De Zuid-Maansche oorlog. Mr. J. A. Loeff. Duitschland. BLNNENLAND China. BUITENLAND. Engeland. op JAARMARKT te Waalwijk Donderdag 1 Augustus a. s. voor Sliedrecht, 's Bosch, Eist en Grave En daarbij rijst dan de vraag of een of meer der nieuwe ministers tevens weder tot Kamerleden wenschen te worden benoemd. Nu bet vast schijnt te staan, dat de Bossche afgevaardigde der Tweede Kamer door H. M. zal benoemd worden tot minister van Justitie en hij daardoor opgenomen onder het getal van de raadslieden der kroon, zal het zeker onzen Noordbrabantschen lezers en vooral hier in de buurt, waar bijna iedereen hem kent genoegen doen eenige bij zonderheden te hooren van dezen echt Noord brabantschen staatsman. Johannes Aloysius Loeff werd 15 Novem ber 1858 te Baardwijk geboren en is dus thans ruim 42 jaar oud. Hij was de oudste van zes kinderen vijf zonen en een dochter waarvan er, voor zoover ons bekend is, nog slechts drie in leven zijn. Zijne ouders waren Hendrik Loefl, die van 10 Mei 1842 tot zijn dood op 18 Januari 1880 burgemeester was der gemeente Baardwijk en Pelronella Johanna Antonia van Heesbeen. Ook zijn grootvader Johannes Loeft stond als burgemeester aan liet hoofd derzelfde gemeente, waar de familie Loeft die uit het naburige Doeveren afkomstig is zich had gevestigd. De tegenwoordige Minister bezocht de hooggeschool te Leiden en promoveerde in 1887 op een proefschrift „Publiekrecht te genover privaatrecht. Proeven van theore— tisch-kritisch onderzoek naar het karakter van het publick. Na zijue promotie vestigde hij zich als advocaat-procureur te 's Hertogenbosch, waar hij weldra naam maakte door zijne be kwaamheid en welsprekendheid. Reeds spoedig wenschte men zijne talen ten ten bate te doen strekken van het al gemeen en liet hoofdkiesdistrict Heusden vaardigde hem in 1889 af naar de Provin ciale Staten. In de vergadering der Staten van ons gewest kreeg Mr. Loeff gelegenheid te over om te toonen, dat hij niet alleen was een goed spreker en een handig debater, maar ook, dat hij een nauwgezette studie maakte van de onderwerpen, die aan de orde waren hij werd dan ook welhaast benoemd tot lid der bijzondere gewichtige Commissie voor de Waterschappen. Inmiddels koos de hoofdstad onzer pro vincie hem tot lid van haren gemeenteraad en ook daarvan maakte rar. Loeff een sie raad uit. Iu dien tijd trad hij in het huwelijk met mejuffrouw Maria Sweens, de dochter eener deftige Bossche familie en toen de generaal van der Schneck, die jaren lang den Bosch in onze Tweede Kamer had vertegenwoordigd, den 6en Maart 1896 kwam te overlijden, werd Mr. Loeff nagenoeg alge meen als diens aangewezen opvolger ge noemd. Den len April 1896 sanctioneerden de kiezers de candidaatstelling, door de Katho lieke Kiesvereeniging gedaan door Mr. Loell met 787 van de 878 uitgebrachte stemmen als lid der Kamer af te vaardigen. In de Kamer lieeft zich de heer Loeff getoond dezelfde als die hij was in de staten en in de raadzaaldegelijk, bekwaam en steeds zijn onderwerp volkomen meester. Als erkenning zijner groote verdiensten bij de voorbereiding der samenstelling van het nieuw Burgerlijk wetboek werd hij niet lang geleden door H. M. tot ridder in de orde ran den Nederlandschen Leeuw be- noemd. Als Katholiek is de heer Loeft steeds manmoedig op den voorgrond getreden velen zullen zich nog herinneren, hoe hij op den Bosschen Katholiekendag van het vorige jaar de gansche zaal aan zijn lippen kluisterde en door zijn machtig en bezielend woord een algemeene geestdrift verwekte. Wij gelooven de tolk fe zijn van ieder Katholiek en ieder Noordbrabanter als