Zaterdag 8 December 1900. Oe Zuid-Afrikaansche oorlog. VAN 1 Nationaal Huldeblijk. BINNENLAND. Voor Verstand en Har INGEZETENEN! De dag waarop H. M. onze geliefde Koningin in het huwelijk zal treden met Z. H. Hertog Hen drik van Mecklenburg Schwenn nadert. Door het geheele land wordt die dag met vreugde verwacht, en gaarne wordt van alle zijden een offer bijgedragen, om Hare Majesteit een blijvend aandenken een Haar waardig geschenk en tevens eene nationale Hulde aan te bieden. Ook gij, ingezetenen van W aal wijk, moogt in deze niet achter blijven ook gij moet mede bijdra gen tot dat geschenk, tot die hulde. Ondergeteekenden hebben zich vereenigd tot eene plaatselijke Commissie en zullen tot boven omschreven doel, op den 11 L|c cember aanstaande, persoonlijk langs de huizen der ingezetenen eene collecte houden, waarvan zij de opbrengst zullen overmaken aan de Provinciale Commissie. Wij doen een beroep op U, Ingezetenen dezer gemeente, om door ruime giften ook ruimschoots te doen blijken dat gij gaarne medewerkt tot en van harte instemt met de algemeen© hulde, welke het geheele Nederlandsche volk aan H. M. Koningin Wilhel- mina wil brengen. Waalwijk, 5 December 1900. Tweede Blad De Echo van het Zuiden Door de plaatselijke Commissie voor het .nationaal huldeblijk aan II. M. de Koningin' te Waalwijk, is de volgende circulaire ver spreid De plaatselijke Commissie voor het nationaal - huldeblijk aan E. M. de Koningin te Waalwijk. K A. M. RIDDER DE VAN DER SCHUEREN, Burgemeester van Waalwijk, Voorzitter. J BERNARD TIMMERMANS Wz., Voorzitter der Kamer van Koop handel, Ondervoorzitter. F. W. VAN LIEMPT, Gemeente- Secretaris, Secretaris. C. R. S. VAN DER HEIJDEN, Gemeente-Ontvanger, Penningm. ?H TIMMERMANS, Kapitein-Com mandant der d.d. Schutterij. O. VAN TUSSENBROEK, Indu strieel. J. VAN RIEL, Luitenant bij de d.d. Schutterij. I VAN LEEUWEN, Winkelier. Leden. Gisteren deed Paul Kruger, de president van de Zuid-Afrikaansche Republiek zijn intocht in Nederland. Van Zevenaar tot Den Haag, 132 K. M. sporens beeft h« het land van zijn voorvaderen, het laud waar zijn taal gesproken wordt, doorreisd eu daar is ondanks den zéér korten tijd van voor bereiding, hem een schitterende ontvangst bCDedgeestdrift voor het dapper Boerenvolk in Zuid-Afrika heeft gisteren als een schil- ter-brand door de heuvellanden van Gel derland en de lage velden van Utrecht en Holland gewoed. Het was of het volk van Nederland, zoo vaak als koudbloedig ge doodverfd, geestdrift gepand heeft Dij het oroote volk in het Zuiden, de Frauschen. Doch neen, met het te veronderstellen doet men het ourecht. Deze geestdrift was in t volk zelf gebleven. 's Volks heerlijk mee-leven met de wreede gebeurtenissen in het door Engeland in naam overrompelde rijk, zijn stadg groeiende deel neming met het volk dat verded.gt wat zijn hoogst bezit is^ heeft het gisteren uitgejubeld overal waar president- Kruger zich vertoonde. Geen stationnetje, geen overweg of er stonden hoopen volks, jubelend ter eere van den ouden president. Waar de trein langs een straatweg reed was het als een eerewacht, die zich daar voor Kruger had opgesteld mannen in weikpak, vrouwen zoo van het huis geloopen, kinderen uit de school los gelaten, getooid met Oranje en wuivend met vlaggetjes en al maar roependHoera en Leve Krugeren vooral, Leve de Boeren Hier en daar het Transvaalsche volkslied, waarvan flauw enkele klanken tot den voort- jagenden trein doordringen. En overal waar gestopt werd. was 't een ware ovatie, een spontane ontroerende ovatie aan den grooteu ouden man. Het eerste station op Nederland grond gebied, was Zevenaar. Hoe 't op Duitsch grondgebied gegaan is, vertellen de telegrammen uit Keulen, Dus— seldorp enz. hier, aan het kleine station ving de hulde van het Nederlandsche volk aan. Het leek of er een glans van ge noegen op het oude strakke gelaat van Kruger trok, bij het zien van de Neder landsche opschrilten aan de muren van het