Nummer 51. Donderdag' 28 Juni 1900. 23e Jaargang. Toegewijd een Hendei, Industrie en QemeentebeBengen. ANTOON TXELEN, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, ibonne m e n t s p r ij s per 3 maanden 1 0.75. Franco per post door het geheele, rijk t 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentie^ 1*7 regels f 0.00 daarboven 3 cent per regel, groot e letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeehge contracten gesloten, lteclaims 15 cent per regel. Zij, die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. UITTREKSEL uit het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te "Waalvtijk. Verrolg). Leerlooierijen. Het jaar 1899 was evenmin als zijn voorganger gun- stio- voor de leerlooierijen. De reeds jaren geuite klacht, n r dat de huiden en looistoffen veel te duur waren in betrekking tot de lederprijzen, werd ook gedurende het o-eheele verloop van 1899 luide vernomen. Was die klacht minder van toepassing op de looiers van licht zoolleer en zoogenaamde bijsoorten, voor de looie- riien van zwaar zoolleer gold zij meer dan ooit. De zware huiden bleven in dc eerste helft des jaars gere geld duur en konden onmogelijk tot groote mkoopen uitlokken. In de tweede helft des jaars liepen vooral ten o-evolge van den oorlog tusschen Engeland en Transvaal de prijzen der huiden voortdurend omhoog, totdat zij weldra 20»/o boven het gewone niveau ston den Meer dan ooit was het nu een gebiedende eisch geworden, om aan de onbillijke verhouding tusschen huiden en leder een einde te maken en de looierijen voor een dreigenden ondergang te behoeden. Op 28 December had te 's Hertogenbosch, onder presidium van den heer Timmermans, voorzitter dei- Kamer van Koophandel en 1'abrieken alhier, ecnc bij eenkomst plaats van een groot aantal leerlooiers, met het doel maatregelen te nemen, teneinde tot eene ge- wenschte verhooging der lederprijzen te komen. De daarop volgende Algemeene Vergadering van leerlooi ers en lederhandelaars, eveneens gehouden te s Bosch, werd door ruim driehonderd belangstellenden uit alle oorden des lands bijgewoond. Met eene merkwaardige eensgezindheid in zulk eene talrijke vergadering, werd na een zeer kort debat, eenstemmig aangenomen, de gemiddelde najaarsprijzen van 1899 te verhoogen me 15% voor de soorten zool- en overleder, die destijc 65 cent of minder golden, per 7 a Kilo, met 10/0 voor de duurdere soorten en 5°/o voor het paardenleder. Eene groote kracht ging van deze vergadering uit. Opnieuw werd ten duidelijkste bewezen, hoe slechts door eendrachtige samenwerking verbetering tot stand kan komen en hoe gewenscht een bond of vereeniging van Nederlandsche Leerlooiers en Lederhandelaars zou zijn. Deze laatste wensch zou ook op die vergadering nog in vervulling gaan en wel op initiatief van den Vice- President der Commissie, den heer D. C Lans te Delft. Met groote geestdrift sloten zich reeds 2oO le den direct tot zulk een bond aan. De o-eringe winsten, waarmede de looierijen zich jaren lan<>- moesten tevreden stellen, deden bij eenige ener gieke ingezetenen het plan rijpen, om eene stoomleer- looierij op te richten, zooals wij reeds in ons vorig ver- sla" mededeelden. Twee dergelijke inrichtingen zijn thans in volle werking en het doet ons een bijzonder <renoe"en, te kunnen melden, dat beide zich in zulk een bfoei en voorspoed mogen verheugen, dat nu reeds, na een bestaan van nauwelijks een jaar, uitbreiding der fabrieken noodzakelijk blijkt. Op de