Zondag 29 Juli 1900. De Zuid-Affikaansche oorlog VAN KIESWET. China. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. UITVOERINGEN. Tweede Blad Be Mo ru liet Hen. te Zondag 29 Juli zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaakvan Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum" Waalwijk worden uitgevoerd Goé morgen. Hol. Sur les rempairls. Saiutis. Vom Rhein. Max Bruch. Verschenen is het afdeelingsverslag dei- Tweede Kamer, omtrent het ontwerp hou dende nadere wijziging van eenige bepalingen der Kieswet. Verscheidene leden waren van oordeel, dal het ontwerp de grenzen eener techni sche herziening overschrijdt. Het ontwerp gaat in werkelijkheid veel verder dan betere verwezenlijking van de bedoeling der be staande wet. Het strekt tot het geven van een andere uitvoering aan art. 80 dei- Grondwet, dan in de wet van 1896 is n dergelegd. Veeleer schijnt het voorstel een poging om het aantal kiezers zoover uit te breiden als in de bestaande omstandigheden mogelijk is. Anderen hadden bezwaar tegen het wets ontwerp, omdat zij de strekking daarvan te beperkt achten. Men behield zich het recht voor, amen dementen aanhangig te maken tot opneming van andere dan reeds in de wet voorkomende kenteekenen. Betoogd werd dat alleen door herziening der tabel een regeling van het kiesrecht verkregen kan worden, welke dat recht in zoo ruime mate doet deelachtig worden aan hen, die thans dat kiesrecht nog niet bezitten, als noodig is om te voorkomen dat niet weder binnen zeer korten tijd een nieuwe herziening der kieswet vereischt wordt. Ook in andere opzichten werd het ont werp te beperkt geacht, o. a. dat vastge houden wordt aan den eisch van eenmaal verhuizen in het jaar en aan den eisch dat liet inkomen, dat op kiesrecht aanspraak geeft, achtereenvolgens moet verdiend zijn bij een of twee personen of ondernemingen en niet gelijktijdig bij twee of meer. Ein delijk had kunnen zijn voorgesteld dat het inkomen van de vrouw en van inwonende kinderen beschouwd wordt als een deel van het inkomen van het hoofd van het gezin. Een aantal leden kon zich daarentegen met het standpunt, door de llegeering in genomen vereenigen. Met dit oordeel stemden ook in de leden, die tegen de bestaande regeling van liet kiesrecht principieele bedenkingen hadden en dit stelsel als vicieus beschouwden. Verder werd betoogd, dat alleen door invoering van algemeen stemrecht een einde kan worden gemaakt aan de klassebevoor- rechting, welke tengevolge van de bestaande kieswet, dc politiek bekeerscht. Overheer- sching van de andere klassen der maat schappij door de werklieden is niet te vreezen wegens het groote verschil van meeningen, dat de werklieden verdeeld houdt. Hiertegenover werd aangevoerd dat het kiesrecht alleen behoort te worden toegekend aan hen die, onverschillig of zij werklieden zijn of niet, oeconomische zelfstandigheid bezitten. Maar liet kiesrecht moet niet dienen als middel om aan de werklieden door middel der wetgeving materieele voordeelen te verschaften, zooals naar het schijnt door de aanhangers der sociaal democratische partij wordt gewenscht. In de tweede plaats werd door sommige leden het huismanskiesrecht aanbevolen. Hoor leden, die betoogden dat velen op het verkrijgen van kiesbevoegdheid volstrekt geen prijs stellen, werd de invoering van kiesplicht besproken. In een dir afdeelingen werd door den heer Van Gilse een nota betredende de evenredige vertegenwoordiging voorgelezen en ingediend, welke bij het verslag is gevoegd. Tegen dat stelsel werd in die afdeelingen aangevoerd dat het gericht is op vertegen woordiging van denkbeelden, maar dienten gevolge tot