Zondag 7 October 1900. Oe Zuid-Affikaansche oorlog. VAN fs China. BUITENLAND. België. Frankrijk, Italië. Yereenigde Staten. Rij kspostspaarbank BINNENLAND. V .t ft.1 1- le af Tweede Blad MILITAIRE BESCHOUWINGEN. Luitenant-kolonel C. de Wit schrijft Een telegram van Lord Robeits uit Pre toria van 27 September, gedeeltelijk aange vuld door een van den volgenden dag, werpt weder eenig, zij het dan ook spaarzaam licht op de gebeurtenissen in Zuid—Afrika. Bij Pienaarsrivier, een station aan de lijn Pretoria Pietersburg en ongeveer 62 K.M. ten noorden van eerstgenoemde plaats gele gen, heeft een gevecht plaats gehad, dat ten nadeele der Boeren is uitgevallen, hetgeen niet te verwonderen is als wij lezen, dat de Engelschen zich daar versterkt hadden, loopgraven hadden aangelegd eu zelfs een mijn lieten springen, waarvan, zooals zeer naicf wordt opgemerkt, de aanwezigheid den Boeren onbekend was. De bezetting van het slation werd door de Boeren aangevallen en dit feit alleen is van zooveel beteekenis, dat het afslaan van dien aanval er bij in het niet verzinkt. Wanneer wij zien, dat de Boeren nog zoo veel offensieven geest bezitten dat zij den vijand in zijne versterkingen durven aanvallen dan is het einde van den oorlog nog niet te voorzien, al mogen ook de Canadeezen en de vrijwilligers van de stad Londen als boden, die den aanstaanden vrede verkon digen, naar huis worden gezonden. Verder bericht de opperbevelhebber niet veel bijzonders. Op dc 3e cavalerie brigade is geschoten, waar err wanneer wordt niet gemeld van een patrouille bij Heidelberg zijn vier man gewond, hetgeen bewijst, dat de Engelschen zich ook op 30 K M. '<an Johannesburg niet veilig kunnen bewegen, en Reitz, Heilbron en Lindley zijn weder door de Engelschen bezet. Van gevechten die hiertoe hebben geleid, wordt niet gespro ken, zoodat het volstrekt niet onwaarschijnlijk is. dat de Boeren die plaatsen hebben ont ruimd om met de beschikbare manschappen tegen den spoorweg te opereereu. .Trouwens, zooals uit Maseroe wordt bericht, was een afdeeling Bceren 29 September j 1. Wepener binnengetrokken en had daarna, die plaa's verlatende, zich naar het zuiden begeven, terwijl een telegram van Roberts van 30 Sept. vermeldt, dat twee dagen vroeger een atdeeling van de telegrafie tusschen Kroon stad en Lindley door de Boeren was aan gevallen. Beide plaatsen zijn ongeveer 75 K.M. van elkander verwijderd, zoodal uit dit bericht blijkt, dat het gezag der Engel schen zich bepaalt tot de steden, die zij hebben bezet, maar dat buiten die plaatsen de Boeren het veld houden en nu en dan in de een of andere plaats verschijnen om zich van het noodige te voorzien. De verdere berichten in het telegram aan gegeven, vermelden weinig bijzonderheden en ziju over het algemeen zeer onbepaald gesteld. De troepen van Rundie (8e divisie), zijn 26 Sept. bij Reitz en op een ander niet genoemd punt met de Boeren slaags geweest doch van veel belang schijnen die ontmoe tingen niet te zijn geweest, wij lezen ten minste wel van een heroverd Engelsch kanon, vioeger in handen der Boeren gevallen, en van buitgemaakte munitie en trekossen, maar niet van gesneuvelden en gewonden. Ook het bericht uit de districten Krugers- dorp en Potchefstroom geeft te denken. De colonne Hart, seint Roberts, is uit laatstge noemd district in de gelijknamige hoofdstad van het eerstgenoemde teruggekeerd en heefi goed werk verricht met het zuiveren van die streek van stroopende benden, dit is nu eenmaal de gebruikelijke term, wij zouden zeggen kwaadwilligen. Maar vlak hieronder lezen wij, dat Barton vermeldt dat een van Bank, langs den spoorweg ICrugersdorp Potchefstroom gaande patrouille, door de Boeren aangevallen is; met welk gevolg, wordt niet vermeld, zoodat wij wel kunnen aannemen, dat het voordeel niet aan Engel- sche zijde is geweest. En zonder nu hieraan groote waarde te hechten, blijkt er toch uit, dat het zuiveringswerk van Hart niet afdoec- de is