De Zuid-Afiikaansche oorlog. BINNENLAND. Na eeu kort woord van inleiding van den Voorzitter, deu heer E. W. Kleijberg- Verder beklaagde Botha er zich over het uitgebreide gebruik van gewapende Kaffers - als spionnen, verkenners enz., en wees hij op het overwegend belang dei blanke rassen om «Ie kleurlingen buiten de quaeslie te houden de Boeren hebben zich getrpuw aan dit beginsel gehouden (Toen in Augus tus 1900 een der machtigste Kafferopper hoofden aanzienlijke vrijwillige hulp tegen de Engelschen aanbond, heeft president Krnger dit aanbod van de hand gewezen.) Kitchener erkende rondweg, dat op zijn bevel Kalfers gewapend en gebruikt werden voor krijgsdoeleinilen wegens de onbekend- h< id niet het land was hij daartoe verplicht, waarop Botha antwoordde, dat de Britsche troepen thans lang genoeg in hel land waren om zich voldoende terreinkennis te hebben eigen gemaakt. Ook over h.-t onverantwoor delijke opstoken der Swnzies in Februari, waaraan de moord van een aantal vluchte- liigen en vrouwen te wijten was, druktp Botha zijn misnoegen uit. Na afloop van het onderhoud eindigde de samenkomst met een voortn-ffelijkcn lunch, aangename afwisseling met de mais-pap-en- vlecsch-maaltijden, waarmede Botha het even als de minste zijner burgers sinds lang stel len moet. Ten slotte werd den commandant- generaal met hetzelfd* eerbetoon uitgeleide gedaan als bij zijne aankomst. liet kan niet anders, of deze persoonlijke ontmoeting moet een aangenamen indruk bij Lord Kitchener hebben achtergelaten, die thans voor het eerst zijn tegenstander aan schouwde. De kloeke krijgsmansgestalte van Louis Botha, de intelligente kop met het hooge, gewelfde voorhoofd en de peinzende schran dere blauwe oogen, zijn beschaafde manieren lubben het vertrouwen, de sympathie van bijkans ieder die met hem in nauwere aan raking kwam, stormenderhand ingenomen. Met het oog op de dwaze vertelsels, die in de EuropeCsche pers de ronde hebben gedaan, in het wellicht nuttig uitdrukkelijk te verklaren lste. dat de samenkomst op verzoek van Lord Kitchener geschiedde. 2de. behalve de hieronder medegedeelde correspondentie hebben geen verdere onder handelingen hoegenaamd plaats gehad. De zoogenaamde tweede ontmoeting op Kanonkoj) is een verzinsel. ."hle. Er is nooit wapenstilstand geweest. 4de. Botha heeft nimmer aan overgave gedacht en dit duidelijk aan Kitchener te ken en gegeven ten overvloede blijkt dit zeer sterk uit alle raededeelingen, brieven en telegrammen van Botba. 5de. Behalve de regeering der Z.A.ll. en alle hoofdofficieren, die terstond na de ontvangst van de schriftelijke vredesvoorstel len naar Ermelo werden opgeroejren en zich geheel aansloten bij de inzichten van den commandant-generaal, bbken ook de Wet en president Steyn van dezelfds meening, zooals blijkt uit het officieele raport. Later zond Kitchener Botha een brief met de bekende voorwaarden, die de Engolsche regeering aanbood men weet met welk ge volg. De lijdens de Pinksterdagen ontvangen telegrammen, beireff-nde de gebeurtenissen utt het jongst verleden op het oorlogsterrcin in Zuid Afrika, worden alle gekenmerkt door een merkwaardig verschijnsel, onverschillig, of zij nieuws uit Transvaal, den Vrijstraat, of Kaapkolonie brengen uit alle telegram men blijk'dat de Boeren over het ge- heele gebied, waarin zij opereeren, weder krachtig aauvallend zijn gaan optreden legen convooien en spoorwegen. Een telegram van lotd Kitchener uit Pretoria van Zondag meldt, dat de Boeren den 23sten