China. BUITENLAND. Engeland. Italië. België. Frankrijk. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. door De Wet aan Theron geschreven, op het lijk van een officier. Volgens bericht van particuliere zijde uit Lijdenburg van Vrijdag, hebben de Boeren, nadat zij de stad ontruimd hadden, zich ver deeld in twee troepen, waarvan de eene, voorzien van een kanon en twee mitrailleuses, in Noordoostelijke richting op Pelgrimsrust is getrokken en de andere ouder generaal Bitha zich met twee kanonnen heeft gediri geerd op Spitskop teD noordwesteu van Lij denburg. De weg naar Pelgrimsrust werd bezet gehouden door 2000 Boeren ter ver traging van den opmarsch der Engelsche verkenners. Van Spitskop uit hebben de Boeren Vrij dagnamiddag Lijdenburg gebombardeerd. Eerst hebben zij hun geschut gericht op de twee legerkampen, aan weerszijden van de stad opgeslagen en daarna de stad zelf. l)e Engelschen antwoordden onafgebroken. Men meent dat de verliezen aan beide zijden ge ring zijn. Op goed gezag wordt gemeld, dat onder de papieren welke te Pretoria in beslag zijn genomen van de Ned. Zuidafrikaansche Spoorweg Mij, zich een belangrijke briefwis seling bevindt met het Bestuur der Maat schappij te Amsterdam, waaruit blijkt, dat de Maatschappij een werkzaam aandeel in den oorlog heeft genomen aan de zijde der Boeren De Maatschappij veranderde hare werkplaat sen in arsenalen voor het herstellen van kanonnen en het maken van projectielen zij betaalde hare ambtenaren die op com mando waren, exploiteerde de lijnen in de Kaapkolonie en Natal tijdens die in handen der Boeren waren, en vernielde ze toen de Boeren genoodzaakt waren terug te trekken. Volgens inlichtingen uit verschillende bron, voornamelijk van Boerenzijde, zouden een aantal burgers nog besloten zijn om gemeen schappelijk op te trekken naar het Duitsche grondgebied. In een telegram uit Johannesburg wordt melding gemaakt van eeu gerucht dat Kru- ger en Steyu naar Delagoabaai gevlucht zijn. Eeu telegram van Roberts Zondag afge zonden, zegt dat French tegenstand ontmoet heeft op zijn geheelen tocht van Carolina in de richting van Bamerton. Hij verdreef de Boeren achtereenvolgens uit drie stellin gen. Buller viel Zaterdag een vijandelijke stelling aan, op een steilen bergrug, aan den weg naar Spitskop gelegen, 1500 voet hoog. De positie werd stormenderhand genomen door de infanterie, gesteund door het geschut vuur. De Boeren trokken terug met aan zienlijke verliezen die der Engelschen waren 13 dooden en 25 gewonden. De mijnraaatschappijen aan den Rand zullen 300 waggons bestellen, die bestemd zijn voor het vervoer van kolen. De wag gons kosten 150.000 pond sterling. Een schoone Engelsche jonge dame, miss Thompson, heeft een eind aan haar leven gemaakt, door in Zwitserland iu eeu afgrond te springen, omdat zij bericht had gekregen, dat haar verloofde, die officier was in het leger van lord Roberts, in eeu gerecht met de Boeren gedood was. Het heet, dat het doel van de komst van generaal Baden—Powell te Kaapstad is, met den Hoogen Britschen commissaris van Kaap kolonie, sir Alfred Miluer, te beraadslagen over de vorming van een militair politiekorps in de geannexeerde landen. De Daily Mail verneemt uit Ficksburg De Engelschen hebben den 25en Augustus Bethlehem en Fouriesburg ontruimd en daarna Senekal en Ladybrand. De Boereu hebben die vier plaatsen weer bezet. Te Ficksburg verwacht men dagelijks een Boerenaaural De Engelsche troepen die te Harrysmith waren, zijn de Engelschen die te Ladybrand belegerd waren, te hulp gekomen. De Boe reu, die Ladybrand belegerden, hadden, naar het heet, negen kanonnen en een paar maxims. De Engelschen hebben gebrek aan ruiterij. Te oordeelen naar wat de meer of min