BLNNENLAND. Handelsberichten. werpen de twee dun bevolkte staten, waarvan helft der weerbare bevolking wel krijgs gevangen zit, maar die niettemin hun com mando's nog tot in het hart der Engelsche kolonies kunnen doen doordriugen. En met succes. Want nauwelijks heeft het War Office het pijnlijk document weer ge loosd, of dc telegrammen brengen ons uit Afrika opnieuw eenige berichten, die er op wijzen, hoe de toestand, zooals de Juni- statistiek ons dien zal afbeelden, weinig rooskleuriger voor de Chamberlainisten zal zijn We hebben in den loop van deze maand al weer wat Engelsche tegenspoeden te vermelden gekregen en Mei is aardig op weg haar voorgangster op waardige wijze te evenaren. De Kaapsche regeering, die bij al haar Imperialistische knoeibeslommeringen nog lijd vindt elke week voor haar loyale en deloyale onderdanen, een met ae lands omstandigheden slrookend officieel overzicht met vaderlijke zorg in een te zeilen, brengt ons nu de mededeeling, dat niet minder dan vijf patrouilles dezer dagen door de Boeren verrast zijn. Een Britsche strijdmacht die Boeren in handen valt, heet in de officieele oorlogsterminologie bij voorkeur een „pa trouille." In de eerste plaats zijn twee van zulke, laten we nu ook gemakshalve maar zeggen patrouilles" in Namakwaland door de Boeren aaugevallen. De eene heeft zich verstrooid en is aldus, uaar t heel, ont komen de andere is gevangen genomen en vervolgens vrijgelaten. Hoe sterk deze „pa trouilles waren, wordt vergeten te zeggen; een factor evenwel die de belangrijkheid van het verhaal zeer ten goede zoude komen. We kunnen ethter gerust aannemen, dat zoowel de ontsnapte als de gevangene pa trouille hun heele hebben en houden in handen der rebellen hebben gelaten. Het spreekt van zelf, dat er een pleister op de woud moet worden gelegd. De^ rebellen merkwaardigerwijze erkent de Kaapsche te- geering dus eindelijk dat de Namakwaland commando's enkel uit <rebellen« bes'aan bieden niet veel tegenstand aan decolonues, die van uit Brandvlei (ten noorden van Calviuia) en Kenhardt opereereo. De grond stellingen der Boeren krijgstactiek schijnen heden nog een diep geheim voor de Kaapsche regecring te zijn. Verder heet Scheepers commando uitgeput, maar rekening houdende met de mogelijkheid, dat hij dc hem ver volgende Engelsche troepen een dezer dagen een nederlaag toebrengt, wordt hij versterkt, naar de voorstelling Jer ministers aan ta felbaai althans, door Lotter, xMyburgh en Lategan, terwijl tevens Kreutzinger waai schijDÜjk weer van een uitstapje naar den Vrijstaat terug is gekeerd, waar hij proviand en paarden heeft afgeleverd. Met innemenden eenvoud voegt de samensteller van het offi cieel rapport er aan toe, dat de versterkingen, welke blijkbaar in grooten getale uit den Vrijstaat naar de Kaapkolonie trekken, ten deele overkomen om op kosten der Kapenaars zich van het noodige te voorzien, deels om Fouché te versterken, die ook al in 't nauw is gebracht. Mslau schijnt behoorlijk versteikt te zijn hij toch heeft de derde der ver ongelukte patrouilles gevangen genomen ten zuiden van Maraisburg, tusschen Sneeuw-en Stormbergen. En Lategan, een Colesberger al weer een rebel en een kwade ook, heeft de vierde aangehouden een troepje waarvan de sterkte genoemd wordt. Het waren 14 man van Nesbiti's Hose, die voortdurend als gevangenen op de verliezenlijst prijken. En ten slotte is een vijfde patrouille ten zuiden van Venterstad in hinderlaag gevallen deze was, zooals 't heet, slechts 7 raaD sterk. Het officieele rapport der Kaapsche regeering staaft derhalve, dat de republikeinen