Nummer 35. Donderdag 2 Mei 1901. 24e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. fl B B THEE fflONOPOL li Monopol-Thee-Onderneming p den Drempel van het Paradijs, De Zuid-Afiikaansche oorlog, ANTOON TIELEN, Theod. WESSELS, Uitgever: is een delicatesse. WAALWIJK. Bekendmaking. FEUILLETON. WAALWIJK. ROTTERDAM, Verkrijgbaar bij den Heer De Echo van he BSföHI Waalwijlïsclit' ra Liasslraalsckr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.75. Franco per^ost door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel ■BB INRICHTINGEN ivelkc Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgera. en Weth. der gemeente Waalwijk, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van J. Fransen aldaar, om vergunning tot bet oprichten eener schietinrichting met boog en pijl op een perceel tuin gelegen te Waalwijk, ndastra&l bekend in Sectie B, No 1539. Ou Zaterdag, den 4 Mei 1901, des voormiddags Ie elf uren. zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwa -en tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen ichrif turen. Waalwijk, den 19 April 1901. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, Da Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. welke Gevaar, Schade of Hinder kunne veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Wed. J. Verbuist wonende alhier, om vergunning tot het plaatsen en in werking brengen van een gasmotor van 21/, paardenkracht in haar smedcrijgebouw, staande ta Waalwijk, kadastraal bekend in Sectie C, No. 1687. Op Zaterdag, den 4 Mei 1901, des voormiddag» Ie elf uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid INRICHTINGEN 23) «Verlangt u dan in 't geheel niet naar de be looning kon de oude dame zich niet weer houden te vragen. ,Het zou eene belooning uit duizenden zijn io die ben ik niet waardig. Maar, ik ben er »»n overtuigd, hij zou zijne liefde niet aan voor waarden afhankelijk doen aiju, hij zou die wegschenken, maar ook slechts ééns 1 Het ang stige wikken en wegen is geheel in stiijd met >ijn karakter, hij baweegt zich niet binnen onze loge grenzen, hij bouwt bruggen van goud en lij zou niet vragen «Manon, wie en wat ben jif' Neen, o neon; hij zou, zelfs als ik zijner onwaardig was, zijne liefde niet nit de borst bonen rukken.' Manon, die zich door bet vuur barer rede had iiten medesleepen, wendde het hoofd eenig«zins fer zijde en zag nu eerst Raiinond, die tegen deo deurpost stond te leunen. De woorden bestierven haar op de lippen en 'ij verbleekte. In zijne oogen blonk een donkere gloed, een geweldig vuur icheen daarin te ontbranden, een *»rm gevoel lag in zijne stem toen hij sprak, 'i'of zijn hart sidderde doer de geweldige aan doening, die hem had bevangen «Ga op dien "oei daar zitten, barones Kargeru moet niet tooveel aan één stuk door spreken; want u bent 'irbazeud bleek geworden.» Hij bracht zijn °Urjas «n hoed naar een hoek van de kamer en P°g, mat de armen over elkaar geslagen, in boon's nabijheid zitten. «Ik weet niet, over 'ien er daar juiit gesproken is, missehien kwam niet eens to pas, dat ik hier onaangemeld ttoucntrad. Vergeef mij, maar ik zou gaarne den «urn van den man kennen, aan wien u zulk een 'i toezwaait I 'Je bent verschrikkelijk onbescheiden, liai- ■Jönd I* riep de weduwe, min of meer verlegeD. 'Vij spraken in het algemeen van het bewust- bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk, den 19 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester van Wanlwijk maakt bekend dat in het vervolg nieuw op de O. L. school toe te laten kinderen voorzien moeten zijn van een bewijs, gratia ter Secretaries verkrijgbaar. Ouders en verzorgers worden dringend verzocht wannoer hunne kinderen voor het eerst op de O. L. school moeten worden toegelaten zich tijdig van zulk een bewijs te voorzieu. Waalwijk, 24 April 1901. De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. Tal van protestmeetings zijn Vrijdag en Zaterdag der vorige week in alle deelen van het Vereenigd Koninkrijk gehouden tegen h :t door de regeering ingediende belasting- ontwerp