Drukwerk! taliaansch Boakhouden KATHOLIEKE ILLUSTRATIE, H. 5e Nationale Verloting van LAND- en TUINBOUW te Tilburg, Advertentién. Bant te Waalwijk Middelkoop te Capelle, An toon Tïelen, Onderricht Dames-, Heeren- en Kinderwerk, Houtverkooping Antoon Tielen, Sport. Ingezonden stukken. Telegrammen. Correspondentie. publiek verkoopen J. DE GRAAFF Wz. Donderdag 6 Sept 1900, Notaris Rant te Waalwijk. voorafgegaan door eene groote Tentoonstelling Waalwijksche Snelpersdrukkerij. Stationsstraat. Waalwijk. voor HII. Schoenfabrikanten, tot aanteekening van datum, kosten, adres, etc. van de verzending der Commissie. Onmisbaar voor juiste admini stratie. Geheel nieuw en gemakke lijk ingericht model. ED. GIELIAM Cie., Hofleveranciers, Tilburg. Vrijdag 31 Augustus, Koningin's verjaardag, zal er 's avonds ten lO'/s uur een extra-tram loopen van Tilburg naar Waalwijk voor de bezoekers aan deze Tentoonstelling. Houders van loten hebben vrijen toegang tot deze Tentoonstel ling, opgeluisterd door morgen- en avondconcerten. 6n constateerde den dood van net ongeluk- Hge kind, dat, op de kousjes na, geheel wa9 ontkleed, maar wier luils in-1 een duik v.lSt was diohtgesnoerd Zoodal men ver onderstellen kan dat het kind is gewurgd Om de kerk was den geheelen namiddag t„t laat in den avond een zwarte menigte Yan nieuwsgierigen, die natuurlijk alle het rj;ne van de zaak wisten en de meest bloem- ijke verhalen wisten op te disschen. Evenzoo was het vóór het stadhuis, waar tot laat in den nacht nog een paar honderd menschen stonden, evenals voor de woningen der omliggende straten, waar troepjes buren nog laat in druk gesprek waren over de treurige zaak. Het ondersoek der justitie in deze treu rige zaak duutde tot hedeuinorgeu vier uur en werd te negen uur voortgezet. Als gevolg daarvan werd te ruim twaalf uur de schilder AL geboeid tusschen twee politie- aaenten en omgeven door vier marechaus sees te paard en een twaalftal politieagenten naar de kerk gebracht waar de misdaad is gepleegd, om met het lijkje te worden ge confronteerd. Duizenden ïnensohen stonden voor liet stadhuis en bij de kerk toen de verdachte naar de kerk werd gebracht. Te half twee werd, onder grooten toe vloed van volk, de schilder naar het politie bureau teruggebracht en de koster ter con frontatie naar de kerk gevoerd, uitgejouwd door de menigte. Beiden blijven ontkennen. Na de confrontatie is het lijkje naar het gasthuis getransporteerd. Allerlei geruchten doen de rondte, maar met eenige zekerheid is verder tot nu niets bekend. Ook Maandag en Dinsdag duurde, het verhoor voort, doch beiden blijven ontken nen. Een monument van hulde. Het Tilburgsch dagblad bevat 't volgende hetgeen zeker warme toejuiching en aller steun waardig is. Van de grooten tot de kleinen, zoo rijken als armen, zouden op krachtige wijze willen doen blijken, hoe groot hun deelneming is in het smartelijk verlies, dat de geachte familie Kessels in haar dochtertje Maria heeft geleden. Allen zouden willen uiten op luide wijze hun afkeer over de gruwelijke misdaad, zouden willen hulde brengen aan de kleine martelares. Ook wij dachten hierover na, toen ons tijdeus de begrafenis door een onzer meest geachte ingezetenen een denkbeeld aan de hand werd gedaan, dat door ieder in Tilburg, en door velen daarbuiten, zal worden aan gegrepen als een welkome gelegenheid om uiting te