Notaris BINK AGENT, PERSOON N, H, SEEGERT- Uni ver saai kolenaansteker, ZUIDERHYPOTHEEKBANK, DROGE en AANGEMAAKTE VERWEN, Carbolineum Th. Wessels, „DE LEIJ", Van Gool-van Dei Schoot, SOUPERS, Koude en Waime SCHOTELS, A.C. VAN TILBURG. Dames-, Heeren- en Kinderwerk. Advertentiën. KLERKJE gevraagd GEVRAAGD. Innen van Schulden R K. Keukenmeid. HUISMOEDERS! HOTELHOUDERS! JAN WINGELS, J.A. VAK SLABBEEK, „db mm Firma H BOOTZ, Dejeuners,Diners. Gateaux, Nougats, Fantasie-ijs, Dessert, Chocolaterie,Bonbons artikelen en Comesti bles. Schoenen naar maat, Reclame. verpachten: Gevraagd te Waalwijk Nieuw! Nieuw! Nieuw! Stationsstraat, Waalwijk. te B R E D A. W .Timmermans Zonen. IIet beste adres Lijnolie, Lakken, Vernis sen, Broncen, Verfkwas ten etc. etc. WIJNEN, LIKEUREN, GEDISTILLEERD. Patisserie Moderne. Cuisine Frangaise. Servies, Tafellinnen en Zilver. J. DE GRAAFF Wz. (Vervolg Tweede Blad In het belang der vrouw. Zoon te Waalwijk, zal Maandag 1 Juli 1901, voor alle mogelijke kachels. Onmisbaar en zeer voordeelig. Men neme een proef en men zal er aan blijven. Verkrijgbaar met gebruiksaan wijzing bij den alleen-verkooper, STEENKOLEN-HANDEL, 2»- Prijs 20 cent per pak Wederverkoopers gevraagd. Mr. II. R. VA.\ MAASDIJK en E. J. M. DEBRl'IJS. voor: alles in uitsluitend prima kwaliteit aan concurreerende prijzen. Aanbevelend, Wasch- en Bieekinichting (Opgericht 1882.) Tilbug. Godu'nen-& Dekenwasscheij Machinale Stijkinichting. H. BOOTZ - Barcelona Brandewijn H. BOOTZ - Franschen Brandewijn. Waalwijk. HANDEL IN met of zonder DIVERSE Confiseur Patissier Cuisinier, WAALWIJK. Door prompte bediening en billyke prijzen, hoop ik uwe geëerde gunst waar dig te worden. Stationsstraat. Waalwijk. Gij vertelt aan verschillende nienschen, ook de politie, dat gij het kind hebt gezien, t maar niemand zegt gij dat gij ze zaagt met i den koster. Dat verteldet gij pas 's Vrijdags, 1 toen het lijk in veiligheid was. Gij hebt geen gillen gehoord, maar toen de koster volgens jou met het kind de kerk was ingegaan, gingt gij aan je werk en gij hoordet het gillen niet, dat tot buiten de kerk doordrong. De president wijst vervolgens nogmaals op het onwaarschijnlijke, dat schilder en I koster Donderdag-ochtend elkander ontmoet ten en geen woord spraken, noch over het pakje noch over den moord, waarvan toch de schilder alles zeide te weten. Dan herinnert de president, dat de schil- r der bij klaarlichten dag een pakje vuilnis t krijgt, waarop hij bloedvlekken ziet, welk pakje hij niet verder inkijkt, doch opsluit in een kofier. Gij hebt de politie, misleid door nu twee- I maal het voornaamste te verzwijgen, dat gij j koster en kind de kerk had zien binnen- i gaan. i En nu komt een nieuwe bezwarende zaak voor den beklaagde. j Waar vroeg den koster je het pakje mee i te nemen Op zij van de pastorie. Had 1 het gesprek plaats door een raampje Ja. Welnu dat raampje kan niet geopend wor den. Tableau! 1 De president vraagt verder, welk glas er i in dat raampje zat? Beklaagde weet het niet. Matglas, zegt de president. De koster zou dus door een raampje van mat glas jou toegeschreeuwd hebben, dat hij den moord had gedaan, terwijl hij niet zien kon, of je daar alleen buiten stond of met tien andere nienschen. Ik heb gedurende het geheele proces den indruk gekregen dat gij den korter er in wilde laten loopen. Waarom wildet gij dat Omdat ik hem gezegd had, het pakje te hebben meegenomen naar huis. Dat is wat nieuws. Verschillende geloof waardige getuigen zegt gij voorts dat zij liegen. Wat hebben die inenschen tegen je? Beklaagde wordt gejaagd. De president gaat voortJe klecrcn waren bebloed. Voor het laatst, beklaagde, vraag ik je te bekennen. Tien directe bewijzen tegen je heb ik nu opgenoemd. In je eigen belang raad ik je aan te spreken. Beklaagde zegt: Ik sprak de waarheid. PresidentJe houding is die van een