Nummer 53. Donderdag 5 Juli 1900. 23e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. AIT00N T IEL EN, U itgevb it Dit Blad verschijnt Woensdag- en Z a t o r dagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden t 0.75. Franco per post door het geheele rijk i 0.00. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advkrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentie» 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2initial berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. UITTREKSEL uit het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. (Sfot). Uit Capelle meldt men ons Gedurende het afgeloopen jaar ging 't met den hooi- handel vlugger dan in 1898, terwijl ook betere prijzen besteed werden. Voor de overige landbouwproducten konden slechts matige prijzen bedongen worden. De nadeelige voorwaarden, waarop de Belgische grenzen open zijn voor den invoer van Nederlandsch vee, wer ken op den veehandel ongunstig. De hier bestaande stoomgrutterij heeft een flink de biet en levert tot in verafgelegen plaatsen. Op de hooipers, waarin gemiddeld 10 personen ar beiden, was het heele jaar groote bedrijvigheid. Uit Dussen meldt men In den toestand van den landbouw kwam hier be trekkelijk geen verandering. De malaise onder den boerenstand blijft voortduren. Tengevolge daarvan, als mede door het zeer bemoeilijkte verkeer met onze ge meente, veroorzaakt door de verlegging van den Maas mond, gingen enkele takken van handel en industrie achter uit. Het meest kenmerkte zich die achteruitgang in den ma- nufactuurhandel, deklompenmakerijen en de leerlooierijen. De riethandel en de rietbewerking, alsmede de vis- scherij mochten zich in hun ouden bloei blijven ver- heugen, terwijl bepaald vooruitgang te constateeren viel in den handel in steenkolen en koloniale waren. Circa 700 karren steenkolen werden in 1899 omgezet. Ook schijnt het, dat de vlasbewerking en de vlashandel, welke eertijds hier zoo bloeiden, weer een belangrijke tak van industrie zullen worden. Dat deze gemeente, bij 't verkrijgen van betere verkeersmiddelen, wegens haar gunstige ligging" in 't midden van het land van Altena, van aanbelang voor den handel en de nijvei- heid zou kunnen worden, valt niet te betwijfelen. Boter waag te Waalwijk. De aanvoer van boter was ongeveer gelijk aan die van 1898, terwijl ook de prijs hetzelfde bleef. Aangevoerd werden pl. m. 40750 K.G. tegen f0.9ü tot f 1.20. Correspondentschap der ISederlandsche Lank, ten kantore van de heeren W. TIMMERMANS ZONEN te Waalwijk. Van het Correspondentschap le klasse alhier ontving de Kamer over het boekjaar der Bank 1 April 1S99—31 Maart 1900 het navolgende overzicht Verwisseld werd 1899/1900 tegen 1898,99 Bankpapier tegen specie f 1.158.100.f 1.296.000.— bankpap. 778.200.- 43o.400.- Specie 928.100.— 10.38.000.- f 2,864,400.— f 2,769,400.— Opnieuw dus kunnen wij ons overtuigen, welke groote direkte of indirekte voordeelen genoemde tramlijnen en stoombootvaart voor onze gemeente afwerpen. Jammer dat nog zoo betrekkelijk weinigen deze overtuiging schijnen te deelen en de pogingen der maatschappij om concessie te verkrijgen voor den aanleg van den tram door onze gemeente opnieuw bij den gemeente raad schipbreuk moesten lijden. De Kamer van Koop handel oordeelt het niet noodig hieraan nog veel toe te voegen. Den belangstellenden lezer verwijst zij naar Did. 31 van haar vorig jaarverslag. Een lijstje betreffende de opbrengsten van genoemde tramlijnen en stoombooten gaat hierbij. Bedrijf in 1899. Lijnen 's-HertogenboschHeusdengrens Baardwijk. Tilburg—Waalwijk. Stoombooten. Personenvervoer f 24.291.51 f 19.075.50 Goederenvervoer - 5.183.89 - 21.647.40 f 28.094.90 Postvervoer - 1.000.- 1.200. Diversen - 248.03 - 360.54 Verzonden Bankpapier Ontvangen 359.100.- 130.600.- 359.500.— 98.000.— f 489.700.— f 457.500.- Ontvangen specie Omzet door assignatiën f Disconto enz. f 228.500.— f 261.500.