1 I Landbouwbfieven ovei Bemesting. 1 I binnenland. l i China. BUITENLAND. België. Frankrijk» Duitschland. Bulgarije. Yereenigde Staten. Kindermoord te Tilburg. Fi I IX. i C I 3 I I I Is - J I K I ongestoord gaat dit echter niet in zijn werk. Zoo heet er wel een hinderlaag mislukt, maar twee compagnie» zijn toch omsingeld en hebben zwaar geleden. In het geheel was hel verlies der Engelschen 4 officieren en 102 minderen aan dooden, gewonden en vermisten, alias gevangenen. Ten westen van de stelling der Boeren heelt Pole-Carew Belfast bezet. Gewichtige gebeurtenissen zijn hier dus te verwachten, maarhet is niet onmogelijk, dat de inval der Boeren in Natal, Roberts zal dwingen Buller of een gedeelte van diens macht terug te zenden om Newcastle te ontzetten. De ge vangen millionnairs snakken echter ook naar bevrijding, en tvii weten dat gedurende den geheelen duur van den oorlog het gouden kalf den dans heeft geleid. Caningtou heeft zich in het westen met Mclhueu vcieenigd. De Boeren, die op het oogenblik meester zijn inde districten Lichten burg en Rustenburg, zullen zich daarover wel niet erg ongerust maken. Over hei algemeen is dus de toestand in de laatste dagen ten gunste der Boeren ver anderd en Roberts schijnt alles op het spel te zetten, al zijne krachten te verzamelen om bij Machadodorp een beslissenden slag te slaan. Wij kunnen er evenwel op rekenen, dat Louis Botha den slag niet zal aannemen, als hij niet goede gronden heeft om te rekenen op de overwinning. De beoefenaars van statistiek zullen zeker met belangstelling kennisnemen van de volgeude door de Engelsche admiraliteit verstrekte cijfers betrekkelijk het troepenver voer van 1 Juli 1S99 tot 1 Maart 1900 welks opgaven de Army and Navy Gazette open baar maakt. In dat tijd pet k werden in het geheel uit verschillende punten der wereld naar de Kaapkolonie en Natal verzonden 7566 offi cieren, 192,039 minderen, 59,o74 paarden en 32,678 muildieren benevens een ontzaglijk groote hoeveelheid oorlogsmateriëel. Hiertoe waren noodig 351 reizen, waarvan slechts 2 niet goed afliepen. Bij al deze overtochten ging geen enkel menschenleven verloren, ter wijl 2500 dieren stierven, dus ruim 2.7 pCt. Van Engeland naar Zuid-Afrika werden ver voerd in 216 reizen. 6663 officieren, 170,185 minderen en 30,101 paarden; van Indië naar Zuid-Afrika in 49 reizen 417 officieren, 10,392 minderen, 2882 inlandsche bedienden (followers), 7344 paarden 1566 muildieren. Roberts seint lieden uit Belfast: De Boeren hebben gisteren van drie kanten Winburg aangevallen. Zij werden met aan zienlijke verliezen teruggeslagen door Bruce Hamilton, die generaal Olivier en diens drie zonen gevangen nam. In een telegram van gisterenavond 1L uur uit Belfast zegt Roberts Gedurende het grootste gedeelte van den dag zijn wij aan het vechten geweest over een1 onttrek van bijna 50 K.M. Lyttelton's divisie met twee cavaleriebrigades, en het geheel onder leiding van Buller, opereerde ten zuidoosten van Dalmanutha. French trok met twee cavale- rie-brigades in noordelijke richting, westelijk voorbij Belfast gaande en den vijand voor zich uit drijvend naar Lekenvlei, op den weg van Belfast naar Lijdenburg. Zoodra French Lekenvlei bereikt had, rukte Pole Carew met de gardebrigade van Belfast hem te hulp. De Boeren hadden klaarblijkelijk aanzien lijke versterking gekregen op hunne noorde lijke en oostelijke linies en boden krachtigen tegenstand tegen het oprukken zoowel van Buller als vau Pole Carew. Zij gebruikten drie Long Toms eu verscheiden andere ka nonnen. Het vuur was heet en aanhoudend, totdat de duisternis geheel gevallen was. Buller hoopt dat zijne verliezen de 40 niet te boven gaan. Van de andere divisien is nog geen opgaaf obtvaugen. De