Zondag 20 Januari 1901. De Zuid-Afrikaansche oorlog. VAN BUITENLAND. Duitschlaiul. BINNENLAND. Tweede Blad li—iH fciilllli W^WJ^SSZB^m^amm Het leeuwendeel van den strijd valt de laatste weken den Transvaiers te beurt en deze kwijten zien op bewonderenswaardige wijze van hun taak. De slagen, welke zij de Engelschen hebben toegebracht op tien tallen verschillende plaatsen leggen het beste getuigenis at van den onverflauwden moed eu de ongeschokte volharding der Boeren. Ze moeten Kitchener reeds lang niet g.oote zorg vervuld hebben. Immers, zijn passieve houdiug tegenover den inval in de Kaap kolonie. zijn weerzinwekkende ijver voor het onsmakelijk werk der zg. Vredescomitc s, zijn wanhopig, en nu eerst gedeeltelijk verhoord geroep om nog meer troepen bij de bijna een kwart millioen, die Zuid-Afrika al te velde heeft gezien, dat alles wijst er op hoe kritiek zijn toestand is, hoe hij enkel een defensieve houding tegenover de steeds ver meteler optredende Boeren kan aannemen. I)e gewoue taktiek van zwijgen of draaien, vindt onder die omstandigheden op het War Office natuurlijk weder ruime toepassing. Naar mate de toestand moeilijker wordt, naar mate het cijfer der Britsche nederlagen, tegenvallers, verliezen, stijgt, neemt ook het lakonisme van Kitchener toe, onderbroken door een overgangsperiode van zwijgen nu en dan, die zich ten slotte oplost in een reeks tastbare onwaarheden, die na korter of langer lijd, voornamelijk tengevolge van het voor Engelsche generaals zoo onaange name instituut, dat men verliezenlijst noemt, toch aan 't licht komen. Zoo is het gevecht bij Belfast zeer beslist met een volkomen Engeisciie nederlaag geëindigd zoo blijk' nu, dat Pagei's overwinningen in het N.VV. der Magaliesbergen op zijn allergunstigst genomen slechts Pyrrhuszegepialen zijn ge weest. Uit Slanderton en aiidere oostelijke districten sedert lang geen nieuws uit Lich- tenburg en het geheele uitgestrekte westelijke Transvaal geeu nieuws. Kortom, waar er alle reden beB'.aat om te gelooven dat de Boeren in een ontruimd district als Marico b.v. niet stil zullen zitten, en evenmie in het oosten plotseling hun aanvallen op de trei— Den hebben gestaakt, daar mag men aanne men, dat een bevestiging van het bericht, dat de Wet wederom na langen tijd de Vaal is overgetrokken, tot eeu belangrijke ont wikkeling in den huidige» oorlogstoestand van Transvaal zou kunnen leiden. Wanneer de groote Vrijstater plotseling al het gewicht zijner bekwaamheid, van zijn invloed op de burgers en de strijdbaarheid zijner comman do's daar in de schaal komt werpen, dan zal het te bezien staan of Kitchener het evenwicht, nu reerls met de grootste moeite eu zware opofferingen gehandhaafd, zal weten te bewaien en de toch reeds voorgenomen ontruimingspolitiek niet plotseling zal worden toegepast. De hardnekkige aanvallen op den spoorweg houden geregeld aan eu het is te hopen voor de Boeren, dat tegen de dagen, wanneer de 20,000 nieuwe manschap pen verwacht worden, de opstand in de Kaaplonie zich zoo heeft uitgebreid, dat de aanvoer van paarden, naar het noorden althans, gestremd kan worden. De kansen daarop worden er niet minde; op de laatste dagen, üe beweging in de kolonie moge zich niet zoo snel voortgeplant hebben, als aanvankelijk mocht gedacht worden doodloopen, zooals generaal Brabant in de vergadering der Kaapsche burgemeesters meende, doet zij ook niet. De heden vermelde