Stoomleerlooierij der firma van Iersel, ïtlox Co worden 300 stuks huiden, bestaande uit alle soorten, zoo buitenlandsche als inlandsche, droge en gezouten, geregeld per week verwerkt Van verschil- lende bevoegde zijden verneemt men, dat het daar ver vaardigde leder van uitmuntende kwaliteit is, en den toets met het beste vache-leder van het buitenland glansrijk kan doorstaan: dat het zich evengoed leent voor hand- als fabriekswerk, en de firma dan ook met bepaald succes den invoer van het buitenland bestrijdt. Op de fabriek der heeren Gragtmans en Wiesman had men aanvankelijk nog al met moeilijkheden te kam pen als hardheid van het water en ongeoefendheid van' den werkman. Thans, nu deze euvels verholpen zijn, marcheert de inrichting volkomen naar wensch. Verscheidene proeven hebben bewezen, dat het aldaar- gefabriceerde leder, het naar oud systeem gelooide al thans van sommige doeleinden in kwaliteit nog overtieft. Sinds eenigen tijd worden daar ook croupons voor riemleer gelooid, welke zeer geroemd worden, daar zij bij vast looisel toch uitmunten door souplesse en soli- diteit. De wekelijksche productie, welke nu reeds 200 stuks bedraagt, zal na de vergrooting der inrichting nog aanmerkelijk vermeerderen. De bekende, voorname, oude gerenomeerde zoolleerlooierijen alhier met eenige wijziging, doch in hoofdzaak nog volgens het oude so- liede looisysteem hadden geen reden tot klagen en zij zien niet met leede oogen, dat sommige hunner colle ga's hunne looierijen machinaal hebb ;n ingericht. De concurrentie is daardoor in hooge mate verminderd. Hun roem is overigens zoodanig gevestigd en hunne clientèle vast en gehecht aan het fabrikaat, dat zij ook voortdurend hunne jaarlijksche productie kunnen uit breiden. Ondanks de zware concurrentie van het buitenland, schijnen de zoolleerlooierijen op kleine schaal en die nog gedeeltelijk werken volgens oud systeem, toch ook nog vertrouwen in de toekomst te bezitten, getuige de aanbouw van enkele nieuwe. Wellicht breekt ook voor deze een beter tijdperk aan, wanneer het invoerrecht op gefabriceerd leder bedui dend verhoogd zal zijn en het met looistoffen overtol lig zwaar gemaakte Noord-Duitsche zoolleer buiten on ze grenzen gehouden kan worden. In de looierijen van paardenleder was de toestand in 1899 vrij wel gelijk aan dien van het vorige jaar. In de prijsverhoogingen, welke de runderhuiden en vellen in het najaar alïerwege bekwamen, mochten de paar denhuiden niet deelen. Van f 10.50 a f 11.50 in 189o konden deze tot in 1899 niet hooger brengen dan tot -f 11.50 a f 12.50, alzoo geen noemenswaardige vermeer- dering. Op de Algemeene Vergadering werd dan ook beslo ten, gelijk reeds gemeld, den prijs van dit leder met slechts 5% te verhoogen. Evenals vorig jaar bleef de vraag naar artikelen van stuitenleer voor het binnenland ongeveer dezelfde. oor het buitenland was zij weer iets minder. De prijzen van deze artikelen varieerden dan ook weinig en ble ven, zonder de gestelde 5° 'o 'in rekening te brengen, nagenoeg gelijk aan die van 1898. Fabrieken, Inrichtingen van Industrieelen aard, Magazijnen, Winkels, enz. De toestand der lijmfabnek was in 1899 niet zeei gunstig te noemen. Het lijmvlecsch moest duurder worden ingekocht, terwijl de prijzen van den lijm nog omlaag liepen. Hoofdzakelijk moet die prijsverminde ring- worden toegeschreven aan de goedkoope notee- ringen van beenderlijm, die zoowel door buitenlandsche- als inlandsche fabrikanten in groote hoeveelheden