Nummer 27. Donderdag 4 April 1901. 24e Jaargang 9 Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. M0R0P0L- THEE Gemeenteraad van Waalwijk Op den Drempel van het Paradijs. ANTOON TIELE Theod. WESSELS, door waterhoudendheid voordeelig in gebruik. WAALWIJK. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.75. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den ÜITfiliVER: WAALWIJK. Verkrijgbaar bij den Heer A VERGADERING op Vrijdag 29 Maart, 6s/4 uur 's-avouds. Voorzitter de heer Jud. Timmermans Wz. Afwezig de Burgemeester. Aan de orde I. Ingekomen stukken. II. Benoeming gas-coin missie. III. Benoeming eener commissie tot we ring van schoolverzuim. IV. Af- en overschrijving begrooting 1900. De Voorzitter opent de vergadering en zegt„zeer zeker -tot aller spijt is onze Burgemeester door ongesteldheid verhinderd hier te zijnuit dien hoofde zal ik deze vergadering presideeren.* De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. I. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den Burgemeester, dat hij verhinderd is de vergadering tc presideeren. b. Een Provinciaalblad toegezonden door Gedeputeerde Staten, waaruit blijkt dat bij Kon. besluit de jaarwedde van den gemeente-ontvanger is vastgesteld f 660. c. Een adres van den ZeerEerw. heer Kuijpers, eene subsidie verzoekende voor den bouw der nieuwe Kerk in de Klooster- steeg. De Voorzitter: //Burgemeester en Wet houders stellen voor dit stuk ter visie te leggen voor de leden dan kunnen we het De heer van Schijndel „hierin blijf ik den heer Hoffmans volkomen bij.* De Voorzitter „ik heb hier niets tegen, maar acht 't overbodig, als we het ter visie leggen kunnen de leden er over denken en dan in de volgende vergadering kan een besluit worden genomen, in welken zin dan ook, maar als de heeren het wenschen zal ik het laten voorlezen. De secretaris leest thans 't adres voor, waarin o. m. voorkomt, dat de ZeerEerw. heer Kuijpers is aangewezen om eene nieuwe parochie op te richten, daar door het stijgend aantal inwoners de kerk te klein werd en dan dat door de steeds grooter wordende uitgebreidheid der gemeente de afstand voor velen zeer groot wordt. De nieuwe kerk zou komen in de Kloostersteeg over 't spoor ter Westzijde tusschen le en 2de Zeine, waar thans reeds meer dan 700 zielen wonen. Het henoodigde terrein voor kerk, kerkhof, pastorie enz. zal groote kosten vergen. Het is zeer zeker van groot zedelijk en ook van maatschappelijk belang voor de gemeente, daar meer en meer inwo ners zich daar zullen vestigen, meer huizen gebouwd worden enz. redenen waarom adres sant eene subsidie durft verzoeken van f 5000. III. Benoeming gas-commissie. De Voorzitter„ik meen in den geest der leden te handelen, indien ik voorstel de tegenwoordige gas-commissie bij accla matie te herbenoemen.* Aangenomen. De heer van Schijndel „mag ik even de vraag stellen waarom de instructie van deu gemeente-architect nog niet op de agenda voorkomt.* De Voorzitter „die zaak komt aan de orde, nadat de punten der agenda afge handeld zijn.* III. Benoeming eener commissie tot wering van schoolverzuim. De Voorzitter„volgens art. 22 der leerplichtwet moet benoemd worden eene commissie tot wering van schoolverzuim. Eerst komt de vraag uit hoeveel leden moet die bestaan. Burg. en Weth. stellen voor uit 5 leden. Aangenomen. De secretaris zal 't besluit daartoe en het concept huishoudelijk roglement voor die commissie even voorlezen. Advertentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel De heer Quirijns „'t verwondert mij dat in dit reglement van geen vergoeding voor de leden sprake is.* De Voorzitter„in de vergadering van Burg. en Weth. is daar ook oyer gespro- ken, 't is ons ook voorgekomen dat eene vergoeding voor de leden wenschelijk was maar door de *iekte van den burgemeester is daarover heengegaan en is 't aangehouden.* De heer Quirijns: „'tis mijns inziens niet doelmatig eerst de leden kiezen en dan over tractement spreken.