bezetting van Aberdeen wijst integendeel op eeu geregelden voort gang der centrale kolonues, die blijkbaar niet kunnen worden tegengehouden, laat staan teiuggedreven. Aberdeen ligt onge veer 64 K.M. zuidwest van Graat Reinet. En het verdient opmerking dat den llen te Murraysbuig, 36 KM. Dooidwest van Graaff Reinet, eeu gevecht is geleverd, dal een groote nederlaag voor de Engelschen is ge weest en vermoedelijk er daarom niet van werd gerept voor de verliezenlijst ons de gisteien gepubliceerde verliezen mededeelde, die o.a. omvatteu hel sneuvelen van kapitein Fitzherbert van de South African Light Horse, een koloniale troep dus. Het op rukken der Boeren heeft de bezorgdheid te Kaapstad weer doen toenemen en als gevolg daarvan is nog een groot kanon op den Tafelberg geplaatst. Het ontbreken van nieuws omtrent de Boeren bij Piketberg en elders kan zeer wel aan gelijke oorzaken als bij Murraysburg worden toegeschreven. De plotselinge levendigheid en koortsachtige ijver der Engelsche regeering om versterkin gen bijeen te brengen de hervalling der recruteering op groote schaal de Engel sche bladen bevatten weer een geheele serie oproepingen voor yeomanry, vrijwilhgers, enz. krijgeD in verband met de schaarste aan nieuws zonder twijfel een zeer bizondere beteekenis. Als me» de Loudensche bladen van de laatste dagen doorkijkt, zou men zich wa nen eeu jaar geleden ongeveer, toen dag aan dag werd melding gemaakt van verster kingen, die naar Zuid-Afrika zouden ver trekken en van pogingen tot werving van vrijwilligers en yeomanry. Zoo is het ook nu, al is 't op kleiner schaal allerwegen wordt al het mogelijke gedaaD, om levend vechtmateriaal voor Z.-Afrika bijeen te ga reu, met als lokmiddel hoog handgeld, soldij en pensioenvooruitzichten. Het schijnt het departement van oorlog werkelijk ernst met zijn belofte aan lord Kitcheuer, dat het hem 20.000 man bereden troepen als vei sterking zal zenden, van wie 5000 yeomen en 10.000 man bereden politie onder het onmiddellijk bevel van generaal Baden-Powell. De meeste Engelsche bladen noemen deze maai regelen onvoldoende en zeggen, dat, als er werkelijk eens een algemeene opstand onder de Kaapsche Hollanders uitbrak, er minstens 50 k 60 OüO man alleen voor de Kolonie noodig zouden zijn, terwijl de ie— geering te Londen niet de minste moeite doet, om een s.trijdmacht van die sterkte bijeen te brengen. Zij achten dan ook het zenden van 20.00D man nauwelijks voldoen de, om het hoofd te bieden aan de tegen woordige moeilijkheden. Terecht merken de bladen voorts op. dat de versterkingen wel wat laat gezonden worden dat men reeds drie weken geleden gehoor had moe ten geven aan Kitcheners aanvragen om hulp. Omtrent het gevecht bij Lindley in den Vrijstaat meldt Reuter de volgende bijzon derheden Op den ochtend van der. 3den Januari gaf kolonel White aan kolonel Laiug, den commandant van de aan generaal Kdox toegevoegde lijfwacht van den opperbevel hebber, last, met een afdceling van 140 man te beproeven, in verbinding met het dorp Reitz te komen. In den vroegen ochtend had iii.cn de Boeren in geringen getale a3n de rechter- en linkerflauk op een afstand van 9» KM. gezien. Zoodra zij de Engel schen te zien kregen, scheueu zij echter af te trekken. Toen de Engelschen iu een colonne een dal inreden, werden schoteu gehoord aan de rechteiflauk eu kwam één ran de Engelsche verkenners de hoofdmacht waarschuwen. Zijn paaid