Zondag 17 Februari 1901. De Zuid-Affikaansche oorlog. brieven" VAN BUITENLAND. BINNENLAND. België. Enge i and. Spanj Servië. UITVOERINGEN. Den Eerw. Pater Andr. Zylmans. A e. Tweede Blad van hei Zuiden, WAALWIJK. Buitengewoon Concert te geven door de Operette-Vereeniging T.A.V.E.N.U. van Waalwijk en Besoijen, in de zaal Musis Sacrum, op Zondag 17 Februari 1901. Aanvang 71/., uur. (Zie Programma's). BESOIJEN. Uitvoering door liet Mannenkoor Voor uitgang zij ons Doel, van Waalwijk en Be soijen, op Maandag 18 Tebr. 1901, in de zaal van den heer Denis van der Zaken, te Besoijen. Aanvang des avonds V/a uur. (Zie Programma's.) Eerste uitvoering te geven door de looneel- vereeniging /,De Vrije Jeugd/;, op Maandag 18 Febr. "l901, in de zaal van den Heer M. v. d. Kolk, te Besoijen. Aanvang 7 uur precies. (Zie Programma's.) Hetzelfde verschijnsel, dat zich gedurende den oorlog in Zuid-Afrika heeft voorgedaan bij iedere nieuwe samenkomst van het Brit- sche Parlement, heeft zich ook weer tégen Donderdag herhaald, nu de Engelsche Volks vertegenwoordiging zich zal vereenigen, om in den loop der nieuwe zittingsperiode te beslissen over het regeeringsvoorstel tot het toestaan van een veider crediet van 70 mill, p. st. voor de voortzetting vau den oorlog tegen de vrije Boerenrepublieken. Hetzelfde ver schijnsel herhaalt zich ook cu de berichten, aangaandè den toestand op het oorlogster rein in Zuid-Afrika worden met den dag rooskleuriger en, had men door een ervaring van ruim anderhalf jaar niet geleerd, hoe weinig vertrouwen te stellen is in de deug delijkheid der Britsche oorlogstelegrammen zelfs in de officieele men zou al spoe dig geneigd zijn te meenen, dat het dan nu toch eindelijk met de zaak der Boeren op een einde loopt. Tot opwarming van deze meening publi— ceeren de Londensche bladen nu, behalve ougegroude profetieën over het aanstaand débdcle van de Boerenstrijdmacht onder Louis Bot'na in het oosten van Transvaal, uitingen van Boeren, die hun vaderland en de zaak der vrijheid ontrouw zijn gewórden. Zoo houden zij zich nu met blijkbaar genoe gen bezig met wat Piet de Wet, een broeder van den beroemden Vrijstaatschen generaa,, als zijn opinie verkondigt. Piel de Wet en Paul Botha, beiden leden van de befaamde vredescommissie te Kroonstad, bevinden zich op het oogenblik te Kaapstad, om den Afrikaanderbond over te halen den Boeren, die de Kolonie zijn binnengetrokken, geen steun te verleenen. Deze Piet, wiens treu rige figuur nog walgelijker wordt door de groote daden van zijn broeder, is natuurlijk te Kaapstad onmiddellijk geïnterviewd door de correspondenten der Londensche b.aden en dezen haasten zich, het onderhoud te publiceereu. Volgens Piet de Wet kunnen de Boeren, die op het oogenblik nog op commando zijn, verdeeld wordeu w drie categoriën 1. die. welke een Gode-welgt— vallig werk meenen te doen, door den slrijd voort te zetten2. die, welke zich laten medesleepen door de aanvoerders; 3. die, welke niets meer te verliezen hebben. Deze laatste soort zou het talrijkst zijn. Alleen degenen, die behooren tot de tweede cate gorie zouden over te halen zijn, om de wa VAN Onze Missionaris zal ons even gulhartig komen vertellen, hoe hij zijn tijd in de stad Marseille doorbracht. Zijn schrijftrant ver raadt die christelijke vrede en vergenoegdheid die het eigendom is van godminnende harten. Laten wij hem aan het woord. Marseille, 25 Sept. 1898. Dierbare