goedingelichte politieke organen in de ver schillende landen weten te vertellen omtrent de houding der mogendheden tegenover Rusland's voorstel tot ontruiming van China en van ituslaud's houding tegenover Duitsch- land's weigering tot ontruiming der Chinee- scke hoofdstad, zou men tot de gevolgtrek king kunnen komen, dat sedert de laatste etmalen alles koek en ei is eu dat de staat van zaken met betrekking tot de tegenover liet ontruimingsvoorstel te volgen gedragslijn veel gunstiger is, dan men oppervlakkig geneigd zou zijn te meenen. Uit de zee van geruchten valt op te maken, dat aan beide zijden wat toegegeven zal worden en zelfs wordt beweerd, dat Rusland van het plan tot ontruiming zal afzien. De mogend heden, die tegen het Russische voorstel ge kant zijn, zouden dan besluiten, niet al haar troepen te Peking te laten, doch slechts een klein gedeelte, terwijl het grootste deel naar Tientsin zou teruggaan. Amerika zou reeds een schema hebben ontworpen, in hoofdzaak hierop neerkomende, dat de wachten der gezantschappen in Peking zouden ge bracht worden op een totaal van 1000 man. Buiten de muren van Peking zouden 2.500 man gelegerd worden en te Tientsin zou men 20.000 man stationeeren. Rusland zal wel ooren hebben naar dat plan. Nu zal men voor de tweede moeilijkheid komen te staan het doen van voorstellen aan China De Japansche legatie te Was hington heeft voor zeker medegedeeld, dat de keizer van China prins Tsjing heeft op gedragen, vredesonderhandelingen te openen, Prins Tsjing, die als een man van groot gezag beschouwd wordt, omdat hij een kei zerlijke prins ip, beeft van den keizer direct last gekregen, zich onverwijld naar Peking te begeven en reeds zou hij met een escadron Japansche cavalerie, als escorte, derwaarts getogen zijn. Ook Li Iloeng Tsjang is door een keizerlijk edict, dateerende van 14 dagen her, benoemd tot buitengewoon gevolmach tigde met de opdracht, de moeilijkheden te regelen, terwijl Li zou mogen haudelen op eigen gezag, zonder ruggespraak met den keizer, een blijk van groot vertrouwen. Ten slotte wordt medegedeeld, dat Japan zal deelnemen aan de bezetting van Sjanghai met landtroepen en in afwachting maar vast 600 mariniers en matrozen heeft ontscheept Li-hoeng-tsjang heeft aan de mogendheden de geloofsbrieven gezonden van de Chinee- sche commissarissen die tot vredesonderhan- delaars aangesteld zijn. De besluiten zijn afkomstig van het keizerlijk hof en hun gel digheid zal wel niet betwist worden. Uit Washington wordt gemeld dat Woe-ting-fang aan het ministerie van buitenlandsche zaken eeu keizerlijk besluit heeft overhandigd, ge- dagteekend van veertien dagen geleden, waarbij L:-hoeng-tsjang volmacht wordt ge geven om den toestand geheel te regelen. Hij heeft de bevoegdheid, voorwaarden vast te stelleu zooals het hem gelieft, zonder zich eerst tot den Keizer te moeten wenden. De geloofsbrieven zijn van dien aard dat bezwaren tegen Li hoeng-tsjang's macht om als vredesonderhandelaar op te treden, er door te niet gedaan worden. De Chineesche oorlogscorrespondent van de Lokalanzeiger seint dat in het keizerlijk paleis te Peking verscheiden rapporten ge vonden zijn, aan de Keizerin Regentes ge richt, met nauwkeurige opgaaf vau het getal christenen dat iederen dag gedood werd ook vood men een proclamatie van den mi nister van politie Tsjoeng-li, gedateerd van Juli, waarbij deze voor het inleveren van een mannclijken christen 50 taels uitloofde, voor iedere christenvrouw 50, voor ieder kind 30 taels. Tsjoeng-li was toch reeds te Peking in hechtenis genomeu, op sterk vermoeden van medeplichtigheid aau den moord van Ket- teler. Wolffs bureau verneemt uit Sjanghai, d.d. 7 dezer, het volgende Dr. Velde, de dokter van