GEMEENTE TEEKENSCHÜÖL „NOORD-BE AB AND" Volteekend maatschappelijk kapitaal dnehonderd duizend gulden, Gedeponeerd bi| deNedeilandsche Sank Een half Millioen Golden S T I V 3 R Z E E P? Stuiverszeeppoeder?? MAR GA RINE, Voor de Kinderkamer •is u. Advertentiën Antoon Tielen, WAALWIJK. Caoutchouc-Stempels VERBTJNT VAN OVERBEEK, in Telegrammen. Handelsberichten. maakt bekend Schoenmakersvak met toebehooren ANTOON TIELEN, GEBRUIKT gij geen gebruikt gij clan geen maar gebruikt gij dan geen Van den Berghs Limited??? Bekendmaking. Schillemans van Eelkum to Zutphen. N voor Hiï. Schoenfabrikanten, tot aanteekening van datum, kosten, adres, etc. van de verzending dei- Commissie. Onmisbaar voor juiste admini stratie. Geheel nieuw en gemakke lijk ingericht model. De Commissie van de Teekenschool Teekenen toegepast op het Maatschappij van Verzekering op het Leven. Gevestigd te WAALWIJK. Opgericht 8 Maart 1843 Verzekert bij overlijden en bij leven op vooraf bepaalden tijd tegen jaar» lijksche, halfjaarl., driemaandel., maand- en weekpremiën. WERKELIJKE WAARDE. beide met groote en kleine premiën en daarbij de VOORDEE- LIGSTEN in gebruik, als een dezer uwe gading is vervoegt u dan bij de Firma die u alles aan fabrieksprijs leveren kan. d a i op den morgen van de misdaad gekerm had den gehoord, dat geheel en al overeenkw.m met de kreten, thans door het kind geslaak' Waarschijnlijk is dus de misdaad op het koor gepleegd en later het lijkje naar de ge we'.v.n gediagcn. 8 Sept. Onder leiding van den officier van Justitie baron Speijart van Woerden kwam heden middag met den trein van 12.13 hier aan het parket uit Breda en hield ten stadhuize weder eene instructie in de nog altijd eenigzins geheimzinnige zaak, namelijk het drama in den Noordhoek. De echtgenoote van den koster v. I., liaur dochter en eenige meisjts, waarmede deze laatste omgang had, waren ontboden om verklaringen af te leggen. Ook heeft het parket een onderzoek van ongeveer drie uur gehouden in de kerk van het H. Hart, waarmede dit nieuw onderzoek in verband staat weten wij niet. Er werd een proef genomen mtt licht in de kerk tot overtuiging naar aanleiding der omstandig heid dat een paar personen zich bij de po litie hadden opgegeven dat zij in de kerk licht zagen op Woensdagavond, den dag waarop het arme kind het aardsche leven ontnomen werd. Deze overtuiging moet de verklaringen hebben bevestigd van die per sonen. Ongeluk. De stalhouder Van Ling, wonende in de Bilderdijkstraat te 's-Gravenluige, kwam Za terdagavond met een victoria, bespannen met één paard, thuis en liet zijn rijtuig een oogenblik onbeheerd staan. Drie zij ner kinderen, een jongetje en twee meisjes, stapten zooals zij meer deden als vader thuis kwam in. Voor het rijtuig stond een bierwagen. Nauwelijks was deze laatste weggereden, of het paard voor de victoria sloeg op hol, rende in vaart door de Bil derdijkstraat en liep het water aan de Veen- kade in, ondanks de pogingen om het dier te stoppen, aangewend door den huisschil der Koenen. Deze laatste werd zelfs mede het water in gesleurd. Op het geroep van den man en de kin deren sprongen spoedig nog eenige andere personen tot redding te water. Door het hevig slaan van het paard werd het rijtuig midden in de vaart gedreven, waardoor de redding uiterst moeilijk werd. Toch ge lukte het twee der kinderen het jon getje en een meisje op het droge te brengenzij verkeerden echter toen reeds in bewusteloozen toestand. Koenen en het andere meisje geraakte echter onder den wagen, met het noodlottig gevolg, dat zij beiden verdronken. Het verongelukte meisje, oud 6 jaar, werd naar de ouderlijke woning gebracht. Koenen, eerst sedert kort gehuwd, werd per brancard naar