Ouders. Zondagmorgen. Ik herneem mijn epistel ^Uw brie?'heb ik gisterenavond ontvangen. U kunt begrijpen hoe aangenaam mij die was. Toen wij op weg naar Marseille in den trein ontwaakten was het al schemerend licht en daar hielden wij stil te Macoö. Wij deden eerst te zameu onze gebeden. Dan ging ieder op zijne beurt naar de waterleiding, ieder gewapend met zeep en handdoek, om zich wel wat primitief maar toch eens flink te wasscheu. Weldra waren wij te. Lyon. Hier een ontbijt, op zijn Franscheen groot stuk brood met wat koffie en drie kwart melk (de schoenmakers van W aalwijk zouden er voor bedanken) Wii vroegen naar eieren, maar die kostten liefst 20 centimes per stuk dat was te duur voor een arme Missionaris. Voorbij Lyon hadden wij de prachtigste streek die ik ooit gezien heb. penen neder te leggen. Piet de Wet en Paul Botha verklaren bovendien, dat de onderwerping der Boeren afhangt van de houding van de generaals Christiaau de Wet en Louis Botha en president Steyn. Terwijl over de operatien in het oosten van Transvaal alleen valt te berichten, dat de Boeren in den rug van de cotonnes-French en Smith-Dorrien bij KliprWier een Engelsche patrouille met verlies van eén gewonde heb ben verjaagd, is het nu zoo goed als zeker, dat generaal De Wet werkelijk Kaapkolonie is binnengetrokken, niettegenstaande lord Kitchener daarover een politiek zwijgen be waart. Met den inval van De Wet, die ir» westelijke richting naar Philipstown heet op te trekken, gaat samen een concentratie van de westelijke Boerencommando's onder Hert zog, die sedert eenige dagen aanmerkelijk moeten versterkt ziju door Kapenaars, tus— schen Van Wijksvlei en Philipstown. De verbinding tusschen Carnarvon en Van Wiiksvlei is verbroken. K.uitzinger's commando heeft deu 6den Februari een nieuw voordeel behaald op een 20 man sterk Engelsch cavalerie-detachement, op 13 K. M. afstand van Ballaspit. Toeu zij in de nabijheid kwamen van een hoeve, bevonden de Engelschen zich onverwachts tegenover een troepje Boerenverkenners, die stelling namen op een nabijzijnd kopje, terwijl de Britten post vatten op twee ande re kopj'es er vlak tegenover. Spoedig kregen de Engelschen versterking en een hevig ge weervuur begou. De Boeren, die een om trekkende beweging wilden uitvoeren, werden tegengehouden door Australiërs. Zij veran derden daarop van richting en slaagden erin, de Engelschen te omsingelen en tot over gave te dwingen. De Engelschen hadden 3 dooden. Na hun gevangenen ontwapend te hebben, zonden de Boeren hen weg met de boodschap, dat zij de Britsche gewonden, die iu de hoeve waren ondergebracht kon den gaan verzorgen. Wij kunnen echter niet nalaten een zekere mate van bezorgdheid te koesteren aangaan de den stand van zaken in oostelijk Trans vaal. De toon van de oorlogstelegrammen met betrekking tot de tegenwoordige operatie tegen Louis Botha geeft blijk van een zelf— yertrouweu als wij in langen tijd niet in de officieele en particuliere berichten van het oorlogsveld hebben aangetroffen. En nu moge het succes, dat de Engelschen met hun optreden tegen de Transvaalsrhe hoofd macht beweren te hebben, overdreven zijn, het komt ons voor dat er toch een kern van waarheid in is, die het raadzaam maakt dat men zich althans op het bericht van een ernstige» tegenslag voorbereidt. De in geen enkel opzicht tegengesproken berichten, dat de Boeren steeds meer oost waarts trekken naar de grens vau Swaziland, gepaard