en rebellen over drie vierde van de noorde lijke Kaapkolonie vrijwel de baas zijn. Een telegram uit Middelburg bevestigt de mede- deelingen aangaande talrijke versterkingen voor de Kaapsche commando's en zegt, dat Fouché's troepen reeds zijn aaugegroeid tot 1000 of 1500 man, wat de Kaapsche regeering omschrijft als »pijnlijk in 't uauw gebracht.". Neen, er staan vermoedelijk belangrijke ontwikkelingen op het Kaapsche oorlogsterrein voor de deur. Mocht het waar zijn wal een Reutercorrespondent in een in dit nummer opgenomen telegram over de Wet s verbazingwekkenden tocht van den uoord- oostelijken Vrijstaat, door Transvaal (oost, noord, west) Daar den zuidwestelijkeu Vrij staat ons mededeelt, dan is het zeer waarschijnlijk, dat tieze, na besprekingen met Botha te Ermelo, Beijers in 't noorden (bij Nijlstrooro), de la Rey in 't westen van Transvaal en ten slotte Hertzog en Brand in het midden of zuiden van den Vrijstaat, de opperleiaiug van een groote beweging tegen de Kaapkolonie op zich zal nemen. De zoogenaamde verpletterende nederlaag de Wet in Maart toegebracht ten zuiden der Orarjeiivier heeft de Engelschen geen kans gegeven de kolonie van de overige invallers te zuiveren. Uit alle berichten blijkt dat zich nog steeds rebellen aansluiteu, het natuurlijk gevolg van Engeland'» machteloos heid. Wanneer de Wet nu niet te lang talmt en den vijand gelegenheid geeft weer een groote troepenmacht in de Kaapkolonie samen te trekken, dan is de kans zeergroot dat het hoofdtoonccl van den strijd weer naar Engelsch gebied wordt verplaatst gelijk voor auderhalf jaar. Dit zoude ecu merk waardige ommekeer zijn, die tevens de in de republiek achterblijvende burgers tot een flink optreden, althans tol rust en reorgauisatie in staat zou stellen. III. Aanbieding kohier van den hoofile- lijken omslag over 1901 en benoeming van eene commissie van onderzoek. IV. Wijziging van het huishoudelijk reglement der commissie tot wering van schoolverzuim. V. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vaststellen der jaarwedde van een te benoemen onderwijzer. VI. Instructie van den gemeente-bouw kundige (ter visie). VII. Voorstel van burgemeester en V^ et- houders tot verhoogiug der jaarwedde van den gemeente-bouwkundige. WAALWIJK, 22 Mei 1901. Ruudsvergadering. Heden "Woensdagavond ten ö3/* uur open bare vergadering van den raad onzer ge meente. Aan de order I. Ingekomen stukken. II. Behandeling van het adres van den WelEerw. heer Kuijpers. om subsidie voor eene te bouwen kerk enz. Met genoegen kunnen we mededeelen dat onze geachte burgemeester wederom in zoo verre hersteld is, dat hij deze vergadering zal presideeren. A. s. Verkiezingen. (District Waalwijk). In de jl. Zondag gehouden algemeene vergadering der R. K. Kiesvereeniging voor het hoofdkiesdistrict Waalwijk werd de heer W. P. A. Mutsaers (aftredend lid) met al- stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer geproclameerd, onder dank betuiging voor den door hein betoonden ijver in het behartigen der belangen van land en district. R. K. Werklieden Verceniging. Naar wij vernemen is de WelEerw. heer Adr. Wevers, kapelaan alhier, door Mgr. W. r. d. Ven, bisschop van 's-Bosch be noemd tot geestelijk adviseui der alhier op te richten R. K Werkliedenvereniging, waarvan de statuten reeds zijn goedgekeurd. Zeer zeker zullen velen met ons zich verheugen over deze benoeming, daar de vereeniging zeer zeker door bekwame handen zal worden geleid. Schandelijk De buurtkermissen om Waalwijk, vooral Drunen, zijn van oudsher berucht en hebben wel voor een groot gedeelte onzer