Nummer 5. Donderdag 17 Januari 1901. 24e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Landbouwbrieven ovei Bemesting. De Zuid-Affikaansche oorloi AITOON TIELEN, De valsche Baron. Uitgever: FEUILLETON. WAALWIJK. DE SPIRITISTEN. De Echo van het Zuiden ft! Langs traatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fü.75. Franco per post door liet geheele rijk f (J.90. Brievgningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den ..Uitgever. Adveetektiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. XIX. Aan de suikerbiet is de voederbiet of mangelwortel nauw verwant. Beiden stammen zij oorspronkelijk af van dezelfde plant. De mangelwortel, die alleen geteeld wordt als voedergewas behoeft natuurlijk niet zulk een nauwlettende zorg als de suikerbiet. Toch is het van belang, dat ook voor dit gewas, dat bij een goede bemesting en een dege lijke bewerking van den bodem een uit stekend veevoer kan zijn, de bodem met eenige zorg voorbereid wordt. De dikke, lange wortel dezer planten dringt soms tot een aanzienlijke diepte in den ondergrond door, om voedsel en water op te nemen. Voor het grootste deel echter wordt het voedsel opgenomen door de menigte bij wortels, die zich zijdelings in twee rijen, die met den diktegroei des wortels breeder, worden, uit den wortel ontwikkelen. Het kleinste deel dezer zij wortels verspreidt zich loodrecht, het grootste deel horizontaal in den bodem. Daaruit volgt, dat niet slechts een vruchtbare ondergrond, maar ook een goed bewerkte en van gemakkelijk opneem baar voedsel voorziene bovengrond noodig is, voor de goede ontwikkeling van dit gewas. Zware kleigronden, maar evenmin arme en droge zandgronden zijn weinig,: daarentegen huraushoudende zwavel en mer- gelgronden het meest voor deze gewassen gepast. Wanneer een landbouwer mangel- wortels verbouwt, moet hij wel bedenken, dat hoe beter de bodem voorzien is van alle voedingsstoffen, hoe meer de bieten ook aan voedingsstoffen zullen bevatten. Voor eerst krijgt het vee daarvan voordeel, door dat het gehalte aan voedende stoffen daardoor is toegenomen. Vervolgens komt dat ook weer den stalmest ten goede. Behalve het gebruik van stalmest is dus ook dat van kunstmest zeer aan te raden. Evenals alle wortelgewassen ontneemt de mangelbiet zeer veel kali aan den bodem. Het is .duidelijk, dat een kaliroovende plant als de mangelwortel een kalirijkenbodem vinde. •Van de kunstmesstoffen komen verder phos- phorzüur en stikstofhoudende mest in aan merking, waarvan de eerste in den vorm van 10U Kg. thomasphosphaat per H.A. in den herfst gegeven wordt, en de laatste in den Yorm van chilisalpeter in drie malen •uitgestrooid wordt, te zamen ongeveer 400 Kg. per H.A. Geeft men kalibemesting aan de bieten zelf dan doet men het best 200 ZES-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Nadat het dierlijk magnetisme van Mesmer, dat in het begin der vorige eeaw niet enkel in Duilschland, maar ook in Frankrijk en Engeland groot opzien verwekte, in vergetelheid guraakt wa9, vond het spiritisme, d. w. z. het geloof aan de mogelijkheid van een direct verkeer mei de zie len van afgestorvenen door bezwering van too- ver middelen een ruim veld. Deze nieuwen vorm van het moderne bijgeloof vond en vindt nog, voornamelijk in de door ongeloof aangetaste hoogere standen der Parijsche samenleving, tal rijke aanhangers. Men verzamelde zich in groote salons, in wel ke slechts cene enkele lamp haar spaarzaam licht over een twintig aan de tafel zittende personen wierp, welke getuigen van de onbegrijpelijke scène zouden worden. Terwijl rondom de groot ste stilte heerschte, vernam het gezelschap plot seling geheimzinnige slagen, die uit het inwen dige van de tafel schenen te kómen. De tafel, alsmede andere zich in de zaal bevindende voor werpen, stegen van zelf in de hoogte; stil lig gende of aan de muur hangende muziekinstru menten begonnen, schijnbaar