De Zuid-Afiikaansche ooilog V BUITENLAND. Frankrijk. Italië. BINNENLAND. ,ft aanzien van den algemeenen opmarsch naar Peking, nauwkeuriglijk worden ten uitvoer gebracht, zonder dat er recht of reden bestaat om te rekenen op onderling geharrewar in deze nn begint men uit een geheel ander vaatje te tappen dan tot dusver Door geweld is er op den duur tegenover de mogendheden niets te bereiken daarvan kan men zich nu te Peking na de vermees tering van Takoe en Tientsin wel overtuigd hobden.. Waren de geallicciden toen maar in staat geweest onverwijld gebiuik te maken van de daardoor aan hun zijde behaalde voordeelen, dan zou het van den kant der Chineesche autoriteiten reeds sinds enkele weken botertje tot den boom zijn geweest. Onderlinge na ijver, gepaard aan de afwezigheid van behoor lijke voorbereiding, hebben de mogendheden toen evenwel weer terrein doen verliezen te Peking, waar de toongevenden dan ook a!— leugskens weer hoop zijn beginnen te koesteren op een ommekeer te hunnen gunstemen oordeelde het geleidelijk weg minder noodig den mogendheden tegemoet te komen met concessiën Het krachtig optreden der geallieerden te Peitsang Zondag 1. 1 en den volgenden dag reeds te Yangtsoen, heeft de centrale regeering van het Chineesche Rijk tot ande- 1re inzichten gebracht, waarvan de toestem- ming tegenover de diplomatieke vertegen— J woordigers om in overeengekomen taal met I,' de kabinetten van gedachten te wisselen het i'klaarst eu onloochenbaarst bewijs was. Toch gaf men zich te Peking nog maar niet zoo dadelijk gewonnen liegen en dralen hebben in de diplomatie der Langstaarten i1 immer een zóó overwegende rol gespeeld, dat 1 volharding bij deze taktiek met land en volk vertrouwden geenszins kan verbazen l)e Nefar.ket «Negram, door den Franschen ij re Peking tot zijn regeering gericht, I .ar en duidelijk dat den diplomatie NederlaiegenW00r(^jgeis (i00r de Chineesche ;iog en ',g js wijsgemaakt of juister dat door Holland^de ho0gSte autoriteit getracht is den ,h igstellfrgn wijs le maken, dat hun regeeiingen ,V.7Per op stonden dat zij zich zouden loever- trouwen aan het Chineesche geleide naar Tientsin dat zij zouden ingaan op het voor- !il J I ;l i r i 11 it i tl t M V1UV J O stel van het Tsoeng-li-Yamen tot onverwijld vertrek hoewel hun plicht als mensch en als regeeringsambtcnaar hen tot blijven noopte Gelukkig hebben de gezanten zich niet laten lijmen gelukkig heeft een, voor de meesten hunner langdurig, verblijf in het Uiterste Oosten, hen vertrouwd gemaakt met de listen en lagen der eigenaardige diploma tie en zij besloten in afwijzeoden zin te ant woorden op de berekenende voorstellen der regeering, tevens overeenkomende alleen onder de hoede der internationale troepen de Chineesche hoofdstad te verlaten. Zoodat dus de Chineesche regeering aan sprakelijk bleef zoo als vóór dezen, voor het leven der vertegenwoordigers voornoemd, die zij zich o zoo gaarne van den hals had willen schuiven, misschien wel om ze willens eu wetens in handen te spelen van de roof- en moordzuchtige benden buiten de hoofdstad, welke met de achthonderd vreemdelingen en de drie duizend inlandsche Christenen kort proces zouden hebben gemaakt! Zou nu tegemoetkomende vriendelijkheid tegenover de mogendheden zou nu het uitste ken van de hand om te komen tot vrede en vriendschap voor de Chineesche autoriteiten uitrichten, wat ze tevergeefs beoogd hebben langs den weg van geweld en langs den weg van logen en bedrog voorkoming van den