BRIEVEN f H i1 BINNENLAND. Handelsberichten. Burgerlijke stand." I 1 Den Eerw. Pater Andr. Zijlmans. I1 1 i I 1 I 1 'i, i ll !A' I i 9 1 1 'J I If 'I 1 I ichillend is met dat op de gewelven, be- t volgens pleiter nietsde tint ervan indert door omstandigheden. )e mishandeling van het kind kan even- 1 in de catechismuskamer hebben plaats ad. Teiter verdedigt nader de hypothese, dat kind mishandeld zon zijn in de cate- i nuskamer, want het lichaampje is ge- j 'schen en op de gewelven is geen water, in de catechisfuuskamer le.rder veronderstelt hij, dat hel kind is aioord op het zangkoor, omdat vandaar en kan gehoord worden, niet van de ge- ven )e sell raw men op het lijfje verklaart ïker door het gedragen worden van het 'je langs de torentrap. daar al is het misdrijf op de gewelven leegd, de koster zoowel als de schilder den een sleutel en het is veel meer irschijulijk dat de koster het gedaan ft dan de schilderde man in hemds- awen moet de koster zijn geweest. 1 Iet zwijgen van den schilder, dat hij ter en kind de kerk had zien binnen- 1 n, verklaart de pleiter hierdoor, dat nie- iid aan moord dacht, zelfs de pastoor ieder dacht aan ontvoering. Serst later toen beklaagde des Vrijdags beklaagde een verschrikkelijke marteling doen ondergaan. Het is een schande. Dat. maakte indruk op den beklaagde. Het effect, dat men heeft willen bereiken door dat vrouwtje is bereikt. Waarom ontkleedde men het lijk Boven lag het lijk. Na eenige maanden zou het onherkenbaar zijn, doch dan zou men het nog aan de kleertjes horkend hebben Waarom niet alle kleertjes meegenomen Het is onbegrijpelijk. Wanneer de koster het misdrijf heeft be dreven, zou het dan ook ongerijmd zijn? Neen De koster wist., dat gezien was dat de beklaagde met het kind de kerk inging. De koster moest de beklaagde onschadelijk maken. Eens moest het den schilder in de gedachte komen Ik heb den koster met het kind gezien. In de middeleeuwen ruimde men iemand met eeu dolk op. Nu moet men list te baat nemen. Men moest hem den schilder er in halen. Niet snel maar langzamerhand. Van daar dat aan den schilder de minst bebloede kleertjes werden medegegeven. Het doel was niet den schilder er in te laten loopen, maar om een ander te ver hinderen iets te verklaren, te binden met handen en voelen. Dat zou beklaagde ge- edsDoren zag op het pakje kleeren dacht weest zijn. hij zou iir het uet verstrikt zijn, 1 I ,lo» lrlnaf+laa Lof WOPflp aan moord. Toen eerst werd hij onruTig. 1 Van Woensdag tot Vrijdag was hij kalm. De koster was ook kalm, doch onnutuur- I «i, Sr is nog een ding dat vreemd schijnt, i'-t is het kerkboekje. Hij heeft verklaard het japonnetje zat een kerkboekje.. Dat ii t verdacht, maar is het verdacht Tij heeft verklaard het japonnetje 2 maal i handen te hebben gehad. Eerst op 19 cember heeft hij voor het eerst gezegd t hij niet gezien heeft, dat er ei n zak dat japonnetje zat. Dus 4 maanden ua de verdwijning. Is ,i niet mogelijk, dat de man in de war is i veest? Een bewijs, dat hij na 4 mrnl. niet i er in staat was de uiterste bijzonderheden ;i wat, gebeurd was, mede te. deelen. i Bloedsporen. Het woord alleen doet reeds J .[veren. Maar welke bloedsporen. De. eren zijn onderz )cht door de doktoren, i ar zij hebben niets gevonden dan eenige 'i iedpunten, het gevolg van vlooienbeeten. de kiel was een bloed vlekje ter grootte i een erwt. Niet onmiddellijk heeft men i ibloedvlekken laten onderzoeken, maar i st drie maanden later. .Bloedsporen zijn gevonden in de kiel, ar ook in het hemd. Maar die zijn er t doorgesijpeld. De speldeknopjcs blocd- >ren zaten op verschillende plaatsen Maar is dat nu geeu onmogelijkheid De kiel had het gemakkelijkst uitgewas- ïen kunnen worden. De kiel houdt hij ijdag thuis. Zijn moeder waschte hem Wettelijk niet uit, om geen verdenking op ;h te laden. 