station, bij het hooreu van de huideroepen in de Nederlandsche taal, niet meer hel „Vive" of „Hoch", maar 't „Leve" in zijn eigen taal. Hier was de president thuis En werkelijk, of hij in zijn eigen huis, na lange afwezigheid verwelkomd werd, zoo hartelijk begroette overal ons volk den ouden staatsman. Als, naar onze hartelijke hoop en onze veiflauwde verwachting, Kruger zijn reniree doen zal in de Zuid Afrikaansche Reoubliek kan de huldiging met hartelijker wezen dan zij gisteren in Nederland was. Kruger gevoelde zich blijkbaar ook gan- schelijk thuis. Zijn toespraken behoefden niet te worden vertaald. Zijn woorden gingen van hart tot hart, werden dadelijk begrepen. De expressie van zijn gelaat, als hij sprak van den wreeden ginds, of van de nog aliijd onverflauwd voortlevende hoop op het geluk van de vrijheid, werd door allen gevoeld. Daarom moest de president ook vrijer, gemakkelijker en krachtiger ge sproken hebben, dat hij 't in Frankrijk, Belgie en Duitschland deed. Paul Kruger is, ondanks zijn bijna 80 jaren, een zware, imponeerende gestalte. Hij steekt boven allen uit. Als hij spreekt klinkt zijn stem hard en toch klankvol, de geheele menigte door. Hij redevoert gemakkelijk, forsch en met zeer bijzondere woordenkeus. Aan alle stations maakte hij een zelfden, een overal zeer diepen indruk. En zijn gelaatWie heeft verteld dat het hard en ruw was Zeker, dit is niet het aangezicht van den deftige» grijsaard, wiens leven in gemoede lijken vrede en gelukkigen voorspoed ging. Niet fijn dooraderd, met zachte grijze lokken omkranst, als de traditie t wil. Het is het gelaat van den stoeren werker, die in een lang leven veel gedaan en veel gedacht. Het is een breed gelaat met zware lijnen, een breeden neus, een grooteu mond met sadmgetrokken lippen; de oogen, klein kijken onder gefronxte wenkbrauwen met een vasten blik. De knevel, zooals wij dien op de laatste portretten zagen, is weggeschoren, een stevige ringbaard omkranst de breede kin. Zoo is hij wel de Kruger, dien wij van de portretten kennen, de Kruger wiens beelte nis wij allen in het hart dragen. En van zijn mooi edel gelaat, gaat een groote indruk uit, een indruk vafl wilskracht eu wijsheid. Er is iets voornaams in en de is ook in zijn houding, zijn bewegiug zijn ^Hij^was modern gekleed lange, zwarte jas en een hooge hoed naar den laatsteu mode—eisch. Thans de reis zelf. In Emmerik bracht hem de bevolking eeu gemoedelijk afscheid en hier werd een Ne derlandsche locomotief, versierd met de Transvaalsche vlaggen voorgespannen en zoo bereikte de trein de eerste Nederlandsche gemeente, nl. Zeveoaar. Hier kwam een telegram van H. M. de Koningin den pre sident welkom heeten op den Nederlandschen bodem. Het was hier een oorverdooveud gejuich.' De burgemeester riep hem welkom in Nederland toe, waarop de president eeu woord van dank sprak en toen ging het ver Ier naar Arnhem, de hoofdstad tan Gelderland. Hier wachtte hem een warme huldiging. Talrijk waren de vereeuigingen en deputatie». Op 't perron werden bd vaandels geteld en toen langs Ede en Zeist—Driebergen waar hartelijke» ovaties werden gebracht, naar de residentie. Bij het binnenrijden van deu trein speelde deze hartelijkheid. I n de Residentie. De Resideniie heeft voor de andere steden van Europa niet ondergedaan in hartelijkheid- en sympathie-betoon jegens den grijzen strij der voor waarheid en recht. Reeds dagen te voren zag men er Transvaal—cocarden in 't knoopsgat dragen en gisteren al stak men hier en daar de groen-iood-witblauwe vlag uit Heden natuurlijk waren de anti-Engelsche voorwerpen lot honderden en honderden aangegroeid. En 't ongeduld was ten ton gestegen: men haakte er naar, den teleur gestelde» president toe te juichen. Begrijpelijkerwijze was 'tin deD omtrek van het Staatsspoorstation het drukst. Op 't perron stond daar een zangkoor van niet minder dan 600 kelen, onder leiding van Richard Hol. Toen over drieCn Kru— gers' trein aankwam weerklonk builen het station al gejuich, maar 't werd overstemd door de zangers, die uit volle borst aanhieven de woorden van psalm 72: Ta, elk der vorsten zal zich buigen En vallen voor Hem neer Al 't heidendom Zijn lot getuigen Dienstvaardig tol Zijn eer. 