Zondag 13 Januari 1901. Oe Zuid-Afiikaansche oorlog. VAN Buitenland. Ons-zelf blijven. Italië. China. BINNENLAND. Tweede Blad Echo vin het Zuiden. Het ,/Venl. Nieuwsblad" bevatte een be schouwing, geteekend //Frjdank", over het jaar 2000 Wij lezen daarin de volgende behartens waardige regelen „Eén vraag mag gesteld worden, wier beantwoording door de feiten, mede van ons allen afhangtZal Nederland in het jaar 2000, als de nu begonnen eeuw ten einde gaat, nog bestaan Zal ons vaderland vrij en zelfstandig aijn plaats, wel bescheiden maar niet zonder eere, nog innemen in de rij der volkeren De volken als de individuen, ze zijn niet onsterfelijk er ligt geen schande in, dat te bedenken. Er zijn volkeren die sneven op het veld van eer. Er zijn er die in knecht schap het juk van den overweldiger torsend een langen ouderdom ten einde sleepen. Er zijn er die vergeten in een hoek der aarde van uitputting wegkwijnen ze zijn niet meer en niemand, die hun uiteinde bemerkte. Als eenmaal Nedèrland zijn levensweg volbracht zal hebben, dan zullen niet on waarschijnlijk de tegenwoordige oostelijke grenzen uitgewischt zijn deze streken zullen dan met de Germaansche tot een geheel samenvloeien. Maar al ware dit met zekerheid te zeggen wat gebeuren moet zal goed zijn, als het te zijnen tijde gebeure maar niet vroeger. Lafheid en schande ware het ook maar één oogenblik te vroeg den post te ver laten, de taak onafgedaan neer te leggen. Een volk heeft zijn rol in de wereldge schiedenis te vervullen. Het voornaamste, het roemrijkste van de taak voor ons land weggelegd, moge in 't verleden liggen. Maar zou het daarom geen taak meer hebben Zijn er geen idealen meer die Nederland in 't bijzonder zou moeten vertegenwoordigen De instellingen van bet naburige rijk, welks even dertigjarig bestaan de hechtheid van zijn bouw nog niet kan aantoonen, mogen menigmaal terecht bewondering wekken. Maar zouden ze van nabij bezien ook in allen deele onzen aard zoo aangepast zijn dat we het eigene kunnen laten varen De Rijnoevers mogen ons vrij na verwant zijn vergeten we niet, dat het zwaartepunt van Germanje in de richting der Oosraarkt verplaatst is, en dat de Christelijke bescha ving daar eerst doordrong, toen ze in deze landen reeds vijf eeuwen was gevestigd. Dat verschil is nog niet ingehaaldzoolang kunnen beiden niet ééne roeping vervullen. Waarom eebter al die vragen Omdat er een gevaar is, meer dreigend dan overmacht van bajonetten de langzame infiltratie van gedachten die het bewustzijn ondermijnen, dat wij er ook nog moeten zijn. Steun moet gezocht iu eigen kracht niet in aansluiting aan het vreemde, vooral het machtige. De vraag van een //tolverbond met Duitscbland" had nooit zoo ernstig mogen besproken worden als dat voor eenigen tijd geschiedde, 't Onderling gekribbel en gekritiseer met bewonderende blikken naar buiten zijn meest niet zoo erg bedoeld. Maar aan de overzij wordt er nota van genomen wie een hond wil slaan kan licht een stok vinden, maar een slimme houd apporteert dien niet zelf. In het bewustzijn, dat we niet afstand mogen doen van bet recht ons zelf te be sturen, moet onze kracht liggen dan moge in 't jaar 2000 Nederland nog meetellen Een medewerker van de Brusselsche Petit Bleu heeft te 's Gravenhage een onderhoud gehad met iemand uit de omgeving van president Kruger met betrekking tot het denkbeeld, dat is opgeworpen om den pre mier van Canada te doen tusschen beiden komen in het Zuidafrikaansche conflict op de basis van een federatie van alle Zuid- Afrikaansche koloniën