Nummer 101. Zondag 30 December 1900. 23e Jaaio<aj! Toegewijd aan Handel ridustrie en Gemeentebelangen. Eerste blad. De Zuid-Afiikaansche ooiloi ANTOONflELEN, LEERPLICHT. De valsche Baron. Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e ua e n t s p r ij s per 3 maanden f 0.75. Franco per post door liet geheel e rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden atn den Uitgever. U I T Gr M V E R WAALWIJ K. Auvkrtkntikn 17 regels t O.GU daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8tnaal ter plaatsing opgegeven, worden finaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Uithoofde van lie Nieuwjaarsfeest, za het volgend nummer in plaats van Woensdag, Dinsdagmorgen ver schijnen. Advertenties en Nieuwjaars- wenschen worden a. s. Maandag 12 uren. ingewacht to Uit een aantal soms zeer zonderlinge op merkingen, die men af en loe hoort maken over den Leerplicht, die op 1 Januari a s in ons land wordt ingevoerd, blijkt, dat bet noodzakelijk is, nog eens, in liet kort te vertellen welke plichten aan alle. ouders van dien datum af worden opgelegd. Men onthoude wel, dat op l Januari a.s. alle ouders verplicht zijn hun kind, zoodra het 't zevende levensjaar heelt bereikt, tot aan zijn twaalfde of dertiende jaar op een lagere school te laten gaan en er voor te zorgen dat het die school geregeld bezoekt. Ook is huisonderwijs toegestaan, maar dit laten we hier huiten bespreking, om dat toch bijna alle ouders schoolonderwijs zullen verkiezen. Geregeld schoolbezoek, dat wil in de wet zeggen méér dan twee schooltijden in twee achtereenvolgende maanden mogen niet worden verzuimd zonder geldige rede nen.. Men mag het kind naar school sturen als het zes jaar is of als liet zeven jaar is, maar in elk geval moet liet zes jaren op school blijven. En van den dag af dat het ter school gaat, hebben de ouders er voor te zorgen, willen zij niet door den rechter gestraft worden, dat het de school geregeld bezoekt. Vrijgesteld zijn alleen ouders zonder vaste woonplaats of, tijdelijk, ouders die geen plaatsing kunnen verkrijgen op eenige school binnen 4 K.M. van hun woning, liet eerste geldt dus b.v.b. voor schippers, maar zoodra zulke ouders langer dan 28 dagen DANIEL IN DEN LEEUWENKUIL. in een gemeente vertoeven; moeten zij hun kinderen duur ter schojl zenden'. Geldige redenen van tijdéijk schoolverzuim zijn ziekte, vervulling van godsdienstplich ten of omstandigheden vai ernstigen aard Ook kunnen kinderen Uven 10 jaar, als zij geregeld ter school zjn gekomen, van den schoolopziener verlof krijgen om jaar lijks zes weken op het veld te arbeiden, maar dit geldt natuurlijk niet voor stads kinderen. In elk geval moet am het hoofd der school kennisgegeven worfen van een ver hindering om ernstige redenen of hem daartoe verlof worden tsvraagd. Ouders mogen dus nooit hun kinffren thuis houden zonder het hoofd der schojl er in te kennen. Verzuimen zij dit, dan stillen zij zich, na zeven dagen aan straf bloct. Verzuimt een ouder iijn kind als het zes ot' zeven jaar is naar chool te zenden, dan wordt dat kind door oen schoolopziener ambtshalve op een school geplaatst. Zendt de ouder liet kind dan noj niet, dan wordt na een nog eens herhaalt e waarschuwing, de vader strafrechterlijk vcvolgd. De straffen waaraan ojders zich bloot stellen als zij hunne kimcren, van 1 Ja nuari af, niet op tijd of net geregeld naar school sturen, zijn zeer erstig. Daargela ten nog, dat elk kind, 'i kelk in schooltijd op straat wordt aangeirolen door een po litieagent kan worden gebracht naar de school waarop het beliool, worden ouders die overtreding plegen geiraft hij de eerste overtreding met een geld