't Behoeftig volk in hunne nooden In hun ellend en pijn G.msch hulpeloos tol Hem gevloden Zal Hij ten redder zijn. de Arnhemsche Orkestvereniging „Kent gii dat volk..." Ook hier werden verschil lende toespraken, o. a. door den waarue- menden burgemeester, jhr. J. A. Van Nispen. Er werden weer een massa bloemeu aange boden, o. a. door de leerlingen van gym nasium en hoogere burgerschool, den kerke raad enz. enz. Ook hier dankte president Kruger in een korten speech, en toen de trein wegreed, o hel was overstelpend, het was om tranen in de oogen krijgen. De geheele massa liep met den trein mee over het perron, jubelend, juichend. Kinderkens hieven spontaan Kruger's Psalm 27 aan „Zoo ik niet had geloofd dat in dit leven Kruger wuifde almaar met den hoed, boog het hoofd, en zijn lippen prevelden da Aar dig was het te zien hoe dr. Leyds, die voortdureud aan 's presidents zijde was en hem de woorden en speechen zoo noodig herhaalde, hem nu wees op allerlei typische dingen, zooals een sportvereemgmg, die haar vaandel meesleurde, holde naast den trein en hoe Kruger en zijn gevolg hun ingeno menheid toonden, gevoelige vreugde om Blijkbaar aangedaan luisterde Paul Kruger naar deze toepasselijke woorden, waarvan hij, de Bijbelvaste en op God vertrouwende man, de beteckenis zoo goed begreep. Toen het gezang door H o 1 gecompo neerd ten einde was, kwam de burge meester aan 't woord. Aan 't hoofd van den Raad en met zijn zilveren ambtsketen om hangen, heette hij den president in welgekozen woorden welkom, hem vertolkend de gevoelens tan 's-Gra* enhagc's burgerij. Nog weid gesproken dr. Blink, voorzitter van de Haagsche Zuid-Afrika vereeniging, die dit huldebetoon heeft op touw gezet. Na de gebruikelijke plichtplegingen werd de stoet gevormd ten aanschouwe der dui zenden, die in de Rijnstraat bijeenstonden. Daar bevonden zich ook de afgevaardigden van vele Haagsche vereeuigingen (waaronder die der verdreven Z. A. S. M.-ambtenaren met hun banieren, mitsgaders honderden leerlingen der Hoogere Burgerscholen. Dat dezen niet het minst luide juichten, behoeft geen betoog. Kruger's rijtuig werd geCscorteerd door een eerewacht van Haagsche jongelui en uit Transvaal verdreven Nederlandersde commandanten schaarden zich naast de koets. De deelnemers, ruim 20 in getal waren in gewoon commandocostuum, met Transvaalsche hoed en cocarde de Trans vaalsche vlag ging voor hen uit. Het ge volg van den president en de leden van het regelingscumiié zaten eveneens in rijtuigen terwijl huzaren den stoet openden en sir ten Aldus ging het naar het Hoiel des Indes (in 't Voorhout), 't Plan was geweesr, dat de vereeuigingen mee in den stoet zouden gaan overeenkomstig Krugers wensch be paalden zij zich evenwel toe een huldegroet vanaf haar standplaats. Desgelijks handelde de tweede atdeeliug der vereeenigingen, geschaard voor het Hotel des Indes, den rit waarheen voor deu president eeu ware ze getocht was, helaas niet die van een over winnaar. OQo In het hotel (waar Kruger ook in 1883 heeft vertoefd, toen hij hier was met Du Toit en Smit) wachtte Kruger nog een sympathieke hulde. Bij den ingang bood de echtgenoote van den directeur hem bloemen aan en van uit de in een bloemhof herschapen vestibule klonken hem de tonen van Spoel's „Vereenigd Afrika" te gemoet, onder leiding 'van den componist, gezongen door een klein gemengd koor. En toen hij de trap naar de voor hem bestemde en met frisch groen getooide bel-étage besteeg, bestrooiden de dochters van de heeren De Rorte. 