Nummer 65. Zondag' 18 Augustus 1901. 24» Jaargang. De Zuid-Afrikaansehe oorlog, B RI eTeF"^ Bekendmaking. BUITENLAND. Duitschlaad. Italië. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Den Eerw. Pater Andr. Zijlmans. WAALWIJK. ZONDAG IS Augustus. Concert te geven door de harmonie //St. Crispijn" in den tuin van den heer Christ. Appels, Waalwijk. Aanvang bljs uur. Bij slecht weder uitgesteld tot later. (Zie Programma's.) KAMER VAN ARBEID voor het leerlooiers bedrijf en het vervaardigen van schoenen te Waalwijk. Burgemeester en Wethouders der Genaeeni* Waalwijk maken bekend, dat de op heden vast gestelde kiezerslijsten voor de bovengenoemde Kamer van arbeid ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, ep dat tegen betaling der kosten, afschriften daar van verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen binnen veertien dagen na heden worden ingediend bij Gedeputeerde Staten der Provincie. De bezwaren kunnen zijn ontleend aan het feit, dat de naam van den verzoeker of van een ander, in strijd met de bepalingen der Wet op de Kamers van Arbeid of von het Kiesreglement voor die Kamers, daarop voorkomt, niet voor komt of niet behoorlijk voorkomt. De bezwaren kutinen op ongezegeld papier worden gesteld. Waalwijk, den 15 Aug. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, J. TIMMERMANS Wzn., Wd. B. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. tfpyc. i iivm mi Te Londen wordt de proclamatie van lord Kitchener, volgens welke alle Boerenstrij ders, die op 15 September a. s. de wapenen niet hebben neergelegd, levenslang uit Zuid- Afrika zullen worden verbannen, terwijl hun bezittingen in beslag genomen zullen worden, nog altijd druk besproken en men is het er vrijwel over eens, dat deze. proclamatie niets anders is, dan een voorloopster van veel ernstiger plannen, welke Chamberlain en zijn kornuiten hebben gesmeed tot knech ting der Zuid-Afrikaansche Republieken en schending der beschavingsidée. Men beweert, dat, gezien de onwaarschijnlijkheid, dat de proclamatie op de Boeren eenige uitwerking van belang zal hebben, de Britsche regee ring den 15en September zal verklaren, dat zij het gewenscht acht, een nog radicaler maatregel te nemen en in het vervolg nis buiten de wet gestelde opstandelingen allen zal laten doodschieten, die met de wapenen in de hand gevat worden. Lord Milnerzal op dien datum ruim twee weken in Zuid- Afrika terug zijn en hij zou het dan zijn, die zich zou belasten met de uitvaardiging van den raisdadigen maatregel, daar lord Kitchener het met zijn soldateneer niet moet kunnen overeenbrengeu verder te gaan dan zijn proclamatie van 7 Augustus. Aldus schetst men de toekomstige plan nen van Joe Chamberlain en niemand zal hem in Engeland in zijn voornemens storen. VAN Reeds buiten de poorten van Calghau kwamen twee confraters ons te gemoet met vijf of zes der voornaamste christenen van Sy-wan-tzeu. Zij hadden 11/il dag gereisd om ons aan de grens van Mongolië te gemoet te komen en te verwelkomen. Een drukte als te Calghan heb ik nog nergens ter weield gezien, 't Is daar in de straten eene permanente markt. Er is bijua geen doorkomen aan. Al wat China voort brengt en al wat Mongolië oplevert vindt daar zijn weg. Bij dit alles nog allerlei za ken, die men in Europa niet meer kwijt kan worden en die de Russen hier voor goeden prijs komen verkoopen. Na eene goede hartversterking ging het verder. Nog slechts 20 li's en wij zouden in onze eerste residentie van Mongolië Kao—kia—ing—tzeu (het dorp der familie Kao) aankomen. Wij reden de stad uit door een