!'£!i; 1 BUITENLAND. Duitschlaad. Oostenrijk- Hongarije. Rusland. Frankrijk BINNENLAND. i'i i.ir ■e [l I 11 I I ii i i i J I i I i .'I 1 i- i1 ill i1 ii i .1' 1 i'i I i i. 1 0 '1 .1 1 I i i l' •i1 11! ;i i van den trein sprong over de breuk in de spoorlijn. Twee mijnen waren aangelegd doch de eerste ontplofte niet. De republi keinen, 250 in getal, onder kommaudant Buys, met 8 wageus en 4 karren, werden gezien, gereed om voedsel dat zij zouden vermeesteren, weg te voeren. Een wagen met eenige manschappen verliet Vlaklaagte, doch toen het de plaats van de verwoesting naderde, waren de republikeinen verdwenen. De vijand vuurde verschillende volle lagen op Vlaklaagte station in het voorbijgaan, doch deed geen schade. De manier waarop de vijand de ontploffing aanlegde was als volgt: de loop van een Martini Henri—geweer wordt genomen, de kogel wordt uit de patroon ge nomen, die dan gevuld wordt met gelatine en in verbinding wordt gebracht met een hoeveelheid dynamiet. De loop van het geweer wordt onder het spoor gelegd en de trein, als hij er over gaat, drukt op den trekker. Zooals wij uit andere bron weten, hebben de Boeren met huu vernuftig springstelsel wel degelijk succes gehad. De trein is be hoorlijk geplunderd, gelijk uit latere berich ten is gebleken. De redactie van de Daily. Mail gelooft uit de omstandigheid dat de Engelschen den voorraad, door de Boeren te Pietersburg achtergelaten, vernield hebben, te moeten opmaken dat Kitchener zich niet sterk ge noeg gevoelt om de plaats bezet te houden, zoodat Pietersburg waarschijnlijk spoedig weer ontruimd zal worden. Men beweeit dat een aantal in Europa aangeworven mannen zich aansluiten bij de Boeren in Namakwalandzij begeven zich door Duitsch Zuidwest-Afrika daarheen. Ook zegt men dat de Kapenaars in het district Kenhardt zelfstandig den strijd tegen de Engelschen voortzetten, onafhankelijk, van de Boeren die de kolonie binnengevallen zijn. Leijdsdorp, waarheen de zetel van de Transvaalsche regeering in het uiterste geval van nood schijnt verplaatst te zullen worden ligt 1L0 KM. ten oosten van Pieleisburg. Het dorp ligt tusschen de helling van de Murchison keten en de Spitskop, maar altijd nog 2000 voet hoog. Hoewel de bergen in de buurt over het algemeen niet meer ver geleken kunnen worden met het hoogge bergte dat b.v. Natal van den Vrijstaat scheidt, bereiken zij toch hier en daar een respecta bele hoogte. In de onmiddellijke nabijheid van Pietersburg vindt men bergen van 4750 voet, en naar hei oosten toe stijgt het ge- gebergte nog meer, zoodat een kolonne op weg van Pietersburg naar Leijdsdoip, met moeielijkheden zou te kampen hebben, zoo als de Engelschen tot dusver nog niet ont moet hebben. Een eenigszins begaanbare weg voert van Pietersburg uit slechts lot Haenertsburg aan de Letaba-rivier, nog niet eens halverwege Leijdsdorp. Van Haenerts burg af beeft men geen andere wegen dan bergpaden die zich door het gebergte kt on kelen. De natuur zelf heeft de Boeren hier dus voordeden aan de hand gegeven waar van zij naar hartelust partij kunnen trekken. Ten noorden van de Olifantsrivier zullen de Engelschen zich wel geen weg kunnen ba nen, daar het terrein naar hel noorden toe voortdurend moeielijker wordt. De eenige manier om Leijdsdorp te bereiken zou zijn dat de Engelschen door het dal van de Oli— fantsrivier of van Lijdenburg uit oprukten. Dan zouden zij echter hun verbinding met den spooiweg prijs moeten geven. Dan zou den zij echter in de eerste