* De Voorzitter„de commissie moet vóór 1 April gekozen worden het kan dus niet worden uitgesteld en mij dunkt dat dit geen bezwaar kan zijn. Burg. en Weth. zullen later hieromtrent een voorstel doen, dat zal voor de gekozen leden toch wel genoeg zijn en bovendien heeft ieder lid het recht daaromtrent iets voor te stellen.* De heer van Schijndel„mij dunkt dat liet beter was, eerst de vergoeding vast te stellen, want aan het lidmaatschap dezer commissie zal nog al veel werk verbonden zijn en als ze nu weten welke vergoeding ze krijgen, zullen ze het eerder aannemen en anders misschien bedanken.* De heer Gragtmans „ik geloof niet dat dit een groot bezwaar zal zijn voor de be noeming, mij dunkt dat de gekozen leden er mee tevreden zullen zijn, dat de ver goeding later wordt vastgesteld, daarenbo ven vind ik hel beter die later te bepalen, dan kunnen we zien of er veel werk aan is en daarnaar handelen.* De Voorzitter „de heeren hebben nu T gevoelen van Burg. en Weth. gehoord, ik stel voor dit huishoudelijk reglement aan te nemen want daar er nu nog geen voor stel is voor de som, zou 't toch moeielijk gaan direct te beslissen. Aangenomen. De Voorzitter „nu gaan we over tot de keuze der leden. Er moeten zijn 5 leden. 2 leden van do le categorie d. z. ouders of voogden en andere in art. 1 der wet genoemde verzorgers van op eene lagere school ingeschreven kinderen. 1 lid 2e categorie, nl. meerderjarige on derwijzers. 1 lid 3e categorie. 1 lid 4e categorie, overige inwoners niet onder de drie eersten vallende. Burg. en Weth. hebben een voordracht voor ieder lid van 2 personen gemaakt, men behoeft zich natuurlijkerwijs hier niet aan te houden. lc categore le lid o j-i E. W. van Liempt. Candidatenn i O. v. d. Heijden. Gekozen met algeineene stemmen F. W. van Liempt. le categorie, 2e lid r, A. G. Rubbens. Gandidaten T r. van Loon. Gekozen A. G. Rubbens met 8 stemmen. 2 e categorie Candidaten 3' F' SPPe™i;»- Aug. v. d. Heijden. Gekozen J. F. Spijkerman met 10 stem men. 3e categorie r, Jacq. van Riel. Landulateri T n n J. van (Jalker. Gekozen Jacq. van Riel met 10 stemmen. 4e categorie n i j i O. vai: Tussenbroek. Candidaten A Verbu^ Gekozen O. van Tussenbroek met 10 stemmen. IV. Af-en overschrijving begrooting 1900. De Voorzitter: „Af-en overschrijving der begrooting 1900 is noodig voor een som van f 843.27Ys en kan gevonden worden op onvoorziene uitgaven. De verschillende verhoogingen worden door den secretaris voorgelezen. De Voorzitter: „in eene vorige verga dering hebben de stemmen gestaakt over eene voorgestelde instructie voor den ge meente-architect. Uit deze stemming is het Dagelijksch Bestuur gebleken, dat liet grootste deel van den raad niet genegen was, die instructie, zooals ze toen was, aau te nemen. Burg en Weth. hebben nu getracht eene instructie saam te stellen, wellicht meer in den geest van den raad. Deze instructie zou thans aan de orde zijn gekomen,ware niet door den Burgemeeste.r het verlangen te kennen gegeven, deze zaak per soonlijk te behandelen, liet Dag. Best. stelt De Echo van het Zuiden en l.iisslraatsrkr ('aarait. LIJST van onbekende brieven, verzonden gedurende de 2e helfi der maand Maart. J. Valkeuburg, Rolteidam. 15) Mevrouw de directrice, als u mede van onzeD wagen wilt profiteeren, dan verzoek ik u beleefd in te willen stappen.* «Ik zal gaarne van deze gelegenheid gebruik maken, mijnheer de advocaat. Wilt u wel ge- looven, dierbare baronesse, dat er, met dit hon denweer, niet eens een rijtoig te krijgen wa». Maar ik beo reeds bezig eigen equipage aan te schaffen. Om nog eens op Hauna terug te komen. Geachte directrice, wees zoo goed u een wei nig te haasten met in te stappen buitendien is liet niet prettig voor barones Karger om met onze primitieve verhouding te worden lastig ge vallen,' viel de rechtersweduwe haar in de rede. Een üauw glimlachje verhelderde Brunnecks ernstig gelaat. «Ik wou, dat ik niet hier naar toe was ge komen,' was alles wit Manon dacht. Deze ont- zettelijk groote kletskous was waarlijk alles be halve een waardige vertegenwoordigster van