s BUITENLAND. Frankrijk. Servië. China. BINNENLAND. i S' •A ''1 'r I It 1 r 1 :e Botha. Wat moeten de Eugelschen, die zichzelf respecteeren, denken van hun be roemden generaal, die in hoofdzaak oorlog voert:, tegen vrouwen en kinderen Maar het schijnt, dat wij nog dieper zullen zinken. Lord Roberts heelt er genoeg van en hij staat zijn plaats af aan lord Kitchener. Want, wat nog te doen overblijft, is het werk van den roever en den beul. De soldaat, die te Omdurman de gewonde Soedaneezen heeft laten afmaken is, van nu af, de gezochte man. En dat noemt men Engeland's groot heid Keir Hardie is overigens overtuigd, dat de Boeren op den duur zullen overwiuuen en hij gaat voort „De Boeren kunnen niet uitgeroeid worden. Men kan Botha en De Wet gevangennemen; men 'kan hun aanhangers uiteen jagen; hun traditie zal blijven en zal zich eenmaal sterker tonnen dan de geheele militaire macht van hel Britsche rijk." Nog altijd is het niet zeker, dat het De Wet is, die verleden week Maandag in het treffen met de Eugelschen bij Botha ville de nederlaag heelt geleden en terwijl de vrien den der Boeren nog onder den indruk zijn van de kwade tijding, komen weder tal van berichten, waaruit blijkt dat het gebeurde bij Botha ville tot dusver volstrekt geen in vloed heeft gehad op hel verder optreden der republikeinen. Terwijl uit Kroonstad wordt gemeld, dat de Boeren, zelfs indien De Wet en Steyn gevangengenomen mochten worden, den strijd zullen blijven voortzetten, komen uit het Transvaalsche district Rusten burg, eenige weken geleden „gezuiverd" en „onderworpen" door lord Mcthuen, mede— deelingen, dat het daar sedert eenige dageu wemelt va» Boerenverkenners, behoorende tot de troepenmacht van generaal De la Rey. Voorts zijn Boerencommando's gezien tusschën Herschell en Rouxville bij de Vrij staatsch-Kaapsche grens, terwijl een troep Boeren zich verschanst heeft te Doornkop, nabij Lindley. Generaal Bruce Hamilton is met een colonne uit Kroonstad vertrokken, om de Boeren daar aan te vallen. Het telegram, waarin lord Roberts melding maakt van de operaties van generaal Smith- Dorrien, nabij Dalmanutha, aan den spoorweg Pretoria—Komatipoort, luidt in zijn geheel als volgt „Charles Knox meldt dat hij geen lof ver langt voor het zeer gelukkige gevecht op den 6den, daar dit in de eerste plaats te danken is aan de vastberadenheid van Le Gallais die voortdurend in aanraking met den vijand bleef en in de tweede plaats aan de handige manier waarop De Lisle met de vuurlinie manoeuvreerde nadat Le Gallais en Ross gewond waren. Gekwetst zijnoverste W. C. Koss, van de Durham Light Infantry, ge vaar Jij k kapitein Dol ville, Oxford Light Infantry, zwaarluitenant Percy Smith, Mid dl esé-x Regiment, licht luitenant Peebles, Suffolk Regiment, ernstig; kapitein Harris, West Riding Regiment, licht kapitein Mair. rijdende artillerie, zwaar, majoor Welch, Kaöppshire Regiment, zwaar. Knox zegt dat de batterij, onder majoor Taylor, hare kanon nen prachtig behandelde. De gevangenen deelden mede dat Steyn en De Wet gevlucht zijn. Smith—Dorrien meldt dat het tweedaag- sche gevecht, vermeld in mijn telegram, zeer hevig was. De troepenmacht bestond uit 250 bereden manschappen van het 5de lan siers, koninklijke Canadeesche dragonders en bereden jagers, twee kanonnen van de ko ninklijke Canadeesche rijdende artillerie, vier kanonnen van de 84ste batterij en 900 man vab de Suffolks en Shropshires. Men ont moette de Boeren spoedig nadat men uit Belfast was opgebroken, en zij hingen op de flankeu van de voorhoede en op de achter hoede tot bij de Komatierivier, waar zij in een zeer sterke stelling lagen. Zij moesten daaruit terugtrekken