met een verwóedeu de Engelsche bladen noemen het een wanhopigen aanval op Sinith-Dorrien's kolonne op den 6den dezer en French's vermeesteren van een Boerencouvooi, maken het inderdaad niet onwaarschijnlijk, dat Louis Botha met zijn 7 8000 man, op zijn zachtst uitgedrukt, niet 'geheel en al op zijn gemak is tegenover een groote en blijkbaar goed toegeruste Engelsche overmacht onder opperleiding van French. Het moet trouwens erkend worden, dat deze ruitergeneraal een der gevaarlijkste tegenstanders der Boeren in den geheelen ooi log is gebleken. Terwijl terecht de spot is gedreven met het beleid van een menig te Engelsche legeraanvoerders, heeft men French, voornamelijk sedert zijn vermaarden rit naar Kimberley, steeds als een uiterst bekwaam veldoverste leeren kennen. Uit Westelijk Transvaal hoort men weinig of niets.-' Het schijnt dat de la Rey en an dere Boerenaanvoerders daar stil zitten en Rechts van ons een heerlijk dal, waardoor de rivier de Rhone zich slingerde en aan gene zijde der rivier een prachtige bergketen, wiens toppen eu hellingen geheel en al be dekt waien met wijnstokken. Alles en overal bergen en druiven zoover het oog reikte De struiken van de druif worden allen opge leid langs stokken en zijn zoowat 1 a 1 lJ% meter hoog. 't Was een heerlijk, indrukwekkend gezicht al die bergen met frisch groen bedekt, be- spoeld ('oor de zilveren Rhóoe. Vooral trof het mij, als achter den eersten bergketen zich nog een tweede veel hooger donker tegen de blauwe lucht afteekende en zijne toppen door de grijze wolken boorde. Heer, Heer, hoe wonderbaar is uw naam, want uwe grootheid verheft zich tot boven de hemelen Toch in deu hemel is het nog schooner Wij kwamen dien lichten morgen langs Viennë, Arle en Oranje, drie plaatsen waar eenmaal eeue Kerkvergadering gehouden werd. Verder zagen wij nog Avignon en het oude grootsche paleis, waar een tijd lang de Pausen zetelden. 't Werd er stilletjes aan hoe langer hoe heeler in onzen eugen wagen. Men kon gewaar worden dat wij in het zuiden kwamen. Eindelijk kwamen wij langs de Middeland- sche zee U kunt begrijpen dat deze blauwe zee door ons met geestdrift begroet werd, want nu naderden wij het einde onzer land reis. 't Was ons een waar genot, toen wij in Marseille uit onzen heeten wagen konden uitrusten van de reeks gevechten iu December en Januari. In elk geval zal Kitchener met hen te rekenen hebben en zal het „schoon vegen" der oostelijke districten met uitbrei ding der Boerenmacht iu het westen gepaard gaan. Wat den Oranje-Vrijstaat betreft, is na tuurlijk de Wet's overgang naar de Kaapko lonie het gewichtigste feit Hoewel de on grijpbare met een tamelijk groo'e macht iu de kolonie schijnt te zijn gevallen, heeft hij zijn land niet geheel van troepen ontbloot. Overal om de Britsche legerkampen ten noorden van Kroonstad joch zwerven Boe— renafdeelingeo. De Vrijstaters houden bo vendien den Leeuwkop, die Engelbrechtsdrift iu de Vaal beheerscht, bezet en houden overigens nauwkeurig het oog op alle En gelsche bewegiugen. Maar meer dan naar de republieken rich ten zich alle blikkeu nu weder naar de Kaapkolonie waar, gelijk we reeds zeiden, de Wet nu toch werkelijk schijnt te zijn binnengevallen. De stevige bewaking en de grondige ondermijning van „alle" driften in de Oranjerivier hebben, gelijk trouwen- algemeen is voorspeld en gevoeld werd, voor de Wet geen hinderpalen gevormd, toen hij het oogenblik