geven aan hun medelijdend en van verontwaardiging vervuld gemoed. Dat Tilburg's bevolking namelijk een monument oprichte op het graf van liet kleine slachtoffer. Dat ieder een offer geve, de rijken een groot, de armen een klein, maar ieder één, opdat het jaren later nog pronke als een hecht 'bewijs van Tilburg's afschuw over de ellendige daad van mede-voelen in den onvergelijkelijke!! zwaren slag aan de familie Kessels toegebracht. En, omdat er iemand moet zijn, die het idee helpt uitwerken, en opdat niet lang getalmd worde met de uitvoering, openen wij reeds heden een inschrijving voor dit deel, welke in de „Nieuwe Tilburgsche Courant1" zal doorloopen, en in beide bladen zal verantwoord worden, terwijl later de redactie in overleg zal treden met de be voegde personen. Op deze wijze kan Tilburg deze bezoe delden naam schoonwasschen door een on verlaat zoo snood bevlekt. De begrafenis van de jongejuffrouw Kessels. Nooit heeft Tilburg bij gelegenheid eener begrafenis zoo talrijke menscheuschaar ver zameld gezien, en nog wel van belangstel lenden en deelnemende burgers. Men kon het ieder aanzien dat medelijden was in het hart en afkeer in 't gemoed over de snoode misdaad, die Tilburg de treurige reputatie heeft bezorgd, van onder haar inwoners menschelijke monsters te tellenen de stad voor goed heeft gerangschikt, onder de plaatsen berucht in de geschiedenis der misdaden. Echter, de begrafenis van gisteren morgen heeft de stad gerehabiliteerd, want toen het lijkje voorbij ging, waren ontelbaar de oogen die omfloersd waren door een traan, en de toon en de houding van het volk waren van dien aard, dat zij in den ernst van stille gevoelens het luidste protest vormden tegen het gruwelstuk, waarover geheel de stad gehuiverd heeft. Het lijkje werd afgehaald aan het gast huis, en door een dubbele rij van menschen, als ware het eene eerewacht, werd het ge bracht naar de Kerk van het Heilig Hart, waar de plechtige requiem-mis werd ge zongen. Treffend was daarbij het kleppend klokje van de kerk van het H. Hart. Niet den weemoedigen indruk van zwaar klokge brom maakte het, men kon er beter den triomf in hooren van de deugd over den dood, door een kleine martelares be vochten. Indrukwekkend was de stoet. Voorop gingen twee der leden van het personeel der fabriek des heeren Kessels, dragende een fraaien grooten wilten bloem krans waarvan breede linten afhingen waarop met zilveren letters „Aan de lieve kleine martelaresse, Maria Kessels, het persouee der koninkl. fabriek van muziek instrumen ten.1" Daarachter ging het personeel ruim hon derd man. Dan volgden zestien in het wit <reklec.de meisjes, twee aan twee, dragende bloemkransen en met levende bloemen door vlochten palmtakken. Voor zoover wij aan de aangehechte kaartjes en opschriften hebben kunnen zien, waren deze zinrijke blijken van deelneming van de volgende vereenigingen en personen Mr en Mevr. Richard IIol-Koenede liedertafel „Souvenir des Moutagnards" Charles Kieckens Frans Bernard en Eduard Janssens; *St. Cecillia" HeerlenJacques en Betsy Krever; firma Kobijns Co. V Bosch.Het Hollandsch tooneelgezelachap van Amsterdam. Deze laatste vereenigii g, welke thans alhier ter stede verblijft, had een fraaien palmtak gezonden met opschrift Rust zacht kleine martelares." En een krans, met het opschrift: „Aan ons lief vriendinnetje Marie. Hare school