geweest al heeft hij ossen, schapen en wagens genomen, en dat ook hier de stroo pende benden nog steeds het veld houden. De tijd van groote gevechten is voorbij de guerrilla in vollen gang, en, zooals vol gens de United Service Gazette in de club te Pretoria wordt gezegd, er is thans in het Engelsche leger groote behoefte aao aan voerders, bezield met initiatief, die op eigen verantwoordelijkheid durven handelen, zonder de onderlinge samenwerking uit het oog te verliezen. Deze eigenschappen nu missen de meeste generaals en zelfs zij die in dezen oorlog de meeste populariteit hebben ver kregen, en wier namen in de café—chantants bezongen en toegejuicht worden, deinzen voor verantwoordelijkheid terug, uit vrees van hun reputatie te verliezen. Men zegt zelfs, dat Roberts het plan koe stert al zulke aauvoerders naar Engeland terug te zeuden om daar op hunne lauweren te rusten en het verdere werk over te laten aan degenen, die geen reputatie te verliezen hebben. De Wet blijft nog steeds de ziel van het verzet eu de nachtmerrie van Roberts. In navolging van de Boeren hebben de Engel schen thans een paardencommando samen gesteld, dat onder aanvoering van kolonel De Lisle 24 September Pretoria heeft verlaten en bepaald tot taak heeft De Wet op te v rrf>,7'*h'jle gevangen te nemen. Is het bericht waar, dat de Standard uit Durban heeft ontvangen (het is officieel be vestigd Red dan hebben de Boeren op de grens van Natal bij de Jagersdrift een groot succes behaald. Deze doorwaadbare plaats voert door de Buffelrivier, ongeveer 10 K.M. ten noorden van Dundee en de rivier vormt daar de grens tusschen Natal en Transvaal. Een konvooi zoude ongeveer 10 K.M. ten oosten van de drift door tie Boerrn genomen zijn, waarschijn lijk een gedeelte van de macht waartegen Hildyard opereert. Ook in Natal is men dus niet veilig voor dc „stroopende benden" en de berichtgever oppert het vermoeden, dat de Nataische vrijwilligers voorloopig nog niet naar huis zullen worden gezonden nu het blijkt, dat de kolonie nog volstrekt niet veilig is. Uit Aldershot gaan ook weer troepen ter versteiking van het leger in Zuid—Afrika en al deze berichten lezende, maakt het een zonderlingen indruk te hooren, dat er aan wordt gedacht op 11 October a. s., den verjaardag van den oorlog, het herstel van den vrede te vieren. Wie zouden dan de vijandelijkheden slaken De Boeren schijnen er niet veel lust in te hebben en de E-igel— schen kunnen toch bezwaarlijk zeggen, dat de vrede is zoolang zij op verschillende punten voortdurend worden aangevallen. Om twee uur zal de koninklijke familie aan de Beurs worden ontvangen, waarna on middellijk de défilé begint die onafgebro ken2 uur duuit. De opvatting, aangaande den loop van zaken in het Uiterste Oosten, is gedurende de laatste dagen veel verbe'erd het keizer lijk Chineesche decreet, waarbij prins Toean ontzei wordt uit al ziin ambten en verwezen wordi naar het keizerlijk gerechtshof om ge straft te worden, wordt beschouwd als een klaar bewijs, dat de keizerin-weduwe en de keizer zich volkomen rekenschap geven van de onmogelijkheid oni langer tegenstand te bieden aan de Europeesche mogendheden. Daarom heeft de Keizer van China aan de mogendheden ter kennis gebracht een edict, gedateerd 24 September, waarin de bestraffing wordt bevolen van een aantal bij name genoemde prinsen en hoogwaardigheids bekleders, wegens begunstiging der Boksers Uiigaande van de veronderstelling, dat dit edict echt is, heeft de Duitsche regeering voor de tenuitvoerlegging van de in haar rondschrijven van 17 September voorgestelde gedragslijn, verder voorgesteld aan de mo gendheden, te trachten overeenstemming te verkrijgen in dien zin, dat de diplomatieke vertegenwoordigers in China zullen worden belast met een onderzoek naar de volgende drie punten 1. Of de lijst der strafbare personen, in het edict vervat, voldoende en juist is, 2. of de toegezegde straffen xol- doende zijn, 3. te