het ziekenhuis en later naar zijn woonhuis in de Wester- baenstraat vervoerd. Tevergeefs hadden doctoren getracht de levensgeesten van bei- op te wekken. Een glazenwasscher, die ook in de gracht was gesprongen om hulp te bieden, werd bewusteloos aan wal gebracht, doch kwam weldra bij. Paard en wagen zijn gered. De beide geredde kinderen zijn na eeni- gen tijd tot bewustzijn gebracht en hun toestand is bevredigend. Antwerpen en zijn coneurenten. Onder dit opschrift lezen wij in het Han delsblad van Antwerpen het volgende: In de haven van Hamburg zijn in de af- geloopen maand binnengekomen 1298 sche pen, metende 698,622 ton, tegen 1271 sche pen, metende 671.294 ton in Augustus 1900. In de acht eerste maanden van dit jaar zijn er binnengekomen 8882 schepen, me tende 5.888.193 ton, tegen 8944 schepen, mete 5.249.025 ton in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. Het getal schepen is dus van 't jaar 62 geringer, maar de tonnenmaat vertoont een aanzienlijken vooruitgang vermeerdering met 139.168 ton. Bij de haven van Antwerpen is de ver houding tot den toestand in 't vorig jaar aldus: in de acht maanden 13 schepen minder, muar 15.474 ton meer dan in 1899, bij een geheel van 3583 schepen, metende 4.472.169 ton op 1 September 1899. Bij den nieuwen Waterweg (Rotterdam) staan de zaken aldus259 schepen en 70.325 ton meer dan in 1899, hij een ge heel van 4615 schepen metende 4.089.214 ton op 1 September 1899. Om de waarheid te zeggen, ze zijn ons ferm de loef aan 't afsteken, zoowel te Rot terdam als te Hamburg. Intusschen vermaken wij ons met de twistvraag wie er van de honderd ingeni eurs, die ons rijk en gelukkig willen ma ken, gelijk heeft En het gouvernement heeft nog eens M. Pierrot op studiereis in den vreemde uit gezonden, om daar te gaan zien, welk stel sel er het best gewerkt heeft. De stad van haar kant werkt aan de vertaling der pennevruehten van MM. Con rad en Welcker. Triestig Triestig Uitvoer naar België. In de maand Juli is de uitvoer van fok en slachtvee uit Nederland naar België aan merkelijk grooter geweest dan die in de maand Juni. In Juli zijn hoofdzakelijk uit Nederland in België ingevoerd 5,054 stuks rundvee tegen 4,395 in de maand Juni. Gedurende de zeven eerste maanden van dit jaar bedroeg de invoer 33,241 stuks, betaald zijn. lil Juli zijn ingevoerd 8,973 schapen, uitgevoerd slechts 2 stuksaan paarden en veulens ingevoerd 2,786 stuks, uitgevoerd 1,423. Groot was ook de invoer van haver en vlas, waarvan een aanmerkelijk deel uit ons land kwam. Aan haver is ingevoerd 12,178,373 ki logram tegen 9,967,518 kilogram in Juni Aan vlas kwam binnen 6,759,526 kilogram tegen 4.086.648 kilogram in de maand Juni Opmerkelijk is het, dat er in Juli bijna 23 millioen eieren minder ingevoerd dan in Juni. Baardwijk, 11 Sept. Het inschrijvings register voor de nationale militie bevat 19 namen. Hiervan kurnen 4 ingeschrevenen redenen Van vrijstelling doen gelden, en wel 3 wegens broederdienst en 1 als zijnde eenige en wettige zoon. Voor het voorbereidend militair onderricht dat te Waalwijk gegeven wordt, hebben zich tot heden zeven jongelui uit deze gemeente aangemeld. Sprang. Voor de verkiezing van een ge meenteraadslid zijn de volgende candida'.en gesteld A. van der Hoeven (Kerkeind) A. A. Pel M. Denis ?.n. Vos. De stemming heeft plaats .