Den 7en bezetten de Boeren nog geheel hun vroegere stellingen, welke vooral sterk waren in den Bothapas en Langesnek. De Engelschen besto-inden Woensdag van Wijk's heuvel, tegenover den Bothabergpas. De Engelsche ruiterij verdedigde vier uur lang de veroverde stelling tegen een overmacht van Boeren, tot zij versterkt werd door voetvolk. In den rook van het brandende veld vielen de Boe ren de Engelschen aan, maar werden terug geworpen. Zaterdag sjouwden de Engelschen den legertrein den sieileu Boihapas op, en toen zij daarna aanrukten op Gansvleispruit, zagen zij veel Boeren naar het noordwesten trekken, veimoedelijk van Langesnek. Twee eskadrons Engelsche ruiteiij vielen een stel ling op een kopje aan, die den terugtocht- weg van de Boeren beheerschte, waarop een zware strijd volgde en de vijanden handge meen werden. De Engelsche ruiterij hand haafde haar stellingen, en de Boeren trokken langs een reeks kopjes terug. VI. Het is voor eiken landbouwer hoogste belang, van het dat hij de meest mogelijke zorg3 aan de weiden besteedt, welke aau zijne hoeve verbonden zijn. Yan den aard zijner weiden hangt voor een deel af de hoedanig heid en de welstand van het vee. Tevens staat daarmede in verband de hoedauigheid van den stalmest, die weer invloed uitoefent op de landbouwproducten en den staat van dei bouwgrond. Redenen te over om de behandeling der weide als een zaak van groot gewicht te beschouwen. Ik wil in dezen brief eenige beknopte wenken geven over den aanleg van nieuwe graslanden. Wij weten het allen bij ervaring, hoe gemakkelijk het gaat van graslanden bouwland te maken en met hoeveel moeilijkheden het tegengestelde ge paard gaat. Het is waar, dat sommige landen, die bil naar hun samenstelling èn naar hun ligging zeer geschikt zijn voor grasland als Rei ware van zelf groen worden. De meeste Het bericht, dat de Boeren den spoorweg vernield hebben van het station America tot Roodewal, ten noorden van Kroonstad, een afstand van ongeveer 35 KM., is zeker van belang. Men kon iets dergelijks verwachten, nadat zij bij Roodewal de telegraaf hadden doorgesneden. Lord Roberts is (lus voorloo- pig van zijn basis in het zuiden afgesneden. Dit kan bedenkelijk voor hem worden, om dat hij voor zijn groot leger in Transvaal het niet lang zonder aanvoer van munitie en vooral van levensmiddelen zou kunnen stellen Men kan er dan ook van op aan, dat hij ijlings troepen naar het zuiden zal zenden misschien wel Hunter die al dicht bij Pot— chefstroom schijnt te wezen, en tegelijk heeft Sir F. Forestier Walker, bevelhebber aan de Kaap, versterkingen naar het noorden ge stuurd. Daarbij kuuneu Rundie en Brabant die in het N. W. van den Vrijstaat staan van hun leger wel een gedeelte missen, zoo dat de Boereu ten noorden van Kroonstad spoedig van meer dan een kant bestookt zullen worden, als zij niet reeds verdwenen zijn na hun vernielingswerk te hebbeu gedaan Elders kunnen zij dan hervatten. Hoe onaangenaam voor Lord Roberts deze verbreking van zijn verbindingslijn moet we zen, overschatten moet men dit nadeel, dat de Boeren hem hebben toegebracht, niet De Engelschen hebben bewezen, bescha digde spoorwegen eu vernielde bruggen ver wonderlijk vlug te kunnen herstellen. En dan is er nog iets. Het ziet er werkelijk naar uit, dat de Boereu het op den Lange nek niet lang meer tegen Buller zullen uit houden. Deze heeft zelfs in dat bergachtig land met zijn verplettereude overmacht kans gezien om de Boeren om te trekken, en dan was terugtrekken voor dezen de boodschap. Van de overgave