WW* ks4 M080P0L - THEE Op den Diempel van het Paradijs, De Zuid-Affikaansche oorlog, 2] Theod. WE8SELS, Moord te Tilburg. lai V:"i i;: TT., 'i- fp,' :'v! 1 r zuiver, lekker, goedkoop, WAALWIJK. De uitslag. FEUILLETON. BUITENLAND. Duitschlaud. Jil 'i 1 \i 11 W -r iPM I |i I I,i 'Ij; :i ij' i,. T 1 li IT O.1' ,is 1 11 I' i I j i, iI 1 iv.'! 1 - i' i ii i I I I I 1 -I r li I 11 i I'l1 1 1 i i I I ''|l ii '.2,1 11 I.I i','IV 1.1 9 I I l.i' 1.1'r i de overigens zoo uitmuntende Fransclic schors, welke nog altijd gewild en daarom zoo hoog in prijs was, steeds minder in aanmerking, zoodat deze edelste dei looistoffen langzamerhand het veld moet ruimen voor die welke krachtiger wer ken, onverschillig of het fabrikaat dan ook al wat minder van kwaliteit wordt. Garouille of Afrikaansche schors wordt steeds meer geïmporteerd. Ondanks de meerdere vraag naar dit artikel bleven de prijzen vrijwel gelijk aan die van 1899. Hetzelfde kan gezegd worden van Quebracho-hout. Valonea, Mirabolanen en de mindere soorten, als Dividivi, Refuso en meer andere. Was men er tot heden nog niet in geslaagd eene juiste methode voor de looistoffen-bepaling te vinden, thans schijn! de oplossing van dit vraagstuk zeei nabij te zijn. Dr. Praesler en met hem verscheidene andere beroemde chemici hebben in den laatste tijd belangrijke proeven genomen. De uitslag dier expe rimenten is in verschillende vaktijd schriften, zooals b.v. in den »Deutscher Gerberkalender" openbaar gemaakt. Daar het ons te ver zou voeren, de resultaten der verschillende vreemde looistoffen elk afzonderlijk te beschr ij- ven, laten wij alleen van sommige soorten het tannine- en suikergehalte volgen. Den verbruiker zij het overgelaten te beslissen, in hoeverre de eene soort boven de andere de voorkeur verdient. De ondervinding alleen kan hier beslis sen. tanninegeh. Eikenschors 6 16 Fichtenschors 71/*16 Quebracho h. 15 28 Mimosa 22 41 Mangroveschors 27 —48 Valonea 19l/a37s/* Myrabolanen 18 41 Dividivi 331/25lVs Den aandachtigen beschouwer zal het bij eenige studie niet moeilijk vallen te bepalen, welke soorten hij hetzij afzonder lijk, hetzij vermengd het meest geschikt acht voor zijn bedrijf. suikergeh. 2.72°/o 38/< 0.38 0.96 2.64 5.10 ROTTERDAM Verkrijgbaar bij den Heer Ziehier het oordeel van verschillende bla den over den uitslag der verkiezingen. „De Tijd'. Wij' hebben de troepen ge leverd voor den strijd. Wij hebben inder daad de eer van het werk, maar bij de verdeeling van den buit worden wij verge ten. Maar Nog is het mogelijk met name te Hon- teuisse, dat voor de versterking der katho lieke partij door de antirevolutionairen iets gedaan wordt. Ook is bij de herstemmin gen in de districten, waar de onzen tegen over antirevolutionairen staan, en bij mo gelijke nieuwe - verkiezingen, indien voor twee zetels éénzelfde candidaat wordt aan gewezen, wel iets goeds te maken. De verhouding van de meerderheid van 1889, toen ook Loosduinen, Beverwijk, Doetinchem, Hontenisse en Haarlemmer meer door katholieken bezet waren, gateen beteren grondslag voor samenwerking 111 de Kamer dan zou moeten worden gezocht en moeilijk zou kunnen gevonden worden bij de verhouding, die thans bestaat, vooral niet bij die, welke 27 Juni nog ontstaan kan, wanneer in Amsterdam VIII, Bode graven, Gouda en Rotterdam II de antire volutionairen en een christelijk-historische mogen slagen. En, indien behoorlijke overeenstemming verkregen wordt, zal dit hoogstwaarschijn lijk het geval zijn. Dinsdag is voor het „Centrum" een vreug dedag geweest. Op de eerste plaats, omdat het resultaat in overeenstemming schijnt met den geest der bevolking. Op de tweede plaats, omdat nu een einde is gemaakt aan het overwicht der zonder linge combinatie, die men de „grootliberale meerderheid" noemde. En op de derde