kameraadjes". Voor dezen krans was dooi de jongejuffrouwen Maria Lombarts, Josephine Me. lis en Anna Jurgens bij de vriendinnetjes gecollecteerd. Omler de plechtige heilige Mis, welke werd opgedragen door den pastoor, den Zeer Eer w. ZeerGel. Heer Dr. van Zinnicq Bergman, voerde het koor, versterkt door heeren zangers uit de stad, onder leiding van den heer F. van Waes- berghe de requiem mis van Perosi ver dienstelijk uit. De diepbedroefde vader en grootvader, familieleden en een talrijke schare uit alle rangen en standen volgden den wagen welke iet" stoffelijk overschot van de ongelukkige Marie Kessels naar de Kerk voerde. Er was in de geheel in rouwfloersge- hulde kerk zooveel volk als misschien nooit meer in de kerk tegelijk komen zA, en allen waren even bewogen en onder den indruk van de plechtigheid. Na de mis werd het lijkje naar het kerkhof der parochie van den H. Dyonisius gebracht, en overal langs den grooten stoet, waaronder wij den Zeereerw. heer Pastoor met een zijner Ka pelaans opmerkten, stond een dichte schare, en allen was het gemoed vol. In de kerk was ook tegenwoordig de burgemeester van Tilburg. De kleine martelares, dit is de schoonste naam, ruste in vrede, en God sterke de familie Kessels om den zwaren slag ge laten en kalm te boven te komen, dit wenscht geheel Tilburg, ja, geheel Neder land. De nieuwste bijzonderheid is deze, dat de brief naar Sittard, dien het kind zou bezorgen, thans iu de kerk is gevonden. Een algemeene vraag is, of de kerk door de misdaad is ontwijd, liet antwoord luidt „Neen Het zon zijn wanneer het mis drijf in het gebouw zelf, niet wanneer het werd gepleegd in het Voorportaal of gewel ven. In het eerste geval zou de kerk moeten gereconsacreerd worden. De Tilburgsche Ct. kan als zeker mede- deelen, dat de schilder bij de confrontatie zeer bewogen was en bezwoer de misdaad niet gepleegd te hebben, terwijl de koster onbewogen bleef en het lijkje zelf naar be neden bracht, toen men hem dit gelastte. Arm kind Wie had het vermoed, dat die vroolijke gang naar de brievenpost een gang zou wezen naar een allergruwzaamsten dood. Wie hal vermoed, dat daar in de kerk, waar het zoo vaak op de knietjes veilig had neergezeten, de verschrikkelijke dood haar zou tegengrijnzen en het jonge leven zou opeisehen als slachtoller van een lagen hartstocht. Dan wie weet, wat er geschied is tus schen den beul en het arm onschuldig meis je wat vreeselijke oogenblikken het lieve kindje heeft dooiworsleld, eer het zijn oogjes sloot voor eeuwig hoe het in wanhoop geroepen heeft om zijn ouders, die helaas, liet gekerm van hun stervende lieve ling niet hoorden En toen het later wegbleef en wegbleef, toen alle pogingen om het levend of dood teru" te vinden vruchteloos bleken, toen een dag en een nacht reeds waren heenge gaan, zonder de minste boodschap omtrent de kleine, toen de radelooze ouders in de kerk een morgen mis lieten lezen om uit komst waarlijk toen vermoeden ze niet, dat hun kind, daarboven naakt en misvormd den doodsslaap sluimerde in de stille ge welven van den tempel, en dat de moorde naar zich misschien bevond onder de vrome menigte. Nieuwe misdaad te Tilburg. Zondagnacht werd met een revolver door een ruit van een herberg geschoten, en 4 personen, waarvan één zeer ernstig verwond. De politie doet onderzoek. Besoijen. De voornaamste dagen der kermis