Het Gemeentebestuur van Tilbuig Nieuwe Keil van St. ANTONIUS, Loopjongen. Waterwerker Oianje-Nassau-Hptheelbant Een R. K, Anthraciet. Z UI OER HYP 0 TH F E KB ANK, „DE ECHO VAN HET ZUIDEN," Correspondenten Eerste Klasse dei Nedeilandsche Bank, ICROOTE FRIESCHE VERLOTING TE FHilEKEM Advertentiën. NOTARIS RÏETRA HOOIGRAS EN RIET. HOOIGRAS EN RIET, AANBESTEDING A. C. TROMMELS. W. TIMMERMANS ZONEN te Waalwijk. 20.000 en f 5.000 in contanten! Trekking definitief Donderdag 26 September a. s. ij Handelsberichten. publiek verkoopen Dinsdag 6 Augustus a.s., publiek verkoopen BIDBANKEN, CADENS en KINDERBANKJES Oplevering der banken 15 Maart 1902. Verwacht te BREDA. W.Timmermans Zonen. Kassiers en Commissionairs in Effecten. Wijck. te DUSSEN, zal aldaar bij v. BEURDEN op Woensdag 7 Augustus 1901, 17 hectaren tiendvrije puike haver, staande in de Zijlmanspolder na bij Dussen's loswal, in perc. zal op Circa 50 Perceelen VOOR DE TE WAALWIJK. Besteding op Woensdag 31 Juli Buiten de plaats wordt op een flinke LOOIERIJ een actieve gezocht tegen goed loon. Aanbiedingen bureau dezer ouder letter S. Kettingstraat 16, 's GRAVENHAGE. Bijkantoor: Wijnhaven 151, Rotterdam. Wordt gevraagd met 1 Augustus eerstdaags, eene aanzienlijke partij le soort puike BILLIJKE PRIJS. Aanbevelend, Mr. II. R. VM MAASDIJK en E. J. M. DE BRölti. Nadere inlichtingente Waalwijk bij de Heeren Abonneert U op en adverteert in Loten zijn f 1,— 11 loten f 10,fr. p. p. a I 1.05 I en f 10,10. Verkrijgbaar te Waalwijk bij Firma ANTOON TIELEN, C. V. d. 1 PLUIJM, - J. W. v. SCHUPPEN. Franeker. H. GOODIJK, Exploitant. |S bezorgd van de f 500 die voor prijzen wa- Ten beschikbaar gesteld. Diefstal. Hedennacht werd bij den heer P. van Loon Gz. alhier, een huid zoolleder ge- St°De politie doet onderzoek. De Crisis. Zooals wij 1.1. Zaterdag reeds per bulletin hebben bekend gemaakt is de vermoedelijke samenstelling van het Ministerie aldus liuitenl. Zaken, mr. R. baron Melvil V»„ L>'nden- r Justitie, Mr. J. A. Loeit. Binnenl. Zaken, dr. A. Kuvper. Marine, G. Kruys. Financiën, mr. J. J. I Harte van Tec- leuburg. Oorlog, J. A. Berga'.sius. Waterstaat enz. mr. J. A. De Marez Oyeus. 'Koloniën, Jhr. mr. T. A. J. van Asch ran Uit de Hofwereld. H. M. de Koningin ei de Prins zijn voornemens na den verjaardag van H. M. Je Koningin-Moeder, welken zij "Vrijdag op Soestdijk zullen vieren, naar het Loo terug te keeren. Uit nadere inlichtingen is gebleken dat de datum der opening van het door H.M. de Koningin-Moeder gestichte sanatorium te Renkuin nog niet is vastgesteld, maar in ieder geval niet zal plaats hebben voor het laatst van September. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. AMSTERDAM IV. Aantal kiezers 3634-. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 1731. Gekozen de heer J. T. Creiner (lib) met 930 stemmen. De heer 13. H. Heldt (vrijz.) dem.) kreeg 525, mr. M. Mendels (soc.-dem.) 279 stemmen. GOUDA. Aantal kiezers 6082- Aantal uitgebrachte geldige stemmen 4715. Geko zen de heer A. W. F. ldenburg (antirev.) met 2858 steramen. De beer mr. H. Ph. de Kanter (lib.) kreeg 2048, de heer Hoo- gendijk Ez. 109 stemmen VEENDAM. Aantal kiezers 5866. Aan tal geldige stemmen 4098 Herstemming tussdien mr. P. J. Troelstra (soc- dem met 1663 en mr. E A. Sraidt (vrijz.dem.) met 1357 stemmen. De heer T. Boels (an tirev.) kreeg 1036, de heer H. N, Schuite- ma 12 stemmen Prins Hendrik te Amsterdam. