Nummer 51. Donderdag 27 Juni 1901. 24e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Uitgever: Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.75. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advkrtkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8raaal ter plaatsing opgegeven, worden gmaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent'per regel Uithoofde van den invallenden Feestdag (Petrus en Paulus) zal het volgend nummer Vrijdagavond verschijnen. Advertentiën als anderzins voor dit nummer worden ingewacht 'uiterlijk Vrijdagmiddag 12 uur. Zij, die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. UITTREKSEL uit het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Vervolg.) Tramlijnen. 's-Bosch-Heusden- Tilburg-Waalwijk. Waalwijk. Personenvervoer f 23 235355 f 20.153.54® Goederen - 5.423.85 - 24.492.35 Postvervoer - 1.000.- 1.200. Diversen - 224.56 - 157. in 1899 29.883.765 46.002.895 28.223.28 - 30.723.43 - 42.283.44 - 28.094.90 Vervoerde reizigers 186.053 136.298 In 1899 192.930 116.141 Goederen in KG. 2.363.669 28.647.778 In 1899 2 491.000 23.989.000 23.240.646 20.642.000 Haven en Scheepvaart te Waalwijk. Het getal schepen die in 1900 onze haven invoeren bedroeg 671, met een inhoud van pl. m. 45000 tegen 663 met een inhoud van 44036 in 1900. Meer dus ingevaren 8 schepen; vermeerderde tonnenmaat 64. Koloniale- en Petrolcumhandel. De handel in koloniale waren gedurende 1900 was vrijwel gelijk aan dien van 1899. Eenige vooruitgang, zij het dan ook een kleine, valt wel te constateeren, ondanks de buitengewone concurrentie tusschen de hier gevestigde grossiers en die van buiten. 'Daarbij komt het betreurenswaardige systeem van betaling naar vol komen willekeur, terwijl door de verplichte winkelnering hoewel dit euvel eer af dan toeneemt een groot deel van den opbrengst der koloniale waren besteed wordt aan de schoenmakerij. Hierdoor kunnen de grossiers haast niet aan de hun toekomende gelden komen, terwijl de Hollandsche en buitenlandsche groote firma's op 1 of 3 maanden over hunne vorderingen op den grossier beschikken. Herhaalde malen is de wen- schelijkheid betoogd eene grossiersvereeniging op te richten met het doel, om uniforme betalingsconditiën te stellen, van agenten, die den détail-handel afloopen, niet meer te koopen, groote firma's, die zelf leveren aan den kleinhandel, hunne orders te onttrekken, enz. Ken dusdanige bond, bijeengeroepen, opgericht en ge vestigd, bij voorkeur in den Bosch, als hoofdstad der provincie, zou onzes inziens niet alleen aan veel thans bestaande misbruiken een einde kunnen maken, doch ook veel bijdragen om een beteren toestand in het leven te roepen. In den Petroleumhandel, gedreven door de Americ. Petrol. Comp. valt weinig vooruitgang .waar te nemen. In het begin des jaars waren de prijzen zeer hoog. Particulieren moesten tot lO'/a cent per L. betalen. Eerst zeer laat in het jaar werden de prijzen iets min der. Door de enorme exploitatiekosten kon genoemde Compagnie onmogelijk tegen lagere prijzen leveren. Hiervan maakten kleinere firma's, die niet zooveel kosten hadden, gebruik, om haar eene geweldige con currentie aan te doen. Als gewoonlijk was de kwali teit van den Amerikaanschen petroleum uitstekend. Scheepsbouw werven enz. te Waspik. Het jaar 1900 was voor de scheepbouwwerven alhier wederom buitengewoon gunstig. Op 31 Dec. 1900 waren nog in aanbouw 4 Rijnschepen, metende 3200 ton, terwijl in datzelfde jaar van stapel liepen 7 Rijnschepen, metende 4440 ton. 1 Lichter 150 2 Aken 226 1 Jacht 65 2 Zeilaken 85 1 Vletaak 24 Op 1 Januari 1901 stonden op stapel 3 Rijnschepen, metende 2040 ton. 1 Zeilaak 120 1 Klipper 90 1 Olieaak 24 Door de vele bestellingen moesten aan de werven groote uitbreidingen gegeven worden. Gebrek aan plaatsruimte en beschikbare