Nummer 42. Zondag 26 Mei 1901. 24e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste blad. i m IONOPOL THEE )p den Drempel van tiet Paradijs, Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN, DE LEKKERSTE. Theod. WESSELS, PINKSTERBEDE. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. WAALWIJK. Bekendmaking. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.75. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden en»., franco te zenden aan den Uitgever. UlTQ K V li 14 waalwijk; Advkrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgcgcvon, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel ROTTERDAM Verkrijgbaar bij den Heer Verkiezing Tweede Kamer. Uithoofde van den invallenden Feestdag (2e Pinksterdag) zal liet volgend nummer iets later dan gewoon lijk verschijnen. Advertentiën als anderszins voor dat nummer worden ingewacht uiterlijk Woensdagmiddag 12 uur. Daar ruischte een hoog en rayat'riëus geruisch Der „Hemel-Wijsheid," gloedvol puur en teder, Ontvloeid' begeest'ring, heil'gend, rein en kuisch. Daar snerpt van ver op 't hoog gedacht'nisfeest, Weerëchood luid door 't trillend luchtruim heen. Het wee-geroep van vrouw, en kind'ren klecn, Als wrange vrucht van lagen heerschersgeest. Maar zie, een helle straal van hooger tini'lend leven Verlicht het kleine, sterke volk, idealenrijk, En doet het veile machten krachtig tegenstreven. O, plechtige Pinkerstond 1 doorvloei met wijsheid hart En hoofd van Engelands regenten, breinloos uitgespat, Opdat de vrede heersch' en stil' benauwde smart E. a/d H. J. M. S. openbare vergadering, op Woensdag 22 Mei 1901, des na middags ten 6s/4 uur. Aan de orde I. Ingekomen stukken. II. Behandeling van het adres vau den WelEerw. heer Kuijpers. om subsidie yoor eene le bouwen kerk enz. III. Aanbieding kohier van den hoofde- lijken omslag over 1901 en benoeming van eene commissie van onderzoek. IV. Wijziging van het huishoudelijk reglement der commissie tot wering van sehoolverzuim. V. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vaststellen der jaarwedde van een te benoemen onderwijzer. VI. Instructie van den gemcente-bouw- VII. Voorstel van burgemeester en Wet houders tot verhooging der jaarwedde van den gemeente-bouwkundige, \oorziiterde burgemeester K. A. M. lidder de van der Schueren. Afwezig de heeren; A. H. van Schijadel eu n van Tilburg. De Voorzitter opc. secretaris leest de notulen "Je?' v'£UlJ> en e gadering voor, die ongewijzigd worden vasf- gesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Een schrijven vau Gedeputeerde Sta ten houdende de goedkeuring der onder- handsche verpachting van een stuk land. b. Een request van een 20-tal ingezetenen, dat door den seeietaris wordt voorgelezen. De ouderteekenaars, allen belastingbetalen de burgers der gemeente Waalwijk, gehoord hebbende van de subsidie-aanvrage van pastoor Kuijpers, wenschen ten sterkste te protesteeren tegen het verleenen van subsidie uit de gemeentekas voor het bouwen van een kerk voor een bijzonder kerkgenootschap. De Voorzitter: „daar dit schrijven alleen ;een protest inhoudt, stel ik voor he.t als zoodanig voor kennisgeving aan te nemen.* Aangenomen. II. Behandeling van het adres van den WelEerw. heer Kuijpers, om subsidie voor eene te bouwen kerk enz. De Voorzitter„het adres is in de vorige vergaderiug voorgelezen en heeft ter visie gelegen voor de leden. Burgemeester en Wethouders stellen nu oor eene subsidie te verleenen van f 250U n die te plaatsen op de begrooting voor 902.