Italië. Rusland. BINNENLAND. u .ee! proi gen prir mai EÏ g£ df V d( ik SCO zul wei L 112 I Sal. uan tnei (56 ZWé I rou ani ges loo opc inai de (E Dc gel wa ge: in! zu lei ka rei tfi be; ba g" wc da ui ki ou be Jr to ik te at IB Koninklijke gasteu te kunnen huisvesten. Zaterdag tegen den middag zijn een 50 tal journalisten in kleine troepeu in de kapel van Osborne House toegelaten, terwijl teekenaars vergunning kregen, schetsen te maken. Nog zal de equipage van de „Ho- henzollern" een bezoek mogen brengen aan de kapel. De lijkkist staat op een verhevenheid van slechts een treê hoogte en is bedekt met dep koninklijken standaard, waarover de witie honingstok is gedrapeerd, het geheel overdekt met den met hermelijn afgezetten en met goud geborduurdeu rooden konink lijken mantel. Een kussen van granaatrood fluweel staat aan het hoofdeinde van de kist en draagt de orde van den Kousenband, de overige ordeteekenen en de met brillanten bezette koninklijke kroon. Een Indiër staat aan het hoofdeinde, terwijl aan iedere zijde van de kist twee gardegrenadiers onbe weeglijk als standbeelden staau met omge keerde geweren. De kapel is geheel gevuld met prachtige kransen. Het heet, dat dc maatregel, om het pu bliek niet voor de kist te laten deftleeren, is genomen op verzoek van koningin Vic toria zelf. A. s. Vrijdag vrij vroeg zal het stoffelijk overschot van de koningin, begeleid door den koning en de leden van de koninklijke familie alsmede de keizer van Duitschland, van Osborne naar Cowes overgebracht worden. Door de bemanning van het jacht Victoria and Albert" zal de kist om 11 uur ongeveer aan boord van dat jacht ge dragen worden. Dan begint het kustschip „Australia" om de minuut kanonschoten te lossen, welk voorbeeld door de vau Cowes tot Portsmouth in twee rijen liggeude oorlogsschepen zal worden gevolgd, zoolang het jacht langzaam tusschen de oorlogsbodems doorstoomt. De vloot zal gecotnmaudeerd worden door ad miraal Rawson. De vreemde oorlogsschepen zullen zich te Spilhead opstellen, ten zuiden van de linie der Britsche schepen. De „Ho henzollern" vaart achter dc „Victoria and Albert." Inmiddels zullen ook de forten en kust- batterijen onophoudelijk salvo's lossen, totdat de trein met het stoffelijk overschot Ports mouth zal hebben verlaten. Op het uur der begrafenis, den volgenden dag, zullen de schepen, de forten eu de batterijen om de minuut weer schoten lossen. Koning Edward, vergezeld van den keizer van Duitschland en den opperbevelhebber lord Roberts, en diens staf, zullen te Londen te paard aan het hoofd van den lijkstoet rijden. Zes bataljons infanterie, 8 escadrons cavalerie en een brigade artillerie zullen deel uitmaken van de processie, terwijl de straten afgezet worden door troepeu en re servisten. Keizer Wilhelm van Duitschland is Zondag zijn 43ste jaar ingegaan en bij die gelegen heid heeft koning Edward hem aangesteld tot veldmaarschalk van het Britsche leger terwijl hij hem tevens de orde van den Kousenband in diamanten verleend heeft. Maandag is de kroonprins van Duitschland verheven tot gewoon ridder in de orde van den Kousenband, wat zijn vader lot dusver eveneens was. Het heet, dat de keizer nu uit dankbaarheid den koning a la suite zal benoemen bij de Duitsche vloot. Toen keizer Wilhelm kennis had gekregen van 's Koniugs voornemen om hem tot veldmaarschalk te benoemen, heeft hij aan Salisbury en Roberts geseind hoe hoog hij een zoo treffend bewijs van 's Konings ge negenheid waardeerde. Iu zijn telegram aan Roberts zeide de Keizer ook „Ik verneem met vreugde dat ik een van uw kameraden word, en in den hoogsten