plaats, omdat tot de gekozene zulke voortrellelijke mannen be lmoren De „Residentiebode" schrijft de zegepraal toe aan het ijverige en goed georganiseerde optreden, het eendrachtig samenwerken der christelijke partij«*n in tal van districten. Maar toch ook nog iets anders. Toch ook aan de offervaardigheid, de zelfverloo chening, ja het geheel wegcijferen van zich zelve, der katholieken, waar zij het talrijkst waren en rechtens een zetel konden opvor deren, maar dit niet gedaan hebben, indien zij gevaar duchtten dat om het opwekken van booze hartstochten de zetel voor de rechterzijde mocht verloren gaan. Met moed en opgewektheid kunnen de onzen onder die omstandigheden de taak der meerderheid aanvaarden. De „N. R. Ct." De nederlaag is er. brengen Natuurlijk in de eerste plaats de aftre ding van het Kabinet, dat uit de meerder heid van het „andere volksdeel" is voort gekomen, maar welks daden toch den war men lof van een der hoofdmannen van het „christelijk volksdeel" wegdroegen. De da gen van het Kabinet-Pierson zijn geteld. Met dit Kabinet verdwijnt de spoedige af doening van het vele goede, dat het had voorbereid voor land en volk en dat nu op „christelijke wijze zal moeten worden van de hand gedaan." De verbonden kerkelijke partijen zullen thans natuurlijk aan het bewind worden geroepen. Niettegenstaande de groote principieele verschillen die dr. Kuyper in zijn Deputatenrede opsomde, zullen zij nu een gemeenschappelijk program hebben op te stellen en uit te voeren. De vraag rijst, of ineu, nu er een „chris telijke" meerderheid tegen de leerplicht is, niet zich op intrekking van die wet in een niet veraf zijnde toekomst heeft voor te jeroiden." „Het „Handelsblad" schrijft onder den titel „De nederlaag" Wat er uit den toestand volgen zal, zal eerst blijken als de herstemmingen zijn af- geloopen, maar ligt nu ook voor de hand. Ook al winnen de socialisten alle zetels, waar voor zij in herstemming komen, en de vrijzinnige in de 32 genoemde, dan nog zullen de vereenigde kerkelijken over 52 stemmen beschikken, dus over de meerder heid in de Kamer van 100. Dr. Kuyper zal dus vermoedelijk kabi- netsformeetder worden. Wij zijn zeer be nieuwd naar de combinatie De „Telegraaf". Voor hen, die het hui dige ministerie nog langer aan den arbeid hadden willen zien, is de uitslag van deze "Wat zal ze ons jr 11 i. Ir I v. 1! Hl' i i verkiezing wel Beer teleurstellend. Want dat het 11a de zoo duidelijke uitspraak der kiezers aan het bewind zal blijven is niet waarschijnlijk. De „Standaard" Of er een working majority rechts zal komen, zal dan ook eerst op 27 Juni beslist worden. We roepen daarom onzi vrienden in de districten, waar herstemming is, nu reeds op, om geen oogenblik te verliezen. Een overwinning verliest van haar kracht zoo ze niet aanstonds wordt doorgezet. Ook zoo echter zeggen we reeds nu aan onze Kiesverecnigingen in naam van liet Christelijk Nederland dank voor de uitne mende wijze, waarop ze den eersten aanval hebben uitgevoerd dank aan onze mede standers, die in meer clan één district den uitslag beslisten era. dank niet minder aan onze pers, die, hoe klein ook, zich dapper heeft geweerd. Het „Vaderland" De rechterzijde krijgt dus a working majority, en al hebben de leiders ook om strijd verzekerd, dat 't hun niet te doen is om verovering van het re- geerkasteel, bij ontruiming van dat regeer- kasteel zullen zij geroepen worden liet te bezetten. De minderheid behoort zoo sterk mogelijk te zijn, 0111 kwaad te voorkomen en om met haar invloed op '1 werk der wetgeving te doen rekenen. Onze kracht zal daarbij ten deele liggen in het heterogene karakter der meerderheid. De „Nieuwe Courant" vindt Dr. Kuyper den aangewezen kabinetsformeerder. Ver volgens constateert het blad, dat de groote verwachtingen der sociaal-democraten niet zijn verwezenlijkt Door aan geen enkele hunner bij eerste stemming een meerderheid te geven, hebben de nederlandsche kiezers getoond, van uiterst afkeerig te zijn en te blijven. Ook „Hot Volk" had niet gedacht dat de overwinning der verbonden „christelijke" partijen zoo schitterend zou zijn. 