arbeidskrachten waren re denen, dat verscheidene orders moesten wooden afge zegd. Het aantal arbeiders op de werven bedraagt 162. Daarbij zijn voor genoemde werven nog steeds werk zaam een 4-tal smederijen, waaronder 2 machinale die met 16 werklieden uitsluitend benoodigdheden voor den scheepsbouw fabriceeren. Met betrekking tot den hooibouw kan gemeld worden, dat de hooipersen het geheele jaar door druk gewerkt hebben. De verzending van hooi naar Engeland was beduidend grooter dan het vorige jaar. Het in deze streken gewassen hooi was spoedig geruimd groote partijen werden van wijd en zijd hier aangevoerd. Toch was de hooiaanvoer nog niet voldoende om alle persen geregeld werk te verschaffen. Eene firma zag zich om deze reden verplicht hare inrichting tijdelijk naar elders over te brengen. Ook de klompenmakerijen zagen hun debiet toene- nemen. Wegens gebrek aan kanada- en wilgenhout hier te lande, moesten groote partijen van dat hout uit het buitenland worden aangevoerd. Het aantal looierijen neemt hier sterk af. Slechts ééne werd op uitgebreider voet ingericht en vond voor het gelooide leder geregeld goede plaatsing. De overige werkten als vorige jaren. De schoenmakerijen voor handwerk hadden geregeld werk. Op het einde des jaars en in begin van 1901 waren zij ruimschoots van commissie voorzien, zoodat het fabrikaat goeden aftrek vond. De prijzen echter waren, in vergelijking met die der grondstoffen veelte laag en bijna niet loonend. De door brand vernielde, doch thans wederom op gebouwde boterfabriek is in andere handen overgegaan. Alles doet voorzien, dat deze gunstig gelegen fabriek weldra aan velen werk zal verschaffen. De voor drie jaar opgerichte jaarmarkten nemen in bloei toe. Op de voorjaarsmarkten waren aangevoerd 250, op de najaarsmarkten 315 runderen waarin de handel zeer geanimeerd was. Mededeelingen omtrent den toestand van Landbouw, Handel en Nijverheid in de gemeente Raamsdonk over 1900. Ofschoon de gewassen niet bijzonder gelukt zijn en het hooi door den regen in den hooitijd wel heeft geleden, was de toestand van den landbouwer uit een financieel oogpunt beschouwd, gunstiger dan in het voorgaande jaar. Het vee bracht goede prijzen op en het hooi, hoe zeer ook van inférieure kwaliteit was duur, vooral ge durende de laatste helft des jaars De stijging der koop- en huurprijzen van de lande rijen schijnt op verbetering van de resultaten der boerderij te wijzen. In hooi ging veel om. Hooge prijzen werden besteed nl. f 18 a f 19 per 500 KG. Naar opgave van be trokken handelaren wordt de uitvoer van dit artikel op ruim 10 millioen kilo's geraamd, die hoofdzakelijk in Duitschland, doch ook in België en Engeland hun af trek vinden. Ook stroo werd goed betaald en beduidende hoe veelheden zijn omgezet. De uitkomsten der hoepelmakerijen kunnen bevredi gend genoemd worden. Er werd beduidend meer vervaardigd dan in 1899. Ook over de prijzen was men tevreden. j [De handel in riet daarentegen was bepaald slecht, ook de kwaliteit was heel min. Hetzelfde moet gezegd worden van de mandenma kersbanden. Deze waren zoo slecht, dat de droge banden van 1899 nog gevraagd werden. De handel in biezen bleef vrijwel stationnair. Mindere soorten biezen moeten aan spotprijzen opgeruimd worden. De papierfabriek der »The Dutch Paper Pulp Comp. (Limited) heeft het geheele jaar door druk gewerkt haar fabrikaat vindt steeds meer aftrek. Zij vervaardigt tegenwoordig vooral gesatineerd papier, dat meer dan vrceger in het binnenland wordt gevraagd voorheen werd het uitsluitend naar Engeland verzonden. In deze fabriek vinden geregeld een 80 a 90 arbeiders werk en verdienen daarin een goed dagloon. Ook de scheepsbouwwerven verkeeren In bloeienden staat en verschaffen velen een flink stuk brood. In 1900 werden verscheidene ijzeren schepen