ouder Britsche suzc— reiniteit en met zelfbestuur voor 1 ransvaal en den Oranje Vrijstaat. De interviewer weet mede te deelen, dat men in Kruger omgeving reden heeft te gelooven, dat de gedachte tot interventie door den Canadee- scheu minister-president niet is opgekomen bij dezen laatste zelf, doch bij niemand an ders dan bij Joe Chamberlain, den beruchteu Britschen minister van kolomen, die zou beginnen te bemerken dat hij spoedig niet meer zal kunnen oproeien tegen de stroo- miug in het Vereenigd Koninkrijk, die den vrede wil, en die er de voo.keur aan geeft interventie van een Engelsche kolonie aan te nemen, dan ze zich vroeg of laat te zien opgedrongen door een vreemde mogendheid. De zegsman van de Petit Bleu voegt er aan toe dat de Boeren echter alleen dan bereid zullen rijn, den oorlog te beëindigen als hun algeheele onaf ank lijkheid wordt gewaar- borgd En de Boeren stellen, blijkens hetgeen, volgens particulie.e berichten, in Zuid-Afrika gebeurt, hun eisch niet te hoog. Zij zijn beslist in het voordeel. Het Engelsche le ger is voor het oogenblik niet in staat, paal en perk te s'ellen aatv hun operatieu in Kaapkolonie. Het zal nog 4 A 6 weken duren, voor uieuwe bereden troepen wat frischheid zullen kunnen brengen in de ope ratien aan Britsche zijde. De uitgeputte troepen, die op het oogenblik in de Boe renrepublieken aanwezig zijn, zijn niet in staat, de geweldige lange verbindingslijnen en belangrijke strategische punten voldoende te beschermen. Een leger van 200.000 m. heeft niet veel te beteekenen als vijf zesden ervan gebruikt moeten worden om de ver binding over 2 a 3000 K.M. lange spoor wegen open te houden en hier en daar gar nizoenen te leggeh. Er blijft dan voor de jacht op een aantal kleine, mobiele Boeren commando's niet veel over. En rleze Boerencommando's, als zij niet sterk zijn, vermijden als nu weer blijkt uit hun bewegingen in de Kolonie met opzet een gevecht. Hun doel is niet, groote, schitterende overwinningen te maken, doch simpel en alleen, om de Engelschen af te matten, de verbiudingen af te snijden, den vijand te overrompelen en hem kleine ne derlagen toe te brengen, die vau groo.e moreele uilwerking zijn. In de Kolonie zijn nu Boeren in actie in de' meeste districten vau de hoogvlakte, die in het zuiden begrensd wordt door de Rog- gtveldbergcn, den Komsberg, en de sneeuw bergen en het heet, dat deze Boeren de voorhoede vormen van een groote strijd macht, die onder bevel staat van generaal Christiaan De Wet. Volgens gerucht zou deze er in geslaagd zijn, de Kaapkolonie binnen te komen, ten einde door zijn ver schijning de weifelende Afrikaanders in op stand te brengen. De Londensohe bladen maken zich ernstig ongerust over dit gerucht, omdat men blijkbaar te Kaapstad De Wet beschouwt als de ziel van de huidige actie der Boeren. De Fall Mall Gazette komt er rond voor uit, dat, als De Wet buiten de Kolonie gehouden kan worden, er weinig gevaar bestaat voor een opstand onder het Hollandsch.e element, terwijl men het ergste moet vreezen, aln hij zich werkelijk aan deze zijde van de Oranjerivier bevindt. Het blad durft zelfs voorspellen, dat de geheele inval in de Kaap zal uitloopen op een ramp voor de' Boeren, als generaal Knox er in slaagt, De Wet in den Vrijstaat vast te houden. De jongste berichten uit Kaapstad deelen omtrent den toestand in de Kolouie het volgende mede Het detachement Kaapsche verkenners op rijwielen, 50 man sterk, is te Piekanier'skloof nabii Piquetberg, in botsing gekomen met dé Boeren. De wielrijders hadden 