gekomen achtte om de grens óver te stekeu. Waar geen der bekende driften te passeeren waren, wist de Wet wel een nieuwe te vinden of te maken. In elk geval hij is er met of zonder drift gekomen en de Engelschen doen geen moeite hun bezorgdheid over deze omstandigheid te verbergen. Hun hoop is weer gebasseerd op een omsingeling, waarop in het bergach tige Kaapland echter minder gevaar is dan in deu vlakken Vrijstaat. De Wet's troepen schijnen nog aanzienlijk vet sterkt te zullen worden. Bij Donkerpoort, het laatste Vrij— staatscne station voor de Oranjerivier, wemelt het van Boeren. Bij Colesberg, nauwkeuriger gezegd bij Hameliouteio, waar begin Januari ook een gevecht plaats had, is opnieuw ge streden door Boeren, die, evenals de Wet, vermoedelijk op weg naar Philipstown waren Wal de gevolgen van de Wet's persoon lijken inval in de Kaapkolonie zullen zijn, en of hij eindelijk den groote» opstand zal weten uit te lokken, laat zich met geen mo gelijkheid gissen. Teogevolge van vrees voor de Wet heerscht er aan Engelsche zijde groote levendigheid iu het zuiden van den Vrijstaat en het noorden van de Kaapkolonie. Alle garni zoenen en stations zijn versterkt en eeu groot aantal kleine kolonues loopen rond om de Wet's voortgang te beletten door een omsingeling. Dit zal echter even weinig helpen als Knox wanhopige poging om deu gladden Vrijstater Zondag nog vast te hou den ten noorden van Oranjerivier. De her haaldelijk gemelde noordwaarische beweging vau een deel der vroeger binnengevallen kommando's in den laatsteu tijd wijst op een streven naar vereeniging met de Wet, wat zijn macht zeer ten goede zal komen. Speciaal Hertzog schijnt in deze richting te werken van uit van Wijksvlei, De Wet heeft niet te klagen over gemis aan een aanzienlijk gevolg op zijn reis naar de Kaapkolonie. Drie Engelsche generaals en twee kolonels, nl. de generaais Paget, Charles Knox en Bruce Hamilton benevens de kolonels Plunier en Cradock volgen hem blijkens een Central News bericht. in zwart avondtoilet en met diamanten ge sierd, terwijl de Lords roodc mantels aan hadden. Op den troon waren zetels geplaatst vo<tr den Koning en de Koningin. Ook was er een plaats voor den hertog van York, dje echter niet aanwezig was. De koninklijke s'oet kwam kort na tweefin binnen. Het Lagerhuis was uitgenoodigd de plechtigheid bij te wonen. Toen de leden, door den voorzitter voorafgegaan, het Hoogerhuis binnen waren gekomen, nam de Koning zittende den eed van trouw van de parle mentsleden af, die uit naam van alle leden door den Lo:d—kanselier werd afgelegd. Daarop las de Koning staande zijn toespraak voor, met een heldere en duidelijke stem Vervolgens gingen de Koning en de Konin gin van den troon af en verliet de konin klijke stoet het gebouw. De Koning droeg een karmozijnen mantel, die met hermelijn was afgezet, over het unifoim vau veld maarschalk. De Koningin droeg eeu der- gelijken mantel over een zwart^ kostuum, waarop de ordeteekeneu van den Kouseband schitterden. De Koning zei in de Troonrede: Onder de algemeene en mijne bizondere droefenis over het overlijden der Koningin, reken ik mij gelukkig u te kunnen verzekeren, dat mijne betrekkingen met de andere mogend heden voortdurend van vriendschappelijke» aard zijn. De oorlog in Zuid—Afrika is nog niet geheel gefiiudigd, maar de hoofd steden van den vijand en zijne voornaamste verbindingslijnen zijn iu mijn bezit. Er zijn maatregelen