* Do heer Baijens„Ik vind de subsidie van f 2500 heel aardig, maar ik zou voor stellen hem f 3000 te geven. De Voorzitter„met het oog op de ge- meente-financiën heeft het Dag. Bestuur gemeend f2500 te moeten voorstellen/' (De heer Quirijns, die daarna 't woord heeft, is voor ons geheel onverstaanbaar, alleen meenden wij te hooren, dat hij tegen 't verleenen van subsidie was.) De heer Mulders„zijn er ook plannen bekend De Voorzitter „neen Dan wordt het voorstel van den heer Baijens om f 3000 te verleenen, verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Voor de heeren Baijens, Mulders, Hoff- mans en Timmer mans van Turenhout. Tegen de heeren: Quirijns, Jud. Timmer mans WzGragtmans, Mombers en Van küooren. Het voorstel van B. en W. om f2500 subsidie te verleenen, wordt daarna aange nomen met algemeene stemmen, behalve die van den heer Quirijns. De Voorzitter: //de heeren zullen er wel 'niets tegen hebben, dat we een leeningtje hiervoor sluiten van f 2500 tegen 4% af losbaar in 10 jaar, dan lijdt de gemeentekas ér niet veel mee.' ÏII.1*"-Iffiörd. lijken omslag over ïHivbier van den hoofde- eene commissie van onderzoek. «ing van De Voorzitter//bet kohier van den hool- delijken omslag is ter aanbieding gereed en zal er eene commissie van onderzoek moeten worden benoemd.* Gekozen als zoodanig de vorige commissie bestaande uit de heeren P. Quirijns, L. Mombers eu Jud. Tim mermans van Turenhout. IV. Wijziging van het huishoudelijk reglement der commissie tot wering van school veiz ui ra. De Voorzitter„de commissie tot wering van schoolverzuim wenscht gaarne de vol gende verandering in het huishoudelijk re glement Er staat thans dat de vergaderingen zijn eersten en laatsten Dinsdag van iedere maand, dit zou worden len eu 3en Zater dag van iedere maand, tusschen 7 en 9 uur.*1 Goedgekeurd. V. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vaatstellen der jaarwedde van een te benoemen onderwijzer. De Voorzitter: „aan de openbare school is door de toename van het aantal leerlingen, uitbreiding van onderwijs-personeel noodza kelijk geworden.' Burgemeester en Wethouders stellen voor eene oproeping te doen tegen eene jaarwedde van f500. De heer Timmermans van Turenhout „welke eischen worden gesteld?* De Voorzitter „alleen gewoon lager on derwijs.* De heet Baijens „tegen welken tijd zal de oproeping geschieden De Voorzitter„zoo spoedig mogelijk nadat Gedeputeerde Staten het hebben goedgekeurd.* Aangenomen.' VI. Instructie van den gemeente-bouw kundige. De Voorzitter„reeds vroeger is instructie ter tafel geweest eu ter visie gelegen. Er zijn wijzigii die ik even zal aangeven. In art. 13 ia hem de gehc e ma tijd gegeven, om 't verslaj u toe stand, vooruitgang enz., eu voor 't volgend jaar in te dienen. Verder mag hij geen handel drijven, teekeningen maken, als het volgens 't oor deel van B. en W. aan de belangen der gemeente schaadt. Hij kan bij niet nakoming der instructie worden geschorst." De instructie werd daarna in zijn geheel aangenomen met bovenstaande wijzigingen -der geheel zooals zij door ons vroeger hooging der jaaiwean.