Nu in in er 52. Zaterdag 29 Juni 1901. 24e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste blad. ANTOON TIELEN, Herstemming Tweede Kamer, Uitgever: Dit nummer bestaat uit twee bladen. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0.75. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aau den Uitgever. WAALWIJK. Advertentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden ümaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Zij, die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. UITTREKSEL uit het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. (Slot.) Samenstelling en werkzaamheden der Kamer De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk was in 1900 samengesteld als volgt J. BERNARD TIMMERMANS Wz., Voorzitter.!Treden S. FANO, Vice-Voorzitter. af in A. J. M. VERBUNT. 1 1901. TIMMERMANS VAN TURENHOUT. Treden af P. VAN LOON Gzn. in 1905. F. W. VAN LIEMPT, Secretaris. Treedt af in 1901. Behalve de gewone werkzaamheden en die van huis- houdelijken aard, laten wij hier eenige der voornaamste handelingen van de Kamer volgen. Ie. De Kamer was in correspondentie met den Di recteur-Generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, omtrent het beschikbaar stellen der benoodigde veewagens aan het station alhier, met het oog op het somtijds drukke vervoer naar België van hier ter markt gekocht vee. 2e. Zij verzond in dato 6 Maart een adres aan Hee- ren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, in zake de concessie-aanvrage der Maatschappij Vicinaux-Hol- landais voor eene tramverbinding door de Groote straat met de lijn TilburgWaalwijk. 3e. Op verzoek der Kamer van K. en F. te Rot terdam, drong zij bij den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan op verbetering van den som tijds ergerlijken toestand van het treinenverkeer op de Nederl. Spoorwegen. 4e. Op 13 Maart richtte zij zich in den geest van de vergadering van Nederl. Werkgevers tot de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in zake het wetsontwerp Ongevallenwet 1900. 5e. Dd. 28 Maart, wendde zij zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met het verzoek, om a^ de bekende motie »van Raalte®, strekkende tot eene betere regeling en eene meer stelselmatige inrichting van ons consulaatwezen, hare goedkeuring te willen schenken, en om eene reorganisatie van den consu- lairen dienst, krachtig te steunen en te bevorderen. 6e. Omtrent het belangrijke punt van een passend invoerrecht op meel, steunde de Kamer dd. 6 April bij de Hooge Regéering de verschillende adressen der Nederl. Verg. van Meelfabrikanten. 7e. Bij den Dir. Gen. der Posterijen en Telegrafie ondersteunden wij op 30 Juli een door de Kamer van Utrecht tot hem gericht verzoek om invoering van een verlaagd tarief op briefkaarten in plaatselijk ver keer. 8e. De Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid richtte in dd. 4 Juli (afd. Arbeids- en Fabrieks wezen) een schrijven tot de Kamer, omtrent de op richting eener Kamer van Arbeid voor Waalwijk en omstreken voor het leerlooiers en schoenmakersbedrijf. De Kamer betuigde hare ingenomenheid met dit plan, doch adviseerde met het oog op de uiteenloopende belangen van leerlooierij en schoenmakerij en op de uitgestrektheid van het arbeidsveld tot de oprichting van twee dergelijke Kamers eene voor het leerlooiers- en een andere voor het schoenmakersbedrijf. 9e. Dd. 1 Sept. kwam zij op tegen het eerste ont werp Nederl. Staatspoorwegen winterdienst 1900 voor zoover het de belangen dezer streek betrof. 