SI Engeland. China. BINNENLAND. t )r tai a ne Vt iik d it d i "j* ra u, tie :er 5n mt i >12 311 di P' ac i ie ve an et ac ie lei tc I e cl St c f le; IS! ie ra i g els hi t ei ie c d Xf 4 or ne ia ta g< rst id •,h an Pi d DC sri P •o k< ge To n, d< oe eg iei I iu; )b I g ra d ro wi v H. ;ir e g >t( le :e U )il 101 Te a £i< D re oil el e; ill .n id E it >o i V n 10 in voor de landmacht hebben gedaan, te doen voor de marine, ten einde deze tot een machtsfactor van den eersten rang te maken. Belangwekkend is het dat hij daarbij als bakermat van het Duitsche maiine-ideaal Nederland en als vader keurvorst Friedrich Wilhelm met in het oog vallende erkente lijkheid aanwijst. Het Duitsche marine-ide aal is dus ineer dan tweehonderd jaar gele den in Nederland ontloken en niet in den laatsten tijd uit Engeland geïmporteerd Ook het Duitsche volk dat, zooals, in 1848, ge durende de mislukte revolutie voor de Duit sche eenheid, stormachtig den wer.sch uit sprak naar een Duitsche vloot, bewoog zich slechts op eeu door de Hohenzolleros reeds vroeger afgebakend pad, dat dezen echter in elk geval, als men aan de historische waarheid wil vasthouden, zeer spoedig ver laten heLbeu en dat eerst de tegenwoordige Keizer weer heeft ingeslagen. Én de Kei zer put de kracht tot vorming van eene aan zienlijke zeemacht niet meer alleen uit Brandenburg en Pruisen, maar uit het Duitsche rijk. Heeft de Keizer, door te herinneren aan de historische betrekkingen van de Duitsche zeemacht met Nederland, onze vloot willen verdedigen tegen de mcening dat zij een jonge parvenu zonder geschiedenis onder de oude zeestaten is Moet het complimentje aan onze naburen, ook ons eeuigszius vleien en dienen om ook ons te tooien mel een slip van de roemrijke vlag van de Ruijter? Zijn het beminnelijk heden met een politieke bijbedoeling? Bij voorbeeld een stap om de sympathieën van het Nederlandsche volk die door de afwij zing van president Kruger geschokt zijn, weer eeuigszius te bevestigen Is het de wensch om de jonge koningin Wilhelmina voor de geheele wereld een be wijs van persoonlijke vriendschap tusschen de hoofden vau de huizen Hohenzollern en Oranje te geven Misschien heeft de Keizer zich door al deze overwegingen eenigszios laten leideja en misschien ook een kleine dosis van een kalmeerend middel aan zijn eigen volk willen toedienen door als het ware te zeggen »Ziet, zoo hartelijk verkeer ik met de jonge Koningin van Nederland, de eenige openlijke vriendin van den ouden Kruger op een Europeeschen troon." Niet zijn oude Eugelschc grootmoeder, als grim mige behccrscheresse der zeefin, maar de in Duitschland zeer populaire, mooie jonge Ko ningin Wilhelmina word in zekeren zin als goede fee aangeroepen om haren zegen te geven op het plan tot uitbreiding van de vloot, en wel uit hooide van gemeenschap pelijke herinneringen en oude vorstelijke verwantschapsbetrekkingen Plotseling weiden Vrijdagavond alle feesielijkheden ter gelegenheid van den UOOsten herdenkingsdag gestaakt, toen het beiicht kwam van den ernstigtn toesiaud der Koningin van Engeland, Keizer Wilhelm's giootmoeder. De feesten der volgende dagen werden afgesteld en de keizèr vertrok zoo spoedig mogelijk met den hertog van Conuaught over Vlissingen naar Engeland. Koningin Victoria. De hoogbejaarde souvereine van Groot— Brittannie cd Ierland, keizerin van Indie, Hare Majesteit Victoria ligt op het uiterste. Misschien is zij op het oogeublik, dat dit geschreven wordt, reeds overleden. Een telegram uit Osborne van Zondagavond te 8 uur meldde, dat de doorstrijd was ingetreden eu de vorstin nog slechts enkele uren te leven had. Elk oogenblik kan dus de tijding van haar dood worden verwacht. De geheele koninklijke familie is aan het ziekbed