Nummer 50. Zondag 23 Juni 1901. 24e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste blad. j ANTOON TIELEN, Moord te Tilburg. Uitgever: Dit nummer bestaat uit twee bladen. I -,sm Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0.75. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJ K. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Uithoofde van den invallenden Feestdag (St. Jan) zal het volgend nummer iets later dan gewoonlijk verschijnen. Advertentiën als anderzins voor dit nummer worden ingewacht uiterlijk Woensdagmiddag 12 uur. Zij, die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. UITTREKSEL uit het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Vervolg.) Granen. De graanoogst van 1900 was voor ons land veel ongunstiger dan in 1899. Door de voortdurende regens, vooral gedurende den oogsttijd, lieten kwaliteit en wantiteit veel te wenschen over. Soorten van 77 KG. jelijk in 1899 behoorden tot de grootste uitzondering gemiddeld waren de wichten 3 a 5 KG. lager dan ;ewoonlijk. Ook van haver en rogge viel de kwaliteit niet te roemen. In het buitenlandevenwel scheen de oogst jeter gewonnen. De nieuwe rogge, die van den Do- nau en uit Rusland werd aangeboden was tenminste van uitstekende hoedanigheid. De prijzen van bijna alle graansoorten waren gedu rende den loop des jaars niet aan groote schommelingen onderhevig. Amerika leverde wederom voor de grootste Europee- sche markt een enorm kwantum tarwebloem, zoowel in mindere als in betere en zelfs fijnere kwaliteiten. Door de lage prijzen en den grooten aanvoer werd de consumptie van het inlandsche meel zeer gedrukt. De prijzen waren gedurende 1900 als volgt Rogge ƒ5.50 a f 6.per 75 KG. Witte tarwe 6.50 7.20 80 Ristarwe 6.70 7.50 80 Roode tarwe 6.30 7.80 Gerst 4.15 4.50 65 Haver 7. 7.75 100 Mais 4.10 4.90 80 Voedererwten 5.90 6.50 80 Meel-tarwebloem 9.50 10.50 100 Amerik. 9.10 100 De aanvoer in de haven, alsmede die per tram en spoor was weer beduidender dan in 1899 en bedroeg van 15500 tot 16500 last. Veemarkt. Ter veemarkt was de aanvoer ongeveer gelijk aan die van 3 899, zijnde in ronde cijfers 5100 runderen. 2800 schapen en lammeren. 3200 varkens. De prijzen waren voor kalf koeien 130.230. dito vaarzen 130.190. Landbouw in Waalwijk en Omstreken. De toestand van den landbouw en de veeteelt in onze streek was in 1900 vrij wel gelijk aan dien van 1899. Door het slechte weder in de maanden Juni en i lieten de hoeveelheid en de kwaliteit van het hooi in den buitenpolder veel te wenschen over. Hoezeer echter het hier gewonnen hooi gezocht is kan blijken uit het feit, dat voor dit gewas toch nog 16.tot 18.50 per 500 KG. betaald werd. In de laatste maand des jaars en begin 1901 liepen de prijzen zelfs tot f 20.— De rogge, die meest voor eigen gebruik verbouwd uordt, had mede veel van het ongunstige weder te lijden. Ook de haver was van slechte hoedanigheid over het algemeen. Be aardappelen waren door het vele nat in den bloeitijd niet meêgewassen. Ook de hoeveelheid viel niet mee. De prijzen waren daardoor beduidend hooger dan in 1899. Zandaardappelen golden van 2.tot 2.75, kleiaardappelen van ƒ2.50 tot 4.50 per H.L. Besmettelijke veeziekten kwamen, zoover ons bekend ls, niet voor en toch werd telkens de uitvoer van vee "aar België zeer bemoeilijkt. De prijzen der runderen varen, ondanks den geringen uitvoer, het geheele jaar slachtvee vooral bracht een goeden prijs op. Aangaande den Landbouw, Nijverheid enz. in Baard wijk kunnen wij meededeelen De algemeene toestand van onzen landbouw en onze nijverheid was vrij gunstig toch zou deze nog gunstiger kunnen zijn, zoo meer op coöperatieve grondslag