wij dezen echt-Katholieken staatsman toewen- schcn, dat het hem nog vele jaren gegeven moge zijn, zijn vaderland en zijne vorstin te mogen dienen. Zijn leeftijd en zijn krachtige persoonlijk heid doen ons het beste van de vervulling van dien wensch hopen. de vrouwen en kinderen van hun eigen onderdanen in versterkte kampen brengen. Daardoor zouden de ontevredenheid en de gisting onder het Hollandsch element na tuurlijk nog grooter worden en nog meer strijders zouden zich bij de Boereucomman- do's aansluiten, dan nu reeds het geval is en het aantal opstandelingen wordt nu reeds op 10,000 geschatHieruit is het te ver klaren, hoe het mogelijk is dat de republikeinen met vrij sterke detachementen kunnen op treden over een zeer uitgestrektoperaiieterrein. In den loop der vorige week hebben zij acte de presence gegeven op slechts 80 K. M. van de kust, op 50 K M. afstand van Cradock en in de onmiddellijke nabij heid van Beaufort West. Dat alles maakt een telkens grooter aan tal Britsche troepen noodig, wanneer zij niet, zooals reeds enkele malen gebeurd is, reeds lang bezette streken in de Republie ken weder ontruimen willen, welke laatste omstandigheid de Engelschen nu juist niet nader zou brengen tot de onderwerping der Republieken. Het wordt intusschen al duidelijker en duidelijker, dat de Britten, in weerwil van hun geweldige overmacht van Si1/* millioen soldaten, tegenover hef hoopje Boereu in de Kolonie even hulpeloos staan als in de Republieken. Hoezeer zij daarvan zelf over luigd zijn, blijkt uit de wanhopige maatre gelen, waartoe zij in het jongst verleden hun toevlucht zijn gaan nemen. Wij bedoelen het ophangeu van Kapenaars die aan de zijde der Boeren gestreden hebben en het dwingen van bewoners der Kolonie, die van Boerengezindheid verdacht worden, om de terechtstelling bij te wonen bij wijze van afschrikwekkend voorbeeld. Het gevolg is, dat op de Kaapsche Hollanders juist een omgekeerde indruk wordt gemaakt, als de Engelschen bedoelen. Men meent hun schrik aan te jagen en men zaait verbittering en wrok. Feu aanzienlijk deel van de Kolouie bevindt zich reeds in opstand. op de erkenning der heerschappijen over de zee in zijn titel de veranderingen maken mag, die gewenscht schijnen. En hij bracht daarbij de verklaring, dat de titel, welken Z. M. zal aannemen waar schijnlijk zal zijn Eduard VII, bij de gratie Gods van de vereeuigde koninkrijken van Groot Briitanie en Ierland en van de Brit sche heerschappijen over de zeekoning, ver dediger van het geloof, keizer vau Indi8. Die verdediging van 't geloof slaat mis schien op de liefdevolle wijze, waai op Ierland wordt behandeld, maar hoe het keizerschap van Indie in verband kan worden gebracht met de vreeselijke ellende, welke daarheerscht, zien we niet al te best in. Een strijd is geleverd tusschen Bensou en Viljoen. Viljoen, die 600 man en 2 pompons bij zich ha 1, wist niets van ds aanwezigheid van generaal Benson te Dullstroom, die daar den weg zou versperren. De strijdkrachten kwamen in contact en op 7 dezer volgde een gevecht waarin de vijand aanzienlijke verliezen leed. Twee dagen later nam generaal Benson Witpoot Ridge in, hetwelk Dullstroom be- heerscht in de overtuiging dat Viljoen deze positie ook zou willen bezetten, wat dan ook gebe'urde. De Boeren marcheerdeu op, onbewust dat de stelling reeds bezet was, doch werden in verwarring teruggeslagen. Generaal Benson vervolgde hen, 100 Boeren in reserve gebleven trachtten hem tegen te houden doch werden ook op de vlucht geslagen. Intusschen trok Viljoeus hoofdmacht met een een pompon naar Sekukuni's land, maar