'i Dat bloedvlekje in den kiel. Wat beteekent j tEen bloedvlekje op den schilderskiel, n een werkman, die met glas omgaat, heb het willen doen uitkomen tegenover I !'n ambtenaar vau het O. M., gebruik dit. j'ïh niet als argument. Men heeft het verleden van Mutsaers gerakeld. In de instructie zijn tal van de buren gehoord. Er was niets op hem !n te merken. Drie jaar geleden trok hij i ar Utrecht. Hij komt terecht. Waar? i I een slecht kosthuis. Waar de kostgangers n kellners, die 's avonds dronken thuis iraen. Hij heeft rare diugen gedaan. Maar wanneer ieders doopceel eens gelicht 3rd, wat zou er dan veel aan het licht >men Maar zijn dat argumenten P Het is onbe- >orlijk. Utrecht is een broeinest van on matige verklaringen tegen beklaagde. Ik ,n tot die overtuiging gekomen, na dat e Utrechtsche getuigen met die oude vrouw wanneer de rest der kleertjes het tweede pukje hem ter hand was gesteld. Beklaagde wantrouwt ieder. Geen wonder. Men weet zijn uitbarsting bij het zien der groene verf op het kleedje. /,Ze hebben me er nog dieper in willen draaien." Pleiter heeft trachten aan te toonen, dat beklaagde in deze zaak door den koster is iugehaald. Pleiter zal nu bewijzen, dan dit werkelijk zoo het geval is. Spreker zal de rechtbank op eenige feiten wijzen, die het duidelijk maken, dat de koster dan moord heeft gepleegd. We hebben ten eerste de getuigenis van Jongbloets. Wat is er gebeurd voor Jong- bloets er toe kwam om zijn verklaring aan de politie mee te deelen. Jongbloets heeft Woensdagmorgen, tegen elf uur in de kerk gekomen, in het portaal gekreun gehoord. Hij dacht dat een bede vaartganger luide aan het bidden was. De kerkdeur openende, hoorde hij zware zuchten en toen hij omkeek, zag hij den koster op het koor staan, die toen naar be neden liep, woedend; waarop Jongbloets het hazenpad koos. Toen hij de kerk uit liep, hoorde hij nog twee zware zuchten. Toen de koster gearresteerd werd is Jong bloets in snikken uitgebarsten en heeft ge zegd //Ik had het kindje nog kunnen redden. Woensdag is bij bij den heer BleijmansBoternians geweest en hem heeft hij medegedeeld: //Het was de koster en ik ben in die overtuiging bevestigd toen ik hoorde dat de koster gearresteerd was." Jongbloeds is daarna gaan twijfelen. Onbetwistbaar staat vast, dat Woensdag de koster de deur gesloten heeft, 4 getuigen hebben het gezien. Dat is zeer verdacht, omdat die deur niet gesloten mag worden. Het angelus is niet op tijd geluid. Woensdagavond heeft er licht gebrand op het zangkoor. Men twijfelde eerst, denkende dat het 't schijnsel der maan was. Er heeft licht gebrand, gelijk ter terechtzitting is uitgemaakt. Waartoe dit licht VY ie kan dat geweest zijn Dat kan niemand anders geweest zijn dan de koster. De koster had don sleutel van het gangetje naar de sacristy. Wat zal hij (laar gedaan hebben Men kan gissingen maken. Hij heeft de sporen van het misdrijf wil len wegmaken. Beklaagde kan daar niet geweest zijn. Zijn alibi van Woensdagavond i3 volkomen bewezen. Hij heeft 's avonds bij de weduwe Simons gezeten en om half 11 is hij gezien. De houding van den koster. Hoogst opmerkelijk is zijn houding bij is ie onnatuurlijk. Hij had zich gepre pareerd op de wandeling van de kerk naar Kessels. Hij heeft zich te goed gehouden. Hij vroeg niet eens, waarom hij gearresteerd werd. Moordenaar, zegt men tegen hem. Op grond van dit alles spreek ik mijn heilige overtuiging uit, dat de koster is de moordenaar hij iieeft den doodslag gepleegd Neemt eens aan, dat beklaagde de daad gedaan had. Kan hij dan de sporen van het misdrijf wegmaken, zonder dat de koster het zien zou Indien hij het geweten had zou hij direct naar den pastoor geloop,m zijn. Zoo is het