Boeren, die hardnekkig stand houden, hebben een groot aantal kanonnen bijeen gebracht; het terrein is vol moeilijkheden en voor hunne taktiek zeer dienstigmet name is het voor onze cavalerie minder geschikt dan wij tot dusver hebben ondervonden. in den laatsten tijd veel geleden hebben, ten goede zal komen. Ongelukkigerwijze zal er, indien voor onze paarden, ook genoeg te grazen zijn voor de paarden van de Boeren, wat hun grooier voordeelen zal opleveren dan ons, aangezien hun paarden beter op dat gras leven dan de onze. In zijn verslag van de krijgsverrichtingen waarbij kolonel Ridley met 250 bereden man en 25 infanteristen in de nabijheid vau Win burg ontzet werd, meldt lord Roberts dat Ridley aangevallen en omsingeld was door 1000 Boeren met twee kanonnen en daarbij ongeveer 30 tnan verloor. Generaal Rundie meldde dat 169 Boeren zich hadden overgegeveu te Harrisrnith. De militaire medewerker van de Times schrijft ovej; den toestand op het oorlogster rein o. a. Met inbegrip der strijdkrachten van Sir Redvers Buller schijnt Lord Roberts op dit oogenblik ongeveer 30.000 man bij Macha dodorp bijeen te hebben, en ziju tegenwoor digheid op het gevechtsterrein aldaar toont aau dat hij een grooten aanval gaat doen op de Boerenstellingen bij Machadodorp die, volgens de laatste berichten, zeer sterk en met zwaar geschut bewapend zijn. De cavalerie van French schijnt een om trekkende beweging naar het oosten ie maken en Sir Redvers Buller zal waarschijnlijk zon der moeite Dalmanutha kunnen bereiken Van Dalmanurha naar Machadodorp bedraagt de afstand slechts 16 KM. Wat wij nu nog niet weten, maar waar schijnlijk spoedig zullen vernemen, is, of generaal Botha en president Kruger voorne mens zijn te Machadodorp stand te houden of zullen terugtrekken in het bergachtige terrein oostwaarts. Het zou zeker een groot voordeel voor ous ziju indien wij de eenige groote macht die de vijand samengetrokken gehoude i heeft, konden vernietigen, maar na de vele teleurstellingen die wij reeds onder vonden hebben, zou het gevaarlijk zijn op een belangrijke vangst te rekenen. Wat ovetigecs hun tegenwoordige plannen ook mogen zijn, de Boeren hebben zeker alle voorzorgsmaatregelen genomen om bijtijd terug te kunnen trekken. Als onze troepen di te Machadodorp zijn, bevinden zij zich nog op 170 KM. van het belangrijke punt Ko— matipoort. Ten slotte moet opgemerkt worden dat Lord Roberts in een zijner laatste telegram men zegt dat op het geheele veld het gras Belangwekkend en. beslist betrouwbaar nieuws uit Peking ten aanzien van den toe stand aldaar, is er nog maar immer niet tengevolge waarvan de politieke bladen der het meest in het Uiterste Oosten ge ïnteresseerde lijken, breedvoerige beschou wingen hebben geopend over... de naaste toekomst eu dan over wat er gedaan en wat er vermeden moet worden 1 In de eerste plaats zou men zoo zeggen, dal van de prachtige en bewonderenswaar dige eensgezindheid der mogendheden tegen over het den diplomatiek.™ vertegenwoordigers dreigende gevaar, niet heel veel meer over is Allengskens is men weer gaan denken aan de individueele belangen en aan de vraag hoe die belangen het best te dienen Te Washington stelt men klaarblijkelijk niet zoo heel groot vertrouwen in de plannen en voornemens der beide machtige heerschers van Rusland en Duitschland (zij zouden den boel ten slotte samen willen deelen.) Zelfs zou de regeering van de Unie nadrukkelijk verklaard hebben, dat zii, bij een oorlogs— vetklaring van deze of gene onmiddellijk haar troepen zou terugtrekken en dus het concert zou verstoren na de ouverture reeds, bestaande in de bevrijding der gezanten Het schijnt evenwel nog niet tot een oor logsverklaring onder een of anderen vorm te