„NOORD-BRABAND" Volteekend maatschappelijk kapitaal driehonderd duizend gulden. Gedeponeerd bi| deNederlandsche Bank Een half Millioen Gulden Voor de Kinderkamer ANSICHTSEARTEN Slaapkamer- AmeublementenBed den, MatrassenDekens IJzeren LedikantenWiegen enz. L C. VAN DER HEULEN ZONEN, HET AARDIGSTE Advertentiën Bericht van Inzet. Bant te Waalwijk Middelkoop te Capelle Tweede - Meisje ANT00N TIELEN, WAALWIJK gevraagd Gemengd Nieuws. Handels berichten. Telegrammen. Ingezonden stukken. Bekendmaking. Schillemans van Belkum te Zutphen. van Waalwijk, Pensmarkt B 32 en 33 's-Bosch. DE NOTARISSEN Koop 1 op 2 3a rf ff 3b rr n 4 u n 5 Maatschappij van Verzekering op het Leven. Gevestigd te WAALWIJK. Opgericht 8 Maart 1843 WERKELIJKE WAARDE. met gezichten van de Groote Straat, Openbare School, Hotel Ver- wiel, van Gend en Loos, Hotel de Twee Kolommen enz. enz, Verkrijgbaar bij Wederverkoopers genieten rabat. VAN die een stok in het voorwiel van een fiets staken. Gelukkig brak de stok. L)e aanra ders achtervolgden den fietsrijders. Een er van was spoedig te huis. De an dere was weldra gevonden en werd erg toe getakeld. De hoed werd totaal in tweefin gesneden, door de jas en de ondetkleeren tot op het vel groote sneden aangebracht. Tot zijn woning is deze persoon achtervolgd, waar de huisgenooten, die zich reeds ter ruste hadden begeven, te hulp moesten komen. Een groot wonder mag het heclen, dat hier geen moord is gepleegd, zoo talrijk waren toch de toegebrachte sneden. Ge lukkig zijn de daders bekend. Baardwijk Woensdag 1.1 hield de Zeer. Eerw.Zeergel. heer Dr. Le Blanc, proffessor aan 't groot seminarie te Haaren eene lezing voor de leden der S', Paulusvereeniging al hier. Trouw waren zij opgekomen. De rede van ZEerw. was heerlijk, aanmoedig, gloed vol, nooit hebben de Baardwijkers nog zulk een spr. in hun midden gehad. Het kan niet anders of het succes van deze heerlijke rede moet groot zijn. In 't volgend nummer waarschijnlijk een meer uitgebreid verslag 'nieromtreut. Besogea, 2 Sept. Met geaoegen kunnen we melden, dat de kermis alhier zonder stoornis en in de beste orde is afgeloopen. De uitvoering van de harmonie '1 Esperance vormde een waardig slot aan de rij van fees telijkheden, welke onze kermis hebben opge luisterd. Het was een waar genot in den sierlijken en schoonen tuin van C. v. Dongen te luisteren naar de heerlijke tonen van de muziek. Vooral La Grande Fintaisie sur 1' opera TannhtLuser, van Wagn«r, werd ver dienstelijk uitgevoerd. Het volk keerde wel voldaan huiswaarts. Dussen, 4 September. Mocht de lanfare Wilhelmina" alhier met de uitvoering op Koninginnedag veel succes behalen, het Matinée, dat zij op Maandag 10 Sept. a. s., den eersten Kermisdag, wenscht te geven, belooft, naar de programma's en de krachten, waarover de fanfare reeds kan beschikken, te oordeelen, niet minder. Deu leden zij een prettige dag en der fanfare vet 1 succes toegewenscht Een tram-incident. De Amsterdamsche briefschrijver van het „Uir. Dagbl." vertelt van een ontmoeting, die een Ned. marine officier op den tram heeft gehad met een Engelsche dame, aldus Een heel lange officier van onze marine s'.ond op het achtei balkon van een eieciri— schen tram tegenover een klein Engelsch missje. Het Engelsch missje droeg een En- gelsch overhemdje op dat Engelsch over hemdje was een Engelsch dasje gestrikt in dat Engelsch dasje stak een Engelsch speldje op hu Engelsch speldje zat een Ei gelsch knopje op het Engelsch knopje zat een En gelsch plaatje, en op dat Engelsch plaatje was te zien het