controleeren, of de tot dusver ingekomen rapporten, aangaande de ontvangst van dit voorstel door de mogend heden aanleiding geven tot de veronderstel ling, dat pen aigemeene goedkeuring er voor zou kunuen worden verkregen. De Russische generale staf heeft mededee- ling ontvangen, dat een Kozakken regiment tot handhaving van de communicatie met de afdeeling van generaal Orlow, tusschen Omosso en Tschung-Tschun in een pas door het Charbalingebergte, stiet op een afdeeling Chineezen, sterk 2500 man. Eerst deden de Kozakken een aanval te voet en daarna te paard, zoodat de Chineezeu al spoedig op de vlucht gingen met achterlating van zes vaandels, zes kanonnen en den geheelen voorraad proviand, terwijl ook vele dooden en gewonden hunnerzijds op het slagveld achterbleven. De commandant van het Oostenrijksche eskader in het Verre Oosten meldt, dat in gevolge de besluiten, op 29 September ge nomen door den raad der admiralen, alles gereed is voor de actie. Een Engelsch schip is vooruiigezondcn om de overgave der plaats (Shati-Ha-Kwan ten noordoosten van Peking) te eischen, waarop de Chineezen de forten en de plaats onvoorwaardelijk verlieten. De vlaggen werden toen geheschen te Shang Hai-Kwan. Een Duitsche troepenmacht, 1700 man sterk, onder generaal v.- Höpfuer, heeft, vol gens een van 26 September gedagteekend bericht uit Peking, een kleine strijdmacht van Boksers ontmoet, eenige mijlen ten zui den van het keizerlijke jachtpark. De Bok sers verloren 40 dooden, de overigen gin gen op de vlucht. Vier Duitschers werden gekwetst. T.sji—sin, een lid van het Tsoeng—!i—jamen. berucht om zijn haal tegen de vreemdelingen, is door de Japanneis in de keizerlijke stad gevangen genomen. Wat er met hem ge daan zal worden is nog niet vastgesteld. De Tentoonstelling is Maandag bezocht door 228,677 personen, terwijl uit een op gave van de Tentoonsiellingsadministratie blijkt, dat sinds de opening tot Zondag 1. 1., de expositie bezocht is door 28 950.211 be talende personen en 9 409,667 gratis bezoe kers te zamen 38.359.878, terwijl er 33 803.550 tickets zijn ingekomen. Men berekent dat in de zes—en—dertig dagen na Zondag, tijdens welke de Tentoonstelling nog geopend blijft het totaal der entrées nog zal stijgen tot 45 millioen heel wel mogelijk, in verband met het feit dat de Parijzenaars, die gedu rende de warme dagen de hoofdstad ont vlucht zijn, allengs zijn teruggekeerd en zij zich voegen bij den immer aauhoudendm stroom bezoekers uit den vreemde Dinsdag is de Tentoonstelling bezocht door 205.468 personen, Woensdag 250.00Ó. Ondertusschen zijn de Inde—Chineezen de Scnegaleezen en de DahomeeCrs, die het reeds aardig fiisch begonnen te krijgen, ondanks het mooie najaar, van het terrein vertrokken om zich morgen te Marseille in te schepen naar betere, althans warmere ge westen en alleen de Tuncziörs. de lui uit Fransch—Guiana en uit de Antillen blijven nog wal, ter bewondering van deu kant der late tentoonstellingbezoekers. Er komt zoowaar nu nog heuschelijk koninklijk bezoek te Parijs Van 12 tot 15 October zal het de koning van Griekenland zijn die het incognito zal afleggen om een bezoek aan het Elyrée te brengen. Voor den Griekschen kroonprins, die na zijn va der komt wordt een reeks feesten in gereed heid gebracht. Hij zal 2ijn intrek neinen in het paleis der vreemde souvereinen bij het Bois—de—Boulogne, Koning Leopold zal hem daar opvolgen. Hoewel dezen zomer reeds meer dan eens voor tentoonvtellingsbezoek naar Parijs overgekomen, echter steeds incog nito, zal de Belgische koning in het laatst van October nu een officieel bezoek aan Frankrijk brengen. Er is Dinsdag inbraak gepleegd in het Vaticaan. De dieven hehbeu voor 357,000 liere aan schuldbewijzen en 3000 lire aan geld meegenomen. De kist waarin de gel den waren opgeborgen stond in de tweede verdieping en behoorde tot de administratie kerkelijk paleizen. Men meent, dat de die ven goed in het Vaticaan moeten bekend zijn geweest. Volgens een later bericht aan de Köln. Zeitg. behoorden de gestolen gelden echter niet aan de administratie der paleizcr, doch waren het particuliere gelden, die de Paus vooi een weldadig doel had afgezonderd. Vastgesteld i.