haar ambt. En Emny von Htiber, dat kwaad aardige schepsel, met haar onder één dak, was waarlijk geen uitlokkeid vooruitzicht. Eindelijk zaten allen in den wagen en de di rectrice begon, met een omslag van woorden, al het aangename en geriefelijke van de stad op te hemelen, met zooveel vair, dat zij er in hot ge heel niet meer op lette, dat de toehoorders stil en onverschillig in hun hiekjo zaten. De regen kletterde eentmig op de lederen wa- genkap, de paarden draaffeu langzaam door de groote plassen op het plavésel, zwenkten einde- Tijk in de hoofdstraat en vervielen in een nog langzameren gang, toen zij voorbij helder ver lichte en prachtige uitgestate winkels, een zij straat insloegen,. Nog eenige straatlantaarns werden gepasseerd «n toen hield de wagen stil. in de volgende vergadering behandelen. De heer Hoffmans „ik zou het eerst willen voorgelezen hebben en dan stellen in handen van Burg. en Weth. die ons verder van advies kunnen dienen. Brunneck ging opstaan, maar reeds was Hanna van den Bok, waarop zij had gezeten, en deed het portier 'open. Een groot, grijs gebouw, dat door een stevig ijzeren hek van de straat was afgesloten, ver toonde zich aan Manon's nieuwsgierige blik ken. Hanna was ïeeds den kleinen, alleraardigsten tuin doorgeloopen, ontsloot de huisdeur en sloeg de vleugels ervan wijd open, een ganglamp hing aan het plafond en verspreidde een heldergroen licht over de vochtige kleine steentjes van lift straatje, dat van de straat naar de huisdeur liep. Een bontgestreepte voorbij helder glimmende deuren, naar d<n ach- looper liep over den vloei, tergrond van het huis. liet wa9 een gciuoede lijk tehuis. Manon leunde zwijgend tegen de kussens van het rijtuig Waar en wanneer zou er voor haar een eigen baard openstaan, waar men haar ver wachtte ach, al was het ook veel, veel be scheidener dan dit, hoe gelukkig zou zij zich gevoelen. De rechtersweduwe drukte innig hare hand. rMorgen zien wij elkaar terug." ,W«1 te rusten!' en «rijd tot de deur hiernaast," riep mevrouw Wullbradt, uit volle longen den koetsier toe. Het portier bleef openstaaD, de directrice had reeds den voet op de trede, toen de wagen naar de huisdeur daarnaast zwenkte en nu zug Manon eerst, dat het hetzelfde gebouw moest zijn, slechts door het ijzeren tuinhek van het andere gedeelte gescheiden. «Het ziet er precies uit als een vleugel van een slot,* kon Manon zich niet weerhouden op te merken. «Dat is het ook geweest. Eenige jaren geleden, heeft de Staat den kolossalen vleugel in twee deelen laten verdeelener zijn slechts enkele deuren door muren vervangen. Wij hebben daarbinnen heerlijke, luchtige vertrekken, die wij, het is waar, slechts in huur bewonen. Maar, waar blijven toch onze gedienstige geesten, Netty Betty, KettyZoo heeten namelijk al mijne diestraeisjes.' Het kostte eenige moaite om de omvangrijke gestalte uit den wagen te beuren toen zij ein delijk echter op het straatplayeisel stond, sprong Zij luiden als volgt De Raad der gemeente Waalwijk In zijne openbare vergadering van den 29en Maart 1901. Geler, op art. 22 der wet van 7 Juli 1900 (Staats blad no. 111. houdende bepalingen tot regeling van den leerplicht. BESLUIT: Art. 1. Met ingang van lieden, wordt in deze gemeente ingesteld eene Commissie onder den naam van «Commissie tot wering van Schoolver zuim." Art. 2. Het aantal leden dier Commissie be draagt «vijf». Art. 3. De leden worden bij eene aanbeveling van Burgemeester en Wethouders, bevattende tweemaal zooveel namen als er ledeo te benoe men zijn, door den Gemeenteraad benoemd uit personen bedoeld bij art. 22 der leerplichtwet sub. 1, 2 en 4, en wel van de le categorie twee, van de 2e categorie een en van de 4e categorie twee leden. Art. 4. Aan de Commissie wordt als lokaal tot hot houden der vergaderingen aangewezen een der vertrekken in het Gemeentehuis. De gemeenteraad voornd. De Raad der gemeente Waalwijk Gezien het voorstel van Burgemeester en Wet houders, dd. 29 Maart 1901 Gelet op artikel 3 van het Koninklijk besluit van 