het Duitsche gezantschap, heeft uitgemaakt dat v. Ketteler, de gezant, een schot in de keel had gekre gen, dat onmiddelijk den dood ten gevolge moet hebben gehad. De moord werd ge pleegd tegen negen uur 's ochtens. De ge zanten hadden te negen uur om een onderhoud met het tsoeng-li-jamen in het jamen verzocht, ten einde te protesteer»» tegen de verbanning van de diplomaten door de Chineesche regeeriug. Zij kregen echter op huu verzoek geen antwoord, en dat was de eenige reden dat niet naar het jamen gingen, niet de vrees voor eeu aanval dien zij niet kondcu vermoeden. Zij hadden Ket teler ook niet gewaarschuwd, toeu deze in gevolge een audere afspraak het tsoeng-li- jamen alleen wilde opzoeken. Bij de begrafenis deed de vicaris—generaal Tralius dienst als geestelijke. De Ametikaausche gezant hield een aangrijpende lijkrede. De diplomaten waren voltallig erbij tegenwoor dig. Prins Tsjing's troepen hebben tegen de Boksers gevochten. Joeug—lei's houding is dubbelziuning. Zijn troepen vochten tegeD de gezantschappen. Het officieele bulletin vermeldt dat nog een pestlijder naar het hospitaal gebracht iseen verdacht geval is als pest herkend. In het geheel liggen er 16 lijders in het hospitaal, 112 menschen zijn onder genees kundig toezicht. Naar aanleiding van 't bericht in de Brussel3che bladen, dat Koning Leopold afstand zou doen van den troon 't geen wederom door andere werd tegengesproken, beweert le Memorial diplomatiqe, uit waar schijnlijk juiste bion, dat Leopold de stelsel matige oppositie, moede zou zijn, die gevoerd wordt tegen zijue plannen betreffende de marine, den oorlog cn den Congo etc. De Tentoonstelling werd Vrijdag der vo rige week bezocht door 298.437 en Zaterdag door 245.995. personen. Zondag, de negende September, houdt het reco'd de Tentoonstelling is op den 148en dag (57 dagen voor de sluiting) be zocht door 600.381 personen, van wie 103.523 op de bij—tentoonstelling te Viucenr.es, terwijl cr 12.673 personen kwamen des morgens voor tien uur (twee tickets), 376.561 tusschen tien uur v.m. en zes uur D.m. en 56.684 des avonds na zes uur. Met Pinkster zondag zijn er 515.700 bezoekers geweest, met Pinkster-Maandag kwamen er 514.668 met Hemelvaartsdag kwamen er 458.111 en met het Venetiaansche feest (18 Augustus 1.1.) 428.043. De tickets hielden zich, on danks den enormen, overweldigen toevloed, op 40 centimes. Zoo is dan nu het gemiddelde bezoek per dag van 1889, reeds overtroffen met dertig duizend. Reeds hebben 10.500 burgemeesters de uitnoodiging tot deelneming aan het banket op de Tentoonstelling aangenomen terwijl, bij de vorige Tentoonstelling (iu 1889) niet meer dan 9500 burgemeesters aanzaten. De senatoren en de afgtvaatdigden zullen ook uitgenoodigd worden en ze zullen plaats ne men bij de burgemeesters van het door hen verlegenwooidigd wordende departement. De zaal, welke voor dit feestmaal wordt gebouwd, zal een halveu kilometer lang zijn, terwijl voor de bediening worden ingericht een lo- caliteil over 4000 vierkante meter, alsmede zeven reuzenkeukens. Het menu zal tien schotels bevatten en elke gast krijgt vier glazen, terwijl tachtig duizend flesschen wijn en mineraal water ter beschikking zullen staan. Gerekend is voorts op het gebruik van 12.000 flesschen enkelen wijn, 2000 liter koffie, 500 flesschen ouden champagne van de allereerste kwaliteit en ettelijke honderden flesschen verschillende likeuren. Een en ander zal worden opgedieud iu 60.000glazeu en 180.000 borden eu wel door 200 schenke s, 150 koks en 1500 bedienden, terwijl een paar wiel rijders de orders zullen overbrengen naar de keukens. Het Noorsche stoomschip Hertlia is van Hammerfest naar het zuiden vertrokken met de Stella Polare op sleeptouw, het