op genade en ongenade, waarop Buller scheen gerekend te hebben, is echter niets gekomen. Den 6en Juni verstreek de wapenstilstand en dien dag moest Buller het vechten weer opvatten. Voorloopig is hij voorspoedig geweest, al kan men wel aan nemen dat hij de sterkte van de stellingen der Boeren gedurig vergroot om zijn eigen operatien te schooner voor te stellen. Mis schien is 't nog slechts een achterhoede van Boeren die hij tegenover zich heeft. Laten deze uu tenslotte ook den Langenek los, hetzij omdat zij te weinig in getal zijn om hem tegen de groote overmacht der Engel schen te verdedigen, hetzij omdat zij met Loid Roberls in den rug, het veiliger achtten tijdig naar Erraelo af te trekken, dan is de spoorweg Durban—Pretoria vrij eu Lord Ro berts heeft een nieuwe verbindingslijn ge kregen. Ofschoon Kaapstad wel zijn voor naamste basis blijft, zal er echter ook wel op de kans gerekend zijn om hem van Dur ban uit van het noodige te voorzien. Het ten wapenen dragen. De Chineesche regee- rimr verdeelt wapenen onder de Boksers. De Daily Mail verneemt uit SjanghaiDe Boksers bezetten alle hoofdp'aatsen in den omtrek van Peking. Uit Paotingfoe ontsnapte Europeaneu, 30 in getal, waaronder zes da mes en een kind, vertellen van hun avontu ren. Zij verlieten Poatingjoe in twaalf b oteu en legden daarmede 80 K.M. af en waren toen veilig, maar de schuiten raakten vast en de opvarenden moesten onder een vinnig vuur van de Boksers landen. Drie mannen en een vrouw, die afdwaalden, werden gru welijk vermoord. De overigen vormden een vierkant, vechtend rukten zij voort naar Tientsiu. Bijna vier dagen bleven zij onder weg, en zij werden pas ontzet toen hun schiet voorraad nagenoeg uitgeput was. Op 20 KM van Tientsin werden nog drie afgedwaalden vermoord. De geredden zeggen, dat zij stel lig honderd Boksers hebben neergeschoten. De Daily Mail verneemt uit Kopenha- gen De Russische gezant te Peking, die daar ook Denemarken vertegenwoordigt, heeft aan het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken geseind, dat de mogendheden het eeus zijn geworden over een optreden in Chiua onder de leiding van Ruslan 1 en Engeland. Niet alleen alle groote mogendheden, waar onder ook Oostenrijk en Italiü, maar ook de kleine mogendheden van Europa zouden deel r.cmen aan een demonstratie. Die kleine mogendheden zouden nietuitgenoodigd worden troepen te zenden, want er zijn er genoeg, maar wel dat zij de groote mogendheden mede volmacht geven haar vlaggen te hij schen, zoodat de demonstratie of desnoods het vechten van geheel Europa uitga. WAALWIJK, 13 Juni 1900. Bedevaart - Brielle. Maandagnacht ten 3 uur vertrok uit den Maasmond de Bedevaart, Kaatsheuvel-Waal wijk, bestaande uil 375 pelgrims, per stoom boot „Jan van Arkel" naar Brielle; des avonds ten ongeveer 7 uur kwam de boot weer aan den Maasmond terug. Vrijdag is de Tentoonstelling bezocht door 192.087, Zaterdag door 177.172 personen. Het Transvaalpaviljoen is Zaterdag geopend. Er werd geen openingsrede gehouden. Aan den ingang was een album neergelegd, waar in de bezoekers hun naam schreven. Koning Oscar van Zweden en president Loubet hebben Zondag de wedrennen om den Grand Prix te Longchamps bijgewoond. Een enorme menigte juichte hen geestdriftig toe. De prefectuur van politie heeft een buiten- gewonen dienst ingericht voor liet verblijf van den prins van Wales, deze echter heeft doen weten, dat hij niet wenscht dal men speciale voorzorgsmaatregelen neemt, omdat hij niets vreest in een stad waar hij zoo be kend is. Zondag