1 rans— vaalsch rechterlijk ambtenaar, en De Bruyn, secretaris van het Boerengezantschap, zijn pad met bloemeu, terwijl bij den ingang van zijn vertrekken de dochter van Staatsse cretaris Rdtz een ruiker aanbood. InmiddelS stonden de duizenden daar buiten steeds te juichen, al ongeduldig uit ziende naar de verschijning van den waar- digen gast op het balcou, om hem nog eens als toe te roepen, dat zij overtuigd zijn van de rechtvaardigheid zijner zaak. 't Was oumogelijk, niet meegesleept te worden door de geestdrift der menigte. De Hagenaars hebben Kruger waardig ontvangeu. Des middags, kort ca de aankomst van president Kruger, heeft dr. Leyds officieel aan den minister van buitenlandsche zaken die aankomst bericht. En nog was de President niet lang in het hotel, of hij ontving de bezoeken van eenige ministers, nl. van de ministers van water staat, binuenlaudsche zaken, koloniën, justitie, oorlog en marine. De minister van marine infoimeerde in het bijzonder of de reis op de Gelderland den President goed was be vallen. honderd man van de la Rey hebben den 3e» dezer maand een beslisten aanval gedaan op een convooi, dat van Pretoria naar Rus tenburg trok. Te Buffclspooit nam het escorte stelling op eenige kopjes en vocht met gioote dapperheid. De Boeren slaagden er in de eerste helft van het convooi te verbranden, de tweede bleef ongedeerd. Den volgenden dag kwam er versterking en werden de Boeren verspreid na aauzicnlijke verliezen te hebben geleden; eenige» werden ged^ol door een kartets, op vijftig el afstauds van deu mond van hei kanon. De Engelsche» hadden 15 dooden, 1 officier en 22 man gekwetst Deu 5en December is De Wet de Caledon overgetrokken naar Odendaal oprukkende. Knox vei volgt hem met een gedeelte van zijn macht de res; over de btug van Bethulie zendend. Odendaal—Drilt is bezet door een regiment van de garde, de i ivier staat thans hoog. Het Engelsche ministerie van oor'og maakt de volgende opgaaf openbaar van ver'iczeu, tof 1 December Gesueuveid311 officieren, 3018 onder officieren en minderen. Aan verwonding overleden 4 officieren en 59 minderen. In gevangenschap overleden 4 officieren en 92 minderen. Bij ongeluk omgekomen officieren en 176 minderen. Aan ziekte overleden 163 officieren en 6566 minderen. Als ongeschikt voor verderen dienst terug gezonden 1551 officieren en 35,548 minderen Krijgsgevangen 14 officieren en 1236 min deren. Totaal der verliezen 49,728 man. Dat getal bevat niet de zieken en gewonden die thans nog in Zuid—Afrika verpleegd worden, wel 4 officieren en 231 man, na deu terugkeer uit Zuid Afrika overleden. Het tongres te Worcester. Achtduizend man troepen met geschut bezetten de heuvels die de stad bestrijken, doch er wordt geen rustverstoring gevreesd. Ongeveer 3000 menschen woonden de opening bij van het Afrikaanders-congres. Villiers, broeder van het hoofd der justitie in de Kaap-Kolonie, ptesideerde. Een van de Afrikaander afgevaardigden, naar Engeland gezonden, deelde aan het congres mede, dat er niets te verwachten viel van de Engelsche liberalen zooals die nu zijn georganiseerd. Drie besluiten zijn aan het Congres on derworpen. Het eerste vraagt beëindiging van den oorlog, wijst op de verwoesting van het land eu de vernietiging van de eene blanke natie, verklaart dat dit, met de behandeling van der Boeren vrouwen en kinderen, een erfenis van bitterheid later, zal, en voegt daaraan toe, dat enkel de onafhankelijkheid der republieken den vrede in Zuid-Afrika kan verzekeren. Het tweede besluit beoordeelt de politiek en de houding vau Milner, en betoogt het recht der kolonie om eigen zaken te besturen. Het derde besluit voorziet in hel zenden van een deputatie, die de inzichten van het congres aan de rijksregeering zal mededeelen. Bij het debat in het Lagerhuis over het adres van antwoord zeide Lord Kimberley, te vorschen naar een beslissende uitspraak van de staatkunde tegenover Zuid-Afrika. Hij vroeg of het niet mogelijk was het meer redelijke deel van de Boerenbevolking te bereiken, en aan zlezeu in bijzonderheden mede te deelen wat de bedoelingen van de regeering zijn. Lord Salisbury antwoordde, dat het eenige, dat den