rang van het leger vau Zijne Majesteit opgenomen ben. Salisbury sprak in zijn antwoord aan den Keizer de overtuiging uit, dat het aanvaarden zijner benoeming onder alle klassen der be volking de levendigste voldoening teweeg zou brengen: de natie wa3 diep getroffen door de sympathie en de vriendschappelijke gevoelens die de Keizer getoond heeft bij zijn bezoek. Roberts wenschte den Keizer geluk namens het leger en verzekerde dat alle rangen er trotsch op waren dat de Keizer voortaan nauwer met het leger ver bonden zou zijn dan tot dusver het geval was geweest. De hertog van Connaught overhandigde Zondag den keizer het zwaard ter gelegenheid van zijn aanstelling tot Britsch veldmaar schalk. De keizer vierde zijn verjaardag te Os borne, waar hij de gelukwenschen van het personeel ontving, iu tegenwoordigheid van de hofhoudingen der koningin en des konings, van Britsche en Duitsche zee-officiereu. De koning en zijn familie brachten ia den namiddag een plechtig bezoek aan de „Hohenzollern", waar de keizer zijn gasten op de thee ontving. Keizer Wilhelm, de koning, de koningin en de overige vorstelijke personen woonden daarop een bijzondereu dienst in de kerk van Whippiugham bij. Bij den lunch aan boord van de „Hohenzollern" werden geen toespraken gehouden, maar de kroonprins dronk de gezondheid van den keizer en deze de gezondheid van den koning. Na den lunch ontving de keizer de koning, de hertogen van Connaught en Saksen—Co burg, de overige vorstelijke personen, den opperbevelhebber lord Roberts en den minister van oorlog Brodrick, die zich op stoombarkassen Daar de „Hohenzollernbe gaven. Wegens den zwaren storm kouden de priusessen niet komen. Na de thee keerden alle vorstelijke per sonen terug naar Osborne House. De plechtige teraardebestelling der Ko ningin zal te Londen een aantal gekroonde hoofden en andere hooggeplaatste personeu bijeenbrengen als het misschien nimmer te voren op één dag bijeen gezien heeft. Tot dusver hebben van hun komst kennis ge geven de Duitsche keizer, de kroonprins, prins en prinses Hendrik van Pruissen, prins Arnulf vau Beieren, de groothertog van Hes sen, de eifpiius vau Saksen-MeiDingen, de erfgroothertog van Baden, graaf Wedel uit Oldenburg en graaf Hardenburg uit Mecklen- burg-Schwerinde keizer en keizerin van Rusland, de grootvorst en grootvorstin Sergius Alexandrovitch de aartshertog Frans Fer dinand namens keizer Frans Josefadmiraal Bienaimé en een aantal andere hoogc offi cieren voor Frankrijk; de kroonprins vau Zweden en Noorwegen, vice-admiraal von Kragh, graaf Wach'.meister, majoor Weuuer- berg de koning en de kroonprins van Griekenland uit Spanje de hertog van Man das en admiraal Cervera de kroonprins van Denemarkende koning vau Belgiede koning van Portugalde hertog van Aosta en Mohamed Ali, broeder van den Khe dive. Op uitdrukkelijke!) wensch van keizerin Frederik, wier toestand betrekkelijk gunstig is, zullen al haar kindereu de begrafenis van koningin Victoria bijwonen. Slechts haar Verdi is Senator geweest, maar men heeft hem nooit iu het parlement gezien. Hessen, die een belangwekkende familie gebeurtenis tegemoet ziet, zal thuis blijven. Overigens geeft het Duitsche keizerhuis blijk van zijn liefde tot de overleden vorstin door een vlootvertoon bij de overbrenging van het lijk van Wight naar Portsmouth Zooals wc reeds hebben medegedeeld, komt prins Hendrik over uit Duitschland om het bevel over het eskader tr voeren, 't welk zal bestaan uit de linieschepen Kaiser Wil helm II, Kaiser Friedrich III, Baden, Sachset) en Würtemberg de kustvaartuigen Odin en Hagrn en de kruisers 2de