«, dat de koning en de koningin in April a. s. de reis zullen aan vaarden naar Berlijn, St. Petersburg en Wee nen, terwijl Parijs, Brussel en Londen in den herfst vau 1901 bezocht zullen worden. Keizer Wilhelm van Duitschland heef den wisselwachter Garella, die een botsing tusschen een trein met Duitsche soldaten bij Pontdeclmo heeft verhoed, een jaargeld van 500 lire toegestaan. Volgens Central News heeft de politie te Chicago een samenzwering tegen het leven van president Mac Kinley ontdekt. De zaak moet op touw gezet zijn door twee Italianen, en hel plan zou te Canton in Ohio uitge voerd worden. De namen van de aanleg gers zijn, naar 't schijnt, nog niet bekend. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September ingelegd f 5476 66. terugbetaald - 5881 66 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3174. Tegen elf uur Dinsdagmorgen begon in de hofkapel te Munchen de kerkelijke plechtig heid der huwelijksinzegening van den kroon prins. Mgr. Stein voltrok het huwelijk. Het aantal gezelschappen, die hunne deel neming aan den optocht van Zondag hebben toegezegd, bedraagt reeds 360. Op de boulevard Anspach zal de reusach tige stoet woideu opgesteld. WAALWIJK, 6 October 1900. Kon. goedkeuring. De Stct bevat de kon. goedkeuring der gewijzigde statuten' van de sociëteit „de Gezelligheid/' alhier. Voorbereidend Militair-onderricht. Het voorbereidend militair onderricht al hier zal dit jaar wederom plaats hebben in de zaal Musis Sacrum// en wel Maandags en Woensdags en gegeven worden door een officier met onderofficieren in garnizoen te Geertruidenberg. Aanvang 15 October a. s. Concert „l'Espérance." Wij zijn in staat thans reeds mede te deelen, dat de bonorairen-leden van l'Espé- rance eene prachtvolle uitvoering te wachten staat. Het eerste winterconcert der harmonie zal gegeven worden op Maandag 5 Novem ber a. s., en wel met midewerking van de beide humoristen Solser en Hesse De medewerking van deze twee heeren is reeds voldoende om verlangend uit te zien naar 't concert, waar zij een vorig maal zoo uitstekend voldeden. Zij zullen naar wij vernemen nog eens het onbetaalbare Dronkemanstypen// geven, het groote suc ces van hun vorig optreden. De harmonie zal ouder gewoonte wel zorgen voor een keurig programma. Wij konden dus met recht schrijven dat een gezellige avond ons te wachten staat. Kamers van Arbeid. Pe lieer D. de Klerk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zal a.s. Maan dag 8 October des avonds ten halt negen in de zaal „Musis Sacrum' te Waalwijk, optreden met het onderwerp :t Kamers van Arbeid', daartoe uitgenoodigd door 't De partement uLangstraat* van de Mij tot Nut van 't Algemeen. Toegang 10 cent. Er van door Zekere V. gepens. onderofficier en werk zaam op eene der schoen fabrieken alhier, is Donderdagnacht met geheel zijn gezin, met de noorderzon vertrokken. Naar men zegt moet hij hier nog al wat beertjes laten brommen. Nederland in China. Er schijnt van de diensten van de Ne- derlandsche officieren in China nogal gebruik gemaakt te worden. Zoo schrijft men o. a. aan het Bat. Nbld. uit Sjang Hai, dat de overste Van der Wiligen is uit uitgenoodigd om deel uit te maken van de commissie, die in opdracht zal hebben, genoemde plaats ter verdediging voor te bereiden. Eveneens wordt bericht, dat de kapitein ter zee L. A. H. Lamie, commandant van het Hollandsche eskader, aldaar is opge treden als bevelhebber van de daar aanwe zige achtien oorlogsbodems der verschillende mogendheden. Verder vinden wij vermeld, dat den luit ter zee le kl. G. J. Yan der Hout, le officier aan boord van de //Piet Hein', het bevel is opgedragen over het te Sjanghai opgerichte korps gewapende burgers. Naar aanleiding van