De Zuid-Afiikaansche oorlog, y Rij kspostspaarbank BUITENLAND. Italië. China. BINNENLAND. JAARMARKT te Waalwijk, op Vrijdag 7 Juni a. s. kend of verkeerd uitgelegd, doch, gesteund door zulke groote mannen als ik zoo even noemde behoefde hij zich om het gekef van kleine hondjes niet te bekreunen. Doch niets is bestendig op dit ondermaansche. Aan de ijzeren wet die al het geschapene schijnt te beheerschen, de wet van opkomst, bloei, stil stand en achteruitgang, kon ook de Liedertafel zich niet onttrekken. Na te Mecheleu haar culminatiepunt bereikt en eenige jaren op de middag-zonnehoogte harer baan gestaan te hebben scheen het alsof, door invloeden en omstandigheden die. zich niet laten be schrijven of qualificeeren, wijl zij misschien van het noodlot, afhankelijk zijn, de Ver- eeniging wel in getalsterkte doch niet in gehalte toenam en zij van lieverlede begon te tanen zoodat, toen de 40ste zomer over haar was opgegaan, haar winter nabij leek. Dubbel treurig moest dit voor den Direc teur zijn, wijl juist toen zijn jubile in viel en een zilveren ster aan een bewolk ten hemel niet veel glans verspreidt. Doch het gezond verstand zou gelukkig eindelijk zegevieren over de algemeene on verschilligheid of lusteloosheid, de zoolang sluimerende belangstelling der ingezetenen, zou eindelijk wakker geschud worden, toen eenigen onzer voornaamste iudustrieelen besloten de Liedertafel te handhaven en hoog te houden. Dank zij dien niet genoeg te waardeeren steun is Oefeningen Vermaak op hare vorige baan weer teruggevoerd en hangt haar toekom3t alleen af van u, wer kende leden, die toonen moet zulk groot vertrouwen op prijs te stellen. Welaan dan, geachte Directeur, aanvaard den dank van geheel ons personeel voor het vele goede aan ons gedaan. Wat wij ge worden zijn, danken wij hoofdzakelijk aan Uwe vlijt en bekwaamheid. Geve God, dat Gij nog vele jaren den Directeurstok moogt zwaaien Doch mijne woorden zouden ij dele klanken blijken zoo zij niet vergezeld gingen van een stoffelijk bewijs onzer op rechte hoogachting en innige waardeering. Het is daarom, dat ik de eer heb IJ aan te bieden dezen fauteuil, gekocht uitsluitend van de bijdragen der werkende leden. W ij weten, Uw hart is en blijft jong, doch het lichaam betaalt toch zaehtkensaan den tol aan de natuur, Rust in moede oogenblikken dikwijls in dezen stoel uit en bedenk dan meteen hoezeer het geheele personeel der Liedertafel U hoogacht en bemint. Ik ga eindigen, want ik voel, dat de emotie op het punt staat, ook den loop m ij 11 e r ge dachten te verstoren. Leef lang en geluk kig Heil den Directeur Na nog eenige nummers sprak de zoo volijverige Vice-precident van Oefening en Vermaak, de WelEd. heer Herman Zee- gers, tot den jubilaris de volgende harte lijke woorden Geachte Directeur Mij geheel aansluitend bij de vele woorden en loftuitingen U door den heer van der Heijden, toegezwaaid, meeffik^bij liet hulde betoon, als vertegenwoordiger van het eere- bestuur niet te mogen achterblijven't is dan ook daarom dat ik meende U geen grooter huldebewijs te kunnen toekennen, dan dezen, uit onverwelkbare bladen en bloemen gevlochten krans, ik hoop dat deze welwillend door U zal worden aanvaard, hierbij den wensch voegend, dat het U ge geven moge zijn, nog vele jaren dezen krans met zekere zelfvoldoening te aan schouwen en eveneeusj talrijke jaren nuttig moge werkzaam zijn als ijverig directeur eener vereeniging en als trouw ^zorgvol huisvader. Meer woorden tot u te spreken, acht ik, daar reeds veel tot U door anderen is gezegd, voor mij overbodig en zal tot besluit volstaan met dezen krans te hechten aan den