zijn gekomen, Oudertusschen is het Zaterdag van Shan ghai verspreide gerucht aangaande de aan houding van den keizer op weg naar Shaufoe door de Japanners, niet nader bevestigd en alle beschouwingen over dit gerucht als heug lijk en verblijdend feit, zijn >lus voorbarig zoo r.a als vóór dezen weet niemand waar de keizerlijke regeering van het Chineesche rijk toeft en tot wie men zich met zijn eischen en verlangens te wenden heeft Over de verongelukten opmarsch van de colonne Seymour naar Peking publiceert het Journal een langen brief van een der deel- genooten aan dien tocht. Wij ontleenen daaraan eenige bijzonderheden over den terugtocht van Seymoer naar Tientsin De toestand was onhoudbaar geworden. Van alle kanten doken goed gewapende Chineesche troepen op. De munitie begon te slenken, de menschen konden zich nauwelijks op de been houden en 300 gewonden lagen in de sampangs. Een onbeschrijflijke angst snoerde officieten eu manschappen den mond ieder _ag in, dat misschien spoedig het einde zou komen. „Ons blijft slechts een poging over," erklaarde admiraal Seymour. „Er zijn tal rijke troepen te Tientsin, daar te Takoe voortdurend nieuwe soldaten aangekomen moesten zijn. Het uitblijven van berichten van onze colonne heef: hen ongetwijfeld in onrust gebracht. Wij moeten hen tot eiken van onzen toestand in keunis stellen en hen te hulp roepen." Alle officieren sloten zich hierbij aan en lord Seymour sprak tot een compagnie marine-soldaten „Ik doe een beroep op uw opoffering en uw heldenmoed voor de gewichtige taak. Gij moet door- matcheeren, de vijandelijke linien doorbreken en lot eiken prijs et n bres slaan. Gij moet trachteu naar Tientsin te komen en daar mededeelen, dat de colonne niet meer vetder kao en dat men ons te hulp moet snellen. Voorwaarts. Laat de dooden, waar zij vallen Ziet de gewonden, die niet meer kunnen aan voor doodeu en laat hen liggen. Als het wezen moet, offert u alleu tot op een na op, opdat deze het doel bereike. God zij met u, mijn dapperen." De marine soldaten riepen hoera formeerden zich tot den aanval en stormden uit de legerplaats. Eeuigc minuten later begon een hevig schieten. Ia de Europeesche legerplaats heerschte de grootste opgewondenheid. Zal dit handje vol helden met hun wanhopige poging succes hebben? vroeg ieder zich a(. Weldra kwamen echter de schoten, in plaats van zich te verwijderen dichterbij en men zag de marine soldaten, die tot op 30 man geslonken waren, in de legerplaats terugsuellen. In een kwartier hadden zij 25 dooden verloren, daaronder al de officieren en evenveel gewonden de onderofficieren, die daarop het bevel overge nomen hadden, wanhoopten aan het gelukken van de heldhaftige poging en gaven bevel, zich in de legerplaats terug te trekken. Een doffe neerslachtigheid verbreidde zich door het leger, toen men de laatste hoop verijdeld zag. Op dit oogenblik geloofde werkelijk ieder, dat alles uit was en de vernietiging van Seymours colonne niet te keeren. Men nam de noodige maatregelen voor den nacht, een verschrikkelijke» nacht, waarin ieder zich aan droevige gedachten overgaf. Den volgeudeu dag 29 Juni, een eeuwig gedenkwaardige datum voor al de leden der expeditie, bemerkte men in de verte eenige troepen ruiters, die men eerst voor geregelde Chineesche soldaten hield. Deze werden langzamerhand talrijker en kwamen steeds uaderbijmen zag hoe zij de Chineezen krachtig aanvielen, terwijl deze slechts weinig tegenstand boden en zich toen terugtrokken. Het was een regiment Kozakken, die twee dagen te voren van Port-Arthur aangekomen waren en door twee regimenten en een batterij ondersteund, de colonne tegemoet marcheerde, waarvan men wist, dat zij op den terugtocht was. De kozakken oefenden op de