werd aangevoerd. Betrok in vorige jaren het Buitenland hier zeer veel lijm, thans bood het zelf een groot quantum te koop aan, zoodat de markt weldra overvoeid was, een reductie op den prijs niet kon uitblijven en con cessies gedaan moesten worden, wilde men zijn gewo nen omzet blijven behouden. De zeepziederij werkte met gunstiger succes. Zij had iet geheele jaar volop werk, terwijl de zeeppoederfa- briek, dank zij de voortreffelijke kwaliteit van het fabri kaat, haar debiet met den dag zag toenemen. De azijnmaker ij bleef op denzelfden voet van voor heen. Ook in de hier gevestigde koffiebranderij kwam geen noemenswaardige verandering. Onze stoom- en windmolens hadden het heele jaar druk werk. De nieuwe, daar gevestigde stoommachi nes, voldoen uitstekend, zoodat, bij volkomen stilte, het werk nog kan worden voortgezet. De van ouds bekende bierbrouwerij, de Witte Klok-S mag zich nog altijd in groote afleveringen verheugen. De^vele, hier'gevestigde bierbottelaars doen haar voor zeker zware concurrentie aan, doch de kwaliteit harer bieren is zoo goed, dat velen het boven ingevoerde soorten blijven prefereeren. Te oordeelen naar het steeds vermeerderend getal handelaars in limonades, spuitwaters en vruchtenwijnen, schijnen ook deze vrij goede zaken te maken. De eveneens van ouds bekende tabaks- en snuijker- verij, met bijbehoorende sigarenfabriek, kan nog altijd op groote leveranties bogen. Moge het fabrikaat mis schien in sierlijkheid iets bij dat van andere, dergelijke inrichtingen achterstaan, de kwaliteit echter is zoo uit muntend, dat van heinde en verre nog steeds bestel lingen gedaan worden. De hief gevestigde filiale der Singer-Maatschappij alsmede de depóthouders van andere soorten naai- en stikmachines hadden reden tot tevredenheid. De inrich ting en de soliditeit der verschillende machines zijn van dien aard, dat zij der volmaking nabij schijnen te komen. Hetzelfde kan gezegd worden van de depothouders van velocipedes. Daar een velocipède zoo langzamer hand gemeen goed is geworden, breidt zich de handel hierin nog steeds uit. Ook alle reparatiën, kunnen hier gedaan worden, terwijl men zich tegen concurreerenden prijs de benoodigde onderdeelen der rijwielen kan aan schaffen. li* De smeden en koperslagers hadden het geheele jaar door veel bestellingen, zoo van buiten als uit de ge meente zelve. Hetzelfde kan gezegd worden van de goud- en zil versmeden. De prachtige winkels in gouden-en zilveren artikelen, doen vermoeden, dat zij uitstekende zaken maken. In klokken, pendules, horloges enz. is de concurren tie allengs zeer groot geworden. Toch klagen de han delaars niet en geven zij steeds grootere uitbreidingen aan hun winkels en magazijnen. Van beteekenis is ook de handel in meubelen en aanverwante artikelen. Veel wordt hier door buiten lieden gekocht. Tot dusverre verkocht men alleen of hoofdzakelijk elders gefabriceerde meubelen, thans ech ter kan men ook in onze gemeente meubelen van al lerlei soort en genre laten vervaardigen. Door de talrijke burger- en arbeiderswoningen, die in 1899 werden gebouwd, het uitbreiden van fabrieken, het vergrooten der openbare school, enz. hadden de talrijke, hier gevestigde timmerlieden, metselaars, behan gers, verwers, opzichters enz. druk werk. Wegens den ophanden aanbouw van nieuwe woningen en fabrieken zal het hun ook dit jaar niet aan werk ontbreken. Dc bazen in genoemde vakken hebben hun loonstandaard van 15 op 18 cent per uur gebracht. De confectiehuizen