-. w bouwkundige. De Voorzitter: „met het oog op de uit breiding der publieke werken en de daar aan verbonden werkzaamheden heeft het Dag. Bestuur in meerderheid (naar wij vernemen was de Burgemeester tegen, de beide wethouders voor deze tractements- verhooging), gemeend de jaarwedde van De Echo van het Zuiden, lVaal\v(jksclie en Laifslraatseke Courant, l)e Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter openbare kennis dat op Dinedag 4 Juni 1901 vun de» voorrniddug» 9 tot des namiddags 4 uur ten raadhuize dezer gemeente opgaven van can- didaten kunnen worden ingeleverd voor de ver kiezing van één lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal voor bet district Waalwijk. Waalwijk, 13 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter openbare kennis dut lijsten voor opgaven van candidaten voor de verkiezing van een lid voor de tweede Kamer der Staten-Generaal ter secretarie dar gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. Waalwijk, 13 Mei 1901. De Burgemeeiter voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Eu vuur'ge tongen Uualiloti zwctciiu 32) Kitty knikte toestemmend. «Nu, voor den dag er mee, als je iets weet.' ,0 Kitty heeft een paar fijne ooren, mevrouw, «n tij begrijpt alle». De barones is bestolen.' Bestolen 1' madame schreeuwde letterlijk.«Ben je gek meisje Wie en wat heeft gestolen P' ,Dat weet slecht» één hier in huis en die zal niet» zeggen,' antwoordde het meisjemet onver- itoorbare kalmte. Madame Wullbradt was een onmacht nabij, nj moest gaan zitten en deed dit met veel drukte tn beweging. «En ik weet daarvan nog niats!/ klaagde zij luide. .Een diefstal is zoo iets mogelijk in mijn huis 1 Van wien heb je dat ge boord, Kitty Ik hoorde juffrouw Amelie aan de barones ver weken, u mevrouw, voorloopig niets te zeggen; tij zelve wilde gaan zoeken; de band was moge lijk wel achter een meubel of onder een kleedje gevallen.' ,De goede naam van mijn huis staat op het •pelen waarom aan mij, de eerste autoriteit hier io huis, de zaak verzwegen Juffrouw Amalie vreesde voor uwen toorn en de onaangename gevolgen van deze geschiedenis. Zij wilde in nlle stilte gaan zoeken en de zaak bijleggen; zoo iets is immers nog nooit bij ons voorgekomen.' .Goddank niet. Maar des te gestrenger zal het vonnis zijn, dat ik zal vellen. De gouden haar band is het, o, die is gemakkelijk te herkennen. Wij zullen de diefegge wel spoedig vinden. En toch ituit het in ij tegen de bor»t een van de dames t« verdenken. Ik zal het gansche huis laten door- Weken. Maar nu «en beetje voortgemaakt, ik moet weg, het bal zal reeds begonnen zijn.. Mevrouw Wullbradt, poesmooi aangekleed, hol de met ruischanden sleep de trap af, waar de onge dames haar reeds vol verlangen stonden te wachten. «Ik heb op mij laten wachten Waar is freule vonHuber?' «Zij is te bed gegaan en wenscht niet gestoord te worden.' Ameüe's verwarring moest wel iedereen op vallen; zij droeg haar gewone huisjapon en zag er een weinig bleek uit. ,Heb jij soms ook al hootdpijn vroeg de madame, vol argwaan. Amelie antwoordde niets en de directrice ging tot de dame» gewend, voort: Allen op zijn mooistP Ik hoop dat er niets vergeten is, ik heb er het land aan, als men zich behelpen moet. Waar hebt u uwen gouden haarband, barones KargerP Die kleedt u zoo mooi en ik ben er zoo aan ge woon u daarmede getooid te tien, dat het mij pijnlijk aandoet hem te missen.' Eeue kleine beweging ontstond in de rij der dames. .Vlug Amy, loop de trap op en haal den band,' gebood madame gestreng. Amy was zoo wit geworden als een muur. Gehoorzaam maakte zij zich gereed de trap op te gaan. »Doe u geen moeite., juffrouw Wullbradt. Juf frouw Lilly heeft mij een prachtige theeroos ge geven, die past veel beter bij mijn costuum, daar- zijn de dames het allen over