3 dooden en 23 gewonden, doch de overigen slaagden er in, hun stelling te behouden. Bij Eraserburgweg, 300 K.M. ten noorden van Kaapstad, is de spoorweg vernield. Van de zijde van Clanwilliam, Piquetberg en Piquetbergweg rukken kleine troepen Boeren op, blijkbaar, om aanhangers te vinden onder dé Boerengezinde bevolking in de districten Tulbach, Ceres, Worcester, Paarl, Stellen— bosch én Malrrtesbury. Verscheidene Boe rencommando's trekken even wij ;ig aan den spoorweg Kaapstad Kimberley, met het doel, een spoorweg in de Hexrivierbergen te vernielen. Van Kaapstaad uit zijn troe pen naar dit zwakke punt gezonden en de spoorweg tn de Hexrivierbergen wordt nu zóó scherp bewaakt, dat de schildwachts elkaar kunnen beroepen. Ook zijn Britsche troepen naar Clanwilliam gezonden. In hei centrum van de Kolonie opereeren vier Britsche colonnes van Middelbnrg uit. De treinen mogeu alleen overdag rijden uit vrees voor aanvallen door de Boeren. Dc gewoonlijk goedingelichte correspondent van ae Magdeburgische Zeitung Jin Londen geeft, op grond van berichten uit Kaapstad het volgende overzicht van den toestand in de Kaapkolonie De Boeren rukken gestadig op. Hoe langer hoe meer Kapenaars sluiten zich bij hen aan of steunen hen. De westelijke kolonne heeft Clanwilliam bezet. Het versterkte corps onder Hertzog trekt van den kant van Sut herland op Ceres aan, waar hij zich zal vereeuigen met de westelijke afdeeling ora gemeenschappelijk naar Kaapstad op te rukken. De Wet is vermoedelijk van het noorden onderweg eu leidt de krijgsverrich- tifagen. Een later bericht behelst dat verscheidene afdeelingen Boeren van de westelijke kolonne evenwijdig met den spoorweg optrekken, blijkbaar om den spoorweg in het Hexrivier- gebergte te vernielen. Er worden Engelsche troepen gezonden naar het bedieigde puut De hulp uit de Australische olkouién, waarop men in Engeland zoo vast rekent om tegen de Boeren in de Kaap te kuuneu optreden, blijkt niet met zoo groote geestdrift gegeven te worden, als men te Londen wel wil doen gelooven. Iu het geheel zullen de Australische staten een contingent zeuden van 2300 man, doch op de volgende voor waarden 1. Moet het contingent goed wor den betaald door Engeland 2. moet de duur der verbintenis worden bepaald 3. moet den Australische» troepen, die rtu reeds ruim een jaar in Zuid—Afrika zijn, vergunning worden gegeven, te repa— trieeren, als zij dat wenscheu4. moet Engeland zelf transportschepen naar Austra lië zeuden, om het coutigeut naar de plaats zijuer bestemming over te brengen, Volgens berichten uit particuliere bron is de staat van zaken in de Kolonie op hit oogenblik als volgt Zelfs in de kringen van het ministerie van oorlog zoo seint de Londensche correspondent van de Rhein—Westfülische Ztg., erkent men nu dat- generaal Knox het spoor van de Wet heeleual kwijt is. De berichten van Kitchener geven op dit stuk geen ophelde ring, terwijl de kleine gevechten die Knox in de laatste dagen gehad heeft, vermoede lijk met enkele afdeelingen Boeien zijn ge leverd, die de Wet tot verheimelijking van zijn nieuwe krijgsverrichtingen heeft ach tergelaten. De laatste berichten zouden moeten doen voor komen of de Boeren naar een hard nekkig gevecht teruggedreven werden, maar we zullen nadere bijzonderheden afwachten, die de zaak misschien wel zullen omkeeren. Een telegram van Kitchener uit Pretoria vau Woensdag meldtDe Boeren hebben een gelijktijriigen aanval gedaan op de Engelsche posten te Belfast. Wonderfontein Nooitgedacht, Wiidfohtein en Pan (alle aan