was neergeschoten en ook een kameraad vau hem. Kolonel Laing gaf onveiwijld aau een eskadron bevel, naar rrchis om te zwenken. Dit waren de laatste woorden, die men den kolonel hoorde zeggen, De Boeren opeuden uit een prachtige stelling op 550 M. afsiaud een overstelpend vuur, dat menig Engelschman uit den zadel wierp. De En gelschen weken toen links uit, om daar een stelling in te nemen, maar werden ook van dien kant met een hagelbui van kogels ont vangen. Daarop trachten de Engelschen terug ie trekken op de colonne van White die slechts 6 K. M. achter was, maar de Boeren verijdelden deze beweging, door 500 man tusschen de Lijfwacht en de colonne van White te plaatsen. Locn de lijfwacht de hopeloosheid van haar toestaud inzag, besloot zij haar leven duur te verkoopen. De Engelschen galop peerden naar een donga, die eenige bedek king bood, eu verdedigde zich dapper. Een wilde zich overgeven, doch de auderen wei gerden. Omstreeks dien tijd werd kolonel Laing door hei lichaam geschoten door een Mar— tini-Henry-kogel, die zijn hart doorboorde. Daarna begon een ware slachting. De Boeren, die de uitwerking van bun vuur zagen, naderden meer en meer. ,?Pe Britten schoten koel en vastberaden. De officieren, die de geweren der gesneuvelden hadden opgenomen en zich in het heetst van het gevecht waagden, vieleu spoedig dood omge wond. Een hunner, luitenant Bateson, slaag de er in, door de Boeren heen te galoppee ren en kolonel White te bereiken wien hij het gebeurde meedeelde. Kolonel White zond een stiijdmacht met kanonnen tot ontzet, doch zij kwam te laat aan, 20 minuten, nadat het overschot van de Lijtwacht geheel omsingeld was en zich had overgegeven. lu weerwil van het feit, dat de Boeren nog slechts ongeveer 10 meter verwijderd en iu groote oveimacht wareu, weigerden som mige soldaten van de Lijfwacht het vuur te staken. De aanvoerder der Boeren zond toen de boodschap, dat, als zij niet ophiel den rnet schieten, hij geen gevangenen zou maken, doch alles zou neerschieten. De ontzeitingsmacht beschoot later met kanonnen de Boeren en doodden er velen. Het bericht eindigt, als bij iedere Engel sche nederlaag met de mededeeliug, dat de Boeren ontplolbare kogels gebruikten. De redactie van de Daily Mail zegt dat er veel ontevredenheid heerscht onder de uit Afiika teruggekeerde troepen, militie en vrijwilligers, wegens de veilragiug iu hel uitbetalen der achterstallige soldij, ondanks herhaalde aanvraag de toegezegde gratifica tieu worden ook nog niet betaald. Naar de Daily Mail uit Kaapstad ver— ueemt, zegt men dat de westelijke Bóeren- macht oprukt naar de Bergrivier iu het district Malniesbury. Laffan meldt uit Kaapstad dat de Engel schen opnieuw een groot kanon op den Tafelberg hebben geplaatst. Uit Pretoria wordt aau de Standard ge meld dat het commando van Beyers noord- oostwaarts van den spoorweg Pretoria— Elandsfontein oprukt. Een belangrijke strijd- macht van de Boeren wordt bijeengetrokken in de districten Bethal en Ermelo. Kitche ner's vredelievende pogingen blijven voor alsnog zonder uitwerkingViljoen noemt Kitchener's aanbod beleedjgend, eu weinigen gelooven dat er iets van te verwachten is. De correspondent van de Standard te Kaapstad seint dat de kas van de kolonie ledig ishet Kaapsche parlement komt tegen het laa'st van April bijeen om buiteu- gewone middeleu ioe te slaan. Donderdag zijn de feesten tot viering van het tweehonderdjarig