reeds aangeboden zetel. Onder daverende toejuichingen die deze gevoelvolle woorden begroetten, overhandigde de vice-president den directeur als blijvend aandenken een kostbaren zilverenkrans, die door de jubilaris dankbaar werd aan vaard, die daarna in ongeveer de volgende woorden zijn dank betuigde: M. „Wel had ik gedacht dat er iets zou wor den gedaan om mijn jubile te herdenken, dat had ik reeds in „De Echo* gelezen, maar dat mij zooveel eer zou geschieden en zulke prachtige cadeaux zouden over handigd worden, had ik niet durven, mogen en kunnen vermoeden. Dat ik daardoor getroffen ben is te begrijpen. Wat ik gevoel zal ik in weinige woorden zeggen. Ik breng het bestuur en de werkende leden mijnen hartelijken dank voor dezen schoouen morgen en de prachtige cadeaux en verder aan liet publiek, dat het hierheen is gekomen om mijn feest mee te vieren. Het zal mij een aangename taak zijn, nog lang directeur te blijven van de Liedertafel, waar voor ik met hart en ziel heb geleefd en gewerkt, en dit zal blijven doen De werkende leden zullen mij hierin steeds ter zijde staan. Was de Liedertafel eenigs- zins aan 't tanen, mannen van invloed hebben haar opnieuw op kracht gezet en wij van onzen kant zullen alles doen, de Liedertafel hoog te houden en steeds hooger op te voeren. Nogmaals een hartelijk woord van dank aan allen." Een daverend applaus begroette deze woorden en thans kwam 't laatste no. van 't programma, „Te De urn Laudamus* den indruk dien dit stuk maakte, gaven we reeds hierboven weder't was een der glans punten van de mntinée. Ten slotte bracht de WelEd. Heer Zeegers nog een woord van dank aan den heer W. van Son, die zoo bereidvaardig was op zijne eerste vraag hierheen te komen om mede hulde te brengen aan ook zijn vriend, den heer Frans de Cortie en inviteerde hem tegen de a. s. Kermis. Talrijke aanwezigen kwamen daarna den heer de Cortie complimenteeren. Tot zoover ons verslag van dien schoonen morgen, waarop ieder der tegenwoordigen met groote voldoening neerziet. Hoewel het ons moeilijk zou vallen aan de rede van den heer v. d. Heijden nog iets toe te voegen, willen wij aan t slot ook een woord van hulde brengen. Wij, die de eer en genoegen hadden, den geachten directeur zoo talrijke malen bij concerten, bij overwinningen, ja bij glansrijke overwinningen, waarvan soms de weergade niet in de toonkunst te vinden is, te be groeten in ons blad, als den leider, den instructeur der vereeniging, die onder zijne bekwame hand zoovele lauweren heeft ge plukt. Aan hem onze hulde en lof, wij spreken de hoop uit dat liet den lieer Frans de Cortie gegeven zij, nog talrijke en talrijke jaren als directeur van de hem zoo dierbare Liedertafel te mogen optreden, lot zijne eigene voldoening, want hij zal z.jne muu- neu voeren op een steeds hoogeren sport vau volmaaktheid iu deze edele toonkunst Hiervoor is tevens noodig de steun van alle Waalwijkers, die de Liedertafel zoo verdient, en onlangs hebben zij bewezen, dat zij die willen verleenen en die vereeniging hoog houden en daarvoor brengen wij hun op deze plaats een woord van dank. Ook hopen wij het voor Waalwijk dat de heer Frans de Cortie nog vele jaren di recteur zal blijven. Want wie verschafte ons de hooge eer en 't genot, hier mannen in ons midden te zien, mannen van den Jen rang iu de toonkunst als Richard Holl en Willem Deckers en andereu. Dat zijn wij hoofdzakelijk verschuldigd aan de persoon van den directeur, die machtig veel voor eene veredelende, genotvolle uitspanning op dit gebied voor Waalwijk heeft gedaan. Daarom nogmaals lof en hulde aan den directeur van „Oefening en