10e. Op een verzoek van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, om het gevoelen der Kamer te vernemen, of het verwerven van een diploma voor bediening van stoomwerktuigen van zeer een voudige constructie, noodig zou zijn, adviseerde zij ontkennend. In antwoord op de gevraagde adviezen van den Minister van Financiën in zake het wetsontwerp van Invoerrechten heeft de Kamer in het navolgend adres hare meening blootgelegd: L J ONDERWERP Tarief van Invoerrechten. Waalwijk, 6 Maart 1900. Aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën te 's- Gravenhage. Excellentie Met onverdeelde belangstelling heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk kennis genomen van de door Uwe Excellentie ontworpen herziening van het tarief van invoerrechten en de daarmee samenhan gende wettelijke bepalingen, haar bij apostille dd. 7 Februari 1.1. No. 62 toegezonden Naar aanleiding van het daarin te kennen gegeven verlangen en met waar deering van de vertrouwelijke mededeeling heeft de Kamer meer in het bijzonder hare aandacht gewijd aan de sub No. 25 a en b vermelde artikelen, zijnde hui den, vellen, leder en lederwerk, dewijl deze in direct verband staan met de nijverheid dezer streek en is het haar aangenaam te mogen berichten, dat zij in hoofdzaak is ingenomen, met het tweeledige doel, door Uwe Excellentie beoogd, hetwelk nader in de zakelijk doorwrochte memorie van toelichting duidelijk en be vattelijk omschreven wordt. Echter niet in alle opzichten, Excellentie, mogen wij onze goedkeuring hechten aan belasting of verhooging van dien, op goederen, die onmisbaar zijn voor de confectie of de verdere bereiding van artikelen, welke in Nederland worden gefabriceerd, vooral niet wanneer de tak van Nijverheid, die de geïmporteerde waar moet bezigen in een gedrukten of kwijnenden toestand ver keert en als het geldt eene industrie, die nog steeds door vele kleine lieden met weinig of geen vermogen gedreven wordt. Onze Kamer spreekt hier bij onder vinding, en wat meer zegt, op grond van onmiddellijke en dagelijksche waarnemingen. Het is immers de scl erpzinnigheid van Uwe Excellentie niet ontgaan, dat de sclroenmakerij in Nederland nog in zeer vele gevallen wordt uitgeoefend door .kleine bazen en dat deze in waarheid een niet benijdenswaardig ja een zorgelijk 'jbestaan voortslepen. Maar niet voor de belangen van deze alleen komt de Kamer op. Het zijn ook de grootere en groote schoenfabrikanten, die ontzaggelijk zwaar in hun bedrijf zouden getroffen worden, indien het buitenlandsch overleder met eenig inkomend recht werd bezwaard, dewijl iedere belasting van dit artikel, dat in ons land niet of niet noemenswaardig wordt gefabriceerd en dus van buiten ingevoerd moet worden, op de schoen fabrikanten zelf zal neerkomen. Iets anders is het, het reeds bestaande fiscaal recht van 5% op den invoer van gemaakt en leestklaar schoenwerk te verhoogen tot 7V °/o, daar juist deze invoer doodend werkt op onze industrie, te meer omdat het buitenland zijne overproductie en het uitschot daarvan in hoofdzaak op onze markt werpt en daardoor voor onze degelijke vakmannen de concurrentie zeer bemoeilijkt en een ongelijken strijd in het leven roept. Wij zouden op aangevoerde gronden durven adviseeren, op den invoer dezer artikelen een recht te heffen van 7Vs°/o- Verder apprecieert de Kamer zeer, dat Uwe Excellentie wenscht vrij te laten alle ruwe huiden, dus alle huiden en vellen, die noch geheel, noch gedeeltelijk gelooid zijn. Deze bepaling, ook van agrarisch standpunt bezien kan naar onze bescheiden meening geen bezwaar opleveren. Zij wenscht Uwe Excellentie echter in ernstige overwe ging te geven en dringend te verzoeken om zoolleder en alle daarmede in verband staande soorten voor onder- tuig van schoenen gebezigd wordende, met een in komend recht te bezwaren van óVs °/o van de waarde, in plaats van 3°/o, zooals in de bedoeling ligt van het nieuwe wetsontwerp en dit op grond van het feit, dat gelooid leder gelijk gesteld moet worden met de voort brengselen der Twentsche en Tilburgsche nijverheid, welke producten door een fiscaal recht van 5% be schermd werden en nu worden verhoogd tot 6Vs terwijl ons fabrikaat tot dusver daarvan steeds verstoken bleef. Terecht wijst Uwe Excellentie in de memorie van toe lichting op de overwegende omstandigheid, dat men hier te lande hoofdzakelijk leder voor gewone soorten van schoenen en belangrijk meer zool- dan overleder produceert. De zwaarleder- of zoollederlooierijen kunnen niet alleen genoegzaam in de behoefte der Nederland- sche schoenmakerijen en andere doeleinden voorzien, maar hun debouché zou zich dan ook veel verder uit strekken, indien niet de landpalen in het buitenland overal voor deze industrie