misdadiger. Je ontkent alles, bekentenis kon misschien je straf lichter maken. Daarom voor het laatstBeken. Beklaagde Ik zei de waarheid. PresidentDan heb ik niets meer te vragen. Na eenige ondervragingen in openbare zitting van prof. Spronck uit Utrecht over de hoeveelheid bloed, gevonden op de ge welven, of die hoeveelheid een uur na den moord kan gevloeid hebben, gaat de recht bank in gesloten zitting over. Requisitoir van den officier justitie mr. C. L. M. E. J. E. baron Speyart van Woerden. De gereserveerde plaatsen zijn alle bezet. De publieke tribune is voller dan ooit. De officier van justitie vangt aanstonds met zijn requisitoir aan. Op 22 Augustus jl. omstreeks half 11 uur zond de familie Kessels haar elf jarig doch tertje Maria Kessels naai de brievenbus in den Noordhoek en naar den muziekmeester Schel'ekens met|een boodschap. Tien minuten hoogstens kon zij wegblijven. Tegen 12 uur werden de ouders ongerust eu om half twee uur ging de dienstmeid aan het zoeken, maar het kind werd niet gevonden. De politie werd gewaarschuwd en het werkvolk in ver schillende richtingen uitgezonden. Het eenige, wat men vernam was, dat het kind in de Indusiriestraat was gezien. Aanvankelijk dacht men aan een ontvoering dit denkende werd toch in en om de kerk een onderzoek ingesteld. Dat onderzoek geschiedde vluchtig, niet door of onder politietoezicht. Reeds 2 maal 24 uur verkeerden ae ouders in hevige ongerustheid. Men wist reeds, dat de brief niet op de plaats van bestemming was aangekomen. Op den 29en Augustus verneemt C. v. P., dat zekere Schilders en diens dochter, wonende aan de Noord- hoek op 22 Augustis, omstreeks 11 uur, een geschreeuw hadden gehoord, komende uit de richting der kerk- Naar aanleiding daarvan beslist de C. v. P., in de kerk een onder zoek in te stellen. Bij de zijdeur der kerk ontmoette de C, v. P. dezen beklaagde. De schilder zeide te gen den C. v. P., dat hij in de kerk werkzaam was en dat hij juist van plan was naar hem toe te komen. Beklaagde ging met den C. v. P., in de kerk. Beiden gingen eenige treden den torentrap op, toen beklaagde vertelde, dat de koster het kind de kerk in gebracht had. Na deze verklaring te hebben gehoord heeft de C. v. P. het torentje verla ten de deur gesloten en beklaagde gelast naar het politie—bureau te komen en den koster verzocht naar den heer Kessels te gaan. De koster toonde zich niet ontroerd. Ten huize der iamilieKessels duidde de C. v. P. den koster als moordenaar van het kind aan. De koster bleef volkomen kalm, Ten bewijze hiervan diene dat hij, den C. v. P. de opmerking maakte, dat hij zijn hoed liet liggen. üe C. v. P. begaf zich naar het politie bureau. Hij ontmoette den inspecteur van politie Soentjens met den beklaagde. Hij uam hen mede naar het politiebureau, waar beklaagde bekende een meisje Woensdag morgen gezien te hebben, beantwoordend aan het signalement van Maria Kessels De koster kwam de kerk uit, sprak het meisje aan en ging met haar naar binnen. Later teruggekomen zag hij den koster niet, wel dat de deur van het torentje geopend was. Om half 3 kwam de koster bij hem zeggen de ik heb een pakje voor je, als je naar huis gaat. Donderdag gaf hij mij een pakje lk zag dat het kleeren waren van een meis je. Hij zeide je moet er niets van zeggen maar het neerleggen als het donker is bij Kessels en dat het zichtbaar is. Ik nam het mee en zag dat er bloed aan, was. Den volgenden dag zeide ik tegen den koster, dat ik het niet weggeworpen had. De koster zeide dat ik me stil moest houden en bekeude nog een pakje te hebben in houdende kleeren vau Maria Kessels. Ik ging toen nog eens zoeken, en vond in het torentje eenige kleedingstukken. Bij de huiszoeking in bc-klaagde's huis vond de inspecteur van politie Soentjes iu een gesloten kist een pakje kleeren. Van buiten waren daarop volgens den inspecteur geen bloedsporen te ontdekken. 