op de dreigende houding der inboorlingeu gingen zij terug en trokkeu langs den hoofd weg naar de drift iu de Olifantsrivier waar de°reserve reeds overgevlucht was. Daar Viljoen noodzakelijk eerder aan de drift zijn moest dan onze troepen moest hij 16 wagens in den steek laten. Beusou slaag de er toch in na een onafgebroken marsch van circa 25 mijlen de Boeren tot staan te brengen en tot een gevecht te noodzaken, waarin zes Boereu sneuveldeu en 5 werden gewond. Onze verliezen zijn gering- Viljoeu trekt nu terug naar zijn oude schuilplaatsen bij Botha's Berg. Uit deKaapkolonie nog steeds berichten van gevechten, waarin niet de Engelschen, maar de Boeren aanvallers zijn, ondanks Kitche ner's herhaalde verzekering' dat French den vijand gelijdelijk noordwaarts drijft, een verklaring, die Scheepers en Kritzinger nog geen week geleden zoo prachtig geparodieerd hebben bij Bcaufort-West en Cradock. Nu is het Fouché, die een 100—tal Connaught Rangers tusschen Jamestown en Lady Grey heeft aangevallen. Eerst toen er verkenners uit Aliwald—noord te hulp kwamen trokken de Boeren af. Natuurlijk leden zij eerst zware I verliezen. Behalve dit nieuwe staaltje van toenemende stoutmoedigheid der tepublikeiuen in de midden—Kaapkolonie, zendt Laflan er een uit het westen, uit Kimberley. Tweehonderd rebellen onder van Zijl hebben verleden Vrijdag Setlagoli aangevalleu, maar werden teruggeslagen. Setlagou ligt tusschen Vrijburg en Mafeking, vlak bij Kraaipau, waar de Boeren 12 October 1899 den eersten gepant serden trein vernielden, en het heet dat de la Rey er bij tegenwoordig was, wat wel mogelijk is, want Oom Koos is erg goed bekend in deze wereld, die aan zijn district, Lichtenb'urg, grenst. Het terug slaau der Boeren had zulk een succes, dal zij in hun verbijstering eerst den spoorweg poogden te vernielen en toen op Transvaals grondge bied trokken, waar de goede Methueo, die nu al bijna twee jaren in westelijke Zuid— Afrika rondzwerft en het land wel zoo lang- zamerhaud van builen zal kennen, „de ver spreide benden in de buurt ijverig uitput» komst weer zullen voorkomen Sommigen gelooven het, maar het is wel van belang dat de onlangs in Europa teruggekeerde Fransche gezant Pichou de eenige die in het voorjaar van 1900 scherpzinnig genoeg was om den toestand in China eenigszins te begiijpen, de zaak nu vrij rooskleurig inziet. Hij gelooft niet aan nieuwe troebelen, voor eerst, en denkt dat het Hof binnen enkele maanden te Peking teruggekeerd zal zijn, en zijn verplichtingen tegenover de mogendhe den in hoofdzaak zal nakomen. „Uit het ambtelijk openbaar gemaakte haudelstariefontwerp blijkt, dat de in de laatste dagen opeubaar gemaakte bepalingen- over het nieuwe tarief, in het bizooder wat de aardappelen en tuinbouwproducten aan gaat, in het geheel en in de bizondere vrij wel onwaar zijn. Die bepalingen, die open baar zijn gemaakt, waren de voorstellen, welke door de belanghebbbenden, die als deskundigen waren gehoord, aan de regecring waren gedaan. De regeeriug heeft deze voor- stellen echter niet overgenomen. In het amb telijk nu openbaar gemaakte tarief-ontwerp, zijn b. v. evenals vroeger versche groenten, alle koolsoorleu, aardappelen en dergelijke versche keuken gcwasschen van allerlei aard tolvrij. Eveneens afgesneden vppsph en ge prepareerde bloemen .siergrassen, bladen enz. om bloemstukken aan te maken, verder le vende planten van allerlei aard met of zon der aartje, stgkken enz.; alles blijft, als vroe ger vrij. Alleen palmen en laurierboomen zijn met 10 M. en 8 M. per dubbelcentenaar belast, en bloembollen met 10 M. Daarentegen blijkt het waar te zijn —wat de Beobachter had verteld dat voor rog ge, tarwe, zemelen, gerst, haver ten dubbel tarief wordt voor gesteld, waarbij de maxi ma zijn voor rogge en haver 6 M., tarwe en zemelen 6J/? M., terwijl het miniumtarief bij tractaaat niét beneden 5,5?