kolossaal gewelfde poort, die men in den grooten Chi- neezen muur gemaakt heeft en.wij waren in Mongolië De frissche berglucht kwam ons al tegen- waaid en een blij„Voor Mongolië, daar zijn wij voor geboren steeg op uit onze borst. De rivier of liever het riviertje, waaraan Sy—wan—tzeu gelegen is, zagen wij daar reeds heen kroukelen. Maar dat is een ijselijk pretentieus ding. Dien dag moesten wij er nog tien keer door heen trekken. Bruggen zijn hier oubekeud. Den 15den September is het Parlement midden in de vacantie en dus niet in staat te protesteeren. En al zullen de eerlijke en de liberale bladen gillen van veront waardiging, Chamberlain zal door zijn jingo- pers laten antwoorden, dat de maatregel tot fusilleering van de Boeren het werk is van de overheid van de //nieuwe koloniën* in Zuid-Afrika. Slechts één ding zou kunnen helpen, om de Britsche regeering in haar misdadig gedoe een //halt" toe te roepen een krachtig protest van de zijde der groote mogendheden tegen de proclamatie van 7 Augustus en iedere eventueele verscherping er van. Ver wachtingen daaromtrent zijn echter tijdens dezen oorlog reeds zoo menigmaal teleurge steld, dat men er zich thar.s ook geen illusies van durft maken. Misschien zou ook een dreigement van Boercnzijde met onverbiddelijke repressaliën, intrekking of verzachting van de proclamatie tengevolge kunnen hebben. In ieder geval staat men door de procla matie voor misschien de. ernstigste bloedig ste phase van den oorlog, die zich over een steeds grooter gebied uitbreidt. In Kaap kolonie operecren nu zelfs opstandelingen in het distrist Jansenville, in het uiterst zuid oosten, op den weg naar Port-Elisabeth. Toen de hertog van Cornwall en York een half jaar geleden Groot Brittannië verliet, om zijn reis door de Britsche koloniën te beginnen gaf men hem te verstaan, dat, rds hij in Zuid-Afrika, zijn laatste oponthoud, kwam, de oorlog met de Republieken en de opstand in de Kolonie waarschijnlijk ge ëindigd zouden zijn. Nu is hij te Durban, over een paar dagen komt hij naar Kaap stad, op 50 K.M. van welke stad opstande lingen zich krachtig doen gelden dat is anders dan een vredig Zuid-Afrika onder het bestuur van den jingo Milner Tegen de talrijke protesten en andere dingen heeft Chamberlain Donderdagavond in het Lagerhuis gelegenheid gevonden zijn hart te luchten. liet gebeurde bij de tweede lezing der Appropriations-Bill. Sir William II ar court, de leider der radicalen, vroeg aan de regeering inlichtingen met betrekking tot den voortgang van den oorlog en de sterkte der Bocrentroepen. Hij voerde aan, dat de in de proclamatie van Kitchener tot uitdrukking gebrachte politiek niet eervol was en ook geen succes zou hebben, terwijl hij betoogde, dat de regeering hut recht niet heeft, de Boeren met verbanning te dreigen. Toen kwam Chamberlain los. Hij begon met mede te deelen, dat de berichten in eenige dagbladen, dat Kitchener den 15deu September zal terugkeeren, volkomen on gegrond zijn. De minister ontkende verder, dat Kitchener's proclamatie de Boeren van hun recht als oorlogsvoerende berooft. Hij verklaarde, dat Engeland's handelingen vol komen binnen de grenzen van zijn rechten vallen. Er is echter een grens tusschen oorlog voerenden en bandieten wanneer de Boe ren met hun tweeën en drieën tusschen de En ja den volgenden dag nog 20 keer, altijd nog datzelfde »prulrivierke." 