portret van lord Roberts. De maiine officier keek, heel uit de hoogte van zijn lengte naar lord Roberts, die zat op het Engelsche knopje enz.Het Engel sche missje zag dat de knappe marine officier naar haar keek, vond hem wel aardig, keek naar hem op Maar met langzame waardigheid wendde de marine-officier het hoofd af. Teleurstel ling daar beueden in het Engelsche kamp. Een oogenblik later voelde het missje op nieuw den blik van den marine officier. Gejaagd keek ze op Maar met een melankoliek verwijt wendde de lange zee-Mars ten tweede male het hoofd af. Hevige teleurstelling en blozing in het kamp van lord Roberts. En ten derde male Toen grabbelde plotseling het Engelsche missje zenuwachtig onder haar kinnetje en in het volgende oogenblik was lord Roberts verdwenen. Waarop de'Hollandsche marine officier zich in positie stelde, de hand aan zijn uniform pet bracht en zei „Thank you Ik zou daarom over het coucours te Zeist zeker gezwegen hebben, daar vele andere bezigheden mijn geheele aaudacht vorderen, wanneer niet mannen van gezag, gelijk G A. Hcinze, Wouter Hutschenruijter en zoo vele anderen, die de Jury te Zeist ui'maakten me hier tot spreken dwongen. Uw verslaggever plaatst toch den Heer Kessels, in zijn oog de booze man, op een voetstuk, waarop geen der Jury-leden, noch hij zelf, zich gaarne geplaatst zag. Hij zegt toch: wanneer gij en uwe des kundige collega's om de Jury-tafel zijt g* zeten en uitspraak zult doen in een rnuziek- wedstrijd, dan is er onder de mededingers of onder de aanwezigen geen idee van mis trouwen, dan is er volkomen vertrouwen in de uitspraak, die over uwe lippen komen zal. Maar zoodra de heer Kessels in uw midden verschijnt is de illussie weg erz. enz." Dus, alle Jury-leden zien tegen den Heer K. op, als tegen een koning, niet als vrije mannen, maar als slaven, die gebiologeerd worden een niet zeer vleiend oordeel over de rechtschapenheid en het gevoel van eigen waarde van zoo vele kun-tkenners. Hier tegen moet ik met alle kracht protesteeren. Al het overige laat ik buiten beschouwing. Geloof mij met de meeste hoogachting. Uwen Dw. Dr. RICHARD HOL. Voorzitter in het Concours te Zeist wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85). Zijnde het voormeld besluit tot heffing van waaggeld iu de gemeente Waalwijk, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 25 Juli 1900, No. 35, bij hetwelk de verordening op de invordering is aangehaald. En is hiervan afkondiging geschied den 19 Augustus 1900. De Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, Do Burgemeester J. TIMMERMANS Wz. (W. B.) De Secretaris, F. W. VAN LI KM PT. en maken bekend dat de bouw- en hooi landen van de erven JAN CRAAIJO, gelegen onder Sprang, Besoijen en Capelle zijn in bod gebracht als volgt Voorspoedig bevallen van een welgescha pen dochter P. VAN 1E RSEL-TIMM ERM ANS, Waalwijk, 1 September 1900. In een protestantsch gezin te TILBURG wordt tegen 1 October of later, een net geschikt met kinderen om te gaan en bekend met naaien en strijken. 1 1200. 1500. 850. 450. 1200. 