op den uitvoer van kolen. Te South-Shields werd zulk een vergadering bij gewoond door ongeveer 10.000 mijuweikeis en in die te Newcastle gehouden werd voor gelezen een brief van den graaf van Dur ham, ivaariu de nieuwe belastingeu kortweg als afzetterij wordt gequalificeerd. Meer en meer begint de ontevredenheid in alle lagen der bevolking van Groot—Brittannie toe te oemea tegen de verhooging van lasten, welke de inwerkingstelling van de nieuwe begroo- tiug noodzakelijk tengevolge moet hebben. De Review of the Week constateert, dat de leiders der conservatieven reeds genoeg stemmen hebben verloren, om hun meer derheid bij de volgende verkiezingen aan merkelijk te doen dalen. En, zooals in der gelijke gevallen dikwijls gebeurt, de algemeeue ontevredenheid schept nu wapenen uit dingen die het publiek in de razernij van de eerste maanden vau deu oorlog, niet heeft doen gelden tegen de regeering. In het Lagerhuis zakt, tengevolge van de stemming onder het Engelsche volk, de re- geeriogsmeerderheid voortdurend. Bij de stemming, Zaterdag in het Huis over de be zoldiging van den attorney generaal en den sollicitor general, bedroeg de regeeriugs— zijn van een onberispelijk verleden, dat, naar mijne meening, de beste waarborg voor een ge lukkigen echt is. Barones Karger is toen direct in vuur geraakt en heeft mij op zulk een dwee- pende wijze van de liefde gesproktn, al9 men aat slechts van achtienjarigen hoort. Een man met gezond verstand, met droevige levenserva ringen zal nooit op eene dergelijke dweeperij ingaan. De liefde ja, al mag sij ons ook al zoozoo over de eerste jaren heen helpen, laat ons toch meestal spoedig in den steek «Sta mij toe, mama, dat ik u in de rede val. De liefde, die in den steek laat, is eigenlijk nooit liefde geweest I De ware liefde komt, zooals barones Karger zegt, slechts éénmaal, en de£e zal bijna nooit naar de afkomst of het ver mogen vragen, zij duuit het geheele leven lang I' „En wanneer zieh in het leven der geliufde een donker punt bevindt, dat men niet vermag te ontsluieren «Dan vraagt de man zich af, of daaronder schande verborgen ligt!' «Nemen wij dat eens aan, mijn zoon.» «Oueer, schande, die men zichzelven, door eigen schuld, heeft berokkend, kan door niets worden uitgewist, zelfs niet door de bitterste wroeging.' «En wanneer het leugen was, een enkele leu gen, die bedrog na zich sleepte had Manon zeer zacht gevraagd, haar lippen beefden. «Leugen, bedrog 1 Barones, waarom herinnert u mij daaraan Zulk een leugen kan afschuwe lijker en verderfelijker worden dan een moord Ik geloof, dat ik een misdrijf, ja zelfs een mis daad, begaan uit lichtzinnigheid of in hartstocht, eerder zou kunnen vergeven dan leugen en be drog.» Manon boog haar hoofd diep, bij het hooren van het vonnis, dat hij onbewust over haar uit sprak. Hanna brak het onderhoud uf, zij kwam, om hare meesteres naar de keuken te roepen. «Wilt u mij eene vraag, die ik niet het recht heb u te stellen, op uwe eer en geweten af be antwoorden?» begon Brunneck, terwijl hij zich het oogenblik, waarin hij zich met Manon alleen bevond, snel ten nutte maakte. Manon knikte. «Herinnert u zich nog den laatsten avond, dat meerderheid slechts 33 stemmen, de zwakste iu deze wetgevende periode en dan waren er nog 12 Iersch; nationalisten niet aanwe zig Tegenover deze sterke oppositie in co buiten de Volksvertegenwoordiging zal naar hel heet de regeering niet koppi aan haar plannen blijven hangen, uit vrees voor een volkomen échec. Men dicht haar dan ook nu reeds het voornemen toe, dat zij het beginsel van een koler.belasting ad valorem zal aannemen ten einde aldus de oppositie voor een groot deel le ontwapenen Van het oorlogsterrein in Zuid Afrika komt inmiddels weer eens een sensatiebericht Dezer dagen bevatten Londensche bladen de mededecling. dat generaal Baden-Powell de dappere verdediging van Mafeking, thans bevelhebber van het Zuid-Afiikaansch poli tiekorps, dit ambt neerleggen en naar En geland terugkeeren zal. Men wijst er nu op dat eenigeu tijd geleden uit