door onzichtbare Cten gehanteerd, te spelen, en door onzicht- handen voortbewogen pennen schreven de antwoorden op de vragen neer, welke aan een of ander uit het gezelschap aan den op aarde om hoog- of omlaag-geroepenen geest, goed vond te stellen. Het oogenblikkelijk verkeer met de zie len der afgestorvenen vond slechts door uitver korenen plaats, welke men „mediën* noemde. Niettegenstaande deze „mediën» in de meeste gevallen zich als ellendige bedriegers bewezen, verbreidde zich de „leer" van het spiritisme nl- tijd meer en meer en vond zelfs litterarische vertegenwoordiging. Spiritistische journalen wer den opgericht, dictionnairs en „kalechismussen* verschenen, welke over de „priucipen* de spiri- Kg choorkalium of ongeveer twee maal zoo- veil zwavelzure magnesia te geven. Wil men in pliats daarvan 1000 Kg. kainint geven, dan zorge men deze lueststof Ie voren in den grond te brengen. Voor het planten der bieten wordt in Maart of April op de bedden gezaaid en ongeveer in de 2de helft van Juni worden de. bieten op de bekende wijze op het veld overgebracht. Engelschen, die de toestanden in Kaap— ko ome kennen, zijn zeer ongerust over de houding der Hollandsche bewoners. Zij meenen, dat de Kaapsche Boeren zeker in opstand zullen komen, tenzij drastische maatregelen worden genomen, om een op- ;oer te voorkomen. L)e Afrikaanders zijn van hetzelfde bloed als de Boeren uit de Republieken, belijden denzelfden godsdienst. Zij leven volgens dezelfde gewoonten, spreken dezelfde taal, hebben dezelfde gevoelens van liefde en haai, dezelfde vooroordeelen. Velen van hen zijn aan de Boeren vei want door huwelijken, door banden van vriendschap, door oude betrekkingen, door handelsrelatie». Niels scheidt de Kaapsche Hollanders van de Boeren dan een nietsbeteckenende grens lijn tusschen beider gebied. Zij zijn Engelschen volgens de wet zij zijn Boeien door hun opvoeding, door huu leefwijzen en door hun tradities. Men schat het aautalKapenaars.dat in een algemeen opstand de wapenen kan voeren, op 35000, man en, wanneer de strijdmacht samenwerkt met de Boeten, zal het Engelsche leger komen tc staan tegenover moeilijkheden, als het nog nimmer heeft gekend. Een goed ingelichte correspondent van de Daily News beweert bovendien, dat, als de opstand uitbreekt en algemeen wordt, zal blijken, dat de Kapenaars even ruim voorzien zijn van oorlogsmatei iaal als vóór een jaar de Boeren in de Republieken. Er is r.u geen twijfel meer aan, of de Kapenaars komen langzamerhand in opstand. De Londensche bladen zelf ontkennen het niet langer, Een telegram uit Murraysburg verklaart openlijk dat de Afrikaanders uit dat district zich bij de Boeren voegen, die den inval hebben gedaan. De Kaapsche regeering, in een officieel communiqué, Don derdag der vorige week gepubliceerd, zwijgt over de uitbreiding van den opstand. Alleen wordt er in gezegd, dat de invallers de spoorwegen en alle steden vermijden, zelfs die, waarin kleine garnizoenen liggen. Dit laatste zeker ter geruststelling van de ang- stigen en zwartgalligen te Kaapstad, die een aanval op deze stad vreezen. De regee ring zegt verder, dat de Boeren voortdurend tisti6che secte in den vorm van vragen en ant woorden opheldering gaven. En bij dit alles merkte men op, dat, hoe verlichter' iemand beweerde te zijn, hij des te lichter op den spiri tistische» zwendel inging. In den tijd, dat de uoor ons beschrevene ge beurtenissen plaats grepen, stond het spiritisme in Parijs in vollen bloei. Diegene, welke aan den hocuspocus. die de sccte ten beste gal, niet geloofden, waren toch nog nieuwsgierig genoeg, de spiritistische vergaderingen bij te wonen. Rijke lieden dien liet- gezelschap van deze verga deringen te gemengd toescheen, noodigden hunne vrienden en bekenden tot hunne zoogenaamde spiritistische soiréeën uit, op welke de gerenOiu- meerdste verkondigers der secte, »dc geesten uit de andere wereld