vermeerdering van den invloed van staatkundige partijen moet leiden. Hoor anderen werd het stelsel verdedigd. Vele leden konden zich mot de voorge stelde wijziging van het kiesrecht voor de gemeenteraden niet vereenigen. Uitvoering werd dienaangaande o. a. betoogd dat het voorstel ruime gelegenheid geeft voor wil lekeurige toekenning of onthouding van kiesrecht voorts dat het zeer bedenkelijk geacht werd om voor personen, die het minimum bedrag iu de gemeentelijke belas tingen betalen, de mogelijkheid te openen over den uitslag der gemeentelijke verkie zingen te beslissen. Enkelen wenschteu ook ten aai zien van het gemeentelijke kiesrecht geen cencuscijfer iu de wet opgenomen te zien. Men vroeg de ineening des Ministers omtrent de invoering van stemmachines. Bij het afdeclingsonderzoek word verder aangedrongen op wijziging van verschillende bepalingen der kieswet, welke volgens het wetsontwerp, onveranderd zou len blijven Sommige leden wenschten den voor liet erlangen van kiesrecht gestelden minimum leeftijd op 23 jaren te brengen. Daartoe bestaat te meer aanleiding, wanneer de leeftijd voor het verkrijgen van meerderja righeid in het Burgerlijk Wetboek op 21 jaren gesteld werd. Van verschillende zijden werd opnieuw aanbevolen aan de woningen van alle man nelijke personen boven de 21 jaar, die niet wegens belastingbetaling aanspraak op kies recht hebben, aangiftebiljetten te doen bezorgen. Openbaarmaking van de namen der on- derteekenaars der opgaven van candidateu werd niet vereenigbaar geacht met het beginsel van geheime stemming. Naar de meeningen van verscheidene leden is verandering van den voor de stemmingen bepaalden tijd wenschelijk. De bestaande regeling heeft tengevolge dat vele fabrieks arbeiders, landbouwers en handelsreizigers vaak niet aan de stemmingen deelnemen. Op openstelling van de stembus in de avonduren werd van verschillende zijden aangedrongen. Ook werd het 'denkbeeld geopperd de stemmingen te doen plaats hebben op den Zaterdagavond en de daaroj: volgenden Zondag, Voor de periodieke verkiezingen van de leden der Kamer wensch ten eenigen den tweeden Pinksterdag of den lemelvaartsdag aangewezen te zien. i er wijl uit de laatste gebeurtenissen in Zuid-Afrika meer en meer blijkt, dat lord Roberts met zijn overmacht van ruim 200.000 man niet in s'aat is 18 000 Boeren in bedwang te houden terwijl De Wet zich roert op de verbindingslijnen van het Engelsche leger in den Vrijstaat en commandant-generaal Botha den Britten dc handen vol geeft in Transvaal terwijl dan heel de beschaafde wereld hei sierk betwijfelt, of de Engelschen ooit volko men heer en meester zullen worden in de was genoopt te wachten op verslei kingen en builen Vredeforl te kampei ren. Hij hoopt, dat een Engelsche krijgsmacht uit het N. de Wet in den rug zal aanvallen, maar sommige deskundigen betwijfelen of er troe pen daarvoor beschikbaar zijn. Zij achten het opi ukken van Roberts ten O van Pre toria onverstandig, ook omdat het oogmerk der Boeren tastbaar is, Roberts verder het land in te lokken. Een telegram van de Times uit Greyling- stad loont aan, dat de Engelschen ook daar niet vooruit kunnen. Generaal Clery moest naar Greylingstad terug, omdat zijn transpor, faalde. Zijn trekossen waren onbruikbaar daar er voor de ossen maar schaarsch voeder was. Muilezels vervangen de trekossen. Het H.bld. is in staat een heele rij tele grammen te publiceeren, afkomstig van de Transvaalsche regeering. Wij lichten er de volgende uit Poging tot omkooping. De vijand gebruikt nu een andere list om ons volk in handen te krijgen en als gevan genen te kunnen wegvoeren in Zuid-Afrika. Lord