BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Italië. BINNENLAND. Nu, de telegraaf draagt het zijne bij, om alle illusies weg te vagen De Boeren vechten nog volop. Laat ons maar wat in bonte rij, opsommen wat gebeurd is, dat wil zeggen, wat ons van al 't gebeurde wordt meegedeeld. Kitchener dan seiut allereerst uil Pre toria »De Boeren hebben in deu nacht van den 7den een blokhuis bij Brandfort bestormd en na een hevig gevecht genomen. De verliezen van de Engelschen waren een doode en drie gewond." Verder maakte Elliot gevangenen beneveus vee en wapens. Uit Barberton komt van 8 Augustus het bericht dat ecu koloniaal detachement in gevecht was met een Boerenwacht bij Kalis- ban, aan de Portugeesche grens. Eén Boer werd gedood, twee gewond, terwijl dertien Boeren werden gevangen genomen, allen Duitschers en Hollanders. Aan Engelsche zijde geen ongevallen. Wat zullen die Boeren, die eigenlijk Duit schers en Hollanders zijn, bang wezen vooi Kitcheners bedreiging met verbanning. Generaal Walter Kitchener en kolonel Benson zijn aan 't ven assen geweest en namen met elkaar een veertig Boeren gevan gen, maar het was voor de laatste toch eigenlijk een teleurstelling, want hij had gedacht niet minder dan de heele Trans- vaalsche regeering te snappen. Omtrent de Britsche nederlaag bij Bremers dorp in Swaziland zijn eenige nadere bizon- derheden ontvangen Na acht uur vechtefi moesten de Engel schen terug: ze hadden 10 dooden en dertig vermisten officieel. In de Kaapkolonie is 't nog minder rustig. In 't Midland-district waren op ééu dag vier gepautserde treinen tegen de Boeren bezig. Kritzingera commando trok bij Gonway over den spoorweg. Wellicht is hij een van de afdeelingeu die „aan French's insluitmanoeu- vre zijn ontsnapt." Theions commando is bezig met het op blazen van treinen een man met volledige uitrusting daartoe werd gepakt, Fouché's commando lost zich op op wieu of wat zou die 't gemunt hebbeu Enfin het slot is »Te Aldershot is bericht ontvangen, dat zoo sterk mogelijke versterkingen moeten worden in gereedheid gebracht voor de Bedford-, Norfolk-, Suffolk- en Fassex—re gimenten, die in Zuid—Afrika zijn. Zij moeten zoo spoedig mogelijk naar hun re gimenten worden gezonden. Allemaal voor die paar Boeren die nog vechten, etc. Zie de proclamatie van Kitchener. Prins Henri van Orleans is Maadagnamid— dag om drie uur te Saigon overleden. Piins Henri zoon van den graaf van Chartres en daardoor volle neef vau deu Franschen kroonpretendent, hertog Philippe van Orleaus, heelt zich werkelijk hoogst gunstig onder scheiden van andere jongelui van zijn stand en geboorte. Hij werd den 16en October 3 867 geboren en trok het eerst de aandacht door zijn onderzoekingsreis iu Siberië, die op kosten van zijn vader in 1889 heelt plaats gehad. Verder bezocht hrj Tonkin Hij bracht een gioot aantal door hemzelf vervaardigde foto's van die streken mee. Bij zijn terugkomst ontving hij met den heer Bouvalot eu pater Debeckers de groote gou den medaille vau het Aardrijdskundig Ge nootschap. Daarna begaf de prins zich raar een an der werelddeel: hij maakte verschillende tochten door Midden—Afrika. Hij lande le Berbera, aan de golf Aden, trok naar het westen van Havras en vervaardigde een kaart vau dit land tusschen deze stad eu Mill—Mill, ondanks de herhaalde aanvallen van de Abessinische roovers (December 1892). Behalve het verhaal van zijne expeditie met den heer Bouvalot naar Tonkin, heeft prins Henri van Orleans geschreven: Zes maan den in Indie- Prins Henri was ridder van het Ligioen van Eer en nimmer heeft zij zich ingelaten