opriepen.' De club der jonge, rijke dandy's, waarvan baron Eiuil van Itandra lid en den ons uit de duel affaire bekenden graal' Montague, president was, had daags na hel ver voer der menagerie van ,£>ignor Luco' naar den dierentuin, de tot het geven van een groot spi ritistisch soirée noodzakelijke voorbereidingen gemaakt en reeds acht dagen te voren de som van 20,000 francs aan den spiritist beloofd, die de club getuige zou doen zijn van eene in ieder opzicht onaanvechtbare geestverschijning. Te vergeefs zocht men intusschen hingen tijd onder de corypheeën van het spiritisme naar het me dium, dut zich de kracht had toevertrouwd, de voorwaarden der club te vervullen of ten minste in de spiritistische «kunst' bedreven genoeg was, ook de achterdochtigsten zand in de oogen te strooien. Montagne begon reeds te vreezen, dat de zitting, voor welke zich de geheele hoofdstad geweldig interesseerde, op eene mystificatie zou uitloopen, als tegen den middag van den dag, op welke wijze zij zou plaats vinden, een Ame- rikaansch spiritist, die zich James Hunters noemde, zich bij hem liet aanmelden. De graaf, overgelukkig eindelijk de persoon gevonden te hebben welke hij noodig had, gaf bevel den nieuw aangekomene terstond bij hem toe te laten. James Hunters was blond en tamelijk hoog van postuur; zijn geheel uiterlijk vereenigde alle eigenschappen, welke op den eersten blik den „gentlemen* laten herkennen. De correctheid van zijn toilet en gemakkelijkheid, waarmede hij zich uitdrukte, namen den president der spiritistische actief optreden en alle paarden en levens middelen commancieeren, die zij kunnen vinden, doch overigens niet veel schade aanrichten. Daar zij buitengewoon mobiel zijn, geen posities te bezetten en geen ar tillerie of transporten hebben te bewaken zijn zij er tot dusver in geslaagd, ernstige botsingen met de Britsche troepen, welke hen achternazetien, te vermijden. De gevechten die in de afgcloopen week hebben plaats gehad, zijn uitsluitend schermutselingen ge weest met zeer geringe verliezen aan beide zijden. Volgens andere berichten is de toestaud op het oogenblik aldus De spoorwegen zijn alle intact, ondanks herhaalde aanvallen. De oostelijke invals- colonne onder Kruitzinger opereert in kleine troepen tusschen Graaff Reinet. Richmond en Mniraysburg. Voor deze troepen is de terugtocht naar het noorden zoo goed als onmogelijk. Hertzog's westelijk commando heeft Cal— vinia bereikt, dat den 6den Januari werd bezet. Het deel, dat nu tusschen Frasers— burg en Sulherland is, wordt door een Britsch detachement gevolgd. De noordelijke streek is rustig en van sterke garnizoenen voorzien De Nooidelijke invalscolonne, die het laatst bij Griquastad was gezien, is opge trokken naar eukele kleine garnizoeneu in Griqualand-West. Het garnizoen van Da— nielskuil, bestaande uit honderd vrijwilgers van het regiment van den hertog van Edin burg, werd een paar dagen geleden omsin geld, inaar hield dapper stand. Daarna gaven de Boeren den aanval op en trokken naar Drachoender en Kenhardt. De latere bewegingen van deze colonne zijn niet bekend Er zijn tal van kleine garnizoenen in dii district en aanzienlijke versterkingen worden van Modderrivier eu Kaapstad afgezonden Te Naauwlontein, bij Kimberley. hebben de Boeren een ambulancewagen, die bran dewijn bevatte, op de Engelschen buitge maakt. Zij verweten den officier van het escorte, dat hij, door aldus misbruik te ma ken vau ambulancewageus, handelde in strijd met de Conventie van Genève. De En— gelschman beweerde, dat de brandewijn bestemd was voor het hospitaal. De Boe ren namen het escorte mee naar Modderri vier, stelden het den volgenden dag in vrij heid en zonden het terug naar Kimberley. Verleden week Zondag is er 6 uur lang gevochten bij Barkley West, ten N W. van Kimberley. De Boeren stondeu onder bevel van Stoffel, een Afrikaander uit Vrijburg, die als veldcoruet den oorlog