Mei tus- scheu Ventersdorp en Potchefstroom in het Z. - W. van Transvaal, met een overmacht eeu vastberaden aanval deden op eer. Briisch convooi. De vijand werd afgeslagen. De Britsche verliezen waren 4 gesneuvelden en 30 gewonden. Het convooi kwam veilig aan. Bij het station Godwan hebben de Boeren, zooals wij reeds mededeelden, een tiein doen ontsporen. Het heet, dat deze Boeren on der bevel stonden van een Engelschman, Hinten genaamd, die vroeger garde-cavale rist geweest is en het laatst vrijwilliger was bij de Johannesburgsche politie. Overloopets schijnen oveiigens niet zeldzaam te zijn in het Britsche leger. Te Londen is bijv. bericht ontvangen, dat 3 officieren te Portland, in Kaapkolonie, gevangen gezet zijn, omdat zij de Boeren hebben geholpen. Eén van deze officieren moet tot een der voornaamste fa— milil'n van hel Vereenigd Koninkrijk behoo- jen, waarom meu de namen der verraders zorgvuldig verzwijgt. 20 Mei hebben de Boeren een aantal ge daan op het garnizoen van Dullstroom, in het O. van Transvaal. Er werd verscheide ne uren achtereen hevig gestreden, waarbij aan de zijde der Engelschen 1 officier sneu velde en 2 minderen gewond werden. Generaal Blindon Blood is r.og altijd aan zijn „zuiverings" operatie van Carolina, in hel O. vau Transvaal, bezig. Naar het il— lustre voorbeeld van zijn voorganger French maakt hij dagelijks vee en wagens buit, doch de Boeren, die onophoudelijk rondom hem zwerven, blijven deu strijd ontwijken. Kolonel Wilson, die het bevel voert over een gedeelte van Kitchener's Vechtende Verkenners, heelt geprobeerd het comman do onder Beyers te omsiogelen Lij Nijl— stroom, aan den spoorweg Pretoiia Pie tersburg, De poging mislukte, doo.dat een colonne, die den Boeren in den rug was gezonden, te laai kwam. Er ontstond een achter hoede gevecht, waarbij 18 Boereu werden WAALWIJK, 29 Mei 1901. Kamers run Arbeid. Bij Kon. besluit van 20 Mei is bepaald Voor de gemeenten Waalwijk, Loun-op— Zand, Besoijen, Capelle, Waspik en Raams- donk wordt eene Kamer van arbeid opge richt, waarin vertegenwoordigd zal zijn het gevangen genomen, 40 wagens, een hoeveel heid munitie en eenig vee weiden buitge maakt. \)e Boeren -- heet het waren bijna allen le voet. De Britsche verliezen wareif één doo !e en zes gewonden. In den Vrijstaat heeft generaal Rundie dezer dagen Theronsheuvel, een sterke Üoerensiciling, bezet. Belangrijke berich'en, getuigend van de roeri^htid cn de onvermoeibare actie der republikeinen, komen uit de Kolonie. Uit Middelburg wordt van Zaterdag bericht De Boérencommando's in de Zuur bergen nokken Vrijdagmorgen voor het krieken van den dag naai het zuiden. Blijkbaar hadden ze eenigen tijd naar een plaats gezocht, waar ze konden doorbreken en een aanval van hun zijde op een Engelsche patrouille te Papkloof was zonder twijfel een schijnbe weging, om de aandacht op deze richting te vestigen De B .eren trokken tusvehen Thebus en Sttynburg door de Britsche linien en staken daar ter sterkte van 600 man, den spoorweg over. Volgens inlichtingen van de bewoners voeit Kritzinger het bevel en heeft hij Kouclré, Loiter en Van Reenen bij zich. De overtocht over den spoorweg geschiedde niet, zonder de aandacht te trekken, Juist toen de Boeren den weg overstaken, kwam luitenant Martens opdagen met een gepant serde trein en opende een krachtig geschut vuur op de Boeren, die met de hun eigen snelheid zich holderdebolder over de vlakte verspreidden, na vele paarden verloren te hebben. De stof, die de verdwijnende Boeren opwieipen, was ternauweinood gezakt, toen de colonne Gorringe kwam aanrennen, die hen krachtig achtervolgt. Het gerucht gaat r.u, dal kolonel Gorringe dc Boeien achterhaald heeft bij Bamboesberg en een uitstekende stelling bezet houdt om hen aan te vallen. De aanval der Boeren op de Engelsche patrouille bij Papkloof, geschiedde door 200 man. 