't Was al donker toen wij in 't eerste re sidence aankwamen. Maar de Christenen kwair.eu ons al van verre tegemoet met ko lossale lantaarns van papier, geheel het dorp was op de been. De binnenplaats der resi dentie—stad stond vol Christenen, die ons kwamen verwelkomen „Chem fou-lai—la de priesters zijn daarklonk het van alle kan ten. en wij: lai—la, wij zijn er!" Chem—fou- hao (h als ch in kachel), maken de priesters het goed ?!l „Hao, wij maken het goed Onnoodig U te zeggen, dat wij dien avoud gezellig bij elkaar zaten en dat er veel over Europa gepraat werd, en dat er zelfs een flesch, (wie weet hoe lang die goede coufrater ze al bewaard had) voor den dag werd gehaald. Als men op reis geruimen tijd met Hei denen te doen heeft gehad, merkt men eerst recht den invloed van den godsdienst op onze Chineezen, die eerbiedige vertrouwelijkheid, die echt kinderlijke vreugde bij het zien van zoovele nieuwe priesters, die alles verlaten hebben om hun den weg naar den Hemel te toonen, waarlijk het doet goed aan het hart, zulks doet al de doorgestane vermoeienissen vergeten. Den volgenden dag ging het blijder dan ooit weer voort maar Sy-wan—tzeu, waar wij vooreerst zoudeu verblijven. Daar was het nog wat anders Wij hadden nog acht uur at te leggen om daar te komen. Halverwege stonden weer enkele Christenen van Sy—wan—tzeu ons op te wachten. Zoo- dra zij den priester zagen, stegen zij aanstonds van hunne paarden, vielen op hunne knieën en bogen tot den grond. Deze plechtigheid geschiedt bij de Chineezen ten aanzijn van Britsche posten doorsluipen, om daden van geweld of moord te plegen, kan men niet zeggen, dat die grens niet wordt over schreden De staatkunde, door de Amerikaansche regeering aangenomen op de Filippijnen, zooals die is neergelegd in de proclamatie van geueraal Mac Arthur, zal gewis ook de staatkunde der Britsche Regeering zijn, indien de oorlog ontaart in een strijd van bandieten. (ToejuichingenDe Boeren leiders houden hun menschen in het veld, in de hoop op vreemde inmenging, of op een wijziging van de openbare meening in Engeland. Wij weten, hoe gering de hoop daarop is. De proclamatie van lord Kit chener zal bf den oorlog tot een einde brengen, bf de kolonies verlossen van men schen, die zich onverzoenlijk hebben ge toond, en die, zoo zij in de kolonies zouden blijven, een voortdurende bron van gevaar zonden vormen. Feitelijk heeft Chamberlain dus in deze zijn jongste verklaring bevestigd, wat wij hierboven nog slechts als vermoedens uit spraken dat Kitchener's proclamatie de voorbode is van scherper maatregelen, van de aangehaalde proclamatie van den Ame- rikaanschen militairen gouverneur op de Filippijnen. Mac. Arthur verklaarde, dat, nu een werkelijke Filippijnsche regeering verdwenen was, iedere Filippino, die een Amerikaanschen soldaat zou dooden, zou worden beschouwd als een moordenaar. Het is echter de vraag, of de Engelschen zich met dergelijke maatregelen niet in de vingers zullen snijden. Reeds wordt bericht dat de Boercnopperbevelhebber Louis Bo tha op Kitchener's proclamatie geantwoord heeft met een manifest, waarin verklaard wordt, dat alle gevangergenomen Britsche soldaten over de kling gejaagd zullen worden, als Kitchener de in zijn proclamatie geuite bedreigingen ten uitvoer brengt. Van Eogelsche zijde komen over de krijgs verrichtingen in het naast verleden slechts schaarsche berichten. In een telegram uit Middelburg, in Kaapkolonie wordt gemeld, dat kolonel Gorringe Dinsdag 11. in gevecht raakte met de Boeren onder Kritzinger en de commandanten Erasmus, Pyper en Cachet in de nabijheid van Steynsburg. Erasmus en Cachet werden doodelijk gewond en vele Boeren gevangen genomen. Nader bijzon derheden omtrent het gevecht zijn nog niet ontvangen. Kolonel Doran