van heeren- en dameskleeding, mochten zich als vorige jaren, weer in grooten omzet verheugen. Wegens den aanhoudend stijgenden prijs der grond stoffen, zagen zij zich verplicht, den prijs hunner arti kelen met eenige percenten te verhoogen. Van zooge naamde marktgoederen wordt steeds minder genomen. Al meer en meer begint het publiek te begrijpen, dat de duurste stoffen gewoonlijk in het gebruik de goed koopste blijken. Ook de magazijnhouders van mode artikelen en galanteriën hadden geen reden tot klagen. Daar ieder er kan vinden, wat van zijn gading is, wor den de inkoopen dezer artikelen buiten de gemeente langzamerhand zeldzamer. De boek- en courantdrukkerijen met hun aanverwan ten handel in boeken, papier, kantoor- en schoolbe- hoeften, hadden reden tot tevredenheid. In den boek en papierhandel is in de laatste jaren nogal beduiden de concurrentie gekomen. De slagers van rund- en varkensvleesch krijgen ieder jaar al grootere leveranties, hetgeen blijkt uit de tel ken jare stijgende opbrengst van den accijns op het geslacht. Het vee was niet zoo goedkoop als in 1898, de kalveren steeds zeer duur. Er mag gezegd worden, dat over het geheel puik vee geslacht wordt. De vette varkens bleven vrij wel aan den ouden prijs. De ex portslagerij van konijnen in Baardwijk had ook eei een groot debiet. Tusschen de 25.000 a 30.000 konij nen werden geslacht en meest naar Engeland vei zon den. Wegens ziekte onder de konijnen waren zij over het geheel zeer duur. Talrijke personen uit den werk mansstand verdienen met de konijnenfokkerij een aar dig sommetje. De hier bestaande boom- bloem- en groentenkwee- kerij krijgt ieder jaar al grootere leveranties. Geen en kel middel, dat tot verbetering van den grond of van de gewassen zou kunnen bijdragen, wfördt door den eigenaar onbeproefd gelaten. Het gure voorjaarsweder was voor de teelt niet erg gunstig. Ook in Besoijen is eene dergelijke inrichting thans aangelegd. De talrijke brood- en koekbakkerijen hadden hun ge- regelden omzet. Op dit gebied is de concurrentie zeer groot. Daar de graanprijzen het geheele jaar door nagenoeg dezelfde bleven, werden ook de broodprijzen niet ver hoogd. Ook de banketbakkers met hun handel in fijne co mestibles, werkten op den ouden voet. Het buitenland schijnt hen in den laatsten tijd nogal concurrentie aan te doen. Engeland vooral voert tegenwoordig veel fijne banketsoorten en suikerwerken in. De winkeliers in vele andere artikelen hadden, voor zoover wij van hen mochten vernemen, nog al debiet. Slechts van enkelen vernamen wij minder goede re sultaten aangaande hun bedrijf open vlam, zoodat de publieke ver lichting weer aanzienlijk verbeterd is. Het totaal gasverbruik voor de open- ■bare verlichting bedroeg 17704 Ms tegen 19110 Ms in het vorige jaar, alzoo een minder verbruik van 1560 M3 bij een meerderen brandingstijd van 87847s uur. Met de gemeente Besoijen werden onderhandelingen geopend over de installatie van gasgloeilicht, doch deze zijn afgebroken door de hoog&^- installatiekosten. Voor de publieke verlichting aldaar, bestaande uit 12 lantaarns, werden geleverd 2210 M8 gas tegen 1955 M3 in 189S. Verder werden geleverd voor par ticulier gebruik, bij gelegenheid der kermis en voor muntgasmeters 80930 M3 tegen 72830 M8 in 1898. Verkocht werden aan grove, ge klopte of fijne cokes 395972 H. L. tegen 31067a H. L. in 1898. De verkoop van koolteer en amo- niacwater was dit jaar zeer onbedui dend, daar tengevolge der geringe