opmarsch, namelijk van de verbonden troe penmacht naar Peking en de bezetting van de hoofdstad door die strijdmacht 't Is geenszins waarschijnlijk al laten de autoriteiten het gedurende de laatste et malen dan ook niet aan tegemoetkoming tegenover de wenschen en verlangens der mogendheden ontbreken en al blijkt dagelijks duidelijker, dat zij angstig en verontrust uit zien naar middelen om hel haar dreigende gevaar te keeren, in die mate zelfs, dat de staatssecretaris van marine der Vereenigde Staten als zijn meening heeft te kennen gegeven, dat de gezanten met derzelver onderhoorigen en aan hun zorgen zich toe vertrouwd hebbenden, binnen korten tijd uitgeleverd zullen worden aan de Peking na derende internationale troepenmacht Luit.-kol. C. de Wit schrijft Na in de N. R. Ct. van 23 Juli jl. een beschrijviug van het Chineesche leger te heb- beu gegeveu, (welke wij ook in ons blad over namen) willen wij uu de strijdkrachten te water van het Hemclsche Rijk beschouwen en trachten aan te toonen, dat he» materieel van die vloot bij het overwegen van de even- tueele oorlogskansen, wel degelijk eeuig ge wicht in de schaal zoude leggeu, wanneer het personeel op de hoogte vau zijn taak was, iets dat wij na de, in den oorlog tegen Japan opgedane ondervinding vermeenen ie mogen in twijfel trekken, hoewel het vol strekt niet onmogelijk is, dat ook in dit op zicht verbetering zal kunnen worden waarge nomen. Ook hier mist men centralisatie van gezag, de vloot is verdeeld in vier eskaders, die elk ter beschikking van eeu der gouverneur-gene raals van de provinciën staan. I. Het Noorder eskader bestaat uil 4 be schermde kruisers Hai-Tien en Hai Tsji van 4300 ton, Hai-Tsjen en Hai-Jong van 3000 ton, de laatste is echter meen ik bij Takoe door de verbondenen buitgemaakt 2 torpedokruisers van 850 eu 100U ton en een oud adviso. II. Het Zuider-eskader bestaat uit een oud fregat, een oude gepantserde kanonneei- Loot, 4 oude doch zwaar bewapende kanon- neerbooten en 6 van een pautsergordel voor ziene dnjvende batterijen, allen vaartuigen, die goede diensteu kunnen bewijzen bij kust en rivierverdediging, 6 verouderde kleiue tor pedobooten en 4 eerst kort geleden door Schichau afgeleverde hoogzeetorpedobooten van 250 ton. III. Het Foetsjau eskader telt 8 kleine kruisers van- 1000 tot 2500 ton meteen snel heid van 14 mijlen, 2 torpedokruisers van 875 tou en snelheid van 23 mijlen, waarvan echter de eene nog te Foetsjou op stapel staat en 8 kleine kanouneerbooteu voor rivier- IV. Het eskader van Li-hoeng-tsjang is samengesteld uii 2 torpedokruisers, 18 nieuwe, in Duitschland gebouwde torpedobooten en 27 kanonneerbooten voor rivierverdedigiog Hoewel deze zeemacht niets beteekei t vergeleken met die van Japan, om van de eskadeis der overige mogendheden niet te spreken, zoo zouden toch de kruisers en tor- pedoboo'en voor de vijandelijke transport schepen zeer gevaarlijk kunnen worden en ze noodzaken niet dan goed geëscoiteerd in de Chineesche wateren te veisclrjnen. De verbonder.en hebben de Chineezen eerst bij Pei-tsang en nu bij Jang tsoen ver slagen en bevinden zich dus, als zij den langs den rechteroever van de Pei-ho loopenden weg volgen, op ongeveer 85 K. M. van Pe king, een afstand, die onder normale omstan digheden in 3 A 4 dagen zoude kunnen wor den afgelegd, doch de vijand en het terrein zullen wel maken, dat deze tijd veel langer wordt en daar bovendien het telegram uit Tsjifoe ook niet vermeldt op welken datum he: gevecht bij Jang—tsoen heeft plaats ge had, is het niet wel mogelijk om na te gaan wanneer deze tweede onizettingscolonne bij de hoofdstad zal aankomen. Lijden de verbondenen echter vele verlie zen, dan is het nog zeer de vraag of zij hun doel zullen bereiken en gelukt hun dit wel, dan zullen zij als de Chineezen den moed niet verliezen een zwaren strijd te strijden hebben tegenover de massale kracht der langstaarten. Op het oogenblik zijn, de colonnes mede- gerekend, in Tientsin aanwezig de volgende troepen Duitschland. 