1 I I SCHUTTERIJ uit 's-Bossh, Notaris BINK A.C. VAN TILBURG. OLlFAN'l HUISHOUDELIJKE AHTIKEU Schoenmaker, Th. Bergman Eene uitkoms P. Gloudeman N, H, SEEGERT- ROTTERDAM, - eo f. b! Advertentiën Kon. Doelen Recht door Zee." Entreé voor niet leden f 0.50. Gedurende de KERMISDAGEN INMAAKBUSSEN Wed. Vaags, Wordt gevraagd: Hout-en Ivoordraaic BILJARTLAKEN CALCARIUM Gerrit Hens, Behangselpapier, Innen van Schulden Electrische Spreekbuisleidinge GLOEIKOUSJES RIJWIELEN, Woensdag 17 Juli 1901. in de zaal van den heer t. FRANSEN. verkoopen Pasteitjes, Croquetten, Risoles, Timbales, Vol au Vents, Koude en warme Schotels. Vanille, Koffie, ardbeion, Frambozen- en Annanas- IJS, Café Glagé, Vruchten, Sorbets, enz. enz. WAALWIJK. Waarom lijdt gij? &ee|> WAALWIJK. Koper-, lood-, zinkwerk en gasfitter. Gasornamenten, het Q vre-poleeren en bronz huishoudelijk gerief. 'Til. fi ;i" i Strijkmuziek van de Confiseur Patissier Cuisinier, WAALWIJK. Alleln echter Balsam Sdiulungel-Apalheke fn maak bussen met veersluitir losse VEEREN en GüMMl RINGEN. INMAAK- PLESSCHEN. Kookfornuizen fijn geëmailW met toebehooren, Slagersme sen, Brood- Tafel en Deseei messen MET GARANTIE. Vleeschhakmachines en o derdeelen, toonbank en bru bascules, maten en gewicht- Beleefd aanbevelend, desA.THI ERRY ill PREGRADA A. Thierry's Balsem, Het repareeren van aan concurreerende prijzen. Eerste kwaliteit i1 i H 'li i i i: II i l i 1 i j'.il.lfe. niet onthouden worden aan den Directeur en de Zangers der Liedertafel en zeker niet aan den weled. heer H. Zeegers, die hier weer voor de zooveelste maal getoond heeft bij dergelijke feesten de rechte man op de rechte plaats te zijn. Verdere uitvoeringen zijn tot dusverre nog niet gegeven, maar nu voortaan iederen dag wat anders, uitvoering hiér en uit voering daar, dus geen redenen tot klagen hierover. Morgen beginnen de bals. Men raadplege hiervoor de rubriek advertenties en uitvoeringen. Nu 't kermisterrein zelve: zooals we reeds zeiden is dit van 't jaar niet zoo goed bezet maar wat vooral zoo jammer is, en wat de kleine kinderen met zoo leede oogen zien, is, dat er geen open mallemolen is; te klein voor de stoomca- roussel, kunnen ze in 't geheel niet eens draaien. Want de cents-mallemolen is voor de kleinen natuurlijk alles. Men hoort hiervoor verschillende redenen opgeven, maar de juiste oorzaak is deze Door het gemeentebestuur is de stand plaats voor open-mallemolen gegund aan Janvier. De boot waarop deze caroussel naar Waalwijk werd vervoerd, is bij Lek- kerkerk aangevaren, zoodat zij onverbidde lijk moest blijven liggen. Dit werd aan ons gemeentebestuur bericht en toen heeft de Burgemeester direct naar een anderen caroussel-houder geseind, om nog te komen Van deze is nog geen antwoord ingekomen. Dit is de toedracht der zaak. Jammer is het voor de kinderen en vele ouders, maar buiten iemands schuld. De grootste aantrekkelijkheid is het the ater nationaal van den lu er B. Princelli- Schenkte, liet trekt iederen avond een mas- nsa volks. Telkens komt de plank voor met uitverkocht". J3n geen wonder. Men ziet er van allo op 't gebied van acroba tische toeren, clowns die je doen schud den van lachen, prachtige tooneelstukken, drama's en blijspelen uitmuntende door prachtige mise en scène, en schitterende costumes, en het repertoire is nog steeds van de nieuwste nummers voorzien. Wij raden dan ook iedereen aan er een kijkje te gaan nemen, men zal er ten hoogste over voldaan zijn. De stoomcaroussel van Xhaflaire wordt door alle klassen van inwoners en vreemde lingen druk bezocht, 't is er dan ook werke lijk, prettig en gezellig. Heeft men goed kermisgehouden, dan kan men zich behalve in de cafe's, een beetje gaan versterken in de poffertjeskraam van den heer A. Bongcrs, eene zeer nette, zin delijke inrichting. Deze maakt noar wij vei nemen, evenals alle café's en restau rants, goede zaken. Hier