'Poen de patrouille tegen den avond versteiking kieeg, tiokken de republikeinen weg. Dc Engelsche hadden toen 6 gewonden. Natuurlijk wordt in al deze telegrammen beweeid, dat de Boeren telkens zijn terug geslagen, maar de huidige staat van zaken is er een bewijs voor, dat de Britten met hun zoogenaamde overwinningen een pover figuur maken, ongeveer als Dou Q richot, toen hij de windmolens wilde bevechten. Ook bewijzen de talrijke schermutselingen der laatste dagen, die dc Republieken onbewoon baar cn onbruikbaar maken, dat het Britsche leger niet kan optomen tegen de taak, welke thans op zijn schouders rust. Tot overmaat van ramp is de pest nu ook in het Engelsche leger in Transvaal uitge broken. Officieel wordt gemeld, dat bij twee soldaten te Mafcking pest is geconstateerd. Zij waren den 19den April uil Kaapstad gekomen. Hel totaal 3antal pestgevallen te Kaapstad bedioeg tot Zondag 608, waarvan 308 mei doodclijken afloop. De correspondent van de Times te Pretoria beeft den toestand in de Kaapkolonie zoo onrustbarend geacht, dat hij naar Craduck gegaan is om Ier plaatse eeu onderzoek in te stellen. Gisteren seir.de hij van daar, dat de roeiighci.l d r Boeren de laatste twee weken in het Cradocksche op bedenkelijke wijze toegenomen is. Het staat vast da. Kreut zinger in den Oianje—Vnjstaat geweest is, waar hij met de Wet heeft gesproken ver volgens is hij de Oranjerivier weer overge trokken teil westen van Aciwal Noord, waar schijnlijk zonder de Wet ;naderhand is hij zuidwaarts opgerukt met ten strijdmacht van 700 man, die Gorringe s troepen tevergeefs trachtten tegen te houden bij Stormberg. Vei volgens trok Kreul/.iger naar Maraiburg, in den omtrek een Biitschen post van 41 man overrompelend, die na een hardnekkig verzet gevangen werd genomen, en eergiste ren stond hij op 85 KM. ten noordoosten van C adock, met Scobell's kolonne tegen over zich. Kreu'zinger's doel is klaarblijkelijk zegt de de correspondent een der dorpen in het midden van de Kaapkolonie te over vallen, waar zijn volgelingen zich van al het noodige kunnen voorzien. De correspondent verwacht binnenkort belangrijke gevechten in den omtrek van Cradock, en een gewichligen keer in den inval. Het voordurende succes van Kreutzinger tracht de correspondent te verklareu uit dc omstandigheid, dat het laud wemelt van geest verwanten die hem op alle mogelijke wijzen behulpzaam zijn. Naar de Peterburger Zeitung veneemt, hebben de twee Boerec—republickeu zich door midddel van hun vertegenwoordigers dr. Ley Is en dr. Muller tot het internation ale hol van arbitrage te 's -Gravenhage gewend met het «crzoek om door scheidsiechterlijke beslissing een einde te maken aan den oor log in Zuid Afiika.Zij hebben in herinnering gebracht dat de republieken altoos verlangd hebben, zulk eeu weg tot overeenstemming te bewandelen. De Boerenrepublieken zijn de eerste die een beioep doen op het inter nationale hof; zij hebben hun verzoek dadelijk gedaan na de officieele mededecling dal het hof geïnstalleerd was. Van het verzoek is aan alle staten mededeeling gedaan, onder bijvoeging «fat in de internationale overeen