Boerenbron gemeld werd, dat evenals sir Redvers Bul- ler en generaal French, ook Baden Powell door de Boeren gevangengenomen en weder vrijgelaten was op voorwaarde da', hij niet meer tegen de republikeinen zou strijden Wat van dit bericht waar is, zal misschien spoedig, misschien ook wel nooit vernomen worden, maar het zou waar kunnen zijn want het is eeu feit, dat de republikeinen herhaaldelijk gevangenen op bovengenoemde voorwaarde de vrijheid hebhen teruggegeven De maatregelen welke door de Engelsche autoriteiten worden genomen, wijzen nog niet op een spoedige rust in de Republieken Te Bloemfontein is bijvoorbeeld van over heidswege allen eigeuaars van huizen aan gezegd, dat zij voortaan op de deur hunuer huizen een bord moeten ophangen, waarop de namen van alle bewoners voorkomen. Dan zijn Zaterdag 25 officieren en 1193 manschappen te Southampton scheep gegaan uaar Zuid-Afrika eu spoedig zullen belang rijke versterkingen van Aldershot uit naar Kaapstad vertrekkenduidelijke bewijzen hoe weinig nabij de machthebbers te Londen zelf het einde van den oorlog achteu. Het gevecht bij Calvania, iu het westen van Kaapkolonie, waar een detachement Britsche infanterie door opstandelingen is verslagen, blijkt geleverd te zijn door man nen van het commando onder Hertzog. De ze is nu in het westen der Kolonie terug gekeerd om er manschappen aan te werven en voorraden te vergaderen voor de Boeren strijdmacht. Uit de jongste verliezenlijst, welke door het departement vau oorlog te Londen is gepubliceerd, blijkt voorts, dat Thorney— croft's bereden infanterie verleden week Woensdag bij Wimburg in den Vrijstaat, in een gevecht gewikkeld is geweest met de Boeren. De Engelschen hadden twee doo— den, 3 gewonden en 4 gevangenen. u hier waart, nu acht dagen geleden Ik bracht u naar het pension terug en u begaafi u toen dadelijk naar uwe kamer, ik sag het licht door uwe vensters schijnen hebt u uwe kamer daarna nog weer verlaten Wees zoo goed daar over goed na te denken.» «Neen. Ik heb mij dadelijk te bed gege ven.' «Weet u dat positief?' «Zeer zeker,' Verwonderd keek zij in zijn vor- schend oog, dat met eene zonderlinge uitdruk king op haar bleef rusten. «Nog ééne vraag. Dragen de dames bij me vrouw Wullbradt een dergelijkeu gouden band in het haar ais u «Neen.» «Niemand «Niemand, behalve ik.< «Leent u dien band wel eens uit?» «Weineen I Wie zou daarom vragen «Draagt u hem altijd?' «Altijd, eerst 's avonds leg ik hem op mijn toilettaleltje.» «Kunnen ook anderen daarbij komen?» «Weineen, het staat in mijn woonkamer en ik sluit geregeld de deur af.' «Vergeet u dat nooit?' «Nooit om een bepaalde reden niet.' «Wat i9 die reden üp Manou's verwonderde blik antwoorden hij rustig: «vergeef uiij mijne nieuwsgierigheid, maar verberg mij de waarheid niet «Eens had ik eeu merkwaardig visioen of, hoe zal ik het zeggen, een verschijning «Wees zoo goed mij die te beschrijven.» Manon schudde, vol ontzetting, het hoofd en verborg haar gelaat in de handen. «Dat kan ik niet.» Brunneck nam voorzichtig hare kleine hand jes en hield die vast in zijn rechter. «Ik kan onmogelijk zeggen, waardoor ik toen geschrokken ben.» «Zal ik uw geheugen te hulp komen?» «Hoe, zoudt u het weten «Misschien. Was het niet een witte gedaante ii een sleepend gewaad, met een masker voor, bleek als was en met verwrongen trek ken P' h Ja, maar hoe weet u dat?" Hij zweeg en dacht een oogenblik na. Wilt u Eindelijk hooren wij dan weer iets uit den Vrijstaat en wel door den correspondet t van de Times te Vredefortweg, een station i het district Kroonstad, ongeveer 10 K.M teu zuiden van de Vaal. In het oog hou dende, dat ook dit bericht door de hande van den censor is gegaan kunnen wij gerust aannemen dat in het noordwesten van deze republiek de Boeren in het voordeel zijn Weliswaar heelt de divisie Elliott dit ge deelte schoongeveegd, en vele Boerengezin nen met talrijke kudden vee medegevoerd maar uit een militair oogpunt heeft hij wei nig uitgericht, terwijl een afdeeling cavalerie benevens een piket woudloopcrs, door