teugevolge van een zeer wijde omtrekkende beweging van de Suffolks en Canadeesche bereden jagers, om hun flanken heen. Gedurende den eersten dag staken de Boeren aldoor seinvuren in ver schillende richtingen aan, en voor den vol genden ochtend waren zij zeer versterkt. Öuze verliezen op den 6en waren zes dooden en twintig gewonden, voornamelijk Shrop shires, die prachtig vochten. Den volgenden dag trachtten de Boeren een sterke stelling in te nemen aan den oever van de Komalie, waar zij den 8den van verdreven waren, maar kclonel Evans met de Canadeesche be reden jagers eu twee kanonnen van de 84ste batterij galoppeerde 3 K.M, ver en bezette haar op het nippertje. De achterhoede werd, op den terugweg, verdedigd door kolonel Lessard met de Canadeesche dragonders en twee Canadeesche kanonnen onder luitenant Morrison. Smith-Dorrieu zegt dat geen lof te groot is voor de offervaardige dapperheid die deze troepen toonden bij het dekken van de infanterie en de kouvooien. In den na middag gebeurde er iets dat, geloof ik, zon der weerga is in dezeu oorlog. Ongeveer tweehonderd bereden Boeren deden plotseling een charge op de achterhoede tot op 65 M.; toen werden zij gestuit door de Canadeesche dragonders. Gedurende het gevecht vielen zestien Canadeezen in de handen van de Boeren, die hen vriendelijk behandelden en hen loslieten, nadat zij hun eigen dooden en gewonden hadden weggehaald waarbij de Canadeezen zoolang met hun gezicht op den grond moesten liggen, opdat zij niet zouden zien hoe zwaar de Boeren geleden hadden. Op den 7den waren onze verliezen .- gedood twee, gewond twaalf, waaronder drie luite nants van de Canadeesche dragonders." lr Maandag was het de laatste dag van de wereldtentoonstelling, die toen juist 212 dagen had geduurd en die Vrijdag bij slecht weder toch nog bezocht werd door 171.792 personen, van wie er 126.754 kwamen met tickets, terwijl die getallen Zaterdag bij mooi weer bedroegen 272.440 en 214.063. Zon dag was het weder lang niet uitlokkend voor oen afscheidsbezoek (het was koud en dam pig) zoodat in den voormiddag de lui bij kleine hoopjes kwamen. In den namiddag liep het beter, doch vroolijk ging het er niet toe op de terreinen het was als ver keerden de bezoekers in massa min of meer onder den indruk van het afscheid, wat er al niet beter op werd, doordien een aantal inrichtingen en paleizen reeds gesloten bleven, zoo in de Rue de Paris als in de Rue des Nations. Het oogenblik tot beschouwingen aan de hand van cijfers van nu en van voorheen, is natuurlijk nog niet gekomen, doch men weet toch alvast, dat de wereldtentoonstelling van 1900 meer menschen heeft getrokken dan welke tentoonstelling der wereld dan ook In het jaar 1867 kwamen er, behalve bijna alle vorsten van Europa, 8.179.920 be zoekers, dus gemiddeld 44 699 per dag in het jaar 1878 kwamen er 12 039.471 bezoekers, dus gemiddeld 65 789 per dag. in het jaar 1889 kwamen er 28.121 975 bezoekers, dus gemiddeld 152.158 per dag en in 1900 zul len er meer dan vijftig millioen bezoekers geweest zijn, dus gemiddeld 245.000 a 250.000 per dag, terwijl tegenover het drukste bezoek op één dag in 1889, ten bedrage van 385.377 stond het bezoek op één Zondag in September 11. van meer ^dan zeshonderd duizend perso nen. Salzou, de dader van den aanslag op het leven van den shah van Perzie te Parijs den tweeden Augustus 1.1.heeft voor het Hof van Assises te Parijs, verklaard, dat hij anarchist was en een vijand der volksonder drukkers en niet alleen had hij het gemunt op den shah, doch ook op Casimir Perier, die beiden wetten in het leven riepen tegen de anarchisten. Salzou's wapen had, indien het schot afgegaan was (door beschadiging van den haan weigerde het), den dood kun nen veroorzaken reden waarom Salzou, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld. De veroordeelde uitte geen woord. Zaterdag is op het Tentoonstellings terrein een poging gedaan om brand te stichten in de Nederlandsche afdeeling van de verzameling diamanten en juveelen, waarschijnlijk om onder de paniek zich meester te maken van de kostbare artikelen Gelukkig werd het vuur ontdekt en met emmers water werd men het vuur meester, doch enkele bankbiljetten hadden tocb geleden De sluiting der Wereldtentoonstelling Men kan waarlijk niet zeggen, dat de Parijzenaara de eeuwententoonstelling niet tot het alleilaatste toe trouw zijn gebleven of dat zij der buitenwereld een tooneel van ondankbaarheid hebben te zien gegeveu Gisteren, den sluitingsdag, den twee honderd-twaalfden dag, was het te Parijs prachtig weereen mooie zonnelucht me*, wat koude. De tickets stonden weer op vijftien centimes de twee en later op vijf centimes het stuk, om in den avond te dalen tot... één centime, terwijl er toen vijf tickets noodig waren. In de namiddaguren stroomden de bezoekers en de voorzorgs maatregelen op groote schaal ter voorkoming van ongelukken, bleken niet overbodig te zijn. Er werd veel verkocht tegen lagen prijs, doch in de Rue des Nations was alleen het paleis van Italië nog open en om even vijf uur werden de paleizen en de galeiijen voorgoed en onherroepelijk gesloten. Des avonds werd het Chateau d'Eau voor de laatste maal verlicht van kwart over negen tot halftied en onder het gejuich „Leve Frankrijk „Leve de Republiek werd de wereldtentoonstelling korten tijd daarna ge sloten. In de Kamer werd allen medewerkers aan liet grootsche werk hulde en dank ge bracht en de gemeenteraad van Parijs nam een motie aan, waarin allen vreemdelingen, die de Tentoonstelling bezochten, groet en dank werd gebracht. Tot gisteren toe waren er 50.470 400 be zoekers op de Tentoonstelling geweest en waren er 46 577.770 tickets ingekomen van de 65 006 000 die er zijn uitgegeven, ter wijl in 1889 door dertig millioen bezoekers acht-en-twintig millioen tickets zijn gebruikt. 76000 Buitenlandsche en 75000 Fransche exposanten hebben deelgenomen en 6500 werklieden zijn gedurende twee achtereen volgende j iren onafgebroken aan den arbeid geweest, tegen 4800 in 1889. En acht dui zend ton koopwaren hebben er plaats ge vonden. een waarde vertegenwoordigende van twee milliard Koningin Draga. De „Rappel" verneemt uit Belgrado, dat Koningin Draga het leven geschonken heeft aan een flinken jougen. De geboorte van dezen troonopvolger wordt echter nog geheim gehouden. De Koningin moet vrij ernstig ziek zijn. Het is niet gemakkelijk, uit de telegram— men die gewoonlijk slechts een paar moeilijk, of in 't geheel niet op de kaart te vinden Chineesche nameu bevatten zich een voorstelling te vormen van den aard der krijgsverrichtingen die den laatsten tijd in den omtrek van Pekiug voorvallen. Voor zoover wij kunnen nagaan, worden de beveiliging der verbindingslijn Peking— Takoe daat gelaten, van Peking of gunstig gelegen plaa'sen in den om'rek uit, expedi tieu gezonden in verschillende richtingen, vooral ook naar den grooten muur, die op gemiddeld 60 of 70 KM. afstands ten zuid westen, westen, noorden en noordoosten om de hoofdstad heen loopt. In het zuidwesten is men tot dusver niet verder gegaan dan Tang-hsienen Wan-hsién, voorbij Paoting-foe. De belaugrijke stad I-tsjou, tusscheu Pao ting-foe en Peking, is bezet door eeu Fransche expeditie welke daarna in westelijke richting een uitstapje gemaakt heelt naar Tse king-kwan, voorbij de westelijke graven der Keizers, aan