Vermaak*. „Leve Frans de Cortie." Kolonel de Wit schrijft aan de N. R. Ct. Het belangrijkste nieuws, dat ons sedert langen tijd van hel oorlogsterrein heeft be reikt, is zeker wel dat door Kitchener 80 Mei jl. uit Pretoria overgeseind betreffende een den vorigen dag bij Vlakfontein .geleverd gevecht tusschen de Boeren onder de la Rey en de Engelsche onder Dixon. De eersten, die aanvallend optraden, werden na een ver woeden strijd teruggeslagen en lieten 35 doo- den op het slagveld achter; hunne tegenstan- deis verloren 174 dooden en gewonden. Deze cijfers geven te denken. In de eerste plaats is het vreemd, dat niet van gewonde Boereu wordt gesproken, die er toch zeker ook wel geweest zullen zijn, zoodat gerust kan wor den aangenomen, dat deze niet achtergelaten, maar medegevoerd zijn. Maar in dat geval zijn de Boeren ook niet teruggedreven, doch hebben zij het gevecht afgebroken en zijn teruggetrokken toen zij hun doel hadden bereikt,of bemerkten,dat de vijand hun te sterk was. Wij weten eenmaal, dat het de tactiek der Boeren niet is, om in zulk een geval den strijd lot het uiterste voort te zetten, betgeen ook geeu aanbeveling verdient voor mannen, die op geen aanvulling van de geleden verliezen kuunen rekenen. Vlakfontein, dat dus in de de handen van de Engelschen is gebleven, ligt zoowat 30 K.M. ten zuiden van Rustenburg, en het komt ons waarschijnlijkst voor, dat tengevolge van dit gevecht de bezitting nu besloten is en zal blijven, tot een of andere colonne tot ontzet komt opdagen. Het bericht uit Johannesburg, vermeld door de Daily Mail, dat de roerigheid der Boeren in den omtrek wat minder is, omdat de la Rey zijn troepen heeft laten wegtrekken, vind' zijn verklariug iu den aanval op Vak fontein. Bij de goudstad niet veel kuunende uitrichten, heeft deze aanvoerder den Engel schen elders wat te doen gegeven, en uit de door hen geleden verliezen kan zeker niet het besluit worden getrokken, dat zooals het zelfde blad zegt, de Boeren gebrek hebben aan munitie. Op enkele bezette plaatsen na, blijft de la Rey onbeperkt meester in het terrein tus schen de Magaliesbergen en de Witwaters— rand, dus over een oppervlakte van zoowat 4000 K.M2., van waaruit Pretoria en Johan nesburg voortdurend bedreigd worden, zoo- dat ecu aanzienlijke Britsche strijdmacht tot werkeloosheid is gedoemd., daar zij deze plaatsen tegen een coup de main moet be - beschermen. Hit is jammer, dat de opperbevelhebber ook niet eens omtrent den toestand in de Kaapkolonie eenig officieel bericht over zendt. maar uit dit officieel zwijgen, aange vuld door eenige officieuse berichten, kan men met vrij groote zekerheid opmaken, dat de Daily News zich een goed oordeel vormt over den toestand, als zij zegt er een zwaar hoofd in te heben. En da took Kitchener er niet licht over denkt, bewijst het feit, dat Australische woudloopers op de terugreis naar hun vaderland te Queenstown zijn aangehou den. en dat, volgens de Daily Mail, de op perbevelhebber alle beschikbare troepen in de Kaapkolonie samentrekt. He: is nu maar de vraag hoeveel troepen daar verzameld kunnen worden, nu Botha in het oosten en de la Rey in het westen van Transvaal zooveel troepen bezig houden, nu Beyers de lijn Pretoria—Pietersburg bedreigt nu de Wet O 1 ja, waar zoude die zijn Op weg naar de Kaapkolonie Bij Botha In den Oranje Vrijstaat Is het niet verma kelijk en teekent het den toestand niet in de nieuwe koloniën, die maar geeue koloniën willen zijn, dat niet met eenige waarschiju- ijkheid kan worden nagegaan op welke plaats van het zoo ontzaglijk oorlogstooneel die ge duchte aanvoerder zich ophoudt? Hei bericht, dat