is de Tentoonstelling bezocht door 360.711 personen. Het heet, dat een Duitsch eskader zal deelnemen aan de groote vloot revue te Brest, misschien met keizer Wilhelm aan boord. De regeeringstelegrammen uit Asjanti wor deu steeds ernstiger. Er blijkt uit dat de troepen van de Niger-maatschappij, veree- nigd met de troepeu van Hall niet geslaagd ziju in. hun poging tot ontzet van Koemassi en terug moesten nadat ze doorgedrongen waren tot 25 kilometer van Koemassi. De Eugelschen moesten onderweg dag aan dag een vinnigen strijd vocreu tegen een ont zaglijke overmacht van negers en verloren honderd man, waaronder zeven officieren. Verscheiden bladen vreezen dat Koemassi reeds gevallen is, en dringen er bij de re geering op aan, dat ze hier onmiddelijk een expeditie naar Asjauti zal uitrusten de Mor ning Leader roept uit„Ja, indieu er maar troepen voor beschikbaar zijn." Volgende op den ernstigen tegenspoed in bovenstaand bericht, komt nu het gerucht van een tweede ramp. Dekolonue, noordelijk van Prah, waar de Asjanti's een sterk verschan ste voorhoede vonden van de hoofdkolonne tot ontzetting, welke nog ten zuiden van Prah is, wordt door hevige regens tegengehouden. Groote onrust heerscht er aan de kust. Een inval door de Asjanti's in de kolonie wordt geducht. De somberste meeningen heersch- ten ten opzichte van het lot van Koemassi. De Times verneemt uit Pekiug De Kei zerin en de Keizer zijn naar Peking terug gekeerd, begeleid door soldaten. De zende lingen van Toengtsjou hebben het zendings huis verlaten. Dit werd daarop aangestoken door de keizerlijke troepen, uitgezonderd om de zeudelingeD te beschermen. Binnen drie dagen zijn 75 iulandsche zendelingen ver moord, velen zijn levend verbrand. De ver volging van iulandsche Christenen te Peking duurt voort, De meeste zendelinghuizen zijn daar verlaten. De Europeesche zendelingen schuilen in de legatien. Dalziel seint uit Sjanghai: De Biitsche, Russische, Fransche en Duitsche vlootvoogdeu hebben te Takoe 2000 mariniers geland. In gepantserde treinen werden zij met geschut overgebracht. Ook gaat er een pionierstrein mede tot herstel van den spoorweg. Die manschappen gaan naar Peking, waar hun tegenwoordigheid dringend vereischt wordt, want een gewapend gepeupel belegert de legatien, Alle vreemdelingen in Peking moe- Lnndbouw. Altena, wordt d.d. 8 Uit Land van Jur.i geschreven Mel deu stand van het suikerbietengewas ia het hier en grootendeels in de geheele kleistreek van Nw. Noordbrabant niet roos kleurig gesteld. Het vooitdurend schrale weer oefende een hoogst nadeeligen invloed uit op de teere plantjesze bleven kwijnen en werden op vele plaatsen door koperworm verwoest. Er moest toen veel land overgezaaid wor den, zelfs deze week en 't is al Juni was men op enkele plaatsen daarmede nog bezig.-- De beste velden zullen niet anders dan middelmatig, en die een halven schoof belovenden, min zijn, terwijl van vele akkers hoogst waarschijnlijk weinig of niets terecht komt. Nederlandsch vee te Parijs. Het Nederlandsche fokvee heeft te Vin— cennes groot succes. De internationale kam- pioenprijs is, tegen het Fransche vee, be haald door de koe nummer 76, van Bakke te Beemster. Den grooten eereprijs, een kunstvoorwerp, verwierf Voorspury, te Groot Ammers, met zijn inzending stier met vier koeien. In de afdeelingen Nederlandsch vee en vee uit polders van lage landen verwierf alles eerste prijzen tot een bedrag van te zamen zevenduizend franken. Afgevaardigde Troelstra. Het Kamerlid Mr. Troelstra moet zich l Juli a. s. ter