's Middags vond de politie bij onderzoek der kerk het lijkje en ontdekte, dat men hier te doen ha l met een misdaad, gepleegd door een ellendeling. De officier deelt dan mede, hoe de justitie in Breda kwam, waar kennis genomen werd van de in de klad geschreven processen-ver baal. De officier deelt mede, dat hij eerst Schil de:s en zijn dochter oudervroeg en daarna M t aers in verhoor nam die, oogenschijn— lijk hetzelfde verhaal opdischte, met dat verschil, dat hij thuis bloed ontdekte, en dat nu het pakje iu een courant gewikkeld was. Deze beide verklaiingen, respectievelijk aan den C. v. P. en aan den rechter commis saris afgelegd, kwamen niet overeen. Voor den rechter-commissaris zeide de schilder dat de koster tot hem kwam om een pakje te geven. Volgens de eerste verklaring aan den C. v. P. zag beklaagde, dat het kleeren van een meisje waren, en volgens de tweede verklaring zag hij slechts een pakje gewikkeld in een courant De officier noemt zoo zes punten, waarin de vetklaiiugeu van den schilder voor den rechter commissaris met die van den koster verschillen, zoodat na deskundig onderzoek een ernstig vermoedeu tegen bekl moest ont staan. De officier van justitie achtte zich verplicht de inhechtenisneming te requireeren en de rechter van instructie gelastte deze. Ook tegen den koster werd een bevel van voorloopige aanhouding uitgevaardigd. Eerst langzameihaud kwam in deze gruwelijke licht, versterkte zich het bewijsmateriaal tegen Mutsaers en vestigde zich bij mij het bewustzijn, dut Mutsaers ca Mutsaers al leen de schuldige is. Gevolg is geweest dat spr. de invrijheid stelling van van Isterdaal requireerde en de schilder Mutsaers naar de openbare terecht zitting verwees. Beklaagde staat thans terecht als de dagvaarding heeft omschreven. Bij haar leven is het kind reeds mishandeld Op welke wijze de mishandeling is gepleegd hebben de deskundigen niet kunnen consta teeren. Vuige lusten hebben dit misdrijf doen ontstaan. Het is ontegenzeggelijk vaststaande dal de misdaad half 11 gepleegd is. Den aard van het misdrijf in aanmerking genomen, is niet aan te nemen, dat het kind eerst opgesloten en later mishandeld en toen gesmoord is. Ook de inhoud van de maag zegt dat niet. Als plaats der misdaad duidt spreker aan de soort van brug, die loopt van het toren tje naar de gewelven. Daar was het meer verborgen dan in de sacristy of in de ver warmingsbuizen. Ook het vinden van den brief bewijs', dat toren en gewelven de plaats zijn, waar de misdaad gepleegd is. Het is niet mogelijk het lijkje van uit het portaal naar boven te brengen, zonder dat dit sporen zou nalaten. De ontvillingeu op het lichaam be wijzen het naar beneden rollen van het lijkje. De vinding van het onderlijfje bij het ont- kleede lijk, handhaaft sprekers meening. Het bewijst nog de groote haast, waarmede de dader is te werk gegaan. Dit neemt niet weg, dat het lijkje later verplaatst is kunnen worden. Spreker gelooft, dat het kind geweukt door beklaagde, hel kerkportaal ingegaan, daar Leklaagde heeft ontmoet en vrijwillig hem misschien door beloften gepaaid naar boven is gevolgd, waar het misdrijf heeft plaats gehad. Met het onderlijfje geschiedde de wurging. Het zakje heeft gediend om het bloed uit het hoofd te stelpen. De schuld van beklaagde wordt bewezen door lo. het in bezit hebben der kleeren van het kind, verborgen op den bodera der kist 2o, de overige kleeren zijn op aanwijzing van beklaagde gevonden in het torentje, waarvan hij den sleutel had 3o. op aanwijzing van beklaagde is het lijkje gevonden. Spr. gelooft te mogen zeggen dat iemand die zulke verhalen, welke een onuitwischba- ren indruk op hem moeten maken, op ver schillende manieren vertelt, bewijst, dat het in zijn belang is een leugenachtig verhaal op te disschen. Men spreekt wel eens van menschen, die zoo liegen, dat