werd gewerkt. Overal immers ziet men van samenwerking de beste resultaten. De onderlinge veeverzekering bloeit gezamenlijke aankoop van kunstmeststoffen breekt meer baan, en men gevoelt, dat uitbreiding van den vee stapel wenschelijk is. Pogingen tot het oprichten eener coöperatieve stoom- zuivclfabriek leden schipbreuk, wat zeer tc bejammeren is. Overal elders toch worden met dusdanige inrichtin gen de gunstigste resultaten verkregen nl. uitbreiding van den veestapel, betere bemesting en daardoor grooteren opbrengst van hooi-, wei- en bouwlanden, liet breken met den ouden sleur enz. Het was met het oog op het tot stand brengen van eene bovenge noemde zuivelfabriek, dat door een zuivelconsulent eene voordracht over de ^zuivelbereiding* alhier ge houden werd. Door den rijkslandbouwleeraar, den heer v. Hoek werd mede eene voordracht gehouden en wel over»De behandeling en verpleging der gras landen.* De stoomhoutzagerij en schaverij der firma H. H. Goossens Co. onderging eene belangrijke uitbreiding en verbetering. Eene stoommachine werd geplaatst van 32 paardenkracht12 verschillende machines zijn voort durend voor de houtbewerking in beweging. De fa bricatie dezer inrichting bestaat hoofdzakelijk uit deuren, ramen en kozijnen. Ook betrekt deze firma eene aanzienlijke hoeveelheid Zweedsch hout, voornamelijk deuren. Op de fabriek, waaraan tevens een houthandel verbonden is, werken ruim 40 werklieden, die alle een flink weekloon verdienen. De schoenmakerijen streven er steeds naar, hunne artikelen nog meer te perfectionneeren. Voor fijn werk bestaat hier nog steeds voldoende vraag. Algemeen echter wordt over te lang uitstel van betaling geklaagd. Daardoor wordt het bedrijfskapitaal, ondanks het cre- diet te groot om nog matige winsten af te werpen. In de bouwvakken is weinig leven en toch bestaat er groote behoefte aan huurhuisjes van 1.a ƒ2.— per week. Concessie voor den aanleg van het buizennet voor de hoogdrukwaterleiding uit Waalwijk werd verleend, terwijl de concessie-aanvrage der Belg.-Nederl. Inter com. Electr. Maatschapij tot electrische verlichting in onderzoek is. Opgericht werd de St. Paulusvereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik, welke vereeniging, zonder eenige bemerking, hare statuten Koninklijk zag goedgekeurd, en in het bezit kwam van een eigen lokaal, waar zij, gesteund door Rijkssubsidie, den leden op velerlei ge bied aangename verpoozing hoopt te kunnen verschaf fen. Ook is aan deze instelling eene spaarbank ver bonden, waarvan reeds een druk gebruik gemaakt wordt. Wij houden ons overtuigd, dat deze instelling veel zal bijdragen tot de vermeerdering der volkswel vaart alhier. Uit Capelle meldt men ons In den toestand van den handel, de nijverheid enz. over 1900, is, vergeleken bij dien van het vorige jaar, weinig verandering waar te nemen. De handel in hooi ging over het geheel vlug en er werden beduidend hoogere prijzen besteed dan 's jaars te voren. De hooipers verwerkte dan ook veel hooi, dat voor een groot gedeelte naar het buitenland verzonden werd. De omzet der overige landbouwproducten was niet zoo winstgevend. Voor den invoer van Neder- landsch vee in België gelden nog steeds bezwarende voorwaarden, waaronder de veehandel erg lijdt. De hier bestaande stoomgrutterij heeft in 1900 ge regeld gewerkt en naar het schijnt met gunstige re sultaten. Dussen. Ook hier en in onze omstreken valt weinig vooruit gang met betrekking tot den handel en de nijverheid te constateeren. De landbouw toch, de hoofdbron van het bestaan in deze streek, bleef in gedrukten en kwij nenden toestand. Ook de klompenmakerijen gaan niet vooruit, terwijl de handel