't Blad acht het zeker, dat hunne regeering de vol gende vier jaren sterker zal staau dan de liberale in het afgeloopen tijdperk. Dr. Kuyper heeft wil van zijn werk, hij is de aangewezen kabinetsformeerder zij liet achter de schermen. De „Nederlander" vindt van de kansen van de herstemmingen dat de anti-liberalen nog wel vast mogen rekenen op Bodegra ven en Gouda, waar de heeren Idsinga en Heemskerk met den aftredenden liberaal in herstemming komen. Groote of goede kans bestaat verder voor hen te Hontenisse, in Rotterdam I en te Enschedé. Dat zou dus te zamen nog vijf zetels zijn boven de 53. Het „Nederlandsch Dagblad" erkent dat de uitslag van den christelijk-historischen kiezersbond niet gunstig is geweest, daar niet een van zijn candidateu dadelijk geko zen is. I ii i! i dii 38. „Waarom heeft u zich niet eerder aan mij be kend gemaakt? Antwoord mij daarop.' „Ik had er niet den moed toe ik wiet, dat ik uwe liefde op het spel zette. Later, wanneer ik spoorloos r.ou zijn verdwenen in den maalstroom der wereld en u per briet had bekend, wat mij uwer onwaardig maaktedan zoudt u in toorn jegens mij zijn ontstoken maar later ook ik vveet het, na jaren, zoudt u zachter en meer verzoeningsgezind jegens mij gestemd ge worden zijn.' En thans?' vroeg hij zeer rustig, „Nu i» alles onmogelijk, ook de geringste scha duw van hoop is vervlogen u bent voor mij voor altijd verloren.' „U zegt de waarheid als ik in mijn jeugd niet op zulk een gruwzame wijze was bedrogen, misschien zou mijn geest veerkrachtig genoeg zijn gebleven, om ook zulk een slag te boven te komen maar nu ben ik daarvoor te oud, ik kan u mijn vertrouwen nooit meer schenken. Het is zooals u zegt, onze wegen scheiden thans voor altijd.' De Engel met het vlammenzwaard I Marton mei hare oogen en handen, om erbarming smeekend. tot dezen omhoog het was tevergeefs, hij dreef haar onbarmhartig van den drempel van het ^„Zoo motten wij dan scheijen,' ging Brunneck ontroerd voort. «Als ik u echter een raad zou mogen geven, dan is het deze: laat voortaan strenge waarheid het richtsnoer van al uw doen en laten zijn. Wanneer u mij had bekend, dat u een kind uit het volk waart en niets van uwe afkomst wist dan zou ik niet zijn terug getreden, mij 11 a liefde zon groot genoeg zijn ge weest, om mij daarover heen te zetten. Hebt u vergeten, dat ik eens tot u heb gezegd: u kunt het voor uzelve niet verantwoorden, wanneer u mij noodzaakt als uw aanklager op te treden.' Ontmoedigd liet Manon het hoofd zinken. »Ik Twee belangrijke telegrammen van Kit chener uit Pretoria. Het eerste gunstig voor de Engelschen zeker om ze voor te bereiden op het tweede, dat een succes voor de Boeren beteekent. „Gedurende den marsch van Vrede zijn Elliots colonnes slaags geweest met den vijand onder De Wet uabij Reitz op 6 dezer. „Na een ernstig gevecht namen zij een convooi van 71 volgeladen wagens, 45 ge vangenen, 10,000 patronen voor klein geweer en 4000 stuks vee. De Boereu lieten 17 doo den en 3 gewonden achter. »De Britsche verliezen zijn 3 officieren en 24 man gewond. Elliots colonne bereikte Kroonstad." Wat hiervan de zuivere waarheid is zal binnenkort wel blijken. Of misschien ook niet. Onmiddelijk daarop volgde een ander bericht, dat den barometer plotseling weêr deed veranderen. Ziellier. „Nabij Witmansriist, 20 mijlen ten Zuiden van Middelburg in Transvaal zijn jl Woens dag 250 man van de Victorian Mounted Rifles, uitmakende een aldeeling van gene raal Baton's colonne, in hun kamp