— 228.427.60I/9f 220.868.59 f 681.31416 f 782.922.26 Wegens den hoogen rente-standaard werd er onge veer f 100.000 minder gedisconteerd dan verleden jaar. Incasseeringen uitsluitend op Waalwijk f 260.354.54 fl58.940.6lVs Ontvangen aan Rente f 6296.78 f5490.97. Stoom tramlijnen 's-Bosch—Heusden, grens Waalwijk en Tilburg-Waalwijk. Gelijk wij reeds in onze algemeene beschouwingen vermeldden, valt er ook dit jaar weder in het vervoer van reizigers en goederen op de stoomtramlijnen Bosch Heusden grens Waalwijk vooruitgang te constateeren. Bedroegen in 1898 de totaal ontvangsten f 29704.28", in 1899 stegen deze tot f 30723.43, zijnde ruim f 1000 meer. Het getal vervoerde reizigers bedroeg 192.930 tegen 187.710 in 1898. Ook op de lijn Tilburg— Waalwijk vermeerderde het personenvervoer. De totaal ontvangsten hiervan bedroegen f 19.075.50 tegen f 18.543.35 in 1898, alzoo f 532.15 meer. De opbrengst van het goederenvervoer daarentegen was minder dan in het vorige jaar. Deze mindere ont vangst moet worden toegeschreven aan het gesloten vaarwater gedurende een groot deel der maand De cember. De opbrengst van het goederenvervoer door de stoombooten, welke de Maatschappij »Vicinaux Hollan dais* thans exploiteert, bedroeg f28094.90. oor de stoombooten alleen betaalde zij aan havengelden de belangrijke som van f 964.34. f 30.723.43 f 42.283.44 f 28.094.90 Lengte der lijn 22 K.M. 19.648 K.M. Vervoerde reizigers 192.930 116 141 Goederen in eenheden van 1000 Kgr._2.491 23.989 20.642. Haven en Scheepvaart te Waalwijk. Het getal schepen, die in 1899 onze haven invoeren bedroeg 663 met een inhoud van pl. m. 440.16 tegen 645 met een inhoud van pl. m. 43300 in '98. Meer dus ingevaren, 18 schepen, vermeerderde tonnen inhoud 736. Koloniale en Petroleumhandel. Het jaar 1899 bracht hierin ook al zeer weinig ver andering ten goede. Men zou haast geneigd zijn te zeggen, dat de omzet zich beperkte. Misschien moet dit worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat alleen per eigen gelegenheid franco kan geleverd worden. Door de enorme concurrentie zijn de verdiensten op deze artikelen bijna tot nul gereduceerd. Zoo men al van eenigen vooruitgang zou durven spreken, dan zou men dien nog moeten toeschrijven aan het franco leveren aan huis*. Door de kwantiteit en de kwaliteit der aardappelen vermindert jaarlijks de handel in peulvruchten dermate, dat verbruik in de laatste 10 a 15 jaren met bijna 50°/0 verminderd is. In den petroleumhandel, gedreven door de Americ. Petrol. Comp., welke alhier een depót heeft, kwam geene noemenswaardige verandering. Óver het geheel was echter de omzet niet zoo groot als verleden jaar. Waar schijnlijk moet dit worden toegeschreven aan het feit, dat de olie in 1899 eene geruimen tijd 3 tot 47s cent per liter duurder was dan in 1898 en-de levering alleen a contant geschiedt, terwijl men in deze streken aan ruim crediet gewoon is. De kwaliteit van de olie was zeer goed en verkieslijk boven mindere soorten, die door slijters van buiten worden rondgevent. Arbeidswet. Gedurende 1899 werden door het gemeentebestuur afgegeven 98 arbeidskaarten. Het aantal werkplaatsen en fabrieken, waar in het afgeloopen jaar jeugdige personen en vrouwen werkten, bedroeg 98. Scheepsbouwwerven enz., te Waspik. De beide, hier gevestigde hooifinna's hebben hunne liooi- persen schier het geheele j uir druk laten werken. Het ge perste hooi was grootendeels bestemd voor Engeland, liet losgeladcne voor liet binnenland. De handel in dit artike was zeer druk en levendig, zoodat tegen het einde van liet jaar 13 tot 137s gld. per 500 kilo bedongen kon worden. De klompenmakerijen mogen zich nog steeds in toene mend debiet verheugen. De inkoop van inlandsche hoornen als kanada's en wilgen wordt echter met den dag moeilijker zoodat men zijn toevlucht moet gaan nemen tot buiten- landsch hout. De looierijen werkten zeer beperkt en beduidend minder dan andere jaren, vooral tengevolge der wanverhouding tussehen ruwe waar en gefabriceerd artikel en de sterke concurrentie van het buitenland. De Schoenmakerijen werkten eveneens onder ongunstige omstandigheden. Leder en fournituren waren voortdurend te hoog in verhouding tot den prijs der schoenen. Op de Scheepstimmerwerven valt telken jaren vooruit gang te constateeren. Op de 4 thans bestaande hellingen stonden 1 Januari 1899 7 ijzeren schepen op stapel met een inhoud van 2687 ton. Gedurende 1899 werden ge bouwd 10 schepen met 4220 tonnenuiaat, terwijl einde December nog in aanbouw waren 6 schepen, metende 