Roberts en Kitchener hebben namelijk aan onzen wnd. commandant-generaal Louis Botha doen weten, dat, indien hij zijne wapens wil oeerleggen, hij niet uit Zuid-Afrika zal weggevoerd worden doch op eeu veilige plaats iu Zuid-Afrika op parool in zekere bewaring zal gesteld worden. Onnoodig te zeggen, dat onze wakkere krijgsman dit voor stel behandeld heeft met de verachting, die het verdient. Met betrekking lot het listig aanbod door den vijand aan onzen wnd. commandant— generaal Louis Botha gedaan, om te trachten hem de wapens te doen nederleggen, diene dat de vijand in dat opzicht nog verder gegaan is en zich niet geschaamd heeft aan onze wnd. comm.-geu. Louis Botha en aan den adsistent-gen. «Ie la Rey een jaarlijksch inkomen van 10.000 pd. st. aan te bicden. De beschouwing van Z. H Ed. onzen Staats president d laromtrent is, dat de vijand wel beseften zal tot welk groot voordeel of het hun zou strekken; Z. H Ed. twijfelt namelijk niet of hetzelfde aanbod zou ook Z. H. Ed. Staatspresident Steyn en aan hemzelf, als mede aan den hoofdcommandant Chr. de Wet gedaan worden. Een belangrijke buit. Omtrent den aanval op den vijand door de Vrijstattrs onder hoofdcommandant Chr. de Wet op 7 dezer is een nader rappor! ingekomen, waaraan het volgende ontleend wordt Onder den buit die, wegens gebrek aan vervoermiddelen, vernield moest worden, waren minstens 30,000 pakken warme kleeren en even zooveel jassen, paren schoenen, handschoenen, kombaarzeu en warme on— dcrkleederen. Het is bekend, dat de vijan delijke troepen reeds bit'.er over de koude klagen en daarvan te lijden hebben. De waarde van den buit eu kleeren en ammunitie schat hij, daar ook tevens luOO lyddiet en andere bommen werden vernield, op ongeveer 190,000 pond sterling. De groote waarde voor ons ligt evenwel daatiti, dat de vijand door het gemis dier kleederen, zoo hevig gebrek zal lijden en de vele ziek tegevallen, die er nu reeds bestaan, er steik door vermeerderd zullen worden. Hunne hospitalen zijn reeds overvol met zieken. Ook de paarden des vijands moeten iu gelooven we weten 't niet, maar dat de ge zanten nog ongedeerd zouden zijn, dat wi er bij ons niet goed in. Waarom wordt hun dan zelf geen gelegengeid gegeven, hunne regeeringen en de volkeren uit den droom te helpen en rechtstreeks hunne ervaringen en toestand mede te deelen en in 't begin Juni hadden zij reeds geen ammnnitie en schiet vco raad meer Hoogstwaarschijnlijk wil ook thans weer de regeering van 't Hemelsche rijk trachten d regeeringen wat wijs te maken, om h n met het zenden van troepen te doen wachten. We zullen dus moeien afwachten, d. i. patool Dan komt cr nog een ernstig en zeer ernstig bericht, waardoor men onder deze omstan digheden moet gaan vreeztn roor 't concert der mogendheden. In verband hiermede dat het ergste vree zen doet voor het onvolprezen rnaar zoo teere plantje: de eendracht der mogendheden, is in het volgende bericht uit Tientsin ver meldenswaard De Russen zijn voornemens, het beheer op zich te nenten van den geheelen spoorweg van Takoe naar Peking, totdat de vijande lijkheden geëindigd zijn, eerst dan zou het beheer over die lijn weer aan de Chineezen overgedragen worden. Admiraal Seymour echter is er beslist tegen dat men de Rus sen de liju voorbij Tientsin zou laten her stellen z. i. moesten de Engelschen dat doen. De Franschen doen moeite, het be lieer van den sleepdienst op de Pei ho in handen te krijgen. Volgens den correspondent der D-iily Mail te Sjangha is de goede uitwerking van de nederlaag der Chineezen te Tientsin reeds uitgewischt door den naijver tusschen de bondgenooten te Tientsin. De bevelheb