klasse Freya en Victoria Louise. Volgens een mededeeling in de Rhein-Westfael-Zeitung, het blad van Krupp, is de Keizer verbolgen over de houding van den Rijksdag en den Pruisischen Landdag, die geen van beiden bij den dood der koningin van Engeland hun zitting ten teeken van rouw verdaagd hebben. Dit moet Z.M. als een opzettelijk gemis aan belang stelling hebben beschouwd, dat hij nu door een buitengewoon rouwbetoog door middel van de vloot wil goedmaken. De ^.ommunt re oeconomica encycliek van Z. H. het sociale vraagstuk De lang verwachte Paus Leo XIII over is thans verschenen. De H. Vader wijst er allereerst op, dat de strijd op 't gebied der staathuishoudkunde, die zoolang reeds den vrede verstoort, da gelijks feller wordt, zoodat ook mannen van kalm oordeel gaan weifelen en twijfelen. De eerste aanleiding daartoe waren alge meen verbreide valsche meeningen over theorie en praktijk. Vervolgens is de strijd ook verscherpt door den vooruitgang op industrieel gebied en het steeds sneller wor dend verkeer; eindelijk is de strijd, door 't drijven van onrustige geesten ontstaan, zoover gekomen, dat vele staten met groote beroeringen worden bedreigd. De H. Vader herinnert aan de encycliek van 28 December 1878, Apostolicae numeris, waarin Z H. waarschuwde op de dwalingen van het socialisme en de Katholieken wer den gewezen voor de van die zijde drei gende gevaren. In de Encycliek Rerum Novarum van 15 Mei 1891 werden vervolgens regelen gegeven aangaande de wederzijdsche verplichtingen van werklieden en werkgevers, en de hoop, door tien H. Vader omtrent de goede uit werking van deze encycliek gekoesterd, is niet beschaamd geworden. Zelfs niet-kat- holitken hebben aan de waarheid eere ge geven en erkend, dat de zorg der Kerk zich tot alle rangen en standen uitstrekt. De Katholieken hebben uit dit schrijven moed en kracht geput, om hun zegenrijke werkzaamheid vooit, te zetten, en licht ont vangen, om hun sociale studiën met meer vrucht te vervolgen. Het praktisch resultaat van dit alles was, dat tot verbetering van den toestand der arbeiders doelmatige en krachtige maatrege len werden getroffen, als arbeidsbureaux, volksbanken, sparen, leenkasseu, ondersteu- ningsvereenigingen, arbeidersverenigingen, en dergelijke. Deze richting in de zorg voor het volks welzijn droeg oorspronkelijk geen eigen naam. De benaming, somtijds gegeven, van christelijk-socialisme is terecht buiten gebruik gesteld. Velen hebben met meer juistheid gespro ken van christelijk? economie. Op andere plaatsen heeten de vertegenwoordigers dezer richting christelijke democraten tot onder scheiding van sociaal—democraten. Nu echter ontmoet deze naam bij velen bezwaar. Dit is zeker, dat er tusschen sociaal de mocraten en christelijke democraten geen gemeenschap kan bestaan. De naam „christelijke democratie" kan geen politieke beteekenis hebben. De richting is onafhankelijk van den re— geeringsvorm zij kan het vinden met eiken regeeringsvorm, die niet strijdt met den godsdienst eu de gerechtigheid. Zij zorgt ook niet uitsluitend voor de lagere volks klasse, dat zou strijdeu met de christelijke lief 'ewet. Het sociale vraagstuk is niet slechts een staathuishoudkundig feit, maar veeleer een zedelijke en godsdienstige qu®stie, die vooral met behulp van de zedewet opgelost moet worden. De Katholieken moeten orgauisaties stichten tot verbetering van den toestand der arbei ders onder leiding en met hulp van den godsdienst. Petersburg had zich Zaterdag in feest— kleedij gestoken om den keizer en de keizerin bij hun terugkeer te begroeten. De huizen varen rijk versierd met