beschikking stellen der justitie aan de celgevangenis te Scheveniugen tot hel ondergaan der gevangenisstraf waartoe hij wegens beleediging van den officier van Justitie te Leeuwarden is veroordeeld. Eeu geheime branderij. In de oumiddellijke nabijheid van 's Her togenbosch is een geheime branderij ont dekt, die, naar 't schijnt, al verscheidene jaren werkt. Door den Bond van Industrieelen en Han delslieden, gevestigd te Rotterdam, (Secre tariaat Geertruidenberg) is het navolgende adres verzonden Aan Zijne Excellentie den Minister van Justitie Geeft eerbiedig te kennen de „Algemeene Nederlandsche Bond van Iudustrieelen en Handelslieden", goedgekeurd bij Kon. Besl. van 13 October 1899, Stbl no. 47, gevestigd te Rotterdam, Haringvliet no. 63, Dat, naar zijne bescheiden meening, het belang van handel en nijverheid eischt, dat atdoende maatregelen tegen de oneerlijke concurrentie genomen worden Dat het niet aan den Bond te beoordee— len staat, of eene wet als het Duitsche Gesetz „Zur Bekiimpfung des Unlautem Wetbewerbs voor ons land wenschelijk is, des te minder omdat reeds door Uwe Excellentie in hare „Memorie van Antwoord" aan de Tweede Kamer is te kennen gegeven, dat bij het samenstellen van de Novelle op het Wetboek van Strafrecht, ook met de behoefte aan wett-lijke voorziening op dit punt rekening is gehouden Dat hij echter Uwe Excellentie in 't bij zonder meent te mogen wijzen op de Wet houdende bepalingen op de fabrieks- en han delsmerken, van 30 September 1893, Stbl oo. 156, die hare poenale sanctie vindt in art. 337 W. v. S., hetwelk echter niet vol doende bescherming biedt aan hem, die recht heelt op eenen naam, eene firma of een merk, zoolang de wetsontwerpen op den fir manaam en het handelsregister geen wet ziju geworden Dat, waar de jurisprudentie niet eenstem mig is of een merk in hoofdzaak op een ander moet gelijkeu, of precies aan een an der gelijk moet zijn, om van nabootsing te kunnen spreken, het publiek op een dwaal spoor wordt gebracht, daar het begrijpelijker wijze niet scherp toeziet, doch op den alge- meenen indruk, dien het maakt zal afgaan. Redenen, waarom de Bond voornoemd, Uwe Excellentie dringend verzoekt in een niet te verwijderd tijdstip, zulke wijziging in art. 337 W. v. S. aan te brengen, dat de industriöele eigendom in den geest van de Wet, houdende bepalingen op de fabneks en handelsmerken, beter dan thans geschiedt, onaangetast blijve. Hetwelk doende, Namens den Bond voornoemd, LOUIS L. v. EMDEN, Voorzitter. JOH. H. SCHOENMAKERS, Secretaris, ROT I ERDAM, 1 Juni 1900. Moord in den Uelder. De marinier 2e kl. O., Maandag met de Koningin Emma uit Oost-Indie alhier terug, gekeerd, verkeerde onder den invloed van sterken drank. Terwijl hij zich met een ka meraad, die eveneens dronken was, op straat bevond, greep hij een burger aau en wierp dezen geheel zonder eenige reden, zoodanig op straat, dat hij een ernstige hoofdwonde kreeg. Daarop werd hij door den agent C. met behulp van eenige visschers, ingerekend naar het politiebureau overgebracht en in bewaring gesteld. Daar nam de agent de namen op van de lieden die hem hadden bijgestaan, doch terwijl hij daarmede bezig was, liep de marinier naar de deur van het arrestantenlokaal, die blijkbaar niet goed ge sloten is geweest, om te ontsnappen, gewa pend met een mes dat hij bij zich gedragen moet hebben. De politieagent bemerkende dat zijn gevangene wilde wegloopen, greep hem aan. Voor hij het kon beletten, had de marinier hem echter iu de Üukerdij, nabij de lies een paar diepe