Kreulzinger bij zijne zui delijke beweging oortwaarts aanhoudt en in het algemeen de naar Oost-Londcn voerende spoorlijn volgt, wordt beves-'igd door de lij ding uit Kaapstad van 26 Mei jdat de Boeren in menigte zijn gerapporteerd ten noorden van Baily (Baileyton), een slation ongeveer 20 k.m. ten noorden van Queen- sto.vn, in welke plaats de stadswacht voor— loopig dinst zal blijven doen om de stad te veidedigen tegen een evenlueeleu aanval van de Boeren. In het oosten waar, zooals het heelte, Blood een einde aan allen weerstand had gemaakt en waar het alleen te belreuren viel, dat het aan enkele commando's was gelukt in noor delijke richting te omkomen, hebben de En gelschen ondervonden, dat er nog anderen allerminst met vreedzame bedoeling, zijn achtergebleven. Ten zuiden van Bcthai, dus ongeveer 50 k.m. ten westen van Ermelo en nagenoeg evenver ten noordoosten van Standertoo, is een convooi, behoorde tot de troepen van Plumer, door 400 Boeren onder Ben Viljoen aangevalleni Na een gevecht van 6 uur moes ten clc aanvallers afdeinzen met een verlies van 6 dooden en 30 gewonden, terwijl de Engelschen evenveel dooden en 20 gewon den opgeven. Voor een gevecht dat 6 uren duuide, zijn die verliezen zeker gering te noemen waar schijnlijk is het dan ook geen gevecht geweest in den eigenlijken zin des woords, maar is het marcheerende convooi gedurende dien tijd door de Boeren beschoten, terwijl de dek king dit vuur antwoordde. Misschien hooreu wij later nog wel, zoo.ils meer is gebeurd dat volgens nadere berichten toch nog een paar voertuigen in handen van de Boeren zijn gevallen. Dit alles overdenkende komt ons het be richt van The Sun weinig waarschijnlijk voor' dat Botha, met verlof van Kitchener, in tele grafische verbinding zoude zijn met Kruger om dezen over te halen tot het openen van vredesonderhandelingen. Zonder nu gdloof te hechten aan het be richt van het zelfde blad, dat 10,000 Zoe— loe's op het oorlogspad zouden zijn, schijnt het toch wel waar te zijn, dat de Kaffers in Natal ook een woordje willen mede gaan spreken, in zaken, het bestuur van de kolonie betreffende en in dit geval doemt aan den horizon een gevaar op zoo ontzettend groot voor al wat blank is in Zuid Afrika, dat al leen de nadering hiervan een afdoende reden moest zijn voor de beide blanke rassen om vrede te sluiten en zich te verbinden tegen den gemeeuschappelijken vijand, die als het op rooven en moorden aankomt geen onder scheid zal maken tusschen Boer en Engelsch- mau. Iu vroegere jaren zagen de Britsche staatslieden in de republieken ten noorden van de Oranjerivier het beste bolwerk tegen den zwarten vijand. Zal het de tegenwoor dige regeering nog niet eens berouwen dat bolwerk met eigen hand te hebbel gesloopt? Aan de bladen wordt uit Kaapstad gemeld Zevenhonderd Boeren hebben bij Dordrecht 32 yeomen aangevallen. De Engelschen kregen een doode en vijf gewonden, daarna gaven zij zich over. Zij zijn later weer los gelaten. De Standard verneemt uit Pretoria Er zijn overvloed van teekenen dat de tegen stand van Boeren nog niet overwonnen is. Officieel wordt het aantal Boeren te velde op 16,800 geschat. Zeer weinigen van hen geven de Engelsche troepen eenig kans. Zij bepalen zich tot losse schoten en aanvallen op afgelegen of zwakke posten. De militaire toestand is niet zoo rooskleurig (voor de Engelschen) als de uitgewekenen die begterig zijn om naar den Rand terug te keeren, dien voorstellen. Het is bekend dat Botha nog vijf kanonnen heeft, De Wet ten minste twee en de la Rey een of twee. De Petit Bleu zegt Het Transvaalsche gezantschap geeft ons de volgende mededeeling over het gevecht, waarin Beyers en Breilenbach de Engelschen versloegen met verlies van 600 gevangenen en 6 kanonnen. 