boete van hoogstens f 15 hij de tweede overtreling (binnen zes maanden na de eerste) net een boete van hoogstens f'50; hij een volgende overtreding (telkens binnen zes maanden na <1; vorige) inplaats van boete met gevangenistraf. De Leerplichtwet, waavan wij hier be knopt mededeelden wat onzen lezers van nut kan zijn, wordt spoedg toegepast. Aan alle ouders zij ff ze raad gegeven, een raad die alle verdere studie van de wet overbodig maakt Laat uw kinderen van hun zesde of ze vende jaar af geregeld, tonder eenig ver zuim gedurende, zes jaren schoolgaan. Dan zal de overheid u niet lastig vallen. Ouders van kinderen hoven 7 jaar, die thans hun kinderen mg niet ter school zenden, moeten ze nu onferwijld laten in schrijven en ter school laten gaan tot hun dertiende jaar. eEch ...ratisrlr Courant, mor.V2ixucAr-iL- zsl t rwwr -ir/mm* VIJF FN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het wijf stiet een gillenden kreet uit en ge raakte in duivelachtige woede, toen zij dengene herkende, die haar den stang uit de hand ge slagen had. „Ellendige hond 1* schreeuwde zij hem toe. rWaarom dan, liefste?" vroeg „II signorLuco* sarkastisch, die juist op tijd binnengetreden was, om van Henri het hem dreigende gevaar af te wenden. „Ik duld het niet, dat men mijne waar zoo afschuwelijk bederft, zooals je zooeven van plan was." Rosalba had zich in een hoek van de enge ruimte teruggetrokkenzij steunde en kermde van smart en knarste van woede op de tanden. „Schei uit met die fratsen zeide de koord danser„maakt een rauwen aardappel fijn en legt daarvan een gedeelte op de wond, het is een probaat middel tegen brandwonden. .Maakt dan echter spoedig het avondeten voor drie personen klaar, want na den angst, dien gij hem hebt ingejaagd, zul den jongen het eten wel smaken.' Toen nam hij een mes, sneed het touw, waar mede handen en voeten van den knaap vastge bonden waren, in stukken, doopte een lap in frisch water en reikte deze hem toe met de woorden „Daar, leg deze op de geschondene plaatsen, ik breng je dadelijk pleisters.* Henri hief den blik naar zijnen beul omhoog; diens buitengewone welwillendheid verrustte hem en hij vermoedde, dat hem op de een of andere manier een strik werd gespannen. Na lang weigeren, klagen en schimpen, ging Rosalba er eindelijk toe over, aan het bevel van den man te gehoorzamen, zij maakte het avond eten gereed. Tamerlan at haastig en dronk nog •m«nMcrereen nieuw idéé, dat hij met behulp - -• m I lan en liosnlba genoemd, dacït te verwezenlijken hield hem in bestendige opgewondenheid. „Ja, dat. moet een buitengewoon resultaat op leveren in korten tijd zal ik een schatrijk man zijn,* zeide hij terwijl hij tich maar altijd op nieuw inschonk „eene werkelijke goede gedach te! Drink, Kolibri! drink wijn en eet, jongen, dat maakt moedig en verbant de vrees, want binnen kort zult gij al uwen uoed moeten toonen gij zult het publiek medésleepen de dames zullen van angst bijna in oernacht vallen men zal u sous-stukken en china's appelen in over vloed toewerpen. De china's-appelen zullen u tocbehooren van bat geld wil ik u nieuw kleeden gij zult een prachtig costuura hebben bevalt je dat?" „Mijne moeder kloedde mij altijd in het blauw," was het schuchtere antwoord vun den knaap. „Wat zijt gij dan eigentlijK vun plan vroeg zijne vrouw ongeduldig. „.Morgen zult gij alles weten lieden avond moet ik nog eens secuur nadenken en mij op mijn nieuwen rol voorbereiden. Als men de roode striemen aan de polsen en de voeten van den jongen maar niet bemerktVerbindt de gewonde plaatsen zorgvuldig oude, en breng hem vroeg naar bed.' „Wat! Zou ik den deugniet verbinden?' riep het onmensch, in nieuwe woede gerakend, uit. „Het ondier, dat ik het lielste metgloeicnde ijzers doorboren zou? Ik zou den bastaard moeten verplegen, terwijl gij u om de wond aan mijnen huls niet bekommert „De wonde van jon is nevenzaak het komt er thans enkel op aun, dat dejongen morgen gezond en opgeruimd is.» „Ik geloof, gij waart in staat mij als een hond te laten sterven „Gij vergist je. Had ik een hond, waarachtig, ik zou er meer van houden als van jou.