dan gekomen, dat door samen loop vau omstandigheden de schilder 19 maanden in preventieve hechtenis heeft ge- zelen. Ook hier is weer bewezen de wen- schelijkheid dat een preventief gevangene in de hechtenis bijgestaan wordt door een raadsman. Door een ingewikkelden samenloop van omstandigheden kon beklaagde onmogelijk zijn onschuld bewijzen. Onder het pleidooi zit beklaagde te snikken. Dat langzame proces zien we in de brie ven aan zijn moeder. Daar komen ongekun stelde dingen in voor. Och moeder, schrijf me toch niet over de zaak, anders bereiken de brieven me niet. Het eenige wat hem interesseert, mag zijn moeder hem niet schrijven. Dat is de moderne pijnbank. Die den geest afstompt, die den geest moet doen versuffen. Geen wonder, dat de man na 10 maanden niet meer weet, wat waarheid is of phantasie. De eenig personen die hij sprak, waren de officier van justitie en de rechtercom missaris. Menschen, die hem als hun vijand beschouwden. 10 maanden heeft beklaagde alleen geze ten, totdat zijn raadsman kwam. Zijn ener gie bleek niet gedoofd. Zijn eerste woorden „Mijnheer ik ben onschuldig, ontmasker hen die tegen inij getuigen", dat waren ook de woorden zijner ouders. Ik heb niets andets te vragen clan waar mede ik begonnen ben Onderzoek de zaak tot in de ziel. Maar intusschen mag deze beklaagde niet langer gemarteld worden, mag hij niet langer zitten. [n deze ingewikkelde zaak is het moeilijk te onderzoeken, het ware van het valsche te onderscheiden. Hier is ter terechtzitting onomstootelijk gebleken, dat er veel meer- aanwijzing van schuld bestaat tegen den koster dan tegen den schilder. Pleiter vraagt, dat men deze beklaagde onschuldig verklaart en onmiddellijk in vrij heid stelt. van den heer A. II. van Schijndel, waarin hij zijn ontslag indient, volgen: Aan den Gemeenteraad van Waalwijk. „Overwegende dat mijne herhaalde waar schuwingen tegen de handelingen van Van „Dijck als architect der gemeente en als „directeur der gasfabriek hij U geen gehoor „vinden, niet tegenstaande ik mijne aan klachten dikwijls met bewijzen heb onder steund. „Overwegende dat het slechte beheer van „Van Dijck, de gasfabriek ran Waalwijk „tot een zwaren schadepost voor onze ge- „meente zal maken, en de wethouders niet. „van plan zijn door scherp toezien aan dat „slechte beheer een einde te maken, maar „daartegen Van Dijck blijven steunen zelfs „door zijn salaris ongevraagd met f 200, „zegge twee honderd gulden, ten koste der „Waalwijkers te verlioogen. „Wensch ik niet de verantwoordelijkheid „tegenover de belastingsplichtigen van onze „gemeente te dragen, en neem op heden „mijn ontslag als lid van den gemeenteraad." (wg.) A. II. VAN SCHIJNDEL. Waalwijk, 18 Juni 1901. De erfenis voor onze gemeente. In ons vorig nummer hebben we reeds een en ander medegedeeld, omtrent de na latenschap van mr. Cooth te 's-Bosch. Thans heeft het gemeentebestuur officieele kennisgeving van den executeur testamen tair ontvangen. Waalwijk is met de 9 door ons reeds genoemde gemeenten universeel erfgenaam met uitsluiting van alle bloedverwanten wat haar ongeveer f 50.000 zal geven plus de f 40.000 en de 6.66 II.A. land onder Ammerzoden, vroeger reeds genoemd. Alles bijeen valt onze gemeente geheel onverwacht, de niet onaardige erfenis ten deel van ongeveer f 110.000. Voorwaar een buitenkansje In Druten, ook tot de 10 gelukkige ge meenten behoorendc, is bij het ontvangen der tijding, fakkeloptocht met muziek enz. gehouden, om uiting van blijdschap te geven. In Waalwijk gebeurt natuurlijk niets isprokeu hebben. Die gekke vrouw heeft de arrestatie. Zijn kalmte die ijskalmte VAN Tientsin is eeno groote en drukke handelsstad kn omtrent een millioen inwoners, 't Is de atste gedeeltelijk Europeesche stad, die wij mden zien, want