plaats slechts met groote moeite levensmiddelen aangevoerd kunnen krijgen en in de tweede plaats tot bescherming van de verbindingslijn een troe penmacht noodig hebben zoo groot als zij niet kunnen missen zooder hun andere stel lingen in gevaar te brengen. Daarom zullen de Engelschen waarschijnlijk niet verder kunnen oprukken en de Boeren in het dis trict Zoutpansberg ongemoeid moeten laten. Het district Leijdsdorp is een van de rijkste in Transvaal. Rondom het dorp wordt goud gevondendaar worden de Murchison—, Woodbush en Thabinemijnen geëxploiteerd. Verder strekt zich van de oostelijke hellingen van het gebergte tot aan de Portugeesche grens vruchtbaar weideland uit, dal een geschikte verblijfplaats zal zijn voor het in veiligheid gebrachte vee van de Boeren. Wie aan het klimaat gewend is, zooals de /Boeren, kan dus op zijn gemak den loop van de gebeurtenissen afwachten, Vreemdelingen zouden echter gevaar loopen er malaria, typhus en dysenterie op te doen, ziekten waarmede de Engelschen reeds ruim schoots kennis hebben gemaakt, maar die in het noorden dubbel gevaarlijk voor hen zou den wezen. Het geheele Zoutpansbergdislrict, waarvan Pietersburg de hoofdstad is, staat trouwens wegens zijn ongezondheid in een kwaden reuk. Zelfs onder de geharde Boeren is de sterfte in dat district het grootst. Hoeveel meer zullen dan de Engelsche troepen te lijden hebben, die reeds verzwakt zijn door maandenlange ontberingen. Ook daarom is het niet waarschijnlijk dat de Engelschen Pietersburg op deu duur bezet zullen kunnen houden. was. Zelfs werden er voorzorgsmaatregelen ge nomen om ook den Zoodag te Touion te blijven, doch dit is niet noodig gebleken en gistermorgen om acht uur werd het eerste kanonschot gelost, aankondigend het vertrek. Dan kozen de schepen plechtstatig, onder de afscheidsgroeten der menigte aan de kaden en onder de klanken der wederzijdsche volksliederen, zee, terwijl tot slot de 21 voorgeschreven kanonschoten over de wateren donderden ouder de geestdriftige hoeras der matrozen. Eu om tien uur was het laatste Italiaan- sche schip aan den horizon verdwenen. Nauwelijks is het Italiaansche eskader weder teruggekeerd van Toulon naar Spezza, of aangekondigd wordt een visite van een Italiaansch eskader aan Southampton, ter beantwoording van het bezoek van een Engelsch eskader aan de golf van Aransi, terwijl dan ook enkele Duitsche schepen aanwezig zullen zijn. Dan kan er dus weer eens georakeld worden over nieuwe triple—alliantie Het heet, dat prins Louis Napoleon, die in Russischen dienst is, eerlang in het huwelijk zal treden met prinses Helena, de dochter van grootvorst Wladimir. welke jougedatne (een volle nicht van den tegen— woordigen czaar) voor een drietal maanden den liefelijken leeftijd van negentien jaar bereikt heeft. Kolonel Marchand, de bekende held van Fachoda, is benoemd tot commissaris van politie in de Fransche afdeeliug van Peking. 26000 menschen, die aan de van Krupp te Essen, Kiel en Van de inrichtingen BQckow verbonden waren in October van het vorige jaar, ziju er reeds 4000 voor— loopig ontslagen en komt er geen groot werk, dan gaan er nog 5000 uit. De keizer, die toch maar immer door braaf zorg draagt, dat hij niet in het ver geetboekje geraakt, heeft Maandagmiddag weder eens een tijdje geposeerd bij den beeldhouwer Begas, die een marmeren standbeeld vau Wilhelm II onder handen heef', door den keizer zeiven bestemd voor. de Rumeshalle te Barmen 't Moet extra fraai worden