KAART VAN ZUID-AFRIKA Kaait van Zuid-Afrika Verzamelt gebruikte Postzegels het goed Werk van Bethlehem te B03ST. Advertentién, „SINT CRISPIJN" Vaals (Limburg). Het Katholieke Stuiversmagazijn iüHW i w' lm, LU DIA Duitschland. ;)ostenrijk- Hongarije. Servië. Engelsch-Indië. BINNENLAND. Telegrammen. Handelsberichten. Voor Verstand en Hart Burgerlijke Ltand. Uitsluitend voor de Abon- né's van dit blad. HII. Schoenfabrikanten en Handelaren! NIETS, heerlijker voor Grog, NIETS, fijner voor Advocaat, NIETS, lekkerder voor Boerenjon gens, NIETS, beter voor Inmaak, NIETS, zachter, geuriger en zui verder, DAN larmark te Waalwijk op Donder- 2 Augustus 1900. •i van alle Landen zelfs de meest gewone ter bevordering van de geestelijke roeping voor arme kin deren. Kostbare religieuse aan denken zullen hen worden toe gezonden. lie Misdaad van luit Eiland l)c klnoslcrriiino in origineele flacons. udsche soldaten waren te vermoeid om op te lichten. 111 i - Een nieuw supplementair crediet ten age van 111/2 millioen pond sterling it voor het loopcnde dienstjaar, dat 31 rt 1901 eindigt, noodig geoordeeld in vand met den oorlog in Zuid-Afiika en !- moeilijkheden in China. Tot dusver is den oorlog in Zuid-Afrika millioen 1 1 sterling aangevraagd. r. De sneltrein van Manchester is bijeen loor gederailleerd; alle wagens zijn oin .meld. Behalve vele gewouden zijn er ,)oden. Ijj Camen nabij Dortmund heeft een ernstig 'jii wegongeluk plaats gehad. De sneltrein Dortmund naar Beriijn haii 17 minuten aging ondervonden, waardoor men ge— haakt was, een goederentrein in het ou Camen op een zijspoor te laten. Door I '1 weigeren van den wissel en door het geerden signaalsiand, reed de sneltrein -ïlijks op het zijspoor, waarvan een bot .(i: het gevolg was. De machinist en de ;r werden gedood twee andere trein— i j.nbten gewond, terwijl 5 reizigers even— r kwetsuren bekwamen De materieelc de is aanzienlijk. Het ss. „Deutschland" van de Ham— -Amerika lijn is te Plymouth aange— 'i'ffn na een reis van New-York van 5 1 n, 14 uren en 6 minuten, den kortsten waarin ooit een stoomboot dieu afstand 1 'de. Toch had de „Deutschland" twee n mistig weer. 1 de Tyroler Alpen is een leeraar van gymnasium te Berlijn met zijn gids bij nJeklimmeu van de Königspitze gevallen, vond hen beiden dood in de sneeuw ^e Hooge-Tauern vielen twee dames van u hoogte vaii 150 meter; beiden waren M.)nd dood. In het Tatragebergte eindelijk en dokter van een aanzienlijke hoogte Hen. Hij brak verschillende beeuderen, - bleef in het leven. 1 hn een jongeu verliefden Koning, die ■naar andermans pijpen wil dansen, zoo 'c»t de titel wel heeteu, als hij niet zoo i was. exandertje van Servie doet heele rare r:n. Vier en twintig jaar is zijn koninklijk in gloeiende liefde ontvlamd voor een iwe van burgelijke afkomst, die de veertig chter de rug heeft Zeer plechtig geeft i 'n een proclamatie kennis van zijn vei lg met mevrouw Draga Maschin. Het i Utrp harer eerste liefde was een ingenieur, (proclamatie bevat veel roerends. Het sche volk was op den weg van vooruit en al lang had hij kunuen mei ken, dat k gaarne zag, dat de koning voor erf li-!ïreo van den troon zo gen zou. Welnu I jliefsten wcnsch des volks had hij willen i Igen en daarom had hij de eer >i teergeliefde weduwe voor te stellen. i c sschien heelt de koning met haar, die l'jn bruid is, vroeger wel ueijes aan een ie gewandeld, want zij was een hofdame 'Koningin Nathalie, ficiecl Servie zit in zak en asch over rings plannen. Het ministerie trachtte 1met alle kracht daai van terug te houden, Alexander, door liefde sterk, overtuigde met de grondwet in de hand, dat niets II kon verhinderen zijn meisje tot koningin I Servie te verheffen. Een morganatisch i lijk wees hij met jeugdige drift veront- I 'iigd af. Uil vrees, dat men zijn bruid I wegvoeren zou, heeft hij gelast een ele lijfwacht voor haar huis te plaatsen, wijst dus op een ernstige vlam. I pa Milan kookt van woede en