Peking is nog heel en al hineesch en wel in den hoogsten graad, zooals zult komen te vernemen. Hier ook zagen wij 5 laatste van die fameuze handkarretjes, waarin rrae tobbers van Chineezen het werk der paar den verrichten, in Peking i9 daar geen denken Tn, omdat de wegen veel te slecht zijn. Den 1 jlgendcn morgen brachten wij een bezoek aan ',e herbouwde kerk der Lazaristen midden in de 1 hineesche wijk. In 1870 werd deze kerk door e Chineezen verbrand. Twee missionarissen, 'ijf Europeanen, waaronder de Fransche consul n 10 a 12 liefdezusters uit Europa werden bij ie gelegenheid vermoord. Na lange jaren van nderliandcling, werd de kerk herbouwd op 1 osten van het Chineesche gouvernement. In 895 op den vijf en twintigsten verjaardag van 'it misdrijf werd de nieuwe kerk metdengroot- 1 ;en luister geconsacreerd, do voornaamste man- arijnen van het rijk waren hierbij tegen woor- ig. om eerherstel te gever, voor deze wandaad. Om half twaalf zou de trein voor Peking ver- rekken. Haar in China heeft men altijd tijd enoeg en zoo kwam het, dat het al over twaalf va3 toen we wegreden. Wij hadden vier uur te poren. Enkele jaren geleden, vóór dat de spoor- iveg klaar was, had men twee dagen noodig om i an Tien-tsin naar Pekiog te reizen, in eene Jhineesche kar. Maar dat is voor geen redelijk nensch om te doen. Twee dagen in zulk een :arret]e! Meu zou er bont en blauw eu vol mlten en builen uitkomen. Daarom gingen >nze missionarissen gewoonlijk per schuit en aan lad men vijf dagen noodig. Waarlijk met moet in China zijn om te kun ion beseffen wat het is een goeden spoorweg te WAALWIJK, 22 luni 1901. Benoemingen, Examens. Z. D. H. Mgr. v. d. Ven heeft benoemd tot geestelijk adviseur van den 11.-K. On derwijzersbond, afdeelir.g Waalwijk-Heusden den WelEerw. heer Eerdinand Transen, Ka pelaan van Baardwijk. Wij feliciteeren den Eerw. Adviseur van harte met de gewichtige benoeming en hopen dat ZEerw. met het succes in dezen nieuwen kring moge arbeiden. Bij Kon. Besl. is tot gouverneur van Curasao benoemd de heer jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, burgemeester van Beek en Donk en schoolopziener in het arrondissement Helmond. De heer P. Markx, die slaagde bij het jongste onderwijzers-examen, slaagde gisteren ook voor de acte vrije- en orde oefeningen. Ontslag. Gelijk wij in ons vorig nummer mede deelden heeft de heer A. H. van Schijndel zijn ontslag genomen als lid van den raad onzer gemeente. Ter aanvulling van dit bericht, laten wij hier het schrijven aan den gemeenteraad Gemeenteraadsverkiezingen. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden erop, dat a. s. Dinsdag 25 Juni, de verkiezing van 3 leden van den ge meenteraad plaats heeft, d. w. z. dat de candidatenlijsten die dagelijks ter secretarie vau 912 uur verkrijgbaar ziju, tusschen 9 en 4 uur bij den Burgemeester moeten worden ingeleverd. Attentie. Wij vestigen de aandacht van alle zuinige huismoeders, hotelhouders enz. op achter staande advertentie van den heer J. F. Wingels, steenkolenhandelaar alhier, betref fende iets nieuws, nl. de „Universal Kachel aansteker". Wij hebben een proef er mee genomen en we kunnen ze een ieder aan bevelen, om het groote voordeel en gemak. Men neme de proef Paardenkeuringen. Voor de keuringscommissie alhier, be staande uit de heeren B. Snoek, Alnikerk A. Vlamings, Zevenbergen M. de Roon, Raamsdonk en P. den Ouden, Den Bosch vanwege het Nederl. Paardenstamboek, af- deeling „Noord-Brabant", verschenen 3 merriën, waarvan 2 werden ingeschreven, respectievelijk behoorende aan de edelachtb. heeren Meijer te Sprang en Vermeulen te Capelle. Meeuwen. Voor de keuring vanwege het Nederl Paardenstamboek, afdeeling „Noord Brabant," op 14 Juni alhier gehouden, werden aangeboden 4 hengsten en 18 merriön, daar van werden ingeschreven 4 hengsten en 7 merrieu. Hengsten 1. 