in manufacturen, door onge meen zware concurrentie min of meer verslapte. De handel in steenkolen ondervond veel concurrentie uit Drongelen nochtans wist deze handel zich vrij goed te handhaven. De handel in koloniale waren bleef vrijwel onveranderd. Met betrekking tot de vlasbewerking valt een nogal beduidend verlies te melden, ten gevolge van het ver branden in het najaar van 1900 van eene aanzienlijke, niet tegen brandschade verzekerde hoeveelheid onbe werkt vlas. Overigens echter blijft deze tak van indu strie gelukkig nog steeds vooruitgaande. De visscherij en vischhandel in wijk C dezer ge meente doorleven nog steeds een tijdperk van bloei. Ook de riethandel en de rietbewerking gaan vooruit, zoodat over het algemeen in deze wijk, dank zij de arbeidzame en ondernemende bevolking, eene zekere mate van welvaart en toenemenden vooruitgang valt te constateeren. In Oudheusden en andere aangrenzende gemeenten was de algemeene toestand zoodanig, dat hij, verge leken met dien van vorige jaren, geen aanleiding gaf tot bijzondere opmerkingen. Boterwaag te Waalwijk. De aanvoer van boter was iets hooger dan in vorige jaren, nl. 44500 K.G. tegen ƒ1.— a 1.20 per K.G. Arbeidswet. Gedurende 1900 werden door het gemeentebestuur afgegeven 117 arbeidskaarten. Het aantal werkplaatsen en fabrieken, waar jeugdige personen en vrouwen werkten, bleef ongeveer gelijk als in 1889. Correspondentschap der Nederlandsche Bank, ten kantore van de heeren W. TIMMERMANS ZONEN te Waalwijk. Van het correspondentschap le klasse alhier ontving de Kamer over het boekjaar der Bank 1 April 1900- 31 Maart 1901 het navolgende overzicht: Verwisseld werd 1900/1901 tegen 1899/1900 Bankpapier tegen specie ƒ1.170.900.ƒ1.158.100. Bankpap. - 831.900.- 778.200. Specie - 901.400.— - 928.100.— ƒ2.904.200.— ƒ2.864.400.— Verzonden Bankpapier 329.000.359.100. Ontvangen - 57.000. - 130.600. Ontvangen specie 386.000.— 489.700.- 272.000.— 228.500.— Omzet door assignatiën 236.438.25 228.427.6OV2 Disconto enz. 772.916.62Vs ƒ681.314.16 Incasseeringen uitsluitend op Waalwijk 48.887.42/,2 260.354.54 Ontvangen aan Rente 6980.68 6296.78 Stoomtramlijnen 's-Bosch-Heusden, grens Waalwijk en Tilburg-Waal wijk. Gelijk wij reeds in onze algemeene beschouwingen mededeelden, valt er ook in 1900 weder een bedui dende vooruitgang in het personen- en goederenvervoer op bovenvermelde stoomtramlijnen te constateeren. Gewis zou die vooruitgang nog grooter geweest zijn, hadden hooge waterstand in den Overlaat en het Vlij- mensche Veld en ijs in de haven geen nadeeligen in vloed op het geregeld verkeer uitgeoefend. De totaal ontvangsten op de lijn Tilburg—Waalwijk bedroegen 46.002.95s, zijnde circa ƒ6000.meer dan in '99, die op de lijn 's BoschHeusden grens Waalwijk wa ren vrijwel gelijk aan die van het vorige jaar. De totaal ontvangsten der stoombootdienst beliepen 28.223.28 tegen 28.094.90 in '99. Aan goederen werden vervoerd 23.240.646 KG. tegen 20.642.000 KG. in '99, eene vermeerdering alzoo van pl. m. 2.600.000 KG. Aan havengelden betaalde de Maatschappij, voor de stoombooten alleen, de zeker niet onbelangrijke som van 889.76. Zou men hier bijtellen het havengeld, betaald door schepen, welke voor rekening der Maat schappij goederen naar Waalwijk's haven vervoerden, dan voorzeker zou genoemde som nog met een aan zienlijk bedrag vermeerderd moeten worden. Wanneer wij eindelijk hier nog opmerken, dat op genoemde lijnen in 1900 vervoerd werden 322.351 personen en 31.011.447 KG. vrachtgoed, dan voorzeker zal niemand het der Kamer van Koophandel euvel duiden, dat zij, in het belang van de Langstraat en van Waalwijk zelf in het bijzonder vurig