komst een bepaling is op genomen, volgens welke de werkzaamheid van het hof zich ook kan uitstrekken tot geschillen tusschen staten die de besluiten van de vredesconfe renlie niet hebben onderteekend of tusschen zulk een s'aat en een die de besluiten wel heeft geteekend, als beide partijen zij over eengekomen zich tot het inlernatiouale hof te wenden. leerlooiers bed rijf. De zetel der kamer is gevestigd te aalwijk. De kamer zal den naam dragen van „Kamer van arbeid voor bet Kerluoiersbe- diijt te Waalwijk". lu de Kauit-r zullen 10 leden zitting hebben. Met patroons worden gelijkgesteld de procuratiehouders en de personen, die bij ontstentenis van het hoofd of den bestuurder van het bedrijf dat hoofd of dien bestuurder vervangen. Onder werklieden worden niet begrepen personen die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Voor de in hootdstuk I van het kiesre glement voor de Kamers van arbeid ge noemde dagen-of maand n 15 Januari, 1 Februari, 15 Februari en December, tr.den in de plaats respectievelijk 15 Juli, 1 Augustus, 15 Augustus en Juni. Bij een Kon. besluit van gelijken datum is bepaald Voor de gemeenten Waalwijk, Banrdwijk, Drunen, Loon-op-Zaud, Sprang Besoijen, Vrijhoeve-Capelle, Capelle en Waspik wordt eene Kamer van arbeid opgericht, waarin vertegenwoordigd zal zijn het bedrijf van het vervaardigen van schoenen. De zetel der Kamer is gevestigd te Waalwijk. De Knmer zal den naam dragen van „Kamer van arbeid voor het schoenmakers bedrijf te Waalwijk". In de Kamer zullen 10 leden zitting hebben. Nog is bij besluit van gelijken datum bepaald Voor de gemeenten Dongen, 'a-Graven moer, Oosterhout en Gilze en Rijen wordt eene Kamer van arbeid opgericht, waarin vertegenwoordigd zullen zijn het leerlooiers- bedrijf en het bedrijf van het vervaardigen van schoenen. De zetel der Kamer is gevestigd te Dongen. De Kamer zal den naam dragen van „Kamer van arbeid voor de lederindustrie te Dongen." In de Kamer zullen 10 leden zitting hebben. Prijsuitdceling Teekensehool Maandagmiddag 2e Pinksterdag ten 12 uur had op de teekensehool de jaar lij ksche plechtige prijsuitdeeling plaats. Tegenwoor dig waren o. m. de commissie, leden van 't Dag. Bestuur, van den gemeenteraad, de ge meente-secretaris en talrijke belangstellenden. De Voorzitter de heer Jud. Timmermans Wz. spreekt een kort openingswoord, waarin hij hulde brengt aan den arbeid van htreren leeraren en aan den ijver, kunde en trouw qchoolbeaork der leerlingen. Door de rijks en provinciale subsidiën, zoe zegt hij heeft onze teekensehool zulk een vlucht genomen, als thans. Wij hopen dat de jongelingen op den ingeslagen weg zullen voortgaan, in hun later leven zullen |zij hiervan de rijke vruchten plukken. Hij verzoekt daarna den lieer Verbunt de prijzen uit te reiken. Door den heer Verbuut wordt aan dit verzoek gevolg gegeven en dan vervolgens, door ieder der aanwezige heiren, die onder een hartelijk woord van felicitatie, de prijs- winners aan moedigen zich steeds meer en meer te beijveren en zich vooral toe te leggen op trouw schoolbezoek en goed gedrag. De prijzen werden behaald als volgt Handteekenen. le klas. le prijs. A. van Liempt. 2e J. Meulkens. 2e klas. le prijs. W. Pulles. 3e klas. le prijs. Chr Hoffman. 2e Th. van Delft. Jacob Madiol. Zilveren Medaille der regeering, einde v/d. cursus. Bouwkunde, le klas. le prijs. Aug. d. Ven. 2e klas. II. van Duuren. C. van Huiten. In deze klas werd geen prijs uitgereikt wegens wanorde en schoolverzuim. 