den Delagoa-spoorweg gelegen). De aanval had plaats in een dichte mist in den nacht van 7 Januari. De Boeren werden na zware gevechten teruggedreven. De ver liezen aan Engelsche zijde bedroegen 21 dooden, waaronder diie officieren. De Boeren lieten 21 dooden achter. Voorts wordt gemeld dat een Eugelsch konvooi gisteren noordelijk van Krugersdorp door Beijers' commando is aangevallen. De Boeren werden teruggedreven met achter lating van elf dooden. De verliezen aan Engelsche zijde bedroegen 4 lichtgewonden. De officieele verliezenlijst toont aan, dat het gevecht bij Nauwpoort in Transvaal, op den 5en dezer, tusschen Babington eu de la Rey bloediger is geweest dan Kitchener het eerst voorstelde aan den Engelschen kant zijn toen gesneuveld 2 officieren en 11 min deren, gewond 2 officieren en 31 minderen, eb velen gevaarlijk. Iu den plechtigen ministerraad, den veer tienden dezer in het Quirinaal te houden, in verband met de aanstaande uitbreiding van het koninklijk gezin, zal de titel van den aanstaanden prins of de komende prin^ ses, worden vastgesteld en de burgemeester der hoofdstad zal vooraf iu een audiemie aan den koning kenbaar maken, dat de be volking van Rome de blijde gebeurtenis zoo graag binnen haar omgeving zou zien plaats vinden, wat siuds vorming van het konink rijk uiet is geschied. Er is al jmelding gemaakt van het bevel dat de Chineesche vredesonderhandelaars, Tsjing en Li, uit Si-ngan foe ontvangeu hebben om de preliminaire nota niet te onderteekeenen tenzij sommige bepalingen daaruit geschrapt worden een bevel dat op aanstichting van een der onderkoningen van het Jangtse-gebied uitgevaardigd heet te zijn. Laffan meldt nu nader, dat de bepalingen waaraan het Chineesche hof zich vooral stoot, de volgende zijn Het sléch'en van de Takoeforteu, liet vestigen vau blijvende militaire bezettingen van vreemde troepen, het instellen van gezantschapswachten, en het verbod tot invoer van wapens. Het bericht zegt verder, dat Tsjing en Li besloten zijn, de nota toch te onderteekenen, en de ge volgen te dragen wat wel vermetel is, voor Chitieezen. Maar het is de vraag, wat er waar is van deze berichten. Ze vormen wel een algemeeue tegenstelling met dc officieele mededeeling, gisteren door minister Delcassé in de Franschen kabinets raad gedaan dat de Keizer vau China, de gemeenschappelijke nota had aangenomen. Uit Pekiug wordt gemeld, dat de door de mogendheden geeischic schadeloosstelling 120 millioen pond sterling bedraagt. WAALWIJK, 12 Januari 1901. De Tramquaestie. Naar wij veruetnen heeft het Dagelijhsch Bestuur onzer gemeente, zich onbevoegd verklaard tot het verleeueu van eene con cessie aan de Maatschappij ^Hollandsche Buurtspoorwegen", tot den aanleg barer lijnen door de Groote straat alhier. De Maatschappij zal zich dus opnieuw tot onzen gemeenteraad moeten wenden. Bevolking over 1900. De bevolking dezer gemeente vermeer derde iu 1900, dour geboorte met 175 en door vestiging met 337 zielen verminderde door overlijden met 110 en door vertrek met 300 zielen, zoodat het aantal inwoners met 102 vooruitging. De bevolking bedroeg ultimo December j.l. 5029 zielen. Bede voor fréis vaal. 