4—Jarige^zwarte Diamant der hengsten vereeniging te Zevenbergen. 2. De 5—jarige zwarte Harras II« van den heer Honcoop ie Heusden 3. De zwarte witvoet >Nelsou« der gebr. Oerlemins v. d. Schans te Drougelen. 4 De zwarte hengs' „Hermes« dei gebr. Oerlemans v. d. Schans te Dror.gelen. Mcrrien 1. 5-Jarige bruine van M de Roon te Wijk 2. De 3—Jarige bruine van de gebr. Oerlemans v. d. Schans te Dron— gelen. 3. De 4—Jarig bruine van Baasbank te Nieuwendijk.. 4 De 6—Jarige schimnn 1 van Fas de Groot ie Babylonienbroek. 54 De 5— jarige vos van Ilouroop te Heusden. 6. De 5 Jarige zwaae van J. Bianderhoist te Eelhen. 7.De 4—Jarige zwarte van D. van Buurden te Meeuwen. Kaatsheuvel 21 Juni 1901 Door Burge meester en Wethouders van 's Bosch is al daar benoemd lot eerste klerk der secretarie de heer P. N. Dekkers, gediplomeerd amb tenaar ter secie'arie alhier. Wij wenschen genoemden heer, die zich hier heeft doen kennen als eeu nauwgezet en stipt ambtenaar, van harte geluk met deze promotie. Sprang, 19 Juni Met genoegen deelen wij mede, dat de Heer A Klootwijk, bij de acte als onderwijzer, ook die voor de vrijeen ordeoefeningen verkreeg. Capelle, 20 Juni. De Heer M. S'am te Vrijhoeven-Cappel, die onlangs acte als onderwijzer verkreeg, had gisteren het geluk ook de acte voor vrije-en ordeoefeningen tc veikiijgen. Raamsdonksvcer, 21 Juni De in het vorig nummer aangekondigde wieiet wegwedstrijd te houden op Zondag 23 Juni a. s. zal niet doorgaan, daar eenige leden der regelings commissie zich hebben teruggetrokken. De oorzaak dier terugtrekking kan veilig gezocht worden in de vele ongelukken, die bij dergelij ke wedstrijden plaats hebben. De door Notaris v. d. Meer op Don derdag avond geveilde hooiperserij aan het Sandvel alhier, is in zijn geheel gekocht door den Heer W. de Roon te Waspik voor de som van f 4200. Dinsdag had de brouwersknecht van den Heer v. I. te Raamsdonk, bij het keeren met paard en kar, terwijl hij het paard voor een val in de haven wilde behoeden, het ongeluk zelt in de haven te vallen. Met veel moeite gelukte het den man zich te redden. Een bericht voorkomende in andere bladen als zou een knecht van dhr R gear resteerd zijn, is geheel bezijden de waarheid. Wel zou dit gebeurd zij, doch gelnkig werd het vermiste bijtijds teruggevonden, zoodat van eene arrestatie geen sprake kon zijn. Het paard van den slager B. werd hedenmorgen opeens schichtig en sloeg beide burrie's van het karretje stuk. In eene an de;e kar opgespannen kon men het nog niet baas worden. Een wonder mag het luiden dat de beide in het karretje zittende perso nen er heelhuids alkwamen. hebben. Aan het station van Peking namen wij voor goed afscheid van den spoorweg en van alle Europeesche middelen van vervoer. Voortaan zouden wij op zijn Chineesch reizen. Het duurde natuurlijk weer een goed half uur eer onze bagage van den trein geladen was en eer 11a lang twisten en hurd roepen een Chi neesche karrem&n wos gevonden, die voor een te voren bedongen prijs ons en onze koffers naar Peking zou voeren. Oui half vijf was alles ge laden, wij kropen in onze karretjes en met goe den moed ging het vooruit. Immers nog slechts twee uren en wij zouden aankomen in het eeu- wonoude Peking, de hoofdstad van het Chinee sche Kijk, de residentie van den Zoon des 11e mels, die over bijna vierhonderd millioen on derdanen den scepter voert. Dit heerlijke voor uitzicht troostte ons over den moeilijken weg, in onze Chineesche karretjes. Verbeeld u een lompeu, langwerpigen buk met eene huif cr o*er, daaronder eene houten a9 en twee wielen, die rond zouden moeten zijn. De bak met de huif i9 juist groot en hoog genoeg om één persoon te