300 man landingstroepen en 4 kanonnen. Engeland. 6 bataljons, 4 eskadrons, 3 bat terijen en eenige landiugs'roepen, samen 6000 man en 18 kanonnen. Frank ijk. 3 bataljons, 3 batterijen en landingstroepen, samen 2600 man en 18 kanonnen. Italic 150 man landingstroepen. Japan. 12 bataljons, 3 eskadrons en 4 batterijen (5e divisie), 16000 man en 24 vuurmonden. Oostenrijk. 150 man landingstroepen. Rusland 8 jagerbataljons, 4 eskadrons en 7 batterijen, 10,000 man en 44 vuurmonden. Ver. Staten. 6 bataljons en 1 batterij, 3000 man en 6 kanonnen. Tellen wij bovenstaande cijfers bij elkaar, dan komen wij tol een totaal van 38,200 man en 114 kanonnen. Bij bovenstaande berekening echter is de organieke sterkte be schouwd, die wel niet bereikt zal wezen, door ziekte als andore redenen, zoodat wij wel niet ver van de waarheid zullen zijn als wij de beschikbare macht stellen op 30,000 man. van deze maand kunnen hierbij den Staat, en deze zal de hulp van vreemde troepen met welgevallen aanvaarden. W at een prachtige gelegenheid voor zulke slimme, gewetenlooze diplomaten als de CnineesC' e om allerlei excepties op te werpen, hoe licht kunnen zij er in slagen de e< ndracht tusschen hunne vijanden te verstoren, hen tegen el kander in het harnas te jagen. Russen en Japanners spelen in dit orkest ongetwijfeld de eerste violen, hun onderlinge naijver is misschien op dit oogenblik de beste waar- dat wanneer de zaken eenmaal defim tief zullen worden geregeld, de belangen van de overige mogendheden ook tot hun recht zullen komen. De Daily Mail verneemt uit Tsjifoe dat de Chineesche schansen, te Jangtsoen docr de geallieerden veroverd, elf kilometer lang en 200 el van elkaar verwijderd waren, zij waren prachtig aangelegd in een van na-ure sterk terrein. Tc eu de Chineezen hun laat ste stelling ontruimden, vluchtten zij naar Peking, roepende dat de Engelschen hen begoten niet vergif (/.ij bedoelden het lyddiet). De Engelschen hadden 20U dooden en gewon den, de Amerikanen 250. President Paul Kruger moet in een inter- vieuw veiklaard hebben, dat er niets waar is van het hem toegedichte plan om er het bijltje maar bij neer te leggen en.... en dat over bataljons (2000 man) en 6 bataljons (1800 man) en 12 Op de helft zijn gekomen. Duitschers, vuurmonden. Franschen, vuurmonden. Japanners, 5 bataljons (5000 man) en 30 vuurmonden zoodat dan de geheele sterkte zal kunnen bedragen, ruim 38.000 man en 162 vuurmonden. In deze maand of in het begin van Sep tember kunnen te Takoe worden verwacht 3 bataljons en 1 batteiij uit'Frankrijk benevens bataljons en 1 batterij uit Italië, samen 3800 man en 14 kanonnen, terwijl in den loop van laatstgenoemde maand zullen aan komen uit Duitschland, 8 bataljons, 3 eskadrons en 6 batterijen, samen 11.300 man met 36 kanonnen Frankrijk. 