met politiek, terwiji zijn verlies voor de wetenschap werkelijk zeer groot is. De stoet, die het lijk van keizerin Fried— rich zou overbrengen van het kasteel Fried- richshof naar de kerk, vertrok Zaterdagavond om halftien van het slot Friedrichshof ouder het gelui der klokken. Voor en terzijde van den stoet marcheerden soldaten en fakkel dragers. De kist werd gedragen door 12 onderofficieren. Achter het lijk ging de kei zer alleen, gevolgd door de overige rouw— dragtnden. Te kwart over tienen kwam de stoet vóór de kerk aan, waar een eere com pagnie met vaandel en muziek was opge steld. Nadat de kist in de kerk was neder gezet traden de keizer, de keizerlijke prinsen, de vorstelijke personen eu de rijkskanselier graaf Von Btllow binnen. De keizer plaatste zich vóór de kist, waarop de predikant Dryander het lijk zegeude. Toen knielde de keizer om te bidden. De keizer legde een krans op de kist en verliet de kerk om naar Homburg terug te keeren. In de ouderwetsche kerk te Homburg is Zondagmiddag om vier uur een rouwdienst ge houden. Vau het kasteel Friedrichshof tot aan de kerk stonden troepen geschaard. De vorstelijke personen gingen iu de nis van van het altaar achter de kist zitten. Toen er gezongen en gebeden was, traden de prinsen August Wilhelm, Adelbert en Oskar naar voren en gingen naast de officieren van de eerewacht aan het voeteinde van de kist staande Kroonprins en prins Eitelfrits stonden aan het hoofdeinde. De hofprediker Dryander sprak een gebed uit, waarin hij de rijke gaven van de overledene herdacht en haar gelukkig huwelijkslevendaarna zegende hij het lijk in Op dat oogeblik presenteerden de troepen buiten het geweek roffelden de trommels en klonk trompetge schal, als rouwbetoon. Aan het Wildparkstation is Dinsdagochtend een bizondere trein met het ltjk van keizerin Friedrich uit Kronberg aangekomen. Aan het station kwamen de Keizer met de Koning van Engeland, en de Keizerin met de Ko ningin van Engeland. Onderofficieren droegen de kist naar den lijkwagen. De stoet ging door het park van Sansscuci naar het Mau soleum bij de Vredeskerk. Langs den weg waren de troepen geschaard, voor zoover zij niet van den stoet zelf deel uitmaakten. De generaals droegen de kroon en or- deteekeneu van de overledene. Achter den lijkwagen liepen de waardigheidsbekleders ten hove, de Keizer en de Koning van En geland, deze laatste in een Duitsche uniform, voorts de Kroonprins, het diplomatencorps, de rijkskanselier, de ministers, de generaliteit, de voorzitter van den Rijksdag en andere heereu. De Keizerin, de Koningin van Engeland eu de prinsessen waren naar het Mausoleum gereden, om daar den lijkstoet op te wachten. Toen de baar de kerk in gedragen werd, klonk er koraalmuziek. De vorstelijke per sonen volgden de baar in het Mausoleum, de hofprediker Parsius sprak een gebed uit, en na een koorgezang en een gebed van de aanwezigen verlieten allen het Mausoleum om naar het Nieuwe Paleis terug te keeren. Francesco Crispi. f Eindelijk, na langen doods'rijd, onbegrij pelijk lang, ook voor de mannen der weten schap, is Crispi overleden. Hij werd den 4deu October 1819 op Si cilië geboren, promoveerde te Palermo in den rechten en begon een klein blaadje in liberalen geest de „Oreteo.