aan de Steenkoolspruit vcirast door een overmacht van deu vijand. De Boeren kropen tot dichtbij en openden een doodelijk vuur op het kamp, waardoor sneuvelden 2 officieren en 16 man en gewond werden 4 officieren en 38 man. Twee officieren en 50 man ontsnapten naar Baton's kamp, de overigen werden gevangen genomen, maar later weer losgelaten. Twee pompons werden door den vijand veroverd." Voorwaar geen kleinigheid in een oorlog, die reeds officieel verklaard werd „eigenlijk geen oorlog meer te zijn". De Maandag avond verschenen verliezen- lijst toont aan dat er Viijdag bij Houtkop een belangrijk gevecht is geleverd 3 man gesneuveld en 12 man gewond. Het blijkt dat de Wet onlangs pas de Boeren had overgehaald, zich onder zijn leiding opnieuw te conccntreeren. Deze con centratie was pas een paar dagen tot stand gekomen, toen hij aangevallen en verstrooid werd. Iu een officieele samenvatting van de laatste krijgsverrichtingen (in de Kaapkolonie) wotdt gemelt dat 150 Boeren onder Maritz een patrouile van 29 man hebben omsingeld 2 man sneuvelden, 2 werden gewond en 20 gevangen genomen. De rebellen in het di strict Kakana tellen 200 man en trekken in zuidwestelijke richting. Een gedeelte van Scheepers strijdmacht is den 12den in Mur- ruysberg binnengekomen en heeft winkels geplunderd. De correspondent van de Daily Mail seint uit Norvalspont, dd. 15 Juni Het aantal Boeren-rebelleu in deze buurt neemt voort durend toe. Ik heb nog niet gehoord dat de bewoners ergens door de Boeren gemole steerd zijn de Boeren houden zich voor namelijk in de bergen op en schieten op militairen telkens als de gelegenheid zich daartoe aanbiedt. De laatste berichten toonen, aan dat er ongeveer 1800 Boeren in de Kaapkolonie onder de wapenen staan, omvattende acht commando's van zestig tot driehonderd man elk in het midden der kolonie, en 300 man, alles te zamen, in de westelijke provincie. Kritzinger en Fouché plakken nu overal in het land een proclamatie aan, waarin zij bepalen, overeenkomstig de bevoegdheid hun verstrekt door de uitbreiding van het Vrij- staa'.sch grondgebied over de noordelijke districten der Kaapkolonie twintig maanden geleden, dat ieier persoon, die het verblijf van een commando verraadt, zal worden gestraft met vijftig pond boete, of, bij ge breken van betaling daarvan, zal worden gedwongen ecu commando drie maaudeu te voet te vergezellen. In militaire kringen bestaat een overheer- schende meening, dat de itivoerg van paarden niet moet verminderen, daar de opbrengst uit de kolouien zelfs snel afneemt. De vijand krijgt nog steeds recruten, maar in onbedui dend aantal. Uit de ambtelijke verliezenlijst blijkt, dat er 19 man gesneuveld en 41 gewond zijn in de overrompeling der Australiërs bij Witmans- rust. Verder zijn er twee man gesneuveld twee gewond en twee officieren gevangen genomen bij middelgraal in het district Calviua op 10 Juni. Een officier en drie man zijn gesneuveld en zeven gewond bij Brak laagte en op 4 Juni. Een man is gesneuveld en zes zijn gewond bij Vrede op den 3den. was te laf' mompelde zij. »Mijn lot is bepaald, ik wil geen verdere moeite aanwenden om uwe vergiffenis te verwerven. Heden zoudt u mij die niet kunnen schenken maar u zult mij niet ver bieden deze verzekering uit te spreken.' Mai.on'a lichaam trilde als van koude, hare oogen schitterden koortsachtig en hare handen brandden als vuur «Ik weet dat uw trots machtiger is dan uwe liefde en toch, wanneer u een grijs aard zult zijn geworden en dichter bij den rand van het graf zult staan, dan zal er een weekere stemming over u komen de tijd zal gelaidelijk dat doen verdwijnen, wat heden onoverkomelijk is en de arme, verlatene Manon zal weer in uw geheugen worden teruggeroepen. Uw hart zal haar dan de leugen en het bedrog vergeven. En als liet