gemoederen der Chineezen een heilzamen schrik uit en de Russische kolonne viel het daardoor niet al te moeilijk, de Seymoursche expeditie uit haar wanhopigen toestand te bevrijden. zich bij de Boksers hebben aangesloten, de geheele strijdmacht, 9,000 man sterk, rukt met 15 kanonnen uit Nan-toeng naar Peking op om Peking te heroveren. Uit Sjanghai wo-dl aan de Express ge meld dat de Japanners thans weer zeggen dat zij den Keizer van China niet gevangen genomen hebben. Een langen brief uit Peking maakt melding van een officieele verklaring in de Peking Gazette van 21 Juni, inhoudende dat China den oorlog had verklaard aan de mogend heden. De Telegraph verneemt uit Hongkong dat de keizerin tot de provinciale gouverneurs het verzoek gericht heeft, 300,000 taels over te zenden, voor de oorlogskosten. Te Berlijn is een telegram uit China aan gekomen, het blijkt niet van wien, van waar en aan wien, waarin staal„De moord op baron von Ketteler is gepleegd door de politie op hooger gezag. Hij kreeg een schot in het achterhoofd terwijl hij in een palankijn on weg naar het tsoeng li-janien was. Het lijk verdween, maar daags na de inneming van Peking vertied een Chinees aan een Duitscher de plek waar hij begraven was. Hel was een Chineesche teip bij de plaats van den moord De Duitsche mati uiers groeven de terp op en stoolten spoedig op een Chineesche kist die het lijk van den vermoorde bleek te bevatten." Het vrij williger-corps naar China is af gelast, wat groote ontevredenheid wekt. De Tentoonstelling werd Vrijdag bezocht door 229.147, Zaterdag door 201.825 personen. Officieel wordt nu verzekerd, dat de Ten toonstelling 5 November a. 3. zal worden gesloten. Het aantal vreemdelingen, dat uit de provincie en het buitenland naar Parijs komt. is zeer groot. In Juli vervoerde de lijn Parijs Lyou 444.000 passagiers, d. i. 80.000 meer dau in Juli 1899. De Tentoonstelling is Zondag bezocht door 428.622 personen. Luit.-kolonel Marchand is niet benoemd tot lid van den generale» staf van de geal lieerde troepen in China. Hij zal er eb el uitmaken van een internationale commissie, saamgesteld naar liet model van die voor Kreta indertijd en die ten doel heeft de regeling der administratieve moeielijkheden bij het beheer troepenconiiugenten van ver schillende nationaliteit. Paul de Cassagnac verklaart in de Autorité, dat, daar prins Victor Napoleon te Brussel werkloos blijft en niet de minste poging schijnt aan te wenden, om te regee- ren, de bonapartistische partij zijn zaak in den steek zal laten en „zal zoeken naar een ander regeeringssysteem en een anderen man, wie hij ook zij." Men meent, dal Cassagnac fusie met de uationalistcu zal voorstellen. De belofte van keizer Wilhelm, afgelegd bij het vertrek van het eerste Duitsche iroe- pencontingent naar China, dat hij een groote som zou betalen, voor iederen Europeaan, die te Peking bevrijd zou worden, vormt nog immer het onderwerp van berekeningen in de Betlijnsche bladen. De V o l k s z t g. beweert, dat de keizer, als hij zijn belofie houdt, 5.400.000 mark zal hebben te betalen het Tageblatt schat dat bedrag op 3.000.C00 mark. De vraag is echter: zal Z. M. zich zijn belofte herinneren In tegenspraak met de alarmeerende be richten in Engelsche bladen wordt van Weeneti uit beslist verzekert, dat het Bul— gaarsch-Rumeensch conflict niet zal eindigen met een oorlog tusschen beide staten. De Rumeensche regeering zal bestraffing vragen van de Bulgaren, die medeplichtig zijn aan den moord op professor Mihaileanu en Bul garije zal volledige voldoening geven. Toch loopt te Sofia het gerucht, dat de Bulgaarsche regeering maatregelen heeft genomen, om de Donauvestiugen VVidin, Sistowo en Nicopolis te bewapenen en de posten