1807 ton. Eene nieuwe helling voor reparatie van schepen werd aangelegd, terwijl een 6de nog in aanbouw is. Op deze werven werken thans omstreeks 130 man, zoodat de scheepsbouw een belangrijke factor uitinaaKt voor de volkswelvaart alhier. Voorzeker zouden deze werven zich nog in ruimer debiet mogen verheugen, zoo de hooge prijzen van ijzer en steenkolen den aanbouw van nieuwe schepen niet in den weg stonden. Hooi- en Stroohandel in de Langstraat. RAAMSDONK. Was in 1898 de handel in hooi geheel het jaar door zeer slap en de prijs van het gewas buitenge woon laag, in 1899 viel eene aanmerkelijke verbetering in omzet en prijs te constateeren. De prijzen bleven dit juar voortdurend stijgende, ten gevolge van aanhoudende vraag. Verzonden werden circa ÏO.OUU.OOQ Kgr. Het overgroot gedeelte hiervan vond zijn weg naar Engeland. Kleine partijen werden ook geleverd aan Duitschland en België. In stroo was de handel slap en bleven de prijzen het geheele jaar gedrukt, ongetwijfeld een gevolg v.111 het zeer groote gewas elders. Het hier verhandelde stroo was schier uitsluitend bestem! voor het binnenland. De prijzen van rogge- en tarwestroo waren over het geheel nog iets lager dan in°l 898. De papierfabriek der The Dutch paper pulp Comp. (Li mited) had het geheele jaar druk werk 70 A 80 personen vinden daarin geregeld werk. In tegen-telling met vroeger toen aldaar een grover soort papier voor couranten enz. werd vervaardigd, fabriceert zij in den laatsten tijd uit sluitend papier van supérieure kwaliteit (gesatineerd), het welk naar Engeland wordt verzonden. De grondstoffen van dit papier bestaan uit lompen en houtvezels, welke laatste uit Zwed.ii en Noorwegen worden ingevoerd. Door een paar alhier gevestigde firma's worden groote partijen granen omgezet. Nog immer wordt deze handel beduidender, zoodat men deze gemeente langzamerhand voor een centrum van den graanhandel voor de omliggende plaatsen gaat houden. De twee alhier bestaande bierbrouwerijen blijven zich in een flink debiet verheugen, hoezeer de brouwers toenemende concurrentie ondervinden door den invoer van lager bier op flesschen door bierslijters uit de environs. De kwaliteit der hier vervaardigde bieren handhaaft haar ouden roem. Hoepelmakerijen, Riet-, Biezen- er Manden makersband. RAAMSDONK. Er bestaan alhier 5 hoepelmakerijen, waar gedurende 1899 werden gemaakt omstreeks lü inillioen stuks hoepels of ongeveer 490.UUU bossen, vertegenwoordigende een waarde van pl. m. f 100.000. Van den riethandel kan gezegd worden, dat hij in bloeienden toestand verkeert. Bewerkt werden 150 A 175 duizend bossen mat en plafondriet en 100.000 bossen dekriet, een en ander gelijkstaande met een waarde van 60 A 70.000 gulden. De handel in biezen belooft mettertijd weer goed te worden Er werden gedroogd 120.000 bossen van verschillende soort en kwaliteit ter waarde van 35 A 40.000 gulden. Onder de rietsoorten spant dat van "Willemstad de kroon. Het is goudgeel van kleur en daarbij zeer zacht. Bovengemelde producten vonden hoofdzakelijk hun aftrek in Duitschland, België, Frankrijk en Engeland. I11 het mandenmakersband was ditmaal niet zooveel omzet als andere jaren, ofschoon ook in voorgaande jaren de handel niet gunstig genoemd mocht worden. De kwaliteit van het gewas was in 1899 zoo schoon en goed, als het in de aatste 50 jaren nog ooit is geweest. Er werden verhandeld tot 100 A 120.000 bossen ter waarde van ongereer f 18.060. Verder werden nog gemaakt circa 500.000 bossen rijshout, 10.000 bossen palen, 5000 bossen latten ter gezamenlijke waawle van f 18.000. Zeker zou het voor deze industrie van ongemeen groot belang zijn, zoo de reeds lang gekoesterde wensch tot droog legging der Zuiderzee eindelijk eens in vervulling mocht gaan. Tn de rietmattenf.ibiiek werden gemaakt 30,000 A 40,000 rietmatten ongeveer ter waarde van i 20,000. Verder bestaan hier nog twee groothandelaars in graan, drie werven voor den aanbouw van ijzeren schepen, die het geheele jaar door zeer druk werken. De drie hooipersen hadden ook geregeld beduidenden omzet; in los hooi vooral was de handel zeer aanzienlijk. De beet wortelsuikerfabriek „Statendam" werkte als vorige jaren met succes. De verschillende hier gevestigde