getroffen, die, nar.r ik hoop, aan mijne troepen zullen mogelijk maken, de vijandelijke machten, die zich nog altijd verzetten, afdoende te bestrijden. Ik betreur levendig de verliezen aan menschen'evens en de uitgaven voor de schatkist, die worden geëischt, door eer. uuttelooze guerrilla, welke door partijgangers iu het gebied der beide voormalige republieken wordt doorgezet. Hunne spoedige onder werping is in hun eigen belang zeer te wenschen, daar litt mij, voordat dat is gebeurd, onmogelijk zal zijn aan die koloniën de instellingen te schenker, die gelijke rechteu aan alle blanke bewouers en bescherming en gerech tigheid aau de iulandsche bevolking zullen verzekeren. De Koning sprak vervolgens over China De onderhandelingen worden uog voortgezet leu aanzien vau de wijze waarop China gevolg moet geven aan de voorwaarden, die het heeft aangenomen. Dan gewaagt de Troonrede van de reis van deu hertog van York naar Australië. De afwezigheid van zijn zoon zal den Koning moeilijk vallen, maar de Koning wil aan hel verlangen van zijne moeder voldoen en te gelijkertijd zijn eigen belangstelling aau den dag leggen in|het welzijn van de koloniën in Australië. De Troonrede spreekt de noodzakelijkheid uit van uitgaven voor vloot en leger. Vooral de oo'.og&kosten maken verhooging der begrooting onvermijdelijk. Er zullen voor- stelleu worden ingediend ter vermeerdering van het effectief der militaire macht en betrekkelijk de civiele lijst des Konings. De Kamer heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen, waarbij de speelbanken wordeu verboden ook te Spa en te Ostende. Het parlement is geopend met buiten- gewonen praalhet was zeer mooi weer. De koninklijke stoet vertrok om half twee van het Buckingham-paleis en kwam om twee uur aan het parlementsgebouw. De Koning en de Koningin werden levendig toegejuicht door eeu ontzaglijke menigte, langs den geheelen weg van het paleis tot aan West- minster. Het Hoogerhuis bood een schitterenden en iudrukwekkenden aanblik. De zaal was geheel bezet met de leden van het Huis en huuue vrouwen, ambassadeurs en andere voorname personen. De dames waren gekleed stappen, die ons in eeu kwartier naar Mad.elle Grandval voerde. Hier Is een laatste Tehuis van alle Missi onarissen, alvorens wij de zeereis aanvaarden. Gedurende de 18 jaren, dat het werk „Béthauie de Provence" bestaat, heeft het gastvrijheid verleend aau bij de vijfduizend Missionarissen, onder wie reeds verschillende martelaren en bisschoppeu. (Had hij kunnen vermoeden dat hij reeds zoo spoedig onder die martelaren zou behooren de Red.) Mademoiselle Grandval is een klein leelijk vrouwtje, dat reeds op leeftijd is maar met een waarlijk groot apostolisch hart. Zij werkt er nu vooral op het schooue werk door haar begonnen te vereeuwigen, opdat ook na haar sterven de Missionarissen altoos hier dezelfde gastvrijheid zouden mogen vinden Om dat doel te bereiken verzocht zij ook ons onze gebeden. Eens frisch de handen gewasschen, toen naar de eetzaul, waar bier en brood met kaas (geen Hollaudsche, hoor gereed stonden. Om zeven uur dineeren. Heel gaarne zou ik u het menu zoo volledig mogelijk mee— deelen, maar ge weet menu's onthouden is mijne specialiteit Diet. Van Marseille heb ik al heel wat gezien. Er is vooral eene straat „la Cannebière". waarop de Marseillanen buitengewoou trotsch zijn, zoo zelfs, dat ons gisteren een roeier wist te vei tellen, dat Pariis eeD klein Mar seille zou zijn, zoo het Cannebière bezat Dit schijnt een karaktertrek te zijn van de Marseillanen buitengewone trotschheid op huuDC stad en dan eeu patent van liegen, 't Is anders een schoon volk donkere oogen, WAALWIJK. 