vereeuigd, en met grooten spoed is ook de keizer van Duitschland naar Engeland gereisd, om zijne grootmoeder nog eenmaal te zien.Hedenochtend werd hij te Osborne verwacht. De ziekte der vorstin heeft snel een ern stige wending genomen, maar toch was zij reeds eenigen tijd min of meer lijdeude. Lichamelijk scheen zij nog flink, maar een onrustwekkende lusteloosheid werd bij haar waargenomen. Hare vermogens waren helder, ook haar geheugen was goed gebleven zij stelde echter weinig belang meer iu haar omgevingliefst was zij alleen, zoodat zij zelfs alleen at; iu uitlijden schepte zij geeu behagen meer, zij wilde ook niet meer naar voorlezen of muziek luistereu, wat tot dusver haar lielste tijdpasseering was. Zij stond laat op, geheel tegen haar gewoonte, en at weinig. Daarbij komt, dat, gelijk de correspondent van de Pariische Matin doet opmeiken, het laatste jaar voor de koningin een zeer treurig jaar is geweest. De dood van haar kleinzoon Christian n Victor van Sleeswijk- Holstein, die van den heitog van Saksen—Koburg, die vau lady Churchill, voor wie de koningin een oude hechte ge negenheid koesterde, waren slagen die haar zwaar getroffen hebben. Ook maakte zij zich erg bezorgd over de ernstige ziekte van haar oudste dochter, keizerin Fr ede rik En dan, iu weerwil van dc voorzorgen, die haar omgeving genomen heelt om zooveel mogelijk de droevige waarheid van de Zuid- Afrikaansche zaken voor haar te verbergen, het feit alleen reeds, dat die oorlog nog voortduurt, heeft haar toch eeu last van haar jareu eu van haar verantwoordelijkheid te zwaarder doen gevoelen. De geneesheeren hadden eraan gedacht haar weder naar het Zuiden van Frankrijk te doen vertrekken, waar zij steeds baat vond. Maar baar toestand maakte ditmaal de reis onmogelijk. Op de reis naar de eeuwigheid moet thans ook deze machtige zich voorbereiden. Luidden de berichten over den toestand van Koningin Victoria aanvankelijk gunstig, thans schijnt die toestand ten hoogste be denkelijk. Het Zaterdagmiddag gegeven bulletin om trent den zorgwekkenden toestand van de Koningin bracht groote outsteltenis te weeg iu de Londensche clubkringen, gerolgd als het werd door de tijding van het haastig vertrek van den prins en de prinses van Warles en prinses Louise uaar Osborne. Overal op straat en in de clubs werd de vrees geuit, dat de loestand van de bejaar de vorstin hachelijker was, dan de ambtelijke geneeskundige bulletins meedeelden.-'s Avonds om 6 uur werd uit Osbome gemeld dat de Koningin een tamelijk bevredigenden dag had doorgebracht en dat er eenige teekeuen van een gunstigen keer in haar toestand waren op te merken. Dood van Koningin Victoria. Men seint van gisteren uit Londen In de sombere stemming van den dalenden Januari-avond werd vandaag in den laten middag aan de toegangspoort van Osborne House een bulletin aangeplakt, het meest verontrustende dat totnogtoe verschenen was. Het veroorzaakte veel ontroering on der de menigte die buiten vol verlangen stond te wachten. Verscheidene dames barst ten in tranen los. Op elk gezicht las men werkelijke bekommering. Men zeide weinig alleen hoorde men uitroepen van smart, daar elk begreep wat het bulletin beteekende Onder de menigte liepen drie Indiërs in het oog, in hun schilderachtige kleeding van lichte, gekleurde zijde. Zij waren van Balmoral gekomen. Een aantal hofrijtuigen is pas naar Cowes vertrokken om de her toginnen van York en Argyll en Balfour at te halen. Er is eeu voortdurend heen- en weergerij tpsschen het kasteel en de lan dingsplaats. Alle menschen die van of naar het kasteel gaan, waar de Koningin ligt te sterven, laten door hun strakken en peinzenden blik zien dat zij kennis dragen van liet dreigende einde. Noch de Duitsche