3e klas. le prijs. M. Schonk. 2e J. v. d. Meijs. Schoenmakerateekeuen. le prijs. P. Treffers. 2e A. de Kort. De heer Timmermans de plechtigheid sluitende spreekt nog een hartelijk woord van aanmoediging tot de leerlingen, dankt heereu leeraren en ook het aantal tegen- woordigen, dat ditmaal groot is, wel een bewijs dat men in onze gemeente meer en meer belang begint te stellen in het teeken- onderwijs. I. Afdeeling Waalwijk, Baardwijk en Besoijen Alg. Ned. Bood ran Schoenfabrikanten. Gisteravond had in het café van den heer L. ran Cromvoirt te Baardwijk de eerste algemeene vergadering plaats van de Afdee- deeling „Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, van den algemeenen Ned. Bond van Schoen fabrikanten. Deze vergadering was goed bezocht, de voornaamste fabrikanten der drie gemeen ten waren tegenwoordig. Pernot, «lie h«-t doel en de werkkring van den Biind en der afdeeling nogmaals uit— eenzei te, werd besproken het nieuwe tarief van invoerrechten en het door den Bond van Nederlandscho Le«lei fabrikanten, daar omtrent aan de Tweede Kamer ingediende adres: Eenparig was men van oordeel, dat door liet nieuwe tarief van invoerrechten de schoenindustrie over 't geheel niet zal wor den gebaat, maar mocht worden aangeno men, wat door den Bond van Ned Leder- fabrikanten in zijn adres is voorgesteld, n.l. om ook alle overleersoorten met 3% te belasten, d«n zou dit zelfs een zeer groot direct nadeel vormen voor de schoenma kerij. Besloten werd daarom bij het Hoofdbe stuur van den Bond van Schoenfabrikanten aan te dri igen, om in deze, ulle mogelijke stappen te doen en krachtig op te treden daar waar zulks noodig is. om te vookonren dat bedoeld voorstel van meergenoemden Looiersbond wordt aangenomen. Verder werd eene voorloopige bespreking gehouden over 't oprichten vau vakscholen. De volgende vergadering van de Afdee ling zal worden gehouden a. s. Maandag avond te Besoijen. Het is te hopen, dat ook deze evenals in Baardwijk, door heeren schoenfabrikanten druk zal worden bezocht op dat men door eendrachtig samenwerken, kracht kan uitoefenen daar waar het noodig is de belangen der schoenindustrie te bevorderen, dat zeer zeker ook aan de welvaart der ge- heele streek ten goede komt. Vergissing. Zaterdagmiddag kwam een bistelier der Holl. Buurtspoorwegen bij zekeien W. S. alhier de tijding brengen dat voor hem eenig vrachtgoed aan het kantoor van den tram was, en dat hij dat kon komen afha len. Hieraan werd natuurlijk gevolg ge geven. Een weinig later kwam iemand, ook W. S. gniaaind, bij de politie aangifte doen, dat zijn vrachtgoed, aan den tram dooreen onbekend persoon, was afgehaald. Hiervan werd verdacht v. V. alhier, die zich met de politie naar 't kantoor moest begeven waar spoedig bleek dat de man onschuldig was. Ten slotte kwam men op 't idéé dat naamsverwarring de oorzaak kon zijn en ja wel de eerste W. S die naar aanleiding van de aanzegging, het goed was gaan halen, en het daarna uitpakte, zag spoedig dat het nietjvoor hem kon zijn en bracht het den besteller terug, die 't weer op 't kantoor bezorgde, zo.dat thans de rebus was opgelost. Vechtpartij. De kermis te Druneu is na hel gebeurde van de» eersten Zondag goed afgeloopen. VI*t de twee Pinksterdagen was liet /wel druk, maar verder zeer kalm. De maré- chaussée's hadden zich dan ook huiswaarts begeven en ook in Baardwijk.scheen alles rustig maar nauwelijks waren zij in de kazerne teruggekeerd of den wachtmeester werd kennis gegeven, dat op den Baard— wijkschen