'Öp veler verzoek heeft de heer A. C. v. d. Heijden alhier zijn Bede voor Trans vaal', duet voor twee solo-steinraen of tweestemmig koor, in druk doen verschijnen. Was de naatn van den vervaardiger reeds voldoende, om te mogen veronderstellen, dat hier iets goeds geleverd zou worden, het feit, dat niemand minder dan Richard Hol zijne ingenomenheid met tekst en muziek beide betuigde, maakt iedere aan beveling onzerzijds overbodig. Niemand ver- zuime dus met dit even lieve als eenvoudige toonwerk keunis te maken. De geringe prijs van 10 ct. per exemplaar kan voor niemand een beletsel zijn. Daarbij komt de opbrengst onzen dapperen stamverwan ten in Zuid-Afrika voor een deel ten goede. Exemplaren zijn bij den Uitgever en bij den Componist zei ven verkrijgbaar. lJs. Nu het nog steeds een weinigje blijft vriezen, hebben we kans dat a.- s. Zondag uog van het heerlijke schaatsenrijden kau worden geprofiteerd. Woensdag was 't im* een drukte op de baan te Capelle. 't Was er wedstrijd dit en ook het prachtige weder eu de niet minder prachtige, iuiine baan, hadden een stroom liefhebbers, waaronder zeer velen uit onze gemeente, derwaarts gelokt. Ook het oude Maasje moet weer zeer goed zijn en naar wij vernemen is er tegen a s. Maandag of Dinsdag een wedstrijd uitge schreven. Ook hier zal morgen druk worden gere den, want het oude Maasje herinnert uog altijd aan vroeger, toen Waalwijk nog een ijsclub rijk was, in het bezit van een ijstent, waar men zich kon verkwikken en uitrusten van de vermoeienissen men herinnert zich die ijsclub, die wedstrijden organiseerde voor groot en klein, rijk en artn die eene mu zikale wandeling op 't ijs in 't leven riep, die zorgde voor goede banen enz. enz., en dr.n denken we hoe jammer 't ia voor eene gemeente als de onze, geen ijsclub moer te bezitten, die zich de moeite getroost, dit edele volksvermaak weer in zijn vollen bloei te brengen, maar tevens betreuren wij het, dat er zoovelen in onze gemeente zijn, zooals meer is gebleken, die wel zouden wiilen profiteeren, maar niet met een offer de zaak steunen, en daardoor grootelijks de schuld zijn van dit gemis. Maar die tijd schijnt voorbij, die tijd van gezellige ijs vermaken. Gebeten. Gisteren voormiddag toen zekere P. Schools alhier, door de stationsstraat ging om eenige boodschappen te verrichten, schoot onver wachts de hond van A. V. voerman alhier op hem toe en beet hem twee flinke gaten in zijn been. Bij den herbergier Th. van Diem werden de wonden verbonden. De politie werd ervan in keunis gesteld. Ongeval. Woensdagmiddag passeerden alhier twee karren, zwaar beladéu met hooi. Plotseling liep een wit-1 van een dezer, zoodut kar en paard omkantelden en het hooi over de straat viel. Spoedig waren vele bereidvaar dige handen erbij, om den voerman te helpen. Politie. Gisteren werd te Sprang, op last van den Officier van Justitie, door de maié- chaussé alhier, aangehouden zekeren A. v. P. Hij werd naar V Bosch overgebracht, om zijn straf van 3 maanden van eene vroegere veroordeeling wegens mishandeling, uit te zitten. Gusten bij het huwelijk der Koningin Het schijnt thans vast te staan, dat de koningin ran Engeland eeu buitengewoon gezant zal zenden, om haar bij het huwelijk onzer Koniugin te vertegenwoordigen. Deze vertegenwoordiger zal niet tot de koninklijke familie behooren. Overigens laten de re— geerende families zich nooit door een harer leden bij een huwelijk vertegenwoordigen, dan wanneer er bloedverwantschap bestaat tusschen haar en de bruid of den bruidegom, Groothertog Wladimir en groo.hertogin Marie zullen van St. Petersburg komen, omdat Koningin Wilhelraina de achterkleindochter van czaar Paul is. De koning en koningiu van Wurtenberg, prins en prinses Karei van Zweden en Noorwegen, prins en prinses Christiaan van Denemarken, erfgroothertog van Luxemburg, prins en prinses van Waldeck Pyrmont en prins Albert van Pruisen zullen als bloed