schip dat den hertog der Abruzzen aan boord heeft. Prins Luigi, hertog der Abruzzen, was den 12en Juni van het vorige jaar uit Chris- tiania naar de wateren van Spitsbergen ver trokken, om een langdurigen ontdekkingstocht te doen. Zoodra zijn oom, koniog Humbert, vermoord was, zijn er pogingen gedaan om den prins op te zoeken. Het schip was in de Tafelbaai door 't ijs geheel op het land geschoven en de scheeps— ruimte gansch met water gevuld. Men her stelde 't wel zoo goed mogelijk, doch er bleef een lek. Toen werd een tent opge slagen, met een zeil van 't schip overdekt en men zette die tent, waarin een kachel werd gestookt, op planken, die van 't schip waren losgemaakt. Maar bij een koude van 7 graden onder 0 sneeuwde het zoo hard dat de tent, die 5 M hoog was, den eersteu nacht reeds door den sneeuw omringd was. Vier expedities werden uitgezonden één daarvan kwam niet terug, twee bleven 24 en 105 dagen weg. De laatste, uit kapt. Cagni en drie man bestaande, bereikte 86 gr. 33 min. N. breedte en richtte eenige depots op voor de in 't ijs verdwaalde reizi gers der vermiste expeditie. De hertog der Abruzzen heeft twee vingers verloren, die afgevroren zijn. De wetenschappelijke re— sultateu der expeditie worden echter bevre digend geacht40 bcereu en een walrus zijn gevangen. Nader wordt gemeld De „Stella Polare" het stoomschip waarmede de hertog van Ambruzzen een reis heeft ondernomen naar de Pool is in Tafelbaai door het ijs op land geschoven, zoodat het ruim geheel met water gevuld werd, door de indrukking van eeu zijde van het schip over een uitgestrektheid van U/4 voet. De expeditie heeft 86 gradeu 33 Noorderbreedte bereikt, terwijl Nansen slechts tot 86 graden 14 kwam. Een viertal expe dities zijn ondernomen, waarbij 1 Noorsche machinist en 2 Italianen zijn omgekomen. Gisternamiddag verliet de „Stella Polare" Tromsö. Uit Bucarest wordt gemeld, ondanks alle loocheningen van Bulgaarsche zijde, dat er op de Bulgaarsche grens dadelijk militaire bewegingen worden waargenomen. De posten zijn allerwegen versterkt en de forten worden in staat van verdediging gebracht. Het heet. dat de Rumeensche regecring een nota heefi gericht naar Sofia, waarin geéischt wordt terugtrekking van het beleedigende démenti der „Agence Télégraphiqe bulgare", terwijl tegelijkertijd een nota is gericht tot den sultan en een rondschrijven aan de mogend heden, die het tractaal van Berlijn hebben onderteekeud. Tevens zou den vertegen woordiger le Sofia zijn opgedragen, zoo uoodig zijn pas te vragen aan de Bulgaarsche regeering en ouverwijld te vertrekken. Men kan niet met recht en reden beweren dat de uitbreidingspolitiek der Amerikaausche regeering tot dusver heel verblijdende en aanmoedigende resultaten heeft opgeleverd Waarschijnlijk is het geen toeval, dat juist iu deze dagen van de kiescampagne, waarbij het ook wel een beetje gaat om de vraag vóór of tegen imperialisme, telkens opnieuw gegevens worden openbaar gemaakt, aau- gaande de negatieve resultaten op Cuba en de Philippijnen en de positieve onkosten aan menschenlevens en aan geld. Zoo heet het nu weer, dat de Amerikafbsche troepen vermoedelijk heel veel te lijden heb ben van de ziekten, welke voortvloeien uit het regenseizoen voor niet-geaccliraatiseerden, wat men afleidt uit de uitzending van een groot aantal dokters. Dan wordt haarfijn uitgerekend, dat de Philippijnsche eilanden de Unie komen te staan op 750.000 dollars per dag of wel 1,875.000 gulden, zoodat tot dusver aan de campagne op de Philippijnen zou uitgegeven zijn vierhonderd millioen dollars. En het verlies aan menschenlevens is ook e )orm dooden 5918, overleden aan ver— w. ndingen of ongelukken 364, overleden aan ziekte 1631, totaal aantal