150. Vrijd&g 7 September 1900, 7 uur, bij den heer A. A. PEL Toeslag des avonds te Sprang. Koopen 3a en -3b worden ook gecombi neerd algeslagen. Dagelijks kan ten kantore van Notaris RANT verhoogd worden. Snelheid van den trein de snelheid van Hoe kunneu reizigers spoortreinen weten De rail waarover de wielen van den wagen loopen wordt door den last regelmatig iets neergedrukt. Daar de volgende rail, die nog vrij is, daardoor iets hooger ligt, ontslaat bij den overgang vau de waggons van de eene op de andere rail een hoorbare stoot, een van die tikken, waaruit het bekende regelmatige klapperen,^ dat men in een iu beweging zijn- den trein hoort, ontstaat. Uit dat geluid kan men gemakkelijk de snelheid van een trein berekenen. Er worden drie soorten van rail gebruikt, en wel van 6, 9 en 12 meters. Men moet nu aan den conducteur vragen, welk type van rail op een bepaalde lijn wordt gebruikt. De reiziger moet dan de getallen 22, 33 en 44, op eeuvolgende veelvouden van 11, onthouden. Zoo veel tikken of stooten, als nu de waggon op 6 meter rail in 22 secou den laat hooren, zooveel kilometers legt de trein per uur af. Bij rails van 9 meters moeten de stooten gedurende 33 seconden bij rails van 12 meters gedurende 44 secon den geteld worden. Telt de reiziger b. v. bij rails van 12 meters in 44 seconden 50 stooten, dau heeft de trein een snelheid van 50 K. M. in het uur. Ontboezeming. De hoofdplaats van Schoenbedrijf, Is Waalwijk, buiten kijf 't Is leêr en schoenen, schoenen, leêr, Niets anders om het lijf. 't Is Schoenfabriek en Looierij, Al wat men hier ontwaart De industrie is zeker groot, En ook wel noemenswaard. Fabrieken hier, Fabrieken datfr, Ja als bij tooverslag Dus hierin, dit is zonneklaar, Vooruitgang elkeu dag. 't Handwerk gaat meer achteruit, *t Is jammer, 't moet gezegd Het meeste die hieronder lijdt, Is kleine baas en knecht. 't Is prettig om het aan te zien, Hoe steeds voor dag en dauw, 'n Schoenmaker aan zijn werkstoel zit, Bij hem ook zijne vrouw. Al werken zij tot 's avonds laat, 't Geett maar een karig loon, Tuch heerscht er steeds tevredenheid, In hunne kleine woón. Vereenigingen bij de vleet, Heeft Waalwijk in bezit 'n Liedertafel, eerste klas, Dit geef ik zwart op wit. Twee Harmouiên, goed'bezet, Doch «l'Espérance> vooraan Ze is met meen'gen eersten prijs, Naar Waalwijk weer gegaan. Een toeval wilde echter nu, In het concours te Zeist, Dat Waalwijk, nu voor d' eerste keer, Niet I was op de lijst. Verschooning, waarde Abonné's Ik eindig dezen keer, Wees met dit weinigje tevreên, Een volgend maal wat meer. GLASGOW, -I September. De ambtenaar van den geneeskundigen dienst maakt bekend dat 13 pestlijders iu het hospitaal liggen, er zijn buitendien 103 verdachte gevallen onder toezichtgisteren waren die getallen onder scheidenlijk 12 en 89. MASEROE, 3 September. Ladybrand wo dt omsingeld door commando's onder Fourie, Grobbelaar, Lemmer en Haasebroek en 200 verkenners van Theron. De bezetting heefi haar leeftocht verbrand om te verhinderen dat hij de Boeren in handen valt, Als de stad genomen wordt, zal de toestaud van de bezetting hachelijk wezen. Generaal Hunier komt met allen spoed te hulp. LONDEN, 4 September. Roberts seinde eergisteren uit Belfast over een aantal reeds bekende gevechten. Hij meldde dat kleine commando's, hoofdzakelijk behoorende tot de Wet's leger, in den laaisten tijd zeer roerig zijn geweest in den omtrek van Jo hannesburg. Een detachement van de kolo niale ruiterij is van Zeerust naar het district Krugersdorp gelrokken, door een zeer op roerige streek, en kwam verscheiden malen in gevecht; de veiliezen der Engelschen be droegen ongeveer 60 man de Boeren leden zware verliezen. BADFONTEIN, 3 September. Buller is gisteren met de Boereu slaags geweest in de bergen ten zuiden van Lijdenburg. Botha was met 2000 man bij de Boeren, die den geheelen dag een pas bezet hielden. Bij de nadering van de Engelsche ruiterij openden de Boeren het vuur met drie long-toms en een ver-dragend stuk geschut. De Engel schen bezetten