aan de Rumeensche greus te versterken. Een millionnair, candidaat voor het Con gres, in den staat Massachusetts, heeft van den eigenaar van een blad, waarin hij hevig werd doorgenomen, voor één enkelen dag de krant gehuurd voor dew prijs van tien duizend dollars, terwijl tevens al de onkosten der samenstelling voor zijn rekening kwamen. Het nummer, waarin de uitgever geweldig werd doorgenomen, had enotm succes, de oplaag steeg tot één millioen exemplaren. Het geheele nummer bevatte één enkele ad vertentie, gewijd aan de zaak van des mil lionnairs zoon, die loodgieter is. De Daily Express verneemt uit Pekiug dat de verbondenen een onmiddellijken aanval van de Boksers verwachten. Een groote macht staat ten zuiden van de stad en rukt tiaar Peking op. Central News heeft uit Tokio hetzelfde vernomen, deze correspon- er liii dat kei/ Alhoewel sedert mijn laatsten brief over de behandeling der weiden eenigen tijd is voorbijgegaan, weuschte ik toch op hetzelfde onderwerp nog even terug te komen. Ik heb namelijk over het behandelen der weiden nog iets zeer belangrijks mede te deelen. Zoover ik weet, worden in deze streken de weiden weinig of niet geëgd. Ik voor mij heb ten minste nog nooit een landbouwer bezig gezien met zijn weide te eggen. De eigenaardige egge die voor dat werk het ischikt is. de zoogenaamde ketting- egge, wordt dan ook nog slechts weinig aangetroffen. Toch is een weideög noodig om op den duur de weide vrij te houden v m gebreken ctt goed en gezond gras te verkrijgen. Vooral op lage, vochtige weiden, die in den regel rijk zijn nan mosachtige plaatsen, doet de eggo dienst. De grond wordt daardoor opengemaakt en de lucht kan beter op den bodem inwerken. liet komt vaak voor, dat lage weiden zuurachtig worden. Voor die kwaal bestaan slechls twee geneesmiddelen, die heide moe ten toegepast worden. Ik bedoel eggen en kalken. Dat een weide zuur is, is alleen het gebrek aan kalk en lacht. Waar ge noegzaam kalk in den grond aanwezig is, groeien op den duur geen zure grassen. Dat zure weiden slechts en zelfs gevaarlijk zijn voor het vee, voornamelijk voor jong vee, heeft de ondervinding meer dan eens geleerd. Bij gebrek aan kalk hoedt het vee een zwak beenderengestel. Beenbreuk komt niet zelden voor als gevolg van het weiden alleen op kalkarme gronden. Waar echter op die weide kalk gebruikt -wordt, is tevens noodzakelijk den bodem te voorzien van de noodige voedingsstoffen, die de verschillende grassen behoeven. Deze zijn, zooals we zeiden, kali, phosphorus en stikstof. Ik weet wel. dat sommigen beweren, dat een weide geen Chilisalpeter noodig heeft. Doch zij, die dit beweren, vergeten, dat de salpetcrvonning in den weidegrond, die in den regel vast is, niet in die mate plaats heeft, als in bet bouwland. De salpeter vorming kan daarenboven slechts in de allerbovenste lagen plaats hebben en de langwortelende grassen en andere weide- planten kunnen daarvan zeker niet profiteeren Weiland, dat tot lieden niet bemest is, ver draagt, dat wil zeggen, is loonend bij een bemesting van 1200 kg. kaïniet, 500 kg. tkomasphosphaat en 150 kg. chilisalpeter per H.A. De kaïniet en het thoraasslakken ineel geve tuen in November, de chilisalpeter geve men eerst in het voorjaar. Al staat de weide in den winter wel eens onder water, dan moge dan nog geen reden zijn, om die bemesting na te laten. Een dergelijke bemesting oefent een gunstigen invloed uit zoowel op de hoeveelheid als op de hoedanigheid van den mest. Proeven in deze richting genomen, hebben ons doen zien, dat het hooi van 3500 tot 5000, ja tot 7000 kg. per II.A. steeg. Wanneer we aannemen, dat er aan mest f 25 op die wijze uitgegeven wordt, zou een dergelijke behandeling, het hooi op een gemiddelden