tn daar zijn deze dagen v echt par ti jvn voorgekomen, geen van ernstigen aard. De hoofdzaak is als gewoonlijk misbruik van sterken drank, waarvan men langs de straten vele duidelijke bewijzen ziet Verder is de stemming goed en opge wekt. Aan allen wenschen we veel ge noegen de virdere dagen. Erfenis van Van Cootl». Zaterdag vergaderden te's-Hertogenbosch een 30-tal burgemeesteis, secretarissen en wethouders der" 10 Noordbrabantsche en Geldt rsche gemeenten door wijlen mr. van Coot li bij uiterste wilsbeschikking lot zijn erfgenamen benoemd. De vergadering werd geleid door den notaris Rits, onder wiens minuten bet testament berust, en den execuiair-testamentair,deu heer Jansen aldaar. Er werden vele inlichtingen versterkt, o. a. ook deze niet de minst gewichtige dat het vermogen van den erfluter bedraagt ruim 1V4 millioen, waarvan ruim f 800,000 effecten. Van deze l1/* millioen zal, aftrek van wat er vermaakt is, nog ruim 200,000 overblijven voor de 10 gemeenten, die erfgenamen zijn, en waarvan de meeste ook vaste goederen hebben verkregen. Aan sucessie zal p.m. f 200,000 moeten worden betaald. Spoedig na 1 Januari a. s. zal lot geheele afwikkeling der zaken kunnen worden overgegaan. Rijksmiddelen. Wij volstaan voor dezen keer uiet de medcdeeling, dat Juni over 't geheel een gunstige maand geweest is 's Rijks middelen hebben over die maand in 1901 opgebracht f 12,84-9,226,86>/s, tegen f 12,191,188,29Va over Juni 1900. l)e Crisis. Men meldt uit Den Haag: Omtrent den toestand der ministerieele crisis vernemen wij, dat de door Hare Ma jesteit geraadpleegde staatslieden allen van oordeel moeten zijn geweest, dat een mini sterie saamgesteld moet worden uit de par tijen die bij de jougste verkiezingen de meer derlieid verkregen Voorts dat op dit oogeubhk nog geen bepaalde opdracht tot de kabinetforraatie is 8e'wel' zou dr. Kuyper, na het onderhoud met H. M., tijd van beraad gevraagd hebben voor de overweging van zijn advies aan de Kroon of en op welke wijze een Kabinet uit de rechterzijde zou zijn saam te stellen. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gr Ct vertelt in zijne laatste kroniek een massa on dits. O.a. over de bijeenkomst der katholieke kamerclub Van katholieke zijde is het verlangen geuit om drie zetels in het nieuwe kabinet voor die partij te bestemmen voor 't overige heeft men zich van alle geformuleerde eischen onthouden, maar zich in 't algemeen bereid in na f verklaard tot liet steunen van een Ministerie der rechterzijde, ook als dit met een pro gramma van sociale hervormingen optreedt. Breed uitgemeten komen daarna de moeilijkheden, die het christelijk ministerie hebben zal, wegens verschil in eigen boezem. En daarna „Zul ik u nu om volledig te zijn ook de geruchten meedeelen, die over de ptraonen in het nieuwe kabinet loopen Waarom niet Ik geef ze voor hetgeen ze zijn. Vooreerst dan wordt beweerd dat de lieer Mackay het ministerie van binnen- landsche zaken zou op zich nemen dat tie lieer Van Asch van Wijck, Ede, als direc teur-generaal voor landbouw, dr. Kuyper die aan het hoofd zou komen van het nieuwe departement van arbeid en landbouw zou ter zijde staan dat 't departement van waterstaat zou verdwijnen, terwijl posterijen, telegrafie, spoorwegen en waterstaat weder bij liet nieuwe zouden worden gevoegd onder den tegenwoordige» directeur-generaal van poste rijen en telegraphic, den beer Havelaar Tn de tweede plaats zouden de heeren Ruijs de Beerenbrouck, Harte van Tecklen- burg en Bergansius de uitverkorenen zijn van de katholieke partij om in het Ministerie zitting te nemen, de eerste als minister van buitenlandsche zaken, de tweede als beheerder van het departement van Justie, de laatste voor oorlog. Daarmee zouden de hoeren van Heeckeren van Keil en generaal de Petit, die voor buitenlandsche zaken en oorlog van andere zijde zijn gedoodverfd, van