gesloten waren. Door een recht op den invoer van zoolleder te heffen van 61/9 °/o zal deze weleer zoo voorname tak van Nationale Nijverheid zeer gebaat zijn en daardoor gelegenheid verkrijgen om tot haren voormaligen bloei en vooruitgang te geraken. Deze maatregelen kan bij de verbruikers volstrekt geen bezwaar opleveren en hij zal der schatkist ten goede komen in compensatie van hetgeen door eene heffing van 3% op het fijne schoenleder zou verkregen worden. Om aangevoerde redenen ver?qekt de Kamer met gepaste vrijmoedigheid, ook met haar bescheiden advies zooveel mogelijk rekening te willen houden bij de indiening van dit belangrijke wetsontwerp aan den Raad van State. De Kamer ontving mede een aantal stukken van de Regeering en van 't Provinciaal Bestuur, zoomede van talrijke officieele, zoowel als particuliere instellingen voor zoover mo gelijk zijn deze voor belangstellenden ter inzage. Bond van St. Paulusvereenigingen. Van geachte zijde ontvangen wij 't volgende verslag Zondag 23 Juni hield de Bond van St. Pau- lus-Vertenigingen hare jaarlijk9che Algeiueene Vergadering op de zaal der Kon. Harmonie te Tilburg. Goed bezet was het ruime lokaal en de afdeelingen waren nagenoeg allen vertegen woordigd. Na de opening der Vergadering door den Heer v. d Steen en voorlezing der Notulen door den Secretaris, den Weleerw. Heer A. Mutsaers, was aan de orde het kiezen van twee bestuursleden. Herkozen werden de aftredende leden de Heeren v. d. Steen en Vlekke. Na eenige discussie werd besloten tot het op richten van een Bondsblad. Hierna volgde een paar gewichtige voorstellen. De Heer v. d. Steeu verzoekt namens de afd. 's Bosch, de uitbetalingen aan werklieden niet in herbergen te doen. De Heer Vlekke wijst er op dat zooveel mogelijk de aannemers zorg moe ten dragen dat de werklieden op hun werk geen sterken drank gebruiken, dat geen doopsel met jenever over het het nieuwe werk plaats heeft. Dit zal in het voordeel zijn van den werkman, den aannemer en het werk ten goede komen. De WelEerw. Heer Mutsaers, kap. van St. Pie- ter te 's Bosch wijst op het gevaar dat onze sol daten dreigt, gedurende den diensttijd tot drank verleid te worden. Hij stelt voor de Regeering te verzoeken toe te zien op het drankverbruik vooral in de kampen bij de manoeuvres. Derde voorstel was ingediend door de Afdeeling Baard wijk. De Weleerw. Heer Fransen, adviseur, lichtte het voorstel zijner afdeeling met een kort woord toe. De conclu-ie luidde aldus De afdeeling Baardwijk acht het niet zonder nut wanneer de Bond deze conclusie wilde aan nemen De St. Paulusbond, overwegende de prïj- ffSelijke handelwijze der Regeering die ten ffalgemeenen nutte door subsidiëering de ffWerkzaambeden der drankbeslrijdersvereeni- ff gingen bevordert. ^Overwegende, dat niettegenstaande deze ^welwillende ondersteuning de meeste St. //Paulusvereenigingen wegens geldgebrek ffhunne werkzaamheden zeer moeten beper- ffkeu ffOverwegende, dat de gemeente zelf, waar ffde St. Paulus-vereeniging is opgericht, op .de eerste plaats door de werkzaamheden ,/derzelve gebaat wordt. ffSpreekt hierbij krachtig den wensch uit, ffdat de Gemeentebesturen het voorbeeld der Regeering mogen volgen en door subsidi- ,eering hut werken der St. Paulusvereeni- „ging tot bloei der gemeente mogen bevor- ffderen. De Hoer G. F. van Gerve uit 'e Bosch steunt dit voorstel 't Is aannemelijk. De Gemeente raad heeft het recht deze subsidie toe te kennen en zal hierdoor blijk geven van zijne sympathie. Ook de Heer Vlekke gaat met het voorstel mede. Met de hem eigen wolsprekendheid toont hij aan, hoe de subsidie, door Gemeenteraden verleend bij feestgelegenheden, feitelijk het drank- verbruik in de gemeente vermeerderd en slechts de herbergiers bevoordeeld hebben. Nu geen subsidie meer voor drankverbruik, maar voor drankbestrijding Bij acclamatie werd deze conclusie aangenomen, waarna de Eerw. Inleider, de heeren v. Gerve en Vlekke, dankte voor hun krachtigen steun. Het voorstel der Afd. Geldrop tot oprichting van permanente commissies, dat nu volgde zou iu overweging genomen worden. Na deze vruchtbare discussies nam de Wel eerw. Heer