de keizer in de lijkbetreste uniform vau generaal der infanterie, zouder helm, gedekt door den mantel van de orde van den Zwarten Ade laar. Nog een jaar wel zal Begas er aan te doen hebben. De kroonprins van Duitschland is Zondag morgen bij aankomst aan het station teWeenen door keizer Franz Joseph, de aartshertogen den Duitschen gezant en tal van militaire en burgerlijke autoriteiteu ontvangen. De prins kuste den keizer de hand, doch deze kuste hem op de beide wangen, wat door den prins beantwoord werd. Onderweg bracht de bevolking den keizer en diens gast geestdiiftige hulde en in den Hofburg waren tot ontvangst aanwezig de minister van buitetilansche zaken graaf Goluchowski cn de hoogste hofbeambten. Later woonde de prins de godsdienst oefening bij in de Protestantsche kerk en daarna legde hij kransen neder op de graven van de keizerin, aaitshertog Rudolf en aarts hertog Albiecht, terwijl in den namiddag een galadiner plaats vond, waaraan al de vorstelijke personen en tal van autoriteiten deelnamen, gevolgd door een feestvoorstel- iu de Opera. De Regeeringsbode meldt dat de rectoren van de hooge scholen in eene vergadering, die onder leiding van den minister van onderwijs stond besloten, om het nadeel te vootkomen, hetwelk voor de studenten zou ontstaan door de sluiting van de universi teiten ingevolge de jongste onlusten, dat de colleges in de maand April weer geopend de overgangsexamens begonnen en, zoo noodig, in den tijd van de zomervacautie voortgezet en bij uitzondering voor dit jaar her-examens en herfst—examens toegelaten zullen worden. Het is er bij de komst van het Italiaansche eskader te Toulor. gemakkelijker toegegaan dan bij het vertrek. De den Italiaanschen officieieu in den schouwburg en in het Casino aangebod-n bals, hadden geduurd tot Zaterdagmorgen.... tien uur, dan werd er door den hertog van Genua met zijn staf geluncht aan boord van het Fransche admiraalschip „Saint-Louis" en in den namiddag zou het vertrek der Italiaansche oorlogsbodems plaats vinden. De mistral speelde den gasten evenwel paiien: het vertrek moest, iu verbaud met den woedenden storm, uitgesteld worden van uur tot uur en Toen er des avonds om 8 uur nog maar altijd geen kans bleek te zijn om weg te wezen, werd besloten den nacht veilig en wel op de reede van Toulon door te bren gen, hoewel alles voor het vertrek gereed WAALWIJK, 17 April 1901. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk op Donderdag 18 dezer, des nam. ten 68/4 uur. Aan de orde 1. Benoeming van een stembureau voor ol de verkiezingen in 1901. 2. Aanwijzing van een stemlokaal. 3. Onderhandsche verhuring van een perceel bouwland in de Putsteeg. 4. Wijziging der begrooting van 1900. Leaing. Gisterenavond hield de ZeerEerw. Zeergel. heer Henri Bartels, professor aan het Biss. College te Roermond, op verzoek van eenige zijner oud-studenten alhier, voor de leden, eere- en buitengewone leden der vereeni- ging,/ Geloof en Wetenschap' eene lezing over //Karei de Groote en Napoleon of Christendom en Revolutie.' De zaal van het hotel „Verwiel' was goed bezet en geen der opgekomen leden zal zich zijne tegenwoordigheid hebben beklaagd. In heerlijke kernachtige taal stelde de geachte spreker de daden dezer beide keizers in 't licht, deze de man des Christendoms, gene de man der revolutie, deze op de wereld om het christendom te beschermen en te doen opbloeien, gene om het christen dom aan hemzelf onderdanig te maken en te verpletterenotn dan na een