16 Februari 19 Onderscheiding. Het heeft Z. II. Paus Leo XIII haagd, den HoogEdelGestr. Heer W. P. Mutssera, commandeur iu de Piusorde, van de Tweede Kamer der Staten-Gener voor ons district, Lid van Gedeputee Staten onzer Provincie, President der Co ferentic van den H. Vincentius a Pa Lid van liet Kerkbestuur enz, enz. e ie Tilburg, te benoemen tot Geheim Kam heer met Cappa e Spada. De Til b. Ct. voegt aau dit bericht volgende waardeerende woorden toe De hooge en welverdiende onderscheidi door deu Vader der Christenheid aan de kloeken strijder voor de Katholieke bel gen verleend, die zoovele verdiensten h voor Kerk eti maatschappij, die de va de steun, de troost der armen is, de vra baak voor iedereeu, in één woord de i die He vinden is daar waar goede wer" te rerrichten zijn, zal stellig door o stadgenooten en velen daarbuiten van h worden toegejuicht. Moge het den HoogEdelGestr. Mutssers, ouder menig opzicht als sta burger en zoon der Kerk een onzer voors en besten, gegeven zijn nog vele jaren kunnen arbeiden aan de eenmaal door h gestelde schoone levenstaak. Ongeluk. Gistermorgen had de machinist der \V wijksche Stoomschoenenfabriek vau heer A. H. van Schijndel, het ongeluk zijn hand tusschen de stoommachin geraken, met het treurig gevolg dat 1 een gedeelte van den wijsvinger der rech hand werd afgerukt. Ongeval. Dezer dagen raakte een der paarden, spannen voor de oliewagen van deu 1 A. V. tilhicr, met de schroeven waar" het scherp gezet was tusschen de tram en de straatkeien beklemd, met het ge dat het beest struikelde en slechts na moeite, nadat men een psar keien had gebroken, kou het dier uit zijne nete positie worden verlost. Het ongeval geene meerdere gevolgen, dan dat paard kreupel naar de stal werd geleid, liiljartconcours. Wij vestigen de aandacht van h.b. altliefhebbers op achterstaande adverte letreffeude het biljartconcours bij den 1 C. J. Paasscliens, Stationsstraat alhier. Voor dit concours ziju 4 prachtige prij uitgeloofd, terwijl het inleggeld lü ier 10 stooten betreft. flet concours dt slechts .14 dagen, nieiqaud verzuime een kansje te gaan wagen. De biljart waarop wordt gespeeld, g< voor eene der beste in onze gemeente. Spanje - beleeft wederom woelige tijden. Iu Madrid, Valencia, Sautaoder is het volk zeer oproerig, hoofdzakelijk wegens het huwe lijk vau de Infante met den heriog van Caserta, welke oproer zich uitbreidde tegen de geestelijke congregaties. Verschillende kloosiers zijn in brand ge stoken en met sieenen gebombardeerd. Vele geestelijken en zusters hebben de vlucht genomen. De regeering neemt zeer strenge maatregelen en ie Madrid is de krijgswet afgekondigd. De republikeiue» vergaderen overal omdat zij meenen dat hun tijd thans is gekomen. Milan, ex-koning van Servië, is op 47 jarigen leeftijd aau longontsteking te VVeenen gestorven. Hij heeft zich niet meer met zijn zoon kunnen verzoenen. Koning Alexander ver langde zijn vader met alle vorstelijke pracht in Servië te begraven. Milans laatsteu wensch om iu een Hongaarsch klooster te worden ter aarde besteld, zal echter nu worden opgevolgd. bijna allen gitzwart haar, gezichten door de zon half gebruind, 't Is ook een en al 'e- ven. En