dooden 2593 het totaal aa. tal gewonden 2343. Het "departe ment van oorlog te Washington heeft in de laatste zes maanden geweigerd de ziekenlijs teu te publiceeren om militaire redenen naar het heet, terwijl gansch de Uuie met belangstelling en in spanning verbeidt alles wat haar burgers aangaat. De oostkust van Noord-Amerika is bijna over haar geheele uitgestrektheid door een orkaau geteisterd, zooals in de laatste vijftig jaren niet is voorgekomen. Na een 7-daagschc periode van tropische warmte daalde eens— klaaps tegeu den avond de thermometer in een tijd van 10 minuten niet minder dan 14 graden C. en tegelijkertijd stak de wind op. die in eeu minimum van tijd met een snel heid van 100 kilometer per uur tot een orkaan aanwakkerde. De straten van New- York waren letterlijk oubegaanbaar. Op 20 verschillende plaatsen ontstond door het inslaan van den bliksem brand. Veertien persouen werden door den bliksem getroffen eu verscheidenen verdronken iq de haveus, niet het minst daardoor dat een aantal pleziervaartuigen door den storm werd ove.— vallen. De kust is met wrakstukken bedekt. In Pennsylvanie kwam een sneltrein in botsing met een begrafenisstoet, die in den spoor— wegtuuoel beschutting voor het weer had gezocht, en doodde 15 menschen, terwijl er vele werden gewond. In Brooklyn werd een aantal menschen iu den trein door het hemelsvuur getroffen, terwijl in Burfalo alleen voor 3j/2 millioen gulden aan koren ver brandde. Het verkeer is overal gestoord van Canada af tot Florida, vele duizenden mijlen het land in. De schade beloopt tot in honderden millioenen. De World bevat een telegram van den gouverneur van Texas, die meldt dat volgens bij hem ingekomen bericht omtrent 3oOO menschen het leven verloren hebben te Gal veston, tengevolge van den wervelstorm. De schade, aan eigendommeu toegebracht, is ontzaglijk, naar schatting 50 millioen. WAALWIJK, 12 September 1900. S. I). A. P. Tengevolge van de slechte ontvangst, die te Waalwijk den heer Troelstra c. s. van wege de bevolking is te beurt gevallen zal, blijkens mededeeling iu „Het Volk/' de mondelinge openbare propaganda der sociaal-democraten in die streken voorloopig diet worden voortgezet en zal naar andere middelen worden omgezien. Bekroond. Mocht de lirma M. en G. van Son te Waspik de onderscheiding genieten, dat hunne zoolleeriuzending op de Parijssche tentoonstelling persoonlijk met eene gouden medaille werd bekroond, in de Halle aux cuirs van 2 September lezen wij onder het opschrift, „Collaborateurs* (mede werkers) classe 89, Cuirs et peaux, dat aan hunnen meesterknecht Hubertus Tabbers, als zooda- ning eene zilveren medaille is toegekend. 5c Nat. Verloting. Iu de Nationale Verloting van Land- en Tuinbouw, gehouden te Tilburg 3 Sept. 1.1., vielen de volgende hooldprijzen ten deel aan No. 21344 aan Jos. de Kroon, landbou wer te Made en Driinmelen, 8 vaarzen, waarde f 200U. No. 29471A aan J, Flinters, Loosduinen, 1 dogcar met raspaard en tuig, f 900. No. 43774 aan Freule de Beaufort, Doorn bij Utrecht, 2 vaarzen f 400. No. 20840 Mevrouw Wed. Bücker, Gro- uingen, 2 Gustevaarzen, f 300. No. 22449 Norbertus Leenhouwers, Til burg, 17rjarig zwart paard, f 250. No. 38451 W. Höfkens, Tilburg, 1V3 jarig paard, f 250. No. 26523A J. van den Hout, Turn hout, 1 fraaie Ponney met dogcar en tuig, f 350.