verlangt naar den dag, waarop volkomen aansluiting der tramlijnen, zij het dan ook door de groote straat, tot stand zal gekomen zijn. Dan voorzeker zullen de meeste hiergenoemde cijfers een volgende maal vrij wat hooger zijn en zal de gemeente, eenmaal met den toestand verzoend, het betreuren, niet vroeger de gevraagde concessie, onder voor haar gunstige condities, verleend te hebben. Een gespecifieerd lijstje betreffende de opbrengsten van genoemde tramlijnen en stoombooten in het vol gend nummer. (Wordt vervolgd.) De zitting van Woensdag werd we derom geheel in beslag genomen met hooren der getuigen. De zitting begint Donderdagmorgen met een getuigenverhoor van Johanna Sparidaans, ook weer over het verhaal van den koster en het pakje. Dan neemt de president het woord om beklaagde te dwingen tot een be kentenis. Straks als de officier uw schuld zal hebben bewezen, zegt de president, is bekentenis van weinig waar de meer. De president zet dan de volgende stelling opOm een misdaad te ple gen, als waarvan gij, beklaagde Mut- saers, wordt beschuldigd moet men zijn a. een hartstochtelijk mensch, die gewoon is den aandrift zijner passie te volgen b. de omgang met de vrouw, die het voorwerp zijner passie wordt, moet wreed zijn c. hij moet een aartshuichelaar zijn. Ik zal u bewijzen, dat gij deze drie kwade eigenschappen in koogen graad bezit. Gij hadt verkeering met Anna Beijers, een meisje, dat je passie niet verkoos te bevredigen. Gij schreeft ons, rechters, van uit de gevangenis, dat gij blij waart van haar af te zijn. Gij waart voor haar protestant ge worden. Toen gij in Tilburg aankwaamt, werdt gij ziek. Gij liet den pastoor komen om te biechten en zeide verheugd te zijn, weer Roomsch te zijn geworden. De president geeft daarna een lezing van een brief, door Mutsaers aan Anna Beijers geschreven uit Tilburg. In dien brief huichelt beklaagde nog overgroote liefde voor het Utrecht- sche meisjehij verlangt haar aan het hart te drukken, haar nog eens te. zien enz. enz. Roomsch is hij echter niet meer. //Terwijl ik schrijf'', staat er in den brief, zit domiué Grave naast me*. Beklaagde zit onder de voorlezing van dezen brief te lachen. De president vraagt, wat dat lachen beteekent P Ik schreef dien brief voor de jool, antwoordt beklaagde. Dus je huichelt voor pleizier, ons schreeft gij een zoetsappigen brief, waarin ge zeidet blij te wezen van weer katholiek te zijn. Aan het meisje schrijft gij dat gij protestant zijt. Is hiermede de huichelachtige na tuur niet genoegzaam bewezen Nu je hartstochtelijkheid. Anna Beijers heeft ons verteld, en het meisje maakt op ons den indruk vau waarheid te spreken, dat gij haar meermalen hebt pogen te verleiden. Steeds beeft ze geweigerd. Eens zijt gij met haar in Amsterdam geweest en toen hebt gij haar voorgesteld samen in een hotel te gaan overnachten. Zij heeft geweigerd en bracht den nacht door op een stoep. Een ander meisje, het 16-jarig doch tertje van je ko8tvrouw, hebt gij meer malen uit haar slaap wakker geschrikt, doordat je half gekleed voor haar bed kwaamt en slechte dingen met haar deed. Dan liept gij hard weg. Eens echter bleeft gij staan en toen gaf het kind jou een klap. Wat deedt gij toen Gij sloegt haar wreedclijk op het hoofd. Weet gij wel, beklaagde, dat ook Maria Kessels op liet hoofd is geslagen Eu nu komen wij op het proces. Al je verklaringen bestaan uit een weefsel van leugens Leugens die voor de hand liggen, 's Vrijdags verlelt gij kind en koster de kerk te hebben zien binnengaan. e 1 De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Laisstriitsfkf Courant, t

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1