* Dat was meer dan de koorddansersvrouw ver dragen kon. Zij stormde op Tamerlan los, m'.ar eer zij hem bereikte, greep dezen haren rech terarm zoo stevig vast, ais haddc hij in een bankschroef gezeten en zag haar met een van die blikken aan, die hem macht over de dieren der wildernis gaf. Eene koude rilling doorliep het lichaum der vrouw en over al hare ledema ten sidderend schreeuwde zij: T ln<j i Ir n! is .r 1— De enorme toebereidselen, waartoe dooi het departement van oorlog te Londen be sloten is, zijn wel de klaarste bewijzen voor den ernst van den toestand in Kaapkolonie, nadat Boeren commando's ongeveer een week geleden, de Oranjerivier zijn overge trokken en zich door het vernielen van de spoorwegverbindingen en telegraailijjen reeds geducht hebben doen gelden. Besloten is, in de eerstvolgende weken 800 man bereden infanterie naar Zuid-Afrika ie zenden twee regimenten cavalerie zullen vertrekkenzoodra transportschepen be schikbaar zijn. Detachementen koloniale poli'ie, welk corps in Engeland gevormd wordt, omdat er in Zuid-Afrika niet genoeg liefhebbers voor te vinden zijn, zullen wor den ingescheept.. zoodra zij geformeerd zullen zijn. Later zal nog meer cavalerie worden gezonden en tegelijkertijd zal den regeeringen van Australië en Nieuw Zeeland worden verzocht, nog meer contiugente bereden troepen ter beschikking te stellen Duidelijker dan veel woorden teekenen deze maatregelen der; ernst van deu toestand, dien men door een strenge telegramcensuur verborgen tracht te houden voor de niet belangstelling uitziende wereld. Niettegenstaande dt door het ootlogsde parlement beloofde maatregelen te Londen over het geheel genomen beschouwd worde als een stap in de goede richting, wordt van alle kanten twijfel 'geilt, of de aangekondigd maatregelen wel voldoende zullen zijn. D Daily Mail bijvoorbeeld betoogt, dat het gevolg dezen maatregelen zal zijn, dat bin nen 5 a 6 weken de algerneene versteikirg van de strijdmacht, waarover Lord Kitchen -;r het bevel voert, slechts één procent zal be dragen, terwijl de bereden troepen, waaraan zulk een gtoote behoefte is, op zijn hoogst met 5 procent zullen zijn vermeerderd. Indiin men energiek wil oplreden, moet zoo spoedg mogelijk gezorgd worden, dat nog 50,0)0 man naar Zuid—Afrika gezonden kunnen worden, om de regimenten, die het sterlst hebben geleden, af te lossen, of verliezen aan te vullen. Eigenlijk zegt het blad had dat reeds drie tnaauden geleden moeien gebeuren. Dan moet men in ieder gö'a rekening houden met de mogelijkheid, lat de guerilla nog een heel jaar kan duren. Intusschen schijnt lord Kitchener tegen over den inval der Boerencommando't in de Kaapkolonie vrijwel machteloos te staan voor het oogenblik. De betrekkelijk kliine hoeveelheid hulptroepen, die hem in ant woord op zijn verzoek om 40,000 man zilleu worden gezonden, kunnen eerst over 6 veken op de plaats hunner bestemming zijl en in dien tijd kuunen de Boeren, die zich De dierentemmer liet den arm zijner «rouw los en sprak enkel deze beide woorden. „Gehoorzaam, of En zonder tegenspraak wreef Rosalba de won den van Henri in, verbondt ze, bracht den jingen naar bed en zocht toen ook hare legerstede op. De voormalige