den grooten muur gelegen. Vroeger zijn de uitloopers van het gebergte vlak ten westen van Peking, dat daar de hoofdstad zeer dicht nadert, reeds betraden door een En— gelache expeditie, die toen Pa-ta tsjou bezet, en in de nabijheid een paar beroemde pa— gode's vernield heeft. De stad Toeng—tsjou, op 17 KM. ten oosten van Peking, schijnt nu tot uitgangs punt gekozen te zijn voor tochten in ver schillende richtingen. Een expeditie trekt in zuidwestelijke lichting naar Hsioeng hsién, ten oosten van Pao—ting-foe, om die streek van Boksers te zuiveren andere tochten worden ondernomen naar het noorden en ook naar den grooten muur in het noordoosten waar men te Toeng-ling de oostelijke kei zerlijke graven hoopt te bereiken. De correspondent van .de Daily Mail te Peking zegt dat te Peking onaangenaamheden onder de gezanten ontstaan zijn omdat die van de kleinere mogendheden België, Ne derland. Spanje en Denemarken, door Rus land gesteund, gehoord willen worden, voordat de groote mogendheden belangrijke besluiten ten uitvoer liggen. Rusland steunt vooral België, dat lastig woidt. en ookDenemarken. WAALWIJK, 14 November 1900. Truuitnen op 't De tramkwestie zal wederom tapijt komen en zie hier waarom. In ons nummer van Juli 1. 1. deelden we in extenso mede het onderwerp besluit, dat bij de provinciale Staten van dit gewest voor de zommerzitting was ingediend, be helzende de wijziging eener provinciale verordening op 't gebruik van openbare wegen, en tevens de daarbijgevoegde memo rie van toelichting. In de zitting der Staten van 22 Juli d. a. v. werd dit ontwerp in behandeling ge nomen, en nadat het voorstel van de com missie van rapporteurs met 36 tegen 11 stemmen was verworpen, werd het ontwerp besluit met eenige wijzigingen aangenomen. Tot goed begrip der zaak geven we 't hier even weer. De Staten der provincie Noord-Brabant hebben besloten als volgt Artikel 14 ran het reglement van politie op het gebruik der openbare wegen in de provincie Noord-Brabant, vastgesteld den 18n November 1889 en goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den In Maart 1890 No. 18 provinciaal blad 1890 No. 12 wordt in dier voege gewijzigd dat bet zal wordei: gelezen als volgt Onverminderd de vergunning van den publiekrechtelijken beheerder, is bet voor bet aanleggen en exploiteeren van tramwe gen op openbare wegen of hunne bermen, de vergunning noodig van Gedeputeerde Staten. Aan de door Gedeputeerde Staten ver leende vergunning kunnen voorwaarden wor den verbonden, welke in bet belang van de veiligheid en het gebruik voor het gewoon verkeer, zoomede voor de instandhouding van den weg worden vereischt. Is de vergunning door den publiek reebte- lijken beheerder geweigerd of verleend onder bezwarende voorwaarden dan kan de belang hebbende tegen de weigering of tegen de opgelegde voorwaarden in beroep komen bij Gedeputeerde Staten binnen een termijn van 30 dagen. Met weigering wordt geacht gelijk te staau bet niet beslissen op de aanvrage om vergunning, binnen zes weken na den dag waarop bet verzoekschrift is ingekomen. Van dit verzoekschrift wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Gedeputeerde Staten beschikken op bet ingesteld beroep niet, dan nadat de publiek rechtelijke beheerder is geboord of hem de gelegenheid is gelaten zijne weigering of de opgelegde voorwaarden te verdedigen. Van de beslissing van Gedeputeerde Sta ten kan bij de Koningin in beroep worden gekomen binnen een termijn van 30 da- gen. Onder de vergunning is begrepen de be voegdheid tot bat opbreken van den weg voor bet leggen en 't onderhoud van de trambaan en tot bet maken en uitvoeren van de in verband met den