heeft meege maakt. Natuurlijk werden de Boeren terug gedreven, terwijl aan beide zijden alleen paarden werden gedood en gewond. Op een aanmaning van Engelsche zijde, om zish over te geven, zond Stoffel een besliste ciub zeer voor hem in. «Mijnheer de graaf.' sprak Hunters tot hem, «ik ben noch een charlatan, nóch een goochelaar, mijne persoonlijke omstandigheden zijn van dien aard, dat ik goed leven kan, zonder gedwongen tc zijn mijne inkomsten te vermeerderen. Ik zal daarom de som van 20,OUD fraDC9, die gij aan het „medium' uitgeloofd hebt, die de door u verlangde wonderen volbrengt, in de urmenkas storten, want mijn openlijk optreden heeft enkel hei doel, een door mij vervolgt hooger idéé nut tig te zijn. Daar ik alzoo uit pure onbaatzuch tigheid bundel, zoo zult u mij veroorlooven, u eenige voorwaarden te stellen.' „Verklaar u," zeide graaf van Montagne. „Vooreerst verlang ik, dat gedurende de zitting drie steiiographen de verklaringen van de gees ten 'secuur aunteekenen, en ik wensch zeer, dat zij niet9, ook maar het kleinste woordje achter wege laten." „Aangenomen.* „Verder moeten twee secretarissen het proces verbaal der zitting redigeeren en alle leden van de club hetzelve onderteekenen.' «Dit is eveneens toegestaan.» zeide Montagne lachend. „Eindelijk verlang ik, dat de séance op de leden der club en hunne dames beperkt blijft en dat niemund zich verwijderd, voor ik de sé ance gesloten heb." „Ook dat is u toegestaan," zeide de graaf een weinig ongeduldig. „Daar hiermede mijne voorwaarden uitgeput zijn, zoo blijft mij thans niet9 anders over, dan afscheid te nementot wederzien dezen avond.' „Tot wederzien Tegen de gewoonte der Parijzenaars, die op het punt van tijd nogal ouverschillig zijn, begon de zitting op het vastgestelde uur. In de zittings zaal waren slechts weinige voorbereidselen ge maakt. üp het met zwart floers behangen too- neel stonden twee groote menscheugeraamtsn op eene lage, ronde kolom bevond zich een doodshoofd; op eene groote ronde tafel lagen verschillende muziekinstrumenten in bonte men- gelii g door elkaar; om eene tweede tafel, die door de zich daarop bevindende tafelschel, zich als die van den president herkennen liet, stonden twee fluweelen zetels en zes stoelen. Aan de zelve zouden plaats nemen den heer vun Mon- weigermg. Ook in de Boeremepublieken wordt de positie der Engelschen van dag tol dag ernstiger. Lord Kitchener, de opperbevel hebber, zal in het tekort aan bereden man schappen voor het oogenblik en in afwach ting van de ettelijke duizenden tellende ver sterkingstroepen trachten te voorzien door het vormen van een korps ongeregelde rui terij, sierk 30,000 man. Waar hij die van daan zal toovere», wordt er niet bij verteld. Te Johannesburg moet de toestand zoo goed als onhoudbaar zijn. Door de voortdurende onderbreking der verbindingslijnen door de Boeren zijn de uiterst schaarsche levensmid delen hongersnoodprijzen waard geworden. Een zak aardappelen kost f 60, eieren doen 2 kwartjes per stuk, 20 kop mais worden graag gekocht voor 42 gulden brood, boter, bier enz. voor burgers niet meer te krijgen; de militaire autoriteiten hebben op alles beslag gelegd. De burgers doen alles, om het den Britten moeilijk te maken. Velen doen, alsof zij hun uog in het veld staande ambtenaren tot den vrede, willen overhalen, om er stilletjes tusschen uit te kunnen kniipen, zich bij de Boerenstrijders te kunnen voegen en opnieuw op commando te kunnen gaan. Generaal Schoeman, die te Barberlon door de Engel schen was gevangeu genomen, vroeg en kreeg twee maanden geleden verlof naar De la Rey te mogen gaan, om hem ie bewegen tot het neerleggen der wapenen. Eenige dagen later streed hij aan het hoofd van een commando tegen Bruce Hamilton van de Vaal. On geveer twee weken geleden kregen 4 Boeien vergunning, Pretoiia te verlaten, om onder werping te gaan prediken bij commandant Beyers. Zij zijn nooit