ze het zelf gelooven. Zoover is beklaagde niet gekomen. Het verhaal der beschuldiging van den koster is pas ter sprake opgekomen na een gesprek met den politieagent De Natris. Nu hoorde beklaagde, dat het kind in den omtrek der kerk moest gevonden worden. Spr. wijst ter verdediging van ziju ziens wijze, op roor den rechter van instructie afgelegde verklaringen, in tegenstelliug met verklaringeu afgelegd voor den rechter commissaris en den commissaris van politie. Geheel iu strijd met het al reeds aange haalde is, wat beklaagde reeds voor 24 Augustus aan verschillende personen mede deelde. Daaruit blijkt, dat beklaagde zijn verzonnen verhaal nog niet vast genoeg in zijn hoofd had. Tal van personen hebben hem over de verdwijning van het kind gesproken. Maar wat hij deze verhaalde, was telkenmale niet gelijkluidend. Spreker noemde al deze re-schillende ver klaringen op, reeds gemeld in onze vorige nummers. Hij zeide den getuige, dat de kleertjes vuil waren. Spr. geeft toe, dat het japonnet ije gedragen, de boezelaar niet frisch meer was. Zijn dit geen bewijzen, dat beklaagde de kleeren nauwkeurig moet hebben beke ken Spr. gaat de verschillende getuigenisssen na. Aan de eerste categorie zeide hij dat het kind de kerk was omgegaan. Aan de tweede categorie vertelde hij, het kind maar tot den hoek te hebben gezien. Allerlei kleinigheden onthield hij. Dat het kind de haren gladstreek, dat zij een rose lintje in het haar had. Aan de hoofdzaak, dat hij het kind n et den koster de kerk had zien ingaan, dacht hij niet voordat de ge dachte in hem opkwam, om de schuld op den koster te werpen. Beklaagde is herhaaldelijk gehoord en ge vraagd om een aannemelijke» grond voor zijn zwijgen op te geven. Maar hij gaf rede nen op, telkens verschillend. Het kind was op nog meer plaatsen gezien. Hij had niet goed durven spaken. Gaat iemand, die tegen een ander ver denking heeft van moord, onder het verven van een sportwagentje, spreken over koetjes en kalfjes Zijn houding wijst op grove onbeschaamd heid. Herhaaldelijk op het onaannemelijke zijner beweringen gewezen, gaf hij bij de instructie geen afdoende antwoorden. Hier op de terechtzitting geeft hij als antwooid, dat hij het kind 2maal gezien heeft. Eerst een eindje voor den hoek alleen, toen op den hoek, maar nu met den koster. Doch dit is weer een leugen, want vóór den 24n Aug. zou bij dan ook van het tweemaal zien hebben moeten spreken. Indien er werkelijk iets van waar was van het geven van het pakje door den koster, dan zou alleen reeds het noemen van den naam Kessels den koster een houding heb ben doen aannemen, die hem dadelijk zou doen verdenken. En de koster bleef altijd volkomen kalm. Er bestaan bij overleveiing eenige vaste regels, waarop bij het opsporen van misda digers wordt gelet. B.v. bij brandstichting is vaak den dader hij, die het hardst brand roept. Bij een moordzaak is de moordenaar geneigd altijd de plaats te zoeken waar de misdaad gepleegd is, of om te spreken, zoo lang het slachtoffer niet begraven is, over den verslagene. Dat is de drang, de onweer staanbare drang van het geweten. Op Woensdag om half drie heeft beklaag de tegen het raam getikt en gezegdhet meisje van Kessels is vermist. Beklaagde had diar nilts te maken. Beklaagde bekent op de ruiten te hebben geklopt om 4 uur. Beklaagde zeide Ik dacht dat de vrouw bang was voor haar man, omdat deze in het spoor zat. Het is mooi van beklaagde om te waken voor de rust van een hem oubekende vrouw. Beklaagde wil doen gelooven dat dat klop pen eerst om 4 uur plaats had. Nu 't gesprek met den sntid Mandos, een verklaring weer geheel in strijd met voor den rechter vau instructie afgelegde verklaringen. Beklaagde is blijkbaar Woensdags tusschen 2 en 4 uur tweemaal naar xiju woning ge gaan, daar hij om 4 uur met Vlaraitigs op weg naar huis is gezien. Het staat vast