verwanten van het Bruidspaar bij het hu welijk tegeuwoordig zijn, Het hof te Berlijn zal vertegenwoordigd worden door prins eu prinses Heinrich van Pruisen, maar men beweert, dat keizer Wilhelm zich gelukkig zou achten, als hij eeu passend middel outdelete, om zich bij dit huwelijk, dat eeu overwinning heet te zijn op zijn politiek, niet te doen vertegen woordigen. Hertog Hendrik. Men meldde uit Schwerin aan het Hbld. Hertog Hendrik bevindt zich sedert 4 Januari in Potsdam en begeeft zich morgen uaar Weimar, om tegenwoordig te zijn bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van den Groothertog van Weimar.. Zaterdag keert Z. H. naar Schwerin terug. Groothertog van Weimar. Luitenant-generaal graaf Dnmouceau en jhr. Van Tets, vertegenwoordigers van H. M de JKoningin en jhr. De Rauitz, vertegen woordiger van H. M. de Koningin-Moeder bij dc begrafenisplechtigheid van Z. K. H. denGroothertog van Sakseti-Weimar Eisenach, zijn Donderdag met den D trein van 8 u. 35 m. naar Weimar vertrokken tot het volbrengen hunner opdracht. Beide depu tatie» zullen namens ieder der Koninginnen een krans op de lijkbaar van den ontslapen Vorst uederleggen. Het bloemstuk van H. M. de Koningin bestaat uit eeu grooten krans van ongeveer twee meter middellijk, sarueu- geateld uit orchideen, viooltjes eu seringen Leorplieüt en Usvermaak. Behalve te 's Gravenhage komt men ook elders in moeilijkheid althans aan de Zaanl. Ct. meldt men uit Zaandijk: Nu de Leerplichtwet in werking is getreden doet zich een moeilijkheid voor, waaraan zeker weiuigen hebben gedacht, nl. dit, dat de ouderwijzers geen verlof meer mogcD geven om 's namiddags schaatsen te rijdeu, zooals dat vroeger altijd de gewoonte was, ten minste te Koog eu Zaandijk. Welk middel kan er op gevonden worden, dat de kinderen dit zeldzame gezonde genot niet behoeven te ontberen Sehrik Bei vele plattelandsbewoners in deze stretk, i zit de schrik na het gebeurde met de Noord- Brabantsche Bank er zóó in, dat velen zelfs hHn vertrouwen in de Rijkspostspaarbank hebben verloren, en hunne gelden terughalen. Bedwelemd De beide dienstboden van den heer jhr. mr. B te Ommen zijn, zoo meldt men ons i van daar, aan een groot gevaar ontkomen. Om de slaapkamer met de strenge koude wat te verwarmen, hsdden zij daarin door gebrande kolen geplaatst en de kamerdeur dichtgedaan. Dc huisgenooten, die des nachts door een gerommel wakker werden, vonden beide meisjes, door den kolendamp bewusteloos, op den vloer liggen. De ge— 1 neeskundige, die spoedig bij de hand was,1 wist echter de levens-geesten weer op te wekkeu. Bevroren. Van den koetsier op de nachtpostkar van Zwolle op Heerenveen zijn de knieen, neus en lippen bevroren. Te Drachten zijn van iemand beide; handen bevroren. Door sterkedrank beneveld, bracht hij een nacht tegen den grond liggende door, Baardwijk. De bevolking dezer gemeente bedioeg op 31 December 1S99 827 mann,1 en 780 vr., to'aal 1607. In den loop van het jaar vermeerderde bevolking door geboorten mei 29 in. en 19 vr., totaal 48, en door vestiging met 42 nj. eu 53 vr., totaal 95 alzoo een geheele ver- meerdering va» 143. De bevolking verminderde door sterfte met 12 m. en 12 vr., totaal 24; en door vertrek met 50 ra. en 51 vr., totaal 101 alzoo ge heele vermindering 125. De bevolking nam dus toe met 9 m. en 9 vr., eu bedroeg alzoo op 31 December 1900 836 m. en 789 vr., totaal 1625. Er werdeu li huwelijken gesloteu. Waspik, 7 Jan. Naar wij met genoegen kunnen melden is de heer J. W. Teunen alhier bij de gister gehouden verkiezing gekozen tot lid van het bestuur der vereeni- ging „Volksvlijt eu Volksvermaak* o. d. z. „Virtus Nobilitat Artem". Kaatsheuvel. De armenconcerten, doo onze beide Koti. Harraouiön „Euphor.ia" en „Apollo" gegeven, hebben ongeveer f 300. opgebracht. Voorwaar een flinke steun voor den arme. in het koude jaargetijde, dat zich nu weder doet gevoelen. 