—. No. 11455A J. Leijten, Tilburg 1 Har monium f 250. No. 29733 A. vau Berkel, Oudenbosch, 10 vette schapen, f 250. De overige 591 prijzen vindt men op de trekkiugslijstmen wordt vooral herinnerd dat aan de verloting een supplement van 10 0 prijzen is verbonden waardoor een A aan sommige nummers is toegevoegd en alzoo met en zonder A op de lijst kunnen voorkomen, men gelieve daar voor al op te letten bij het opzenden der win nende loten. De prijzen worden verzonden in volgorde zooals die inkomen en zullen allen binnen acht dagen worden verzonden. Vredesconferentie. De Tsaar heelt in antwoord op het telegram de vorige week hem gezonden door verte genwoordigers van verschillende mogendheden bij gelegenheid van het nederleggen der akten van bekrachtiging van de overeenkom sten der Vredesconferentie, het volgend telegram in het Fransch gericht tot den minister van buitenlandsche zaken, den heer de Beaufort: Wil aan de vertegenwoordigers der te 's-Gravenhage saaragekoinen mogendheden tot nederlegging van de akte van bekrach tiging der overeenkomsten en verklaringen den 29 Juli 1899 onderteekend, Mijnen op rechten dank overbrengen voor het uit spreken van hunne goede gevoelens ten Mijnen aanzien. Geve God dat de werkzaamheden, waaraan die heeren zulk een levendig aandeel heb ben genomen, tot grondslag mogen strekken van de stichting, zij het zelfs ook eerst in een verwijderde toekomst, van den wereld vrede, doel van alle christelijke beschaving. N i c o 1 a a s. Onze gezant in Chinu. Aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip Holland, dat 7 dezer te Sjanghai is aan gekomen, hebben naar wij vernemen, behalve de minister-resident Knobel, van Peking de reis medegemaakt de zaakgelastigde van Oostenrijk-flongarije aldaar en mevr. von Roothorn, zijne echtgenoote. De Minister van Buitenlandsche Zaken ontving Woensdagavond van den heer Kno bel, minister resident te Peking, volgend telegram Chefoo 4/9 10, 30 voorin. ^Ver- trek met kruiser Holland naar Sliaugai. Zal aldaar wachten op uwe eventueele instructiën en zoo spoedig mogelijk per brief verslag zenden. Duisberg bij mij. Knobel." NederlandsoU vee in Frankrijk. Op de Parijsche tentoonstelling te Viu- cennes zijn door de jury aau de inzending van 30 stuks paarden van de Nederlandsche paardenfokkerij toegekend3 gouden, 3 zilveren en 3 bronzen medailes, terwijl aan geldprijzen een bedrag v^p 6200 francs is behaald. De commissie die hier te lande deze paardengroep voor de wereldtentoonstelling heeft bijeengebracht, heeft dus alle haar werk. eer van Onze murine. De minister van marine heeft bij de Tweede Kamer een suppletoire begrooting ingediend, waarbij de eerste gelden worden aangevraagd tot aanbouw van raarinemate- rieel voor bintienlandsche defensie. De minister acht voor de binnenlandsche verdediging noodig 5 groote pantserschepen 5 kleine pantserschepen, 21 groot model torpedobooten, 12 klein model torpedobooten en 14 kanonneerboten of, bij afdamming der Zuiderzee, 13 kanonneerbooten. Stuten Generaal. De sluiting der Staten-Generaal zal plaats hebben Zaterdag 15 September a. s. De opening der nieuwe zitting door II M. met de gewone plechtigheden Dinsdag 18 Sept. d. a. v. Buitengewone missie De buitengewone missie van den Koning van Italië, die aan II. M. de Koningin de officiëele mededeeling komt doen van de troonsbestijging van Koning Victor Emanuel, wordt Donderdag of Vrijdag van dexolgen- de week te Den Haag verwacht. Iloofd van de missie zal zijn admiraal Canevaro, an wien eeu of meer leden van het militaire huis des Konings ziju toegevoegd. Handelsbeweging. De uitkomsteu der statistiek van den in-, ui:- en doorvoer over 1899 ten opzichte van de Handelsbeweging iu het algemeen, zijn de volgende Algemeene invoer 25,269.945,943 Kilogr. invoer tot verbruik 1,916.484,515 Guld.al gemeene uitvoer 16,869,900,595 Kilogr.uit voer uit het vrije verkeer 1,582,643,534 Gld. doorvoer met overlading 999,440,338 Kilogr. doorvoer zonder overlading 4,646,634.042 KG. Uit de cijfers over 1899, vergeleken met die over 1898, blijkt, dat de algemeene in voer is vermeerderd met bijna 4 97 