« In 1848 nam hij deel aan den opstand op Sicilië, vluchtte, toen deze werd gedempt, naar Turijn, maar bereidde in I860 een nieuwen opstand op Sicilië voor en bewoog Garibaldi handelend hierbij op te treden. Hij wist te bewerken, dat het eiland bij Italië werd gevoegd en werd in 1861 lid van het Italiaansche Parlement voor Palermo. In 1876 werd hij tot voorzitter der Itali aansche Kamer benoemd eu in 1877 tot minister van Binuenlandsche Zaken, maar moest aftreden omdat hij bigamie had ge pleegd getrouwd was, nog bij leven zijner vorige ook reeds een tweede vrouw. Eerst tien jaar later trad hij opnieuw als minister op in het kabinet-Depretis. Na diens dood werd Crispi premier en bestuurde hij bovendien de departementeu van Buitenl. en Binuenlandsche Zaken. In 1891 volgde Di Rudini Crispi op, maar in 1893 werd hem wegens de hoogst moei lijke omstandigheden opnieuw het bestuur Hij nam toen zelf de portefeuille van Bin— nenlandsche Zaken, onderdrukte door een krachtig optreden de socialistische opstan den op Sicilië en te Massa-Carrara en wijdde zich aan de hervorming, der geldmid delen. Zijn kras optreden tegenover de weikliedenonlusten verschafte hem de twijfel achtige eer van een anarchistischen aanslag, waarbij hij ongedeerd bleef. Ten slotte werd hij beschuldigd van financieele knoeierijen en hoewel de Kamer haar vertrouwen in hem uiisprak, moest hij wegens de nederlaag van generaal Baratieri, ook de vorige weck overleden, aftreden. Later nam de Kamer wegens de gemelde financieele knoeierijen een motie vau blaam tegeu hem aan. Hij bleef toch afgevaardigde, maar ver— scheeu slechts zelden iu 't Parlement. Een hartkwaal sloopte hem. Met den dood van dezen Italiaanschen oud- minister verdwijnt een der meest bekende, tevens een der meest befaamde politieke figuren uit de laatste halve eeuw van het tooneel. Feitelijk was zijn rol reeds sinds eeuige jaren afgespeeld. Tot hoogen leefiijd gekomen, vermocht hij zich niet meer op te heffen uit den diepen val.waarmeê zijn laatste premierschap eindigde. Geest en lichaam waren onherstelbaar ge knakt slechts de dood wachtte hem nog. En thans is hij heen gegaan, de man, wiens invloed gedurende tieutalleu van jaren mis schien grooter was, dan die van welken anderen Italiaanschen staatsman ook. Ondanks allerlei moeilijkheden en bestrij ding, ondanks grove misslagen en ergerlijke schandalen, ondanks de noodlottige uitkom sten zijner politiek en de groote offers, welke deze van het land vergde, wist hij zich tel kens weer naar boven te werken, totdat het ontzettende fiasco van den veldtocht tegen de Abyssiuiërs voorgoed aan zijn ministerieele loopbaan een eiude maakte. Dat hij zich zoolang heeft kunnen hand haven, bewijst op zichzelf reeds, dat hij een man was, wien het niet aan gaven ontbrak. De kunst, om zich in evenwicht te houd -n op het politieke koord, verstond hij ontegen zeglijk. En daarbij was hij een goed spreker, een man van het woord en ook (vooral) een man van de daad, die geen middelen ontzag, om zijn doel te bereiken. Als politicus behendig en geslepen, was hij echter geen groot staatsman. Zijn fel anti-clericalisme en ziju toomelooze eerzucht beide bij hem even sterk ont wikkeld inspireerden al zijn daden. Van revolutionnair, raadsman der kroon geworden, was hij als 't ware de verpersoou lijking van Italie's treurige politiek na 1870. Voor Bismarck koesterde hij blijkbaar een groote vereering maar mocht hij onder ze ker opzicht wellicht subtieler ziju van geest, het genie van den Duitschei) staatsman bezat hij niet. Moge daarom het leven van Crispi rijk zijn geweest aau daden, dat die daden vruchtbaar waren voor den bloei en de ontwikkeling van zijn laud, zal de Geschiedenis niet kuunen getuigen WAALWIJK, 14 Aug. 1901. Benoemingen. Men schrijft ons uit Drunen Naar wij vernemen zal de waarnemende Brievengaardster, van liet Ilulppostkantoor te Besoijen, mevr. de wed. Blankwaardt, met 1 Januari a. s. van