zoover is, wilt u mij dat dan laten welen „Dat zal zeer lang duren en ik zou, zooals u hebt opgemerkt, een grijsaard kunnen zijn ge worden vóórdat het zoover was gekomen.' „O, ik zal grduldig wachten.' Manon stond op uit hare knielende houding. „Misschien zult u zich op dat oogenblik herinneren, dat ik wacht, opdat u niet zult dralen met de tijding. Er is reeds veel te laat gekomen.' „Ik zul daaraan denken.» De deur sloeg dicht. Brunneck was weggegaan. VEERTIENDE HOOFDSTUK. De winter was vroeger ingetreden dan gewoon lijk en de sneeuw viel bij reusachtige hoeveel heden op de aarde. De scherpe noordooosten wind stuwde gehcele massa's opéén, als deed hij het spel der kinderen na, die met hunne handen poppen en allerlei vreemde en grillige figuren daaruit vormen, al naar het hem het beste dacht of de luim het hem ingaf en wierp dan weer alles door elkaar, om hetzelfde spelletje steeds weer van voren af aan te beginnen. De locomotief kuchte en stampte door de witte massa's, die zich al meer en meer ophoopten en eindelijk stond de trein stil. De machinist sprong geëergerd van zijn plaats. „Wij kunnen station Derntnal niet meer halen het is om er moedeloos onder te worden. Conducteur, laat de passagiers ui'stappen en Ie voet naar het station gaan, wij moeten een panr uren hier blijven, om een tweede machine aan te koppelen, met deze komen wij er niet doorheen.» De portiers werden geopend en de passagiers met de vertraging in kennis gesteld. Uitroepen van spijt weiden gehoord, kinderen weenden, toen zij in den hooge sneeuw werden gezet. Hevige misnoegdheid maakte zich van de meesten meester. Slechts enkelen vatten de zaak van den koraischen kant op en maakten kwink slagen, een gedeelte was met de bagage beladen en draafde, langs de rails in de richting van het station, welks licht op een geringen afstand zichtbaar was. Een slanke, jonge dame, diep in haren pels mantel gehuld, aie wij dadelijk als Manon Ritter herkennen, wa9 besluiteloos blijven staan. .Waar zijn wij vroeg zij Ban den machinist, die in hare nabijheid was blijven staan. „In Dernthal het station ligt voor ons, Wij staan hier, zooaU ik zie, juist bij een overweg, het dorp is in tien minuten te bereiken. Als u er de voorkeur aan geeft u eenigezins op uw gemak te gevoelen, dame, dan zou ik u aanraden het logement te gaan opzoekenhet zou misschien dag kunnen worden, vóórdat wij ver der kunnen gaan en nu is het pas tien uur. Als u den overweg overloopt, ziet u den weg naar het dorp duidelijk vóór u, aan weerskanten staan boomen, verdwalen is niet mogelijk. Goe den nacht.' Hij ging verder. Manon volgde zijn raad op en betrad den weg, die naar het dorp voerde. Zij wa9 nu ongeveer honderd mijlen van N verwijderd, ver genoeg om geene bekenden te ontmoeten. Het was haar volmaakt onverschillig waarheen zij ging voor haar was er immers geen toevluchtsoord te vinden. Op goed geluk af had zij een kaartje gekocht naar een groote stad aan den Rijn wat kon het haar schelen of zij midden op de reis bleef steken, mits zij maar onder menschen kwam. Zij waadde dapper door den 6neeuw en den storm heen, op het dorp af, dat zij wel is waar, tengevolge v»n den sneeuwstorm nog niet kon zien, maar beide zij den zag zij boomen en die wezen haar den juisteu weg aan. En eindelijk liep er een atrasterirg van draadwerk aan hare rechterhand, waarachter kale, met sneeuw beladen boomen stonden, die hare dorre takken ten hemel uitstrekten. Eenige minuten later stond zij voor een oud, laag huisje, met een strooien dak, het eerste van het dorp. (Wordt vervolgd.) In de ochtendzitting van Zaterdag werd o.a. gehoord de heer Kessels, die met aandoening de bekende feiten der vermissing van het kind en de daarop gevolgde arrestaties ver haalde. Als eeiste getuige in de middagzitting van