teruggekomen. Van het te Pretoria gevormde Burgervre- descomité heift men weinig verwachting. De leden van het comité zelf gelooven niet. aan resultaten van hun werk. De Boeten worden integendeel steeds brutaler en ver— toonen zich tot bij de voorposten van Pre toria, waar zij vee weghalen. Ten zuiden van den Magaliesberg staan nog altijd 3000 lepvrblikeiuen tegenover de colonnes van Clements, Babington en Ger— don, terwijl commandant-generaal Louis Botha zijn troepen aan de oosterlijn bezig houdt. In het noorden van den Vrijstaat blijkt Philip Botha, die men aau het hoofd van een commando in de Kolonie waande, zich te roeren. Hij bedreigt Ventersburgweg (aan den spoorweg ten zuiden van Kroon stad) met een groot aantal Boeren. Een particulier bericht meldt, dal Donderdag 1.1. een Engelsch detachement, sterk 40 man. bij Heilbron door de Boeren is overrompeld. tagne, de beide secretarissen, twee schrijvers tot opstelling van het proces-verbaal en drie steno- graphen. Tegen negen uur was de zaal gevuldtien minuten later traden de „mediën' binr.en. Zij waren in het zwart gekleed eu bewaarden een plechtig stilzwijgen. Nadat mijnheer van Montagne de zitting voor geopend had verklaard, begon een der ingeschre ven .medium» niet hel AliC der wetenschap. Op den uitgesproken wil van denzelve gaven de aangeiocpene geesten hunne tegenwoordigheid vooreerst door kloppen te kennen, langzamerhand vernam men uit alle hoeken en einden der ruime zaal een geheimzinnig kraken, verbonden met een akelig gesteun een gekerm. Eensklaps vernam men zachte geluiden, als van een ver verwijderd orchcst, de geluiden werder. sterker en sterker totdat men eindelijk zou ge zegd hebben, dat de op de tafel liggende instru menten ieder door een geheimzinmgen geest be speeld werden. Nu trad een der „mediën' naar voren en vroeg aan den president met welke geesten hij zich in verbinding wilde stellen. De graaf van Montagne scheen op deze vraag niet voorbereid te zijn. Na eenige oogenblikken n diep nadenken verzonken te zijn geweest scheen hij tot een besluit gekomen en noemde fluisterend den naam \an Louis de Chancy. De lezer zal zich herinneren dut in den nacht van den moord op Monnier, graaf van Montagne met Louis de Chancy geduelleerd had en dat de laalste tengevolge van de bekomen wonde over leden was. Deze eeremoord, zooals de verlichte wereld het gelieft te noemen, drukte hem ter neer en hield zijne gedachten gestadig bezig, te meer, nu hij zich in deze zaul bevond waar hem nog steeds het akelig gesteun en gejammer in de ooren klonk, wam, op 't oogenblik dateen der „mediën', naar voren trad. waren de toonen der instrumenten langzamerhand weggestorven. Nadat het „medium" weder was teruggetreden maakte hij eenige geheimzinnige teekens en riep met luide stem „Geest van Louis de Chancy, ik beveel u, hier te verschijnen en u in verbinding te stellen met graaf van Montagne!' De zaal hulde zich in 't duister, daarentegen werd het op 't tooneel immer helderder, men De Engelschen zouden 11 dooden en gewon den hebben gehad, terwijl de overigen ge vangengenomen wereen. Waarschijnlijk was dit detachement een vooruitgeschoven post van de legermacht van generaal Knox, die nog aliijd naar De Wet zoekt. Want De Wet is en blijft verdwenen. Men „meent, dat hij zich iu de buurt van Bothaville be vindt. Sedert een goede 24 uren loopen alle Londensche bladen over van schreeuwende verontwaardigiug over een schandelijke bar- baarsche, onmcuschelijke daad, welke zou zijn gepleegd door niemand minder dan generaal Christiaan De Wet en waarvan melding gemaakt is in een telegram van lord Kitchener, gisteren aan het departement van oorlog ontvangen. De zaak is deze. In navolging van Pre toria en Bloemfontein werd eenige weken te Kroonstad in den Vrijstaat eveneens op gericht een uit burgers bestaand comité, dat zich ten doel stelde, te trachten, de Boeren, die nog iu het veld