snede van 8 A 10 c.M. lengte toegebracht, met dit ernstig ge volg, dat de slagader werd doorgesneden. De agent, die nog zijn sabel trok, om zich te verdedigen, zakte neer; spoedig daarop gaf hij deu geest. De woesteling keerde zich daarop tot het inmiddels toegesnelde publiek, het mes links en i echts zwaaiende, en daarmede hield hij zich een ieder van het lijf. Met stokken en steenen werd naar Item geworpen, doch nie mand waagde het binnen zijn bereik te komen, tot een juist gerichte steenworp hem het mes uit de hand wierp en men hem wist meester te worden. Door een verontwaardigde me- uigte vergezeld werd hij ten tweede male naar het politiebureau overgebracht en nu op betere wijze in bewaring gesteld. Op zijn weg daarheen had hij van de zijde vau het publiek heel wat te verduren. De verslageue, als een voortreffelijk agent bekend staande, en bij het publiek geacht, laat vrouw en een kind achter. Het geval wekt algemeene deelneming. Vrouw v. Z. en vrouw v. T. te Tiel ont kwamen gisteren ternauwernood aan het ge vaar van door den aan dronkemauswaanzin lijdenden J. v. Z. den hals te worden afge sneden. Daarna sueed v. Z. zich zelf met een scheermes door den strot. Hij overleed na een paar uren in het ziekenhuis. Overreden. Gisteren te ongeveer middernacht is te Woerden op de spoorbaan, dicht bij het station, het zwaar verminkte lijk gevonden van een man die door een der laatste treinen van Rotterdam was overreden. Uit bij het lijk gevonden aanwijzingen kon men opmaken dat hij uit Rotterdam kwam. Verdronken. De 23jarige portretschilder F., uit Rotter dam, tijdelijk te Nijmegen verblijf houdende, huurde omstreeks 6 ure eene roeiboot, welke ten half negen door den verhuurder drijvende werd gevonden, en waarin de kleeding van den heer F. aanwezig was, zoodat het ver moeden ontstond dat hij bij het baden was verdronken. Door eenige schippers werd zijn lijk kort daarna uit de Waal nabij de tweede krib opge haald, en onder politiegeleide overgebracht naar het huis voor besmettelijke ziekten te Hees. Besoijen, 12 Juni. Mejuffrouw L J. Unger, kweekelinge aan de R. N. lessen te Waalwijk, slaagde gisteren te 's Bosch voor onderwij zeres. Baardwijk, 11 Juni. De Weleerw. heer Van Bauren, op één na de oudste dienst doende predikant in de Hervormde Kerk, zal op 12 Juni den dag gedeukeu waarop vóór 58 jaar zijn dienstwerk aanvaardde. Capelle, II Juni. Heden avond had de dienstbode van Mejuffrouw T. alhier het on geluk "%ij het spoelen vau waschgoed voor over in de haven te vallen. Op haar hulpge schrei kwamen eenige personen aanloopen. Gelukkig eveuwel had zij hare tegenwoordig heid van geest behouden, zoodat zij spoedig de trap voelde en op het droge kwam. Eethen. Bij de op 9 dezer gehouden openbaie aanbesteding voor het bouwen van eene nieu we school met onderwijzerswoning werd ingeschreven als volgt P. Schippers, Capelle M. van Campen, G. Remmers, Meeuwen Haspels Kleinborg, Genderen D. G. Maas, And el B. van Campen, Capelle F. Kramer, Werkendam R. de Biggelaar, 's-Bosch Hilversum Loonopzand Hilversum Capelle f J. vau Muil H. Michels, N. Everts, A. Michael, C. MichaL'l N. van Rijswijk, Gegund aan den laagsteu inschrijver. Dussen, 12 Juni. Op de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het Water schap „De Zuid—Hollandsche Polder onder Dussen" zijn voor de benoeming van twee Heemraden als No 1 op de voordrachten geplaatst de heeren Adr. Snoek, aftredend lid, Almkerk en Hendr. van Kooten, Dussen Maria—Polder.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2