Nummer 47. Donderdag 13 Juni 1901. 24e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON T IEL EN, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e m e n t s p r ij s per 3 maanden f 0.75. Franco per post door het geheele rijk f 0.00. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. den UlTOKVEn WAALWIJK. Advertenties 17 regels t 0.G0 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsiug opgegeven, worden ümaal berekend. Voor plaatsiug van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Zij, die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. UITTREKSEL uit het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Vervolg.) Leerlooierijen. Het is geen bemoedigende taak, jaren achtereen telkens in ons verslag te moeten melden, dat de toe stand der leerlooierijen verre van gunstig is en de malaise nog steeds schijnt toe te nemen. Hoe menig maal is reeds de gegronde klacht geuit, dat de huiden en de looistoffen veel te duur waren in vergelijking met het gefabriceerde artikel Hoe herhaaldelijk is niet met klem van redenen betoogd, dat zoolang het buitenland hier maar onbelemmerd zijne ledersoorten kan invoeren, en de onze buiten zijne grenzen sluit er van eene herleving der lederindustrie geen sprake kan zijn Tot heden echter bleven die klachten de stem eens roependen in de woestijn. Gelukkig echter schijnt het thans t£ gaan dagen en mogen wij hopen, dat aan het reeds zoo geruimen tijd gekoesterd verlangen der looiers eindelijk eens, al zij het dan ook slechts ten deele, voldaan zal worden. Na de algemeene vergadering van leerlooiers en lederhandelaars uit Nederland, gehouden te 's-Bosch op den 28 December 1899, en waarvan wij in ons vorig jaarverslag gewaagden, had op 11 Januari 1900 ter zelfder plaatse opnieuw eene groote meeting van 300 lederfabrikanten plaats. Na aanneming der bekende motie over de lederprijzen (zie blz. 12 versl. 1899) werd de Bond van Nederlandsche Lederfabrikanten op gericht, welks statuten, door den heer D. C. Lans uit Delft zoo welwillend ontworpen, op den 29 Mei te Tilburg werden goedgekeurd en den 18 October daar aanvolgende de Koninklijke bekrachtiging mochten verwerven. Het Dagelijksch Bestuur, samengesteld uit de heerenJ. Bernard Timmermans Wz., Voorzitter, D. C. Lans, Vice-Voorzitter, P. van Loon Gzn., Pen ningmeester en M. C. J. van Son, Secretaris, hield zich behalve met andere urgente zaken, ook voornamelijk bezig met het tarief tot wijziging van invoerrechten, zooals dat door den Minister ontworpen en ter be oordeeling aan de Kamers van Koophandel en andere lichamen was gezonden. Na ampele bespreking en rijp beraad, werd besloten namens genoemden Bond, een adres aan de Tweede Kamer te richten, om te verkrijgen, dat in het nieuwe wetsontwerp op de ta rieven en invoerrechten, buitenlandsch leder, als half fabrikaat met 3°/o zoude worden bezwaard. Op verzoek van het bestuur voegden zich hieraan toe de heeren C. L. Bressers te Dongen en H. Witlox te Waalwijk die in vereeniging met het dagelijksch bestuur de commissie van redactie uitmaakten. Wij hebben grond te mogen aannemen, dat aan dezen bescheiden en tevens billijken wensch gehoor zal gegeven worden en een der voornaamste slagboomen, die de ontwikkeling dezer industrie in de weg staan, gedeeltelijk wegge nomen zal zijn. Door de geringe winsten, welke de zoolleerlooierijen sinds jaren afwerpen, werd door verscheidene fa brikanten het plan opgevat, met het oude looisysteem te breken en stoomleerlooierijen op te richten. Drie dergelijke inrichtingen zijn hier reeds in volle werking, terwijl, naar wij hooren, spoedig andere zullen ver rijzen. De stoomleerlooierij der firma Van Iersel, Witlox Co. onderging reeds eene belangrijke uitbreiding en er bestaan plannen tot verdere vergrooting. In deze fabriek, waar thans 40 arbeiders werkzaam zijn en de nieuwste machines zijn aangebracht worden wekelijks 360 stuks ruwe huiden, in de wichten van 25 K.G. en zwaardere in alle buitenlandsche soorten tot leder gefabriceerd. De fabriek kan met de beste uit andere landen concurreeren en haar leder is van uit muntende kwaliteitnochtans zijn de