Nummer 77. Donderdag: 4 October. 23e Jaargang Toegewijd aan HandoL Industrie en Cemeentebelongen. d AN TOON TIELEN, 11 Uitgever: Diocesane Katholiekendag te 's-Bosch. wmÊBÉKÊÊtÊÊÊÊÊÊÊmm Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.75. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Zoo was dan de dag aangebroken, de laatste dag der herfstmaand, waarop de katholieken uit ons Bisdom naar de her togstad zouden optrekken, om eenc nieuwe area in te leiden voor het katholieke leven, een dag onovergetelijk in de geschiedenis der katholieke actie op sociaal gebied. Het weder in den beginne druilig en triestig klaarde op, en 's-Bosch had door zijn menigte vlaggen een recht feestelijk aanzien. Onder het indrukwekkend gebeier der klokken van St. Jan trokken de. werklieden vereenigingen met hare banieren, en ver der tal van belangstellenden naar de Kat hedraal, waar ten half twaalf de Katholie kendag geopend werd met een H. Misoffer van Z. D. II. Monseigneur W. van de Ven. Ten 1 uur hadden de afdeelingsverga- deringen plaats. (Het gaat natuurlijk niet aan, bij de beperkte ruimte waarover wij be schikken, alle redevoeringen etc. in zijn ge heel te geven, wij bepalen ons daarom van enkele afdeelingen alleen de conclusies met debat van anderen nagenoeg het geheele verloop der vergadering te geven. Ie Afdeeling. De charitas naar den geest der St. Vin- centius Vereeniging le spreker: de lieer A. L. J. van Waesberghe uit Tilburg, die de volgende conclusie stelde. De eerste afdeeling van den dio- cesanen Katholiekendag is van oordeel, dat het nuttig is allerwege waar het moge lijk is, St. Vincentius-Vereenigingen op te richtenen spreekt de wenschelijkheid uit, dat meer Katholieken, ook uit de hoo- gere standen, zich bij deze vereeniging aan sluiten. 2e spreker: de heer J. F. Boekx met de volgende conclusieDe le afdeeling van den diocesanen Katholiekendag is van oor deel dat samenkomsten van naburige confe- rentiën strekken tot bevordering van een drachtige samenwerking en onderlinge op wekking der leden en spreekt de hoop uit dat de hoofdraad der Vincentius-Vereeni- ging dit gevoelen zal deelen en maatregelen nemen om de uitvoering daarvan te bevor deren. De heer v. d. Steen stelde een motie voor om liet tweede deel der conclusie te laten vallen, daar de hoofdraad in deze zaak reeds goedkeuring verleende, en het organiseeren dus aan ons blijft. Hij stelde voor de tweede alinea te doen luiden „en spreekt de hoop uit, dat maatrege len zullen genomen worden om deze sa menwerking te bevorderen De inleider handhaaft zijn conclusie uit eerbied voor den hoofdraad. De heer Jansen uit Nijmegen stelt voor om iedereen tevreden te stellen de woorden i/dit gevoelen zal deelen/' weg te laten. Aldus gewijzigd wordt de conclusie aan genomen. De derde en laatste spreker in deze sec tie was de WelEerw. pater J. J. F. Brou wer over de 11. K. Militairen-vereenigingen, hij stelde de volgende conclusie J o. De eerste afdeeling van den diocesanen Katho liekendag is van oordeel, dat de R. K. mi litaire vereeniging door de katholieken èn financieel èn moreel meer dient te worden gesteund 2o. dat in plaatsen, waar de St. Vincen tius-Vereeniging bestaat, de leden dier ver eeniging het zich tot plicht moeten rekenen moreelen steun aan de R. K. militaire ver eeniging te verleenen a. door hun eigen familie-betrekkingen aan te zetten tot het getrouw lidmaatschap der vereeniging b. door allen op wie zij invloed hebben eveneens daartoe aan te sporen, het getrouw bezoek na te gaan en hen, die na volbrach ten dienstijd een eervol diploma medebren gen, meer bijzonder vooruit te helpen. Eindelijk spreekt de afdeeling de wen schelijkheid uit dat meer gedaan worde tot bevordering van het katholiek vereenigings- Adve^tentiën- 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu 8maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties hij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. leven onder de miliciens van gegoeden stand. Dc Voorzitter der le afd. bracht een woord van dunk voor allen cBp bijdroegen tot 't welslagen dezer vergademig. 