jubileum van het ko ninkrijk Pruisen begonnen met een militaire plechtigheid in het Tuighuis, nadat de vaan dels van de garde du corps vau het paleis gehaald en naar het Tuighuis waren gebracht. De Keizer kwam met den kroonprins en den hertog van Connaught te voet van het paleis. In tegenwoordigheid van allerlei vorstelijke personen, officieren enz. hield generaal Bock- Poliach eeu toespraak, die de Keizer be antwoordde. De muziek speelde het volks lied. Des namiddags had de Keizer de stem gerechtigde leden der orde van den Zwarten Adelaar bijeengeroepen om eenige nieuwe leder» in de orde op te nemen. Het kapittel werd in de ridderzaal gehouden. Met de gebruikelijks plechtigheid werden in de orde opgenomen de Kroonprins, prins George vau Saksen, de erfhertog Frans Ferdinand, prins Rupprecht van Beieren, generaal Planitz, de rijkskanselier r. Bülow. De Keizer, als grootmeester, hing zelf de nieuwe ridder9 den keten der orde om de schouders, en omhelsde hen. Na de inve stituur werd een kapittel gehouden. De keizer heeft bij zijne toespraak tot de marine-officieren erop gewezen, dat de ont wikkeling der marine met die van het koninkrijk Pruisen nauw samenhangt. De groote keurvorst heelt het eerst plannen ge maakt voor eene vloot en diens verblijf in Nederland, welks zeer ontwikkelde scheep vaart toen ter tijde tot voorbeeld strekken kon had aan 's Keizers voorvader een schoone gelegenheid geschonken om zijn denkbeeld veider te bestudeereu. Zoo waren zoowel de marine, als het Hohenzollern'sche huis, aan het Huis van Oranje voor de opwek king, die in dat voorbeeld lag, grooteu dank verschuldigd. De Keizer hoopte, dat het ook verder zou mogen gelukken de marine te ontwikkelen overeenkomstig harebe'eekenis. Hij maande aan tot een voortdurend streven naar beter. In het Huis van afgevaardigden heeft de voorzitter, Kroecher, medegedeeld, dat hij aan den Keizer de gelukwenschen van het Huis had overgebracht. De Keizer bedankte en voegde daaraan toe, dat hij zich zeer goed ervan bewust was, dat het de Koningen van Pruisen niet mogelijk 20U zijn geweest te volbrengen wat zij in de wereldgeschie denis hadden bereikt, indien zij niet een volk achter zich hadden gehad, dat officieren, soldaten en ambtenaren van alle rangen aan hen had gegeven zóó voortreffelijk, als nauwelijks een ander volk kan aanwijzen. De Keizer sprak zijn vaste vertrouwen uit dat de goede geest, die Pruisen tot zijn tegenwoordige hoogte had gebracht door alle tijd.en heen onder het volk mocht blijven hecrscheu, gelijk dat tot nu toe het geval geweest was. Na deze mededeeliug heeft Kroecher namens de gekozen vertegenwoor digers van het volk de belufte afgelegd, dat het volk ook voortaan, even trouw als vroe ger, zich om het reseerende huis zal scharen. De kamerleden betuigden huu instemming door het roepen van hoch hoch (Zie vervolg telegrammen). WAALWIJK, 19 Jauuari 1901. St. Paulusvereeniging. Naar men ons mededeelt bestaat het plan om onder de leden der St. Paulus- vereeuiging alhier eene tooneelclub te vormen. Reeds 15 leden hebben zich aangemeld, waaronder verschillenden der vroeger alhier bestaande tooneelvereeniging Vreugdendal*. Het zal dus recht gezellig worden op de zaal der St. Paulusvereeniging. Onwel geworden. Donderdagmorgen bevond zich iu de Stationsstraat eeu 12-jarige jongetje zekere van Es uit Kaatsheuvelplotseling werd hij zoo onwel, dat hij geen voel meer kon