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hen drik der Nederlanden is Dindag onver wacht te Amsterdam verschenen om een be zoek te brengen aan de Marinewerf. Met den gewonen trein van 9.33 uit Soestdijk kwam de Prins aan, vergezeld van zijn adjudant Jhr. van Suchtelen ran de Haare. Na het verlaten van den coupé meldde de luitenant ter zee Hooft Gtaafiand, adjudant, zich aan. Het klein gezelschap schreed, omringd en gegroet door reizigers, naar de koninklijke wachtkamer en bereikte aldus het stationsplein, waar een eenvoudig open rijtuig wachtte. De Burgemeester was voor de aankomst even aan het station om zich te overtuigen van den ordelijken gang der dingen. Buiten, op weg naar de Marine werf, werd de Prins door menig voorbij ganger terstond herkend en beantwoordde Z. K. II. alzoo veler groet. De kortste weg naar de werf werd genomen langs de Prim Hendrikkade. Aan de hoofdpoort werd Z. K. H. opge wacht en ontvangen door de heeren Volcke, waarnemend comandant, en den hoofdinge nieur Turk, waarnemend directeur bij afwe zigheid van den schout-bij-nacht Zegers \reeckens. Nadat de Prins het corps officie ren der werf zich had laten voorstellen, nam een nauwgezette bezichtiging der onder- icheidene werkplaatsen een aanvang. Daar bij geleidde de heer Turk den Prins en gaf Zijne Hoogheid de gevraagde inlichtin gen. In de smederij, waar het werkvolk aan de smidsen namen heeft gegeven als Hertog Hendrik, Regentes, Wilhelmina en De Ruijter, werd het werk van den stoom hamer nagegaan. Vervolgens werden be zocht de draaierij, de koperslagerij, de mo delmakerij met het houten model van het pantserschip Ilertog Hendrik, dat den 8eu Maart 1901 op stapel is gezet en waarvan de bouw reeds een heel eind gevorderd is, de werkplaatsen der boor- en ponsmachines, walsen, stooraschoren, hydraulische persen, voorts de nagelmachines, de gieterij waar eenige ijzeren ornamenten werden gegoten, de sloepenloods, de zeilmakerij, de timmer en schilderswerkplaatsen, kortom, bijna geen werkloods van eenig belang bleef onbezocht. Maar ook begaf de Prins zich aan boord vau het in aanbouw zijnd pantserschip, naar heuizelven vernoemd. Geruimen tijd vertoefde het gezelschap in den romp van het vaartuig, en de Prins, voortdurend met gemak Hollandsch sprekend, liet zich door den heer Turk op de hoogte stellen. Bij de boren en ponsen trad Z. K. H. op een der werklieden too het was Smit, de voor zitter der Amsterdamsche afdeeling van den Roomsch Katholieken Werkhond. Z. K. II. herkende hem uit de dagen van het défilé der 3000 ambachtslieden in het Rijksmu seum, en wisselde eenige woorden met Smit, die met dit blijk van 's Prinsen geheugen danig in zijn schik was. Alvorens de werf 'e verlaten begaf Z. K. H. zich aan boord v&n het instructievaartuig Pollux, waar de leerling-matrozen juist eene manoeuvre met de zeilen hadden ondernomen. Vastmaken en losgooien, alles ging gezwind en flink op liet commando van een officier en het scherp fluitje van den bootsman. Tegen half twaalf verliet de prins de werf cn begaf zich met het gezelschap in eene statiesloep, gesleept door een barkas door Oosterdok en IJ voor de Handelskade om daar het déjeuner te gebruiken aan boord van het stoomschip Koning