2e Afdeeling OnderwerpDc strijd tegen het drank misbruik le Spreker Aug. Sassen, notaris te Hel mond. Na de vreeselijke gevolgen en de ver schrikkelijke ellende te hebben aangetoond stelt hij de volgende conclusie. ConclusieDe Tweede Afdeeling van den diocesanen katholiekendag Overwegende, dat in den strijd tegen het drankmisbruik de wettelijke hulp niet kan worden gemist Overwegende, de door de huidige drank wet verkregen uitkomsten Overwegende, de zeer laakbare nalatigheid in de uitvoering der wet aan den dag gelegd, is van oordeel, dat er van het stelsel der vergunning, waarop de tegenwoordige wet is gebaseerd, ook in de toekomst geen afdoende verbetering en zonder eene stipte handhaving der wet geen heil is te ver wachten Voorts, overwegende, dat met het stelsel der vergunning wel niet zal kunnen worden gebroken, zonder geheel de wettelijke hulp in gevaar te brengen Overwegende bovendien de onlangs, ten aanzien van het ingediende wetsontwerp, in eenst' ra migheid uitgesproken wenschen der verschillende groepen van drankbestrijders hier te lande Overwegende, dat op grond daarvan een strijd tegen het stelsel der vergunning on tijdig en ongeraden schijnt spreekt den wensch uit, dat bij de wet de maatregelen om den clandesticnen verkoop van sterken drank in het klein zonder ver- gunuing te voorkomen, zullen worden uit gebreid tot de uiterste limieten, en is van oordeel, dat nalatigheid in de meest strenge uitvoering der wet moet worden veroordeeld als ergerlijk plichtsverzuim. 2e Spreker De ZeerEerw- Zeergl. heer A. N. Mutsaers professor, aan 't seminarie te St. Michiels-Gestel. Hij stelt aan de vergaderden Paus Leo XIII ten voorbeeld in matigheid. Conclusie De tweede afdeeling van den Diocesanen Katholiekendag voor het Bisdom 's-IIertogenbosch, Overwegende dat het drankmisbruik niet alleen de christelijke zelf- beheersching en offervaardigheid, zoo nood zakelijk voor allo vruchtbare Katholieke actie, verloren doet gaan, maar bovend'en zijne slachtoffers in de grootste ellenden dompelt naar ziel en lichaam dat het drankmisbruik heden ten dage zoo diep in alle geledingen der maatschap pij is doorgedrongen, dat de werkdadigste bestrijding zoo door vereende als afzonder lijke krachten eene onafwijsbare noodzake lijkheid is Spreekt den wensch uit. le. dat elke welmeenende Katholiek van de hein ten dienste staande middelen gebruik make ter bestrijding van het drankmisbruik, en dat naast den man ook de vrouw in dezen onverpoosd haar machtigen invloed doe gelden, 2o. dat de grootst mogelijke steun verleend worde aan de drankbastrijdings vereenigingen op Katholieken grondslag, ingericht naar de verschillende behoeften en omstandigheden. 3e Afdeeling Onderwerp Opwekking tot deelneming aan de Katholieke actie onder den boeren stand. le Spreker WelEerw. heer P. Verhoeven kapelaan te Mierloo. Spreker legde vooral nadruk op de spaar zaamheid en matigheid der boeren. De boerenstand vindt tot beoefening der matigheid en spaarzaamheid een uitstekend middel en eene treffende aanwakkering in de Raiffeisen-kassen, wegens den grondslag- der Christelijke liefde, wegens hare eigen aardige kracht en wegens hare gemakkelijke werking. Na keurige uiteenzetting dezer punten komt spr. tot het besluit, dat de oprichting en behartiging der Raiffeisen-kassen een nuttig werk is eu eene weldaad voor pa rochie of gemeente. Pater v. d. Eisen merkt op, dat de in leider steeds gesproken heeft