koorddanseres had in liaa* slaap een droom, die haar verschrikte. Eene lange gestalte, die op de geworgde weduwe vin den Iialiaanschen dierentemmer geleek, trud dicht bij hare legerstede, langzaam grepen hare landen den hals van de „Amazone-koningin," altijd dieper boorden hare nugcls zich in het deesch, doch toen Rosalba meende te stikken, werd de druk van de vingers een weinig lichtlrde slapende haalde adem, doch opnieuw onspande de knokenge vingers haren hals en perstin hem als in eene reusachtige tang te zamen. „hoging het voort tot aan oen morgen. De riep van Tamerlan: „Sta op en spoedig aan 'werk!" wekte haar uit haren akeligen droom. „Hier zijn vijftig francs," ging de diirentem- mer voor'., „daarvoor koopt gij vooreirst zoo veel witte cachtemir als noodig is vcpr eene toga, naar antiek model, voor Kolibri, ngelijks een blauwe sjerp met gouden franjes Yelke hij moet aan hebben. Ik zelf gebruik e«n korte, eng sluitende tunika van roode sto en een eenvoudigen vergulden band dien ik op het hoofd kan zetten. Wanneer gij terugkimt, liaal dan de zwarte pruik met den langen baard te voorschijn' welke beide met liet branlijzer ge kruld moeten worden men zeide mij lamenlijk gisteren, dat de Perzen zoo haar en baad gewoon zijn te drogen. Een kort zwaard met en gordel hebben wij ook nog; zorgt er echte voor dat ze blank gepoetst worden." „Is dat alles?" „Ja, maar de costuams moeten mogen klaar zijn vergeet niet, vlcesch voor de dieren te bestellen, ik zal heden met Kolibi de eerste proef nemen." Toen Rosalba weg was, wekte Tanerlan den kiemen Henri. De ongelukkige knaapontwaakte heden met een lach op de lippen. Dn troosten- den indruk die een aangename» dro-m bij hem had achtergelaten, was nog niet verdreneu. Hij herinnerde zich heei duidelijk in do droom de zuster, die daags to voren bij hem tas binnen- cr.'trprtpn en naast naar eene andere vrouw met verbazend mobiel toonen, heel wat kwaad doen. Waarschijnlijk zal Kitchener zich voor het oogenblik genoodzaakt zien, uit Trans vaal en de Vrijstaat Britsche troepen te zenden, om samen te weiken met generaal Hector Macdonald in het noorden van de Kaap. Maar in dai geval zal hij De Wet en Botha- ongeveer de vrije hand moeten laten in de Boerenrepublieken de Engel- sche opperbevelhebber staat voor een zeer hachelijk geval Het schijnt nu zoo goed als zeker, dat de Boeren, die op verschillende punten de Oranjerivier zijn overgetrokken onder bevel staan van rechter Hertzog, Philip Boiha, een broeder van den commandant-generaal, en Haasbroek, denzelfde die De Wet onder steunde bij diens forceeren van de Engelsche linien tusschen Thabauchu en Ladybrand. Opnieuw is een Boerencommando de Oranje rivier overgetrokken bij Zoutpansdrilt, op den ueg naar Petrusville, om liet commando, «lat Philipstown bezet heeft te steunen. Het heel, dat de invallers kanonnen en geweien hebbeu opgegraven, die zij onder den grond verborgen hadden, toen zij dooi de capitulatie van Cronjé en de bezetting van Bloemfontein door de Engelschen in het begin des jaars genoodzaakt waren uit Kaap kolonie te trekken. Zij beschikkcu boven dien over grocte hoeveelheden ammunitie, levensmiddelen en voeder voor hun paarden. Bijna onmiddellijk, nadat de Boeren Kaap kolonie binnentrokken, zijn zij begonnen niet de vernieling van deu spoorweg. He', meest westelijk staande commando, dat van Philip: town opereert, heeft een tocht gedaan naar het aau den spoorweg De Aai— Kiraberley gelegen station Houtkraal, een brug in de lucht laten springen en de telegraafdraden afgesneden. Meer naar het oosten bij Ros- mead —junctie, waar de veibindingsweg naar Storn»berg de hoofdlijn verlaat, is