keizer noch eenig lid van de koninklijke familie heeft zich vandaag buiten het park van Osbotne vertoond. De Koningin is gisterenavond oin 6 uur 45 minuten overleden. De ongegronde hoopvolle stemming die gisteren onder het volk heerschte, moest heden reeds beschaamd worden. Naarmate de dag rorderde, namen de onrust en spanning toe daar de bulletins van de dokters te Osborne en particuliere berichten vandaar steeds onrustbarender luidden. De ongerustheid steeg in de City tot het top punt toen de poortermeester een hopeloos telegram van den prins van Wales, dat om vier uur afgezonden was, liet aanplakken. Honderden omzwermden het poorterhuis om het telegram te lezen dat diepe ontroering teweegbracht. Later gebeurde er iets op merkelijks. De volksmenigte bij het Man sion House hief spontaan bet Engelsche volksliid aan, waarmee voorbijgangers en de rijders op omnibussen instemden. Het pu bliek op straat scheen op liet ergste voor bereid, ofschoon de aartsbisschop van Can terbury laat op den middag nog niet naar Osborne was ontboden. De diepe sluimering van de Koningin werd algemeen voor den doodslaap gehouden, zoodat de doodstijding die omtrent zeven uur bliksemsnel door Londen verspreid werd, betrekkelijk weinig opzien baarde. Terstond begonnen alle kerken de doodsklok te luiden. Alle schouwburgen en openbare vermakelijkheden gingen toe Er was weinig volk op straat zelfs in Pall Mall en en bij Buckingham- paleis om Balfour's ambtelijk doodsbericht te lezen. Men verwacht dat het lijk van de vorstin hier en te Windsor op een statsiebed zal gelegd worden, voor het naar Erogmore gaat. J( De huizen van het parlement komen hedenmiddag vanzelf bijeen oiu een adres van rouwbeklag op te stellen. De voornaamste straten van Londen leveren gedureude den avond een treffend schouwspel op. D.tar de schouwburgen en andere ver makelijkheden gesloten waren, waren eens klaps duizenden menschen uit de provincie en de voorsteden die niet verwacht hadden dat de Koningin vandaag zou sterven, buitengesloten en hadden niets om handen. Zij begonnen door de straten te wandelen, aldoor pratende over de groote gebeurtenis. De menigte is zei r eerbiedig, men hoort geen kreten of gelach. Er is een ontzag lijke menigte bijeen voor de St. Paulskerk, die zeil niet goed weet waar zij op wacht, maar staat te luisteren naar het sombere luiden van de groote klok die overal in de City te hooreu is. Tal van nieuwsgierigen staan voor de kranten-bureau's in Pleet Street de bulletins te lezen en te herlezen. Uit de houding van het volk blijkt dat het werkelijk rouw draagt. Op het St. Jamespaleis zullen herauten den nieuwen souverein uitroepen. Daarna zullen de herauten in hun kostbare mid- delceuwsche kleedij met hun volgelingen de proclamatie bekend gaan maken ter Beurze, in Charing Cvoss en op andere plaatsen van Londen, volgens de aloude gewoonte. Ook zal de uitroeping geschieden in de hoofd steden van de koloniën. De aartsbisschop pen, bisschoppen en rechters zullen op het St. James-paleis ontvangen worden om den nieuwen Koning de hand te gaan kussen. De hertog van Norfolk die krachtens erf recht Earl Marshal of England is zal dadelijk bevelen uitvaardigeu voor een na- tionalen rouw. De correspoudent van de Temps te Peking schrijft over den tocht van een Fransche kolonne naar de keizerlijke graven, dien hij meegemaakt heeft. Wat hij zegt over de manier waarop de soldaten te keer gingeD de Chineezen, toen zij onverwachts beschoten werden, is wel erg, maar niet veel erger toch dan zooveel verhalen uit de oorlogen van Europeanen in een gebied dat zij voor on beschaafd hielden, of zelfs uit oorlogen van Europeanen onderling, in gevallen dat men verraad onderstelde Maar de corres pondent zegt 't op