10 Jan. De kerk te Berndijk is nog altijd zonder klok. Nu echter tracht de ZeerEerw. Heer pastoor dier parochie door i den steun zijner parochianen in deze zoo lang gevoelde behoefte te voorzien, opdat hij voortaau zijne geloovigen bij klokkegelui kan oproepen toi hunnen schoonen tempel. De collecte voor het huldeblijk, aan te hiedeu aan H. M. ouze geeerbiedigde Koningin, bracht hier op de som van fit). L.l. Zondagavond gaf het muziekge zelschap „Euphonia", onder zijn beide di recteuren den Heer C. J. Brohm (harmonie) en den heer J van Boxtel (Liedertafe!) eeu groot concert ten voordeele der armen, met medewerking van zijn tooneelclub „Olym- phia*. Ondanks de felle koude was de zaal eivol. De verschillende nummers van har monie en liedertafel werden gevoelvo,' en nauwkeurig uitgevoerd. Ook het kluchtspel „Incognito" der tooneelclub verwierf onge— meenen bijval Ons muziekgezelschap had dan ook weder veel succes, zelfs zoo, dat de aanwezigen niet konden nalaten hunne groote tevredenheid te betuigen. A s. Zondag 13 Januari zal dezelfde uit voering gegeven worden voor de honoraire leden van „Euphonia", welken dus een aau- genamen avond te wachten hebben. bussen, 11 Jan. Gisteren trokken een aantal arbeiders naar 't Capelsche Veer om een vaargeul ten behoeve der pont te gaan hakken, doch het ijs was zoo broos, dat de arbeid niet kon doorgezet worden. Voer en rijtuigen kunnen dus nog steeds niet weg. Raumsdonksveer, 11 Januari. In den laat- sten tijd worden door eenige vroolijke jon gelui des Zondags in verschillende café'» liefhebberij toonecluitvoeringen gegeven. De meest populaire stukken, die op. het uitge breid repertoire voorkomen zijn „De moord te Leur" en ^Konijnen tellen". Beiden ge ven een zitting der rechtbauk weer. Dat bij deze uitvoeringen, welke gratis toegankelijk zijn, een aardig glaasje gekraakt wordt, laat zich wel begrijpen. I De overtocht aan het Keizersveer a!- j hier, welke eenigen tijd gestremd is geweesfj gaat nu weer eenigszius beter. Daar de overtocht met de stoompont eene onmoge,- lijkheid is, wegens het vele diijfijs, heeft men een vaargeul gekapt waardoor het overzetten per roeiboot mogelijk is geworden. De stoombootdiensten vau deze ge— i meente op Amsterdam en Rotterdam zijn gestaakt. Daar in de z.g. Bakens en aan den Moerdijk veel ijs is, zal het vermoede lijk nog wel eenigen tijd duren vooraleer deze diensten kunnen hervat worden. Hedenmiddag had alhier de aangekon digde wedstrijd op schaatsen plaats. Men had het echter beter een ijsfeest kunnen noemen. Er werd flink gereden. De rege ling was uiistekeud,, waarvoor dé regeling*— commissie bestaaude uit de Heeren P. Kie, boom, Johan Vermeulen, J. Vermeulen, L, v. d. Hoek enz. wel een woord vau lof toekomt. Men had aan de banen een eenigszins feestelijk aanzien gegeven, ook was er voor muziek gezorgd. Het aantal aanwezige» werd op ruim 1200 personen geschat. Onze dorpsgenoot dhr. Leon. Schoen makers heeft ontslag genomen als onderwij zer aan de openbare school te Loon op Zand. Hij bekleedt thans eene berrekking als klerk op het kantoor van den Heer Aï— ard, Steenfabrikant te Geertruidenberg.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5