machtige, in ademlooze stilte aanhoorde lezing van ongeveer twee uren, tot de slotsom te komen „alleen van de christelijke staats- „kunde, niet van de revolutionnaire, is voor „eenieder afzonderlijk, voor een geheel volk, „voor de geheele wereld heil te verwachten.' Daverend applaus beloonde den spreker voor deze zoo pakkende, duidelijke, in kern achtige bewoordingen uitgesproken lezing, waarvan een ieder den veelbeteekenenden ge- dachtengang zoo helder kon volgen, en waarvan wij iu ons volgend nummer een resumé hopen te geven. Moge professor Bartels spoedig bereid gevonden worden, hier nogmaals op te treden Bond van Nederlaudsclic Lcderlabrikunten. Het navolgende adres is door den Bond van Nederlaudsche Lederfabrikanten ver zonden aan de Tweede Kamer der Stateu- Geueraal. Met groote belangstelling is door den „Bond van Nederlaudsche Lederfabrikan- teu', waarvan de Statuten goedgekeurd zijn bij Koninklijk Besluit van 18 October 1900 (Staatsblad No. 46), kennis genomen van het bij U ingediend ontwerp van wet tot wijziging van het tarief van invoerrechten. Het blijkt adressant uit de bij dit Ont werp behoorendo memorie van toelichting, dat een zijner principieele strekkingen is „versterking van rijksinkomsten/ en wel naar het beginsel, dat iu hoofdzaak alleen voor belasting in aanmerking komen vol ledige fabrikaten voor het hoogere, en halffabrikaten voor het lagere recht. Waar het nu zeker in de bedoeling ligt, om van de naar deze strekking en dit be ginsel in aanmerking komende producten bij voorkeur diegene te belasten, waarop eeu heffing aan het tegenwoordige tarief geen ander karakter geeft, en waarvan te vens de belasting hoofdzakelijk door de meer gegoede standen wordt betaald, meent adressant zijne verwondering te mogen uit spreken over liet niet voorstellen eener heffing van halffabrikaatsrechten op liet ar tikel „Bereide Huiden, Vellen en Leder. Eene heffing tocli van 3% op Leder als halffabrikaat zou, naar de bescheiden mee ning van requestrant, geheel voldoen aan de gestelde voorwaarden. Ter motiveering van die meening bren gen wij eerbiedig onder Uwe aandacht 1° wat betreft vermeerdering der inkom sten van de schatkist Naar eene globale raming, waarvan adres sant, bij het ontbreken van gedetailleerde statistische opgaven, zich wel bedienen moet, bedraagt de waarde van ingevoerd leder on geveer vijf inillioen gulden per jaarEene heffing van 3°/0 hiervan maakt reeds eene jaarlijksclic verliooging der inkomsten van f 150.900.zeker niet onbelangrijk. 2° Bedoeld wordt, dat liet karakter van het tarief onverlet blijve. Eene heffing, als hier bedoeld, voldoet ook aan deze voorwaarde geheel. Leder toch is minstens een halffabrikaat; zelfs voor meerdere doeleinden, (men denke aan klompleder, drijfriemen, leder voor zadel- en zeilmakerijen enz.) heeft liet de beteekenis van volledig fabrikaat. En reeds lang, het zij met eerbiedige vrij moedigheid gezegd, heeft het den looiers zeer bevreemd, dat de fabrikaten der Twent- sclie en Tilburgsche industie, die veel over eenkomst hebben met die der leerlooierijen, (van de wol van dieren maakt men laken, van de huid leder, en beide moeten nog tot kleeding en schoeisel verwerkt worden) belast zijn met het volle recht van 5 °/0, terwijl bereide huiden ook in dit Ontwerp zelfs niet voor liet recht van halfffabrikaat worden voorgedragen. Van dit verschil van opvatting en van behandeling meent adressant naar billijk heid de opheffing aan Uwe Vergadering te mogen