Dijk gevochten was. Eeuige laat- uitblijvcrs kregen om één h twee uur ruzie Hoe of waarom do/.e ontstaan is, vernamen wij niet, maar wal dat spoedig met messen werd gemanoeuvreerd, zoodat zekere G. M. penigo flinke sneden op het achterhoofd kreeg en op een valsche manier geschopt en geslagen werd. Dc gewonde begaf zich naar zijne familie te Waalwijk, waar hij door den wachtmeester voorloopig en des morgens door den dokter weid verbonden. De politie is de daders op 't spoor. Ongeval. Zaterdagmiddag viel het dochtertje van zekeren P. M. alhier uit een sportwagen, met het ongelukkig gevolg, dat het kindje zijn arm brak. Uitbarsting in Indié. Ten vervolge op het telegrafisch bericht van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië van 23 dezer betreffende de 'uitbarsting van den Kloet, is bij het de partement van Koloniën ontvangen het van 24 dezer gedagteekende telegram van den landvoogd „Volgens voorloopig bericht zijn omge komen twee kinderen van den administrateur van Alias Kedawocng en opzichter en 25 inlanders van Redjornri. Tuinen van Ban- taran en Kali Kelo zijn verbrand. „Moddervloed in Blitar.' Eeu ander telegram van den gouverneur- generaal van 25 dezer bericht, dat 178 inlanders omgekomen en 9 gewond zijn. Nader wordt geseind „De gevolgen der uitbarsting bepalen zich tot het omkomen van den opzichter Persijn, twee kinderen van den heer P. J. Teding van Berkhout, en omtrent 50 in landers. Te Wlingi zijn veel plantages beschadigd.' Atjeh. De aanval op het bivak Blang Pedir. In eene Atjeh-correspondentie van de Pedanger lezen wij aangaande den aanval op Blang Pedir „Van uit Tauipat Toean was een colonne naar Tripa enzom tot in de bovenstreken in Kong, een verzamelplaats van kwaadge- zinden en uitgewekenen, door te dringen. Als gevolg daarvan was de bezetting van het bivak Blang Pedir tot 70 man metéén officier teruggebracht. „Zooals we weten ligt Blang Pedir een eind boven de havenplaats Soesoeh en dient het bivak tot bescherming der Chineezen, die aan een weg van Soesoeh naar het binnenland werken De luitenant llelb van de genietroepen was voor toezicht bij dezen wegaanleg tijdelijk in het bivak gedetacheerd en daar de vervanger vi.n den grëvacueerdtni bwak-commnndant nog niet aangekomen was, had Helb dat baantje zoolang op zich ge nomen „Ofschoon er nu kort gele«len allerlei berichten ing-komen waren, dat veel Gajoes gewapend waren komen afzakken dat zij ettelijke kampongs beschoten hadden, en dat zij ook van plan waren Blang Pedir aan te vallen, werden deze berichten niet bevestigd, want uitgezonden patrouilles en bij nacht uitgestelde hinderlagen, kwamen steeds, zonder eeuige aanraking met den vijand gehad te hebben, terug. „Op zekeren rustdag voor de Chii.-eesche koelies, begaf luitenant Helb zich dan ook naar Soedoe, om er eenige hooiden te spre ken. Diotizelfden avond tegen een uur of lion kreeg hij bericht, dat het bivak beschoten, aangevallen en omsingeld was door eenige honderden gewapenden. „Helb ging direc'. met dc elf man mee genomen dekking terug, en op de helft van den afgelegdcn weg verliet hij deze, en werkte zich dwars door.het terrein tot nabij het bivak, waar hij de opmerkzaamheid der bezetting op zich kon vestigen. Een ge deelte kwam er uit, en hitrinede attakerrde Helb den vijand, die iu een nabij gelegen missigit zat, en hier, met achterlating van 23 dooden en wapens, verdreven weril. Verder vervolgen kon hij niet, want inmid dels werd Int bivak weer aangevallen, en