die betrekking ontheven en zal deze dan worden opgedragen aan den heer S. Faassen de Heer, thans brievengaar der te Stavenissen (Zeeland). Als wij ons herinneren de geachte familie F. de H. in leven predikant te Drunen, waar genoemden heer S. F. de II. geboren werd, kunnen wij ons voorstellen dat de overplaatsing naar eene aangrenzende gemeente waar hij een tal van wanne vrienden moest achterlaten, voor hem zeer aangenaam zal zijn. Van harte wenschen wij ZB. met de pro motie geluk. Benoemd in de provincie Noord - Brabant, iu het besl uur van het waterschap de Hooge Maasdijk van stad en lande van Heusden, vereenigd met den Oudheusden- schen, Doeverenschen en Drongelensehen zeedijk, tot dijkgraaf P. L. Honcoop te Heusden, en tot heemraden J. van Do veren van Andcl te Wijk, en C. II. Klijn te Elshout. Provinciale Staten. Deelden we in ons vorig nummor onder alle voorbehoud, de ons genoemde candida- ten voor de Prov. Staten mede en noemden we daar ook de heeren J. B. Timmermans Wz. alhier en J. A. J. van Heijst, burge meester van Baardwijk, blijkens achterstaande advertentie, zullen beiden eene eventueële candidatuur niet aanvaarden. De lieer Henri Witlox zal die wel aan nemen. Onderzoek. Naar men ons mededeelt werd gisteren morgen door den heer de Jong, rijks veearts te Capelle, de z. g. Pastoorsheul onder ouzs gemeent", onderzocht. Het onderzoek le verde alles behalve bevredigende resultaten, zoodat de veearts verbetering strikt nood zakelijk achtte, daar dit water dient tot drinkwater voor 't vee in den polder, en zoodoende verschillende ziekten zou kunnen veroorzaken. Kaartgezelschap. Zondag is bij L. Ketels in de Veldtent onder Waalwijk een kaartgezelsc.iap opge richt onder den naam /yBuitenlust//. Het gezelschap telt thans reeds 13 leden. Ongeluk. Zondag had zekere V. alhier, hij het springen over een sloot in den buitenpolder liet ongeluk zich zoodanig te bezeeren, dat hij door een paar personen huiswaarts moest worden gedragen. Vechtpartij. Zondag begaven zich een paar Waal- wijkers en een Baardwijksclie, naar deze laatste gemeente om daar eens tegen enkelen niet hunner beste vrienden slag te gaan leveren. Zij hoorden dat die kennissen in 't Vosje waren en togen er gewapend op af Waarlijk, zij waren er, met nog talrijke anderen. Spoedig begon de vechtpartij en werd een der aanwezigen verwond, maar zij hadden eenigszins buiten den waard gerekend, plotseling voelden zij een twintig paar han den der talrijke bezoekers op ben neerko men, zoodat hun onthaal hier zeer hardhan dig was en zij zoo spoedig mogelijk het hazenpad kozen. De zaak is in handen der politie. Uit de Hofwereld. Prins Hendrik, vergezeld van den adju dant Van Suchtelen, is Maandagmorgen 9.13 te Amsterdam aangekomen. Z. K. H. bezocht eerst met den burgemeester het abattoir en daarna de schietwedstrijden van //Claudius Civilis", gehouden ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Op de Rijks schietbanen bij den Zeeburgcrdijk waren aanwezig generaal Kool, de commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. Van Tien hoven, de kolonels Van Essen, ridder Van Rappard en Van Wely, allen leden van het eere-comitè. De Prins vertoefde hier anderhalf uur, trad twee malen, eerst met den beroemden schutter Koster, daarna met Koster en Van Suchtelen, in de kampstrijd waarbij de Prins overwinnaar bleef. Alle drie schoten meer malen rozen, 12 punten en ook veel 11 en 10. Naden lunch bij den burgemeester volg den een rijtoer en bezoeken aan de diamant slijperij in de Zwanenburgstraat, de wesier- suikerraffinderij, de Synagoge enz. Koning