een wijze die wel indruk maakt. Hij beschrijft hoe soldaten biva— keerden in een der dorpen, waar nieu hen heel gastvrij oulrangen had, en waar geen Bokser te zien was tol plotseling ge weerschoten knalden Boksers hadden op een renbode geschoten. Dat gaf het sein tot een uitbarsting ran woede onder de Franschen. „De soldaten sloegen de deuren eu de muren in, verbrijzelden de meubels, en onder de matten, onder de bossen sorgo, ontdekten zij mannen, vrouwen en kinderen, bij elkaar gekropen, verstijfd van angst, starende niet oogen die niets zien. „Ze worden bij de haren, bij de voeten, bij het lichaam gegrepen en weggeslingerd Kinderen huilen, vrouwen gillen. Zij be grijpen eindelijk dat zij gespaard wordeu, maar toch blijven zij bij de soldaten, om het vreeselijke drama bij te wonen, onbe wegelijk nu en stom, liaast mooi van smart, van haast en berusting. »Wat de mannen betreft, zij trachten zich zelfs niet te verdedigen. Zij gaan liggen, strekken de armen uit en bieden hun borst aan en de bajonet gaat er in. Dan spartelen zij nog wat, en sterven op een hoop. Enkelen loopeu weg, maar een hand grijpt ze bij de haarvlecht en ze vallen met zoo'n schok, dat ze nog even op den rug blijven liggen zonder te kunnen opstaan, en een stoot met de sabel nagelt hen aan den grond... Pagodes worden doorzocht, en tuig huizen vernield. En het slot was de terecht stelling van 70 Boksers bij wie de zouaven wapens hadden ontdekt...." En de correspondent vat zijn verhaal al dus samen Ziedaar de geschiedenis van dezen tocht naar de keizerlijke grattomlen, die met de expeditie naar Pao-iing-foe de eenige tocht geweest is waaraan onze troe pen na het omzet van Peking hebben deel genomen. Wij hebben 300 Boksers gedood, die misschien geen Boksers waren. Wij zijn, zonder verzet te ontmoeten, in de ves ting Ki-tsjou doorgedrongen, en onze ge heele verliezeu bestonden uit twee drome darissen gedood, een vlaggestok gebroken, en een muilezel die verdwenen is zonder dat men weet of het dier zelfmoord gepleegd of de vlucht genomen heelt... WAALWIJK. 23 Januari 1901. Het feesteoncert der Licdertufel. Het Bestuur der werkende leden van //Oefening en Vermaak" verzoekt ons het vol gende te melden Plet groot feesteoncert, dat de Liedertafel zich voorgesteld had op 4 Februari a. s. haren honorairen leden en begunstigers aan te bieden, zal niet doorgaan. In de laatste jaren moest de Vereeniging telkens tot haar spijt ervaren, dat een groot deel van het Waalwijksche publiek, geen belaug meer in hare uitvoeringen schijnt te stellen. Vleide zij zich aanvankelijk nog met de hoop dat haar 40-jarig bestaan ten minste, bij alle contribueerende leden en welgestelde burgers eenige geestdrift zou wekken, ook in deze verwachting zag zij zich bitter te leurgesteld. Meer dan ooit werden haar juist n u moreele en financieele steun door "Waalwijks burgerij onthouden. De Vereeniging zou het daarom dwaas, ja onverantwoordelijk vinden, voor één concert meer uit te geven, dan haar in komsten van het geheele jaar bedragen zelfs meent zij, waar het groote publiek zich zoo ondankbaar of onverschillig toont, geen gebruik te mogen maken van de ruime bijdragen, die haar, voor bovenge meld doel, op zoo kiesche wijze door het Eere-Bestuur werden aangeboden. De Liedertafel zal echter trachten het kleine aantal getrouwe abonné's en begun stigers voor wie zij den warmsten dank en sympathie gevoelt door uitvoeringen of anderszins zoo ruimschoots mogelijk schade loos te stellen. Ned. Politie Bond. De afdeeling Noord-Brabant van den algemeenen Nederlandschen politie bond hield den 22 Januari j. 1. vergadering in de zaal van den Heer A. Verlegh alhier. Om elf uren was het bestuurs-vergadering om twaalf uren afdeelings-vergadering. De