zijn weer voorhij en de kermis was vrij goed bezocht. Het matinee 11. Maan- dag gegeven door de liedertafel „Oefening baart Kunst" directeur de heer L. Cooleu in de zaal van den heer W. Brokken, kan zeer goed geslaagd genoemd wordende zaal was overvol en de uitvoering was over 't geheel zeer goed. Zoowel de zangnummers als de komische scèues liepen uitstekend van stapel. Waarlijk de jeugdige vereeni- ging heeft bewijzen gegeven, dat door ijverige studie veel kan worden verkregen. Een woord van lof en dank komt hiervoor op de eerste plaats toe aan den ij vervollen directeur. Het concert, dat door de harmonie '1 Espérance 11. Maandagavond gegeven zou worden iu den tuin van den heer S. v. Dongen, alhier, moest om reden van 't slechte weder worden uitgesteld tot Zondag 2 Sept. a s de laatste Kermisdag. Maandagmorgen, bij gelegenheid der kermis gaf de Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons doel" directeur de heer A. Princen van Waalwijk, eene uitvoering in het lokaal van den heer v. d. Z alhier. De uitvoe ring werd druk bezocht en slaagde zeer naar wenseh. De verschillende koren, ouder welke vooral genoemd moeten worden „llol- ands Glorie" v. Hol, „In liet Woud" van Schellekens en „Biergalop" van v. Paeschen werden uitnemend ten gehoore gebracht. Met „de Almacht" v. Remien, was de Ver- eeniging minder gelukkig. Een woord van lof mag niet onthouden worden aan de heeren J. v. d Hammen en van lieijst voor hunne komische voordrachten, als „Burger en Militair" en aan Mej. A. Smit voor haar degelijk accompagnement der koren en voordrachten. Kaatsheuvel. Naar men ons meldt, kwamen gisteren een paar politieagenten van Waalwijk om iemand alhier te arres teeren, die verdacht werd van onzedelijke handelingen gepleegd te hebben. De verdachte echter had zich juist hij tijds uit de voeten gemaakt Sprang. Tot Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand alhier is benoemd de Heer C. G. II. II. Meijer, Bvrgemeester. Tot Armmeester is gekozen de Heer C. A Brienen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Toevallig kwam mij heden Uw Courant van 19 Aug. 11. in handen, waarin een stuk voorkomt over het gehouden Concours tc Zeist. Vergun mij dat ik den schrijver op het '2e gedeelte vau zijn s'uk met een paar regels antwoord. Alle Juryleden waren tegenwoordig, toen de afdeeting v m uitnemendheid aan 't kam nen was, behalve d.: HH M J. Kessels te Tilburg en M. Ogier, te 's Hertogenbusch. De verdachte lucht die dus door de tegen woordigheid van den lieer Kessela zou zijn medegebracht en de machtige invloe die dooi zijne aanwe ighei.l op de óverige Jary leder», waaronder mannen als Richard llol. G. A. Heinze, W Hntschenruijier, er»?, enz. enz. zoude zijn teweeggebrach', wordt alzoo door de leugenachtige aantijgingen van dien schrijver, geheel te niet gedaan. F J. SC I I WEI NS BERG, Jurylid, tijdens het groote Concours te Zeist. Nijmegen, 24 Aug. 1900. Als de Heer F. J. Schweinsberg, „Jury-lid tijdens het Groote concours !c Zci.si," 't niet zeil zei, zou ik nooit kunnen gelooven, dat hij mijn stukje heeft gelezen. Of is deze Heer een Duitschcr, die weinig of geen Hollandsch verstaat Nu het in ieder geval blijkt, dat hij van het tweede gedeelte van mijn verslag niets begrijpt, acht ik het niet de moeite waard op zijn schrijven in te gaan. DE VERSLAGGEVER. DE NOTARISSEN Bij de