eens." ,De roos kleedt veel beter dan het kille goud,' verzekerden de dames eenstemming. .Nu, als dat uwe meening is, Maar nu voor waarts, de wagens zijn reeds voor.' Toen de dames met Kitty's hulp waren inge stapt en weggereden, keek Amelie hen zoolang na, totdat zij het rollen van de ruderen niet meer kou hooren. Daarna deed zij de huisdeur op slot TWAALFDE HOOFDSTUK. De jonge Vrijheer had met het grootste onge duld de wacht gehouden bij de deur van het aalou zijne teleurstelling, toen de groep in de zaal schreed, zonder de lang verwachte le brengen, viel niet te miskennen. Assessor Buchhall had' juist in scherts het voorstel gedaan om een veel- bladerige kamillebloera, die hij van den grond had opgeraapt, waarop zij ongetwijfeld van eon balkleed was gevallen, te ontbladeren met de bekende spreuk zij komt uiet, om hem de smart van het wachten te verlichten, toen de Vrijheid plotseling het hoofd ophief mevrouw Wall- KUUUlgO ^iv. bradt was," met" hare beschermelingen, op koinit. «Halt, nog piet I' Buchhall hield met alle ge weld Dagobert bij den arm va9t. «Als je mij, zonder mededoogen wilt latan schieten, vervul dan tenminste mijn wensch, om mij voor te stel len aan uwe zuster Lucy," «En aan den geheelen hofstoet van mevrouw Wullbradt, met uitzoudering van mijne aange bedene.' «Ik zal mij daar wijselijk wel voor wachten," lachte Buchhall, terwijl hij zijn sierlijk kuevel- tje opdraaide. «Wat hebt u lang op u laten wachten, barone» Manon,' fluisterde vou Starara, terwijl hij zich met geweld iu het bezit van Manon'» balboek je stelde. «Bespreek niet te veel dansen, Vrijheer, ik xou heden avond gaarne vroeg naar huis gaan.' «Welzeker, waarom ook niet „Och. toe, vrijheer.' «Maar de cotillon is toch voor mij niet waar «Mij goed.' «Dank u. Herinnert u zich nog het verzoek dat ik onlang» op de wandeling, tot u heb gericht «Staat u duar nog steeds op?« «Onder alle omstandigheden.' «Wij zullen hier raoeielijk een geschikte gele genheid vinden.' «Laat mij daarvoor maar sorgen. Wil u mij den tijd van den cotillon daarvoor toestaan?' «Ligt u er zooveel aan gelegen Manon glim lachte. Daarna mengden zij zich tusschen de dansende paren en wiegelden op de heerlijke tonen der muziek door de zaal. De uren vlogen voorbij. De Vrijheer week ter nauwernood vijf minuten van Manon's zijde. Juist was hij met mevrouw Hertwicb, de jonge weduwe tot den dan», dien hij plichtmatig niet haar moeit doen, aangetreden. «Vraagt u niet ecüs naar Emmy von Huber?' lachte deze pla gend, toen hij haar naar hare plaats terug bracht. «Ik heb haar nog niet opgemerkt,' gaf hij ver strooid ten antwoord. «Niet hier in de zaal hij keek verwonderd rond. «Neen, maar ziet u eigenlijk wel iemand andera dan barones Karger P' «Vraag wel excuus, heb ik o mevrouw, niet onmiddelijk gezien «n „Juist, omdat ik toevallig naast Manon liep Nu ja, u hebt uwen plicht ruiterlijk waargeno men en nu holt u natuurlijk naar het dierbare plekje terug.' «Beu ik iu onner.ade gevallen?' «Ja en neen 1 Ik wil u nog even herinneren, dat u nog met Lilly en Dai*y de Heesen moet dansen. U zoudt het bij uw ijver om weer in de lichtstralen uwer zon te komen, gemakkelijk kunnen vergeten." «Dank u zeer mevrouw voor uwe terechtwij zing. Du» nu nog de beide zusters, ik meende, dat ik mij reeds door allen hud heen gedanst maar zijn die niet in de rouw P' «Zouden zij dsn hier zijn «Goed' hij streek zijne handschoenen glad en «ette de lorgnet in zijn oog, om de genoemden te