President opent de vergadering waar 15 leden tegen woordig zijn. Spreker roept de opgekomenen leden een hartelijk welkom toe en gaat over tot het behandelen van de punten van het agenda, dat voor deze vergadering niet groot is. De President die met den Heer Soentjes afgevaardigde is geweest naar de algeraeene vergadering gehouden te Maastricht, brengt van deze vergadering verslag uithieruit blijkt dat de Heeren afgevaardigden warm hebben gestreden voor de voorstellen door deze afdeeling gedaan. Verder komt ter tafel een verzoek van den Heer G. Bek vicepresident der afdeeling, om ontslag als zoodanig wegens zijne peusioneeriug. Dit verzoek wordt door de vergadering aangenomen. Op voorstel van den Heer van Stiphout chef gem. politie te Oss zal aan den Heer Bek een dankbe tuiging worden gezonden voor zijn betoonden ijver eu bemoeingen in het belang der af deeling. De Heer Th. van Stiphout stelt voor om bij gelegenheid van het aanstaande Huwelijk va t H. M. onze geëerbiedigde Koningin met zijne H.H. Hertog Hendrik, den President te machtigen namens de af deeling een telegram van gelukwensch te zenden aan Hare Majesteit. Dit voorstel wordt met applaus begroet en met alge- ineene stemmen aangenomen. Nadat de verdere punten van het agen da zijn afgehandeld en Breda voor het houden van de volgende afdeelings vergade ring is aangewezen, sluit de President met een kernachtige rede de vergadering Hierna bleven alle leden nog een poosje recht hartelijk bij elkander, waaruit men kon zien dat ook polititieminnen, metan- dtrs zoo ernstige gelaatstrekken zich onder elkander zeer vroolijk weten te vermuken Verlichting der Kloosterwerf Men schrijft ons hieromtrent. Gaande van de Stationstraat naar het Oosteinde der straat, is het mijne en veler gewoonte gebruik te maken van het zooge naamde Gangetje e-i deze gewoonte schijnt zeer velen eigen te zijn, want de passage daar is zoo druk dat men zou denken een hoofdverkeersweg in plaats van een achter ommetje voor zich le zien. Ook 's avonds wordt daarvan veelvuldig gebruik gemaakt en nu trok het mijne aandacht dat sinds ongeveer veertien dagen de lantaarn op den hoek geen dienst meer doet, hoewel zijn licht zeer gewenscht is èu door voorbijgan gers èn door bewoners vau de Kloosterwerf, zoomede door diegenen welke daarachter gehuisvest zijn en die bij de thans heer- schende duisternis groot gevaar loopen zich in hnnne huiswaartsche beweging plotseling te voelen weerhouden door die ergenis wekkende palen die den vrijen toegang tot de herberg der Wed. Kolsteren schijnen te willen afsluiten. Aan wie d« schuld, van die meer dan gebrekkige verlichting, dit doet aan de zaak niets af, mits er slechts verandering kome op dat de velen die dit gewoon zijn, des avonds gerust het achterommetje kunnen nemen zonder vrees door onzichtbare hinderpalen in hunnen weg te worden belemmerd. „Boertjes van Transvaal Alhier is iu het café van den heer P. Berkeimans, eene loterij-vereeniging opgericht ouder den naam van „Boertjes van Trans vaal*. Zij stelt zich ten doel in de loterij te spelen, daartoe in staat gesteld door matig heid en als gevolg daarvan spaarzaamheid en hoopt zoo een gedeelte der goudmijnen van Trausvaal te kunnen veroveren. t Alleen leden der St. Paulusvereeniging kunnen lid zijn. De Vorstelijke gasten. Ziehier in welke familiebetrekking de verschillende Vorstelijke personen, die hier komen, staan tot de Koningin en haar a.s. gemaal. De Groothertog van Mecklenburg- Schwerin, nog minderjarig, is de oomzegger van den Hertog Hendrik XVIII von Reuss, geen regeerend vorst, behoort tot den tweeden tak der jongere linie van dit Huis zijn gemalin Charlotte is een Prinses van Mecklenburg, een volle nicht van den Hertog, als