een desbetreffend Reuter-te'.egram uit Shanghai, wordt uit den Haag medegedeeld, dat Hr. Ms. pautserdek- schepen Holland en Koningin Wilhelmina der Npderlauden order hebben gekregen uit cJe wateren van China naar Java terug te keeren «n tevens op hunne terugreis de Chineesche havens Amoy en Swatow aan te doen en op beide plaatsen eenigen tijd te vertoeven, hoofdzakelijk voor vlagvertoon. Het oorlogsschip Piet Hein ontving bevel voorloopig nog in Shanghai te blijven. Nederland en Belgift. In de maand Augustus werden naar Bel gië gezonden 5805 stuks rundvee, wegende te zamen 2,431,353 kilogram. Gedurende de eerste 8 maanden van dit jaar bedroeg de invoer 39,946 stuks van een gezamenlijk gewicht van 17,222,736 kgr. Op 304 stuks na kwam al dit vee uit Nederland en werden voor invoerrechten betaald 724,943 frs. Het meeste werd verzonden via Roozen- daal. Aan dit station werden in de maand Augustus gezuiverd en ontsmet 562 vee wagens, bevattende 2476 runderen. Van deze werden 44 afgekeurd wegens tuberculose en 13 wegens mond en klauwzeer. Ook werden in Augustus in België eveneens hoofd zakelijk uit Nederland ingevoerd 3376 lammeren 8521 schapen en gedurende de eeiste 8 maanden 71,468 schapen, wegende. 2,921,071 kilogram en 38,359 lammeren, 1,095,637 kilogram. Veiligheidsmaatregelen voor de Konlnginncu Zooals bekend is gaan de Koninginnen voor korten tijd van 't Loo naar Duitschland, om 17 Oct., weder op het Lustslot te komen en daar dan tot einde December te vertoeven. Of men HH. MM. ook daar buiten en in den vreemde met de voorzorgsmaatrege len zal omringen, die men in de laatste weken in Den Haag heeft toegepast, weet ik niet, zegt de schrijver der Haagsche Kroniek in de N. Gron. Ct., maar het is zeker lofwaardig, dat alles wordt gedaan om de Vorstinnen zelfs voor schrik of oneer biedige bejegeningen te bewaren. Voor het paleis wordt het publiek tegenwoordig op veel grooter afstand gehouden dan voorheen de Koninginne rijdt niet zonder geleide uitmeestal met een rijknecht naust het portier en met twee heeren van het gevolg in Haar koetsevenzoo de Koningin- Moeder. Ik weet niet of daartoe bijzondere aan leiding bestaat doch men vertelt elkander in den Haag dat HH. MM. dreigbrieven zouden hebben ontvangen en in de buurt van het paleis zouden onlangs gedrukte aankondigingen in de winkels zijn geworpen, waarin een boosaardig plan tegenover onze jonge Koningin werd aangekondigd. Ver moedelijk heeft men hier slechts met een bangmakerij, met een hoogst ongepaste farce ie doenwant een wezenlijk complot zou zich op deze wijze wel niet vooraf zelf aankondigen. Doch is het goed dat de politie eeu waakzaam oog houdt en dat geschiedt in voldoende mate. Waar dc Koninginnen zich vertoouen zijn steeds niet alleen politiedienaren geposteerd maar ook geheime agenten, die zich onder het publiek bewegen. De „Gelderland." Het pantserdekschip Gelderland, thans op reis van Perim naar Lourengo-Marques, alwaar president Kruger aan boord zal komen, heeft een atstand af te leggen van 3052 zeemijlen of 768 geografische mijlen. Men berekeut dat liet schip bij een 10 mijls vaart 122/3 etmaal zal noodig hebben alvorens zijne bestemming te bereiken. Aan gezien het Donderdag 27 September uit Perim is vertrokkeD, kan het omstreeks president Kruger's verjaardag Lourengo- Marques binuenloopen. Kindermoord te Tilburg De wNieuwe Tilburgsche Courant' Woensdag schrijft Wij vernemen, dat in de laatste d: eenig meer licht in de zaak is gekoi; Zoo heeft de oproeping in de Tilburg bladeD ten gevolge gehad, dat zich Maai bij den commissaris van politie heeft 8 gemeld de juffrouw (E., wonende in de Li Nieuwstraat), die door den schilder M. aangesproken op Vrijdag 24 Augustus namiddags toen de koster werd gearrest( Deze getuige had op genoemden da des namiddags te ruim twee uur eene bc schap in den Noordhoek en ziende da zooveel volk in dc Industriestraat stond, zij door die straat gewandeld tot nabi woning