2 Mei is de datum van het rapport, niet van den slag zelf. De slag muet geleverd zijn tusschen 25 April en 2 Mei. In die dagen moet er overal verschrik kelijk gevochten zijn. Te Pretoria hoorde men duidelijk de kanonschoten, vooral van Zwartruggen (Westzijde op den weg naar Rustenburg), Waterval en Kalkheuvel (ten Oosten van Pretoria). Het rapport treedt alleen in bizonderheden over het gevecht bij Kalkheuvel. Het gebeurde als volgt Com mandant Breilenbach, met 150 man, was aangevallen door eeu groote afdeeling En gelschen en was op het punt, in de pan gehakt te worden, toen generaal Beyers te hulp kwam en de Engelschen werdeu ver slagen, met het gevolg als vermeld is. Wij hebben nog geen berichten over de andere gevechteu, maar wij weten dat er te Zwart ruggen een schermutseling heeft plaats gehad, waarin de Engelschen door de Boeren vau Waterberg op de vlucht werden gejaagd. LONDEN, 3 Juni. Het ministerie van oorlog heeft een belicht uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat alle nieuws, dat van Kit cheuer over de laatste gevochten in Zuid— Afrika is ontvangen, aan het publiek is medegedeeld. Aau het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei ingelegd f 6913.595 terugbetaald - 4484.51 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3313 De geboorte 1.1. Zaterdag van de prinses Yolanda Margerita van Savoie is in Rome met geestdrift gevierd geworden, al was het wel even een teleurstelling, dat dit eerste kind, niet de troonsopvolger waarop men gehoopt had, mag zijn. Iu de middagzitting in de Kamer werd het bericht van de bevalling met daverende toejuichingen ontvangen. Zanardelli kondigde daar het heugelijk feit aan. 's Avonds werd er een groote optocht geïmproviseerd, die de heele stad doortrok naar het ICapitool, en daar, bij plebisciet van Rome, den burgemeester opdroeg, de beste wenschen van de stad naar het Quiri- uaal over te brengen. Fr werden ook ovaties gebracht op het plein voor het Quirinaal, maar de Koning vertoonde zich niet op het balkou. Nog denzelfden dag werd eene, ditmaal zeer ver trekkende amuestie afgekondigd voor perdelicten, voor duellanten en voor hen die nog wegens hun deelnemen aan het oproer in 1898 in de gevangenis zitten. Eene menigte personen is gedecoreerd geworden. Visconti—Venosta, oud minister van buiten- landsche zaken, en generaal di San Marzano, die eenige weken minister van oorlog geweest en bij het hof zeer gezien is, zijn iu de orde der Annunziate, de hoogste onderscheiding in Italië, opgenomen. Bij de revve, die gisteren voor het feest van het Statuut gehouden werd, heeft eene buitengewoon groote menigte den Koning uitbundig toegejuicht. In verband met de mededeeling, namens den koning en de koningin, dat alle kiuderen die op den dag van de geboorte van prinses Yolande Margarite geboren zouden worden, een spaarbankboekje zouden krijgen ten be drage van 100 lire, waren Zaterdagavond om 7 uur reeJs 83 rech hebbenden opgege ven. Een ernstigen twist heeft er Zondagavond op den weg van Takoe plaats gehad met soldaten van het Engelsche regiment Welsh fuseliers, die politie—dienst doende, Fransche soldaten verhinderden den toegang tot een huis te verbreken. Zij werden aangevallen met bajonetten eu steenen, en schoten ter verdediging in de lucht, wat Duilschers deed opdagen," die de Franschen te hulp kwamen. In het geheel waren nu tweehonderd man bijeen. Op het laatst openden vijf Engenlsheu het vuurzij doodden een Franschman en kwetsten er drie. Ook