Willem II, van de stoomvaartmaatschappij Nederland. De welwillendheid der heeren directeuren hield de poort van het etablissement voor ons gesloten, zoodat wij geen indruk mochten erlangen van 's Prinsen belangstelling in onze koopvaardij en onze mailvaart op Indië, maar een tjalkschipper werd bereid gevonden ons in zijn vlet langs boord fe roeien, en zoo zagen wij althans den Prins over water ariiveeren tot voor de neergelaten statietrap op welker onderste trede barou Tindal, pre sident-commissaris der //Nederland", Z. K. H. opwachtte. Aan dek bevonden zich de directeuren, de heeren Boissevain, Op ten Noord en Tegelberg en de gezagvoerder der W illem II, die allen aan den Prins werden voorgesteld. Wij zagen nog hoe Z. K. H vergezeld van den heer Boissevan en den gezagvoerder, zich over het dek verwijderde. Aan de Handelskade lagen behalve de Koning Willem II, de Prins Hendrik, met vlag en wimpel, en het vrachtschip Bali derzelfde maatschappij gemeerd. Na de lunch omstreeks half 2, scheepte de Prins zich in aan boord van het stoom bootje der afdeeling publieke werken om, onder geleide van den burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen, die zich inmiddels bij het gezelschap had gevoegd, de havenwerken der stad in oogenschouw te nemen. De heeren Turk en Volcke keerden terug naar de marinewerf. Men heeft den prins in de eerste plaats door het oostelijk havengebied gevoerd en dus werden de Handelskade, de Y kade met hare electrische werktuigen, het nieuwe entrepot en de nieuwe ertskade be zichtigd Daarmede ging een goed uur heen. Vervolgens stoomde men naar het Koningmnedok, waar de Prins de directeur, den heer Venenga, wachtende vond om des- gcwenscht de inrichting en werking van het droogdok te verklaren. Inderdaad vroeg Z. H. omtrent een en ander inlichting. De Pollux, een vaartuig der Koninklijke stond in het kleinste der twee droogdokken. Het was den gauscheo dag bijzonder fraai weder, zoodat dit eerste bezoek, dat de Prins zonder zijne gade aan Amsterdam bracht, onder zeer gunstige omstandigheden plaats vond. Het droeg den stempel van een ernstig streven om met de hulpmiddelen van marine en koopvaardij van Amsterdams zeehaven van nabij bekend en vertrouwd te geraken. Het plan bestond na het verblijf in dit droogdok naar de Ilonthaven en Petroleumhaven in het westelijk haven gebied te stoomen. Het uur van vertrek voor Soestdijk bleef bepaald op 4.42. Levensduur onzer ministeries Sedert 1848, toeu het ministerie-Donker Curtius optrad, dat de Grondwet .herzag, hebben wij tot dusver 21 ministeries verbruikt. Het nieuwe ministerie zal het twee-eu-twin tigste zijn. In de gemiddelde levensduur van elk mi nisterie 21 in 53 jaar iets meer dan twee-en—een-half jaar, onderling is er heel wat verschil in leeftijd. Twee ministeries zijn nog geen jaar aan het bewind geweest het ministerie Van Heemstra—Van Zuylen, van 14 Maart 1861 tot 31 Januari 1862, dus maar 10 maanden en 16 dagen, en het ministerie- Geertsema—Sassen van de Putte, dat het maar van 9 Februari tot 1 Juni 1866, dus slechts drie maanden en 22 dagen kon uit houden. Daarentegen zijn er in dien tijd een drie tal ministeries geweest, die een levensduur van vier jaren hebben bereikt of overschreden het ministerie-Pierson-Borgesius, dat, den 26en Juli 1897 opgetreden, juist 4 jaar