zelf zijn buiten ges'oten. Voor finan ciën zou de heer Godin de Beaufort weder het meest in aanmerking komen, maar men noemt ook Mr. Th. Heemskerk voor die portefeuille. De titularissen voor marine en koloniën heb ik nog niet hooren noemen. Ik herhaal intusschen nadrukkelijk, dat dit alles door mij eenvoudig wordt overgebriefd als een deel van de on dits waarvan men dag aan dag hoort. Vermoedelijk zal het nieuwe Kabinet wel zoo worden saamgesteld dat er zoo weinig mogelijk gevaar ontstaat voor verlies van zetels bij nieuwe Kamer verkiezingen*. Wij zullen goed doen on? bet hoofd met al die vermoedens niet te breken. Uit dé Hofwereld. Maandagmorgen had Baarn reeds vroeg een feestelijk aanzien van alle openbare gebouwen en uit bijna alle woningen was de nationale driekleur met of zonder Oran jewimpel uitgestoken. Tusschen het groen, dat de natuur hier met zulk een kwistige hand over de zomerresidentie van Eemland uitstrooit, maakten die vlaggen een schilder achtig effect. Vooral kwam dit uit op den weg van het station naar het paleis, waar langs men tal van venetiaansche masten had opgericht, prijkend met mimpels en fraaie bloemstukken. Bijzonder effectvol zijn de eerebogen van oranje doek, in de nabijheid van 't station opgericht. Reeds vroeg in den morgen begon de stroom van vreemdelingen te vloeien en tegen den midcl. g was het oveidruk. Even één uur zag men de verschillende vereeni- gingen met haar vaandels naar den Uil— versumschen straatweg trekken, waar zij zich opstelden als een huldebetooging aan het koninklijk echtpaar. Ruim een kwar tier voor de aankomst van den trein reden de koninklijke rijtuigen naar het station in één daarvan was de Koningin-Moeder gezeten, die het paar op het perron wilde verwelkomen. Precies op tijd (2.30) stoomde de extra- trein binnen en ouder daverend gejuich van 't aanwezig publiek stapte het koninklijk echtpaar uit. Terstond strooiden de jonge juffrouwen Fransen van de Putte bloemen voor de hooge gasten, terwijl de jonge juffrouwen Van Rossem een prachtigen bouquet aanboden, waarvoor H. M. de Koningin minzaam dankte. Na de hartelijke begroeting van de Koningin-Moeder ging de stoet stapvoets tot den tweeden eere- boog nabij Baarnsteyn, waar mevrouw d'Aulnis de Bourouill "en freule van Beyma bouquetten aanboden en de burgemeester, eere-voorzitter van de feestcommissie, het hooge paar toesprak en de leden van den raad, benevens die der feestcommissie voor stelde. Langzaam ging de "stoet weer verder, met een daverend gejuich voortdurend be groet, terwijl de vereenigingen met haar vaandels salueerden. Op deu hoek van den Oranjeboomschen straatweg, stonden bijna 1UUU schoolkinderen geschaard, die de Koningin en den Prins-Gemaal spontaan en luidruchtig toejuichten, terwijl het dochtertje van Van der Grift (boerderij de Eult) een bloemenhulde aanbood. Ook bij het paleis stond een compacte menigte, die nog juichte toen de vorstelijke personen omstreeks half drie het paleis binnentraden. Kcrsenvlekken Om kersenvlekken in tafellinnen te ver— vei wijderen, wascht meu de vlek goed uit met lauw water en zeep, dan legt men het linnen in melk, zoodat de vlek geheel onder gedompeld is en laat dit een nacht staan. Den volgenden morgen is de vlek geheel verdwenen. Kerkbrand te Monster. „Een merkwaardig kerkelijk bouwwerk is Zaterdagmiddag in het YVestland in vlammen opgegaan. Van de Protestautsche ketk van het dorp Monster staan nog slechts de muren en de afgeknotte toren overeind. Kwart over drie werden de eerste sporen van brand waargenomen. De spuit van het dorp, in de oumiddelijke nabijheid van de kerk ges'ationneerd, was vrij spoedig in wer king. Ook de brandspuit van Poeldijk was weldra ler plaatse aan den arbeid. Wat vermochten echter deze beide dorpsspuiten tegenover zulk een brand? Volgens oogge tuigen sloegen de vlammen hoog boven het kerkgebouw uit en