tapijten, bloemslingers eu wapens. Voor het spoor wegstation was een eereboog opgericht, daarbij stond een versierde tent, waar de leden der keizerlijke familie en de overhe den den pas herstelden vorst opwachtten. De intocht zelf geleek een triomftochtalle klokken luidden, een onafzienbare menigte juichte den keizer toe. Allereerst begaf de keizer zich naar de Kathedraal van Kazan waar hij door den metropolitaan werd ont- jougste dochter, prinses Frederik Karei van' vangen. Daarna reed hij nRar het winter paleis. Later werd een bezoek gebracht aan het graf van 's keizers vader en des avonds was de stad prachtig verlicht. Verdi, de Italiaansche componist, is Zon dag gestorven. Verdi is geboren in 1813 iu het dorp Roncole, dat een jaar na zijn geboorte door russische soldaten werd overvallen, die alle vrouwen en kinderen afmaakten, welke in de kerk waren gevlucht; alleen de moeder van Verdi ontkwam met haar compouist iu de doeken door te vluchten in den toren. Verdi's eerste opera verscheen in 1839 en heet Oberto di San Bonifario. Zijn meest bekende opera's Emani(1844) Macheth (1847) Rigoletto (1851) It. Trovatore (1853) La Traviata (1853) Don Carlos (1867) Aïda (1871) Otello (1886). tegen- WAALWIJK, 30 Januari 1901. De Huwelijksfeesten. Geen enkel nieuwsblad slaan we woordig open of we lezen „Programma der (feestelijkheden, bij gelegenheid! van het huwelijk van H. M. enz. enz.* in de grootste tot de kleinste plaatsen zal iets gebeuren hier hebben groote feestelijkheden plaats, daar weer bedeeling van armen of schoolkinderen. En waar blijft onze gemeente P Wenschen wij geen uiting te geven aan onze liefde en ge hechtheid aan onze dierbare Vorstin an haren aanstaanden gemaal. Is die Oranje-liefde, die met de kroningsleesten zoo heeft uitge schitterd, totaal uitgedoofd in onze ge meente, die zich bij vroegere gelegenheden vooraan heeft gedrongen, waar het gold hulde te. brengen aan die edele telg van ons roemrijk Vorstenhuis, Koningin Wilhel- mina. Zouden wij thans achterblijven, nu het geldt een der grootste gebeurtenissen in het leven van die dierbare, die zetelt op Neer- lands troon, die edele fiere vorstin, die zoo wijs ons volk weet te regeeren, eene gebeurtenis, die van zoo machtigen invloed is op de verdere regeering van H. M. Waalwijkers, dat mag nietmaar wie neemt bet initiatief Benoeming. Met genoegen kunnen we melden, dat de Geus tegen 1 Februari a. s. tot spoor wegarbeider is aangesteld als plaatsvervan ger van Blok, die naar Geldermalsen is vertrokken. Bedevaart. Naar men ons mededeelt is 1. 1. Zondag in eene vergadering van Prefecten der H. Familie besloten, den leden voor te stellen, om in de kermisweek waarschijnlijk des Donderdags gezamenlijk een reisje te maken naar Roermond en een bezoek te brengen aan Onze Lieve Vrouw in 't Zand. Het nieuwe prachtige vaandel zou dan worden gebruikt. Het zou waarlijk iets stichtends zijn, on geveer 700 mannen en jongelingen te zien optrekken ter bedevaart. Ongeval. Toen Zaterdag zekere C. K. alhier den overweg in de stationsstraat wilde overste ken, werden de sluitbooruen juist toegelaten, zoodat het ijzeren onderdeel op zijn hoofd terecht kwam en een vrij ernstige hoofd wond veroorzaakte. Ontrouw. Een hond heeft dezer dagen bij zijn meester een tiental konijnen doodgebeten; geen bewijs van echte trouwheid. Storm. Door den hevigen storm van Zaterdag en Zondag zijn de polders achter Waal wijk, Besoijen en Baardwijk, geheel geïu- nundeerd. De comminicatie raet^het Land van Altena is alzoo weder gestremd. Ook de Baardwijkscke Overlaat staat on der water, zoodat men gebruik moet