1(5 November 1900 (Staatsblad No. 200); Besluit vast te stellen het navolgende Huishoudelijk Reglement voor de Commissie tot wering van Schoolverzuim, in de gemeente Waalwijk. Art. 1. De gewone vergaderingen der Com missie worden gehouden op den eersten en den laatsten Maandag van elke maand, des namiddags te 7 uran. Buitengewone veigaderingen wordan door den Voorzitter belegd, zoo dikwijls hij zulks noodig oordeelt of twee leden hem dit schriftelijk met opgave van redenen verzoeken. De vergaderingen worden gehouden in een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen lokaal. Art. 2. Tot het nemer van een geldig besluit moet in. de vergadering tegenwoordig zijn de volstrekte meerderheid der leden van de Com missie. Art. 3. Alle besluiten worden genomen bij volstrekte meerdeihaid van stemmen der aan wezige leden. Over zaken wordt mondeling gestemd. Steken de stemmen, dan wordt het voorstel geacht niet te zijn aangenomen. Benoeming van personen geschiedt bijgesloten en ongeteekende briefjes. Wanneer bij eerste stemroiug niemand de volstrekte meerderheid verkrijgt, heeft er een tweede, vrije stemming plaats. Wanneer ook deze geene volstrekte meerderheid oplevert, wordt er herstemd tusschen de twee personen, die zoo noodig na vooraf gaande tusschenstemraing de meeste stemmen op zich bobben vereenigd. Indien bij de eind stemming de stemmen staken, beslist het lot. Art. 4. Binnen acht dagen na de ontvangst der kennisgeving zijner benoeming geeft het benoemd lid der Commissie aan den Gemeenteraad kennis, of hij de benoeming al dan niet aanneemt. Bij Manon er uit en keek nieuwgierig in het rond. De straat was voornaam stil, en bestond slechts uit slotachtiga gebouwen, waarin het meest be- langstellingwekkende, buiten kijf, het oude slot was. Diie flinke, krachtige meiden, met helderwitte schorten voor, grepen Manon's bagage en ver dwenen er mede in de weelderigen, schitterend verlichten corridor. Lispeleude meisjesstemmen werden waarneem baar en aan de vleugeldeur, gelijkvloers, stonden een half dozijn vroolijke daraeskopjes te luiste ren. «Nu, in Gods naam, maar naar binnen, lieve baronesse; wij zijn te huis. Iu het huis daarnaast sloeg juist de huisdeur in het slot, Hanna deed het zeer hardhandig en de klink sloeg rinkelend in zijn huisje. De wa gen echter, die hen had gebracht, reed ratelend de straat af. Een geheel vreemde wereld vertoonde zich aan Manon's oogen. Bijna was zij in tranen losge broken, had alles neergeworpen, was naar de Brunnecks gevloden en had gesmeekt: behoud mij u als het niet anders kan, als dienstmaagd, ik ben toch mijn geheele leven niets auders ge weest dan een meid De hooge vleugeldeuren werden wijd geopend en in de met pronk en comfort overladen zaal stonden zeven dames, in schitterende toiletten een moeilijk te beschrijven spanning lag op hun gelaat te lezen. «Dit is onze lieve Lucie von Stumm, wier broeder u reeds kent wilt u de baronesse niet de hand geven? Zoo, dat is mooi', aldus begon de directricu de voorstelling. «Die beide jonge dames in den rouw zijn zusters en sedert een jaar weezen haar vader was een groothandelaar in Hamburg, Zij heeten Lilly en Daisy de Heesen. Dit hier, is on9 jong weeuwtje, vroeger getrouwd met rechter Hertwig; dat miss Mary Stevenson, onze Engel- sche. Nu moet ik nog noemen da kleine Ger- truida Thien, ons aller lieveling.' Mevrouw Wullbradt keek zoekend in het rond, terwijl de genoemden eenige vriendelijke woorden tot Ma non spraken. «Waar is freule von Huber?" vroeg zij, ietwat scherp. «Die klaagde over hoofdpijn en laat zich gebreke daarvan wordt hij geacht de benoeming niet aan te nemen. Art. 5. De leden der Commissie kunnen te allen tijde hun ontslag nemen. Het wordt door hen ingezonden aan den Gemeenteraad. Art. 6. De Voorzitter is belast met de leiding der vergaderingen. liet gevraagd is. Hij verloent het woord in de orde, waarin het Zonder voorafgaand verlof van de vergadering voeit niemand meer dan twee malen het woord over hetzelfde onderwerp. Art. 