met een batterij rijdende artillerie een stelling op den rechtervleugel, van waar zij eerst bij het vallen van den avond konden terugtrekken. Het geschut der Boeren vuurde den geheelen dag. In aanmerking genomen dat zij in een kuil la gen, leden de Engelschen geringe verliezen Ook op den linkervleugel raakte de Engel sche infanterie slaags met de Boeren die zich iu kreken verscholen hadden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). H. Ook een Volkskiied. (Wijze Transvaalsch Volkslied.) Kent gij dat Volk, dat vrijheid siert, Schoon vast aan Haar gehecht, Die Neerland in Gods plaats bestiert Met wijsheid en naar recht. Komt Weg met sociale zotten Wij leven vrij en blij, Geen Waalwijker laat zich bedotten Dat vrije Volk zijn wij. Kent Gij de plek, waar ied're stand Bij Godes zegen groeit, Waar met de bloem en vrucht van 't land Het Godsdienstleven bloeit. KomtOns Kan nooit een Troelslra lijken Zijn leer ontrooft den schat, Gods hand zal onze plek verrijken, Daar is ons bakermat, Die schoone plek die schoone plek, die is [ons bakermat. De Vereeniging Doele Wilhelmina PresidentA. GLOUDEMANS. Den Haag, 2 September 1900. Aan de Redactie van de Echo van het Zuiden Hooggeachte Heer Redacteur Wanneer ik nogmaals uwe gastvrijheid in roep voor een paar regels in uw geacht blad, dan is 't me niet om het laatste woord te doen, dat een Redactie moeilijk aan een vreemde verleenen kan ook niet uit vechtens lust, daar ik hoe langer hoe meer gevoel dat vrede des gemoed» almede een der grootste factoren is voor het geluk van den mensch GORINCHEM, 3 September. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteeJde voor Ristarwe f 7.a 7,25, roode dito f 6,50, a 6,75 witie dito f 6,70, ft 6.80, inl. rogge f 5,90 a 6,— buitenl. dito f5,75» 5,90, gerst i 4,70 a 4,80, haver f3,60 A 3,75 duiveboonen f6,75 a 7.—, blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 260 runderen, 16 nuchtere kalveren, 26 vette varkens en 625 biggen. le qual. Kalfkoeien f190 A 200 Kalfvaarzen f 140 a 170 Melkkoeien 1130 150 2l/s jarige ossen f150 A 160 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 k 60 Graslcalveren f 30 A 40 Nuchtere knlv. f 11 i 13 Aangevoerd 27 vette varkens vun 20 a 22 ct per half kilo, 625 biggen van 1 6,— a 10.— per stuk. Aangevoerd 0 schapen en lammeren; scha pen f A en lammeren f0 a f 0.per stuk. Eieren f 1.a 1.10 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per >/j kilo. ROTTERDAM, 3 September. Rogge. Vlamnsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f5.a 5.75. Dito mindere f0.0. Gerst. Zee«w9ch, Flakk. en Overm. Witern f7.— A f7.75; beste Zomer- f7 25 A f7.75. Haver. De beste f2.25 a f3.—. Blauwe erwten. De beste f6.50 a f8.65. Paardenboonen. De beste f0.— A 0. Duivenboonen van f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch znk- goed f0.— A 0.Zomerzaad f 10.50 A 11.75. Kanariezaad f 6.50 a f 7-50. Bruine booDen de beste f0.A f0. Witte boonen de beste f0.a f0. ROTTERDAM, 4 September. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 42 paarden, 1 veulen, 0 ezel, 1481 magere en 474 vette runderen, 540 vette, 59 nuchtere en gras- kalveren, 2 schapen of lammeren, 0 varkens, 190 biggen, 0 bokken of geiten. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen le kw. 33c., 2e kwal. 29 c., 3de kwal. 25 c. Ralveren le kw. 40 c., 2de kw. 37 c., 3de kw. 33 c. Alles per halve kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen. Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f23.p. ton. v bruinblanke Bergertraan f28. r blanke Bergertraan f30.