aanleg uit te voeren werken, alles met inachtneming der deswege opgelegde verplichtingen. Tenzij in zeer bijzondere gevallen mogen op wegen met eene kruinsbreedte van min der dan acht meter> geene tramwegen wor den aangelegd. Eenige rechtgeleerde leden der Provin ciale Staten nu waren van oordeel, dat deze wijziging niet geoorloofd was, omdat zij de zienswijze waren toegedaan, dat Provin ciale Staten in deze materie slechts door verbodsbepalingen tegenover gemeentebestu ren regelend kunnen optreden en niet door gebodsbepalingen. De Hooge Regeering beeft zich evenwel met hunne meening niet vereenigd, want bij Koninklijk besluit is thans de wijziging van artikel 14 goedgekeurd. Zooals bekend was dit ontwerp-besluit mede een gevolg van het meermalen wei geren van onzen gemeenteraad om vergun ning te geven tot het maken eener verbin ding door de groote straat van het stoom- tramnet 's-HertogenboschHeusden grens Waalwijk en WaalwijkTilburg. Thans hebben Gedeputeerde Staten, een wapen in handen om de gemeente Waal wijk en zoo noodig ook andere gemeenten te dwingen, die tot stand te doen komen._ Het is nu te bezien wat onze gemeente zal doen daar het wel zoo goed als zeker mag geacht worden, dat Ged. Staten ge lasten zullen, dat de stoomtram verbinding door hare kom tot stand komt. Wij zijn er en zeer velen met ons, erg benieuwd naar, want gaan Gedeputeerden tot dezen maatregel over en 't lijdt haast geen twijfel, dan zullen wij weer achter 't net visschen en zoovele sehoone voorstellen en aanbiedingen zijn dan verloren gegaan, in den wind geslagen, die thans ook bij de verbetering der haven zoo goed te stade zouden zijn gekomen. Het eenigste wat thans den gemeenteraad overblijft, als Gedeputeerde staten besluiten dat de verbinding tot stand moet komen, en den raad nog niet bereid is die te geven, is bet recht van beroep op de Ko ningin. St. Crispijii. Met genoegen kunnen wij melden dat bel Bestuur der harmonie St. Crispijn er inge- slaagd is, weer een vast directeur aan bet gezelschap te verbinden en wel den beer Jos Mahieu, die vóór een paar jaren de zelfde functie uitoefende en onder wiens leiding de harmonie steeds goede vorderin gen gemaakt beeft. Veobtpartij. Zondag ontstond in een herberg in de Stationsstraat een twist die weldra in een vechtpartij ontaardde. De aanleider van den twist werd door de politie geboeid in arrest gebracht. Verbetering. In ons vo.ig nummer deelden we mede, dat de 84 jarige Ds. van Buuren uit Baardwijk, den nieuwen predikant alhier Ds. Scbülte hoopt te bevestigen. Dit bericht behoeft in zooverre verbetering, dat Ds. van Buuren binnnen een paar maanden zijn 86sten verjaardag hoopt te vieren. Baldadigheid. Zondagavond werd aan 't café van den beer Cbr. v. d. Werff alhier de deur die naar de bovenzaal leidt uit baldadigheid stuk getrapt. Naar men ons mededeelt moeten de da der of daders bekend zijn. Plotselinge dood. Zekere A. v. D. van den trein te Geer- truidenberg huiswaarts keerende viel eens klaps ter aarde. Zij die toesnelden om hulp t" verleenen, vonden hem reeds een lijk. Eene beroerte bad hem getroffen. Dankbetuiging. Men leest in de Staatscourant De directeur van bet kabinet der Ko ningin brengt ter algetneene kennis, dat bij van Hare Majesteit de Koningin een scbrij- veu beeft ontvangen, hetwelk bij wensebt bekend te maken, door bet in zijn geheel te plaatsen in de Nederlandsche Staatscourant. P. J. VÉGELIN. z/Het Loo, 9 November 1900. vDe tallooze gelukwenscben, die Ik, bij gelegenheid Mijner verloving, zoowel uit bet vaderland als uit de overzeescbe bezittingen en van Nederlanders in bet buitenland ver toevende, mocht ontvangen, heb Ik tot Mijn