vijf Duitschers werden gekwetst en vier Engelschen en eeu Japanner licht. De komst van een Duitsch officier mei eeu sterk peloton maakte eeu eiüde aan den strijd. WAALWIJK, 5 Juni 1901. Bond van Ncderlnndsclio Schoenfabrikanten. Afd. Waalwijk, Baardwijk en Besoijcn. De, Maandagavond in het hotel Brokken te Besoijen gehouden propagauda-vergadering was evenals die te Baardwijk zeer goed bezocht. Door den voorzitter werd ook hier het doel en den werkkring van de afdeeling nader uiteengezet en de aanwezige niet-le- den traden lot den Bond toe. Het nieuwe tarief van invoerrechten maakte ook thans weer een punt van bespreking uit en met ingenomenheid werd door de vergadering kennis genomen van hetgeen door het be stuur zal wordeii gedaan ten einde te voorkomen dat een recht van 3 pCt op alle overleersoorten zou geheven worden. Verder werd door den Voorzitter medegedeeld dat van het Hoofdbestuur bericht was ingeko men dat de heer W. J. C. Pastoors, lid der Tweede Kamer toezegging had gedaan op de eerstvolgende congresrergadering te komen spreken over ongevallenverzekering eu vereenigingsleven, twee belangrijke onder werpen, die met een lezing over het tech nisch gedeelte van het vak, te houden door een specialiteit, dit congres tot een hoogst leerrijke en nuttige bijeenkomst voor alle schoenfabrikanten zal maken. Door deze afdeeling zal aan het hoofdbestuur verzocht worden, het congres, zoo het eenigszius mogelijk is op Zondag te houden opdat niemand door verzuim iu zijne zaken ver hinderd zou wezen daar tegenwoordig te zijn. A. s. Maandag zal nu nog een propa ganda vergadering te Waalwijk worden ge houden in liet hotel „De twee Kolommen*, en wij twijfelen er geenszins aan of de resultaten reeds nu verkregen in Baardwijk en Besoijen, zullen de heeren schoenfabri kanten uit Waalwijk nog te meer aansporen om als één man op to komenen de af deeling gesteund door allen zal dan steeds krachtig kunnen optreden voor het algemeen belang van de schoenmakerij in deze streek. Wedvlucht. De postduivenvereniging „De Postduif" alhier nam Zondag deel aan de Nationale wedvlucht van uit Osuahrück afstand 214 K.M. uitgeschreven door de postduivenver- eeniging „Nooit Gedacht" te Etten eu hield ook bij deze gelegenheid een onderlinge wedvlucht. De duiven werden ten 9.15 G. T. met westen wind in vrijheid gesteld en de prijzen behaald als volgt le R. J. Schoemans 2e 3e 4e M. Hartog De eerste duif legde den afstand af met eene snelheid van 1305 meter per minuut. u. m. s. 11.59.43 12.56.17 1.42.6 2.33.45 Ook nam de vereeniging „De Post- duif" Zondag deel aan de Provinciale wed vlucht van uit Chateaudun, (Frankrijk), afstand circa 480 K.M. uitgeschreven door de vereeniging „De Volharding" te Rozen- daal. De. duiven werden des morgens ten 1.45 G. T. in vrijheid gesteld en kwamen aan als volgt u. iu. s. le P. R. Schoemans 10.28.31 2e 10.33.46 3e 11.51.24 4e 2. 8.43 Omtrent den uitslag der heide concoursen hopen wij in het volgend nummer een eu ander mede te deelen. Concert. Zondagmiddag 1.1. werd de rij derzoraer- ooncerten geopend door de harmonie „PEs- pérance" in den tuin van den heer Stans van Dongen te Besoijen. Naar gewoonte was deze tuin, die zeer zeker een der schoonste in onze omgeving mag genoemd worden, druk bezocht en de harmonie voerde de nummers van 't pro gramma goed uit. Tot slot gaf zij het „Wien Neêrlands bloed.