bevatten, op voorwaarde noch tans dat hij zich op den vloer ueerzetle (ban ken zijn er niet) met de beenen gevouwen gelijk een kleermaker. Zoodoende komt die arme tob ber, die zich de weelde kan veroorloven op zulk eene manier te reizen, juist met zijn zitvlak boven de as van de kar. Juist de beste positie om alle schokken en stooten van het voertuig in hunne volle kracht te doen genieten. Venstertjes zijn er niet aan, deze zouden zelfs gevaarlijk zijn, daur xij de aandacht to veel zouden afleiden en men zoodoende nog meer blauwe plekken en bulten zou kunneu oploopen. Over den rug van den koetsier kan men toch altijd een weinig genieten van do schoonheid der streek, in zooverre n.l. de stofwolken U dit niet beletten. De koetsier zit op de gewone plaats, vooraan aan den linkerkant op de burrie. Rechts op de burrie is ook nog eene plaals. Dat is de beste, men ziet de schokken beter aankomen en zij zijn zoo lievig niet meer. Onze goede Pro vinciaal liet mij de goede plaats over en kroop zelf onder de huif, omdat, zeide hij, ik aan die manier van reizen nog niet gewoon was. De weg was allerverschrikkelijkst. De wielen van die karretjes zijn veel te smal, nauwelijks op de helft van de onze, daardoor ook komt het, dal zij zoo diepe sporen maken. Zij zakken ooit tot aan de a9 in de grond. De wegen zelf worden nooit gerepareerd, zoodat het ten laatste slecht» eene aaneenschakeling is van gaten en kuilen. Zoo schommelden wij naar de keizerlijke stad. De stad strekt zich uit over eene kolossale oppervlakte, maar de huizen zijn op vele plaat sen zeer dun gezaaid, men zou zich dikwijls midden in het veld wanen. Zij is in haar ge- lieelen omtrek omgeveu door vier kolossale mu ren. Hooge en zware wallen, maar die lang niet zoo sterk zijn als zij schijnen. Het is niets dan een aarden wal, aan weerszijden met een of twee lii^en steenen bekleed. Op vele plaatsen zijn de stoenen er reeds afgevallen en om zoo iels op nieuw te herstellen, daarvan komt tegenwoordig in China niet veel meer. Geheel het land is vervuld met bouwvallen, een sprekend teeken van het verval en de ontbinding tot welke dit reuzenrijk gekomen is. Door vier hooge eu smalle poorten, langs welke men door de vier stadsmuren komt, reden wij de stad binnen. Die poorten zijn nog op groote afstanden Tan elkaar. Wij waren al twee, drie poorten binr.en gereden en nog altijd zocht ik naar de stad. Hier en daar zagen wij wel iets, dat een huis moest verbeelden, maar er waren ei zeer weinig en bovendien nog altijd diezelfde ellendige zand weg. Eindelijk reden wij de Iaat9te poort bin nen en nu zou Peking zich in al zijn luister voor ons gaan ontvouwen. Ik had reeds van te vo ren eene zeer kleine gedachte van Peking, maar niettegenstaande dat, moet ik bekennen, dat mij nooit iets zoozeer is tegengevallen als de hoofd stad van China. Neem het Loonsch Hoekje of welken ellendigen uitho k ook, leg daar vier groote wallen om en het zal nog veel schoo ner en bewoonbaarder zijn dan Peking. Bestrate wegen vindt men bijna nergens, overal aarden wegen, waar nooit een hand aan gestoken wordt en op de weinige plaatsen, waar de weg bestraat j is, is deze nog zoo elleudig, dat de karren er langs rijden. Veibceldt u eene menigte grafzer ken, die zóó naast elkander liggen, dat er langs alle kanten minstens een decimeter tusschenruimte is. Hier en daar ontbreekt er zulk een steenblok. Dat is nu de z. g. Keizerlijke weg die wij ook buiten Peking een tijdlang gevolgd hebben. Als men daarover in vollen galop met een Chineesch karretje rijdt, gelijk wij eeu paar keer gedaan hebben, zou men er aan gaan denken eene akte van berouw te verwekken. Met zulke wegen zou eeu rijtuig op veeren aanstonds in stukken vliegen. Ook is er ir. geheel Peking geen enkel te