leer looierijen ondervonden de malaise, welke op bijna alle in richtingen van dien aard te constateeren valt. Landbouw. durige droogte hoog, Cultuur Vlijmen, Haarsteeg en Nieuwkuijk. Over de cultuur in bovenstaande dorpen kan het vol gende worden medegedeeld. De toestand van den landbouw was ook dit jaar weer weinig bemoedigend, daar de voornaamste landbouwproduc ten, zooals aardappelen en hop aan lagen prijs waren en geen verbetering daarvan te voorzien is. De tuinbouw daarentegen geraakte in gunstiger conditie, vooral wegens de hoogere prijzen, die voor het klein fruit en het erwten gewas °werden besteed. Daarbij kwamen de trek maden en andere vernielende insecten minder voor, zoodat de opbrengst van den tuinbouw bevredigend mag heeten. Het is echter te vreezen dat deze gunstige toestand niet- zal bestendigd worden, wijl de kooplieden van klein truit dit jaar slechte zaken hebben gemaakt, vooral tengevolge van het afkeuren en verbeurdverklaren van wa gonladingen van dit fruit te Londen. Daardoor dreigt eene belangrijke wijzi ging te zullen ontstaan in de behan deling en in de wijze van verzending van dat fruit en is het te] verwachten dat die wijziging zal gepaard gaan met eene drukking der prijzen. Men wil, dat het afkeuren van het kleine fruit te Londen te wijten is aan degroote Eugelsche grondeigenaars, die in de laatste jaren ecu massa acres klein fruit hebben aangelegd en de prijzen van hun fruit willen opdrijven door den invoer van het Iiollandsche te bemoeilijken. Hoe dit ook zij, ze ker is het, dat de handel daardoor belangrijk zal worden belemmerd. Het frambozengewas leed door lang de prijs was echter zoodat de opbrengst aanzienlijk meeviel. De aalbessen gaven dit jaar een goed beschot daar over het algemeen ileze vrucht veel minder te lijden had van trekmadeu. Daarbij waren de prij zen bevredigend. De zwarte aalbessen waren een tijd lang zonder noemenswaardigen handel. Daarin kwam geen gewenschte verbete ring, zoodat het gewas aan weinig be vredigende prijzen werd verkocht. Het beschot der roode bessen was geringer dan het vorig jaar, voorna melijk door het afvallen van vele vruch tjes voér de rijping. De oorzaak hier van bleef tot heden onbekend. Het mag echter gezegd worden, dat de handel in roode bessen in de laatste jaren belangrijk levendiger is gewor den en tengevolge der betrekkelijk hoogere prijzen een zeer bevredigende opbrengst leverde. De asperge-teelt, waarvan de telers aanvankelijk de beste verwachtingen koesterden, wijl een goed gedeelte reeds voor den inmaak was verkocht, stelde velen te leur, wijl de vele koude dagen een zeer ongunstigen invloed uitoefen den op de hoeveelheid. De asperge teelt blijft echter voor deze streek van vrij groot belang. De oogst der fruitboomen was ver beneden het middelmatige. De groententeelt leverden slechts matige uitkomsten; alleen het erwten gewas leverde weer eene zeer bevredi gende geldelijke opbreugst. Dit gewas wordt onder de meest loouende pro ducten gerekend, weshalve de teelt zicL' nog jaarlijks uitbreidt. De aardappeloogst heeft veler ve wachtingen te leur gesteld. De vroe" soorten werden aan tamelijke prij/» verkocht, doch de late soorten bleen zonder noemenswaardigen haiiel. Slechts eenige wagons zijn voor Duisch- land gekocht voor f 1.30 A f 1.4' I)()r II. L. Do besproeiing met biuillie bordelaise heeft niet meer plaat/. De suikerbietenteelt leverde dit j"ar weer een zeer onbevredigende opbr^o^- Vele plantjes werden door vror»*en.stu'c geknaagd. Daarbij kwam lét minder gunstig weder Ivoor de ontwikke.ing. Dientengevolge gaat de teelt steeds meir achteruit. Tarwe wordt b»let meer verbouwd, daar tallooze -ïusschen den oogst ver nielen. Nie* aIleen voor de tarwe, maar ook voov vele andere gewassen is het huismasschenheir een ware plaag. Al gemeen wordt dan ook weer de oprich ting van het „Musschengilde" ge- wenscht. De roggeoogst was gunstig, doch 111 deze streek wordt alleen rogge verbouwd voor eigen gebruik, wijl de rogge als handelsartikel in verhouding tot de huur van den grond eene oubevredigeu- den geldelijke opbrengst levert. £3 &£BS3Ë2i3it£!2ZL£&tZ 2SJ Waalwyksclie en Langstmtsche Courant,

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1