Edaard te Vlissingeu. Het koninklijk jacht HVictoria and Al- bert" onder commando van kapitein Hed- worth Lambton, gevolgd door de kruisers „Hyacinth" en „Minerva", kwam Zaterdag middag 5 uur op de reede van Vlissingen. Het jacht zetfe onmiddellijk koers op de haven en was om halfzes aan de zuidelijke ponton gemeerd. Op uitdrukkelijk verlangen van den ko ning van Engelaud geschiedde de ontvangst zeer eenvoudig en waren dan ook geen ver sierselen aangebracht. Nadat het jacht ge meerd was, begaf zich het eerst aan boord de heer P. L. De Bruyne, Engelscli vice- consul te Middelburg, vervolgens graaf Dumonceau, die namens onze Koningin de vorstelijke personen begroette en verder de Engelsche gezant te 's Gravenhage, sir Henry Howard met zijn secretaris. Aan boord waren behalve de koning en de koningin van Engeland, pii-ises Victoria, prins Nicolaas van Griekenland en prins Frans van Teek. Er waren buitengewone politie-maatregelen getroffenhij alle toegangen waren rijks veldwachters met karabijnen geplaatst, ter wijl een stoombootje door de haven voer. De escorteerende kruisers bleven op de reede liggen. Om lü uur werd op het jacht de konink lijke standaard ingehaald, ten teeken, dat de vorstelijke personen aan boord gingen. Zij begaven zich onmiddellijk door de vor- strlijke wachtkamer naar den gereedstaanden trein deze trein bestond uit twee salon rij tuigen, waarvan een eerst kort geleden voor koning Edward is vervaardigd, terwijl het andere dikwijls is gebruikt door wijlen ko ningin Victoria. Verder twee eerste klasse rijtuigen en de noodige bagagewagens. De verschillende autoriteiten volgden het gezelschap naar den trein, die 10 uur 20 min. naar Frankfurt vertrok. Nog dient gemeld, dat de koning in ad miraals-uniform te Port Victoria aan boord kwam en deze uniform cok gedurende de reis droeg Bij het vertrek waren o. a. tegenwoordig do Engelsche consul, de burgemeester van Vlissingen, de officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg, de advocaat-ge neraal van T Haagsohe gerechtshof mr. Reitsraa en de garnizoens-commandant. De koning nam minzaam buigend afscheid van de verschillende autoriteiten. Daar koning Edward eerst half Septem ber terugkeert, is het jacht met de kruisers Zondagochtend te 5 uur weder vertrokken. Verkieziugen voor de Tweede Kamer. WESTSTELLINGWERF. Gekozen de heer F. W. N. Hugenholtz, soc.-dera met 1990 stemmen tegen 1636 op de heer van den heer van der Molen. LOCIIEM. Herstemming tusschen de hee ren mr. H. F. Hesselink van Suchtelen (lib en W. P. G. Ilelsdingen (soc.-dem.). Een eerste telling had als resultaat gegeven geldige stemmen 3543, waarvan de heer Hesselink 1772 de heer Ilelsdingen 1650 en de heer Vemer 121 stemmen verkreeg. GRAVE. Gekozen de heer W. Friesen, r.-k., eenige candidaat. Officieelc candidautstelling. AMERSFOORT. Jhr. mr. II, W. van Asch van Wijk, (antirev.) en mr. W. H. de Beaufort (lib 's-HERTOGENBOSCH. Mr. J. A. A. Boch (lib.) en jhr. mr. A. F. O. aan Sasse van IJsselt (r.-k.), SLIEDRECHT. B. H. Heldt(vrijz. dem.) eu A. D. P. van Löben Seis (antirev Voor de vacature tot het nieuwe zitting jaar werden geen candidaten gesteld. ELST. W. baron van Voorst tot Voorst (lib.) en F. M. van Wijck (Kath.). Invoerrecht, iu Duitschland. In de paragraaf, aan leder en lederwerken gewijrl, trekken de aandacht aanzienlijke verhoogingen der invoerrechten op schoenen van 5070 M. op 85120 M. en op drijfriemen van 4-065 M. op 5070 M. een en ander in verband met de kwaliteit van het artikel. Meerdere bescherming zal eveneens de papiernijverheid deelachtig wor den voor papierhalfstof