winsten, door de enorme concurrentie van het buitenland, dat zijne overproductie hier voor al te lage prijzen aan de markt brengt, betrekkelijk gering. Alleen de groote massa maakt de uitkomsten eenigszins bevredigend. De stoomleerlooierij der firma Gragtmans Wies man, mag zich mede in bestendigen bloei en vooruit gang verheugenook deze werd reeds aanzienlijk vergroot, en zal wellicht spoedig nieuwe uitbreiding erlangen. Het vache-leder, dat daar vervaardigd wordt, is van zulk uitmuntende kwaliteit, dat het dadelijk zijn weg vindt bij de schoenfabrikanten hier te lande, zoo- dat aan voorraad maken en exploiteeren buiten de grenzen nog niet gedacht kan of behoeft te worden. De winsten evenwel zijn ook niet erg rooskleurig. Sprak men vroeger van zooveel winst per huid, thans vraagt men alleen, hoeveel procent van het bedrijfs kapitaal genoten wordt. Ook de inrichting van den heer van Dooren-De Greeff, werkt naar wij vernemen, met goed succes. De voornaamste en reeds van ouds gerenommeerde zoolleerlooierijen alhier, die in hoofdzaak nog volgens het oude systeem werken, hadden wel geen reden tot klagen, daar hun door en door solied fabrikaat nog steeds zeer gezocht is en gretige afnemers vindt, doch aan den tegenwoordigen eisch, om vlug en veel werk af te leveren, zij het dan ook tegen minieme winsten, zullen zij op den duur zware concurrentie ondervinden. Waarheid is het, dat het aantal zoolleerlooierijen vol gens het oude systeem telken jare beduidend minder wordt. De toestand der looierijen van paardenleder was vrijwel gelijk aan dien van 1899. De invoering van het satijnleder uit Amerika is voor deze inrichtingen een geweldige concurrentie doch gelijk in 't vervolg uit dit verslag zal blijken, betrekt Amerika in den laatsten tijd en revanche groote hoeveelheden paarden leder, benoodigd voor de fabrikatie van zoogenaamde chroomleerenhandschoenen voor mijnwerkers en verder voor andere artikelen. Voor de prijzen der huiden verwijzen wij naar de rubriek Handel in Inlandsche Huiden.* Aan het slot van dit overzicht maken wij met ge noegen melding van de talrijke bekroningen, welke verschillende firma's voor hunne inzendingen op de Parijsche tentoonstelling mochten verwerven, een bewijs te meer, dat ons leder gerust op gelijke lijn mag ge steld worden met dat van het buitenland. De namen der bekroonde firma's zijn Gragtmans Wiesman, P. van Loon Gzn., C. van der Heijden—Wakkers, Jacq. van Riel, M. G. van Son te Waspik. Frans van den Assem Gz., y-. J. Bressers, j te Doneen' Van Siebergen's Lederfabriek te Rijen. W. Timmermans Zonen te Waalwijk (hors con cours) als lid der Internationale Jury. Fabrieken, Inrichtingen van industrieelen aard. Magazijnen, Winkels, enz. De toestand der lijmfabriek was in 1900 niet voluit zoo gunstig als het vorige jaar. Het lijmvleesch bleef geregeld zeer duur, terwijl op de prijzen der gefabri ceerde waar eene kleine reductie moest worden toege staan. Zoolang het Buitenland hier zulke groote hoe veelheden beenderenlijm van minne prijzen, maar ook van min gehalte blijft invoeren, bestaat er niet veel kans, dat de prijzen voor deugdelijk fabrikaat loonend zullen worden. De zeepziederij had veel te lijden van de ongekend hooge prijzen der lijnolie. Deze rezen in 1900 met zelfs te Waalwijk. in dezelfde prijsverhooging verheugen, redenen, waarom de zeepziederij volstrekt niet loonend is geweest. De- zeeppoederfabriek zag, dank zij de uitmuntende kwa liteit van het fabrikaat haar debiet weer belangrijk vermeerderen. De azijnmakerij werkte op denzelfden voet van voor heen. Hetzelfde kan gezegd worden van de hier gevestigde koffiebranderij. Ook de stoom- en windmolens hadden reden tot tevredenheid, daar zij het geheele jaar met werk als overladen waren. De van ouds bekende bierbrouwerij »De Witte Klok" had ook dit jaar weder vele en groote leveranties. Doch, gelijk wij reeds in ons vorig verslag vermeldden, doen de bierbottelaars, welke met den dag talrijker worden en het bier in heele en halve flesschen aan huis afleveren, haar eene steeds grooter wordende concurrentie aan. Vele hotel- en caféhouders echter, die aan bekend