de Boeren gevangen zijn genomen. Daarna is Elliot naar den spoorweg teruggekeerd waarschijnlijk omdat hij in het verdwijnen van de Wet, die enkele dagen te voren Parijs had verlaten en in oostelijke richtin was vertrokken, een bedreiging voor de vei ligheid van dien spoorweg zag. Van En gelsche zijde wordt dus bericht, dat Elliott Delisle, Bethune en Broadwood samen niet in gevecht gewikkeld zijn geweest, eenige gevangenen hebben verloren ec vele holste den ontvolkt en vee buitgemaakt hebben Een vrij roemlooze tocht dus zonder ecnig militair effect en alleen strekkende om d bij de Boeren heerschende verbittering zoo mogelijk nog te verhoogen. In het noorden van Transvaal komt het maar niet tot een gevecht l'instar van de zeven colonnes van French hebben wij hier de zes colonnes van Blood, die bezig zijn het land schoon te vegen. Wij weien nu eenmaal wat hiermede wordt bedoeld en hechten dus zeer weinig waarde aan de ge vangenen eu het buitgemaakte vee wij zu!— leu eens afwachten wat het blijvend gevolg van al dit heen en weer getrek zal zijn en vreezeu er niets van, dan algemeene afmat ting van de troepen. Wanneer Blood uit het noorden en Beatson nit het zuiden Blink water zullen hebben bereikt, dan kunnen zij elkander de hand drukken en aan Zij zul- leu hier toch niet willen overwinteren Zoo als terloops wordt vermeld, bieden de klo ven in den omtrek van Roosseuekal den Boe ren prachtige schuilplaatsen aan. Is dit misschien om reeds bij voorbaat een veront schuldigtng bij de hand le hebben, als den Engelschen een of ander ongeval mocht overkomen Kitchener zelf bericht, dezeu keer uit Paardeplaats niet veel bijzonders. Dat ge neraal Clements eenige hoeven ontvolkt, vee en wagens medegenomen heeft, is uit een militair oogpunt van weinig of geen belang meer interessant zou het zijn om iets over de strijdende Boeren te hooren. Waar zijn de strijders van Botha, die nu, zooals wij onlangs vernamen, hun laatste kanon verlo ren hebben Hoe is het gesteld met de veiligheid vau het vervoer langs den Natal- mij den gouden band, oor een oogenblik slechts, geven? Manon maakte den band los en stelde hem dien ter hand. Hij nam zijn zakmes en sneed een kenmerk aan den binrienkunt, waarna hij hem haar terugaf. TIENDE HOOFDSTUK. De rit ging, in een gemakkelijken landauer, langs bosschen, die zich mijlen ver uitstrekten. Het was een verrukkelijke herfsmorgen. De vo gels zongen en stegen jubelend naar den blauwen, onbewolkter» hemel en de groenende, lachende beemden werkten opwekkend en opvroolijkend op de vier menschen, die zich binnen in het rij tuig bevonden. «Het reizen is toch een verrukkelijk iets; als ik mijn leven naar mijn eigen goeddunken zou mogen inrichten, dan geloof ik, dat ik deu geheelen zomer op reis zou zijn,» riep Lucy, vol verrukking uit. «Ten slotte zoudt u toch naar ru9t en naar een eigen haard verlangen' meende de rechters weduwe, lachend. «Ik geloof het niet I Wanneer ik barones Kar ger was, dan zou ik niet den geheelen "herfst in on9 stadje doorbrengen.» Manon keek, diep peinzend, naar de groene weiden, die zij voorbijreden. Vindt u het niet heerlijk, schoone streken te zien, baronesse vroeg Lucy. «Is het noodig daarvoor vreemde landen te be zoeken Zeer, zeer kan ik in verrukking kouien bij het aanschouwen vau schoone landouwen, maar, geheel daarin opgaan kan ik niet; ik ge voel teven9 de neiging de praktische zijde in oogenschouw te nemen. Misschien zou ik mij in de dorste streken, in een gezellig tehuis, even gelukkig gevoelen als in streken, die om hare schoonheid beroemd zijn l« «Dat zou voor mij een onmogelijkheid zijn. Ik zou slechts van liefelijke streken kunnen hou den en die bewonen,' protesteerde Lucy von Stamra. «Maar, wanneer uw heerlijk Stammweiler nu eens niet in een bekoorlijke streek lag, wat dan «Dat is heel iets anders, dat is mijn geboor teplaats. spoorweg en hoe is het in Natal gesteld? Het moet tuch wel verwondering baren, dat op al die vragen geen antwoord kan worden gegeven. Zoo oppervlakkig geoordeeld, zou de men zeggen, dat