vragen, zij liet dan ook niet verder, dan dat Leder voor een halffabrikaat in aanmerking genomen worde. Ten overvloede meent adressant te mogen opmerken, dat eene heffing van 3°/0 op deze artikelen voor de Schoenfabricatie geen onbillijkheid schept, terwijl mede behoort in aanmerking genomen te worden, dat het (fijne) schoeisel toch bezwaard wordt met een tarief van 6°/0 en een aanzienlijk deel van het daartoe benoodigde materiaal ook in het land zelf vervaardigd wordt. Daarbij zou deze maatregel zelfs het installeeren van looierijen voor bovenleder en andere fijne soorten in de hand werken, te eerder daar reeds dergelijke inrichtingen in deu laatsten tijd hier te lande tot stand kwamen en met succes schijnen te werken. Redenen, waarom adressant aan Uwe Vergadering eerbiedig verzoekt, aan het nieuwe tarief van invoerrechten toe te voegen de posten Huiden, Vellen,Leder en Lederwerk: a. Bereide pelterijen, schoenmakers- zadelmakers- koffermakerswerk, handschoe nen en ander lederwerk, waarde 6°/o- En daaraan toe te voegen b. Bereide huiden, vellen en leder van alle soort, leder voor schoeisel in den vorm gesneden, doch niet verder bewerkt, waarde 8%. Hierdoor zou dan komen te vervallen de in het bij het Ontwerp gevoegde Tarief, onder volgnummer 35. voorgestelde post „Lederwerk en pelterijen', die hetzelfde bepaalt als het onder a in deze conclusie vermelde een en ander geheel overeenkomstig het proef-Wetsontwerp, zooals dit aan verschil lende corporaties vertrouwelijk tot advies is overgelegd geworden. 't Welk doende Het Bestuur vau den Bond van Nederlaudsche Lederfabrikantea (was get.) J. BBRN'ARD TIMMERMANS Wzu., Voorzitter. M C. J. v. SON, Secretaris. Tilburg. 18 Maart 1901. Aanbestedingen. Gisterenavond ten 7 uur had in 't cafe van den heer J. Fransen alhier, de aanbe steding plaats van het bouwen van eene R. K. Kerk met pastorie en bijbehooren voor de nieuwe parochie van den H. An- tonius van Padua te Waalwijk, over 't spoor. Architect de heer W. F. J. H. Bouman te Tilburg. Ingekomen waren de volgende inschrij vingsbiljetten P. Clerx, Tilburg. Kerk en Pastorie volgens teekening I en II f 89,100 Kerk en Pastorie volgens teekening II en III f 45.600 W. F. Weijers, Tilburg. Kerk en Pastorie volgens teekening I en II f 38.300 Kerk en Pastorie volgens teekening II en III f 45.900 A. Verhoeven, Hilvarenbeek. Kerk en Pastorie volgens teekening I en II f 43.525 Kerk en Pastorie volgens teekening II en III 49.616 Het werk is niet gegund en de herbe steding zal plaats hebben Dinsdag 30 April des namiddags ten 3 uur bij den heer Alb. Kemperman alhier. In 't café van den heer J. Botermans alhier had dienzelfden middag ten 5 uur de aanbesteding plaats van 2 winkelhuizen voor den heer Adr. v. d. Heijden. Archi tect de heer H. Meulkens alhier. Ingeschreven werd als volgt G. v. Huiten, Waalwijk f 7324 M. H. Reijnen, Tilburg f 6950 C. Miehaël, Vrijhoeven-Cappel f 6560 Aan den laagsten inschrijver werd 't werk gegund. Nedcrl. Opera—Concert. Een bij uitstek muzikaal genot was Maan dagavond op Musis Sacrum alhier te smaken. Een vijftal artisten, onder wie een prachtige sopraan Mej. Fransman, een prachtige tenor de heer Bhlippeau, een sterke bas, de heer Schmier, een violoncellist de heer Beek en een pianist de heer Valenga, voerden hier eenige der schoonste nummers van hun uitgebreid repetoiro uit. Het zou ons te ver voeren hier de vele nummers afzonder lijk te bespreken, noch over ieder der ar tisten in bijzonderheden