groot leedwezen niet alle afzonderlijk kun nen doen beantwoorden. Daarom verzoek ik U Hoogwelgeboren Mijn diepgevoelden dank over te brengen aan allen, die Mij door hunne gelukwen scben zoo vele blijken hebben gegeven van hunne liefde en trouw. De hartelijke belangstelling door Mijn volk in Mijn geluk beloont, vervult Mij met groote erkentelijkheid. WILHELMINA." Dievenbende. Het dorp Puiflik is in den afgeloopen nacht door een dievenbende bezocht. Op 10 plaatsen is ingebroken, hoofdzakelijk in kelders. De dieven hebben alles wat van bun gading was, mede genomen. Puul Kruger. Volgens bericht uit Marseille weet de heer Violle, secretaris van de commissie voor de onafhankelijkheid der Boeren te Marseille, niets met zekerheid mede te deelen, aangaande den datum van aankomst van bet Nederlandsche oorlogsschip //Gel derland" en verkeert ook de consul van Nederland te Marseille, de beer Story van Blokland, geheel in het onzekere in dezen, terwijl deze laatste ook geen instructiën van zijn regeering beeft ontvangen, aangaande zijn houding bij de ontvangst van president Kruger. Het zou kunnen wezen dat de /Gelderland" nog vóór den 22sten of 23sten November te Marseille aankwam, doordien bet schip na Port Said een snelheid van 20 knoopen zou kunnen ontwikkelen, terwijl het van Lourenpo Marquez af zich heeft moeten bepalen tot 10 of 12 knoopen om den kolenvoorraad te sparen. Staatsspoor. Volgens Het Centrum bestaat het plan, de werkplaatsen der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorweg eerlang van Tilburg naar Utrecht over te brengen. Wat de verplaatsing der werkplaatsen van de H. IJ. S. van Haarlem naar Amers foort betreft, ontvangt bet Hbld. de beves tiging dat over eenigen tijd wel degelijk die ateliers overgaan. Er bestaan groote plannen voor de stichting van gebouwen, die er op wijzen dat het niet zal blijven bij een verplaatsing van een 100-tal werklieden. Is de //Amersf. Ct." goed ingelicht, dan zal de beslissing nog vóór Nieuwjaar vallen. Moord te Oud-Gastel. Dinsdag stond voor de rechtbank te Breda terecht Cornelia De Jong, oud 26 jaar, be schuldigd van poging tot moord en diefstal. De moord is gepleegd op Petro- lïella Van Nispen. Elf getuigen werden geboord. In de eerste plaats werden geboord de officieren van gezondheid Pesman en Dck- nutel, die de lijkschouwing hebben verricht. Deze blijven bij bun verslag persisteeren. De veldwachter Baart vond den 19n Mei, des morgens in buis komende, de verslage- ne op den grond liggenhaar optillende zag bij een touwtje om baar bals en dacht toen aan misdaad. De gemeenteveldwachter kwain iets later en beeft gezien dat het lijk aan de justitie is overgegeven. Getuige Heshof heeft de verslagene den vorigen dag nog gezienook het nichtje kan dit ver klaren. Zij zegt, d;»t de verslagene altijd sliep met gesloten raam, bet goud borg zij in doosjes. Getuige Vermeulen woont on der hetzelfde dak als de verslagene en heeft 's nachts ongeveer tusschën eenen en tweeën hooren schreeuwen. Dit is ook door getuige Van Aalst geboord. De wachtmeester der maréchaussee, Hontelé, heelt de gouden voorwerpen, alsmede de beklaagde die deze onder een valschen naam verkocht bad, op gespoord. Dierixsens te Roosendaal heeft de voorwerpen van beklaagde gekocht voor f,21. De beklaagde, 26 jaar oud, legt een vol ledige bekentenis af. Zij is des nachts opgestaan met het denk- beeld te gaan stelen, heeft de kousen van haar man aangetrokken, om zachter te kun nen loopeu. Het gesloten raam maakte zij opeu, de verslagene werd er wakker van, vroeg wat zij wilde. Zij schrok toon en beeft de verslagene op den grond getrokken; zij was bang ontdekt te zijn en wilde baar