- Dinsdag 18 September 19'JO. De Eerw. heer Lindeboom alhier, zal Zondag 23 Sept. a. s. zijne afscheidsrede houden, Inmiddels heeft de Keikeraad be roepen den Eerw. Heer J. Tissen te Geesterer. (Gelderland) Gisteren overleed alhier na een kort stondig lijden de heer Brienen, lid van den Gemeenteraad. Weldta zal dus wedrr tene verkiezing voor den gemeenteraad moeten plaats hebben. Kaatsheuvel Maandag 10 Sept. bood het mu ziekgezelschap >Euphonia" alhier, heeren ho noraire en eere—leden haar jaarlijks matioée aan, met medewerking van hare verdienste lijke tooneelclub Olympia». De grootc zaal was vol. We merkten er zelfs vele vreem delingen op. Wel een bewijs dat de uit voeringen van »Euphonia« in den smaak valleD. De verschillende nummers van de harmonie en de liedertafel werden nauwkeurig uitge voerd en verwierven dan ook een luid ap- laus maar het glanspunt van den morgen was de opvoeriug van „Hermenigild" dooi Olympia. De jeugdige dilleianteu bleven allen uitstekend in hunnen rol, zoodal we moeilijk kuuuen zeggen, wie het best voldeed. Allen komt een woord van lol toe. Ook de komieke scène's werden voor treffelijk opgevoerd. De „Volksteller" was eenig en de „Noordpool— reizigers" waren werkelijk rare gasten. Gisterenavond gaf Olympia nog eene voorstelling voor het publiek. Beide keeren hadden alle aanwezigen zich uilstekeud ge amuseerd en keerden hoogst voldaan huis waarts. Brongelen. J.l. Donderdag werd te Dron gelen vanwege de afdeeliug Heusden dei Nooidbrabanlsche Maatschappij van Land bouw een wedstrijd gehouden vao Stamboek paarden, volbloed afstammelingen van Stam boekpaarden en van Springsticren. In de afdeeling Stamboekpaarden van 5 jaar en ouder werd de le prijs behaald door 1 h. Buijs te Bern met de 10 jarige kastanje bruine „Kol," N. P. S. no. 1735 de 2e prijs door J. C. van Bokhoven te Herpt met de 5 jarige bruine „Lize," N, P. S. no. 2517 en de 3e prijs dcor G. J. W. Branderhorst te Eethen met de 6 jarige bruine „Witvoet," N. P. S. no. 2131. Van de 3 en 4 jarige Stamboekpaarden verwierven de le prijs gebr. Oerlemans-Van der Schans te Drongelen met de 3—jarige zwartbruine „Emma VI, N. P. S. uo. 2630. In de categorie Volbloedafstammelingen merriün, geboren in 1891, werd de le prijs toegekend aan de gebr. Oerlemaus—Van der Schans te Drongelen met de kastanjebruine „Wilhelmina," no. 1374 Veulensboek. Bij de vrouwelijke Volbloedafstammelingen geboren in 1899 behaalde de le prijs D. Bleijenberg te Wijk met de kastanjebruine „Kol" Veulensboek no. 1563 hier werd de 2e prijs niet toegekend. Van de goedgekeurde Springstieren met 2 of meer breede landen werd de le prijs toegewezen aan D. van Buut en. te Meeuwen met den zwartbonten >Jan II,» N. R. S. no. 4112. In de afdeeling goedgekeurde Springstieren zonder breede tanden behaalden gebrs. Oer- lemans- Van der Schans te Drougelen de le prijs met den Groninger blaarkop ,.G,u- norus II," afkomstig van den heer Rispens te Aduard. De jury bestoud uit de heeren M. de Root» Man. te Raamsdonk, B. Verhoeven Pzn. te Sprang en W. Branderhorst Jaczn. te Eethen. Waspik, 10 Aug. Gisteren en heden had den alhier in de R. K. kerk twee indr uk- wekkende plechtigheden plaats. Gisteren nl. droeg de WelEerw. heer Johan Vermeulen, onlangs te Rome tot priester gewijd en behoorende tot de orde der Augus tijnen zijne eerste plechtige Heilige Mis op, geassisteerd door den Eerw. Heer Van Haren, assistent alhier, als diaken en den Eerw. heer A. Langer werf, theologant te MillHill, als subdiaken, terwijl heden de Eerw. heer Cornelis Sraeur, die onlangs te 's Bosch de H. Priesterwijding ontving, eveneens zijne eerste plechtige H. Mis aan God opdroeg, geassisteerd door zijn neef den Eerw. heer P. Kamp, missionaris apost. als diaken en door den Eerw. heer A. De Bont, theologant te Haaren als subdiaken. Naast de vele gelukweusch, die de jeugdi ge dienaren des heeren en hunne geachte faniilien dezer dagen ontvingen, voegen wij LONDEN, II Sept. Uit een telegram van Roberts van lieden, waarin bizonder- heden worden gegeven over Bullet's bewe gingen, blijkt dat Roberts