7 bataljons, 2 eskadrons, 5 bat terijen, 7000 man met 30 vuurmonden. Rusland8 bataljons, 3 batterijen, 8000 man, 24 kanonnen, wier inscheping 24 Juli ie Odessa is begonuen. Brengt men nu nog in rekening 2000 man infanterie en cavalerie met 24 vuurmonden, die uit San Francisco zijn ver'rokken, 860 man marinetroepen uit Engeland, 250 man uit Australië en 350 uit de Kaapkolonie dau komen wij in ronde cijfers tot eeu getal van 71,000 man met 290 vuurmonden, dat wel spoedig tot 60,000 man zal slinken. Wel waarschijnlijk is deze macht groot ge noeg om meester te worden van de geheele provincie Tsjili, maar om den oorlog tot een goed einde te brengen, zal een aanzienlijke versterking noodig zijn als de Chineezen het hoofd niet in den schoot legger. Wij weten nu genoeg van de Boksers om te begrijpen, dat een overwinning niet zonder bloedige offers zal worden gekocht, terwijl ook, zooals bij dergelijke tochten altijd het geval is, op een groot verloop door ziekte moet worden gerekend. Japan is de eenige mogendheid, die in staat is binnen enkele dagen belangrijke ver sterkingen naar het oorlogsterrein te zenden. Rusland brengt ook nog een leger te velde om in Mantsjoerije en in noordelijk China op te treden een troepenmacht van ongeveer 87.000 man met 104 kanonnen is van uit Port Arthur, Wladiwostok, Chabarofsk, Bla— gowesjtsjensk en Nertsjinsk in Mantsjoerije gevallen, rukt naar Muekden, Charbin.Tsi— isikar en Chailar op en heeft gedeeltelijk haar doel bereikt. Eiudelijk is men bezig met de mobilisatie en concentratie van de le,2e, 3e en 5e jagerbrigade in Europeesch Rusland, samen 35,000 man, van 16,000 man in het Oessoerie en 5600 in het Trausbaikal district, 40.000 in Siberië en 9000 man in Semiijetsje, samen 105,600 man met 138 vuurmonden onder bevel van luitenant-generaal Filippof. Engeland zal niet meer troepen naar Tsjili zenden dan de hierboven vermelde, doch ver zamelt ongeveer 12,000 nran meest Indische troepen te Hongkong en Sjanghai. Wat de strijdkrachten ter zee aangaat heeft Engeland 36, Rusland 19, Japan 20, Ver. Staten 11, Duitschland 9, Italië 5, Oostenrijk 2 en Nederland 3 schepen in de Chineesche wateren, verder Engelaud nog 10 en Rusland 11 torpedobooten. Groote toerustingen dus te water en te land om den strijd te aanvaarden, tegen wien tegen het Chineesche Rijk maar wanneer de gezanten ongedeerd zijn, is er voor geen ander Rijk dau Duitschland een casus belli aanwezig tegen de Boksers maar deze ziju in opstaud, zoo heet het ten minste, tegen neer te de oorlog nog heel lang kan duren! En zoowaar: de gebeurtenissen zijn on- wijld de woorden van den president der Zuid Afrikaansche republiek komen beves— tigen. Voor de zooveelstc maal moet de met frooten list en enorm overleg uitgevoerde toeleg om generaal De Wet en diens strijd macht in te sluiten en te overweldigen, deerlijk mislukt zijn lord Roberts maakt zijn jongste officieele rapporten alleen melding van onbeduidende schermutselingen, geregeld uitloopend op „een overhaaste vlucht" van den vijand, waardoor men aan Engelsche zijde geen duim breed verder komt Juist is door telegrammen van den kant der Boeren bekend geworden, dal hunnerzijds aanmerkelijke voordeelen zonden zijn behaald in den Viijstaat, waar Heilbron, Villtersdorp Frankfort zouden heroverd zijn en in Transvaal, waar zij tusschen Lijdenburg en Middelburg de Britten zouden hebben terug geslageu met een verlies van vijf honderd dooden en gewonden. Het jongste telegram vau Lord Roberts de operaties tegeu De Wet, bevestigt het vermoeden, dat de Boerengeneraal aan de beide lords is ontsnapt. »Zijn troepen vluchten voor de legers van Methuen en Kitchenerseint de