/2 en 3M. mag dalen. Paarden per stuk naar gelang van de waaide 10 tot 300 M. Rundvee per stuk stieren eu koeien ?5 M; vaarzeu 15 M., kalveren 4 M. Voor fo'kdoeleinden mogen stieren van hoornvee voor 9M. binnenge laten worden. Ossen betalen 12 M. per dubbelcentenaar levend gewicht, varkens 10 M. per dubbelcentenaar levend gewicht vleesch en spek, met afschaffing van een tariefverlaging voor grensbewoners, 30 M boter, eveneens met diezelfde afschaffing 30 M.; kaas 30 M„ en eveneens margarine eu margarine kazen 30 M alles per dubbel centenaar. „Dat alles zijn tariefverhoogingen van 33. i/3"pct vergeleken bij het tot nu toe bestaan de tarief. Eieren ziju van 3 tot 6 M. ver hoogd, gecondenseerde melk tot 30 M., andere melk is vrij. Worst 45 M., fijne be- bereide vleeschwaren 75 M., gevogelte van 30 tot 75M. Levende en dooden visch (be halve karpers), versche of bevroren, blijft vrij. Zoute haring per ton 3 M. gedroogde en fijne bereide visch 3 lot 75 M.; oesters 10 M., oesterzaad is vrij andere zeeschelp dieren vrij. „Hier volgen nog eenige tariefbepahr.gen die voor Holland van bizonder belang zijn zullen. Ruwe koffie 10 M.f ruwe tabak 85M.. cigaren 270 M ongepelde rijst 4 M, gepelde 6 M. Lijm en hennepzaad 95 pfg., raapzaad (rapen) 3M.karwijzaad 4 M.likeuren 40 M., kaarsen 23 M.; onbewerkt tin blijft vrij, „Het nieuwe taiief omvat 946 posten. „Als represaillemaatregel stelt het ontwerp voor Waren uit staten, die Duitsche schepen of" Duitsche waren ongunstiger behandelen, dan die van andere staten kunnen door een besluit van den bondsraad met dubbele in voerrechten of met de volle waarde worden belast. „Van ministerieele zijde wordt bij de open baarmaking er nogmaals met nadrnk op gewezen, dat dit tariefoutwerp voor deu Bondsraad, zoowel als door den Rijksdag gewijzigd worden kan en dat op de beslis sing des Rijkskanseliers door dit ontwerp ook nog niet wordt vooruitgeloopen.,, WAALWIJK, 31 Juli 1901. Alg. Nederl. Bond run Schoenfabrikanten. De volgende circulaire is aan de leden verzonden Openbare vergadering van liet Hoofd bestuur, op Zondag 4 Augustus 1901, des voormiddags ten 10 ure in de zaal der Koninklijke Harmonie Musis Sacrum*' te Dongen. Punten van behandeling 1. Vaststelling der Notulen der vorige vergadering. 2. Het benoemen van een dagelijksch Bestuur. (Art. 11.) 3. Voorstel tot het benoemen van een Secretaris- Penningmeester. 4. Voorstel (volgens Art. 15.) 5. Bepaling van de gemeente alwaar in Januari 1902 de Hoofdbestuurs-vergadering zal gehouden worden. 6. Aanwijzing eener commissie tot het nazien der rekening over 19001901 (vol gens Art. 23 7 Bespreking over hetgeen er verhandeld zal worden op de algemeene congres-vergadering. Algemeene Congres-Vergadering der le den op ^ondag 4 Augustus des namiddags ten 1 ure precies, in de zaal der Koninklijke Harmonie „Musis Sacrum" te Dongeu. Namens het Bestuur W. TRAVAGLINO, Voorzitter. W. RIEMSLAG, Secretaris. Punten van behandeling 1. Voorlezing der notulen der vorige vergadering. 2. Verslag van den toestand en werk zaamheden van den Bond over het le jaar. (Art. 17 der Statuten.) 3. Voorstel Afd. Waalwijk a. Otn de congres-vergaderingen zoo veel mogelijk op Zondag te houden. b. Het indienen van een adres aan de Regeering, over de herziening van de Tariefwet. 