waren hoewel klaar lichte dag zeer ver in den o ntrek zicht baar. Een sterke wind deed voor het overslaan van het vuur het ergste vreezen. De huizen zijn slecht? door een smalle straat van de kerk gescheiden. Daarom besloot het gemeentebestuur de burgemeester bevond zich dezen middag niet in de gemeente telegrafisch uil Den Haag hulp te ontbieden. Te halfzes verscheen er een stoomspuit uit Den Haag, die even eens zeer spoedig water gaf. De pogingen, den toren vrij te houden, waren intusschen waarschijnlijk mede door de ondraaglijke hitte, waarmede men te kampen had mislukt. Eenige belendende huisjes vatten vuur, doch hier werd de brand in deu aan vang gestuit. De kerk brandde van het koor af, geheel uit. Al het hout wetk zag men successieve lijk verkolen en onophoudelijk vielen stukken brandende balken of planken en stukken leisteen in het schip der kerk. In plaa'.s van eeu dak ziel men thans in het gebouw boven zich den blauwen hemel Van den foischen, bteeden toren srortte boven de klok, de spits ter aarde. De laatste dienst van het uitstekende uurwerk was het geweest, de braudweer bijeen te roepen Tot tien minuten vóór vijf bleef het uur weik gaan. Ook de wijzerplaten leden veel schade. Kwart voor zeven wa? het gebouw totaal uitgebrand. De vloer lag dik bedekt met puin, verkoold hout en leigiuis. De toren, zonder spits en met halve wijzerplaten zag er treurig—ontredderd uit. De brandweer was nog aan den arbeid. De handspuiten werden in beweging gehouden door jongens en mannen. De stoomspuit richtte telkens kletterend haar forsche waterstralen op die punten, waar de vlammen weder zichtbaar werden. Dc Haagsche brandweer kon 'a nachts tegen 12 uur inrukken. De huisjes had men als maatregel van voorzorg doen ontruimen. Ongelukken van persoonlijken aard kwamen niet voor. De oorzaak vat) den brand licht in het duister. Twee redenen werden opgegeven. Somimgen nieenen, dat de brand veroorzaakt is door loodgieters, die in de kerk eenige reparatie uitvoerder, en at dere meenen, dat het onheil veroorzaakt is dcor een gebrek aan de electrische geleiding. Het jaar van de stichting der kerk is geheel onbekend. Door sommigen wordt de 11c, door anderen lie eeuw aangenomen. Zooveel is zeker, dat Monster een zeer oud dorp is. Men meent dat het Masemuuster is, dat in een oorkonde van 1006 voorkomt. Een Romeinschc mijlpaal is er gevonden. De gemeente omvat de de dorpen Monster, Poeldijk en Terheide, de laatste plaats historisch bekend, om den oogeiukkigeu zee slag voor Terheide, waarin de oude Tiomp sneuvelde. Ook de thansverbrande keik herinnerde aan Holland's grootheid! Men vond er de begraafplaats van Wassenaar en Catharina van. Brederode, benevens een fraai gedenk- teeken voor den zeeheld, admiraal Pieterson, welk monument mede ernstig werd bescha- digd. Het gebouw was vrij laag verzek: rd, n.l. voor f 40.000, bij de firma De J ng, te Amsterdam, de toren voor l 5000 a I 6000. Ook een ziekenbarak,in hel gebouw opge borgen, werd vernield. Capcllc, 15 Juli, Onder de 29 geslaagden (van 40 candidatcn) voor de Hoogere Bur gerschool te 's Her'.ogenbosch behoort de twaalfjarige Bart van der Hoeven, zoon van den Heer J. van der Hoeven Bz. in de Heistraat. Tot onze diepe droefheid over leed beden plotseling, onze innig geliefde Echtgenoote en Moeder, n o Mejuffrouw CHRISTINA PULLENS, Echfgeuoote van den Heer 1ÏENDR1KUS MULD ER S, in den ouderdom van bijna 45 jaren. II. MULDERS, en Kinderen. Waalwijk, 8 Juli 1901. TE WAALWIJK, zal Dinsdag 23 Juli bij inzet en Dinsdag 30 Juli 1901 bij toeslag, telkens nam. 6 ure in het Stationskoffiehuis van G. VAN ENGELEN te Vlijmen, voor de Erven H. VAN CROMVOIRT, ONDER VLIJMEN. 