teerprijzen, geen engros-verkooping Gemeente Gasfabriek. De gebouwen bevonden zich in goeden staat. En kele reparatiën aan de toestellen waren noodzakelijk. Zoo werd de regulateur gedeeltelijk van een nieuwen mantel voorzie» 'de roosters der zuiveringskisten wer den ten deele hersteld of vernieuwd, terwijl een nieu we vleugelpomp voor amoniacwater werd geplaatst. De drie-retorts-oven werd veranderd in een twee-retoits. Deze oven behoeft slechts als hulpmiddel dienst te doen. Het "etal gasverbruikers werd wederom grooter. 17 nieuwe aansluitingen kwamen tot stand, terwijl er slechts één door brand werd afgesloten. In de laatste 4 maan den van 1899 vermeerderde de verkoop van gas met ongeveer 4700 M8, de productie met 11000 M", terwijl de brandingsuren der publieke verlichting in ongeveer gelijke verhouding vermeerderden. Door de sterk zwa velhoudende kolen, welke men, wegens den algemeenen kolennood, tegen het najaar moest aanvaarden, liet de kwaliteit van 'het gas, in weerwil eener viermaal menig- vuldiger zuivering, dikwijls te wenschen over. Maat regelen zullen genomen worden, teneinde een dusda- ni°en toestand voortaan onmogelijk te maken. Het aantal straatlantaarns bleef gelijk hiervan brand den bc"in December 42 met gloeilicht tegen 29 met geschiedde. Verkocht werden 34981/j Liter teer en 7800 Liter amoniacwater tegen 207367s L. teer en 27380 water in 1898. Bij de in uitzicht gestelde ver grooting der fabriek kan genoemd water op dubbele sterkte gebracht worden en zal het alsdan, als han delswaar, zeer tot verkoop geschikt zijn. Ondanks de voortdurende stijging der steenkolenprijzen, bleef de prijs van het gas dezelfde n.l. 8 ct. per M8. Daar in enkele fabrieken gas motoren geplaatst zullen worden, zal het gasverbruik in de naaste toekomst nog aanzienlijk vermeer- deren. Handel. Inlandsche huiden en vellen. Het jaar 1899 bracht aanvankelijk weinig verandering in den toestand van den handel in inlandsche hui den en vellen. De eerste 3 maanden toch Kepen vrij wel coulant op prijzen van einde 1898. In April kwamen geen of zeer weinig zaken meer tot stand en liep de markt van 23% cent in Januari terug tot 2072 cent. Deze toestand bestendigde zich tot einde der maand Juni. Alstoen trad Ame rika vlot als kooper op. Groote voorraden werden successievelijk tot verhoogde prijzen opgeruimd, zoodat nog in Juli de noteering reeds 22 cent beliep. Deze hausse bleef maanden aanhouden tot No vember met 26 cent per 7s K.G. het record sloeg. Zulk een hooge prijs was in lang niet besteed. Voor de Fransche markt bleek deze prijs dan ook veel te kras, zoodat met aldaar gevestigde groote huizen geen noemenswaardige zaken gedre ven werden. Op deze actie moest noodwendig de reactie volgen. Zij bleef dan ook niet uit. Toch verminderden de prijzen slechts langzaam en met kleine gedeelten, want einde des jaars sloot de markt zeer vast met nog 24 cent tegen 227s cent in 1S98. Stierhuiden waren ook dit jaar zeer begeerd. Zij vonden gretige koopers tegen 20 tot 24 cent. Os senhuiden daarentegen waren veel minder gewild. Daar Amerika deze soort slechts bij exceptie hier koopt, bleven de prijzen het geheele jaar door vrijwel stationair, schommelen de tusschen 24 en 25 ct. De vette vellen echter, welke om hunne supra kwaliteit zoozeer gezocht zijn, en voornamelijk door Amerika betrok ken worden, ondervonden eene rij zing van 20% en sloten op het Waalwüksclie aalsrkr Courant

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1