goed en pittig bier de voorkeur geven boven bier van dubieus gehalte, blijven nog altijd aan »De Witte Klok" gehecht. Ongeveer hetzelfde kan gezegd worden van de even eens van ouds bekende tabaks- en snuifkerverij, met bijbehoorende sigarenfabriek. Ook deze ondervindt een geduchte concurrentie van de talrijke reizigers in tabak en sigaren, die dagelijks, om zoo te zeggen, onze ge meente afloopen. De reputatie der genoemde inrich ting is echter dermate gevestigd, dat het fabrikaat niet alleen hier, maar zelfs ver buiten de gemeente nog altijd veel aftrek vindt. De filiale der Singermaatschappij had geen reden tot klagen. Ook in 1900 leverde zij, zoo hier als elders, weer een beduidend aantal machines af. Een geduchte concurrentie wordt haar echter aangedaan door de depóthouders der Pfaffmachines, welke ook bestendig geperfectionneerd worden en in volmaaktheid van in richting, werking en soliditeit der Singermachines steeds meer nabijstreven. Ook de depóthouders van velocipèdes hadden, dank zij de schier algemeene zucht naar sport, reden tot tevredenheid. De smeden en koperslagers hadden het geheele jaar door volop te werken, zoowel voor buitenplaatsen als voor de gemeente zelve. Eene smederij werd van eene nieuwe stoommachine voorzien, zoodat thans twee in richtingen van dien aard hier werkzaam zijn. Te oordeelen naar de prachtige étalages der goud en zilversmeden, maken ook deze nog steeds goede „zaken. Naar wij vernemen wordt bij hen vooral op markt dagen zeer veel gekocht door de marktbezockers van buiten, wat wederom het bewijs levert, dat, waar het verkeer druk is, ook de nering druk is. Van beteekenis is ook de handel in klokken, pendu- 4es en horloges, alsmede in meubelen en aanverwante artikelen. De meubelhandel vooral neemt hier ieder jaar een hoogere vlucht, wat eensdeels is toe te schrij ven aan de soliede waar en de bescheiden winsten, waarmede zich dc handelaars tevreden stellen, ander deels aan het feit, dat meubelen van allerlei soort en naar iedere teekening hier vervaardigd kunnen worden. De talrijke timmerlieden, metselaars, behangers, ver- wers, enz. in onze gemeente hadden volop werk, daar vele huizen en andere inrichtingen gebouwd werden. Vermeld dient hier ook te worden, dat zoowel de knechts als de bazen eenparig besloten den loonstan- daard te verhoogen, en de verhoogde loonen der knechts bij de bazen evenmin tegenkanting ondervonden als die der bazen bij de burgerij, zoodat de goede verstand houding onderling geen oogenblik verbroken werd. De confectiehuizen van heeren- en dameskleeding mochten zich wederom in flinken omzet verheugen. Door ondervinding wijs geworden, laat het volk zich niet zoo gauw meer bedotten door marktartikelen of waren van rondreizende kooplieden voor z.g. likwidatie- huizen. Ook de magazijnhouders van mode-artikelen en ga- lanteriën maakten over het geheel goede zaken, getuige de uitbreiding, die vele aan hunne winkels en magazij nen gaven. De boek- en courantdrukkerijen met hun aanverwan ten handel in boeken, papier en schoolbehoeften moch ten zich geregeld in goeden omzet verheugen. Door de stijging der papierprijzen waren de winsten echter maar zeer bescheiden. De voor eenigen tijd opgerichte cartonnagefabriek, waar alle soorten van doozen voor de verzending van schoenen vervaardigd worden, ziet hare clientèle met den dag grooter worden. De luxe-doozen vinden zelfs aftrek in Holland en Friesland. Eerlang hoopt de on dernemer door het installeeren der nieuwste machines, eene belangrijke uitbreiding aan zijne zaak te geven. De handelaars in schoenfournituren, hadden over het geheel geen reden tot tevredenheid. Zij worden door 200 °/o- De gefabriceerde waar echter mocht zich niet4*concurrentie van buitenlansche huizen, die hunne waren bij groote en kleine schoenfabrikanten aanbieden, zeer in hun bedrijf geschaad. De handel in steenkolen en brandstoffen neemt ieder jaar beduidend toe. Tot groot nadeel voor den arbei der waren de prijzen der steenkolen geregeld duur. Voor ordinaire soorten werd nog f 1.10 a f 1.25 per H. L. besteed. De onlangs opgerichte Maatschappij tot aan- en verkoop