maken van de brug. Ongelukken door den storm veroorzaakt zijn hier niet te vermelden, wel heeft menig dak het moeten ontgelden. Tusschen Dordrecht en' Lage-Zwaluwe waren 1.1. Maandag wel een 20 tal tele graafpalen uit den grond gerukt en afge broken. Doodgeschoten. Een vreeselijk ongeluk veroorzaakte Za terdagmiddag een hevige ontroering ouder de bevolking van Haarsteeg. Bij J. v. Blade!, tuinder van beroep, waren in eene aan diens woning grenzend schuurtje, de daglooner A. v. d. Brand eu een bij ge noemden van Bladel inwonend 19-jarig jongeling uit Amsterdam, op schaftijd aan het stoeien. In hunne onmiddellijke nabij heid stond op een mand tegen don muur een met zwaren hagel geladen geweer, naar men zegt met overgehaalden haan. Na elkander eenige oogenblikken geduwd en gestompt te hebben, grijpt de jongeling eensklaps naar het geweer en onder den schertsenden uitroep van „wil ik je er eens even aanprikken* brengt hij den loop niet een ruk in de richting van v. d. Braud, die bij een hakblok neer zat. Plotseling gaat het geweer af en de arbeider krijgt de volle lading in het gezicht, zoodat hij met verbrijzelde kaak en hersenpan morsdood neervalt. Gevoelen wij diep medelijden met het ongelukkige slachtoffer en zijn vrouw en 6 kinderen, innig begaan zijn wij ook met het lot van den jongeling, die spelende de oorzaak werd van het vreeselijk ongeval. Men inoest voor hem de hulp van een dokter inroepen, diar hij tengevolge van den schrik den gauschen middag en avond buiten kenuis verkeerde. Wederom een harde les om toch voor zichtig te zijn met vuurwapenen. Algciueene Nederiundsche Bond vun Schoenfabrikanten Maandag-namiddag had in het café Noord-Brabant van den heer P. Mulders te 's Bosch, eene vergadering plaats van het hoofd best unr van den Algemeenen Neder- landschen Bond van Schoenfabrikanten. De voorzitter, de heer W. Travaglino, te Dongen, opende de vergadering waarna door den secretaris, den heer W. Riemslag, eveneens te Dongen, voorlezing werd gedaan der notulen van de laatste vergadering welke onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat de statuten de koninklijke goedkeuring hebben gekregen en wordt besloten deze te laten drukken en aan de leden gratis toe te zenden. De voorzitter gaf zijne teleurstelling te kennen over de slechte opkomst der leden van het hoofdbestuur en de zeer geringe belangstelling der gewone leden die toegang tot deze vergadering hadden. Hij stelt de vraag of men wel gevolg zonde geven aan liet besluit, te Breda vorig jaar genomen, om in Juli a. s. eene congresvergadering te houden of er de zaak maar bij neer te leggen. Hij zou gaarne zien, dat de op komst bij de congresvergadering talrijk zoude zijn en twijfelt hier sterk aan, naar aanleiding van de ondervinding die men thans opdoet. Daar verschillende leden van oordeel zijn de zaak voort te zetten en het nog eens te probeeren, wordt hiertoe besloten en komen de volgende punten in behandeling. 1. Samenstellen der afdeelingen. Verschillende leden doen de opmerking dat het samenstellen der afdeelingen in vele plaatsen geen succes heeft gehad en nog eens nadere pogingen zullen worden aan gewend. 2. Bespreking omtrent een Bondsorgaan, De voorzitter geeft voorlezing van de administratie van het vakblad Chrispijti dat een abonnement verkrijgbaar stelt h f 1.20. per jaar en per lid. Daarvoor zou aan den bond worden af gestaan een geheele pagina, het recht van gratis adverteeren om personeel, eenmaal per 14 dagen gratis een plaat of knippa troon enz. Na eenige besprekingen werd besloten eene commissie te benoemen om deze zaak nader te onderzoeken en daaromtrent in de Juli-vergadering rapport uit te brengen. Tot die commissie werden benoemd de heeren Van Dortmoud, Kaatsheuvel; Lig- tenberg, Dongen, en Schenkels, Oosterhout. 