4. Voorstel Afd. Oisterwijk Bespreking over de Ongevallenwet. Voorstel Afd. Dongen Omtrent het uitschrijven van een prijs vraag. Het vaststellen der contributie over 5. 6. De positie der Engelschen in Kaapkolonie wordt met den dag bedenkelijker. Wel doet de regeering al het mogelijke, om den staat vau zaken met een optimistisch tintje le bestrijken en de buitenwereld over den waren toestaud in het onzekere te laten, maar sommige feiten kunnen niet geheim gehouden worden en deze laten weder gevolgtrekkingen toe welke grootendeels teu nadeele van de Britten uitvallen. Zoo is er geen twijfel meer aan, of de Boeren stellen zich ten doel, de krijgsoperatien op Engelsch gebied, met name in Kaapkolonie, over te brengen, of minstens uit te breiden. Volgens sommigen spelen zij gewaagd spel, doch daartegenover staat, dat zij nieuwe strijders krijgen, wat zelfs' door lord Kitchener in een van zijn laatste telegrammen onomwonden wordt erkeüd, en dat zij zich gemakkelijker van levensmiddelen kuunen voorzien, tenzij de Engelschen in hun eigen Kolonie doen, wat zij in de Boerenrepublieken hebben gedaan, nl de hoeven verbranden, den oogst ver woesten, alle levensmiddelen verbranden en Koning enz. enz. In het Engelsch Hoogerhuis is door lord Salisbury een nieuwe wet ingediend, die, ge lijk vele nieuwheden, iu een ware behoefte voorziet. De oorzaak is ontdekt van der Boeren hardnekkig verzet; zij hebben geen eerbied genoeg .voor den koning waaronder zij zouden komen te staan, wanneer zij zich onderwier pen. En dat gemis aan eerbied is 't gevolg van gemis aan een behoorlijken titel. Wanneer de koning maar eerst officieel verklaart, dat hij baas is over de heerschap pijen over zee," Zuid-Afrika ingesloten, dat zal meer uitwerken aan kanonnen en geweren, zelfs meer dan proclamaties en telegrammen. Zoo dacht lord Salisbury en stelde een wet voor, bepaleude dat de kouing met het oog Over een dag of veertien zal dan de ein deloos gerekte periode der onderhandelingen afgesloten. Aangezien de meeste vreemde troepen het land reeds verlaten hebben, werd dat ook tijd. De Chiueezen hebben zich dus verbonden 450 millioen taels te betalen vóór het jaar 1940, welke som intusschen 4 percent rente afwerpt. Zooveel is althans gewonnen, hoewel de verhooging van de invoerrechten, waaruit de schadeloosstelling voor een deel gevonden zal moeten worden, indirect nadeelig is voor de natiën die overzeeschen handel drijven met China, in de eerste plaats voor Enge land. Het verdrag bevatte echter nog andere bepalingen dan die betreffende de schade loosstelling, en ten aanzien van de meeste kan men wel aannemen dat daar niet veel van terecht zal komen. In 't bijzonder geldt dat van de bestraffing der schuldigen. Toean, de hoofdaanlegger van de beweging tegen de vreemdelingen, bevindt zich oogeuschijnlijk in volkomen veiligheid bij zijn bloedverwant iu het verre noordwesten, en zal vooreerst wel geen roeping gevoelen om naar het Hof te gaan, eu zich daar, ten gerieve van de gehate vreemdelingen, het hoofd voor de voeten te laten leggeu, gesteld al dat de Keizerin dit verlangde. En zooals het met Toean gaat, zal het ook wel gaan met de meeste andere hooggeplaatste vreemdelin genhaters. Alleen de nieuwe maatregelen ter verze kering van de veiligheid der legaties te PckiDg, het slechten der forten te Takoe, enz., kun nen voor de toekomst nut op leveren. Weldra zullen alleeu nog de versterkte legatiewachten te Peking de blijvende herinnering vormen aan de ernstige troebelen van verleden jaar. Of er gevaar bestaat, dat dergelijke ongeregeldheden in de naaste toe liet jaar 1902-1903 (Art. 1 H. R.) 7. Bepaling der gemeente alwaar in Juli 1902 de congres-vergadering zal worden ge houden. 