ergernis heeft twee dingen in twee verschillende 1 teiten gedaan. Als opperbevelhebber van ".leger nam hij outvlag, willend nooit de rdaan zijn van het voormalig hofdametje. vader stuurde hij een telegram waarin I zijn diepste verontwaardiging uitdrukte. n de zaak zelf achijut weinig te doen lijn. De koning heeft het ontslag van ministerie aangenomen, kwaad, dat geen I [1 officieel persoon hem met zijn verloving ,i gelukwenschen. De gemeeuteraad Belgrado echter bewees hetn die bc— i( heid. :en enkel politiek persoon van naam 1 geneigd zijn een nieuw ministerie te 'en. Van andere zijde wordt echter be— dat Nicola Chrisiisch het beproeft. zijn zeer benieuwd naar den afloop tAlexander's roman. worden 6.280.000 inboorlingen, slacht- 1 van den hongersnood, geheel op kosten egeering gevoed. I Van 7—14 Juli ziju 19.615 gevallen van ra voorgekomen, waarvan 13.939 met jelijken afloop. t—1lL--1_ I, WAALWIJK, 28 Juli 1900. g. Ned. Bond vuu schoenfabrikanten. 1 s. Maandag 30 Juli 1900, des voor- ag's ten 11 ure (gewone tijd) zal eene aeene vergadering der leden van den Ned. Bond van Schoenfabrikanten ge- •fen worden in de bovenzaal van het •Hollaudsch Koffiehuis groote Markt te i. mien van behandeling Vaststelling der notulen van het ver- elde in de vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 3. B spreking van een bondsorgaan. 4. Benoeming van een voorzitter. 5. Het benoemen van een dagelijksch Bestuur, (art. 12) 6. Voorstel tot het benoemen van een Secretaris Penningmeester. 7. Bepaling van de gemeenten, alwaar in 1901 de algemeene vergadering en die van het hoofdbestuur zullen worden gehou den. (art. 17 der Statuten.) 8. Stukken na het verzenden van dezen oproepingsbrief ingekomen en voor dadelijke behandeling vatbaar. Een aansporing aan .le leden van den bond uit onze en omliggende gemeenten zal wel overbodig ziju daar iedereen wel begrijpt dat in den tegenwoordige» toestand allee,» door f rouwe opkomst hechte vereeniging en een krachtige samenwerking een goed re sultaat kan worden verkregen. De Veewaag. Thans is de veewaag, in onze gemeente, geplaatst in de gasfabriek geheel gereed. Dagelijks van s'-morgeus acht, tot s'-avonds acht uur kan er door iedereen gebruik van gemaakt worden. Men behoeft zich slechts bij den waagineester P. Lelts te vervoegen De prijs ervan is zeer laag gesteld en 't lijdt geen twijfel of er zal druk gebruik van worden gemaakt, nu in deze lang ge voelde behoefte is voorzien. De plaats is ook zeer goed gekozen in liet centrum der gemeente dicht bij de Markt. Uitte. Woensdag werd een inwoner onzer ge meente J. B, op zijn fiets nabij Capelle door de hitte bevangen. Bij iemand oinnenge- bracht zijnde, werd zijn toestand wederom beter en per rijtuig is hij later naar huis vervoerd Thans is hij weer geheel in orde Gisteren werd alhier de landbouwer G. v. d. H. door zonnesteek getroffen. In be- wusteloozen toestand werd hij naar zijne woning vervoerd. China. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr Ms pantserdekschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee L. A H. Lamie, 25 dezer van Hongkong vertrokken. Tolnnie. ,Se sournettre ou se démettre." Zich voegen of aftreden" zal voor ons land eerlang de leuze en de keuze wezen, schreef naar aanleiding van liet balletje, dat de Duitsche pers over een Tolunie met Nederland op wierp, eenigen tijd geleden de #Iiaagsche Courant." Thans maakt het blad in verband daar mede de volgende opmerking „Nu meldt de „Weser Zeitung', dat de Pruisische regeering haar toestemming ver leend heeft om de haven var. Emden tot vrijhaven te maken een gedeelte ervan zal als entrepot worden ingericht voor goederen, waarvan geen invoerrechten worden geheven, zoolang zij niet builen dat gedeelte naar liet binnenland worden vervoerd. Ook zijn de ha» engelden aldaar en in Leer en Papen burg verlaagd, om de concurrentie met Ne- derlandsche havens beter te kunnen volhou den. Zou men langzamerhand gaan