7. Bij ontstentenis of verhindering wordt de Voorzitter vervangen door het in jaren oudste aanwezige lid en de Secretaris door het in jaren jongste aanwezige lid. Art. 8. Spoedei8chende gevallen uitgezonderd, worden de leden, zoowel voor de gewone als voor de buitengewone vergaderingen door den Secre taris ten minste 2 maal 24 uur voor den vóór de vergadering vastgestclden tijd, schriftelijk opgeroepen. Art. 9. De Secretaris houdt de notulen dei- vergaderingen en is belast met de zorg voor het archief. De notulen worden achtereenvolgens in een register ingeschreven en, na vaststelling, door den Voorzitter en den Secretaris, of die hen vervangen, onderteekend. Art. 10. De Secretaris houdt aanteekening van alle ingekomen en uitgaande stukken en van de oproepingen om voor de Commissie te verschijnen. Art. 11. De Secretaris houdt in een afzonderlijk register aanteekening van de ambtshalve inge schreven kinderen. Art. 12. De Secretaris houdt den Voorzitter voortdurend op de hoogte van de ingekomen stukken en verstrekt hem alle inlichtingen om trent de ter vergadering te behandelen onder werpen. Art. 13. Voor zoover niet anders is bepaald, worden alle uitgaande stukken onderteckend door den Voorzitter en den Secretaris of die hen vervangen. Art. 14. Het jaarlijks aan den Gemeenteraad uit te brengen verslag van de werkzaamheden der Commissie over het afgeloopen jaar wordtin de maand Januari vastgesteld en aan den Raad ingezonden. Art. 15. Alle benoodigde drukwerken en kantoorbehoeften worden aan de Commissie van gemeentewege verstrekt. Bovendien kan bij de gemeentebegrooting een zeker bedrag ter beschikking van de Commissie worden gesteld voor vuur, licht, bodeloon enz. Vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Waalwijk, den 29 Maart 1901. De Burgemeester, J. TIMMERMANS Wz., Wd. B. De Secretaris, F. W. VANLIEMPT. verontschuldigen, morgen zal zij het verzuimde wel herstellen,' antwoordden drie of vier stem men. «Nu, dan blijft er voor mij nog over u Amelie Wullbradt, de dochter van mijn broeder, die hier vertoeft, om mij bij te staan en die mij vlijtig iu de huishouding helpt, voor t« stellen.' Deze laatste scheen de minst hartelijke te zijn, zij gaf zich niet eens de moeite om de, met zoo veel ophof aangekondigde barones nader aan (e zien, maar sloop, zoodra zij er de kans toezang, met opgetrokken neus, de kamer uit, om voorde thee 'e gaan zorgen. «Mijn nicht Amy, zooals ik haar kortweg noem, is niet erg fijngevoelig, maar flink bij de hand en bruikbaar voor alles: de dames hier, zul len dat ten volle beamen en ik hoop, dat h uun hare eigenaardigheden geen aanstoot zult nemen, aldus verontschuldigde mev-ouw Wullbradt liet, wel eenigszins ongevoegelijk heengaan harer nicht. Daarmede was het voorstellen der huisge- nooten afgeloopen. De dames begonnen nu met Maüon naar hare kamers te voeren, die zich op de tweede ver dieping bevonden. Het was een zeer voornaam ingericht huis, zooals Manon bij den eersten oog opslag zag. Overal hingen zware pluche- en vilragegordijnen voor de deuren en vensters. Kostbare exotische planten versierden de kamers en de trappen. Dure schilderijen hingen aan de muren, wier kleur met die der fraaie, donkerge- tinte tapijten in volmaakte harmonie was. Be koorlijke vensternissen, als geknipt voor een jong verloofd paartje, van prachtige roode of groene zijden kussens voorzien, bevonden zich in de meterdikke muren. Kunstig aangebrachte draperiën hingen aan de wanden, die met groote Chineesche waaiers en vazen waren versierd. Het geheel maakte een prettigen, bchagelijken iudruk en getuigde van goeden smaak 1 «Ik heb de mooiste kamer van bet geheele huis te uwer beschikking gesteld,* babbelde me vrouw Wullbradt, terwijl zij aan Munon's zijde trippelde en de jonge dames, twee aan twee, als de staart van een komeet, volgden, zult over ons tevreden zijn, overtuig u zelve.' Met deze woorden opende zij een deur en schoof ac Manon snel over den drempel. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1