viel denzelfden dag de com mando''» van Lotter, Botha en Smit aan, 25 K.M. ten westen van Steynsburg. Hij maakte 15 paarden buit. Berichten per brief van Boerenzijde geven rooskleuriger kijk op de gebeurtenissen. Zoo heet het, dat de opstand zich niet alleen uitbreidt onder de Hollanders in Kaap kolonie, maar ook onder die in Natal en dat een Boerencommando ter sterkte van 4000 man onlangs den spoorweg tusschen Middel burg en Komatiepoort heeft bezet. Lord Kitchener heeft zich in verband met de uitbreiding van den opstand in de Kolonie personen, wien zij eerbied verschuldigd zijn en zij werd herhaald voor ieder der aanwezige priesters. Nu begon onze karavaan al grooter en grooter te worden. Aanhoudend kwamen er nieuwe »gardes d' honneur" bij. Maar onze draagstoelen gingen hun te langzaam. Zij verlangden zoozeer ons in Sy- wan—tzeu binnen te leiden. Wij moesten en zouden uit onze draagstoelen en op hunne paardjes. 't Was onze eerste rit. Maar 't viel nog al mee. Geen onzer werd zandruiter. Hoe dichter wij het dorp naderden hoe ongeduldiger zij werden en hoe vlugger onze paarden gingen loopen. Eindelijk ja kregen wij den mooieu slanken kerktoren in 't gezicht en een luide kreet ontsteeg aan aller borst: „Sy-wan—tzeu! Weldra in de verten zagen wij een massa volk, dat ons tegemoet trok. Naderbij geko men zagen wij het gewapper der vaandels van de harmonie der studenten. Geweer- en kanonschoten knalden. De tradtitoneele voetzoekers kletterden. En het was een gejuich en geroep, dat hooren en zien verging „Cham fou-lai-la: de pries ters zijn daar1" Nu stegen wij van onze paarden. De stoet met de harmonie voorop zette zich in beweging naar de Kerk. Daar kniel den wij op de trappen van het altaar neder en hieven uit ganscher harte een „Te Deum" aan om den goeden God te danken voor de voorspoedige reis. Maar ik moet u bekennen dat de stem m'j meermalen in de keel stokte. O wat zoete oogeublikken Waarlijk, die doen alle offers vergeten. Onze reis is dan ook buitengewoon voor spoedig en kort geweest. Wij zijn ook allen genoodzaakt gezien troepen uit Transvaal derwaarts te zenden, waardoor de Boeren en kele plaa'sen, als Lijden burg bijvoorbeeld, die tot dusver door de Engelschen bezet waren, weer in handen hebben gekregen. 7 Juli werd een gevecht geleverd iu de onmiddellijke nabijheid van Pretoria. De Engelschen kregen er vier dooden. Er zijn hier thans bizonderheden ontvan gen over de inneming van Rbijnsdorp door de Boeren. Een kleine afdeeling hunner onder Maritz wisselden den 5den Augustus scholen met een Engelsche post bij van Rhijnspas. Gedurende den 6den bleven de Boeren verborgen tusschen de rotsen aan den voet van den pas. Vroeg in den morgen van den 7den sloten de Boeren de stad in, welker garnizoen onder luitenant Greenshields zeven uur vocht alvorens zich over te geven. De Boeren vermeesterden uit de Imperiale magazijnen elf geweren, wat munitie en maakten 27 paarden buit. Zij plunderden de winkels in de plaats en eigenden zich alle kleeding toe. Zij vonden verscheiden politieke gevangenen, welke zij de vrijheid aanboden, maar de gevangenen sloegen het aanbod af. Volgens bericht uit Middelburg, werd het gevecht tusschen de colonne van kolonel Scobell en de gecombineerde commando's, nabij Vischrivier, geleverd tusschen 300 Engelschen zonder kanonnen ongeveer een gelijk aantal Boeren, die voor hun manier van oorlogvoeren een buitengewoon goede stelling innamen. Het gevecht duurde 4 uren en de uitslag was, dat de manschap pen van het 2de regiment lanciers en de bereden Kaapsche scherpschutters, de