inzien, dat onze practische volksbelangen niet langer naar sentimenteele gevoelens, maar met 't oog op de werkelijkheid moeten worden be oordeeld Transvaal bewijst, wat een klein land van interventie te wachten heeft. In 't Oosten ziet men Engeland op Bor neo zich nestelen en Japan naar Java nade ren. Nu gaat Duitschland zich vrijmaken van onze havens. Weldra heeft Nederland, in ruil voor machtigen steun, niets meer aan te bieden. En 't is uit." Transvaal. Uit den Haag wordt het volgende bericht vernomen over de behandeling van de krijgs gevangen leden van de tweede ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis. Als de bron niet zoo goed was, zouden wij zeg gen, het is ongelooflijk. ,i Bij den voorzitter van het hoofdcomite van het Nederlandsche Roode Kruis is van den consul-generaal te Kaapstad bericht out vangen dat ook dr. M. C. Cartier van Dissel van de Russisch-Nederlandsche ambulance als krijgsgevangene te Kaapstad is aange houden. De reeds vroeger vermelde, tot krijgs gevangenen verklaarde leden van de tweede ambulance zijn, volgens mededeeling van voormelden consul, den 18dcn dezer naar Ceylon vertrokken, Naar men verneemt bestaat het voor nemen Hr. Ms. pantserdekschip Friesland in de eerste helft van de maand Augustus uit de wateren van Zuid-Afrika naar Neder- landsch-Indië te doen terugkearen. De heer Wolmarans, lid van het Zuid-Afrikaansche gezantschap, en de heer de Bruyn, secretaris van het gezantschap, zijn heden in den Haag in het Hotel des Indes, uit Parijs aangekomen. De komst van den heer Wolmarans heeft geen officieel doel. De heer Wolmarans is voornamelijk in Holland gekomen ter begroeting van me vrouw Reitz, echtgenoote van den staats secretaris der Zuid-Afrikaansche Republiek, wier aankomst hier te lande binnenkort verwacht wordt. De lieer Wolmarans zal wanrschijulijk niet meer naar Parijs terug- keeren, maar zijne medegedelegeerden weder ontmoeten in eene andere Europeesclie hoofdstad, welke kon de heer Wolmarans nog niet mededeelen, aangezien de zending van het gezantschap in Europa nog voor eerst niet geëindigd is. Hooge (sasten. De kroonprins en de kroonprinces van Griekenland worden 1 Augustus te Sclie veilingen verwacht en zullen hun intrek ne men in het Oranje-Hotel. Armenwet. Aan liet ministerie van Binnenl. Zaken wordt de laatste hand gelegd aan de nieuwe armenwet. Ongevallenwet. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent de nieuwe ongevallenwet kan niet voor half Augustus worden tegemoet gezien. Ned. Steenkolen. Zaterdag werden voor het eerst 60 waggons steenkolen per dag geproduceerd door de mijn vOranje Nassau* te Heerlen (Limburg.) Op stoffelijk gebied heelt Limburg zeer veel te verwachten van het exploiteeren der steenkolenbeddingen aldaar. Moordaanslag. Men schrijft uit Wijk bij Heusden In het naburige Veen heeft gisterenavond omstreeks 10 uur op den openbaren weg de kleermaker G. B. zijn zwager v. d. M., zonder eenige aanleiding ongeveer acht mes steken toegebracht. De toestand van v. d M. is levensgevaarlijk. De dader heeft zich vanmorgen bij de politie aangegeven. Ongeluk. Men schrijft uit. Glanerbrug Gisterenavond zijn alhier bij het gebruik maken van eene lift in de Baumwoll Spin nerij Eilermark drie personen levensgevaar lijk gekwetst. Een vail lien is reeds over leden twee anderen zijn lichter gekwetst Vier doctoren verleenden geneeskundige hulp. In den Dommel is bij het zwemmen een jongmensch verdronken. De oorzaak van dit ongeval moei gezocht worden in het feit, dat de man zich te water waagde na pas zijn maal gebruikt te hebben. Hoe dikwijls is hierop niet reeds gewe zen En tocli vallen er nog steeds slachtoffers dezer onvoorzichtigheid Zoolang er niet ongeveer twee uren ver streken zijn na het gebruikte maal kan men zich niet zonder gevaar te water begeven, noch geheel, noch gedeeltelijk. Dat zij, die van een veririsschend bad houden dit toch niet vergeten Dusscn, 27 Juli. Deze week hadden alhier de tiendverpachtingen plaats. Over 't alge meen zijn ze duur verpacht. Evenals vorige jaeiu ontving de inzetter van eiken blok f 1.