opperbevelhebber, d.w.z. dat het lord Methuen wederom mislukt is De Wet te onderscheppen gelijk zijn op dracht was. Krijgt de Wet nu een beetje de handen vrij, dan kan hij het Roberts lastig genoeg maken door aanvallen op den spoorweg of door aanzienlijke troepenafdeeüngen van de gemeeuschaplijn af te trekken en zoodoende de kleine Boerentroepen, die om de spoor weg zwerven, gelegenheid ie geven de ver binding telkens weer af te snijden. Reeds nu ondervinden de Engelschen van de aanvallen op de lijn veel last. Des nachts zegt de Standard-correspondent, loopen er in°het geheel geen treinen en de levensmid delen zijn te Pietoria zeer schaarsch ten ge volge van het onafgebroken afsnijden van de gemeenschap door troepjes burgers. Op de treinen uit Krugersdorp wordt eiken dag gevuurd. Dank zij het passenstelsel en een goeden spionnendienst, blijven de Bóeren- bevelhebbers zeer goed op de hoogte van de sterkte en de plaatsing der Britsche troepen. Zij weten dus, waar zij hun slag moeten slaan Indien men nu nog maar het recht en reden in Groot-Brittaunië kon beweren, dat e vrij wel negatieve resultaten bereikt worden tot heel lagen prijs, doch juist is uit de jongste publication van het departe ment van oorlog te Londen duidelijk eu klaar gebleken.... dat er in één maand tijds (lusschen deu vierden Juli en den vierden Augustus) een zevenduizend man aan Biilsche zijde buiten gevecht zijn gesteld (gedood, gewond, ziek of gevangen gemaakt) Men kan wel zeggen, dat de oorlog in Zuid-Afrika's zuidelijk deel Groot Brittaunië nimmer zoo zware offers aan menschenlevens heeft gekost dan juist nu men met luider stemme telkens weer verkondigt dat het »uii" is met den eigenlijken krijg, dat de dagen van de Tugelarivier, van de Modder- rivier, van Stormberg en van Spionkop voor goed tot de geschiedenis behooren MILITAIRE BESCHOUWINGEN. Luit—kol. C. de Wit schrijft: Hoewel het niet tegengesproken is of wordt, hel ik er toch hoe langer hoe meer toe over om te gelooven, dat het geheele verhaal omtrent een complot te Pietoria te danken is aan dezen of genen die tot eiken prijs een sensaliewekkeud bericht in de wereld wilde zenden. Van den beginne aan kwam het mij ongelooflijk voor, omdat het geheel niet in den aard der Boeren ligt om zoo op te treden en omdat, zelfs als het hun gelukt ware een dergelijk bloedbad aan te richten, het nut zeer twijfelachtig, dc vergelding niet te ver mijden zoude zijn geweest. Nu lord Roberts in zijn telegram van 10 dezer niet van een komplot rept, kunnen wij er vrij zeker van zijn, dat zoo er al iets van aan is, de zaak toch zeer overdreven is voorgesteld. Volgens ditzelfde telegram rukt Buller naar Ermelo op en, naar op denzelfden datum gemeld wordt, is hij bij Begin der-Lijn, on geveer 28 K.M. ten zuiden van Ermelo, over de Vaal getrokken en kan dus spoedig laatst genoemde plaats bereikt hebben. Rundie en Huuter zenden voortdurend voor de Engelschen gunstige berichten uit het oosten van den Vrijstaat, de burgers blijven zich onderwerpen, geweren en patro nen worden ingeleverd, enz., maar van Olivier wordt niet meer gesproken, zoodat wij gerust kunneu aaunemen, dat hij zijne vervolgens ontkomen is Wij zullen nu wel spoedig meer van hem hooren. Het bericht dat de Boeren weer in het bezit zouden zijn van Heilb on, Frankfort en Villiersdoip eisc.ht nadere bevestiging, oLchoon het niet onmo gelijk is dat zij gebruik hebben gemaakt van he1- samentrekken der Engelsche tioepen bij Fouricsburg om noordelijker (zoowat 