zoeken. «Heb een weinig medelijden met mij, mevrouw het is heel eenvoudig een barbaar- sche gewoonte deze verplichto dansen in te voeren." ,En hoeveel kostbaro tijd gaat daarmede niet verloren,» plaagde de jonge weduwe. Hij liep reeds dwars door de zaal op de dames de Heesen af, die bij mevrouw Wullbradt zaten. Manon keek hein van de andere tijde der zaal na. Binnen een half uur zou het onderhoud plaats hebben, zij vermoedde, waar hij op af wilde en kon ket niet langer vermijden en toch zou zij hem het volgende zoo gaarne hebben bespaard. Voor zoover zij wist, was er geen en kel meisje in de zaal, dat den Vrijheer een blauwtje zou doen loopen. Ach, waarom moest zij het juist zijn, zij, die hij beminde! Haar oog viel op een eenzame manuengestalte op den achtergrond, die tegen een zuil atond te leunen, Bruuneck 1 Ook hij keek uaur haar. Had zij «eu beweging gemaakt of had hij haar wensch gera den Eerbiedig groeteud, naderde hij haar. «Breng mij alsjeblieft naar buiten, ik gevoel mij niet lekker." zeide zij fluisterend tot hem. Hij boog en reikte haar den arm. In den win tertuin daarnaast aangekomen wees hij op een der schaduwrijkste plekjes, maar zij lette er niet op en trok hem verder met zich voort, alsof zij de nabijheid van de balzaal en het gezelschap wilde ontvluchten. In een ruim, raat verlicht vertrek, dat aan den wintertuin grensde, maakte zij halt. „Ik zou gaarne naar huis willen,' zeide zij tot hem. De vreea dat de Vrijheer zich zou verkla- ren en den grond van hzre weigering zou willen weten, woog bij haar meer dau alles, zelf» meer dan de belofte hem gedurende deu cotillon aan|te hooren. En luister, daar klonken reeds de eerste tonen van den aan figuren zoo rijken dans. Als door een spin gestoken, snelde zij voorwaarts. Zij hield een bediende aan, die voorbij kwam on droeg hem op aan de directrice te zeggen, dat «ij naar huis was gegaan hare stem klonk heesch „Zeg dat ik een ondragelijke hoofdpijn had, ik heb te veel gedanst.' De bediende beloof de bet bevel op te «uilen volgen en verwijderde zich. „Zal ik gaan zeggen dat uw wagen voorkomt?' vroeg Brunneck, rustig en beleefd. „Neen, ouh neen, ik hoop, dat u mij wel zult willen begeleiden, Mag ik op u rekenen?' Hij boog, zonder eeu woord te spreken. «Wee» zoo goed mij, hier bij den trap te wachten.' Manon ging naar de kleedkamer, waarbinnen ïich niemand bevond; het achrille gaslicht wierp een «chitterenden glans over al de mantel» en kostbare sorties, die hier lagen. Met sidderende handen sloeg zij de sortie over de schouder» en trok de, met zwauendons gevoerde kap, overliet hoofd. Brunneck, in zijn overjas gehuld, wachtte haar bij de trap eu voerde haar zwijgend naar buiten. Zij hadden nog pas een korten afstand, afgelegd of «ij wierp, met een wilde beweging, de hoofd bedekking terug en gaf haar brandend voorhoofd aan den koelen nachtwind prijs. Brunack legde haar den capuchon weor over de blonde lokken en trok hare gestalte dichter tot zich. «Vertrouw u aan een sterken arm toe, ik bedoel geef aan een man het recht voor u te levenManon, i» er onder allen, die naar uwe hand dingen, niet een, dien gij uwer waar dig keurt?" Onder lien, die naar mijne hand dingen? Er heeft mij nog niemand om mijne hand gevraagd, behalve de koopman in mijn geboorteplaat», een deftige weduwnaar, die zich een jeugdige vrouw wilde koopenhij was ook, volgens mensche- lijke begrippen een goede partij. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1