schoen makers eene bijzondere aantrekkelijkheid; die dagen van vermaak kenmerken zich gewoonlijk door heiige vechtpartijen, ru moerigheid en wat hiermede zooal in ver band staat. Zoo ook Zondag bij gelegeuheid der Dru- nensche kermis heeft men een gedeelte der geregelde Waalwijksche bezoekers weer eens in hun woeste practijken bezig gezien en wel op eene manier als in de laalste jaren niet is voorgekomen. In hunne brooddronkenheid hebben ze aan het eind van Drunen een paar hoornen met seringen geplunderd en daarna een paar heiningen vernield en gewapend met die stukken, trok de dappere troep de herberg binnen van D. v. d. W. en is daar op ergerlijke manier te werk gegaan en heelt den eigenaar en een paar bezoekers en later op straat nog eenige wandelaars danig toe getakeld en alles in 't werk gesteld om de rustige Druuensche burgerij zooveel mogelijk te ergeren. Toen ging liet verder naar Baardwijk, terwijl de troep naar schatting aangroeide tot 50 100 man. Daar hebben ze op eene verschrikkelijke manier huisgehouden. Bij de tent aan het Hoogeind begon het uitgooien en uitslaan der ruiten, het vernielen wat men tegenkwam en toen voorts werden onder het zingen van vroolijke deuntjes „Leve de Boertjes van Transvaal* op een negental plaatsen de ruiten ingeworpen, de bewoners schrik aanjagende en veel schade aanrichtende. In Waalwijk ging het gezelschap direct uiteen. Zij zullen waarlijk tevreden zijn geweest over den verrichten arbeid en het waarlijk genotvolle, menschwaardige amusement van dien middag! Van harte hopen we dat het onze politic gelukke bet grootste deel der belhamels, waarvan men er reeds eenigen op 't spoor is, te achterhalen en dat de rechter de hoogstmogclijke straf zal toepassen opdat Waalwijk en omstreken voor een tijdlang van die lage voormannen zal be vrijd zijn. Het zou misschien tevens een goed voorbeeld zijn voor de jongeren die ook al graag mee beginnen te doen. Vermist. Gisteravond ten ongeveer kwart voor negen heeft zekere Johannes Hendrikus Simons, het ouderlijk huis in de stationsstraat alhier verlaten en is tot dusverre niet wederge keerd. De ouders kunnen totaal geen verklaring hiervan vinden het was een oppassende en zeer bedaarde jongen. De politie en familie doen ijverige nasporingen. Hij is oud 17Va jaar en van middel bare grootte en loopt mank. Ongeluk. dagen viel een onzer ingezetenen zolder en bezeerde zich ernstig. Sekweriner feestdagen. de parade te Schwerin schrijft de particuliere correspondent van het V; dl. Dat *was weer een kolfje naar de hand der Schweriners. In gansche drommen trokkeu zij uit om het altijd belangwekkende schouwspel te zien en daar het spel niet compleet zou zijn geweest zonder de kinderen, kregen zij, ofschoon de scholen reeds begon nen waren, de mededeeling dat zij weer mochten heengaan. Onder luid gejubel stormden zij naar de exercitieplaats. Tegen 9 uur kwamen de Vorstelijke per sonen, in open rijtuigen, van Rabensteinfeld aan. Koningin Wilhelmiua, Prins Hendrik Dezer van een Over en Groothertogin Marie in het eerste rijtuig, waarachter die van het talrijke gevolg kwa- men Op weg naar de exercitieplaafs werd het rijtuig verlaten en steeg het Koninklijk paar te paard, terwijl Groothertogin Marie in het door een vierspan getrokken rijtuig bleef. Dat Koningin Wilhelmiua voortref felijk te paard zit, wisten de Schweriners reeds bij reputatie, maar nu kouden zij het ook zien. En aller oogen waren dan ook gericht op de jonge, in donkergroene ama- zone gehulde gestalte, die met zekere hand het schoone ros bestuurde Prins Hendrik droeg de generaals