Boeren van het eene kopje naar bet andere verdreven, hoewel dezen een taaien tegenstand boden De Boeren verloren 10 paarden, doch zij slaagden er in hun gewonden mede te ne men. Luitenant Theobald en 1 mindere werden gedood, terwijl 7 man aan Engelsche zijde werden gewond, onder wie kapitein Purcell. De luitenant werd getroffen, toen hij, aan het hoofd van zijn afdeeling, een aanval deed. De Boeren stonden onder bevel van Lotter C. Botha en Smit. Het program voor het vlootvertoon in de Oosizee en de daarmede gepaard gaande feestelijkheden in het oosten van de monar chie is thans vastgesteld. De Keizer zal te Dantzig vertoeven aan boord van de Hohen- zollern, en te Marienburg in het oude kasteel van de ridders van de orde van St. Jan dat geheel gerestaureerd is. In de groote zaal van het kasteel zal Wilhelm een prachtig kapi'tel houden waarop al de Duitsche en Ooslcmijksche ridders genoodigd zijn. Den lOden September scheept de Keizer zich te Pillau (de haven van Koningsbergen) in naar Dantzig, waar eeu indrukwekkend Duitsch eskader hem opwacht. Denzelfden dag komt de Tsaar aan boord van de Poolster ter reede van Dantzig. De beide vorsten ont moeten elkander aan boord van de Hohen zollern, eD daarna is er een galadiner. Den llden September zal de Tsaar getuige zijn gezond en frisch, als toen wij vertrokken, maar zeg, dat wij goed verzorgd waren door onzen Provinciaal. Nu zijn wij hier met 10 Missionarissen. Wij wachten op de komst van Monseigneur, dan zal het er nog anders spannen Sy—wan—tzeu »de parel van Mongolië," is misschien het eenige dorp in geheel China, dat nagenoeg totaal Christen is. Op Je 2000 inwoners zijn slechts 120 a 130 Heide nen nl. drie families. Men kan den gods dienst hier in alle vrijheid uitoefenen pre cessie, door 't dorp met het allerh. Sacrament enz. Het dorp ligt in eene prachtige vallei, die een klein half uur breed is. Rondom kolos sale bergen, die hunne machtige kruinen tot duizend meter hoog boven ons verheffen. Wij zijn al volop iu den winter. De thermometer gaf dezen morgen 17 centigraden vorst. De ouderen zeggen, dat het slechts een begin is. Maar wij zijn er op gekleed, dat verzeker ik u. Eene broek, die twee vingers dik met watten is opgevuld, dito kousen. Schoenen die met schapenvacht zijn gevoerd. Een lang kleed van dezelfde stof als de broek, een vest en een jas met kat— tevellen gevoerd. Op het hoofd een dikke haren muts. Zoo kan meu tegen een beetje koude. Overdag is het altijd helder weer en in de zon is het zelfs warm. Zoo eene mooie blauwe lucht heb ik nog nergens gezien. Des avonds liggen wij op een war- meu k'ang (bed-oveu) men zou er zich bijna op branden, zoo warm. Wij zijn volop aan 't Chiueesch leeren. Dagelijks gaan wij naar de studenten van het Seminarie, om met hen Chineesch te pralen. Sommige recreaties hebben we, dat wij niets dan Chineesch mogeu praten. van de vlootschouw. Hij blijft in Duitsche wateren tot 13 September, maar slapt nijt aan wal. Keizer Wilhelm blijft tot 30 Sep tember in Dantzig. De bankier Max Opitz, van de firma Max Opitz u. Co. te Berlijn, is wegens on eerlijke praktijken waarmede hij omstreeks een millioen mark moet verdiend hebben, in hechtenis genomen. De Lustige B'.atter heeft dezer dagen een spotprent gegeven, naar aanleiding van de herhaalde inhechtenisnemingen van bankiers en directeuren van bankinstellingen. Een van de leden van het Maiokkaans'ne afge— zantschap vraagt aan den kapitein die hen door Berlijn rondleidt „En dan zouden wij graag met een paar sterren van de Duitsche bankierswereld kennis