met een zakdoek worgen, doch geen zakdoek vindende, nam zij een touwtje, legde daarin een lus, deed dit om den bals der verslagene zette haar knie op bet hoofd en trok bet touwtje dicht. Toen bet stil was, zocht zij naar den zak met de kaar3 en de lucifers, die zij zelf bad meegebracht. Vervolgens deed zij de kast open, nam daar bet aan wezige goud en f 40 aan geld uit, ging naar bed en borg bet gestolene onder baar goed. Haar man stond vroeg op en ging aan zijn werk, zij ging naar Rooseudaal en beeft daar vier stuks onder den valschen naam van vrouw Peereboom verkochtbet overige was onder den bedstee verborgen. De officier van justitie werpt een blik in het verleden van het verslagene zij heeft trouw gediend bij de familie Mastboom, die voor baar zorgde zij leefde gelukkig weldoenster voor de armen en voor iedereen hulpvaardig. In Mei van dit jaar was zij een paar dagen afwezig geweest doch is op den ongeluksdag terug gekomen. Toen de misdaad ontdekt werd, dacht men eerst aan een beroerte, doch bij ontdekking van bet touwtje begreep men dat er een misdaad, was gepleegd. Het O. M. herinnert aan de onwederleg- bare bewijzen en na ontkentenis aan eene volledige bekentenis. De mate van straf moet evenredig zijn aan de misdaad. De beklaagde is van kwaad tot erger vervallen,- als dienstbode bedreef zij kleine diefstallen zij bedroog haar man door valscbe kwitan ties, handelde als dief van professie en ver richtte alles met ijzige kalmte. Voorenkele guldens heeft zij alles veil gehad, eer, goeden naam en bet geluk van baar man. De officier van justitie eischt 15 jaar gevangenisstraf, na aftrek der preventieve hechtenis. Als ambtshalve verdediger is toegevoegd Jhr. Mr. J. W. G. Reigersman, riep de clementie der rechtbank in. De uitspraak Dinsdag 20 dezer ten 91/, uur. Benoemingen. Z. D. H. Mgr. W. Van de Ven, bisschop van 's Bosch, beeft aan den Zeereerw. beer J. Th. Wouters, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als deken en pastoor te Ravenstein, en beeft benoemd tot deken en pastoor te Ravensteiu den Zeereerw. hoog- gel. heer A. B. Salatot prefessor aan bet seminarie te Ilaaren den Weleerw. Zeergel. heer M. P. P. Rathtot professor aan bet seminarie te St. Michiels-Gestel den Wel eerw. heer J. W. J. M. Van Beek, en tot assistent te Moerdijk den Eerw. heer P. J. Kluijtmans, priester van het seminarie. Vullende Sterren. Maandag 11. ontmoette de aarde de mete orenzwerm der Leoniden, zoodat in de nach ten tot 15 November een groot aantal val lende sterreu zullen zichtbaar zijn. Daar de komeet van Tempel, waaruit de Leoniden ziju voortgekomen, in ruim 33 jaar één om loop om de zon volbrengt, verschijnen deze meteoren om de 33 jaar in buitengewoon groot aantal. Daar de vorige maxima iu 1833 en 1866 ziju waargenomen, moest iu het vorige jaar de eigenlijken //Sterrenregen* opnieuw zichtbaar zijn, daar de kern van den stroom dan weer tot het ontmoetings punt met de aarde moest terugkeeren. Men zal zich herinneren, dat enkele ster renkundigen toen gewezen hebben op de mogelijkhrid, dat de aarde de komeet van Tempel zelf ontmoeten kon en op de nood lottige gevolgen, die zulk een ontmoeting voor ons zou kunnen hebben. Wij hebben toen besproken, dat de hooge temperatuur der kometen, en vooral ook de groote hoe veelheid gasvormig blauwzuur, die zij be vatten, een werkelijk ga vaar zouden ople veren, doch tevens uiteengezet, hoe gering de kans op een botsing volgens de waar schijnlijkheidsberekening moest zijn. De kritieke dagen zijn verloopen, zonder dat iemand bet bemerkt heeft, want toen de voorspelde datum kwam, was de komeet

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2