5 perceelen Bouwland in de Mortel, de Lage Heide en de Midelheide. Breeder bij biljetten omschreven. bij vooruitbestelling verkrijgbaar Bij het hevig onweder van Zaterdagavond 11. werd menigeen alhier hevig verschrikt door het geroep van brand. Spoedig bleek dat een hooiopper, staande in de aanwassen, in volle vlam stond. Daar er geen gebouwen in het rond stonden, bleef de brand hierbij bepaald. Raamsdonk, 12 Juli. Uit goede bron ver namen wij heden dat Raamsdonk dorp in het bezit zal komen van eene los— en lading- plaats aan het Staatsspoor. Wij hopen, dat deze verbetering, welke zeer gewenscht is, moge tot stand komen. Ranuisdonksvcer, 13 Juli. In de algemeene vergadering der ge-reorganiseerde Harmonie „De Eendracht" zijn met algemeene stemmen als nieuwe leden aangenomen de Heeren J. de Beer, Norb. Snijers, H. Slaps en L. de YVit. Moge het zoo voortgaan. Waarschijnlijk door de hitte aangezet, gingen eenige jongens in het z.g. Zuiderga% hetwelk op sommige punten zeer diep is, zwemmen. Hiermede bezig zijnde, zonk plotseling een hunner in de diepte weg. Gelukkig voor hem, werd dit door de ande ren opgemerkt. Deze doken hem na en mochten het genoegen smaken hem naar boven te brengen en in eene boot te werken, waar hij werd bijgebrachtt Kaatsheuvel. Maandag, 22 Juli, zal de ZeerEerw. Pastoor Princeu van 's Herlogen- bosch, de groote propogandist voor drank bestrijding, alhier eene lezing houden voor de leden der St. Paulusvereeniging. Dat dan niemand de gelegenheid verzuime, om van dezen apostel te leeren, hoe het onze plicht is, de ideeën der drankbestrijding ouder onze medeburgers te verspreiden. Aanbevelend, ICH DIEN als gij U volkomen zeker van uw lijden verlossen kunt door tui 4* Schuti(i<t(l-*P«lll«U A. Thierry inPregradi M BoWU«h-8l«»rb««S- MERK in verschillende m.-.ten voorradig Flinke voorraad Een alleszins bekwaam om dc leiding eener schoenmakerij zich te nemen, tegen flink loon. Franco Brieven onder No. 199 Bun van dit blad. het beste adres voor alle mogelijke repa. ties aan en beveelt zich beleefd aan tot het lef en leveren van aanwending van don alleen ech ten Apotheker en alle maagziekten, liocst, tm- hnreulose, katarrh, in't algemeen alle Inwendige kwalen kunt weg nemen en tegelijk dezen balsem ook in ontelbare gevallen uit wendig kimt gebruiken. Deze balsem is alleen eebt wanneer hij nevenstaand officieel geregistreerd groen liandele- liicrlt: l>e Won, draagt. 6 ilacons kosten franco 0 gulden. Minder dan 3 flacons kunnen niet verzonden worden, zending al- loon tegen contante betaling. als gij door aanwending van Apotheker A. THIERKY's alleen eclite Centifolienzalf iedere wond, al U xlj ook nor 7.00 oud, en van welken aard ook, volkomen zeker kunt tenezen, en gij daarbij bijna altijd elke gevaarlijke oporatie kunt vermijden. Prijs per rot f 2.—. twee potten 13.— franco.Verzending alleen togon contante betaling. Deze zalf is alleen echt mot ne venstaand officieel geregistreerd handelsmerk, dut op lederen pot 1» Ingebrand. Hoofddepot: Hof-Apotheek H. SANDERS, Amsterdam. Rokin 8. Rotterdam bij SNAMtJE, Steiger. Waar geen depot Is bestelie men direkt aan bot adresApo theker a. THIERRY, te Pregrada bij Roliltscb, Oostenrijk. De ongerieven verbonden aan het gen witten van plafonds en muren won voorkomen door het gebruik van dat niet afgeeft, ni»t bladdert en bes tan tegen afwasschen zelfs met het wordt geleverd in c. a. 50 ongeëvem heldere kleuren en is uitmuntend gesc: voor schilderwerk en gewoon witwe: Vraagt kleuren kaart en prijscourant. Alleenverkoop voor WAALWI BAARDWIJK en BESOIJKN, Mr. Schilder, Specialiteit in N. B. Schilders en Aannemers pron Beveelt zich beleefd aan, tot het aio gen van - 1T"~P" door geheel Nederland, zoowel in der min ne als gerechtelijk. Witte de Withstraut 22. Prospectus GRATIS en FRANCO. en door mij zelf GEPREPAREERD. Verder alle ARTIKELEN voor Ook beveel ik mij beleefd aan tol REPAREEREN van alle systeems; het leveren van banden, derdeelen en nieuwe RIJWIELEN. Aanbevelend, ALS BjOVl

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2