van spaar- en voorschotkassende ltaiffeisenkassen zijn in deze provincie echter meer bekend onder den naam van leenbanken. Die leenbanken bloeien hier in de provincie op verschillende plaatsen. In Schijndel is reeds aan spaargold ontvangen de som van 80,000 Heeswijk 30,000, Paler v. d. Eisen besluit dus, dat alles wat door den inleider ten gunste der Raiffeisenkassen is gezegd, ook toepas selijk is op de leenbanken. Conclusie Dc eerste diocesane Katho liekendag, overwegende dat spaarzaamheid en matigheid noodzakelijke vcreischten zijn voor het welzijn van den boerenstand overwegende dat de Raiffeisenkassen daartoe een zeer geschikt middel zijn spreekt den wensch uit, dat alom Raiffei senkassen worden opgericht eu gesteund, voor al omdat hun grondslag is de Christe lijke naastenliefde. Deze wordt met algemeene stemmen aan genomen. 2e Spreker A. v. d. Wiel te Huisse— ling vereenigingen onder boeren volgens de Encycliek „Rerum Novarum." Onder den druk der tijden lijdt ook de boer. Op het voorbeeld van Duitschland en België, waar de boerep-vereenigingen reeds zoo weldadig werken, is men ook in ons land overgegaan tot het stichten van zulke vereenigingen. Let men op de voordeelen onder stoffe lijk opzicht, dan mogen genoemd worden le. Hoogere boterprijzen tengevolge van gemeenschappelijke fabriekmatige bereiding. 2e. Verhooging der melkproductie en veredeling van ons veeras door fokvereeni- gingen. 3e. Voordeelige aankoop van landbouw- artikelen met betere kwaliteit, en verkoop tot hoogeren prijs van landbouwproducten door coöperatieve aan-en verkoopcoinmissiën. 4e. Soliede en goedkoope verzekering van goederen tegen brandschade. 5e. Verhooging en verbetering van het landbouwcredietwezen door Raiffeisenkassen. Conclusie De eerste diocesane Katholie kendag, overwegende, dat om de Katholieke actie onder den boerenstand te bevorderen, het noodzakelijk is, dat hij deelneme aan vereenigingen op den grondslag der Encycliek Rerum Novarum spreekt den wensch uit dat ten platten- lande alom zoodanige vereenigingen worden opgericht en gesteund. De heer v. Vorst, gemeente secretaris van Eindhoven, wenscht een vraag te doen. Er bestaan reeds verschillende vereenigingen in de provincie. De geachte inleider heeft er met geen woord gewag van gemaakt. Toch bestaan die vereenigingen. Ik bedoel de afdeelingen van den Boerenbond. Naar liet mij voorkomt zijn deze vereenigingen gegrond op de encycliek Rerum Novarum. Is spreker het hiermede eens Zoo niet, dan zou ik wel eens willen weten, wat dan aan deze Boerenbonden ontbreekt. De lieer v. d. Wiel antwoordt, dat er wellicht nog andere vereenigingen zijn, die werken in den geest van Rerum Novarum, maar dat, naar het hem ook voorkomt, de Boerenbond het ideaal is der vereenigingen die gegrond zijn, op de encycliek Rerum No varum. Pater v. d. Elzen wil rond voor de zaak uitkomen. Als we spreken van vereenigin gen gegrond op de encycliek Rerum Novarum dan mogen we gerust den Boerenbond noe men. Wanneer dat zoo is, als de Boeren bond beantwoordt aan de encycliek Rerum Novarum dan mogen we meer doen en daarom stel ik voor in plaats van de con clusie des heeren v. d. Wiel het volgende te lezen Overwegende, dat in ons diocees een aantal afdeelingen bestaan, welke beantwoor den aan de encycliek Rerum Novarum, spreekt den wensch uit dat zoodanige ver eenigingen waar ze bestaan, worden gesteund, en waar ze niet bestaan worden opgericht. De heer v. Vorst zegt, dat 't woord af deelingen in dc lucht hangt. Hij wil prae- ciseeren eu lezen „afdeeling van den Boe renbond." De Voorz. handhaaft de conclusie des heeren v. d. Wiel, omdat hij geen partij wil kiezen tusschen Boerenbond en Maatschappij van Landbouw. De Eerw. heer v. d. Crommenakker, kape laan van Vlijmen meent, dat de