— strijkgeld. Wellicht daardoor aan gezet, boden de boeren uog al druk. Dii had tengevolge, dat vaak een inzetter hei ingezette, volgens de eigenaardige uitdruk king der boeren, „aan zijn broek hield." SJANGHAI, 26 Juli. Seymour is hier aangekomen. Men meldt dat de Centurion, de Undaun ted en de Dido te Woe-soeng liggen. De volgende oorlogsschepen zijn le Sjanghai Daphne, Alacii y, Hart, Woodcock (Engelsch); Castine (Amerikaansch)Holland (Nederland- sch)Surpiise (Fransch), Takao, Akasji (Ja- pansche). LONDEN, 27 Juli. De correspondent van de Daily Mail te Sjanghai seint een brief over, den 6en door MacDonald uit Peking verzonden. De gezant zegt dat de vreemde lingen geen bijs'aud krijgen van de overheid. Drie legaties staan nog overeind. Wegens de lafheid der Chineezeu heeft men hoop, het nog veertien dagen uit te houden, maar als men in het nauw gebracht wordt zal de verdediging hoogstens vier dagen kunnen duren. Er wordt voortdurend met granaten geschoten. TIENTSIN, 24 Juli. Heden is bij een der douane-ambtenaren een bode aangekomen die den 15en uit Peking vertrokken was. Hij vertelde dat de soldaten van prins Tsjing tegen de troepen van generaal Toeng ge vochten hadden, maar zij waren teruggeslagen. De vreemdelingen verdedigden zich in de noordelijke hoofdkerk, dicht bij de verboden stad. LONDEN, 27 Juli, Roberts seint heden uit Pretoria „French en Hulton zetten den 25en de vervolging voort. De eerste trok over de Olifantsrivier bij het vallen van den avond. Hij kon Middelburg zien liggen en zag ook op II kilometer afstands den vijand in groote wanorde terugtrekken langs den weg en noorden van den spoorweg. Het was onmogelijk hem toen verder te achlervolgen, omdat het overige van de troepen nog ten westen van de Olifantsrivier was en de regen in stroomen neder viel. De regen duurde den geheelen nacht, vergezeld van bevigen oostenwind. Een officier stierf door de kou. Er is groote sterfte onder de muil dieren en de ossen, maar de manschappen zijn zeer welgemoed. BRUSSEL, 27 Juli. De Belgische mi nister van buitenlandsche zaken maakt het volgend telegram bekend Ketels, vice-consul te Tientsin, zend een telegram, gedagteekend Tientsin, over Sjang hai, 27 Juli: „Omstreeks 10.000 Chinee- sche soldaten versterken zich te Pei-taug, 14 kilometer van Tientsin. Hardnekkig houdt hier het gerucht aan, dat de gezan ten veilig zijn onder de hoede van de Chi- neesche regeering." WA Al, WIJK, 27 Juli 1900 Bue9teu llinker aanvoer en handel tamelijk traag. Kalfbeesten f 110 f165. Dito vaarzen f 90 it f 130. Jonge varkens aangevoerd 55 9tuks, ver kocht van f4.75 a f 9.50. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 485 kg. van f0.99 it 1' 1.21 per kg. Eieren 3 a 4 cent per stuk. De veiling te Londen had een lamelijk goed verloop. De goede lichte huiden waren gevraagd aan voiige prijzen, alsmede de nog weinige goede winter Bombay-huiden, die de volle ptijxen der laatste veilmg opbrachten. De jongste aanvoeren van Bombay's waren slecht en aan mindere prijzen zelft» moeilijk te vcikoopen. Over het geheel isde huiden— markt nog stil. In leder gaat weinig om, daar de voorraad zeer gering is, wijl wij in het saison morte verkeeren. De hevige hitte, sedert enkele weken heerschendè laat niet toe, dat er nieuwe aanvoer leder aan de markt komt, zoodat de looiers alles rustig in hunr.e kuipen laten zitten. Bij verandering van temperatuur zal er wel dadelijk meer leven in de looierij komen. Handel in eikenschors minder ge animeerd dan men verwacht had. In buiten landsche looimiddelen is het stil. De schoenmakerij toont ook weinig teekeu van drukte. DÜSSEN, 19 Juli. Boterprij9 per K.G. van f 1.36f 1.60. Middel- markt f152. Aanvoer 5 korven. Eieren f 0.80 de 26 9tuk9. Het inainer is een koude hulde Mijn vrienden welle een enkele drop