uniform met zilveren sjerp en stond als kranig ruiter op dezelfde hoogte als zijn bevallige gemalin. Intusschen naderde op den weg van Schwerin een schitterende cavalcade, onze jonge Groothertog met zijn talrijk gevolg van ruiters. De ontmoeting der Vorstelijke familieleden was allerhartelijkst. Onmiddellijk daarna begon de exercitie van het le bataljon van het 89e reg. gren., in bataljons-formatie. De oefeningen werden correct en elegant volbracht. Daarna ver zamelden zich de troepen op de groote para deplaats voor den monumentenberg en daarheen reden ook de Vorstelijke personen, vroolijk begroet door de tonen van het Nederlandsche Volkslied, door de trompetters der artillerie aangeheven. Daarna begon de parade. Koningin Wil- helmina reed een eind naar voren, links van haar de Prins-Gemaal, rechts het rijtuig van Groothertogin Marie. De beide bataljons van het 89e hadden intusschen de parade- forinatie aan. Toen plaatste de jonge Groot hertog zich aan het hoofd zijner soldaten en voerde die langs de Koningin, die telkens elke compagnie met een diepe, vriendelijke buiging begroette. Nadat de infanterie in compagnie-colonnes was voorbijgemarcheerd, volgde het 60e artillerie in batterijen. Vervolgens defileerde de infanterie in den paradepas en de artil lerie nogmaals in draf. De Koningin had blijkbaar schik in de flinke jongens, die zoo kranig voorbijtrokken. Na de parade steeg de Koningin af en begaf zich in het rijtuig bij Groothertogin Marie. Te 12 uren volgde de terugkeer naar Rabensteinfeld. Met daverend gejuich ont vangen, ging ook het vertrek der Vorstelijke persouen van luid gejubel vergezeld. De Schweriners behouden de herinnering aan een. schoonen dag De Mecklenburgsche Stenden zullen den 28sten dezer aan de Koningin en prins Hendrik der Nederlanden een huwelijksge schenk overhandigen. Dien dag is er ook een gala-maal, waaraan de Stenden zijn ge- noodigd. De heerlijkheid die prins Hendrik dezer dagen in Mecklenburg heeft gekocht, is gisteren door koningin Wilhelmiua met haren gemaal en schoonmoeder bezichtigd. Deze heerlijkheid bestaat uit de twee land goederen Dobbin en Zietlitz, is fraai gelegen aan het Krakouwer Meer en heeft behalve groote akkers en weidevelden, vele kostbare bosschen met overvloed van groot en klein wild. De koopprijs was 1,750,000 mk. De Koningin bekeek het statige heerenhuis, dat op een kasteel lijkt en in deu laatsten trd verbouwd en van allerlei gemakken Aoorzien is, van onder tot boven. In Meck lenburg hoopt men nu dat de Koningin met haren gemaal voortaan vaker in' Mecklenburg zullen komen. De Koningin en prins Hen drik hebben gisteren de kerk te Dobbin bezocht, die eenigen naam heeft om twintig groote olieverfstukken met tafereelen uit de bijbelsche geschiedenis. Later bezochten zij, omstuwd door de jeugd, het schoolge bouw en de houtvesterswoning. In deze laatste vindt men een keur van mooie ge weien. De opwonenden vau het landgoed, de dorpsjeugd en de nieuwsgierigen uit den omtrek hadden zich langs den weg opgesteld en groetten vriendelijk. Uit Schwerin wordt gemeld dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins-Gemaal voornemens zijn in de helft der volgende maand Rabensteinfeld te verlaten en naar het Loo terug te keeren. De Koning van Wurtemburg is Zondag avond te Heidelberg aangekomen en in den volgenden ochtend met een rijtuig naar het hotel Kolhof gereden om Koningin Emma een bezoek te brengen. Na middernacht was de Koning van plan, weer van Heidel berg te vertrekken. De Koningin-Moeder ontving gisteren te Kolhof een bezoek van de Koningin van