laatste Cavalerie-manoeuvres in de omstreken van Tilburg zijn door Z.E. den Minister van oorlog in gebruik genomen postduiven van den heer Autoon Moonen, president der Postduiven-vereeniging „La Grande Vitesse' gevestigd bij den heer Weijermans, Stationstraat te Tilburg. De duiven werdén"door een wachtmeester en een patrouille der Huzaren afgehaald iu afzonderlijke mandjes welke bekleed waren teneinde het beschadigen der vogels te voorkomen. De eerste verzending heeft plaats gehad Woensdag van Tilburg naar Berkel alwaar ze door den ritmeester Romer in ontvangst werden genomen en vervolgens naar de afzendingsplaatsen en wel naar Berkel, Uden- hout Loou-op Zand en Kaatsheuvel. De duiven werden in vrijheid gesteld te 11 uur en arriveerden te Tilburg 11 uur en 14 minuten. Donderdag werden de duiven gezonden van Tilburg naar Berkel, lloog Heukelom, Oisterwijk, Haren, Esch, Bokstel en Lierapt alwaar ze in vrijheid werden gesteld te 11 ure; aangekomen te Tilburg 11 uur en 17 minuten. Vrijdag werden wederom duiven gezonden van Tilburg naar Berkel Hoog Heukelom, Oisterwijk, Haren, Helvoirt, Nieu.vkuik, Vlijmen, Station 's Bosch, Vugt, aldaar losgelaten te 12 uur en kwamen te 12 uur 25 minuten te Tilburg aan. P. S. De duiven waren voorzien van een voetring waaraan een buisje stak waarin de tijding zat welke door de ordonnance werd afgehaald. LONDEN, 28 Augustus. Lord Roberts meldt aan het departement van oorlog uit Bellast van gisteren Maandagavond Onze bewegingen zijn nu noodzakelijker wijze langzaam als een gevolg van de groote uitgestrektheid en moeielijkheid van het terrein, waar wij opereeren. Heden even wel vorderden wij op bevredigende wijze. Wij hadden beslist succès. Buller's troepenmacht maakte zich meester van Berg-eu-Dal, eeu zeer sterke stelling, ongeveer 3 KM. ten noordwesten van Dal— manulha. Ik liet Buiier te Berg en—Dal. Ik hoop, dat onze verliezen 50 ot 60 man niet te boven gaan, doch het verlies is geringer, dan ik vreesde, daar de stelling alleen te bereiken was over een open terrein van 1800 A 2700 yaids en de Boeren beslist sta'id hielden. Een aanzienlijk aantal Boeren werden ge dood, sommigen die op een rotsachtig uit steeksel opgesteld waren, door lyddietbommen Boerenmitrailleuse werd vermeesterd. Het was een prachtige operatie van Bulier, die de troepen zeer kranig aanvoerde, terwijl de combinatie van het geschut en infanterievuur prachtige uilwerking had. Op de linkerzijde van onze stelling trok generaal French op naar Swpitzkopje op den weg naar Lijdeuburg en bereidde den weg voor den opmarsch van Pole Carew's divisie morgen. Geueraal Rundie bericht, dat bij de ver kenning te Brandwater gisteren 1 officier werd gedood en 1 gewond, terwijl er l Boer gedood werd en er 17 werden gevangenge nomen, alsmede 700 stuks vee werden ver meesterd. Baden Powell bericht, dat hij opmarcheerend, ten noorden van Warmbaths en Nijlstroom beze'te, zonder tegenstand te ondervinden. Het terrein, waarop hij en generaal Paget opereeren, is een dichtbegroeid boschveld en daar het op het oogenblik niet wensche- lijk is, verder noordelijk voort te rukken, keeren hun troepen naar Pretoria terug. Volgens eeu bericht uit Pietermaritzburg aan de Daily Mail wordt het optiedeu van de Boeren in Natal steeds vermeteler. Een troep Boeren roofde uit een kolenmijn in de buurt van Ingagane honderd pond