de spoor weg over 150 meter lengte naar het heet door hevige regens verwoest. Waar schijnlijk hebben daarbij de oostelijk staande Boeren wel een handje geholpen, want de de Zuurbergen, die hun lot schuilplaats dienen, liggen er niet al te ver vandaan. (Het gevolg van een en ander is, dat een trein, die. Woensdagavond 11. uit het noorden te Cradock moest aankomen, Vrijdag nog niet was geatriveerd, omdat de weg tusschen Nauwpöort en Rosmead nog niet was her steld. De regens (dat zijn vermoedelijk de Boe ren) hebben ook gedeelten van den spoor weg tusschen Hanover Road en De Aar, tusschen De Aar en Beaufort West, tusschen Nauwpoort en Norvalspont en tusschen Rosmcae en Graaff Reinet vernield. i Voorts wordt gemeld, dat de Boeren nu ook in het westen van Kaapkolonie zijn gevallen tusschen de Modderrivier en Kim- bleelc en treurig gelaat gezien te hebben. „Sta op, jongen.' zeide Tamerlan zonder hard heid lieden heet het wakker arbeiden.' K.ant gij lezen?" vroeg de dierentemmer aan Ilenri, toen hij aangekleed was. „Ja." „Hebt gij een goed geheugen?* „Vroeger wel of ik het heden nog heb, weet ik niet.' „Leer dat hier goed van buiten,' zeide Tamer lan, hem eenige beschreven blaadjes papier voorhoudend, „gij ziet, het is een deel van de dialoog, dat Daniël betreft.» „De profeet Daniël vroeg bet kind. „Ja; weet gij, wat met hem gebeurde?" „Men wierp hem in den leeuwenkuil „En zonder de geringste schram kvvuin hij er eer uit," voleindigde Tamerlan: „leer uw rol goed vun buiten, hij is niet groot; over twee uren moet gij mij ze opzeggen.* Henri nam de blaadjes en misschien voor de eerste maal, sedert hij bij de koorddansers leefde, ondervond hij eene zekere vreugde zijner, tiran te gehoorzamen. In een hoek van de groote ruimte zat hij op een voetenbankje en leerde zijne les naar zijn beste vermogen van buiten hij voelde zich niet meer treurig de Engel Gods, van wien in zijne rol sprake was, herinnerde hem aan de religieuse, die hem bij haar vertrek heimelijk toegefluisterd had, dut'zij zou terug komen. Na verloop vun twee uren kwam Tamerlan terug. Beiden zegden de van buiten geleerde rol op en de dierentemmer toonde zich zoo tevreden over den knaap, dat hij hem over den aard en de wijze, zooals het in zijne rol voorkomende gebed aangaf, zelfs een compliment maakte. „Alles zal goed gaan," zeide hij meesmuilend, wij zullen nu de zaak eens practisch beoefenen; kom, Kolibri Het kind stond op en volgde Tamerlam. De acrobuat had zich in zijne nieuwe functie als dierentemmer, die overigens in de meeste geval len op charlantanerie berust, spoedig op zijuo plaats bevonden. Hij was bepaald tevreden met de dieren, want deze beten hem niet. Zij lieten hét rustig toe, dat hij zijn hoofd in hun open muil stak; op hunne flanken en tusschen hunne gevreesde klauwen zich als om te slapen neder- legde. Öerley en dat deze stad ernstig door hen bedreigd wordt. Bij al deze, voor de Engelschen, onge lukkige omstandigheden komt nu nog dat de Kaapsche Hollanders op zijn zachtst uitgedrukt, ieder uur bedenkelijker wordt. Sommige bladen komen er^rondweg voor uit dat tal van Kapenaars zich bij de invallers hebben aangesloten en dat alle noordelijke districten in opstand zijn. De proclamatie van den staat van beleg baart geen ver wondering meer. Maar teekenend is, dat het uiet lang zal duren, of de staal van beleg zal ook worden afgekondigd in de onmiddellijke nabijheid van Kaapstad zijn gelegen. In het zuiden van de Kaap schijnt de inval der Boeren en de daarop gevolgde opstand der Afrikaanders onder de Engel sche bevolking een soort paniek te hebben veroorzaakt. A'le voorwerpen en papieren van waarde