meeste boeren de zaak niet begrijpen. Wij willen Katholieke actie, ergo, we moeten steunen Katholieke vereenigingen. De maatschappij is neutraal, de Boerenbond christelijk. Daarom meen ik, dat de conclusien van p. v. d. Elzen hier op zijn plaats zijn. De heer v. Vlijmen, lid der Tweede Ka mer, zegt, dat hier in 't debat is gebracht een maatschappij van landbouw, doch hij meent, dat wij deze maatschappij gerust buiten bespreking kunnen laten, want ik vond geen woord over deze maatschappij in het officieele program der vergadering. Ik ben, zegt spr., liet volkomen eens inet de eerste alinea van de conclusie des heeren v. d. Wiel. Daar kan niemand op tegen hebben. De heer v. d. Elzen heeft echter uitsluitend het oog gevestigd op den N. C. Boerenbond. Maar dat is, m. i. te uitslui tend. Er kunnen nog wel andere vereeni gingen worden opgericht, die ook rusten op de encycliek Rerum Novarum, zoodat ik de eerste alinea van des heeren v. d. Wie lens conclusie zou willen steunen. Maar in de tweede alinea kan gerustelijk op den Boerenbond worden gewezen. Daar om stelt de heer v. Vlijmen, ter vereeniging der verschillende meeningen, voor aan te nemen, de eerste alinea van den heer v. d. Wielen, de tweede van pater v. d. Elzen. Pater v. d. Elzen weert nog af de be schuldigen van te uitsluitend zijn. De heer v. d. Wiel handhaaft zijn con clusie. Hij ziet niet in, waarom wij den Boeren bond afzonderlijk moeten noemen. In stem ming gebracht wordt de conclussie v. Vlij men aangenomen. 4e Afdeeling Onderwerp De maatschappelijke positie van den werkgever vooral in verband met de Zondagsrust: le spreker; de heer Carl Striiter, industrieel Tilburg. Hij verdedigde zijne conclusie: „Het is wenschelijk, dat de Katholieke werkgevers samenwerken met de bonden der Katholieke werklieden en deze steunen met woorden en daad." De spreker wees er op, dat de toepassing dezer stelling was in het belang der werk lieden en der werkgevers; meer dan dat, noodzakelijk voor het behoud van Staat en Kerk, en zeide in het kort weergegeven Aangenomen dat de werklieden zich wil len vereenigen, dan is liet waarschijnlijk, dan zij zullen gaan naar die bondeu, die gesteund worden. De socialistische bonden worden geholpen. De werkman zal dus tot deze gaan. En dan Op maatschappelijk gebied werkstaking; na werkstaking, onderno men dikwerf zonder hoop op slagen, slechts verarming en ontevredenheid op godsdienstig gebied ondergang van huisge zin, van zedelijkheid, verlies van geloof. Het is tevens het belang der werkgevers. Steunen deze de bonden niet, dan komen bij de Katholieke bonden aan het hoofd, zoogenaamde volksvrienden, die elke daad van den werkgever in het voordeel van den werkman, verkeerd uitleggen, daar anders hun invloed vermindert; komen echter de bonden in handen der socialisten, dan is 't voor den werkgever nog slechter. Ook op geestelijk gebied is het goed voor den pa troon indien hij de vereeniging steunt door inwilliging van een billijk verzoek, door geldelijken steun waar noodig. Niet één enkele werkgever, de vereenigde werkgevers moeten de werkliedeu steunen; dan zal er wederom samenwerking bestaan, achting en waardeering voor beide partijen. Het is nookzakelijk in 't belang van den Staat. Helpen de werkgevers niet, dan zullen bij de katholieke bonden de vertegenwoor digers des volks spoedig, in het gunstigste geval uitsluitend uit werklieden bestaan, in het ongunstige geval gezocht worden in zoo genaamde volksvrienden. Uitsluitend uit werklieden gekozen vertegenwoordigers kun nen niet geacht worden een voldoende stu die gemaakt te hebben van de dikwerf in gewikkelde vraagstukken de zoogenaamde volksvrienden zullen de 'onafhankelijkheid en den moed missen, om in waarheid te strijden voor de belangen van het