gaan en op straat gevallen zou zijn, indien hij niet door mej. A. van Ree in haar huis was opgenomen, waar hij zooveel mogelijk werd verkwikt. Daar zijn toestand nog niet veel beterde werd hij 'a middags door de welwillendheid van den Directeur van Van Gend en Loos per wagen naar zijne woning te Kaatsheuvel vervoerd. Doodslag te Vlijmen. Omtrent den doodslag te Vlijmen op G. v. K. te Drunen, waarvan wij in ons vorig nummer reeds melding maakten, valt nog het volgende mede te deelen. Woensdag 11. zijn de heeren mr. Schaepinan en jhr. mr. Verheijen, resp. subst. officier van justitie en rechter-commissaris hij de rechtbank te VBosch, iu Vlijmen en Dru nen geweest, teu einde aldaar een onderzoek iu loco in te stellen. Terzelfder tijd had de lijkschouwing plaats door Dr. van See- ters uit Drunen en een expert uit 's-Bosch, waaruit bleek, dat de dood alleen veroor zaakt is door slagen op het hoofd en niet door steken hem toegebracht, die vrij on beduidend waren. De verwondingen aan zijn hoofd en lichaam, door slagen toege bracht, waren verschrikkelijk. Uit het justitieel onderzoek, dat 's middag» te Nieuwkuik werd voortgezet, rees verden king tegen zekeren V uit Haarsteeg, die daarom werd gearresteerd. Waarschijnlijk zal het verdfr onderzoek meer verdachten aanwijzen, daar gebleken is dat V. volstrekt niet alleen de mishan deling heeft, of tenminste kan hebben toe gebracht. Treurig is het dat niemand in deze stre keu den dood van den verslagene bejammert, maar wel de wijze waarop hij van dit leven is gescheiden. Met den aangehoude ne, die als een net jongmensch hekend stond, betoont men meer medelijden. Gisterenmorgen is het slachtoffer begraven. Huwelijk van II. 31. De vorstelijke gasten, die in de residen tie verwacht worden ter hijwoning van de voltrekking van het huwelijk van H. M. de Koningin en de daarmede gepaard gaande, feesten ten Hove, waren tot Don derdag de volgende Groothertog van Mecklenburg-Schwerin Prins Hendrik XVIII Reuss en Prinses Charlotte Reuss (geboren hertogin van Meck lenburg) Hertog Adolf Friedrich van Mecklen burg Prins Ulrich van Scliöuburg-Waldenburg Erfgraaf Erbach Prins Albert van Pruisen (Regent van Brunswijk) Prins Hermann van Schönburg-Walden- burg J Vuist en Vorstin van Bentheim-Stein- furst Vorst en Vorstin van Schwarzhurg-Ru- dolstadt Prinses Thekla van Scliwarzhurg-Rudol- stadt Prins en Prinses Henri van Scbünburg Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach Vorst van Wied en Prinses Louise Erfprins en Erfprinse» van Wied Hertog Paul Friedrich van Mecklenburg- Schwerin Vorst cn Vorstin van Waldeck; Grootvorst Vladimir van Rusland en Grootvorstin Vladimir Grootvorstin Hélène Hertog Hendrik van Mecklenburg Groothertogin Marie van Mecklenburg- Schwerin Hertog-Regent van Mecklenburg-Schwerin; Hertogin van Albany en Prinses Alice; Prinses Adolf van Schwarzburg-Rudol- stadt Hertogin Sophie Charlotte van Olden- burK Hertog en Hertogin Paul Friedrich van Mecklenburg allen met hun gevolg. Tot de niet-vorstelijke gasten belmoren de onderstaande vertegenwoordigers van Duitsche legercorpsen Luitenant-kolonel van Benn, commandant van het bataillon Garde-juger9, met eer. deputatie Luitenant-kolonel baron von Diedenbröck- Gruter, commandant van liet huzaren-regi ment no. 15 Koningin Wilhelmina der Nederlanden" met eene deputatie Luitenant-kolonel von Pazensky Gruter commandant van het Groothertogelijk