heeft geregeerd het tweede ministerie-Tborbecke, dat vau 31 Jan. 1862 tot 9 Feb. 1866, dus 4 jaar en 9 dagen, en het derde ministerie- Heemskerk, dat van 23 April 1883 tot 21 April 1888, dus op twee dagen na 5 jaar aan het bewind was en daarmee het record heeft geslagen van alle ministeries, die wij sedert de Grondwetsherziening gehad hebben. Moord op een agent vun politie. Di ie personen, ouder den invloed van sterken drank verkeerende, trokken Zondag middag ongeveer kwartier over drieen met harmonicamuziek over de Oude Heerengracht te Leiden. De agent van politie derde klasse G de Vries kwam hen tegemoet en verbood den harmonicaspeler daarmede voort te gaan, doch deze gaf hieraan geen gevolg. Na enkele waarschuwingen pakte genoemde agent den man bij den schouder en wilde zijn naam opnemen, toen een ander van het drietal een mes uit deu zak haalde en dil open maakte, waarom den agent den har monicaspeler losliet eu den messentrekker aanmaande dat voorwerp op te bergen. Een ander politieagent zijn collega bezig ziende, kwam ter assistentie, juisi op het oogenblik dat bedoelde man door den agent De Vries werd aangevat om hem het mes afhaudig te maken. De agenten trokken de sabel en op het zelfde oogenblik kreeg genoemde agent De Vries een steek met het mes in de zijde, waarop de dader vluchtte. Hij werd echter achterhaald op de Haven en in het politie posthuis aldaar in arrest gesteld. De getroffen agent werd door den onmid dellijk outboden geneesheer onderzocht en diens overbrenging per politiebrancard naar het academisch ziekenhuis werd noodzakelijk geacht, daar de wonde zich zeer ernstig liet aanzien. De dader, A. W., 21 jaar, machinebank werker, werkzaam te Haarlem, had in zijn vlucht het mes weggeworpen. Hij is, na in het poli'ie- posthuis tol ont nuchtering te zijn geraak', Zondagavond om tien uren geboeid naar het bureel aan de Breestraat overgebracht, ten einde gehoord te worden voor het op te maken proces—verbaal. Maandagmiddag kwam het bericht, dat de agent De Vries ongeveer 12 uur is over leden. De vcrslagene, een zeer oppassend man, die sedert 13 April 1899 in dienst der ge meente was, laat een jonge weduwe met één kind achter, terwijl de vrouw bovendien in bijzondere omstandigheden verkeert. L. D. i anidwijk, 27 Juli. In de gisterenavond gehouden vergadeiing van den gemeenteraad, die door alle leden, uitgenomen den Heer Loefï, weid bijgewoond, werden de geloofs brieven der tsvee heikozen leden, de Heeren J. vau Helvoirt en B. Schrijnen, onderzocht en goedg .-keurd en werd tot hunne toelating besloten. De rekening over 1900 met bijlage en bescheiden werd daarna den Raad aange boden en voodoopig vastgesteld in ontvangst op f7382.555 en in uitgaaf op f0473. 78 alzoo vermoedelijk baiig slot f908,775. Na goedkeuring van af—en oveischiijvin gen op de begrootiog van 1901, en van eene wijziging in de onlangs vastgestelde veror dening op den Hoofdelijke» Omslag, werd de vergadering gesloten, De St. Paulus vereeniging, tot bestrij ling van drankmisbruik, mag zich sedert zij in het bezit is cener eigen zaal, in toenemen- den bloei verheugen. Hel getal leden neemt voortdurend toe. Reeds zijn een Rederijkers kamer, eene Handboogschutterij en eeue Geweerschutterrij opgericht, en het is niet onmogelijk dat ook eerlang zal worden over gegaan tot