het voor het Engelsch publiek eeu heele geruststelling zoude zijn, als uit het onneembate Pretoria konde wor den geseind, dat alles in dien oosthoek rus tig was. Nu dit niet geschiedt, maakt het een vreemden indruk, wanneer, wij lezen, dat French tot herstel van gezondheid eene zee reis gaat maken. Wij begrijpen dat deze Engelsche Ziethen rust noodig heeft na al hetgeen door hem is verricht, maar waar onlangs werd geseind, dat Ermelo weer door de Boeren is bezet, dunkt het ons r.u toch niet het geschikte oogenblik om zonder be paalde noodzakelijkheid het commando ne der te leggeu. Uit Plumer's kamp aan de Olifantsrivier dd. 25 dezerLuitenant Reid met de Im periale Woudloopers heeft Zaterdag op han dige en koene wijze een boerenlager aan de Commissiediift genomeu. Reid vergezeld van 20 man, ouder geleide van denverken ner Brink, kreeg het lager Dinsdagavond iu zicht en omsingelde het des nachts, terwijl Brink in het lager doordrong. Bij het aan breken van den dag kropen de Woudloopers tot dicht bij het kamp en openden toen een snelvuur om den vijand te misleiden omtrent hun aantal. De list slaagde en ofschoon de Boeren een maxim, die in hun bezit was, gebruikten, heschen zij ten slotte de witte vlag. Een commando van 41 man onder commandant Schrüder gaf zich over met alle wapenen en volledige uitrusting. Kapitein Markham met de Nieuw—Zeelanders kwam later en hielp Schröder te beletten met de andere commando's in de nabijheid verbin ding te krijgen. De Boeren gaan voort in alle richtingen te vluchten. Er worden nog steeds aanzien lijke voorraden buitgemaakt door de En gelsche troepen 1 De bladen bevatten een bericht uit Kaap stad van Zondag, dat 400 Boeren 25 kolo niale manschappen, op ongeveer 25 K M. afstand van Kroonstad verrasten. De man schappen boden gedureude acht uren weer stand, waarbij 14 Boereu sneuvelden en an deren gewond werden. Daar hun ammunitie uitgeput wat moesten zij zich toen overgeven. De Boeren ontwapenden hen en stelden ze weer in vrijheid. «En de liefde tot den geboortegrond, maakt de plaats schooner, niet waar?» De weduwe keek met zichtbaar welgevallen, in het frische, rozige gezicht do aardige Lncy. Van geboorteplaats gesproken apropos, baro nes Karger, waar ligt toch uwe geboorteplaats? U moet namelijk weien, dat zieh hierover on langs, toen u bij mevrouw Brunneck waart, in de leeskamer bij ons, een onverkwikkelijke strijd ontspon." Lucy zei dit alles, zonder erg en met het uiterlijk van een rechtmatige verdedigster, die inlichtingen wil inwinnen. „Wie wierp de viaag het eerst op De rechts geleerde verloochende nooit den jurist; misschien wilde hij door deze zijvraag, Mannon gelegen heid geven, om tot zichzelve le komen, want zij was opvallend van kleur verschoten. «Ik geloof, dat het freule von lluber was zeker weet ik hel niet meer, de vraag werd spoedig algemeen, en juffrouw Amy nam zich zelfs voor, u daarover te interpelleeren. Madame gal' haar een ernstige berisping en ook den an deren werd, om bare stekelige opmerkingen, ge ducht de les gelezen." .Ik begrijp de dame9 niet; barones Karger beeft toch dikwijls gonoeg verklaard, dat zij uit Oostenrijk komt,' meer.do de weduwe, pijnlijk aangedaan. «Maar Oostenrijk is zoo groot van welke plaats in Oostenrijk?' Lucy vermoedde niet, hoe zeer zij Manon, door deze vraag, in verlegenheid bracht. De koetsier zette juist zijn paarden aan, die met een duchtigen ruk, in een snelleren'loop vervielen en daardoor vernam men in de eerste minuten niets anders dan het rollen der raderen en het stampen der puardenhoeven. Brunnecks oog scheen iedere beweging in Ma- noo's gelaat ie besludeeren. «Freule van Stamm' Manon legde hare kleine, elegant gehandschoende Jiuinl op den arm der toegesprokene «mocht deze vraag nog eens weer in de salon van pension Wullbrudt, ol'wuar ook, worden opgeworpen, wees dan zoo goed hem of haar, die deze vraag stelt, naar mij ie verwijzen, want ik alleen zal toch in siaut zijn, om het juiste antwoord te geven. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1