14') K.M.) een slag te slaan. Ook omtrent de Wel kunnen wu vrij ge rust zijn; Kitchener heeft tegen zijne achter hoede gestreden, en dat hij toen in het noordwesten kanonvuur hoorde wil niets zeggen. Hoe hij kan weten, dat het vuur 10 K.M. van hem verwijderd was en dat het veroo zaakt werd door de kanonnen van Methuen, is iets dat niet wordt veiklaard en mij zeer onverklaarbaar voorkomt. Het bericht of liever de onderstelling, dat de Wet wil trachten zich met Botha te ver eenigen dunkt mij weinig waarschijnlijk. Ik blijf het cr voor houden dat hij noordwaarts marcheert om de la Rey de hand te reiken. De berichten uit Pretoria luiden steeds ongunstiger voor de Engelschen, de Boeren zouden bij Vereentging de spoor opgebroken, zoodat de gemeenschap met Bloemfontein weer verbroken is, ten zuid:n van Ver— eeniging, seint Laffan, en spreekt van den spoorweg naar de Vaal daar nu laatstge noemde plaats slechts 2 a 3 KM. ten noor den van die rivier is gelegen, ligt het ver moeden voor de hand, dat de spoorwegbrug ;er plaatse is opgeblazen, zooals de Boeren het ui drukken. Ook Springs, 34 K.M. ten oosten van Johannesburg, is door hen bezet, zoo lat er op den Rand gebrek aan steen kolen begint te ontstaan. Altijd volgens Laffan slaan de Boeren 1 3 KM. ten oosten vau Pretoria eD in verband met al deze lijdingen klinkt de mededeeling v?.n de Daily Mail niet vreemd, dat te Pre toria gebrek aan levensmiddelen zou begin nen te heerschen. Van alle kanten dus gunstige en, in ver band met de laatste gebeurtenissen beschouwd, volstrekt niet onwaarschijnlijke berichten, omtrent de Boeren, en meer dan ooit is het te betreuren, dat de capitulatie bij Fou.ies- burg heeft plaats gehad eu dat niet allen zich bij de Wet of Olivier hebben aangeslo ten. Ook een gevecht tusschen Middelburg en Lijdenburg behoort volstrekt niet tot de onmogelijkheden, ofschoon het ons vreemd voorkomt, dat Roberts, wetende dat Buller uit hel zuiden in aantocht is, niet op hem heeft gewacht ten einde Botha gelijktijdig van twee zijden aan te vallen. Zouden wij uit de omstandigheid, dat Baden Powell zich bij Commandontk ver schanst, mogen opmaken, dat de la Rev uit het westen naar de hoofdstad oprukt In dat geval is de onrust, die daar klaarblijke lijk "onder de Engelsche bezetting heerscht, alleszins verklaarbaar. Terwijl de militaire medewerkers vau de meeste bladen uit het slot van Robert's tele gram opmaken dat De Wet lugesloten is op 30 K.M. ten noorden van de Vaal, wettigt het volgende telegram van den correspondent der S'andard eerder de gevolgtrekking dat De la Rey en De Wet zich reeds vereenigd hebben ergens tusschen Krugersdorp en Poi- chefstroom. De Wet is, na de Vaal overge trokken te zijn, snel naar Galsrand opgerukt, waarna hij Woensdag terugtrok naar Linde— quee. Methuen raakte verscheidene malen met de Boeren slaags, maar was niet bij machte, De Wet tegen te houden, hoewel hij de Boeren vei liezen toebracht. De corres pondent van de Standard trachtte Potchef— stroom le bereiken, maar zag dat de Engel schen dat doip al ontiuiind hadden. Vier maal poogde De la Rey zich met De Wet te vereenigen, maar tclkent werd hem dat be let door Smith Dorrien, die een stelling tusschen Krugersdorp en Potchefstioom bezet hield, waar de uit Standerton gekomen West- York—shires hem versterkten. voor Italië en de eendracht van alle welge— zin.len voor het zedelijk en economisch wel zijn van het vaderland. S ormach'ig werd gejubeld, toen de koning ui riep„Laten wij ons vereenigen en de bestaande wetten streng toepassen. Zonder vrees en met ze kerheid bestijg ik den tioon, terwijl ik mij mijn rechten en mijn plichten ten volle bewust ben. I alië behoeft slechts vertrouwen in mij te stellen, zooals ik vertrouw op Italie's toekomst. Ten s!