Meck- lenburgsch Fuselier-regiment no. 90 va, Sonnow, majoor der Mecklenburger Fusi- lierenvon Loeper, kapitein Czettritzn oudste le luitenant en Garthe, luitenant-, adjudant bij dit corps. Men meldt uit deu Haag Geen andere vorstelijke gasten dan voor komen op de bovenstaande lijst, zullen bij de huwelijksplechtigheid van H. M. tegen woordig zijn. De groothertog van Saksen-Weimar-Eise- nach komt wegens den rouw van zijn Huis alleen herwaarts tot bijwoning van de hu welijksvoltrekking, zoodat deze vorst uiet langer dan één dag hier zal zijn. Door een „Comité van Huldebetoogin g* de heeren C. L. Bressers, president der Koninklijke Harmonie Musis Sacrum te Dongen, voorzitter ïh. L. J. van Banning, eere-president der Harmonie van Maastricht, secretaris en M. J. H. Kessels te Tilburg, dirècteur, is een rondschrijven verzonden aau de Neilerlandsche Dilettanten Harmonie- en Fanfare-gezelschappen, met uitnoodiging om in de bruidsdagen van II. M. op Maan dag 4 Februari te 's-Gravenhage een alge- meenc nationale huldebetooging van bedoelda gezelschappen te doen plaats hebben, door een orkest van ongeveer 500 executanten, uit de leden samen te stellen. Het comité deelt mede, dat deze aubade welwillend zal worden aanvaard. Als di recteur zal belangloos optreden de beer M. J. H. Kessels. De vereenigingen worden uitgenoodigd hun vaandel mede te brengen, om aan het uitvoerend corps kleur- en zinrijken achtergrond te geven. Een album, dat de namen der deelnemende vereenigingen vermeldt, zal aan H. M. worden aangeboden. Bezoek van II 31. aan Amsterdam. Naar men uit Amsterdam meldt, wordt het bezoek van het Koninklijk echtpaar aldaar verwacht op Dinsdag 5 Maart en en zal het, den dag van aankomst en ver trek meegerekend, 5 dagen duren. Reis door Europa. In buitenlandsche bladen doet het ge rucht de roude als zou H. M. de Koningin Wilhelmina, na Haar huwelijk, eeu reis door Europa maken. Men deukt in Brussel reeds aan de mogelijkheid vau een bezoek yau bet Koninklijk Echtpaar aan die stad; maar geeft toe, dat nog niets, absoluut niets met zekerheid kan worden gezegd. Tevens is men te Brussel indachtig aan ^e luisterrijke feesten, die zeventien. jaren geleden gevierd werden tijdens het verblijl van wijlen Z. M. Koning Willem III aldaar Hertog Hendrik. Men meent te weten, dat aan Hertog Hendrik, kort vóór of op den dag van zijn huwelijk met II. M. de Koningin, een hoogt rang of titulatuur in staatsdienst of legei zal worden verleend. Keizer Wilhelm en Koningin Wilhelmina. Reuter seint uit Berlijn. Naar aanleiding van het Pruisische kro ningsjubileum, zijn telegrammen gewisselt tusschen den Keizer en de Koningin dei Nederlanden. Het telegram van den Keizei luidt „Bij het feest dat mijn huis en ik bij Gods genade mogen vieren, richt ik mijt blik eerst op den Schepper en vervolgeni naar Nederland. Aan het groote geslacht der Oranjes hebben wij de deugden ti danken die den groote» Keurvorst sierden hebben wij de heerlijke vorstin te dankei die aan Pruisen zijn eersten Koning schonk Ter herinnering hieraan en aan het feil dat onze eerste matrozen Nederlanders wa ren en onze eerste admiraal een Nederlandei is geweest, heb ik als parade-marscb aai mijn zeemacht der. ouden eeremarsch vai de Nederlandsche vloot gegeven. Mog< God onze heide huizen steeds genadig zijn gelijk eens in goede eu kwade dagen onzi voorvaderen. Mijn zeemacht zal het w«ort van admiraal de Ruyter