wordt het recht met 25% (van 1 °P 1*25 M.), voor karton en stroopapier van 1 op 1.50 M. en voor briefpapier van 10 (tractaattarief 6) op 20 M. verhoogd. Ongeluk. Te Elshout viel Dinsdagmorgen, doordat zijn paard schrikte en op hol sloeg, de voerraau A. v. G. van zijn zware wagen. De wielen gingen over zijn borst zoodat de man op de plaats gedood werd. Barnum en failey. Men schrijft uit Winschoten Barnum en Bailey ziju met de reclame druk bezig voor hun groot circus, de groot ste tentoonstelling der aarde genoemd, in ons land gearriveerd. Zaterdagmiddag stoomde een extra-eigen trein Nieuwesohaiia binnen, om voor de voorstellingen te Groningen, op 31 Augustus en 1 September, reclame te maken. Op de voorstellingsdageu zullen goed- koope extra-treinen loopen van alle nabij gelegen stations naar Groningen. Het trans port, bestaande uit 67 spoorwaggons naar Amerikaansch model, iedere wagen 20 meier lang, arriveert 30 Augustus te Groningen. Wij kunnen meedeelen, dat de komst van dit reuzencircus te 's-Bosch is bepaald op 4 October e. k. Oranje Nassau's Oord In verband met de aanstaande opening van het Sanatorium Oranje Nassau's Oord, achten wij het niet ondienstig hierover een en ander mede te deelen. Zooals men zich zal herinneren, werd het landgoed, vroeger toebehoorende aan graaf v. Rechteren van Appeltern, doch door wij len Z. M. III van dezen gekocht en later aan Koningin Emma ten geschenke gegeven, in 1898, toen Hare taak als Regentes van het koninkrijk was afgeloopen, aan het Neder— landsche volk geschonken, ten einde daarop een sanatorium voor loug- en borstlijders te stichten. Voor inrichting enz. werd daarbij gevoegd f 300,000. Het uitgestrekte landgoed ligt geheel op Wageningeii's grondgebied, doch iu de on— middelijke nabijheid van het dorpje Reukura. Wanneer men den zoogenaamden Bokken dijk af langs de prachtige oprijlaan het land goed bezoekt, is vau eenige verandering nog zoo goed als niets te bespeuren. Toch naderende voor het Sauatoriuni L. stemdr gebouwen reeds hunne volioo.lng. D&', hel dichte geboomte, dat deze gebouwt overal omringt, is het eveuwel tot op kort afstand onmogelijk iets te bemerken. Het sanatorium is gebouwd in den vor- van een h ilven cirke', waarvan dc bei^i uit einden naar het zuiden wijzen. Dtli wijze van bouwen is voornamelijk g(„ schied ten einde den schadelijken iu vloed der noord oosten windiii zooveel m- g< 1 Ijk tegen te gaan. Voor het zefde doel ook de grond aan de oostzijde belangd opuehoogd. Over de bestemming der ver schillen gedeelten van het Sanatorium is nog ge; overeen temming verkregen. Het oude paleis zal voornamelijk wordt- ingericht voor slaapkamers van patieuiei In het nieuw gebouwde gedeelte komt bu vendien de conversatiezaal, leeszaal, bjd. kamers enz. enz. Daar ook zijn warandt zoogenaamde liegeshallen gemaakt, waar r. patiënten die niet kunnen of mogen wandt len, iu staat worden gesteld, zonder h gebouw te verla'en, van de bjiten'uchi genieten. Alle kamers en lokalen woiden Vooni van de nieuwste uitvindingen en eigenaar digheden op sanitair gebied. Omtrent de meubileering is nog niets bt paald. Zijn we echter wel ingelicht, dan deze om de eentonigheid te vermijden, ni, overal hetzelfde zijn. De verwarming zal geschieden door druk stoom. De buizen loopen door een tut nel onder het gebouw. Deze tunnel is era als de vloeren, gemaakt van cemeniijts systeem Monier, dat op sanitair gebied grocr; voordeelen verschaft. De sloom wordt aai, gevoerd van uit het machinegebouw, dat nabij de plaats waar zich vroeger dc bij I paleis behoorende stallen bevonden. Du- zijn