3. Benoeming van een Dagelijksch Be stuur. Op voorstel van den voorzitter, werd be sloten dit punt aan te houden tot eene volgende vergadering. Wellicht waren dan nog meerdere afdee lingen aangesloten. 4. Benoeming van een secretaris-pen ningmeester en het vaststellen van het aan deze toe te kennen salaris. Op voorstel van den voorzitter wordt eveneens besloten met deze benoeming te wachten tot de volgende vergadering, men zou dan kunnen constateeren of de belang stelling grooter was. De heer Van Riemslag verklaarde zich daarop gaarne bereid tol dien datum de functie te blijven aanvaarden. 5. Voorstel tot het uitschrijven van eene of meer prijsvragen. Ook hieromtrent werd beden geene be slissing genomen. 6. Het al of niet houden van voordrach ten op de congresvergadering. Na eenige besprekingen werd besloten den lieer G. Burghout, voorzitter der schoenfa'orikanten-vereeniging St. Chrispijn te Rotterdam, uit te noodigen, op deze ver gadering een lezing te komen houden. 7. Het vaststellen der werkzaamheden voor de congresvergadering die zullen zijn als volgt a. Verslag over afgeloopen jaar. b. Rekening en verantwoording. c. Voorstellen omtrent het bondsorgaan. d. id. uitschrijving prijsvragen. e. Het houden van een voordracht door een nader aan te wijzen spreker. Op verzoek van een bestuurslid uit kaatsheuvel en Oosterwijk verklaart de voorzitter zich gaarne bereid op een nader te bepalen dag naar die gemeenten te comen om de aldaar gevestigde fabrikanten die nog geen lid van den bond zijn, daartoe te komen opwekken. Prov. Ct. Huwelijk der Koningin. Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg wordt officieel in de Residentie verwacht Donderdag 31 dezer, des namiddags te 7 uur 55 min. stadstijd, aan het station Staatsspoor. De feestverlichting van gemeentewege, die door 't hooge Bruidspaar, zal worden jezichtigd, en op 2 Februari was vastgesteld, zal uithoofde van de begrafenisplechtig heid van koningin Victoria thans plaats lebben op Maandagavond 4 Februari. Als adjudant der marine zal aan lertog Hendrik worden toegevoegd de ad- udant der Koningin, luitenaut ter zee le kl. Zegers Rijser. Dezer dagen is uit Parijs een ge deelte van de costumes van H. M. de Ko ningin in den Haag aangekomen. Vijf costuummakers met de aflevering belast, kwamen mede. Nader verneemt men, dat het servies van oud-Chineesch porselein dat van wege de gemeente 's-Gravenhage als geschenk aan H. M. de Koningin zal worden aange boden, uit 3U9 stuks oestaat. Klokke 12 uur voormiddag, en een dichte menschenmassa voor de pui van het stadhuis. Uit het antieke deurtje komt ditmaal, in plaats van een jeugdig ambte naartje, een ambtenaar van hooger rang. Statig wordt het groene kussen voor hem uitgedragen en neergelegd op den hardstee- nen rand van den voormuur. Tram en omnibus stoppen even. Het publiek dringt dichter op elkaar. „Eerste huwelijksafkondiging van* (de ambtenaar neeral zijn hoed af en een groot deel van het publiek volgt dit voorbeeld) „Z. H. Iieinrich Wladimir Albrecht Ernst Hertog van Mecklenburg enz. enz. en Hare Majesteit Wilhelmina Helena Pauline Maria, bij de gratie Gods Koningin der Nederlan den, Prinses van Oranje-Nassau enz. enz,* „Hiep, hiep, hoera!