Uit uw gevoelige harten op. Da Costa. Daar is aan 's levens overkant Aan gene zij van meer der tranen, Daar is een heerlijk vaderland, Waar zij die wij gestorven wanen Ons tegenwuiveo met de hand. Jos. Alb. Thijm Gelukkig die geloof heeft Het is de gouden straal, Die uit het Eden wemelt Ia 't arme Tranendaal. Jos. Alb. Thijm. Daar geen menscli in staat is uit zich zelf te achterhalen, wat waarheid is, wat geloofd moet worden, wordt de noodzake lijkheid van een gezag gevoeld, gelijk er een gezag was in 't Oude Verbond, zoo behoort er nu een te zijn in 't Nieuwe, een gezag duidelijk zichtbaar en met ge rustheid door iedereen te volgen overal en altijd. Roland Yssu. Evenals allen die kwalen hadden bij Christus genezing vonden, zoo vinden de kwalen van onzen tijd slechts genezing in het christendom. Frans Benhard. Men ontmoet in het leven uitstekende lieden, versierd met buitengewone, private deugden, vol toewijding voor kinderen of voor vader en moeder, op wier gedrag niet het mii.st valt te zeggen. Doch, zoodra er spraak is van een dienst te bewijzen aan de menigte, dan voelen zij tot elke poging onbevoegd. Zij bewegen zich te eng en niet in de ruime maatschappij, waar zooveel ellende valt weg te nemen, zooveel leed te verzachten, zooveel rechtvaardig verlangen te bevredigen. Justice Social. Vakvereenigingen zijn een moedige ge loofsbelijdenis, de erkenning, dat wij alleen van het christelijk beginsel heil verwachten voor de maatschappij. J. Vlekke. De overweging van 's menselien bestem ming God te dienen en hem hierna te aanschouwen, moet door al onze handelingen geweven zijn, als een draad door ons kleed, ze moet ons dieper in 't hart zitten als het mergel in dan St. Pietersberg. Het deuk- beeld moet de wereld uit, dat deze overwe - ging niet in wereldsehe zaken te pas komt, dat ze in de kerk alleen tehuis behoort. Het is juist de groote roem van het Katho licisme in de Middeleeuwen geweest, dat liet den nienseh wist te doordringen van de gedacht en aan zijn hoogere belangen ook bij de meest gewone dagelijksche be zigheden. J. Vlekke. Men bekommert zicli in de wereld over heel vele dingen één ding slechts is noodzakelijk. GEBOREN Arie zoon van A. 'F. Barnbaclit en van Jacoraina Dekkers. OVERLEDEN: Jan Kolsteren, oud 61 j>»ren echt genoot M. C. de Pefïer. HUWELIJKSAANGIFTEN A. Dielisse, jongman oud 46 jaar en E. H. de Loos jongedochter oud 40 jaar. J. I'. de Haan, jongman 47 jaar en G. H. Verhoeven oud 27 jaar. Tegen inwisseling van de hieronderstaan- de BON kan men aan ons Bureau, tegen betaling van dertig cents een prachtig uit gevoerd, in kleuren gedrukte bekomen. Deze kaart heeft eene afmeting van 71 c.M. en bevat: 1. De Kaap-Kolonie. 2. Oranje Vrijslraat. 3. Transvaal. 4. Natal. 5. Britsch Bechuanaland. 6. Rhodesia. 7. Portugeesch Oost-Afrika. Overal zijn de de bekende Kopjes aan gegeven. Bij toezeudig van 45 cents wordt deze kaart franco per post toegezonden. De houder van deze bon loenscht te anlvangen een Exemplaar. Dertig Cents, franco per post 45 cents. NAAM WOONPLAATS- Geen beter en praclischer en goedkooper vakblad dan Verschijnt WOENSDAGS met fraaie pi a ten en Knippatronen, geeft gratis Arbeids beurs enz. enz. Prijs f 1.10 per half jaar. Wordt steeds meer gelezen en geeft groote publiciteit voor uwe artikelon. Agent voor Waalwijk, de heer PAUL MEEUWESEN. De Uitgever W. A. EISMA, Leeuwarden. INLICHTINGEN te bevragen en Post zegels te zenden aan De nieuwe jaargang van zal beginnen met boeiende romans van en meer dan 50 kleinere verhalen, alsmede raadsels,, versjes, nuttige wenken, anecdotcn, logogrieven, rebussen enz alles aan den geringen prijs van 65 cent per drie maanden, franco per post 80 cent De le aflevering ligt bij eiken boekhan delaar ter inzage en bij den Uitgever P. STOK VIS-WATERREUS, 's-Bosch. DISTILLATEURS N°. 1760. Onder voortdurende controle van L)k. Van Hamel Roos IIarmens.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 6