oprichting eener harmonie, iets waaraan onze gemeente zooveel behoefte heeft en dat door iedereen zoozeer gewensclu wordt. De door het Bestuur van het Waterschap „de Binnnen— en Buitenpolder van Baard wijk* gehouden verpachting van de tiend- vruchten onder deze gemeente, bracht dit jaar f9i9.op, zijnde f 64.meer dan ver leden jaar. Kaatsheuvel. Maaudagnamiddag werden we hier verrast door tromgeroffel en 'rom— petgeschetter. De Waalwijksche schutterij maakte een marsch door onze gemeente en hield er eenige oogenblikken halt. Onnoodig te zeggen, dat dit ongewone bezoek heel wat menschen op de been bracht, die met ver wonderde gezichten die mooie mannen aan keken. Circa 61/, uur aanvaardde de schutters weer den terugtoch', bewonderd en uitgeleid door ouze jeugd. Dusscn, 30 Juli. Zondag en Maandagavond bracht de lanfare „Wilhelmina" alhier bij de herstemming bijgekozen gemeenteraadsleden in de wijken B en A, de heeren J. Schoen makers, A. L v. Beurden en B. v. Daalen eene serenade. Een talrijke menigte was beide avonden op de been. De muzikanten ont vingen een flinke tractatie en ook de kas der vereeniging werd goed bedacht. Kuiimsdonksveer, 30 Juli. Bij het laatst boven onze gemeente gewoed hebbende on weer, is de 72-jarigen Jacobus Knaap, bij veldarbeid in de Werfkampen, door den bliksem getroffen. Gisteren is de plechtige uitvaartdienst ge houden. De Dooven IIooren. Het nummer 27 van de Geïllustreerde Wereld," 626, Chiswick High Road, London. W., deelt de beschrijving mede van eene Wonderbare Genezing van doofheid en gebrom in de ooren door heeling, welke ten huize gedaan kan worden en onfaalbaar geneest. Dat nummer zal kosteloos opgezonden worden als men zijn adres aangeeft aan den uitge ver van bovengenoemd Tijdschrift. GORINCHEM, 29 Juli. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor: Ristarwe f 7,10 a 7,25 roode dito f 6,40, a 6,50 witte dito f 6,40 4 0.70 inl. rogge f5,70 a 5,80, buiteul. dito f5,60 a 5,70, gerst J 4,60 a 4,70, haver f 3,55 k 3,70, duiveboonen f7,a 7.26, blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren beden aangevoerd 196 runderen, 6 nuchtere kalveren, 51 vette varkens en 584 biggen. Ie qual. Kalfkoeien f200 4 220 Kalfvaarzen f 140 a 170 Melkkoeien i 150 k 160 2'/j jarige ossen f 130 k 150 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 4 60 Graskalveren f 25 80 Nuchtere kalv. f 10 a 12 Aangevoerd 51 vette varkens van 19 a 24 ct per half kilo, 584 biggen van f 8,— a 13.— per stuk. Aangevoerd 0 schapen en lammeren; scha pen a en lammeren f0 a f 0.Der stuk. Eieren f 0.85 a 0.90 per 26 stuks. Boter 65 a 75 ct. per '/j kilo. ROTTERDAM, 29 Juli. Tarwe. Jarige- per heet. f 5.a f 7.30 en per 100 kilo 1' 7.— a f 8.50. Nieuwe- per heet. f 5.50 a f 6.75, per 100 kilo f 6.80 a f 8 25. Canada-tarwe f 5,30 tot f 5.70. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f4.20 4 5.—. Dito mindere fO.—k 0. Gerst. Zeeawsch, Flakk. en Overra. Witern f4.k f4.75 beste Zomer- t'6.50 4 f6.90. Haver. De beste f6.80 a f7.50. Blauwe erwten. De beste f8.50 4 f 10.. Paardenboonen. De beste f5.75 a 6.25. Duivenboonen van f7.a 7.25. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed f0.— 4 0.— Zoraerzaad flü.— a 10.40 Kanariezaad f5.50 4 f 7.