de kinderen vooral met huune zwarte kopkes en -gele gezichtjes kunnen u zoo oolijk met hunne donkere kijkers.aan zien, dat zij u aanstonds voor zich innemen. Gisterenmorgen zijn wij met ons zes naar „Onze Lieve Vrouw Ter Wacht geweest, om daar de H. Mis op te dragen en onze reis te stellen onder de bescherming van de Pa- tronesse der zeevaarders. Deze kerk is op het hoogste punt van heel den omtrek gelegen. Aau den voet van den heuvel, waarop zij zich verheft, is een zoo genaamde ascenseur, eene lift, die u 82 voet steil de hoogte invoert en door .waterkracht wordt opgestuwd. Van daar uit geniet men het heerlijkste vergezicht over de stad, hare kerken eu ha vens vol reuzen van zeeschepen en op den achtergrond de onmetelijke blauwe zee 1 Dat tooneel alleen is reeds een bergbe stijging waard. Boven op den toren der kerk staat een kolossaal beeld van „O. L. Vr. Ter Wacht" op den arm draagt zij het kindje Jezus, dat de walereo zegent. Het beeld is 20 meter lang. Men kan tot in het hoofd der Lieve Vrouw klimmen. Vandaar gingen wij de prachtige Kathe draal bezichtigeu. Een heerlijk monument. Wat een juweel van een hoofdaltaar, geheel in het fijnste marmer opgetrokken. In die kerk rust ook de schedel van den H. Lazarus, die door Christus was opgewekt uit zijn doodslaap en met Magdalena en Martha wonderdadig aan Marseille's kusten Nederland en Portugal. Het incident-Polt heeft heel wat pen in beweging gebracht. De N. Gron. Ct. beziet het geval comische zijde, en levert er o. a. de gende boutade op. Toen indertijd het verbluffende ber kwam, dat Portugal het exequateur onzen consul te Loureuco-Marquez had getrokken, kwam er over de Lage Lan het begin van een krijgshaftige stem in Algemeen werd gegrepeu naar almanak en andere boeken met cijfers, die ons den kunnen inlichten over de machts\ houding der beide landen. Het bleek nemen gegevens van 1898) dat Port op 92,OOU vierkante kilometer 5 mill iuwoners had, dat wij het met onze 33, vierkante kilometer nog niet tot de 5 lioen gebracht hadden, dat wij 21 st boven de 25,000 inwoners hadden tt Portugal 2. Het Portugeesche lege vredestijd ontloopt het onze niet erg oorlogstijd ziet het daartegen op papie met zijn 150.000 man geweldig gêuoe tegenover onze 50.000 man. De 1 1 1 '-I- laudde en later de eerste bisschop werd Marseille. In eene andere kerk St. Vjcta gehe- aanschouwden wij nog eeue catacombe, ouderaardsche kerk, eertijds het klooster den H. Cassïanus, waarin honderden heil leefdeu en stierven en begraven wer Jammer genoeg werdeu die graven alle schonden tijdens de revolutie. Daar w wij zoo gelukkig nog het kruis te zien den H. Andreas, mijn grooten Patroon. Wij stellen het allen bijzouder goed Onze Provinciaal is een allervroolij man, die leeft als hij ons maar pleizier doen. Vaartwelik schrijf u weer zoo spo mogelijk. Denkelijk eeu brief uit AÜexanj Vele groete aan allen. Uw U liefh. ANDRÊ. i\ tUiJ Ja, gaat .1, en breng uw laatsteu, laatsten Europa's dierbre sjranden, Ga met een blij en jubelend gemoed Naar U nog dierbrer landen. Vergiet in blijheid 't jeugdig heldenbloe In China's dorre zaudeu. 't Spelt reeds Uw y^eugderaaal in heme Dat purper bloed der druiven. De zeemeeuw neemt tot God uw ziel reeds Ze is als eeu hemelduive, De, palmen op de glinsfrend blauwe zee Begrocude kust, zij wuiven U legen reeds dej mart'laars hemelvrefi (Wordt vervplg

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5