zijn hoofdkwatier van Belfast naar Pretoria heeft verplaatst. De bladen bevatten een telegram uit Pietermaritzburg, ten Z. van het station Kliprivier (ten Z. van Johannesburg) ver nield en daar een trein bemachtigd hebben. A aar de Daily Telegraph, dd. 9 dezer, uit Loureugo Marques verneemt, zou er den lüen weer een afdeeling Portugeesche troe pen naar de grens vertrekken. Volgens de laatste berichten uit Asjanti hebben de Engelsehen onder de kapiteins Benso en Wilcox Edjesoe, ten oosten van Koemassi, aangevallen, maar moesten terug, omdat hun imandsche bond- genooten deserteerden, Kapitein Benso sneuvelde. V olgens bericht uit Yokohama loopt de meening der leidaende Japansche bladen, ten aanzien van de ontruiming van Peking, uiteen. Volgen bericht uit Sjanghai be richt uit Sjanghai bevinden zich nu te Woesoeng van Nederland de „Hol land", de „Koningin Wilhelmina der Neder landen" en de „Piet Hein", terwijl Enge land er 7 oorlogschepen heeft, Frankrijk 2, Amerika 1, Duitschland 3 en Japan 3. De landingstroepen der mogendheden bestaan uit 3500 man Indische troepen, 800 man I'ransche marine, 453 man Duitsche marine, 450 man Duitsche marine en 800 vrijwil ligers, terwijl een marinebrigade van 4000 man zoo noodig ter beschikking kan wor den gesteld. PRETORIA, 9 Sept. Generaal Baden- Powell is benoemd tot hoofd van de Trans- vaalsche politie. TA KOE, 9 Sept. De expeditie die mor gens vertrekt naar Pao-ting, bestaat uit Engelsche troepen (twee regimenten ca valerie, een batterij artillerie eu 300 man infanterie; Italianen 1000 man, Japanners •300 man, Russen 300 man, en wellicht nog 500 Amerikanen. GORINCHEM, 3 September. De aanroer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteeide voor: Ristarwe f 7.—a 7,25, roode dito f 6.75, 5 6,85 witte dito f6,75, a 7-- inl. rogge f5,80 a 6,— buitenl. dito 1 5,75 a 5,85, gerst I 4,75 ii 4,85, haver f3,50 5 3,75 duiveboonen f6,75 a 7.—, blauwe erwten, 10a 0,alles per hectoliter. 6 0 Op de veemarkt waren beden aangevoerd 367 runderen, 18 nuchtere kalveren, 18 vette varkens en 644 biggen. le qual. Kalfkoeien f200 4 220 Kaltvaarzen f150 4 170 Melkkoeien j 5 160 2Vj jarige ossen f140 5 160 Guiste vaarzen f 8q ioo £ink,en, f 50 4 60 'iraskalveren f 30 4 40 Nuchtere kalv. f 12 a 15 Aangevoerd 18 vette varkens van 19 4 22 ct per half kilo, 644 biggen van 1 6,— a 10.— per stuk. v Aangevoerd 0 schapen en lammeren; scha pen f— a en lammeren f0 a f 0.— per stuk. Eieren f 1.— k 1.10 per 26 stuks. Boter 60 a 65 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 3 September. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f5.u 5.75. Dito mindere fO.—4 0. Gerst. Zeeuwsch, Flakk. en Overm. Witern f7.— 4 f7.75; beste Zomer- f7.25 4 f8.—. Haver. De beste f2.25 a f3.25. Blauwe erwten. De beste f6.25 a f8.65. I'aardenboonen. De beste f0.— 4 0. Duivenboonen van f0.a 0.—. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed fO.— 4 0.— Zomerzaad f 10.50 a 11.75. Kanariezaad f6.50 a 17.50. Bruine boonen de beste fO.— a fO.— Witte boonen de beste fO.— a fÓ.— ROTTERDAM, 4 September. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 53 paarden, 0 veulen, 0 ezel, 1713 magere en 462 vette runderen, 163 vette, 60 nuchtere en 372 gras- kalveren, "0 schapen of lammeren, 0 varkens, 246 biggen, 2 bokken of geiten. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen le kw. 34- c., 2e kwal. 29 c., 3de kwal. 25 c. Kalveren le kw. 42 c., 2de kw. 38 c., 3de kw. 33 c. Alles per halve kilo. Bericht van den loop der Traanraarkt in Bergen van A. HOOGENDlJK Jzn. Vlaardingen. Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f 23.— p. ton. bruinblanke Bergertraan f28.— blanke Bergertraan f30.