prijs gerekend, een winst van f 150 minstens opleveren, ongerekend de verbetering van de hoedanigheid. Door een goede bemesting verdwijnen daarenboven onkruiden, biezen, mos, hermoes. Vooral het hermoes, ook rooibol of kwadenaard genaamd, is een nadeelig onkruid. De melk der beesten wordt slijuiig, blauw en bitter. Soms krijgt het vee ziekten, zooals bloedpissen, buikloop, opblazen van den darm, enz., alleen doordat het hermoes gegeten heeft. Ook het af zetten van het kalf is vaak eeu gevolg van het gebruik van hermoes. WAALWIJK, 29 Augustus 1900. Koninginne Verjaardag. A. s. Vrijdag, 31 Augustus, viert H. M onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina, haar 20en verjaardag. Voorwaar eene heu gelijke gebeurtenis, die dan ook op bijna alle plaatsen van ons land, tot op de klein ste, feestelijk zal worden herdacht En Waalwijk, dat bij zoovele gebeurte nissen, o. a. nog bij de schoone dagen van 1898 heeft getoond, zoo flink en waardig feest te kunnen vieren, zulke degelijke aan gename volks- eu kinderfeesten te kunnen organiseeren, zal natuurlijk op dezen Ko ninginnedag weer achter blijven, hier za niets gebeuren. Nog zelfs geen volkscon cert 1 Maar waar ook Een treurig, maar waar feit Langst raatscke Adni. Vereeniging Zaterdag werd te Waalwijk eene vrij goed bezochte vergadering gehouden van de Lang- straatsche Administratieve Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen. Na gehouden verkiezing wegens overlijden en periodieke aftreding, is het bestuur thans samengesteld als volgt Voorzitter: de Heer J. A. J. van Heijst, Burgemeester van Baardwijk Bestuurslid: de Heer C.G. H. H. Meijer, Bnrgemeester van Sprang, en Secretaris-Penningmeesterde Heer J. L. van Santen, Secretaris en Ontvanger van Sprang. Na afdoening van verdere huishoudelijke zaken, werden de volgende vraagpunten be handeld 1. Behouden weduwen, door in de plaats- treding, of kinderen door erfopvolging, het recht op de vergunning, ook na Mei 1901, van den voor overleden echtgenoot of vader, die op 1 Mei 1881 den kleinhandel in ster ken drank uitoefende 2. Heeft een ontvanger der Registratie het recht meer ter invulling te vragen op de maandelijks op te maken slerftelijst, dan daarop ter beantwoording voorkomt Beide vragen weiden, na drukke discussie, ontkennend beantwoord. St Crisjiija. Naar men ons mededeelt, zal de heer Aug, v. d. Heijden alhier, optreden als di recteur der harmonie. Voorwaar voor de harmonie een groole aanwinst, zulk een leidsman en onderrichter te bezitten. Wedvlucht. De Postduivenvereniging „De.Postduif* te Waalwijk, hield Zondag 26 Aug. eene wedvlucht met jonge duiven van uitGouvy België), afstand 180 KM. De duivên werden door de welwillende zorgen van den heer Stationschef aldaar, des morgeus ten 7 uur G. T. in vrijheid gesteld, en de prijzen be haald als volgt le 2e 3e 4e 5 e Ge 7 e u 111 s prijs M. Hartog 10 31 5 P. R. Schoemans 10 34 3G M. Hartog 10 38 45 P. R. Schoemans 1L 23 31 id II 23 31 M. Hartog 1 L 25 45 id 11 25 45 Baldadigheid. Zekere V., woonachtig te Raamsdonk en werkzaam aan de haven te Waalwijk, ver keerde II. Maandagmorgen reeds vroeg in eene vroolijke stemming. Hij. had Bachus heel aardig aangesproken en danste en zong de straat door. Langzamerhand begon die vroolijkheid zich om te zetten in eene kwade hui, zoo zelfs dat hij in een herberg in de Stationsstraat woest begon te worden en hij le boel kort en klein sloeg daar de man niet zoo gemakkelijk to hanteeren was, werd de hulp der politie ingeroepen, die, spoedig ter plaatse aanwezig, hem uiet zeer veel moeite, daar de man uit alle macht tegenkampte, in verzekerde bewaring bracht. De Nieuwe Tilburgsche Courant van Zon dag behelst het volgende Gistermorgen is in de brievenbus aan het station alhier een anonieme briefkaart ge vonden, geadresseerd aan de marechaussee en waarop met potlood geschreven was „zoekt, het kind is in de onmiddelijke nabijheid.