ook de machines voor de electiisch verlichting geplaatst. De geleidingen loops: door het geheele gebouw en zijn om d oorzaak van eventueele storingen direct kunnen nagaan, overal zichtbaar gelaten natuurlijk behoorlijk geïsoleerd. De watervoorziening geschiedt met debro: waterleiding der gemeente Wageuingen; water staat ouder controle van den heer H. Aberson, leeraar in de scheikunde an de Rijks Landbouwschool aldaar. Verder het Sanatorium nog aangesloten aan lis Wagenings .telefoonnet en de Reukum-cïi Gasfabiick. De wasscherij en keukeninrichting, voor zien van de nieuwste machines, bevindt; zich in de vroegere stalgebouweu achter h paleis, naast het macliinegebouw. Voor den assistent—geneesheer wordt tt woning in het hoofdg bouw ingericht, ft villa voor den geneesheer directeur is ong veer recht, tegenover het voormalig paleisc wordt reeds sedert eenigen tijd door da heer Douath bewoond. Naar men weet, zal de opening van k Sanatorium vermoedelijk in het laatst va September plaats hebben. Mgr. Hauler, f Aan een schrijven van den eerw. pale Jos. van Kerkhoven, die op de plaatse z«ln inlichtingen heeft ingewonnen, zijn de vo! gendc bijzonderheden ontleent omtrent da gruwzamen dood van onzen heldhaftig:; landgenoot. Pater van Kerkhoven is ook in staatg! weest, de bisschopsketen en den ring iu Mgr. Hamer uit de handen van den Bokitn terug te koopen. Deze kostbare relieken vu den martelaar zijn door den superior dti congregatie, waarvan Mgr. Hamer deel uil maakte, geschonken aan zijne familie t' Nijmegen bij wie ze thans berusten. Ziehier hetgeen pater Van Kerkhorti schreef Op zijn standplaats te Enl-tsjeu-seu-ts'ing-t werd reeds bij den aauval de hand vu Zijne Doorl. Iloogw. met een kogel doorge schoten. Den 20en Juli heeft Mgr. Enl—tsjeu-m rs'ing-ti verlaten en is den 22en to 'IV- tsj'eng aangekomen. Mgr. zat op eene groolr kar, geknield op het ijzer eener lans end; punt van een sabel kwam van achter tegc zijn hals, zoodat hij niet de minste bewe ging maken kon. In dien staat is hij heele stad doorgevoerd, beschimpt en ver- wenscht door de menigte. Dienzelfden di| nog, 23 Juli, heeft men Monseigneur nm liet gerechtshof geleid, waar hij 5 dage: verbleef, eu, zoo men zegt, tamelijk got: behandeld werd. Den 26en Juli ziju de Boksers het ge rechtshof binnengedrongen, en hebben Zij:e Hoogwaardigheid daaruit gerukt. Zij hebbe: Monseigneur bijna gansch uitgekleed, hebbe: hem een touw om den hals gedaan, sleepte: er met langs alle kanten en rukten heel zij: baard uit. Daarna hebben zij zijne Doorl. Hoog* omwonden met watten, die met olie ware: doortrokken en hebben die inbrand gestoke; Monseigneur heeft recht staande de bar- baarsche pijningen moeten onderstaan, bt- vuur was aan de voeten aangelegd. 'IV het vuur uit was, viel Mgr., maar hij leefdf nog eu men hoorde eenige zuchten uit ï'j1 borst opstijgen. Vervolgens hebben de Bok sers zijn handen en voeten afgekapt, eu be lichaam naar de begraafplaats overgebracb: Daar hebben zij Mgr. onthoofd, en gedo- renden een ganschen dag het hoofd op punt van een lans tentoongesteld, zooab men soms groote booswichten doet. Metoi- alles was de helsche razernij der Bokser' nog niet verzadigd. Zij moesten den dood: nog onteeren. Zij hebben het lichaam vJt den eerbiedwaardigen martelaar geopen i een Bokser van 8 jaren nam er het hst5 uit, dat door een bedelaar werd opgegeten- Twee heidenen hebben het vermin*" lichaam van zijn Doorl. Hoogw. begrav^ Toen ik den 13en Maart te Toeo-tsje11: aankwam, vroeg ik aanstonds aan den man

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2