Boeren van de guerilla bevredigen zou een soort van herstelde onafhankelijkheid 20u wezen. Die onafhankelijkheid nu kon niet worden hersteld. De politiek der re geering is in dat opzicht volstrekt onveranderd. De stelling van Engelsche zich-zelf-regeerende koloniën, dat was het, wat de regeering wenschte aan te bieden, wanneer het volk in staat zou zijn om dit te ontvangen. Thans kou het dit niet ontvaugen, want de gezind heid is nog te bitter. Het zal nog eenigen lijd duren, eer de toestanden en gezindheden in die streken zoo zijn, dat het weldadig bestuur eeuer zich zelf regeerende Engelsche kolonie ten volle kan worden toegepast. Spr. weet niet, hoe lang het zal dureD, het kan jaieu zijn, misschien geslachten lang, indien daar besloten wordt, guerilla en oorlog tot het bittere einde voort te zetten. De verantwoordelijkheid voor de onvermijdelijke gevolgen moet blijven op hen, die de wor steling volhouden. Hoe langer zij weigeren het onvermijdelijke te aanvaarden, des te langer zal men met geweld moeten voort gaan. De oorlog moet doorgemaakt worden. Engeland moet laten voelen dat niemand door het uitvaardigen van een onbeschaamd ultimatum de Engelsche regeering kan dwiugen zich te vernederen en hare rechten prijs te geven. Maar wanneer wij in de toekomst zeker zijn van een gedrag, over eenkomstig dat iu acht genomen door an dere koloniecn, dan zal niets ons groot er voldoening geven dan in staat te zijn de Boeren te verwelkomen als welvarende eu tevreden inwoners. martelaar óniler hare dierbaren. Vele bijzonderheden zijn nog niet bekend; alleen dit nog De ZEcrw. Pater Zijl mans viel den 24sten Augustus. De ZEerw. Pater Dobbe uit 's Bosch en nog een Belgisch priester hebben ook het oiler van hun leven voor hun geloof in Christus gebracht. Dus uit ons Bisdom zijn gevallen voor het geloof écu Bisschop en vier priesters Pater Jaspar, Pater van Acht, Pater Dobbe en onzen Waalwijkschen Pater André Zijl mans. Onze Bobs is met de stille trom vertrokken een enkel woordje heeft hij nog gesproken. Hij hoopt dat als de oorlog gedaau was, de broederhand toegestoken zou worden aan hen die vijanden geweest waren. Men moest hen eeren om den tegenstand dien zij gebo den hadden, en men was bereid, hun voor rechten te schenken die door ieder Engelsch- man op orijs worden gesteld. Roberts dacht dat het niet lang meer zou duren of de uitgewekenen konden naar huis terugkeeren. Wat hij denkt en wat waar is I Wij krijgen nu weer enkele tijdingen van den nieuwen opperbevelhebber, waaruit blijkt dat de Boeren steeds hun gang gaan, en de goede Knox, de Wet nog maar met kan krijgen. Kitchener seint uit Bloemfontein: Vijt— WAALWIJK, 7 December 1900. Martelaar. Zooeven arriveert hier de Zeereerw. Pater Ravmakers met de verpletterende tijding: Pater Zijlinans is in China vermoord ZEerw. heeft zijne Christenen niet ver laten, met hen heeft hij den heldendood doorstaan. Waalwijk telt een martelaar onder zijne zonen. Hoe treurig ook, wat ligt er veel schoons en verhevens in het offer van zijn bloed en levan dat hij gebracht heeft. De geachte familie Zijlmans heeft reden van diepe droefheid over den jongen held, wij betuigen haar daarom ons hartelijk deelnemen in die droefheid, maar toch van de Christelijke zijde beschouwd vindt zij redenen van troost en wel hierin Hij is gestorven als martelaar, zij noemt een 1 angstruatsche Administratieve vereeniging. De /,Langstraatsche Administratieve ver eeniging", gevestigd alhier, zal eeu verga dering houden op Zaterdag 14 dezer des namiddags ten 21/2 uur in het hotel Verwiel alhier. Aan de orde zijn de volgende punten Bemoeiingen van 't gemeentebestuur met betrekking tot de Leerplichtwet en de toe passing van art. 2 en 5 der wet van 2 Mei 1897, herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Neder la ndseh Propaganda Comité voor Internationalen Handel c a. Onder den titel „Reisindrukken uit Oost- Azie op handels- en ander gebied heeft, op den 