— Maaslevertraan fg u r Groenlandscbe Robbentraan (smeertraan) in petroleum lusten van pl. m. 190 L. in gewone fusten van pl. m. v a, iX),L- f00.—p. 100 L. Nat. Med. levertr. le soort f p. ton. r (8troogeel2e f35.— p. ton. Stoommedicinale levertr. le M f45.— p. ton. Bij afname van 6 en 12 tonDen geniet men aan zienlijk rabat. uitzichten tot het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Waalwijk, den 7 September 1900. De Burgemeester voornoemd, J. TIMMERMANS Wz. (W.B.) Tot onze diepe droefheid over leed heden te Rucphen, tijdig voorzien van de H H. Sacramen ten, iu den leeftijd van 44 jaren, onze geliefde Zuster, Mevrouw ADRIANA MARIA OOMEN echtgenoote van den WelEd. ZeerGel. Heer Doctor KAUL1NG. C. M. OOMEN. M. M. OOMEN. Waalwijk, 7 September I960. Verkrijgbaar bij -V. TE dat zij, die wenschen toegelaten te worden voor liet leerjaar 1900-1901, zich belmoren aan te melden ter secretarie alhier of bij den heer T1I. VAN DELFT, van af heden tot en met 27 September. Tot het onderricht zal ook voortaan be lmoren Het SCHOOLGELD voor den geheelen Cursus bedraagt 1 2.voor inwoners en f 5. voor buiten-leerlingen, en behoort direct bij de aangifte te worden voldaan. De Cursus vangt aan 2 October, 's avonds 6 uur. Waalwijk, September 1900. De Commissie voorn. aan coucurreerende prijzen verkrijgbaar bij Goedgekeurd bij Koninklijk eslnit van 15 Juli 1895 No. 41. Op alle plaatsen in Noord-Brabant door Agenten vertegenwoordigd De Burgemeester der Gemeente Waalwijk, Gezien de aanschrijvingen van den Commisea- ï!8 d" Koningin in deze provincie, van den 24 Mei 1890. prov. bijblad No. 57,25 November 1891 prov. bijblad No. 105 en 21 Januari 1895, prov' bijblad No. 12; r OVERWEGENDE: dat het herhaaldelijk voorkomt dat Nederland- sche werklieden door berichten in de Nieuwsbla den of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis naar Duitschland ten behoeve van industrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hunne aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet ge bruikt kunnen worden Vestigt de aandacht der ingezetenen op het wenschelijke om, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, óf zelf of door tusfehenkomst van den Burgemeester zich tot den Nederlandschen consul in de streek, waar die ondernemingen zich beviiu' is liet geïllustreerde maandblad voor het kleine Volkje, dat aan moeders overvloedig stof geeft om hunne kleineil bezig te houden. Het. bezien der mooie plaatjes, het voorlezen en luisteren naar de rijmpjes en vertelseltjes, liet nateekenenen of wel liet kleuren der voor dut doel geschikte plaatjes bevordert de vroolijkheid, voorkomt verveling en behoort tot de gezellige bezigheden in den kinder kring. Elke maandelijksche aflevering vormt een allerliefst boekje met een groot aantal, aan het rijke kinderleven ontleende plaatjes. //Voor de Kinderkamer" is bestemd voor kinderen van vier tot zeven of acht jaar. Wie kinderen heeft verzuime niet om op „Voor de Kinderkamer" in te teekenen. Voor de Kinderkamer heeft, - en het is wel de grootste lof, dien men er aan geven kan, geen aanbeveling noodig de herinnering van ou deren aan de aangename uurtjes, die het hunnen broertjes en zusjes in de kinderkamer heeft bezorgd, is ruimschoots voldoende en zegt beter dan (<!e woorden, hoe de Schrijver den juisten kindertoon weet te treffen. v°or een geheelen jaargang van 12 maandelijksche afle- -UP"»' veringen is de prijs slechts f 1.80 (franco per post f 2,10.) Men kan bij alle Boekhandelaren inteekenen. Naar plaatsen waar geen boek handel is, geschiedt de levering geregeld en franco per post door de uit gevers I. I k I I •I i al i i b, t ifi "as y >r.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 3