tot leuze nemen „Het is mij liever dat ik door niemanc word geprezen dat ik naar mijn geweter vrij handele en mijn bevelen zoo kan uit voeren als ik moet." WILHELM. Koningin Wilhelmina antwoordde 's-Gravenhage, 17 Januari. Aan Z. M. den Duitschen Keizer te Berlijn, Paleis. Ik dank u van ganscher harte voor uw telegram dat mij zeer verheugde en voor d( gevoelens die u op den gedenkwaardiger dag van morgen ook mijn land, mijn voor vaderen en onzen grooten de Ruyter doer gedenken. Uw waardeeriug en erkentelijk heid jegens reeds lang overledenen trefl mij diep. Zeer verheugd ben ik over d( verleening van onzen ouden Eeremarsch ah parade-marscli aan uwe zeemacht. Gij weel welk een hartelijk deel ik neem aan hel gewichtige feest van heden. Ik herhaal u mijn allerhartelijkste en zeer vriendschap gelijke gelukwenschen. WILHELMINA. 1 1 Hulde. De Duitsche Keizer heeft aan den Duit schen gezant te 's Gravenhage, graaf df Pourtalès, tegrafiseli opgedragen naar Delft te gaan en aldaar in den grafkelder dei Oranjes uit Zr. Ms. naam op de grafstede van Prins Frederik Hendrik neder te leggen een krans aan een lint in de Pruisische kleuren met de initialen W. R. daarop ae gebracht en bevattende het volgend schrift Zum Andenken an den G^'j^svatei des ersten Preussischcn Königs 1701-1901. President Kruger. President Kruger zal te Utrecht, waarheen hij nu Dinsdag a. s., althans indien de weergesteldheid 't dien dag toelaat, zal ver trekken, intrek nemen in het Hotel des Pays-Bas. De Zuid-Afrikaansche deputatie zal, tijdens het verblijf van den President te Utrecht, aldaar aanwezig zijn. De heer Kruger zal een lichte operatie aan de oogen moeten ondergaan, te verrichten door prof. Snellen, waarop een tijd van vol slagen rust voor den President zal moeten volgen. Het is niet onwaarschijnlijk dat hij daarna wtder naar 's Gravenhage zal komen. Verliezen der missies in China. Wut er werd gedood en vernield. Uit toegekomen berichten blijkt het dat er het volgende door Boxers en Chineezen werd vernield lu Zuid-Westelijk Mongolië, waar de bisschop Mgr. Hamer, zoo ijselijk werd gepijnigd, werden de bisschoppelijke residen tie en het klein seminarie, 7 residenties, 68 kristen dorpen, 5 wvezenhuizen en meer dan 80 scholen vernield; 15 zendelingen werden verdreven. In Midden-Mongolië in het vicariaat, bestuurd door M. Van Aertselaer, broeder vau den deken der Bruaselsche St.-Goedele- kerk, 5 missionarissen van Scheut, paters Herman, Mallet, Abheloos, Dobbe en Zijlmaus werden vermoord, 19 groote residenties ver nield, bovendien 60 kristen dorpen, 6 weezenhuizen en 72 scholen. In Oostelijk Mongolië Pater Segers werd er levend begraven 16 residenties, 35 kristen dorpen, 40 scholen en 4 weezeuhuizen werden vernield. Ontginning van Heidegrond. II. M. de Koningin-Moeder heeft aan de Kwartguldenvereeniging voor heideont- ginning, eeue gift van f 200.doen toe komen als blijk van belangstelling. Door een bewoner van de Stichting op het Peloër- veld bij Assen werd eene zilveren medaille, zijnde de eerste prijs behaald voor zijue inzending groenten op heidegrond geteeld. Deze medaille werd uitgeloofd door de vereeniging voor Veeteelt, Land-, Tuinbouw te Watergraafsmeer ter bevordering van heideontginning in Nederland, bij gelegen heid van eene tentoonstelling voor Land- en Tuinbouw op 15 en 16 November 1900 te Smilde gehouden.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5