24ste» November, de Heer C. Kraay, adviseur van de Petroleum Maatschappij „Moeara Enim", eene voordracht, ten aan— hoorc van een talrijk publiek, in de Konings zaal van „Natura Artis Magistra" te Am sterdam gehouden en wel ten verzoeke van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskun dig Genootschap. In die voordracht stelde de Heer Kraay o.a. voor, dat te Amsterdam zich een „Ne derlandsch Comité voor internationalen han del cum annexis" zoude consiitueeren welk Comité, verkort, naar den President kan worden genoemd. Volgens artikel 2 van de statuten van bet „Koninklijk Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap" behoort tot het doel dier corporatie „de aanwakkering van den ondernemingsgeest der Nederlauders op het gebied van handel, scheepvaart en industrie" en de heer Kraay proponeerde in zijne voordracht dat een ieder bankier?, koop lieden, fabrikanten, reeders, enz. in Neder land en Nederlandsch—Indie, die zich voor uitbreiding van zaken met Hongkong, China, Japan, Korea, Formosa interesseert, daarvan schriftelijk blijk zoude geven aan den heer E. Heldring, secretaris van het Kon. Ned. Aardrijksku dig Genootschap te Amsterdam. Dit voorstel geschiedde in overstemming met genoemden secretaris. Bij voldoende be langstelling zullen verdere stappen ter Op richting van het Comité gedaan worden, welks werkkring zich voorloopig tot evenge- "noemde landen zoude bepalen, doch ge leidelijk internationaal kan worden. Genoemde secretaris heelt onder zijne berusting een dossier, hetwe k betrekking heeft op Hongkoug, China, Japan, Korea en Formosa en is bereid, op schriftelijke aauvrage, inzage van dat dossier te verstrek ken aan degenen, die zijns inziens daarvoor in aanmerking komen. De meeste groote firma's in Nederlandsch Indie hebben eenen vertegenwoordiger in Nederland en deze zoude ter zake, namens de Indische firraas, de aanvrage kunnen doen. De Heer Kraay heeft in 1899 ten V hoeve van de Petroleum Maatschappij Moeara Enim eene reis door Oost-Azie gemaakt afgescheiden van het doel, waarvoor hij reisde, heeft hij blijkens bovengenoemd dossier zich tevens iu het algemeen, var de handelstoestanden, het bankwezen en d, scheepvaartbeweging in de bezochte lande' op de hoogte gesteld. Dit staat ook in verband met een verzoel hem, voor zijn vertrek, gedaan door de heerei A. D. de Marez Oijens, firma Labouchèri Oyees Co. en J. C. Loman, firma Wert- heim Gorapertz, beide ftrraas te Amster dam gevestigd. Dussen, 6 Dec. Dezer dagen kwame alhier twee plotselinge sterfgevallen voor Een man, die Vrijdag nog langs den dij liep om boodschappen te verrichten, stier 's anderendaags aan stuipen een vrouw, cii. Dinsdagmorgen nog gezond opstond, wen door een beslag den opvolgenden nach gedood. Haamsdonk, 7 Dec. Het eigendom va den gecombineerde Groot Waspikschen e Raamsdonkschen Binnen Buitendijksche en Overdiepschen polder, n.l. de keet e het overzetveer aau de Maas, is bij publiek, verkooping in eigendom overgegaan aan J van Boxtel, alhier. Raamsdonksvecr. Eenige ouderuemenc landbouwers alhier hebben het plan opgev; voor gemeene rekening eene »Fairba»k" plaatsen, tot het wegen der suikerbieten et Kaatsheuvel, 6 Dec. Door den gemeen teraad van Loonopzaud is dc jaarwedde vs den Zeer Gel. Heer W. de Both, belast «v de armeopraiijk, verhoogd met f 200. A. s. Zaterdag zal de Kou. Harmon Apollo" alhier, onder directie van den He A. Aarts een concert geven, ten voordee der armen van de Vereeniging van den I Vinceutius van Paulo. Het programma b. looft veel, zoodat een drukke opkomst k; worden verwacht. We wenschen de Hat monie met haar liefdadigwerk veel succt Meer en meer wordt in onzen tijd b grepen, dat ieder zich ook als maatschs pelijk wezen heeft te beschouwen en dus buiten zijne talenten moet aanwenden, invloed doen gelden. Wat men heeft, mi men geven eu niet de ontvangene schatl in zijn hart begraven. A. v. Puttersho.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5