Zaterdag trad op Antoon Muller. Get. heeft in deu middag van deu moord met Mutsaers staau praten bij eeu smid. Beklaagde vertelde hem toen dat hij het kind had gezien op deu hoek der straat en het herkend had aan haar japonnetje. Voor de instructie beweerde Mutsaers het kind en den koster te zijn tegengekomen op den hoek der straat. De p-esident met kt beklaagde op, dat hij 's morgens verklaard heeft vóór Vrijdag niet aan de vermissing van het kind gedacht te hebben. Getuige Muller verklaart daarop, dat Mut saers over de vermissing begon, niet getuige. Bij Marie Spijkers heeft Mutsaers Woens dagmiddags half een op de ramen geklopt, zeggende dat het kind van Kessels, een meisje van 11 jaar, werd vermist. Getuige had nooit omgang met dien man. En het verwonderde haar derhalve zeer, dat de schilder op haar ramen tikte. Toen Mutsaers Vrijdags naar het Stadhuis ging, zeide hij aan getuige lk zal hem er eeus inhelpen (doelende op den koster). Ik weet alles. De man der vorige getuige veiklaart, dat toen hij Vrijdags bij de kerk kwam, Mut saers tot hem zeide, reeds naar het kind te zoeken, omdat hij graag de f 1000 zou ver dienen. De president brengt daarom bekl. in her innering, dat hij verklaard heeft te weteü, dat de koster het kind had verstopt in de kerk. Tegen get. Mandos heeft bekl. ook gezegd, het kind gezien ten hebbeu op den hoek bij calé De zwarte Ruitei". Get. Schrijvers verklaart, dat bekl. Woens dag verteld heeft, toen hij de kerk passeerde, dat hij het meisje had zien voorbijgaan en niet terugkomen wel eeu kwartier lang sprak hij toen over het kind, zeggende .- het was een lief, wijs kind. Dat heeft hij wel vier, vijf maal herhaald; ook dat zij lange lichte krullen had. Voorts zei hij„het kind kan niet wijd zijn." Rechter Nelissen meikt op, dat beklaagde toch ook het gillen moet hebbeu gehoord, daar zooveel anderen het gehoord hebben. Bekl. antwoordt dat er meer in dien tuin hebben gewetk', die het niet gehoord heb ben. Daar let jc niet op, als je in je werk bent. Gei. Kooien is tuinman hij werk e dik wijls in den tuin van den pastoor zoo heeft Mutsaers get. gevraagd na den moord, otn den sleutel van liet poor je in den tuin naar de catechismuskamer. Ge'. heelt dat toen geweigerd, omdat hij hem zelf af moest ge ren. Mutsaers vroeg d-n sleutel om vroeg aan 't we'k te kunnen komen. Get. had ook nog eens aan bekl. gevraagd naar het kind hij had er bij gevoegd ik geloof niet dat zij terecht zal komen bekl. had dat toegestemd met gebogen hoofd. Getuige heeft den sleutel geweigerd, om dat de koster eiken morgen om vijf uur aanwezig was en deu schilder overal zou kunnen inlaten. Bekl. deelt mode, dat Donderdagsmorgens de koster hem opengedaan heeft. De kos- ter ging weer direct aan het werk, en werd geen woord gesproken. PresidentWie gelooft dat Er is geen woord gesproken De koster wist dus niet wat je kwam doen. Beklaagde Hel is toch volkomen waar- heid. Getuige de koster weet nog dat beklaagde de oogen neersloeg, toen zij 's middags over de verdwijning spraken. Een lang verhoor heeft nu plaats van dezen getuige om te weten welken sleu el beklaagde hebbeu wilde, die van hel tuinpoortje of die van de cathechismuskamer. Beklaagde ontkent pertinent ora een sleu tel gevraagd te hebben. Volgens hem zou de koster hem uit eigen beweging er een aangeboden hebben. Getuige houdt vol bij zijne afgelegde ver klaring. Op eeue plattegroudskaart gaan rechters niet verdachte en verdediger na welk nut de schilder van een der sleutel kan gehad hebben. In de zitting van Maandag vroeg de ver dediger het onderzoek naar de geestvermo gens van vrouw Van Rossuin. In het verder verhoor beweerde beklaag de den koster niet hebben zien luiden. De griffier las een vtoegete verklaring van den beklaagde voor, waarin hij zeide het wel