aangebouwd, waaronder een paar van groote tonnenmaat. De handel in graan van een paar firma's is van groote beteekenis. Nog steeds valt vooruitgang te constateeren. De toestand der bierbrouwerijen is stationnair. Het bier handhaaft zijn gunstige reputatie. De brouwers echter ondervinden toenemende con currentie van de bierslijters uit omliggende gemeenten. Het gemak voor de verbruikers, dat deze slijters, ge botteld bier op heele en halve flesschen afleveren, speelt hierin een groote rol. De resultaten der leerlooierijen blijven slecht. De reeds zooveel jaren heerschende malaise schijnt nog grooter te worden. De ruwe huiden en looistoffen blijven nog geregeld veel te duur in verhouding tot de lederprijzen. Stijging der lederprijzen zou voor de looierijen een gunstiger toekomst kunnen openen. Hoepelmakerijen, Riet-, Biezen— en Mandenmakersband. RAAMSDONK. Het aantal hoepelmakerijen in 1900 vermeerderde met 1. Op de zes hier nu bestaande inrichtingen wer den ongeveer 489.000 bossen hoepels verwerkt, verte genwoordigende eene waarde van ongeveer f 120.000. Vooruitgang valt er dus in deze industrie te consta teeren. De riethandel daarentegen verkeert sinds vele jaren in een kwijnenden toestand, daar Duitschland, onze grootste afnemer, weinig behoefte heeft; daarbij hebben hagelslag en het nestelen van spreeuwen den oogst voor circa 7s vernield. Verwerkt werden pl. m. 40 a 50 duizend bossen dekriet, 70 a 80 duizend bossen matriet en 40 duizend bossen gebroken riet, welk laatste hoofdzakelijk bestemd was voor de papierfabriek te Willebroek in België. De totale waarde van genoemde soorten bedroeg pl. m. f 30.000. In biezen was de handel ongeveer gelijk aan het vorige jaar. De prijzen waren over het geheel matig. De handel in mandenmakersband verkeert in gedrukte stemming. Het gewas viel niet meê en werd door hagelslag nog erg bedorven. Rijshout en andere materialen, benoodigd voor Wa terstaatswerken, ruimen tegen flinke prijzen vlug op. Ook de rietmattenfabrieken mogen zich in een goed debiet verheugen. België vooral betrekt van deze ar tikelen een aanzienlijk kwantum Gefabriceerd werden ongeveer 30.000 stuks, ter waarde van pl. f 18.000. Óver het algemeen valt in de verschillende takken van nijverheid vooruitgang te constateeren. Landbouw. CULTUUR VLIJMEN, HAARSTEEG EN NIEUWKUIK. Over de cultuur dezer streek is het volgende te zeggen De toestand van den landbouw blijft nog steeds on gunstig, daar de voornaamste producten, als aardappe len en suikerbieten een weinig bevredigenden geldelijken opbrengst leverden. Hetzelfde behoeft evenwel niet gezegd te worden van den tuinbouw. Deze gaat merkbaar vooruit. De opbrengst van het klein fruit was bevredigend, terwijl die van het erwten- en boonengewas meer dan bevre digend mocht heeten. Vernielende insecten, als trekmaden en frambozen- kevertjes kwamen in geringer getal voor, doch van de rupsen in de vruchtboomen heeft men in vele jaren zooveel last niet gehad. De handel in klein fruit voor Engelsche rekening was dit jaar onbeteekenend, daar de Hollandsche firma's zich niet waagden aan het nukkig stelsel van afkeuren en verbeurd verklaren te Londen en de Engelsch handelaars slechts onder die voorwaarden kochten. Daarenboven is de teelt van klein fruit in Engeland zelf zooveel vooruitgegaan, dat de Engelschen, buiten het geval van misgewas, ons klein fruit slechts aan een prijsje willen koopen. Met vreugde werd dan ook be groet het begin van den groentenhandcl met Venlo, hoogstwaarschijnlijk met bestemming voor Duitschland. Maandenlang werd dagelijks een spoorwegwaggon vol asperges, boonen, erwten, enz. geladen en naar Venlo vervoerd. Het is te wenschen, dat deze verzending meer uitbreiding verkrijge en alzoo vergoeden wat de tuinder aan Engeland verloor. De kruisbessen leverden dit jaar een tamelijk