bers volgen geen gemeenschappelijk plan van veldtocht, maar elk treed eigenhandig op. Ook hebben de bondgenooten geen vei kennersdienst. zoodat zij onkundig blijven van de sterkte en de bewegingen van den vijand. Rusland heeft dan 't bezit van den spoor weg naar Peking, en wordt gesteund voor Frankrijk en Duitschland. Japan, houdt zich achteraf, en daar zit nu die Britsche Leeuw geheel alleen, boos, in een hoekje te kijken. Waar moet dat heen, als de mogendheden nu reeds beginnen te eischen en niet eerst met vereende krachteu trachten te redden, wat te tedden valt. O, die egoïiische politiek. de Wit schrijft aan de X Zuid-Afrikaansche Republieken, rertel. Joseph I T ,?'eChte 3ndllK en ""8ePut PaarT Chamberlain, Iceland's beruchie mini,Ier g|. 7 id E°Pk"" slleePR va", ^T°'fad an kolonie,,, in het Lagerhuis dingen, waar- I t0-' de Z^-Afnkaansche Repnbhek. Som uit men zou opmaken, dat de pacificatie van 1 ransvaal zoo al uiet een voldongen feit, dan toch zeer aanstaande is. In antwoord op een opmerking van Sydney Buxton, die betoogd had, „dat zijns inziens het ontuemen van het stemrecht onderzeke- omstandigheden de beste straf was voor de rebellen in de Kaapkolonie, doch dat hij h geen ongeschikter tijd voor deze wijze van bestraffing kon denken dan de tegen woordige, daar zij dadelijk de regeeriugs— staatkunde verdacht zou maken," verklaarde Chamberlain, dat de oorlog onvermijdelijk was. De outneming van het stemrecht voor het leven is niet een te zware straf voor de re bellen, maar de regeering neemt het voorstel van het Kaapsche gouvernement betreffende de ontneming van het stemrecht voor den tijd van vijf jaar aan. Onze staatkunde is niet wraakzuchtig. Wij willen alleen maar een waarborg tegen rebellie, die al te gemak kelijk uitbreekt. Wat betreft de verdeeldheid tusscheu de rassen, deze berustte tot dusver op een misverstand van het Brtische karakter en de Britsche macht door de Boeren. Is eenmaal dat misverstand weggenomen, dan zullen de Boeren zich schikken iu den stand van zaken, die hun niet de minste reden tot klagen zou geven, daar wij hun zoo spoedig mogelijk het zelfbestuur willen geven, dat andere Bii'sc'ne kolonies gerieten. De beide Boeren republieken zullen ingelijfd worden en haar zal geen staatkundige onafhankelijkheid wor den gelatendaarna zal voor onbepaalden tijd een militair bestuur worden ingesteld, wat wij in den aanvang niet voornemens waren en middelerwijl moet het burgerlijk bestuur worden georganiseerd. De oorlogstelegrammen uit Zuid-Afrika wekken ontevredenheid en toenemende onrust. De nederlaag van Rundie op den Retiefsnek ten Z. van Bethlehem is uiet langer te loo chenen en Broadwood's tegenspoed te Vre- defort blijkt ernstiger dan mtn gedacht heeft, ofschoon het twijfelachtig is of dë Wet in derdaad twee proviandtreinen veimeesterd heeft, de een begeleid door honderd Hoog landers, de ander door tweehonderd Welsche jageis. Nopens het gevecht bij Vredefort, seint de correspondent der Daily Mail van daar het volgende Broadwood trok Vredefort Dinsdagmorgen binnen. Hij vond de Boertu sterk veischanst in de kopjes ten Z. van de Vaal. Hoewel de Engelschen vijf wagens van de Wet buit en achttien Boeren gevan gen maakten, moest Broadwood na een uur vechten tegen een overmacht van Boeren terug. De Engelschen verloren daarbij vijf officieren en 28 minderen gewond. Broadwood rnige paarden zijn zoo slecht, dat zij uit den dam moeten worden getrokken, waar zij voor drinken gebracht zijn. Roberts berichtHunter heeft den 23sten de stelling der Boeren op de heuvelen ten zuiden van Betlehem aangevallen. Na een geheelen dag te hebben gevochteu, heeft