Wurtemberg. II. M. gaat heden een bezoek brengen te Künig aan de Erfgravin von Erbach. Donderdag gaat H. M. te Karlsruhe bij den groothertog en de groothertogin van Baden een bezoek afleggen. Mr. Gleichman. De heer Gleichman heeft het volgende schrijven gericht tot de leden der lweede Kamer „Door droevige familie-omstandigheden verhinderd persoonlijk afscheid te nemen van mijn medeleden, zij mij vergund u langs dezen weg op het hartelijkst dank te zeggen voor het vertrouwen en de welwillendheid, mij geschonken. De jaren, als voorzitter van de Kamer doorgebracht, behooren tot de gelukkigste van mijn leven. Ik beveel mij in uwe vriendelijke her innering aan en blijf met oprechte erken telijkheid, Uw. dr. dr., GLEICHMAN. 's-Graveuhage, Mei, 1901." Bedevaart van 't H. Bloed te Boxmeer. Men zendt ons 't volgende ter plaatsing Wederom begint de tijd te naderen waarop te Boxmeer met groote plechtigheid de kost bare relekwie van het H. Bloed openlijk ter vereering wordt uitgesteld. Behalve den gewonen bcdevaartstijd (van den 2den tot den 3den Zondag na Pinksteren beide in gesloten) zal de Relekwie ook worden uit gesteld en plechtig rondgedragen in de groote Processie door het dorp op^ H. ba- cramentsdag en 't feest van 't II. bcapulier (Zondag 26 Juli, dus dit jaar 21 Juli) Wij herinneren ons nog, met hoe vee! luister verleden jaar gedurende den gehee- leu zomer het 5de eeuwfeest van het II. Bloed is gevierd, hoe HH. DD. IIH, de Aartsbisschop van Utrecht, de Bisschoppen van Den Bosch en Roermond en andere plaatsen, verschillende Abten en andere Hoogwaardigheidsbekleders en bonderden priesters met de voornaamste redenaars des lands aldaar getuigenis gaven van hun ge loof en hulde brachten aan den verborgen God der Tabernakelen. Men twijfelt dan ook niet of dit jaar zullen eventens velen uit den lande naar het nederig Boxmeer henen snellen om be lijdenis af te leggen van hun geloof, om troost en sterkte te zoeken op hun levens weg en hulp te vinden in hunne geestelijke eu lichamelijke nooden. Valkenberg Herhaaldelijk heeft de schrijfwijze van den naam der stad Valkenberg, voorheen ten onrechte Valkenburg benoemd, tot verwarring met het dorp van dienzelfden naam, nabij Leiden aanleiding gegeven. Brie ven en zelfs officieele stukken, werden tot groot ongerief vaak vice-versa verkeerd bezorgd. Thans heeft de Regeering op een desbetreffend besluit van den Raad, aan deze naamsverwarring een einde gemaakt en zal het Limburgsche stadje in het vervolg officieel heeten: „Valkenberg.* Dit kon des te gereeder geschieden, omdat Valkenberg, zooals uit de latijnsche omschrif ten der oude zegels van de Heeren blijkt, reeds in den aanvang der XI 11e eeuw Valconmons genoemd werd, terwijl de oudste zegels of contra zegels tot 1254, zelfs met een berg, op welks top een valk zit, ver sierd zijn. Tot in het begin der XlVe eeuw heelt het laatsgenoemden latijnschen naam, n. Faucomous, blijven voeren, terwijl in een latijnsch charter uit 1202, berustende in het archief der abdij Houthem St. Gerlach, Gozurnus, als heer van Valkenberg genoem 1 wordt. Eigenaardig echter is het, dat de oorspronkelijken naam van Valkenberg in den ouden hestaanden frans-waalscheu naam der gemeente :n.'l. Fauquemont is bewaard gebleven en dat deze plaats in de volkstaal steeds Valkenberg bleef heeten. De naamsverandering houdt tevens ver band met eene aauvrage tot verbetering van het stadswapen, dat historisch onjuist blijkt te zijn. Iloe de Engelscüiuan zich Nederland voorstelt Als een staaltje van Engelsche educatie diene het volgende uittreksel uit Bacon's up to