Moussault, kap. van Tilburg (Heike) het woord en hield de aangekondigde rede. Hoe wel de punten, die afgehandeld waren een paar uur iu bes'ag hadden genomen en de vergader den wel vermoeid waren van deze lange zitting* zoo wist de redenaar toeli allen te boeien. Met een daverend applaus daukte de Vergade ring den gevierden spreker. Voor het volgend jaar is Eindhoven aangewe zen voor de Algemeene Vergadering van den St. Paulusbond. Vrouwenmoordenaars. Overal in Europa trilt door de volken veront waardiging over de barbaarschheid der Engelsche huichelaars, die vrouwen en kindermoordenaars. In Duitschland niet het minst. Het is/' zegt het Berl. Tageblatt, „een uitroeingssysteem op groote schaal dat hier wordt toegepast en daarbij kan Europa niet zwijgen waar zij zien, dat haar zusters in Afrika op zulk een wijze worden gemarteld en gedood." ff Tot nu toe," zegt het Berl. Tageblatt, h heb ben wij niet gesproken over de interventie der mogendheden in dit conflict, hoezeer wij ook overtuigd zijn van de onrechtvaardigheid van dezen oorlog. Maar thans wordt zwijgen eene misdaad en wie een pen heeft om te schrijven, een mond om te spreken, die mag niet rusten, voordat aan dien toestand een einde is gemaakt. Hier is geen sprake meer van rechts- of staatsquaesties hier geldt het genoegdoening te verschaffen aan de beleedigde humaniteit.' Het blad veroordeelt de 253 Engelsche par lementsleden, die, na alles wat over de concen tratiekampen bekend geworden is, den treurigen moed hadden om de houding der regeering goed te keuren, en de vrouwen en kinderen te blijven houden in de kampen, waar de moorden op groote schaal zullen worden voortgezet. Men kent ze echter slecht," zegt het blad «deze moedige gevangen vrouwen, wanneer men hoopt dat zij, door ellende ontmoedigd, hare mannen zouden noodzaken om de wapens neer te leggen. Zij zullen met hare kinderen lijden zonder te klagen. Zij zijn allen van het slag van mevrouw Cronjé, die, terwijl 150 stukken dag en nacht dood en verderf braakten tegen het lager van haar man, kalm kousen breide of het eten gereed maakte, zonder een woord van vrees, of zonder één keer te vragen Is het nu nog niet genoeg De berekening, door deze vrouwen te marte- leu den oorlog te kunnen bekorten, is valsch." En er blijft niets meer over dan de vreeselijke verantwoordelijkheid voor het lot van deze ar men, voor de martelingen die men ze aandoet. Zal het Engelsche volk die verantwoordelijkheid met een licht hart kunnen dragen Of zal de geschiedenis van deze kampen niet een eeuwige veete, een onuitwischbaren haal doen ontstaan tusschen Engeland en de bewoners der Zuid-Afrikaansche Republieken De volken beven van woede, maar do re geeringen doen niets. De roorasch-katholieken, die bij de eerste stembus al hun 23 zetels behielden, wonnen er nu bij de herstemmingen op gisteren nog 2 1 daarvan, die voor Haarlemmermeer, waar Van VVichen 't Hooft vervangt wonnen zij op de autirevolutionnairen, een tweede, te Hontenisse, waar Van Deinse het veld moest ruimen voor Fruyiier, veroverden zij op de liberalen. Zij komen nu 25 sterk in de nieuwe Kamer. De antirevolutionairen kregen bij de 18 plaatsen, die de eerste stemmingen hun opleverde, er thans nog 5. Zij bezetten er dus nu 23. De vrij-antirevolutionairen kregen bij de 5 zetels, die de eerste stembus hun gaf, bij de tweede stembus nog 3, waarvan 1 voor Bodegra- door ben op de liberalen veroverd werd. Hun getal stijgt tot 8. Naast Van Idsinga voor Bo degraven treedt als nieuw lid op baron van Wassenaer voor Katwijk. De Christelijk-historischen. Van 1 bij de eerste stemming is bun getal nu door de herslemmingen tot 2 gestegen, daar dr. de Visser zijne in Rotterdam 1 verloren plaats door Amsterdam II zag vergoed. Het meest hebben betrekkelijk de soc.-douio- craten bij de herstemmingen gewonnen in niet minder dan 7 districten werd een soc.-dem. ge kozen. Naast Van Kol, Schaper en Vau der Zwaag, zullen Melchers en Ter Laan hun intrede in de Kamer doen. De Echo van het Zuiden, Waalwtjksclie en L#ngstraatsche Courant. J.L'Lf"Jü-ÜJ11!.- -J I-1 i '1 i

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1