dat beklaagde op het oogen- blik dat hij met niemand nog had gesproken, aan een onbekende vrouw vertelde van de vermissing van het kind. Hij wist juist dat het kind 11 jaar was. Hij had blijkbaar uit den mond van het kind haar leeftijd gehoord. De vrouw is door hare lichamelijke ge steldheid aan ongevallen blootgesteld, die de grootste zorgen eischen. Dikwijls is de toekomst van hare gezondheid gekrenkt door de nalatigheid iu den beginne. Het is evenwel gemakkelijk zekere ongemakken bij hunne verschijning te herstellen, terwijl dat als men het kwaad voort laat gaan het las tiger is hetzelve te doen verdwijnen en de bloedarmoede is er meestal het gevolg van. Het bloed heeft zijn rijkdom verloren en laat het organismus in zulk een toestand verzwakken, dat alleen een krachtige her steller zulks kan doen verdwijnen. Zoo schreef ons Mej. C. de Beus te Naar- den, ik heb een zwak gevoel, het geringste werk dat ik in mijn huishouden verrichtte noodzaakte mij telkens te moeten uitrusten, ik gevoelde vreeselijke pijnen in de lende nen, en erg zenuwachtig en veel last van duizeligheden en maagpijnen. Ziehier de ongemakken waaraan ik lijdende was. En thans na het gebruik van Uwe Pink Pillen van Dr. Williams gevoel ik mij oneindig veel beter en kan met lust mijne huishou delijke werkzaamheden waarnemen. Ont vangt mijn hartelijken dank. Zij handelen op eene merkwaardige wijze op het zoo teergevoelige gestel der vrouw. Zij is meer als den man aan storingen van een bijzonderen aard onderhevig die op gemakkelijke wijze door het gebruik der Pink Pillen worden tegengegaan. Zij geven aan het bloed eene nieuwe kracht eu ver oorloven het een geregelde omloop te her vatten die zoo noodig is voor een goed lichaamsgestel. Prijs fl.75 de doos; f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. II. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Voorspoedig bevallen van een. tlinken Dl NA DE GREEFF—Vbrwiel Waalwijk, 20 Juni 1901. nam. 6 ure bij A v. d. BRAAK te Elshout voor den Heer van Breugbl Burgemeester e. a. otn te hooien. Onder Oudheusden 45 hout Oude Dijken in 1G perceelen. voor eenige uren per dag vlug en accuraat en een goede hand schrijvende. Aanvankelijk als volontair, doch bij ge bleken geschiktheid spoedig salaris. Brieven van eigen hand in te zenden onder litter X Y Z bij den uitgever dezes. Een sedert lange jaren bij de Schoen- winkeliers goed ingevoerd wenscht nog de vertegenwoordiging van eenen soliden fabrikant van Mars Bottines (Handwerk). Franco brieven onder lett S. Z. M. aan bureau van dit blad. Een algemeen ontwikkeld uit den beschaafden stand, te Rotterdam in Administratieve betrekking geplaatst, goed verkooper, grondig bekend met boek houden en correspondentie, zoekt eene der gelijke POSITIE in eene kleine gemeente. Prima referentiën. Brieven franco onder letter W bureau van dit blad. Mansen Vrouwenwerkers tegen VAST WERK en HOOG LOON. Te Tilburg, bij HUFKENS DOHLE, door geheel Nederland, zoowel in der min ne als gerechtelijk. Witte de Withstraat 22. Prospectus GRATIS en FRANCO. tegen 1 Augustus eene flinke Fr. brieven letter A boekhandel Tielen te Waalwijk. Directei: Helden onder Eerste Ilypotbceair verband en 31/2 pCt- en 4 p(Jt PANDBRIEVEN in stukken f 1000.—, f 500,en f 100. Nadere inlichtingente Waalwijk bij de Heeren MARKT, WAALWIJK. Beste Referentien. "ïfiKÏ' der gerenommeerde fabriek AMSTERDAM. H. BOOTZ Oranje-Bitter. H. BOOTZ - Cherry-Brandy. H. BOOTZ - Half om Half. H. BOOTZ Kummel-Cristallisé Verkrijgbaar in heele en halve flesschen bij Aanbevelend, Bij deze heb ik de eer ter kennis van het publiek ran Waalwijk en Om streken te brengen, dat ik mij van af heden gaarne belast met het leveren vau IN Beleefd aanbevelend, Die tevens de aandacht vestigt op den door hem gegeven cursus in het systems-

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2