8. Verslag der commissie voor het uit geven het Maandblad. 9. Benoeming van een redactie-commissie. 10. Ingekomen stukken en mededeelingen. Congres-Afdeeling ten 3l/s ure namiddags. „Ongevallenwet en Verenigingsleven," ingeleid door den Hoog Edelgestrengen Heer W. C. J. Pastoors, lid der Tweede Kamer der Stateu-Generaal. Concert ten 61/, ure namiddags, wel willend aangeboden door de Koninklijke Harmonie „Musis Sacrum" te Dongen. Afd. Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. Maandagavond 1.1. hield de Afdeeling, Waalwijk, Baardwijk en Besoyen eene ver gadering. Door den Voorzitter werd medegedeel dat a. s. Zondag de jaarlijksche Congres vergadering te Dongen zou gehouden wor den en werd den leden afgevraagd of zij dan gezamenlijk daarheen wilden reizen daar nog vele leden afwezig waren werd besloten alsnog bij de afwezigen te laten vragen of zij al of niet medegingen. Het congres waarop verschillende punten van groot belang zullen besproken worden, heelt nog een aantrekkelijkheid te meer daar door de heer W. J. C. Pastoors, lid der 2e Kamer, eene lezing zal worden ge- honden over de Ongevallenwet en het Vereni gingsleven. Een ieder die dan eenigszins kan, raden wij ten zeerste aan naar Don geu te gann en deze voor de schoenfabri kanten zoo gewichtige bijeenkomst bij te wonen. Verder werd nog ter tafel gebracht, een adres, te richten aan den gemeenteraad van Waalwijk, ter verkrijging dat bij de op richting eener ambachtschool op de eerste plaats voor een vakschool voor de schoen makerij gezorgd worde. Besloten werd dit request ten spoedigste te verzeuden. En daar hierin ook wordt aangevraagd om leerlingen uit Baardwijk en Besoijen toe te laten tegen eene billijke vergoeding, werd besloten om ter gelegener tijd ook bij de Besturen dier gemeenten aan te vragen, dat door beu dc overeen te komen subsidie betaald worde. Verder werd nog medegedeeld dat deze week het eerste nummer van het Bonds orgaan zou verschijnen, wat met genoegen vernomen werd. Voorts was men van meening dat eene aanschaffing van een buitenlandsch geïllu streerd vakblad ten dienste v. d. Afdeeling ook zeer veel nut zou stichten hierop zaj later nog worden teruggekomen. Kunstwerk. Men schrijft ons Dezer dagen had ik voor het eerst, sinds eenige jaren, het genoegen weer eens enkele dagen in Waalwijk door te brengen. Ouder de- vele verfraaiingen, welke in de gemeente gedurende het tijdperk mijner af wezigheid waren aangebracht, troffen mij bi/.onder de openbare school, en de hotels De Gouden Leeuw en De Twee Kolommen, Over 't laatstgenoemde wil ik mij even onderhouden, niet zoo zeer om uit te weiden over de architectuur, als wel over de be schildering van het koffiehuislokaal. Over het algemeen zou men die beschil dering één groote reclame kunnen noemen, Een overheerschend denkbeeld, een idee, een geheel valt niet te constateeren, en toch doet de verscheidenheid der voorstellin gen aangenaam aan en richt de blik zich gaarne van de eene schildering op de an dere. Over iedere reclame afzonderlijk uit fe weiden zou te veel geeischt zijn, genoeg zij iet daarom te vermelden dat alle, de een iets meer dan de andere, de hand van den geoefenden artist verraden vooral het ge- zicht op een Duitsche leestenfabiiek, welke in deze streek een groote clientèle heeft, trekt teistond ieders belangstelling en bewon dering. Kleurschakering, groepeering en perspectief zijn over 't geheel uitmuntend, loewel in enkele onderdeelen naar onze meening de krachtige, vaste lijn