moest hij terug om den gewonde, dien hij gekregen had, in veiligheid te brengen. „Nauwelijks in het bivak terug, of de vijand zat ook weer iu den missigit. Weer tornde Helb hier tegen op, en weer liet de vijand eenige dooden liggen. „Na een korte pauze moest uit het bivak een derde uitval gedaan wordeu, want thans drong de vijand tegen de hoofdpoort op. Na dezen uitval scheen hij er genoeg vau te hebben; hij borg zich in den omtrek op, en deed gedurende den verderen nacht en ook den volgenden dag telkens eenige schoten. „Bij nazoeking van den onmiddellijken omtrek vond men den volgenden dag eeu vijftigtal lijken en tal vau wapens. Den volgenden dag werd men niet ge alarmeerd, doch toen Helb den daaropvol- genden morgen naar Soesoeh wilde, omdat men een stoomer een aankomst-sein hoordfe geven niet de fluit, kwam hij op eenigen afstand van het bivak tegen eene versterking op, en moest hij terug, te meer omdat het bivak ook weer aangevallen werd, en hij het achtergebleven gedeelte te zwak rond. „Van eenige kustbewoners vernam men op het stoomschip wat er gaande was, en stoomde dit naar Melaboe terug, waar direct 50 man en 2 officieren erabarkèerden om te hulp te komen. „Het schijnt dat de vijand hierop niet gerekend had, want zonder een schot kwam deze afdeeling bij het bivak tot ontzet en uiet aanvulling vuil vivres en munitie aan. „Gedurende de eerstvolgende dagen wer den door de patrouilles geen beuden meer ontdekt, en keerde voorloopig de helft der versterking weer naar Melaboe terug." De brand te Leeuwen Eeu hevige brand heeft Vrijdagmiddag gewoed in het dorp Leeuwen, gemeente Wamel, in Maas-en-Waal. Ongeveer halfdrie ontstoud, door een tot nog toe onbekende oorzaak, brand bij den bakker W. Dekkers in de Molenstraat, een dicht bebouwde straat, loopende van den Waalbandijk naar het Leeuwensche veld. Bij de bestaande droogte was het groote woonhuis van Dekkers in een ommezien in vlammen opgegaan. Terstond spreidde zich het vuur naar beide richtingen uit, zoodnt links en rechts de brand zich voortzette. Naar links bepaalde hij zich tot 2 huizen naar rechts werden achtereenvolgens 20 huizen in de asch gelegd, enkele flinke bouwmanswoningen, de meeste echter arbei dershuizen. Hoewel de klokken der naburige kerken aanhoudend beierden en op het hulpgeroep der verschrikte bewoners de gemeeutenareii van alle zijden te tarnen stroomden en spoe dig twee brandspuiten op het terrein aan wezig waren, onder toezicht van den burge meester en de beide wethouders der gemeente Wamel, was het toch onmogelijk iets te doen om den brand te stuiten. De brand eindigde eerst, toen de geheele linkerzijde der Mo lenstraat met nog enkele veldwaarts gelegen woningen in vlammen was opgegaan. Aan het einde der molenstraat stond aan de rechterzijde de korenmolen met kapitale behuizing van den molenaar Van der Zandt. Met alle krachtsinspanning heeft men deze panden weten te behouden. Middelerwijl brandden op meer dan 20 meters afstand drie huisjes af, welke niet verzekerd waren. De geheele schade wordt begroot op on geveer f 50.000. Enkele perceelen en inboedels zijn, jammer genoeg niet verzekerd. Bijna alle gebouwen waren met stroo gedekt. Indien de brand des nachts was uitgebro ken, zouden zeker een aantal menscbenle- vens verloren gegaan zijn. Thans hebben allen zich gelukkig tijdig weten te redden en zijn bij familie en vrienden onder dak gebracht. Het terrein wordt voortdurend bewaakt.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2