date Atlas", „Holland of de; Neder landen." „Een zeevarend land in Middel Europa grenst aan de Noordzee, waartegen het door door dijken wordt beschermd. In de geschie denis is 't bekend geworden, doordien "Willem van Oranje den Engelschen troon besteeg (voor Engeland waren do oorlogen met Holland natuurlijk maar peulschilltjes). Hoofdstad: Den Haag (bev. 196.325), voornaamste ha vens: Amsterdam (500.285 inwoners), Rotter dam (289.433 inwoners). De Fricsehe Landdag. Op deze vergadering was de hoofdrede naar Mgr. dr. Schaepman, die een overzicht gaf over den staatkundigen toestand en hulde bracht aan de regeering, al hoort hi tot de oppositie. Op den weg dar sociale wetgeving zijn wij eenige kloeke schreden verder gekomen Voorts zijn twee steeds meer verbitterende twistvragen opgeheven de plaatsvervanging en de leerplicht. De critiek op de veelheic van ministerieel werk, in den laatsten tijc geleverd, deelt hij niet. Vervolgens releveert dr. Schaepman twee gelegenheden, waarbij dit kabinet een stoute volharding heeft getoond; bij de ongeval lenwet en bij de defensie-kwestie. Dat het toen niet heengegaan is, maar in den goe den zin gemeen overleg heeft gepleegd, looft spreker. Vrijzinnig noemde spreker het kabinet, omdat het èn voor zijn voorstellen en daar mede ook voor zijn bestaan de hulp der christelijke partijen waardeerde. De ironie over de ministrieele vrijzinnig heid, die zich tegen den toestand richt, is toch een ironie van medelijden zegt spr. Spotziek wordt zij eerst, waar zij zich richt tegen de liberale pers, die ten onrechte alles - wat" in de laatste jaren gewrocht is als daden van haar op haar credit boekt. flWaar de ironie weer haar volle rechten herneemt zegt spr. dat is waar de liberale unie haar kleuren ontplooit." Neen, de liberale unie is een onschuldig spookheel wat geduchter acht hij den vrijzinnig den democratischen bond, mat zijn krachtig klinkende beginselverklaring en zijn verkiezingsprogram, dat eenvoudig, kort en bondig, een paar punten op den voorgrond zet, die iets zeggen, iets be- teekenen. Hiermee neemt hij atscheid van de groote liberale partij, die niettegenstaande alle kunstmiddelen van de L. U. is ver scheiden en heengegaan. O er de sociaal-democratische partij, met wie de katholieken geen gemeenschap hebben, zwijgt spr. Vervolgens bespreekt de redenaar de rechterzijde, die evenmin een verkwikkelijk beeld biedt, eveneens een ontwikkelingj- geuding ondergaat. De Katholieken kunnen dit alles rustig aanzien, maar bet vervalscht de protestantsche eenheid. Bij haar leden gaat in den parlementairen strijd'de chris telijke gemoedsgesteldheid zelfs boven de anti papistische leer. De anti-revolutionaire partij, bewonde renswaardig oi» organisatie, kloek optreden en zooveel u;eer, maar helaas ook in twee heid uitgegaan. Spr. betreurt dc dagen van een droite en een gauche, omdat iedere partij, die op eenheid en kraebt prijs stelt, vooral in onzen tijd die schakeering uoodig heeft. Voor de mindere eensgezindheid onder de katholieken in Nederland geeft spr. drie verklaringen de eerste is de wel wat te zeer bezorgde en bevreesde liefde voor do eenheidde tweede in het optreden der persde derde hierindat het jong katho lieke geslacht zich liever bezig houdt met algemeene politiek clan met bijzoudere punten van staatsbeleid. Concludcerende, zegt, dr. Schaepman, dat uit dit alles deze lessen zijn te putten I. Wij behooren in onzen politiekeu strijd ons wel te doordringen van de ge dachte, dat wij leven in een gemengd land, dat wij goede Nederlanders moeten zijn om ons goede politieken te