— v Maaslevertraan fu t Groenlandsche Robbentraan (sraeertraan) in petroleum lusten van pl. ra. 190 L. in fewone fusten van pl. m. 00 L. f 00.— p. 100 L. Nat. Med. levertr. le soort f p. ton. r (stroogeel 2e f35.— p. ton. Stooraroedicinale levertr. 1 e f45.p. ton. Bij afname van 6 en 12 tonnen geniet men aan zienlijk rabat. Goedgekeurd bij Koninklijk i csluit van 15 Juli 1895 No. 41. Verzekert bij overlijden en bij leven op vooraf bepaalden tijd tegen jaar- lijksche, halfjaar!,, driemaandel., maand- en weekpremiën. Op alle plaatsen in Noord-Brabant door Agenten vertegenwoordigd AFKONDIGING. De Burgemeester en Wethouders van Waalwijk doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 8en Mei i900, zijn vastgesteld de volgende verordeningen A. .Besluit tot heffing van eene plaatselijke belasting voor het gebruik van de waag binnen de gemeente Waalwijk.' Artikel 1. Er wordt van hen, die gebruik maken van de door de gemeente daar te stellen waag, geheven eene belasting onder den naam van waaggeld,» Art. 2. De belasting bedraagt: van levend vee j er stukf 0.20 geslacht vee per stuk- 0.10 varkens en kalveren, levend of geslacht en halve varkens per stuk- 0.10 Van alle in dit artikel niet genoemde voor werpen Voor iedere 25 kilo of onderdeel daarvan tot een maximum van 100 kilof 0.02 Voor iedere 50 kilo of onderdeel van 50 kilo daarboven f 0.01 meer. B. .Verordening op de invordering van het waaggeld.' Art. 1. Het waaggeld moet dadelijk bij het gebruik maken van de waag door dengene, die de zaken ter weging aanbiedt, in handen van den waag- meesler worden voldaan. Art. 2. De waagmeester, door Burgemeester en Wet houders te benoemen, of een ander daartoe door hen aan te wijzen ambtenaar, zal iederen Zaterdag het in de afgeloopen week ontvangene aan den Gemeente ontvanger afdragen, nadat eene duor hem in te leveren specifieke lijst door Burge meester en Wethouders voor gezien isgeteekend. Art. 3. Het waaggeld, voor zoo ver het niet dadelijk mocht betaald zijn, zal worden ingevorderd over eenkomstig de artikels 258 tot en met 262 der is het geïllustreerde maandblad voor het kleine Volkje, dat aan houden. moeders overvloedig stof geett om hunne kleinen bezig te Het bezien der mooie -plaatjes, het voorlezen en luisteren naar de rijmpjes en vertelseltjes, het nateekenenen of wel het kleuren der voor dat doel geschikte plaatjes bevordert de vroolijkheid, voorkomt verveling en behoort tot de gezellige bezigheden in den kinder- kring. Elke maandelijksche aflevering vormt een allerliefst boekje met een groot aantal, aan het rijke kinderleven ontleende plaatjes. voor kinderen van vier tot verzuime niet om op „Voor //Voor de Kinderkamer" is bestemd zeven of acht jaar. Wie kinderen heeft de Kinderkamer" in te teekenen. Voor de Kinderkamer heeft, - en het is wel de grootste lof, dien men er aan geven kan, geen aanbeveling noodig( de herinnering van ou deren aan de aangename uurtjes, die het hunnen broertjes en zusjes in de kinderkamer heeft bezorgd, is ruimschoots voldoende en zegt beter dan ï;le woorden, hoe de Schrijver den juisten kindertoon weet te treffen. Voor een geheelen jaargang van 12 maandelijksche afle veringen is de prijs slechts f 1.80 (franco per post f 2,10.) Men kan bij alle Boekhandelaren inteekenen. Naar plaatsen waar geen boek handel is, geschiedt de levering geregeld en franco per post door de uit gevers i* i Specialiteit P. S. Op Zon- en Feestdagen zijn de Magazijnen GESLOTEN. I 'l i

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 3