staan, tot het nederleggen der wapenen over te halen. Het schijnt, dat drie van de leden van het comité van Kroonstad dezer dagen naar het lager van generaal De Wet nabij Lindley zijn getogen, om propaganda te maken voor hun zaakje. De Wet zou de drie heeren deu lOden Januari gevangen hebben laten nemen, hen hebben laten geeselen en een hunner een Engelschen onderdaau hebben laten doodschieten. De twee ande ren Vrijstaters zijn er met een gevoe lige geeseling afgekomen. Iu ^hoeverre dit bericht overeenkomstig de waarheid is, zal later blijken, het zou niet de eerste maal zijn, dat een Engelsche opperbevelhebber maar botweg als de offi— cieele waarheid seir.de, wat onbetrouwbare Kaffers hem hadden voorgepraat. Doch de jingobladen grijpen de gelegenheid aan om heftig uit te varen tegen de Boeren in het algemeen eD De Wet iu het bijzonder, die zij nu maar voor goed behandeld willen zien als bandieten en roovers, welke men ophangt, als men ze te pakken kiijgt. De Londensche bladen vergeten in hun razende boosheid over het fusileeren van een blanke, dat lord Roberts in September 11. te Johannesburg den jougen luitenant der Boeren Cordua heeft laten fusileeren, niet tegenstaande nooit bewezen is, dat de man schuldig was aan het hem ten laste gelegde verraad. Roberts wilde een voorbeeld stel len, welnu dat heeft De Wet ook gedaan, als het verhaal juist is. Het gewurm en gezeur der Boerenvredescomités, die de onbeschaamdheid zoo ver dreven, dat zij tot iu zijn lager toe de burgers tot onder werping kwamen aansporen, heeft De Wet waarschijnlijk op deze wijze voor goed den kop wiileu iudrukken. Iu ieder geval staat vernam een gekraak, daarna een geheimzinnig gestommel eindelijk hoorde men duidelijk eene stem, die als het ware uit den grond sciieen te komen. Degene, die baron de Cnancy gekend hadden, herkenden duidelijk deze stem, de woor den, die gesproken werden kon men wel is waar niet verstaan, maar op de vraag van het „medi um' of hij geneigd was op dc gestelde vragen te antwoorden, hoorde men duidelijk antwoorden „Naar mijn beste vermogen.» Het „medium» wendde zich nil tot graaf van Montagne en vroeg hem, welke bijzonderheden hij vun baron de Chancy wenschte te weten. Graaf van Montague whs zoo ontroeul dat het hem onmogelijk was een woord te uiten. Ein delijk vermande hij zich, duur hij zag dat aller blikken op hem gericht waren en zeide: „Vooreerst wilde ik den geest van baron de Chancy verzoeken mij te verklaren, hoe het mogelijk is, dat, daar ik mijn pistool boven zijn hoold geiicht hield, de kogel toch in zijn borst is doorgedrongen, want waarlijk, mijn voorne men was niet hem te dooden.* „Geest van Baron de Chancy, antwoordt op deze u gestelde vraag I» riep het „medium». De vergaderden hoorden duidelijk de langzaam uitgesproken woorden „Hoe het komt, dat de kogel mij getroffen heelt, weet ik niet, maar ik kan den graaf van Montagne gerust stellen, dat niet zijn kogel mij grdood heeft. Deze wonde zou ik Jicht over lecl'd hebben. Mijn dood heeft een geheel andere oorzaak gehad. Tijdens mijne ziekte heeft mij barou Emil van Ilaudra meermalen bezochtmet hem leefde ik op inticmen voet. Daar Van Hau- dra nog al veel schulden maukte aan de speel tafel, moest ik hem dikwijls met groote bedragen te hulp komen, zoodat ik op 't oogenblik van duel 300,000 francs van hem te vorderen had; voor het duel was hij bij mij geweest en ver zocht mij eene schikking te maken, „want', zeide hij, „als gij in het duel komt te vallen, wat niet te hopen is, zullen uwe erfgenamen mijne schuldbekentenissen vii den en zullen deze zoo spoedig mogelijk trachten te gelde te maken als men deze som van mij opvordert, ben ik een geruïneerd mun, wunt mijn oom, d;e een vijand van spelen is, zal mij hoogstwanrschijnlijk ont erven, als hij verneemt, dat ik tot dit bedrag aan den speelduivel geofferd heb.» (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1