hij een kopje genomen. Er werd een aanval gedaan op een ander kopje, dit den nek bestreek, maar de aanval werd zeer krachtig weerstaan en slaagde niet. De lichte infan terie der Hooglanders werd door een zeer hevig vuur genoodzaakt terug te trekken. De Engelsche verliezen bedragen ongeveer 50 man. Hunter heeft den 24stcn eene val lei achter den nek bezet en den 25sten heeft de vijand zijne stelling ontruimd. De correspondent van de Daily Mail te Rhenoster geeft de volgeude beschrijving van de laatste bewegingen van de Vrijstaters. De twee de Wetten (ühristiaan en Piet) en president Steyu glipten met 1500 man en vier kanonnen in den nacht van den I5den te Slabbertsnek door het Engelsche „cordon." De generaals Paget en Broadwood vochten den volgenden dag met een gedeelte van deze strijdmacht, zonder uitslag. De brigade der bereden infanterie van Broadwood en Ridley begonnen Dinsdagochtend, gesteund door artillerie, de vervolging en zijn sedert druk in de weer geweest. Zij kwamen Don derdagmiddag in aanraking met de achter hoede van de Vrijstaters op 32 K.M. ten N. van Lindley en er werd trt het invallen van de duisternis scherp gevochten. De Engelschen drongeu 10 K.M. vooruit, maar toeu de Engelschen stil hielden om proviand over te laden, ontglipten de Boeren hun weer. De Engelschen vervolgden hen weer den volgenden dag, maar er werden nog slechts losse geweerschoten gelost. De Engelschen stonden Zondag bij den spoorweg om pro viand in ontvangst te nemen. Tc Kaapstad is bericht ontvangen, dat de Wet's strijdmacht, die iu twee afdeelingen aftrok na het gevecht op den I9det», zich weer bij Rhenosterspruit vereenigd heeft. Wat moeten we nu ten langen laatste ge looven omtrent de gezanten te Peking. Nu eens ofitcieele berichten (die ook niet te vertrouwen zijn) dat de gezanten zich steeds wel bevinden en zelfs andere, dat zij onder fliuk geleide naar Tientsin zijn ver trokken, dau weer dat allen zijn vermoord na een wanhopigeu bangen strijd, tegen de Chineesche hoi den. De beiichteu zijn te talrijk, om alle te geveu maar welk moeten we daar uu van Kupport van onzen gezant. De Minister van buitenlandsche zaken heeft de pers in staat gesteld, eenige bijzon derheden mede te deelen uit de laatste po litieke rip jrte i va io izen miuister-resideni in China, den heer Knobel. D. d. 15 Mei Jl. maakie de ininister-resi dent uitvoerig melding van onlusten in noor delijk China. Het genootschap der Boksers (waarvan de eigenlijke naam is Genoot schap van vereenigde vaderlanders Thot'— oean, door woordspeling Tsj'oean, d. i. vuist) is opgericht na de demping van den Taipingops'and en werd aanvankelijk door de regeering aangemoedigd om goedgezin— den voortdurend in^ den wapenhandel te oefenen. Eerst in den laatsten tijd hebben de le den van het Genootschap tot doel gekozen het verdrijven der vreemdelingen. De oproerige beweging begon einde van het vorige jaar in Sjantoeng tegen vreemde lingen en bekeerlingen. In het begin dezes jaars verspreidde ze zich naar de provincie Tsjili tn bedreigde Tientsin. De onderko ning deed er niets tegen. Toen vreemde oorlogsschepen voor Takoe kwamen, veroor loofde de r.