te treden. Alle soli, duo's, trio's en instrumenteele werken hadden een uitbundigen bijval, zoo wel als de naturalistische compositiën, welke de heer Schmier aan het einde van het concert nog ten beste gaf. Wij twijfelen niet, of dit vijftal zal overal iu den lande, waar het optreedt het grootste succes hebben. Vooral voor de sopraan Mej. Fransman, is naar wij met grond mogen vermoeden, een schoone toekomst wegge- legd. Een woord van dank mag hier zeker niet onthouden worden aan den heer Ant. Gerris, die deze artisten voor zijne reke ning liet komen en Waalwijks publiek voor een matigen prijs in de gelegenheid stelde Yan zooveel schoons te profiteeren. Het publiek wist dit ook op prijs te stellen, de zaal was druk bezet. „Bekwaam." Men kon dezer dagen voor de raam van een der woningen in onze gemeente leaen „Hier kunnen twee bekwame" kostgangers geplaatst worden I* Daar zullen wel lief hebbers voor komen 1 Op reis! Dezer dagen moest eene vrouwelijke in gezetene onzer gemeente te 's Bosch eene boodschap gaan verrichten en zou zich per spoor daarheen ëegeven. Plaats genomen hebbende, begon zij onder de reis tegen baar buurman te klagen, dat het zoo lang duurde, voor men Drunen en Vlijmen was gepasseerd, tot plotseling de trein stilhield en de conducteur waarschuwde „Geertruiden- berg uitstappen.' Tableau 1 Tot overmaat van smart moest nu boete betaald worden en was de reizigster haar portemonaie nog verloren, die gelukkig later bij 't opendoen barer parapluie daarin werd teruggevonden. RcgeeringSHiededeellQg. De Minister van Financiën (de heer Pier- son) verklaarde in de Kamerzitting van gisteren ten vervolge op vroegere mededee- lingen, dat de regeering in de aanneming van het amend, vau Gilse op art. 122 der Militiewet geen reden heeft gevonden de Legerwetten in te trekken. Na ernstige overweging heeft de Re geering de bekende wijzigingsvoorstellen in gereedheid gebracht, die alle strekken om de reeds aangenomen artikelen in overeen stemming te brengen met de overige. De Regeering hoopt, dat de Kamer bereid zal worden bevonden, nog dit zittingsjaar de ontwerpen zoo mogelijk tot afdoening te brengen. Uit de Hofwereld. Zondagmiddag waren er weer vele vreem delingen met de treinen en per fiets te Apeldoorn gekomen om zoo mogelijk H. M. de Koningin en den Prins-Gemaal te zien, Gelukkig werd huu moeite en belangstelling beloond, daar II. M. en Z. K. II. een wandelrit door Apeldoorn en omstreken maakten. Het Vorstelijk Echtpaar zal waar schijnlijk den 20en Mei naar het buitenland vertrekken, allereerst naar Schwerin en aldaar huu feestelijkeu intocht houden en vervolgens een paar weken in het buiten land vertoeven. Zaterdag bezocht II. M. de Koningin- Moeder de Nieuwe Kerk te Delft en legde een bloemkrans neder op het graf van Ko ning Willem III. H. M. de Koningin-Moeder zal 20 dezer naar Potsdam vertrekken om een bezoek te brengen aan de herlogin van Albany en zal van daar voor eenigen tijd naar König gaan tot het bezoeken van de erfgravin von Erbach. Daarna zal H. M. nog eenigen tijd in het buitenland verblijven om omstreeks J uni hier te lande terug te kceren en zich naar Soestdijk te begeven. President KrugePs verklaring. President Kroger deed eene verklaring omtrent de vredesonderhandelingen van Botha. De heer van Boeschoten, chef van dienst van pres. Kruger, deelt mede, dat de pre sident eergisteren, toen de heeren 1'. A. Nierstrasz van 's Gravenhage en A. Hoffmann van Stuttgart hem een prachtexemplaar