dynamiet De bevelvoerende Eogelsche officier waar schuwde de directeuren van de kolenmijnen dat zij slechts den strikt noodigen voorraad dynamiet moesten behouden. H. alhier. Wij herinneren er u aan, dat nooit be richten, ingezonden stukken, of i. d. in ons olad worden geplaatst, waarvan ons de in- zeuder onbekend is. Anders hebben wij er niets tegen uwe „Ontboezeming" in een volgend nummer op te nemen. Uwe positie doet hieraan niets af. en zullen voor de Erven JAN CRAAIJO, te Sprang, bij inzet op Vrijdag 31 Augus tus 1900, bij toeslag op Vrijdag 7 September daarna, telkens des avonds 7 uur, ten koffiehuize van den heer A. A. PEL te Sprang, KOOP 1. Bouwland in de Nieuwstraat onder Sprang, kad. sectie B, no 1295, groot 1.61.60 11.A. KOOP 2. Hooiland in de Driesgen onder Sprang, seclie A, no 120, groot 1.09.70 H.A. KOOP 3. Hooiland in do Driessen onder Sprang, sectie A, nos 338 en 339, groot 1.21.60 H.A. KOOP 4. Hooiland onder Besoijen, over de oude straat, sectie A, no 264, groot 1.1-4.30 H.A. KOOP 5. Hooiland onder Capelle, in de Slobben, seclie D, nos 279 en 281, groot 0.31.20 Alle9 te aanvaarden einde seizoen 1900. Betaling der koopsommen 19 October 1900. Ondergeteekende neemt de vrijheid te herinneren, dat alle soort Net Drukwerk op goed stevig papier door hem voort durend geleverd wordt aan P R IJ Z E N, zeker niet hooger dan die, waarvoor van elders komende concurrenten het aanbieden. Alvorens drukwerk te bestellen, vrage uien eerst prijsopgaaf bij de firma 'oor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden bij mijne benoeming en installatie als Burgemeester van Sprang, be tuig ik mijn hartelijken dank. C. G. H. II. MEIJER. Sprang, Augustus 1900. Den 22 Augustus 1900 overleed te Hilversum zacht en kalm, tijdig voorzien van de Sacra menten der stervenden, in den ou derdom van ruim 76 jaar mijn ge liefde vader de Wel Edele Heer JAN BROUWER ANCHER Jr Waalwijk, Augustus 1900. Mr. M. M. BROUWER ANCHER. Werkende met de nieuwste Materialen Lettersoorten. in liet dubbel de praktijk, in korten tijd per les. Te bevragen bij Steeds is de inteekening opengesteld op den 34en Jaargang der onder redactie en medewerking voor den Uitgever dezes. van Bij deze heb ik de eer ter kennis van het publiek van Waalwijk en Om streken te brengen, dat ik mij van af heden gaarne belast met het leveren van J. VESTERS Jr, F. A. VAN DEN HEU VEL, J. It. VAN DER LANS, MATHILDE, M. VIOLA en andere katholieke letterkundigen. I Als gratis Premie ontvangen de inteeke- fichoenen ïia&r maat, I naren een prachtige plaat, voorstellende, den IN Door prompte bediening en billijke prijzen, hoop ik uwe geëerde gunst waar dig te worden Beleefd aanbevelend, den II. Rozenkrans ontvangende uit de handen van de II. Maagd. De inteekenprijs bedraagt f 3.60, franco per post f 4. OP voormiddags 11 uur, aan de Haven te Waalwijk, teil verzoeke van den heer J. BRAAT te Made, door Verkrijgbaar bij fan PLANTEN, BLOEMEN, BOUQUET l'EN, VRUCHTEN, PAARDEN, VEE en LUXE VOORWERPEN, te houden op 30 Augustus tot en met 1 September. Trekking op Maandag 3 September 1900. 6 HOOFDPRIJZEN, ter waarde van vierduizend gulden, ook naar verkiezing in contant geld te ontvangen. Prijs per lot 25 cent, franco per post 30 cent met prijslijst. Verkrijgbaar bij onze AGENTEN en bij de Directie

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 3