worden zoo snel mogelijk in veiligheid gebracht. De Standard Bank vau Zuid-Afrika heeft het, in verband met den ernst van den toestand, wenschelijk geoor- dee'd, haar fondsen te Graaff Reinet en in andere door de Boeren bedreigde steden naar net Zuiden in veiligheid tc brengen. De vernietiging van de spoorweg in de Kaap, waarop de Boeren het voornamelijk gemunt schijnen te hebben, kan voor de Engelsche legermacht in de Bóeren-republiek de noodlottigste gevolgen hebben. Het af-- snijden van de verbindingen met Bloemfon teio en Transvaal zal allereerst maken, dat geen enkele trein met proviand en andere behoeften of hulptroepen via Kaapkolonie de troepenmacht van lord Kitchener zullen bereiken. Het Britsche leger kan dus voor de keus gesteld worden van gebrek om komen, of de Republieken ontruimen. Proviandeering langs den Dciagoa—spoor weg over Portugeesch g-bied zou mogelijk zijn, indien deze verbinding niet zoo onze- Ker was door de nabijheid van sterke com mandos tusschen Nelspruit en Komatipoort, die niets lalen passeeren, terwijl de spoor weg naar Natal bedreigd wordt door de Boeren onder Louis Botha bij Standerton eu zelfs iu Natal. In het district Philipstown heet het hebben 1500 Afrikaauders zich gevoegd bij de invallers en dezen wordt het voornemen toegedicht, in kleine troepen de geheele Kolonie door te trekken, wat volgens deskundigen ongetwijfeld heel Kaapland iu vuur en vlam zou zetten. Reeds nu zijn de Boeren verder naar h et- zuiden doorgedrongen dan tijdens de inval in het vorig jaar. Een Engelsche kolonist, die uit het noorden te Kaapstad is aange komen, verklaart dat 90 percent van de Afrikaanders slechts wachten op de verschij ning der Boeren, om in opstand te komeu. Een pistoolschot verschrikte hen niet en ge- willig sprongen zij over de hun voorgehouden zweep ot tang. Hierbij kwam, dat Tamerlan een wel een weinig onbeschoft, doch altijd een sterk en behendig man was. Niettegenstaande zag hij de voorstelling, die hij voornemens was den volgenden dag te geven, geenszins met die rust en zekerheid tegemoet, die men anders bij hem gewoon was. Het kuam er niet enkel op aan de leeuwen door zijn blik te tnagnetiseeren en de uitbarsting hunner wilde natuur door het aanjagen van schrik te paralyseeren. maar ook te verhinderen, dat zij door bloeddorst werden aangegrepen, als hun een zwak. tot zijne verde diging onbekwaam wezen tegemoet trad Ook vreesde hij, dat de knaap, al had hij ook zijn rol als Darnel tot zijne volkomen tevredenheid geleerd, in de onmiddellijke nabijheid der bloed dorstige dieren door eene doodelijke vrees zou worden aangegrepen, waartegen zoowel de aan moedigende vleierijen als de vrceselijkste bedrei gingen niets zouden vermogen. De leeuwen waren zooeven ontwaakt. Zij ston den rechtop in hunne kooien en rekten hunne ledematen, terwijl zij met hunne reusachtige klau wen .riet geweld over den houten voetbodem krabden. Dan schudden zij hunne rood gele manen en lekten zich de poolen, want de wilde dieren maken hun toilet even zoo goed ge vangen als in de woestijn. Toen zij den dieren temmer bemerkten, kwamen zij tot zeer dicht bij de ijzeren spijlen en stieten een zacht, vroolijk gebrul uit. J Niettegenstaande Ilenri aan dit gezicht gewoon was, vermocht hij hen toch niet zonder sidderen en beven te naderen. Tamerlan had hem tot nog toe niet medegedeeld, wat hij van hem verlangde niettemin bekroop hetkfnd een onbestemd gevoel van schrik; hij drukte zich angstig tegen Tamer'-' aan en onwillekeurig viel van "zijne bevende lippen een deel van het in zijnen rol ingeiaschte gebed. (Wordt vervolgd A

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1