van het dezer dagen door hen gezamenlijk uit gegeven Boerenbook „Siegen oder Sterben, Die Helden des Burcnkriegs', kwamen overhandigen, zich tegenover deze heeren heeft uitgesproken over de voortdurende I onjuiste en opzettelijk verkeerd gegeven voorstellingen van Engelsche zijde over alles, wat de Boerenzaak betreft, om deze in de oogen van alle beschaafde natiën te bena- deelen. Ofschoon do president het boek nog niet had gelezen, waardeerde hij huu pogingen om door den inhoud ervan juiste begrippen en denkbeelden over de geheele wereld te verspreiden omtrent den volksaard eu de godvruchtige begrippen der Boereu (waarmede de hun toegedichte in den oorlog begane gruweldaden geheel en al in strijd zijn), alsook omtrent de staatsinstellingen (wetgeving, school- en verkeerswezen, enz.) der Boerenrepublieken, den hoogen trap der aldaar heerschende beschaving, ontwikkeling enz. Engeland heeft het Boerenkarakter nooit begrepen, en begrijpt het heden ten dage nog nieten zoo wordt dan ook wederom van Eugelands zijde het afbreken der vre desonderhandelingen door Botha aan gansch verkeerde beweegredenen toegeschreven. Dat Botha, gelijk aan het Berliner Tage- blatt in zijn nummer van 6 dezer uit Londen wordt getelegrafeerd, bereid zou zijn geweest tot overgave, maar alleen daarvan is teruggehouden, doordat hij de verantwoor delijkheid, dat alsdan de Vrijstaat genoopt zou zijn geworden zijn voorbeeld te volgen, niet op zich heeft willen nemen, is onwaar, en eene aïgemeene miskenning van de va derlandsliefde en den vrijheidszin, die onji volk bezielen en die de heilige drijfveeren zijn, waardoor wij strijden en zullen blijven strijden. „Zonder onafhankelijkheid (dit zal het woord van Botha geweest zijn) geen vrede 4 De president verwees overigens naar zijn oordeel omtrent den tegenwoordigen toestand, zooals dit is neergelegd in het intervieuw, voorkomende in bet nummer van de Matiu van 5 dezer. Dit intervieuw werd cveneem reeds, doch ten onrechte, als zijnde in vele opzichten een verdichtsel, door de Times verdacht gemaakt. Verkondigt aan de wereld, zeide de pre sident, dat wij Boeren slechts met eerlijke middelen strijden voor een rechtvaardige zaak. Onze kracht berust op het vertrouwen in den Almachtige, die ons nog nooit verlaten heeft. Hr. Ms. Noord Brabant. Naar wij nader vernemen is Hr. Ms. pantserdekschip Noord-Brabant, onder bevel van den kapitein ter zee J. van den Bosch, aangewezen voor de reis naar Melbourne tijdens het bezoek aldaar van den hertog en de hertogin van Corn wallis. Leerplicht Het Vaktijdschrift voor onderwijzers dr.elt het volgend briefje over schoolverzuim mede: Meester, wij houwen Dina in huis om de gladde geit (gladdigheid). Krankzinnig, Een krankzinnige vrouw te Mainz ont kleedde zich Zondag in den kolder van haaf huis, begoot zich met petroleum en ging toen met een brandende lucifer langs haar lijf. Zij verbrandde levend zonder ook maar een kik te geven. Dussan, 10 April. Ofschoon 't echte len teweer lang op zich laat wachteu, toch zijn de boden van dat jaargetij, de ooievaars, reeds teruggekeerd. Een aardig geval over dien terugkeer vertelde me dezer dagen een boer. Een ooievaar, die zijn nest op zijn erf had was deze winter overgebleven, wegens een gebrek aan zijn poot. Zijn maat was tegen den winter met vele anderen naar het zuiden verhuisd. Toen hu dezer dagen de ooievaars terugkeerden, gebeurde het meermalen, d»1

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2