ó:te zei Victor Emmanuel »Id den godsdienst ougegioeid, roep ik God als getuige voor mijn belofte aan. Vau heden af behoor ik met lichaam en ziel alleen aan het welzijn en de grootheid van Italië.c De indruk van deze redevoering en van het optreden des nieuwen konings is a'ge— meen, dat Italië thans een souverein bezit die een man en een monatch van den eer sten rang is. De lil oord op de» Koning vim Italië. Meer en meer bijzonderheden zijn bekend geworden over de ongelukken en incidenten welke tijdens de begrafenis vau koning Hum- bert in het vieeseliike gedrang gebeurd zijn. Van de ruim honderd gewonden is er één overleden. Tijdei.s de paniek in de Via Nazionale, waar de prinsen zich met getrokken degens om koning Victor Emmanuel schaarden, werd een man gearresteerd, die kruit op den grond strooide en het daarna aanstak. Hij bleek een ontslagen gevangene te zijn, wiens han delingen veel bijdroegen, om de verwarring nog grooter te maken. Den geheelen dag was het voor en om het Pantheon stampvol en herhaaldelijk ont stond hevig gedrang, waarin door de geringste aauleiding paniekjes ontstonden. De bevo'king van Rome is voortdurend uiterst opgewonden. Koning Victor Emmanuel heeft gisteren officieel den vorst vau Bulgarije, den prins van Siam en de vreemde vertegenwoordigers bij de begrafenis ontvangen. Koning Humbert schijnt geen testament te hebben nagelaten tro's alle ijverigen na sporingen althans, is het tot dusver uiet ge vonden. Vicor Emmanuel erft dus het geheele particuliere vermogen zijns vaders, dat 22 millioen lire moet bedragen en dat belegd is in Italiaansche schuldbrieven en in spoorweg en industrie-aandeelen. Bovendien erlt hij tal van kasteelen en landgoederen, die echter mecrendeels groote kosten van onderhoud eisc.hen en niets opbrengen. De inkomsten van de kroondomeinen rondom Napels woiden geheel gebruikt voor publieke behoeften in Zuid—Italië. De opbrengst der beide groote landgoederen in Piemont vloeit daarentegen in dc particuliere kas des konings en deze sommen zijn zeer groot, daar koning Humbert een van de eersten was, die de groote beteeketm van de beetwortelsuikerin- dustrie voor Italië erkende en er naar han delde. Op de Ponte Salario (over.de Teverone), dichtbij Rome, zijn twee treinen met eikaar in botsing gekomen. Tot nu toe zijn er zes dooden gevonden. Grootvorst en Grootvorst in Pieter van Rusland, die in een der treinen zaten, zijn er ongedeerd afgekomen. Bij hei spoorwegongeluk in den onurek van Rome heeft generaal Buffini het hoofd van het buitengewone gezantschap vau België, zijn rechterbeen gebroken. Ziju toestand is niet geraarlijk. Buffin's schoondochter is aan het hoofd gekwetst, twee zijner zoons waarvan er een ook deel uitmaakte van het gezantschap hebben zich licht bezeerd een ander lid van het gezantschap, de adjudant de Beauffort, is ook licht gekwetst. zoo De Tentoonstelling wenl Vrijdag bezocht door 316.871, Zaterdag door 182.228 pe.soneu. De Frausche torpedovernieler „Framée is ter hoogte van Kaap St. Vincent gezonken tengevolge van een aanvaring met het pant— serschip „Brennus". Het heet, dat van de uit 62 koppen bestaande bemanning, slechts 10 a 15 man zijn gered. Men berekent, dat de shah van Perzië tijdens zijn verblijf te Parijs voor 1. 