geheele Nederlandsche volk. Na korten tijd echter zullen de werklie den overgaan tot de socialisten. En is dit ile roeping van hen, die door aardsche goe deren meer zijn gezegend, die de gelegen heid hadden zich meer te ontwikkelen, wieti ook rekenschap zal gevraagd worden van de talenten, hun geschonken, is het onze roe ping, vraagt spr., den werkman aan zich— zei ven over te laten, den werkman te laten trekken naar de socialisten en dan te zeggen komt nu maar, de kracht van ons kapitaal stellen wij tegen uwe kracht? Zijn wij ook niet verplicht te steunen de Kerk in hare zegenrijke werking, de Kerk in hare liefde volle strekking, de Kerk in hare verheven roeping, de Kerk in hare vredebrengende taak Ten slotte wees spreker er op, dat de werkgevers zich niet mogen laten leiden alleen door het koude verstand, alleen door de strenge rechtvaardigheid, maar dan ook moet mede spreken de veel vergevende, al les verwarmende liefde en eindigde met zijne stelling der vergadering ter goedkeuring aan te bieden. Conclusie De eerste diocesane Katholie kendag spreekt den wensch uit, dat de ver eenigde katholieke werkgevers samenwerken met de bonden der Katholieke werklieden en deze steunen met woord en daad. Dr. O. Brom, hoofdredacteur van het Centrum bracht zijn dank aan de wijze waarop de inleider zich van zijn taak heeft gekweten, doch hij heeft dit bezwaar, dat hij al te veel nadruk legt op de vrees, onder welker invloed dt katholieke werk gever zou moeten bevorderen de werklieden- vereeniging. Ilij meent niet, dat dit daarbij het hootdmotief moet zijn men zou in de kaart spelen der socialisten, die toch reeds zeggen, dat wij hen navolgen, om hun invloed af breuk te doen. Voor ons katholieken moet er zijn een hooger motief, de katholieke werkgevers moeten dc katholieken werklieden steunen niet omdat zij daarbij belang hebben maar wijl de werkman nog niet heeft, wat hem rechtens toekomt. Niet alleen de vrees, niet alleen de naastenliefde, maar de sociale rechtvaardigheid moet de groote drijfveer zijn. De Paus heeft gezegd, dat het be staan des werkmans nog niet is van dien aard, dat het overeenkomt met de recht vaardigheid. Nu een woord tegen de motie. Haar kortheid schijnt spr. overdreven. Het is nog de vraag of patroonsvereenigingen zullen tot stand komen. Omdat deze nog in de lucht hangen, dus geen vastheid hebben, wil dr. Brom voorstellen „vereenigde", gewoon weg te laten es te lezen als volgt: De 4e Af deeling spreekt den wensch uit, dat katho lieke werkgevers samenwerken met bonden van katholieke werklieden en dezen steunen met raad en daad. Kapelaan ileurkens wil voorstellen, dat in die plaatsen waar geen werkgeversvereni gingen bestaan, werkgeversverenigingen worden opgericht. Dr. v. Zinninck Bergman wil de con clusie handhaven zooals ze daar ligt, oindat ze reeds vooruit veronderstelt de wensche- 1 ijk beid, dat die bonden worden opgericht. Hij heeft nog een aanmerking op 't woord van dr. Brom, alsof niet genoeg was uit gekomen het recht van den werkman om verenigingen te stichten en juist door deze motie aan te nemen, is toch van zelf aangegeven, dat wij open oog en hart heb ben voor den werkman. Hij zou dan ook de conclusie willen hand haven. Dr. Ariëus vindt de conclusie te idealis tisch. Hij twijfelt uiet aan de oprechtheid der werkgevers om zich te vereenigen, b. v. in syndicatenmaar als men medewerking vraagt met vereenigingen van werk lieden, worden deze werkliedenvereeni- gingen dikwijls als een gevaar beschouwd voor de werkgevers. Daarom zou hij al heel blij zijn als hier werd erkend het recht 1 V l n le «1 .e ii it, k 1- le ld af a ■ai •'as iT De Echo van het Zuiden. W#al\v|jksclie en Langstrantsclie Courant, i r jf li i SD

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1