gezien te hebben. De beklaagde antwoordde Tusschen 12 —2 uur was het schafttijd. De president En om half twee uit de kerk komende klopte je op de ruiten van vtouvv Spijkers. Je Haat alweer te liegen. Dat kan je geen goed doen. Wat deed je in de kerk Beklaagde: Den koMer waarschuwen dit er werkvolk was. De President Deuk je, dat wij kinderen zijn. Je liegt weer. Je zeide ni ts. Vier getuigen komen nu zeggen, dat de koster Woensdagmorgen ,te 12 uur de kerk deuren sloot. De verdediger vraagt hierop vervolgens wegens meineed van den koster; die om 12 uur de deuren zeide opengelaten te hebben. Na ovetleg iu raadkamer werd de zitiing geschorst ora deu koster nader te hooren. De koster, tegen wien, op verzoek van den verdediger, een onderzoek naar beweerde meineediglieid is bevolen, werd niet in hechtenis genomen. Bij het Maandag voortgezet verhoor, ver klaart getuige Vriends Mutsaers te hebben hooren zeggen„Ik heb den koster het kind naar boven zien dragen." Get. Van der Put, bediende van deu heer Kessel?, heeft met deu koster naar het lijkje gezocht, doch niets gevonden of gezien. Tegen get. Brink zei Mutsaers „Ik heb haast geen rust vanwege de kermis en die f 1000 premie. Getuige is toen met beklaagde gaan zoeken iu de verwarmingsbuizeD. Ze vonden niets. Een half uur later is getuige teruggekomen om op de gewelven te zoeken. Dat is .niet noodig, zei Mutsaers toen, „Ik weet er alles van, ik ben er al gi* weest. De Tilburgsche inspecteur Soentjes ver klaart, bekl. gevraagd te hebben, waarom hij niet eerder aan de politie had verteld, dat hij den koster en het kind de kerk had zien binnen gaan. Bekl. heeft toen geantwoord „dat lag op mijne lippen." Ook dit ontkent bekl. ten stelligste. Aan deu agent vaa politie De Natris heeft Mutsaers verteld, het kiud den hoek bij Panhuis te hebben zien omgaan, vau deu koster sprak hij uiet. De president zegt tegen bekl. dat hij de politie dus dubbel beeft misleid, daar hij heeft gezegd dat het kind den hoek is om gegaan, wetend dat het niet zoo was. Bekl. zegt, dat het hem eerst later was ingevallen dat de koster ract het kind de kerk wasingegaau. Op een aanmaning van den president ora toch de waarheid te spreken, antwoordt bekl. dit te doen en onschuldig te zijn. dat dt volken standig Wij 20 en vem noeg kanten met 011 gtoote eo kra het roe Ho;h rekenin sinds 1 van 34 heel is jaar sic groot d vreemd zelfden 23au is In II geudhe ropa m het ach is voor niet 14 spoedig een uit matige de Rep van dei I11 S« bet dat sche m eerste 1 taar ge leest m Soma la ten var buitgen om het Jahel a man a Somala melden iers en te Som vallen volgend Moellah meegeb ook ile tot 500 Aan Et veld en den da «aarhei expedit Moellal ver.Yacl beslisse De Anasta Maat niers e zij de eens di zij in 1 Na gevangi te ziet uiteen. Wat litieken weinig Maandagmiddag is in tegenwoordigheid van deu Keizer en de Keizerin, de prinsen van het koninklijke huis, de ministers, de leden van den Bondsraad, het meerendeel van de leden van den Rijksdag en de staven van het leger en de zeemacht het gedenkteekeu van Bismarck voor het gebouw van den Rijksdag onthuld. In antwoord op de toe spraak vau Levetzow, den voorzitter van het comité voor het monument, die het ge- denkteeken overdroeg aau den rijkskauselier, sprak Bülow zijn bewoudering en erkentelijk heid uit voor den ijzeren kanselier. Die be- wouderiug en erkentelijkheid zouden niet op houden, zoolang één Duitsch hart oog klopte, zoolang één Dnitsche mond nog sprak en ééu Duitsche vuist zich nog balde. Nadat hij onder en met keizer Wilhelm het rijk had opgericht, verzekerde hij aan dit en ue heele wereld den vrede. Tevens begon met hem een nieuwe tijd voor het Duitsche volk. De herinnering aan Bismatck is eeu waarbo'g z

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2