600 000 francs aan goederen gekocht heeft. Alleen voor fotografietoestellen en fotografische be- noodigdheden heeft hij ruim 50.000 frs. besteed. De President der Republiek heeft gis teren de vaandels uitgereikt aan de naar China vertrekkende troepen, en daarbij een toespraak gehouden waarin hij zeide Deze vaandels zullen u altijd de groote taak, die Frankrijk u opdraagt, voor den geest roepen gij moet in een land waar de eerste wetten der beschaafde staten op ergerlijke wijze geschonden zijn, de bestraffing der schuldigen eischen schitterende voldoening en waarbor gen voor de toekomst afdwingen. Deze vaandels zullen u in herinnering brengen dat Frankrijk's roem, ons nagelaten, en u door uw vrieuden toevertrouwd, niet verminderd mag worden, en dat de Franschen in het internationale leger bij niemand mogen ach terstaan. In een buitengewone zitting van het Ita liaansche Parlement heeft koning Victor Emmanuel Zaterdag den eed aan de grond wet afgelegd. Daarna lus de koning een troonrede voor, die grooten indruk gemaakt heeft. Herhaaldelijk weid de koning levendig, bij sommige passages zelfs geest— driltig gejuich onderbroken, o. a. toen hij verklaarde, dat zijn eerste gedachte het volk de monarchie heeft gegolden en toen hij beloofde, dat hij aan het volk alle kracht zal wijden, waarover hij beschikt. Sterken indruk maakte ook een passage o/er de noodzakelijkheid vau den inwendigen vrede WAALWIJK, 14 Augustus 1900. Prijsuitdeeling bij de Zeereerw. Zusters. Wat waren er iets blijde gezichten De oogen fonkelden van vreugde bij de honderden kleinen, die lot Waalwijks talrijke jeugd behooren. Eerst de belooning op zich zelf ontvangen, dan pluimpjes van vader en moeder eu dan nog veertien dagen vacantie Redenen genoeg om 't hart te doen jubelen van uitbundige, onbeperkte en onbesmette kindervreugd. Of alle moeders even blij ziju met die veertien dagen vacantie 't Moet gezegd, 'b was er bij de Eerw. Zusters eene belangwekkende prijsuitdeeling. Wat wist men alles heerlijk af te wisselen met zang, piano en voordracht De voordrachten waren bevattelijk en niet zonder praktisch nut voor kinderen van onzen tijd. Ongemerkt moet zulke strek king, die zich op heldere wijze uitte in daden, invloed uitoefenen op de jonge harten. In de hoofdvoordracht deed men allerduide lijkst uitkomen, dat geen rijkdom maar tevredenheid het ware geluk is op aarde. Netjes en aardig werden alle stukjes uit gevoerd. Zang- en piano-spel vooral droegen de goedkeuring der aanwezigen weg. Ik vergat nog te zeggen, dat de Prijsuitdeeling door den Zeereerw. Herder der Waalwijksche lainmereu, door den Zeereerw.Zeergel. Heer Dr. Jos. van Gils, Professor van Rulduc, door het grijze en in het vak vergrijsde oud-hoofd der school Mr. de Bree, die toch immer nog een jong hart heeft zeker als hij bij zijne kinderen is, door den Weleerw. Heeren Kapelaans en de Weleerw. Heer Adr. Gerris, door de weldoensters Mej. Marie Groenewald en Marie Mombers enz. werd bijgewoond. Zij konden niet anders dan de onvermoeide pogingen de Eerw. Zusters welgeslaagd heeten en de prijsuit deeling werkelijk belangwekkend noemen. Men staat verbaasd, dat men op die leef tijd zoover reeds kan gevorderd zijn in het pianospel. Kinderen, die de eerte prijzen wonnen in den jaarlijkscheu strijd voor gedrag en studie, werden met witte bloemkransen ge tooid. Geen kleine, of het had toch een prijs.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2