willen maken.De kapitein „Heel goed (tegen den koetsier) rijd eens even uit de stad naar MoabitU Begrafenis van Crispi. De stoet vertrok Dinsdagavond om vijf uur van de villa Linu. Voorop gingen eenige detachementen van verschillende wapens, en een bataljon infanterie met standaard en muziek. Daarna kwamen een groot aantal gepensionneerde officieren en marine officie ren. De baar was met een vlag bedekt, en de svagen werd getrokken door acht met rouwkleeden gedekte paarden. De slippen van het lijkkleed droegen de burgemeesters van Palermo, Napels, Rome en Ribera, Crispi's geboorteplaat. De voor zitter der Kamer, de ondervooizitter van den Senaat, minister Nasi en andere aanzienlijke personen liepen naast den lijkwagen, die gevolgn werd door vrienden, door vertegen woordigers van den Koning, den Duitachen Keizer, van Senaat en Kamer en door de ministers Baccelli, Morin, San Martino, een aantal generaals, admiraals, magistraatsper sonen, gedelegeerden van vereenigingen met vaandels en veteranen van Garibaldi. Er was een ontzaglijke menigte op de been, langs den weg dien de stoet volgde en meu hield zich zeer rustig. Zoodra de lijkwageu bij het Arsenaal was aangekomen werd de kist in een met rouw floers bekieede boot gezet en naar den krui ser Vaiese gebracht. Aan boord van den kruiser droeg een vertegenwoordiger van den burgemeester van Napels de zorg voor het lijk aan den kapitein op. De kanonnen los ten saluutschoten, op de schepen ter reede ontblootte de bemanning het hoofd. De Varese vertrok le middernacht, begeleid door de Marco Polo, met de ministers Morin en Nasi aan boord. WAALWIJK, 17 Aug. 1901. Bezoek. In de volgende week zal een Hoofdofficier van Administratie en Magazijnmeester van kleeding etc. vanwege het Departement van Marine een bezoek brengen bij den heer Bernard Timmermans alhier, met het doel enkele leerlooierijen te bezichtigen, en zich voorzoo ver mogelijk op de hoogte te stellen van dezen belangrijken tak van industrie in onze gemeente en omstreken. 't Is een toer om Chineesch te leeren I Maar 't is noodzakelijk. Hoe beter wij Chineesch kennen, hoe meer goed wij kun nen doen. Morgen (vigilie van Kerstmis) gaan J. en ik naar een plaats op dertig li's van hier, van de ongeveer 100 Christenen die daar wonen in de gelegenheid te stellen de H. Mis bij te wo nen op Kerstmis. Daar zullen wij al het Chineesch moeten uitbraken, dat wij kennen. Maar wij nemen eeu theologant mee. Deze kan desnoods onze tolk zijn. A. s. Dinsdag zal Mgr. van Aerlselaer zijne plechtige intrede doen iu Sy-wau-tzeu. Alles in feestdos I 't zal hier kermis zijn, hoor 1 Cisteren zijn er nog naar de stad gereden om vuurwerk te koopen. Zonder vuurwerk is hier geen feest denkbaar, evenmin als in Waalwijk. Of er na afloop van het vuurwerk ook eeu lichtstoet door de versierde straten zal zijn is nog onbekend. De Confraters komen van heinde en ver bijeen. Tevens om eeu retraite te houden Er zijn er die 4 weken moeten reizen o. a' L. de Vocht en Jos. Dobbe. Wij zijn nu reeds met 20 Missionarissen. Deze koerier vertrekt den 2den Kerstdag. De volgende brengt u verslag van het feest en misschien ook wat portretten. Vaartweltot de volgende maand I Ik beu zoo gezond en zoo goed als 't maat zijn kan. Als hij een beetje voorzichtig is, (en dat ben ik, dat weet gij wel) dan zou eeo zieke mensch hier nog gezond worden. Bidden wij maar goed voor elkaar, opdat wij ieder in zijn eigeu werkkring veel mogen werken voor den goeden God. Uw hartelijk liefh. ANDRÉ, Miss. Mong, (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5