dochter van zijn oom, der. in 1879 gestorven Hertog Willem. Hertog Adolf Friedrich is een oudere broeder van den Hertog, Prins Ulrich van Schöuburg- Waldenburg, attaché van de Saksische legatie te Weenen, is een broederszoon van de grootmoeder van den Hertog, Prinses Ma- thilde van Schönburg-Waldenburg, douairière van den Vorst van Schwarzburg-Rudolstadt. Erfgraaf Erbach is de gemaal van Prinses Elisabeth, jongste Zuster der Koningin- Moeder. Prins Albert van Pruisen, regent van Brunswijk, is, gelijk men weet, de zoon van de oud-tante der Koningin, Prinses Ma rianne. Prins Herman van Schönburg- Waldenburg is een broeder van Prins Ulrich, bovengenoemd. De Vorst en Vorstin van Bentheim-Steinfurt, zijn de zwager en oudste zuster van de Koningin-Moeder. De Vorst van Schwarzburg-Rudolstadt is een broeder van Hertog Hendriks moeder, torwijl Prin ses Thecla hun jongere zuster is de vrouw van den Vorst is een zuster der Prinsen van Schönburg bovengenoemd. Prins Hendrik van Schönburg is weder een vollen neef der genoemde Prinsen, adjudant van dtu Duit- schen Keizer. Wie de jeugdige Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach, de Vorst von Wied en zijn dochter Louise, de Erfprins en Erfprinses von Wied, de Vorst en Vorstin van Waldeck zijn, is bekend genoeg. Paul Frederik van Mecklenburg is de oudste halfbroeder van den Hertog hij komt met zijn echtgenoote en zijn beide zoons, van welke de oudste ook Paul Frederik heet en de jongste een naamgenoot is vait den aan staanden gemaal. Grootvorst Vladimir van Rusland is met 's Hertogs halfzuster gehuwd hij is een oom van den TsaarGrootvorstin Helene is hun 18-jarige dochter. Groot hertogin Maria van Mecklenburg-Schwerin, geboren Prinses van Schwarsburg Rudolstadt is de weduwe van Groothertog Frans Fre derik II en moeder van den Hertog. De Hertog-regent is zijn jongste halfbroeder. De Hertogin van Albany is een zuster van Koningin Emma en Prinses Alice is haar dochter. Hertogin Sophie Charlotte van Oldenburg is een halfzuster van den re geerenden Groothertog, geboren uit het eerste huwelijk van den overleden Groothertog. Prinses Adolf vau Schwarzburg-Rudolstadt is de bovengenoemde Prinses Mathilde, de 74-jarige moeder van den regeerenden Vorst en grootmoeder van den aanstaanden ge maal. Verschillende dezer hooge gasten zullen den 4en Februari door H. M. de Koningin aan het station te 's Hage verwelkomd worden. De eer;wacht zal H. M. op dien gang begeleiden, gelijk overigens op alle tochten van H. M. door de stad. Dé keizer van Duitschland wordt verte- woordigd door Prins Albert van Pruisen. Hut huwelijk der Koningin. Aangaande de huwelijksplechtigheden wordt uit de Haag nog gemeld Men zegt, dat er tot op 't oogenblik honderd en iu de dertig aanvragen zijn om de kerk, tijdens de huwelijks-voltrekking, te mogen photografeeren. Men zegt bovendien, dat H. M. de Koningin-Moeder plan heeft een onzer eerste meesters te belasten met de vervaardiging van een reusachtig ilderij van de plechtigheid, die trouwen», halve door de schitterende pracht Van toiletten en uniformen, dat is dus door de kleuren minder tooverachtig zal zijn dan aanvankelijk werd vermoed Van eeu grootsche decoratie der Groote Kerk is afgezien er komt geen troon of hemel net vorstelijk echtpaar zal op den beganen grond tegenover den preekstoel gezeten zijn op een met wapens geborduurd tapijt een geschenk van adelijke dames in fraaie fauteuils. Omgeven door de Konink lijke en andere hooge gasten en hun ge- volg, zal de kleine groep zijn omgeven door planten en bloemen. Een paar fraai be werkte wapenschilden (Oranje-Nassau en Mecklenburg-Schwerin) zullen aan de beide zijden worden aangebracht; bij de inzege ning zullen de Koninklijke Bruid en Brui