-geering dat ongeveer 10,000 Boksers naar Peking kwamen en er in het openbaar wapenoefeningen hielden. Prins Toean, vader vau den vermoedelijkeu troon opvolger, beschermde hen. Herhaalde ver toogeu van de gezanteu bleven vruchteloos en konden niet beletten dat plakkaten en strooibiljetten werden verspreid tot opruiing tegen de vreemdelingen. Geheel afgescheiden van de Boksers ar beidde de Hervoimings-partij, vooral in Kwang-loeng. De Hervormings-partij, schijnt tegen het centraal bestuur gekaut eu libe ra; 1 te ziju. Deu 19eti Mei schreef de Apostolische vicaris mgr. Favier dat de toestand dagelijks dreigender weid. Geheele kerken en mas sa's christenen (ook Chineesche) werden ver brand in de buurt van Peking. Peking is aan alle zijden omsingeld. De geloofsver volging zal overgaan iu uitroeiing van alle Westerlingen, zooals geschreveu slaat op de banieren der Boksers. Hun bondgenooten wachten hen te Peking. De kerken eerst en dan de legaties zullen vernield worden. De heer Pichou riep toen (20 Mei) de ge zanten bijeen. De beraadslaging liep uit op het besluit om eene collectieve nota aan de Chineesche regeering te zenden om hei Bokseisgcnootschap te outbindeu eu strenge maatregelen te nemen. Iu ziju laatsteu brief, dd. 7 Juni meldt de heer Knobel, dat de Boksers voortgaan met vernielen, o. a. van stations en materieel van de spoorlijn Peking Tientsin. De spoorte— legraaf was afgesneden, het spoorverkeer gestaakt, de post naar Tientsin werd per bode vervoerd. De Westersche beambten der Chinese Imperial Maritime Customs hebben bevel om gewapend binnen de muren der Tartaarsche stad te blijven. Het Hotel de Pékin wordt in staat van tegenweer gesteld. De officieren der gezantschapswachten over leggen het verdedigingsplan. Het Oostenrijk- sche gezantschap heeft een gedeelte van zijn escoite afgestaan aan de verdere gelegen Belgi che legatie. De Spaansche gezant (deken van het diplomatieken corps) logeert bij den Franschen gezant. Besproken wordt een eventueel collectief vertrek met de escorte, uaar Takoe en vestiging der legaties te Sjanghai. De Britsche gezant stelt voor eene gemeenschappelijke audiëntie bij den Keizer en de Keizerin Weduwe te vragen om Prins Tsjing en het Jamen te ondersteunen tegen de Boksers. Het Jamen deed hem verzoe ken daarvan af te zien en beloofde spoedig herstel der orde. Men besloot de aanvraag om collectieve audiëntie uit te stellen. Het Jamen berichtte daarop aau de gezanten dat er een Keizerlijk edict was uitgevaardigd ont de rebellen te beteugelen en beloofde d rust binnen eenige dagen te herstellen. D Nederlandsche legatie heeft geen wacht. D« Minister resident heeft de archieven latei overbrengen naar dc Russische legatie. D leeiling-tolk van Duysberg zal logeeren ii het gezantschapsgebouw der Vereenigd Staten, en Nederlunds vertegenwoordiger ze! in het gebouw der Russische legatie. D Heer Mars, paardenarts uit Indie en d heer Brunger van het Holland-China Syndi caat te Tientsin schuilen iu het Hotel d Pékin. Men vermoedt dat de Boksers bij een aanva op de Euiopeanen zullen beginnen me brandstichting 's nachts. Lui.-kolonel R. Ct: In aansluiting bij de mededeelingen be treffende de Chineesche strijdkrachten voor komende in de N. R. C. vau 23 dezer volg hieronder een overzicht van de troepen de verschillende mogendheden, die zich thans i China beviuden of weldra daar zullen aan komen. i ot bescherming der gezantschappen wa ren in Peking aanwezig 431 man. Iu Takoe en Tientsin zijn ongeveer 22,00 man met 80 vuurmonden eu 19 machine kanonnen, dagelijks wordt deze mach versterkt vooral door Russen en Japan ners. Op het schiereilaDd Kwantoen, het Rus sisch beschermingsgebied (Liao—oeng) be vinden zich mei inbegrip van de onlang voornamelijk uit Wladiwostok toegezondei versterkingen zoowat 20,900 mau met 3: vuurmonden. In Riao-tsjou beschikken de Djitscher over 1600 man met 16 veld—12 zware- ei 6 machine-kanonnen. Op weg naar China uit Duitschland, Frank krijk en Engelsch-Indie 15,000 man met 2- veld- en 11 machinekanonnen. Uil Japa een divisie. Zijn alle nu daarvoor aangewezen troepe; in China aangekomen, dan zullen zich daa bevinden: 16,000 Duitschers, 12,000 En gelschen, 6500 Fianschen, 50.000 Russen 21,000 Japanneezen, 7000 Amerikanen. 