ontbreekt. Tot mijne groote verwondering vernam ik, dat deze beschildering het werk was van een nog jeugdig vakman, den heer Joh. van Delft, welke gesteund en geleid door zijn op 't gebied--van teeken- en schilderkunst zoo gunstig bekenden vader, geheel alleen dit plan ontworpen en uitgevoerd bad. Wij aarzelen dus niet den jeugden schilder een goede toekomst te voorspellen, overtuigd ah wij zijn, dat hij op deze lauweren niet zal blijven rusten, doch zij voor hem een prikkel zullen zijn om zich nog verder in het zoo moeilijke, doch schoone schildersvak te be- cwamen. Werkliedeuverceniging. Tegen Donderdagavond 8 uur zijn de werklieden en werkgevers dezer gemeente opgeroepen ter vergadering op de zaal der St. Paulusvereeuiging, alwaar gesproken zal worden over de alhier op te richten R. K. Werklieden vereeniging, met de daaraan verbonden ziekenfonds. Waar zulk een belangrijk onderwerp ter sprake komt, kan en mag een drukke op komst niet achterwege blijven. Waterleiding. De werkzaamheden voor de aan te leggen waterleiding vorderen goed. De toren en verdere gebouwen naderen hunne voltooiing, de stoomketels zijn reeds geplaatst, en men is thans druk bezig met het leggen der buizen. Reeds is men gevorderd tot de sta tionsstraat, aan deze zijde van het spoor en werkt men met full speed door. Een Duivengescüiedenis. Een inwoner van Waalwijk, de heer Schoemans die eigenaar is van een groot aantal prima postduiven, had met eenigen ervan deelgenomen aan de groote wedvlucht Jie door de vereeniging Columba van Am sterdam, jaarlijks - met Limoges (zuidelijk Frankrijk) als punt van uitgang wordt georganiseerd en aan welke wedvlucht flinke geld- en eereprijzen ziju verbonden. Zaterdag voor acht dagen, 's morgeit!, waren de duiven te Limoges losgelaten on tengevolge van de kolosale onweders, kwant eerst Zondagavond een der diertjes van den heer S. te Oosterhout aan, blijkbaar afge mat en te vermoeid om de reis naar Waal wijk voort te zetten. Door eenige duiven- liefhebbers werd bet diertje opgemerkt en in minder van een tijd door middel van lijmstok aan een lang hout gebonden, ge vangen en opgesloten. Een ander duivenliefhebber, die het hart op de rechte plaats draagt, hoorde Maandag van het geval en wetende dat de heer S. door het vasthouden der duif een groot geldelijk nadeel kon lijden, schreef hij dezen dadelijk wat er was gebeurd. Dinsdagmorgen was de tear S. al tijdig te Oosterhout. Hem werd de raad gegeven zich eerst met de vermoedelijke bezitters te verstaan, doch toen dit niets baatte werd de hulp der politie ingeroepen. Deze wal aanstonds bereid den heer S. te helpen en na een ganschen dag arbeidens was men zoever dat men het spoor der duif had ge vonden, d. w. z. men wist door welke han den zij gegaan was. De heer S. die we gens zaken niet langer daar kon blij.vcB, stelde in overleg met de polite het verder onderzoek in handen van den wachtmeestei der marechaussee te Raamsdonk. Woensdagmorgen zou deze het onderzoek aanvangen, toen er een briefkaart kwam van den heer S. dat de duif Dinsdagavond goed en wel was komen aanvliegen. Ver moedelijk heeft dus de houder Dinsdagmid' dag toen hij hoorde van een onderzoek doof de politie, 't beestje de vrijheid gegeven. Het curieuste van het geval is, dat ds heer S. met deze duif nog een fliuken prijs heeft behaald, daar er van de honderden die hadden meegevlogen, toen nog slechts acht tien duiven waren aangekomen. Ware de duif niet opgehouden, waar schijnlijk had zij den len prijs verdiend, en daardoor den eigenaar het leeuwenaaudee

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2