van brandstoffen bleef wel 5 a 10 beneden genoemde prijzen, doch daar zij slechts a con tant verkocht, was haar omzet niet zoo groot, als men redelijkerwijze had mogen en durven veronderstellen. Met de slagers van rund- en varkensvleesch schijnt het ieder jaar vooruit te gaan. Een blik in de accijn zen bewijst weer, dat hun omzet belangrijk is toegeno men. Het is een verblijdend verschijnsel, dat in onze streek, gedurende de laatste jaren de belasting op het geslacht" evenzeer toeneemt, als die op >gedistilleerd" vermindert. Het vee was over het geheel duur, ondanks den dikwijls belemmerden uitvoer naar België. Vooral de vette kalveren waren hoog in prijs, terwij de notee ring der varkens, vooral voor die, welke geschikt waren voor de explortslagerijen, eenvoudig buitensporig was. Als altijd liet de kwaliteit van het hier geslachte vee niets te wenschen over. De exportslagerij van konijnen in Baardwijk werkte op den ouden voet. Het aantal naar Engeland gezon den konijnen was weer iets grooter dan in 1899. De vellen vonden meest hun aftrek in België en Duitsch- land, ter vervaardiging van handschoenen en inférieure soorten van bontwerken. De boom-, bloem- en groentenkweekerij zag ook we der haar debiet aanmerkelijk toenemen. Vooral in fijne vruchtboomen, welke tot heden nog bijna niet in Hol land geleverd werden, drijft de ondernemer belangrijke zaken. Moeiten noch kosten worden door hem ontzien, om buitenlandsche boomen hier te acclimatiseeren. Eene dergelijke inrichting te Besoijen, hoewel werkende op meer bescheiden voet, neemt telken jare in bloei en vooruitgang toe. In de talrijke brood- en koek- bakkerijen kwam geen noemens waardige verandering. Zij verheug den zich in geregelden omzet en de prijzen werden niet verhoogd. Hetzelfde kan nagenoeg gezegd worden van de banketbakkers met hun handel in fijne comestibles. De^invoer van Engelsche waren als drops, pepermunts, enz. schijnt af te nemen, terwijl het fabriceeren van geleien, ams, belangrijk toeneemt. Mochten ook al enkele winkeliers en industrieelen ons van hun bedrijf eene niet zoo rooskleurige beschrij- ving gegeven hebben, het meeren- deel ook van hen, die wij hier, om de mindere uitgebreidheid hunner zaak niet afzonderlijk vermeldden, toonde zich tevreden met de ver kregen resultaten. Van ganscher harte hopen wij, in het volgend jaar verslag weder hunne tevredenheid, zoo mogelijk nog in meerdere mate, te kunnen vermelden. Gemeente Gasfabriek. Met het oog op dc steeds toe- ernende gasproductie werd bij Raads besluit bepaald, de toestellen der gasfabriek uit te breiden met een exhauster en een stel pompen (te drijven door een gasmotor) de bestaande le en 2e scrubbers te verbouwen in een grootere, ten einde de teerscheiding te bevorde ren, en om te voldoen aan de arbeidswet, een schaftlokaal te bou wen. Het aantal verbruikers nam ook dit jaar weder toe en bedraagt thans 200, terwijl het gasverbruik bij par ticulieren vermeerderde met 11837 Ms. In de publieke verlichting kwam geene noemenswaardige verande ring. Het totaal der brandingsuren van de straatlantaarns bedroeg te Waalwijk 80797Vs uur m. glocibranders ad 0.115 M3 929.71 M8. 396141/9 uur m. open vlam ad 0.200 M8 7922.9 M8. en te Besoijen 11097 uur m. open vlam ad 0.200 M8 2219.4 M8. Tengevolge der hooge kolen- prijzen en groote uitgaven werd bij Raadsbesluit bepaald, dat ingaande 1 April de prijs van het gas zou zijnvoor particulieren 9 ets. voor muntgasmeters en kermisverbrui- kers 10 ets. en voor motorgas en gebruik aan 't station 8 ets. per M8. Daarbij kwamen nog dat de kolen zoo zwavelachtig waren, dat men slechts met de grootste moeite en met overmatigen arbeid van het personeel, het gas even voldoende kon zuiver houden, ofschoon dit nog niet altijd gelukte. Verkocht werden: aan grove fijne en geklopte cokes 3444'/» H. L. tegen 395972 H.L. in 1899, bene vens 256777s liter koolteer en 32200 liter amoniacwater tegen 34987s liter teer en 7800 liter wa ter in 1899. (Wordt vervolgd.) I flMKBBBSS523BÊ De Echo van het Zuiden. Waalwtjksdie tn Laiigslraatstbe Courant,

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1