* Plotseling, omtrent 3 uur, terwijl men reeds aan de postverzending van het Til burgsche Dagblad bezig was, bereikte ons het bericht, dat een arrestatie was gedaan. Men had namelijk zekeren I., koster van de kerk in den Noordhoek, onder zware verdenking gevangen genomen. Een weinig later meldde men dat een bebloede zakdoek was gevonden, hetgeen achteraf blijkt alleen een zakdoek geweest te zijn en zonder be trekking tot de misdaad. Het spreekt van zelt dat wij geen moeite hebben gespaard om iets naders van deze gruwelijke zaak te vernemen Oudanks de groote stilzwijgend heid, welke door allen, die iets kunnen we ten tot heden wordt in acht genomen, heb ben wij het volgende vernomen Door de politie werd ook in de kerk van het II. Hart in den Noordhoek gelegen na- hij de woning van den heer K. een onder zoek naar het kind ingesteld, hoewel een knecht van den heer K. Donderdagmiddag reeds met den koster de kerk onder en boven alles had afgezocht. Gisterenmiddag nu begaf zich de commissaris van politie wederom naar de kerk, alwaar op dat oogen blik zekere A. M., schilder, aan het werk was. Deze zeide tot den commissaris, dat hij iets van de zaak wist en gaf hem eenige inlichtingen, waarop de commissaris zich naar het huis van den koster heeft begeven en met dezen terug naar de kerk is gegaan en vervolgens naar het woonhuis van den heer K., alwaar de koster werd gearresteerd en geboeid naar het politiebureau gebracht. Voor zoover wij hebben kannen verne men zou de schilder aan den commissaris van politie hebben medegedeeld, dat de koster hem Donderdagavond een pakje heeft gegeven, om dit in de nabijheid van het huis van den heer K. weg te werpen. Een tweede pakje zou de koster eenige dagen later brengen om dit op eene andere plaats weg te doen werpen. Ook moet de schil der hebben verklaard dat hij den koster met het kind Woensdagmorgen in de kerk heeft gezien. Door den wachtmeester der marechaussee vergezeld van den inspecteur van politie Soentjes, werd vervolgens op aanwijzing van den schilder M. ten huize van diens ouders in de Akkerstraat in een kist op den zolder een pak kleeren van het verdwenen kind in beslag genomen. M. verklaarde dat pak Donderdagavond in de kist te hebben ge sloten en eerst gisterenmorgen na 12 uur toen hij tehuis was komen eten, het pak onderzocht en gezien te hebben dat het raeisjeskleeren bevatte. Daarop had hij, na in de kerk te zijn teruggekeerd, den com missaris van politie zijne bevinding en ver moedens medegedeeld. Tot zijne ouders had M. vau het pak niets gezegd. Eerst toen hij gisterenmid dag te ongeveer twee uur terugkeerde, bijna op den voet gevolgd door den wachtmees ter en inspecteur, had hij binnenkomende gezegd„de politie komt dadelijk hier een pak halen, dat ik van den koster heb ge kregen. De koster zocht er mij in te laten loopeu, maar ik zal er hem in laten vlie gen* Onmiddelijk werd daarop de kerk geslo ten en door de politie een onderzoek inge steld. Ook de justitie was reeds spoedig ter plaatse. In de kerk werd een zakdoek je gevonden, en later nog de ontbrekende kleeren in het torentje verborgen. Na lang zoeken tusschen de gewelven en in den toren, werd eindelijk te ongeveer 7 uur, door den heer H., thans opzichter bij de gemeente, maar die bij het bouwen der kerk als opzichter in functie was, boven de kerk tusschen de gewelven, op een diepte van ongeveer 6 meter het lijkje gevonden. Dr. Bloemen, die bij het zoeken tegen woordig was, begaf zich tusschen de gewelven

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2