vinden, niets dan die ellendige karretjes of te paard of op den ezel. Er zijn straten die een meter boven den vloer der huizen liggen, vroe- fcr lagen zij op gelijke hoogte, dit komt alleen oor het vuil eu zand en straatmest, die zich daar al sinds eeuwen hebben opgehoopt. De lengte van den buitensten muur der stad kan zeven of aclit uren gaans bedragen. Daarbinnen liggen drie steden, (le Chineesche, de Tai tuarsche en de Keizerlijke stad. Over de bevolking wordt zeer verschillend geoordeeld. Sommigen gaan tot vijf millioen. In Peking zelf schat men ze op niet meer dan één millioen. Het is zeer moeilijk hier in China de bevol king cener plaats te bepalen daar goed geregelde volkstellingen hier onbekend zijn. De zooge naamde Keizerlijke stad ligt geheel in 't midden en is omgeven door een grootcn muur, bedekt met gele pannen (Keizerlijke kleur). In liet mid den der Keizerlijke stad i9 weer een groote muur met gele pannen, die het paleis en de tuiuen en boïschen van den Keizer omsluit. Binnen deze laatste omheining het eigenlijke paleis met aan- behooren mag de eer9te de beste zoo maar niet doordringen. De keizerlijke stad onderscheidt zich uiterlijk in niets van de twee andere n 1. even smerig en vuil. Daar binnen ligt ook de Pe-tang (Noordelijke Kerk) en de residentie dei- Lazaristen. De oude Pe-tang ligt nu binnen den muur van het palei9, maar ter vergoeding hebben de Missionarissen deze nieuwe en prachtige kerk op kosten van liet gouvernement mogen bouwen. (Wordt vervolgd.) WAALWIJK, 21 Juni 1901 In hoornvee was de haudel bij geringen aan voer tamelijk vlug. Kalfbeesten f 140 ft f 190 Dito vaarzen 1110 ft f 170. Jonge varkens aangevoerd 125 stuks, ver kocht van f G.75 a f 11. Ter botermarkt afgeslagen cn verkocht 435 kg. van f 0.99 ft f 1.11 per kg. Eieren 3'/o a 41/» cent per stuk. Hoewel de hooibouw tengevolge van het langdurige natte weder te wenschen overlaat, kan er als de droogte die thans eenige stabiliteit schijnt te krijgen, aanhoudt, nog veel van terecht komen. Overigens staan bijna alle landbouwvruchten uitmuntend. Vele vruchtbooraen beloven een goeden oogst zooals kersen, peren enz. Appelboomen zullen over 't geheel slechts een middelmatig beschot opleveren. De huidenmarkt blijft, onder tamelijke gunstige omstandigheden verkecrende, wat voorraad en kwaliteit betreft, in goede stem ming. Verschillende partijen prima La Plata werden te Antwerpen verhandeld en in Havre en op andere groote Europeesche marktplaatsen bestond aanleiding tot min of meer toenemende kooplust in diverse huidensoorten. Op de leermarkt schijnt ook meer bewe ging te komen vooral voor goed zwaar leer, dik beleerd en volgens oud systeem gelooid bestaat veel behoefte, en goede vraag. Licht leder der oude looierij vindt men in de prima kwaliteiten niet veel meer, maar toch bestaat er nog hij vele verbruikers en niet zonder reden voorkeur voor zulke soliede waar, zoodat thans ook daarin behoefte is die zich hoe langer hoe meer zal doen ge voelen. 't Is daarom niet te verwonderen, dat eenige looiers tot 't besluit zullen ko men zulk goed weer van tijd tot tijd te gaan inwerken. Nieuwe schors geanimeerd. Vreemde looimiddelen in een doen. Sommige artikelen zooals o. a. Garouillé bij weinig voorraad zeer vast. DUS8EN, 20 Juui. Botcrprijs per K.G. van f 0.95 a I 1.15. Middel- markt 1 1.08. Aanvoer 231 K. G. Eieren 1' 0 80 de 26 stuks. WAALWIJK. GEBOREN: Gerardus Johannes z v. W. G. v. Heescli en M. Pols. Josephus Adrianus z. v. J. F. Wilnaont en W. C. v. d. Ven. Thoinus Adrianus z. v. A. Duijvekam en J. Papenhoven. Cornelis Petrus Lu- dovicus Antonius z. v. C. Chr. de Greet) en G. J. Verwiel. OVERLEDEN: Levenloos kind v. J. v. lliel en S. Verlindcn.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 6