* klinkt het ineens, en daverend plant zich die juichkreet voort. Dan wordt het weer stil, en de ambte naar vervolgt: „En van Arnold Gerard Snijders en. „De rest schenken we je,* roept een grappenmaker, en het publiek verspreidt zich, terwijl de ambtenaar zijne lezing vervolgt. Vergaan der Holland. Maandagmorgen is de boot „Holland' van de Batavierlijn voor den Hoek van Holland vergaan. Het was omstreeks 6l/4 uur Maandag morgen en nog schemerdonker toen het stoomschip Holland door de enorme hooge zeeën en bij gemis aan stuur, daar het stuurtoestel gebroken was, dwars op het Noorderhoofd gedreven werd, waar het ter hoogte van de machinekamer het eerst mede in aanraking kwam. Dadelijk daarop brak het schip midden door en in 10 minuten was het geheel weg. Het voorste gedeelte, dat het langst boven bleef, zonk in den Waterweg binnen de pier; het achterge deelte, waaarin zich het macliinekainerper- soueel bevond, zonk daar buiten. Zoodra bet stoomschip op liet Noorderhoofd sloeg trachtte de stuurman Gorlach zich het leven te redden door op den lichtopstand te springen, zoo deed ook de matroos W. van Buuren. Toen evenwel den geheelen licht opstand door de Holland werd medegesleept en in zee zonk, verdween ook stuurman Gorlach in de golven. Aan deu matroos Van Buuren gelukte het op het voorschip van de Holland terug te komen, zijniet ook deerlijk gekneusd op vele plaatsen. Inmiddels was het achterschip geheel ge zonken en daarmede Kwam het machine- personeel omtijd om in den zich op dat scheepsdeel bevindenden mast te klimmen schijnt ontbroken te hebben; mogelijk is er niet eens aan gedacht. Op het voorschip hadden zich intusschen vereenigd de gezagvoerder W. H. van der Poll, de 2e machinist Drukker, 3 eerste klasse passagiers, een heer, een dame en hun 3jarig zoontje, een allerliefste krullebol, alle Duitschers en artistcn, die een maand geleden naar Londen gingen, waar zij een engagement haddenverder een passagier 2e klasse, vermoedelijk Schulz genaamd en photograaf van beroep, en dan de kok H. H. Wittenberg, de hofmeestersjongen O. Dekker, de raatrozen L. Vis, W. van Buuren en L. Hans en de scheepsjongen G. J. Visser. De matrozen zijn van Pernis en de scheepsjongen van Amsterdam, de ande ren behooren hier thuis. Dit laatste zes tal zocht en vond een schuilplaats in de fokkemast en van daar zagen zij achtereen volgens den gezagvoerder, den machinist en de passagiers door de zeeën overboord slaan en verdrinken behalve de kapitein. Besoijen, 28 Jan. Gisteren gaf de liedertafel „Oefening baart Kunst' haar tweede winterconcert onder welwilleude mede werking van de hit. A. E. M. de Bree, pianist en A. v. d. Werft' violist, beiden te Waalwijk. Deze uitvoering mag iu alle opzichten vrij goed geslaagd heeten. De verschillende zangstukken werden vrij nauwkeurig en de komische scènes goed uitgevoerd. Eere den directeur L. Kooien, die de liedertafel iu een kort tijdperk tot zulk een hoogte wist op te voeren. De nachtwacht S. de Geus alhier heeft tegen 1 Februari a. s. zijn eervol ontslag aangevraagd. Baardwijk, 29 Jan. In hare laatst gehouden vergadering op 27 dezer heeft de Liedertafel alhier respectievelijk tot Pre sident, Directeur en Secretaris gekozen de heeren H. H. Breuer, L. v. Cromvoirt en J. van Bijnen. De polder ondergeloopen. achter onze gemeente is Sprang. De commissie tot wering van de schoolverzuim in deze gemeente is samen gesteld uit de heeren P. Br. van Santen, hoofd der school, voorzitter; M. Vos Dzn., F. M. de Jong, Jac. A. Haverhals en H. J. Levie, secretaris. Capelle, 28 Jan. De hevige storm van gisterennacht heeft de landerijen aan de noordzijde van het dorp geheel geïnundeerd, zoodat de gemeenschap met het land van Altena weder verbroken is. Vele ingezetenen

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2