van den heer Kessels. Terugkeerende ontmoette zij den C missaris van politie inet iemand, die bleek de koster te zijn. Nabij de gekomen, stond aan de zijde van het „De Zwarte Rui'er' een man, die haa zeer gejaagden toon, en met onsamen geilde woorden aansprak en zeide Ja juffrouw, het is wel iets, ze hebben ht en wijzende naar den koster voegde h bij„die heeft het gedaan 1' De juffrouw, erg verschrokken over mededeeling, antwoordde„maar man, jij er dan iets van „Ja, ja, hernam hij met bevende si ik kon het niet langer zwijgen, als kind er boven op lag (op de kerk) of b dan kon je het hier zien liggen.' Terwijl hij dit zeide, keek hij met wilderde blikken naar het dak van de en liep daarna hard den Noordhoek in. Ook is deze juffrouw op den morgen de misdaad werd gepleegd in de No< hoeksche kerk geweest tusschen half tie tien uur. Toen zij de kerk verliet, s er iemand met een jas aan in de deur het bewuste kerkportaal, die in de rich keek van de Industriestraat. Zij heiiti zich dat dit dezelfde persoon was, die Vrijdagsmiddags aansprak. Door den schilder M. was aan de ju: medegedeeld, dat hij een juffrouw op middag der arrestatie van den koster aangesproken en nagenoeg hetzelfde hat zegd, als thans door de getuige wordl vestigd. Wijzigingen in de nanbangige Drunkwt herziening, voorgesteld door de Centra Drunk wetcomniissic. I. Het nemen van maatregelen tot sch wering van clandestieuen drankverkooi een punt van zoo groot gewicht, da aanhangige wijziging der drankwet alles daaraan moet worden dienstbaar maakt. II. Het is gewensebt, 1 Mei 1901 wettelijk maximum van artikel 2 der di wet niet door te voeren, doch hetzij bereiken van het maximum tot uit» Mei 1905 te verschuiven, mits thans stelsel van doorvoering worde vastges in den geest als aangegeven in het V ontwerp der Ned. Ver. (art. 26 bis, i van anciënniteit) desnoods met schade goeding uit 's Rijks kas, hetzij het over pleet vanzelf le laten verdwijnenin 1 gevallen worde de bevopgdheid uitgespr voor maatschappijen en vereeuigingen koopen, en de dra n knering te staken financieelen steun van den Staat. III. Na invoering van het wet' maximum moet geen verhooging vac aantal vergunningen geoorloofd zijn, niet in den vorm van buitengewone gunningen. IV. In ieder geval kome de bevt heid tot het verleenen van vergunni boven het maximum alleen aan de geering. V. Het is noodig, het geldelijk b< der gemeenten los te maken van het gunningsrecht. VI. Het beginsel, neergelegd in In lid van art. IX Wetsontwerp, ver steun. VII. Drankverkoop op openbare mid» van vervoer (stoomboolen en restau wagens), in wachtkamers daarvan, e de publieke straat, moet niet worden gelaten. VIII. Voortaan moet geen vergui voor drank verkoop worden verleend aan sonen, die een bijberoep uitoefenen, be bedrijven waaraan de drankverkoop inh is (koffiehuizen, restauraties, stalhou e. (1.) IX. De aanhangige drankwc.tsherzi» moet niet afhankelijk worden gesteld liet instellen eener Staatscommissie. Dussen, 5 October. Gistermiddag oog kwart voor ééu brak brand uit in het bewoond door B. van Dijk en toebehooi aan A. v. Dijk, Bz. Alleen het huis is brandschade verzekerd. Veel schade wordt geleden door der woner aan zijn huisraad, door deu bon werkverschaffing aan een groote massa geraamd op 2500 en door den landb( J. v. d. Pluim Jz. aau vlas en boonen. ge op 1000. Ook het werkvolk lijdt er onder doordat nu veel vlas verbran waaraan nog heel wat daggeldeu te waren te maken. Baardwijk, 5 Oct. Onbemerkt viel f raiddag een kindje van 2l/% jaar in tobbe met water, waarin het verdronk, men het kind zocht en vood, was warm. De geneesheer beproefde te vei de levensgeesten weer op te wekk d. Vrijhoeven—Cappel, 2 Oct. Aan beste Bij de aanbesteding van een huis voor i burgemeester werd ingeschreven als G. Remmers, Meeuwen ƒ6260, G. Mi( t l)i I I», le 6, 'ef I.iö 11 it k i'K ,;>k Jd dc >3 ai J ''Hl 'l a» j

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1