pCt., de invoer tot verbruik m«t ruim 6.72 pCt. de algemeene uitvoer met ruim 8.05 pCt de uitvoer uit het vrije verkeer met bijna 4 41 pCt. de doorvoer met overlading met ruim 4.48 pCt. en de doorvoer zonder overlading met bijna 66.3 pCt. Engelsche wreedheden. Alle klachten, die tot dusver vernomen zijn van uit Afrika gezette Hollanders over de verpleging en behandeling aau boord der Engelsche schepen waarmede zij naar Holland gevoerd zijn, worden nog overtroffen door die van de passagiers jl. Zaterdag met de Manhattan te Vlissingeu aangekomen. De staahjes van vuilheid, de opzettelijke verwaar- loozing, die men daarvan hoort zijn haast niet te gelooren. Te St. Vincent aangekomen had de schandelijke behandeling haar toppunt bereikt en heerschte er groote ontevredenheid onder de passagiers, en wekte zelfs eenige ongerustheid bij den kommandant die de strei.gste maatregelen nam dat geeu sterke drauk van het eiland aan boord zou worden gebracht. De Chief-steward deed op St. Viuceut ver schillende inkoopen en daaronder was ook een hoeveelheid van 1500 Kg. versch vleesch, dat den volgenden dag voorgediend, zoo be dorven bleek dat het een walgelijken stank verspreidde. Op een aanmerking daarover door de passagiers gemaakt gaf de chief ste ward eenvoudig het brutale antwoord: »if I put it on the table you shall eat it". Dit antwoord wekte zulk een storm van veront waardiging dat alle passagiers brullend den steward de stukken vleesch naar het hoofd wierpen en deze slechts door een vluggeu sprong ontkwam aan een slag met eeu ko kosnoot, die een der andere passagieis juist in de hand had. Een daarna tot den dokter, die deu be dorven toestand van het vleesch constateerde, en den kommandant gericht verzoek om ver betering had ten gevolge dat nog dcnzelfden dag soep werd verstrekt met meelballen zoo groot als een vuist, die echter zoo weinig in den smaak vielen dat er weldra de komman- dantsbrug mede gebombardeerd werd. Of— schoou nog altijd zeer slecht, werd toch daarna de voeding iets beter dan te voren geweest. Het bedorven vleesch was over boord geworpen eu de passagiers kregen toen cornedbeef en groenten, waarvan de berei ding echter alles te wenschen overliet. Tee kenend is het autwoord dat door den dokter gegeven werd op de klacht dat de kinderen aau boord het voedsel niet verdragen kon den. Daar kon de dokter niets aau doen, er was niet anders, beweerde hij. En toen de ouders klaagden dat dan hun kinderen ster ven zouden, gaf hij het onbarmhartige ant woord nu ja, dat is zoo erg niet er zijn zooveel Engelsche kinderen door jullie ge storven. Bij al den blaam die ook deze passagiei» weer werpen op de behandeling en de afzet terijen der Engelschen zijn zij weer evenals die der vorige booten eenstemmig in den lof voor hetgeen de directie der Z. A. S. M. gedaan heeft om hun lot te verzachten. Moord te Tilburg. Door den commissaris van politie te Til burg zijn proeven genomen op de plaats van den schoenmaker S., wonende tegenover de kerk, ten einde te constateeren in hoeverre het mogelijk was, dat vandaar het angst- of noodgeschreeuw vau het ongelukkige kleine slachtoffer kon worden gehoord. Zooals ineu zich herinneren zal, hebben wij reeds vroeger medegedeeld, dat door geuoem- den getuige was verklaard, dat op deu dag der verdwijning van het kind, op ziju plaats verdachte geluiden uit de kerk waren ge hoord. Vrijdag nu begaf zich een werkman van den heer Kessels met een kind achteieenvol- gens op de gewelven en op het zaugkooren weiden dan telkens door het kind roodkre- ten geslaakt. Alleen van het koor konden die kreten op de plaats van S. worden ver- uomen en de getuigen verklaarden, dat zjj

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2