* Het heerlijke weder werkte ook mede om het aangename van den middag nog te verhoogen. Droevig ongeluk. Een verschrikkelijk noodweer woedde Zaterdagavond ten ongeveer 7 uur boven onze en omliggende gemeenten. t Werd plotseling donker- en onder een hevigen storm en wilden stortregen ratelde de don derslag en sloeg de bliksem in hevige flitsen neer. Eén slag vooral was verschrikkelijk doch niemand had vermoeden dat deze do oor zaak was van een vreeselijk ongeluk in onze nabijheid. Tegen den avond hadden zekere G. Kuij- sten en H. de Rooij uit Besoijen en S. Vos uit Sprang zich begeven over den Zomerdijk, om naar land langs den nieuwen Maasmond te gaan kijken, toen zij tusschen deu Zomerdijk en Doeveren, door het on- weder overvallen werdenzij verhaastten hunne schreden om beschutting te vindeu tegen het dreigende noodweder in het huis van E. Dijkstra, waarvan zij niet ver meer verwijderd waren. Maar le laatEene felle bliksemstraal schoot uit den hemel en sloeg het drietal tegen den grond. 11. de Rooij, die slechts bedwelmd was, kwam weldra hij, de twee anderen echter bleven ter aarde liggen. Niet in staat zijnde te loopen, kroop hij naar de woning van D. om hulp in te roepen en toen men hem naar de plaats des onheils vergezelde, bleek dat G. K. een 18-jarig oppassend jongeling uit Besoijen was gedood en S. V. uit Sprang ernstig gekwetst was. De doode werd in het huis van D. gebracht, en de inmiddels gewaarschuwde ouders konden thans slechts het stoffelijk overschot van den zoon, dien zij zoo gezond hadden zien vertrekken, in huis voeren. Voorwaar zeer droevig. Maan dag is hij ter aarde besteld. De beide anderen werdeu naar J. V. gebracht en verder door een uit Waalwijk ontboden rijtuig naar huis gevoerd. Vos is onder geneeskundige "behandeling, de Rooij, was dien avond door vreeselijken schrik overmand, maar is overigens geheel ongedeerd. Vechtpartijen. Het begint er tegenwoordig in onze ge meente raar uit te zien met vechtpartijen en andere straatschandalen. L.l. Zondag was het weer zeer rumoerig. Overdag was reeds een paar malen hevige ruzie geweest in de Poststraat en op andere plaatsen, maar het liep nogal af met hevig schelden, razen en tieren, klappenJ uit— deelen en met messen dreigen. Des avonds had na eene woordenwisseling eene nogal heftige, vechtpartij plaats bij de z. g. Hauenstraat, waar zekere J. L. die een pook had gehaald om daarmede anderen te lijf te gaan, met dit voorwerp deer'ijk aan zijn hand werd gewond, zoodat hij vooreerst niet zal kunnen werken. Op een plaats waar een feestje werd ge vierd, wilde een troep belhamels zich toegang tot dit huis verschaffen, maar werden nu juist niet zoo vriendelijk ontvangen en bui ten gezet. Men heeft de ruiten ingeslagen, de gordijnen en bloempotten kapot gegooid en meer dergelijke baldadigheden. Op nog meer plaatsen1 werd door deze belhamels gedreigd, zoodat meermalen de hulp der politie werd ingeroepen Het is te hopen, dat eens spoedig een paar van de voornaamste mannen zullen worden opgepakt en een geduchte straf niet zal uitblijven als voorbeeld voor vele anderen, of dat anders de politie maar eens een enkele maal krachtdadig optrede. Vooral de nachtpolitie die dan op die uren toch surveillance heeft, mag wel eens goed een oogje in 't zeil houden d. i. noodig. Het Koninklijk Paar op reis. De Berlijnsche bladen melden, dat Konin gin Wilhelmina voor den terugkeer naar Nederland in het Lochstadterkamp een be zoek zal brengen aau Haar 15e regiment huza ren uit Wandsbeck. H. M. Koningin Wilhelmina en Z. K. H. de Prins—Gemaal zijn om 5 uur. Zaterdag middag vau Berlijn naar Schwerin vertrok ken. Het keizerlijk paar, de kroonprius, de aan wezige vorstelijke personen en het Neder- landsche gezantschap waren bij het vertre in het station aanwezig. Het afscheid was allerhartelijkst.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2