toonen. II. Wij moeten geen ideaal opgeven, inaar toch op de eerste plaats zijn mannen van den arbeid en van de daad. III. Wij moeten de eenheid onder elkan der bewaren door eikaars vrijheid te eer biedigen en te volharden in hetin alles liefde. j „Het laatste woord dat de paus mij toe- riep was „Courage, mon fils Ik herhaal het: Moed! Moed is plichtsbesef, moed is tracht, moed is geestdrift Kaatsheuvel, 21 Mei. Heden vierde men alhier het feest der H. Kindsheid. s Morger.s om 8 uur kwamen de kinderen bijeen in 't klooster der Eerw. Zusters. Van daar ging het iu feestelijken optocht over den Vaartkant, door de Peperstraat en de Kerkstraat naar de kerk. Alle kinderen zonder onderscheid, hadden een klein vlag getje in de hand, verschillende grootere droegen sierlijke vaanijes. In 't midden van den stoet droegen een viertal misdienaars n rooden toog, voorafgegaan door strooiende bruidjes, op een schouderbaar het beeld van 't Goddelijk Kiudje Jezus. Om 9 uur werd een plechtige H. Mis opgedragen door den Z.Eerw. Heer Pastoor, waarna deze de kin deren hartelijk toesprak. Met een paar lieve liedjes en een „Een opdracht aan Jezus* werd de plechtigheid gesloten, die voorzeker een diepen indruk gemaakt heeft op dc ont vankelijke harten der kleintjes. Boor den heer M. van Beurden alhier is in zijne schoenfabriek eene stoommachine in werking gesteld. Dit is nu de tweede inrichting van dien aard in onze gemeente. Wel een bewijs, dat ook onze fabrikanten bij den algemeenen vooruitgang niet achter willen blijven. Intusschen wenschen wij den heer Van Beurden met zijn onderneming veel succes. Dusscn, 21 Mei. Naar wij vernemen is de heer J. J. Wakkers, die hier verscheiden jaren als rijksambtenaar werkzaam was, met ingang van 1 Juni a.s. in gelijke functie te Rottei— dam benotmd. Tarwe, per 100 kilo ROTTERDAM, 20 Mei. Jarige- per heet. f 5.a f 7.60 en 44 819 re* varken» f 7.40 a f 9.—. Nieuwe- per heet. f 5.50 a f 6.75, per 100 kilo f 6.80 a f 8 25. Canada-tarwe f 5.20 tot f 5.70. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaasschs De beite f4.25 a 5. Dito mindere f0.0. Ger«t. Zeeawieh, Flakk. en O verin. Witern ffl.4 f7.25 beste Zomer- f6.50 4 f6.90. Haver. De beste f6.75 a f7.50. Blauwe erwten. De beste f 7.50 4 f9.50. Paardenboonen. De beste f 5.75 a 6.25. Duivenboonen van f7.a 7.25. Kooliaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch «ak- goed fO.— i 0.— Zoraerzaad flO.— a 12.— Kanariezaad f5.50 a 17. Bruine boonen de beste f 4.50 a f 7. Witte boonen de beste f9.50 4 f 11.50. ROTTERDAM, 14 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd paarden, 0 veulen, 0 ezel, 1024 magere en vette runderen, 200 vette, 355 nuchtere en gi kalveren, schapen of lammeren, 0 vara 341 biggen, 4 bokken of geiten. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen le kw. 81 c., 2e kwal. 20 kw&l Kalveren' le kw. 49 c., 2de kw. 35 c., 3de kw c. Alles per halve kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd 101/8 en 90/16 vn. en 540 stukken a kilo- PriJs U qual. f 46, 2e qual. f 44, Se qual. f 40. Per '/i kilo 55 a 60 c. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jen. Vlaardingen. Heden noteer ik Pnike bruine Berger looiertraan f 23.p. toi. k bruinblanke Bergertraan f 28.u t t blanke Bergertraan f30.— r i Maaslevertraan fi Natuurlijke Medicinale Levertraan (Stroogeel) Stoommedicinala Levertraan t Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum lusten van pl. m. 190 L. in gewone fusten van pl. m. Ï00 L. fOO.-p. 100L c-, 3de f 34.— f 50.—

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2