degom knielen op een paar smaakvol ge borduurde kussens. En overigens zullende corridors en 't pad in de kerk, naar* de zit plaats der vorsten leiden, met groen en bloemen zijn versierd. Anders niets. Het huldeblijk vaD de officieren van het regiment grenadiers en jagers bij gelegenheid van a. s. huwelijk van H. M. de Koningin, zal bestaan uit eene schilderij van Huynck van Pape.ndrecht, voorstellende het uitrijken der prijzen bij gelegenheid van een schaat- senwedstrijd van het regiment in 1889 door Hare Majesteit. Van 47 Februari zullen, naar gemeld wordt 4 groote diners ten paleize wordeu gegeven, elk van minstens 150 couverts. Wat een ontzettende menigte het schit- rend schouwspel lokken zal is o. a hieruit, al te leiden, dat voor een kaart, die toegang geeft tot de kerk reeds f 300 is geboden. Dc ruis van Keizer Wilhelm Precies te 8.20 Greenw.tijd Zondagmorgen stoomde de keizerlijke treiu, waarvoor twee locomotieven, en bestaande uit 7 rijtuigen en een goederenwagen, langzaam het station Vlissingen binnen. De trein wa3 van de Nederlandsche grens af begeleid door de' heeren Kramers, inspecteur der traotie en C. Walraven,, inspecteur der Staatsspoor wegen. Eerst te 8.50 Greenwichtijd stapte de keizer met den hertog van Connaught uit den trein en werd Z. M. daar begroet door den Duitschen consul te Vlissingen, den heer J. L. Gruber, aan wien Z. M. de Itand reikte. Door de consul werden vervolgens aan Z. M. voorgesteld de heeren inr: A. Roest, commissaris der Koningin, die den keizer namens Koningin Wilhelmina kwam begroeten, waarvoor Z. M. dank betuigde, en de directeur der maatschappij yZeeland>* de heer C. Van Woelderen de Britsche vice-consul, de heer P. L. De Bruijne, was mede daar aanwezig. De Keizer begaf zich onmiddellijk met een flinken pas, opgewekt pratende, beleefd groetende en een sigaret rookende, door de koninkl. wachtkamer naar de extra dag mailboot, v Engelanddie Z. M. naar Port- Victoria zou overbrengen. Nadat de keizer bij het aan boord ko men den groet van den commandant der boot, den heer Roodzant en van den in specteur der Maatschappij ^Zeeland" deu heer J. Wilkens door het afnemen van zijn hoed had beantwoord, begaf Z. M. zich onmiddellijk naar beneden. De standaardvlag werd daarna in top geheschen. Te negen uur Grw.tijd verliet de ^Engeland" de haven. Te vier uur is de ^Engeland* in Port- Victoria aangekomen, waarna de keizer zich per extra trein naar Londen begaf, waar bij te 6 uur is aangekomen. Hij nam zijn intrek in het Buckingham-Paleis. In het gevolg van den keizer waren ge neraal Von Plessen, kolonel Von Grumen, geheimraad Schwerin, de lijfarts en nog 13 andere heeren. Subsidie aan bijzondere scholen. In aanvulling van een vorig bericht, kan het Centr. nog medeelen, dat het door den minister voorgestelde wetsontwerp een eerlijk bevredigende subsidie aan bijzondere scholen wil toekennen en een heuglijke stap heeten mag op den weg naar volle rechtsgelijkheid met het openbaar onderwijs. Naar het aantal onderwijzers wordt aan de bijzondere scholen een matige verhooging van subsidie toegekend, terwijl ook voor den aanbouw van nieuwe scholen het Rijk zijn gewone bijdragen zou moeten geven, ofschoon in gewijzigdeu vorm (renteuitkee- ring.) Men gelooft, dat het in te dienen wets ontwerp iu Februari of Maart door de af- deelingen der Tveede Kamer zal worden onderzocht, om na Paschen in openbare behandeling te komen. Indien het, zooals wel kan verwacht worden, door de Tweede en Eerste Kamer wordt goedgekeurd, zal de geheele zaak nog vóór de a. s. groote verkiezingen haar beslag krijgen. Mooi In 's-Hertogenbosch werd dezer dagen een arme begraven. Ter voldoening van eer tijd

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2