—. Bruine boonen de beste fO.OO 4 f 0.00. Witte boonen de beste f9.50 a f 11.25. ROTTERDAM, 30 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 33 paarden, 1 veulen, 1 ezel, 1047 magere en 764 vette runderen, 269 vette, 94 nuchtere en —gras kalveren, 3 schapen of lammeren, varkens 211 biggen, 0 bokken of geiten. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen le kw. 33 c., 2e kwal. 22 c., 3de kwal. c. Kalveren le kw. 42 c., 2de kw. 35 c., 3de kw - c. Alles per halve kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd 85/8 en 2/16 vn. en 536 stukken a >/2 kilo. Prijs le qual. f 48, 2e qual. f 46, 3e qual. f 42. Per >/i kilo 55 a 60 c. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. IIOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen. Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f23.—p. ton. h bruinblanke Bcrgertraan f28. blanke Bcrgertraan f30.— m Maaslevertraan f Natuurlijke Medicinale Levertraan (Stroogeel) f 34.— Stoom medicinale Levertraan f 50. r Groenlandsche Robbentraan (smeertrann) in petroleum lusten van pl. ru. 190 L. in gewone fusten van pl. ra. 100 L. p L. f00.-100 's nam. 6 uur precies Betaaldag l Maart 1902. Breed bij biljetten. aes voormiddags 10 ure, ter herberge van IIEERKENS in de Hasselt staande op de gemeentegronden in de Witsie, het Rouwveld en nabij de Dongensche baan. voor het maken van de nam. om half zeven uur, ten Koffiehuize van de WED. VAN DEN BROEK (Diklmann- van den Broek) aan de 2e Zeiue te Waalwijk, alwaar bestek en teekening ter inzage liggen. Inlichtingen in de Directiekeet der Nieuwe Kerk en bij den architect W. F. J. H. BOUMAN te Tilburg. Op eeu Kantoor te Waalwijk een nette LOOPJONGEN gevraagd. Goed schrift strekt tot aanbeveling. Letter B bureau dezer courant. goed kunnende koken en genegen huiswerk te verrichteu Loon f 120 buiten verval. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden met br. fr. letters X. X aan NOBELS Advert-Bur., Nieuwe Groenmarkt 25, Haarlem. Verstrekt HYPOTHEKEN naar omstan digheden h 41/* of 4l/g rente 's jaars, zonder vooruitbetaling, en geeft uit 4% en 47,% PANDBRIEVEN, gedekt door ruim vijf raillioen aan hypo theken met aanzienlijke overwaarde, alsmede door gestort en opvraagbaar maatschappelijk kapitaal, statutaire en buitengewone reserves, en ingevolge de statuten der Bank niet of eventueel met premiën uitlotende. De Directie J. G. D. WATELER. Mr. A. G. N. SWART. Directie: Gelden onder Eerste Hypothecair verband cn 31/, pCt. en 4 pGt. PANDBRIEVEN in stukken f 10ÖO.—f 500,en f 100. Kantoor-uren op alle werkdagen van 9 tot 6 uur, en voor de Verwisselingskas der Nederlandsche Bank van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Buitenlandsche Wissels, Coupons, Bankpapier en vreemde Muntspeciën, wordeu steeds tot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels cn andere waarden op 't Buitenland worden teu billijkste gefourneerd en berekend. voor f I. I Voorts 50 RIJWIELEN, fabrikaat BURGERS; 10 PIANINO'S (7-octaafs), jj 10 HARMONIUM-ORGELS (5-octaafs), fabr. KESSELS, extra voordezever- I loting aangeboden 25 TRAP— en 25 IIANDNAAIMACI1INLS met ronde f afsluitkast, fabr. SINGER, welke franco worden geleverd; 25 GOUDEN en 25 ZILVEREN REMONTOIR HORLOGES, eveneens franco geleverd. Storting der gelden ten kantore te Franeker der Kassiersfirma P. POSTUUM A I Zoon.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 3