beschot. De prijzen waren echter belangrijk lager en de handel bleef flauw. De prijzen varieerden van 10 tot 3 ets. per K.G. Het frambozengewas leverde vele vruchten. De prijs was echter schier de helft lager dan het vorige jaar en toch was de teler financieel tevreden. De aalbessen gaven ook weer een goed beschot. De prijzen waren echter lager dan in 1899. De zwarte aalbessen waren eerst aan redelijken prijs. Allengs werd de handel door beschadiging der vrucht, beduidend flauwer. De gemiddelde prijs was 16 ct. per K.G. Het beschot der roode bessen was ruimer dan het vorige jaar. De lagere prijzen werden door het ruimere beschot vergoed. In verschillende struiken kwam eene tot heden nog onbekende plantenziekte voor, die de vruchtjes deed afvallen voor de rijping. De prijs was 9 ct. per K.G. De aspergeteelt leverde, wegens het veelvuldige koude weder geen bevredigend beschot. Door groote ver zendingen naar Venlo echter bleven de prijzen gelijk aan die van het vorige jaar. De aspergeteelt blijft voor deze streek van groot belang. De oogst der fruitboomen bleef over het algemeen beneden het bevredigende. Het erwten- en boonengewas gaf weer een ruime geldelijke opbrengst, ofschoon een groot deel van het laatste een onaanzienlijk voorkomen had. Deze winstgevende teelt vormt een belangrijke factor voor de volkswelvaart dezer streek, weshalve zij nog steeds meer uitbreiding erlangt. De aardappeloogst, vooral van de lage gronden, was onbevredigend een groot gedeelte der knollen waren verrot, terwijl de hierdoor geleden schade geenszins door hooge prijzen vergoed werd. Voor Duitsche rekening zijn eenige wag gons geladen voor den prijs van f 4.40 per H.L. Besproeiing met de bouillie bordelaise heeft niet meer plaats. De suikerbietenteelt leverde weder een onbevredigende geldelijke op brengst. Deze teelt houdt zich enkel staande door het gegeven wordend voorschot. Tarwe wordt hier niet meer gezaaid, wijl tallooze huismusschen den oogst vernielen. De musschen blijven voor deze streek een ware plaag. De rogge, welke hier alleen gezaaid wordt voor eigen gebruik, leverde een ruim besroot. Het beschot van het hopgewas was over het geheel gunstig. Ook de prijzen waren meer loonend dan vele jaren voorheen. De eenmaal zoo bloeiende teelt is echter niet meer de helft van hetgeen zij voorheen was. Mogen de hooge prijzen bestendigd blijven en de hopteelt weder in haar alouden bloei hersteld worden. De veestapel verkeerde het ge heele jaar in goede conditie. Er was overvloedig en goed veevoeder gewassen. Vooruitzicht bestaat, dat deze gunstige toestand aan de uitbreiding van den veestapel zal ten goede komen. Over het geheel is dus de cultuur dezer streek niet ongunstig geweest. Goed overlegde arbeid is beloond. Jammer, dat de groote waard -*• van samenwerking of coöperatie nog niet genoeg beseft wordt. De grond is dankbaar en de vakkundige hand kan daaruit welvaart scheppen, doch dan dienen de telers samen te werken tot het vormen eener macht, die door individueele kracht niet kan worden uitgeoefend. Tot het bereiken van dit doel moet iedereen meewerken, de gefortu neerde zoowel als de minder be deelde. De nijverheid dezer streek bepaalt zich bijna uitsluitend tot de leer looierijen en de mandemakerijen. Voor de leerlooierijen geldt dezelfde klacht, die in dit verslag reeds meermalen .is herhaald. De mandenmakerijen hebben dit jaar veel werk geleverd. De vrees voor belangrijke vermindering van het werk, tengevolge van het in werking brengen van wettelijke be palingen tot beperking van den invoe van margarine-mandwerk in België, schijnt ongegrond te zijn geweest. De goede gang van dit bedrijf verschaft aan steeds meer dere gezinnen een goed bestaan. (Slot volgt 1 li $1 Waalvjjksete en Langstraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1