200 Italianen en 170 Oostenrijkers, totaal 115.Oüi man met 311 veld- en 36 machine ka nonnen. De Russen hebben hun voornemen te ken uen gegeven, contióle uit te oefenen ove den geheelen spoorweg van Takoe naar Pe king, tot de vijandelijkheden geötndigd zijn als wanneer zij, volgens hun zeggen, van pla zijn, de lijn weder in handen te stellen vai de Chineezen. De Engelsche admhaa Seymour is er ten steikste tegen gekant, de» Russen toe te staan den spoorweg buite\ Tientsin ie herstellen en hij staat er oj dat de Engelschen daarmede zullen belas worden. Zijn zienswijze wordt gedeeld doo' alle Britsche 011de: danen te Tientsin. D Franschen doen hun best, de controle t' verkrijgen over de sleepbooten op de rivierf en men meent, dat zij voornemens zijn, dezi controle met de Russen te deelen. De En gelsche bewoners van Tientsin beweren, daj het uitoefenen van de controle op de trans-, portmiddelen, door Russen of Fran^-het* de Britsche belangen niet alleen ernstig zoif bedreigen, maar ook een hinderpaal zo scheppen voor de Engelsche operatieu. Rmsen oefenen den telegraaf en aef1 spoorwegdienst, terwijl de Engelsche luite-" nanl—kolonel Bower belast is met de coc-n trole over de openbare takken van dienst ii de stad. r De Russische bladen waarschuwen er voot^ dat meu China geen tijd moet geven tor langdurige onderhandelingen, omdat dez:- gebruikt zouden kunnnn worden voor krijgs.e toerustingen en het ontwerpen van uieuw,. operatieplaunen. t De bladen betoogen, dat de Europeesch.? mogendheden er onverbiddelijk op moetei- blijven staan dat de Chineesche troepen t-J' Peking op zoo gering mogelijk steikte wordelt teruggebracht, bijv. 20 000 mau, terwijl z;Q bovendien noodzakelijk achten, dat de Pe king een evengroot aantal Euiopeesche troen pen in garnizoen wordt gelegd. De moit gendheden moeten in geen geval de zendin van troepen naar China staken, maar in d;r. opzicht een buitengewone energie ontwikke len, om op alle gebeurlijkheden te zij"* voorbereid. Alleen de aanwezigheid var" een indrukmakende vloot aan de Oost-Azjj atische kust, zullen in slaat zijn het Gel1(i Ras eerbied voor Europeanen in te boeze men. ïn lis ^r- .er Q lig ■or Maandag bedroeg het aantal bezoekers de- Tentoonstelling 180.091. De warmte is eeati geduchte vijand van de Tentoonstelling- Weinige Parijzenaars gevoelen lust roud ten wandelen iu deze hel van zand en wittue- gebouwen en dus bezoeken alleen vreemdiak lingen en provincialen de Tentoonstelling'6 De tickets zijn hoogtens een dubbeltje waar:rcn en de eigenaars van cafés en restaurants o',fj het terrein lijden groote schade. Het heeso- dat velen hun inrichting reeds voor h<eis einde der Tentoonstelling zullen sluileu. uel Gedurende het verblijf van den shall vae"s' Feizie te Parijs zullen te zijner eer op djJ! Tentoonstelling feesten worden gegevemn- het eerste, een wateifeest, heeft 3 Aug. plaat.een A. s. Maandag neemt hij deel aan een ga-lcu ladiner in het Elysée eu 4 Aug. zal hij ee^j galavoorstelling iu de Opéra bijwouen. tijd eer het een deu Kolonel Willcox, de aanvoerder der co-ant lonne, die Coomassie ontzette, seint aan ht"'!" departement van koloniön „Ik heb het kamp van den hoofdaanvoei der der Asjauti's verwoest eu 15 Juli's avond te 6 uur ben ik Coomassie binneugeruk j Ik zag daar een verschrikkelijk tooneel verwoeste huizen en vebrande en tot out- binding overgegane lijkeu. Ons garuizoe toonde zich onbeschrijfelijk verheugd. D '.akt ana

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5