Nummer 69. Zondag 1 September 1901 24fe Jaarsi mg Tweede Blad. De Zuid-Affikaansche oorlog. BUITENLAND. Frankrijk, BINNENLAND. Duitschlaiid. E8gaESa£BBSaE39S!SBS^£s: In een telegram, gedateerd van 26 dezer uit Pretoria, merkte lord Kitchener o a. op: „In Kaapkolonie houden de Boerenafdee lingen en de opstandelingen zich verborgen en gaan onzen colonnes uic den weg, niet zonder succes. Alleen generaal Beatson heeft in het zuiden voeling gekregen met Scheepers, dien hij naar het noorden dringt Naar het noorden wil zeggen ten noorden van Uniondale, waar Scheepers het 10e re giment huzaren verslagen heeft en nu komt een telegram uit Kaapstad berichten, dat een deel van Scheeper's commando is ge zien vlak bij Mosselbaai, in verband met welke gebeurtenis de plaatselijke wacht zich op een aanval houdt voorbereid. Mosselbaai ligt aan de zuidkust vau de Kolonie, on geveer halverwege tusschen Kaaps'ad en Port Elisabeth en 120 K.M. ten zuidwesten van Uniondale. Waaruit blijkt, dat Kitche ner's opmerking in zijn telegram van 26 dezer weder is ingegeven door de zucht, om door optimisme de verontruste gemoederen in het Vereeoigd Koninkrijk te kalmeeren. Een in zijn beknoptheid veelzeggend te legram meldt voorts, dat de noordwestelijke districten van de Kolonie „geplaagd" worden door commando's opstandelingen onder aan voering van Boeren en dat die geheele streek in beroering is. Waarschijnlijk is een en an der het werk van Hertzog, die in het dis trict Philipstowu is opgedoken. De Liberté verneemt uit Durban, dat verscheidene kleine troepen Boeren, die van de Drakensbergen kwamen, Natal zijn binnen gevallen over de grens tusschen Charlestown en Laingsnek. Hollandsche kolonisten ver schaften hun paarden en levensmiddelen en velen sloten zich bij de invallers aan Men beweert, dat alles gereed is voor een algemeenen opstand in Natal. De verliezenlijsl van gisteren maakt ge wag van een gevecht, dat 24 dezer geleverd is bij Vereeniging, aan de Vaal, op de Trausvaalsch- Vrijstaatsche grens. De En— gelschen verloreu er 2 dooden, onder wie een luitenant, 2 gewonden, onder wie even eens een luitenant en 3 gevangen, allen be hoorende tot het contingent van Nieuw— Zeeland. Omtrent de nederlagen van een Eugelsche afdeeling van 68 man bij Ladybrand, in den Vrijstaat, blijkt nader, dat dit detachement bestond u:t Schotsche Hooglanders, die door - gaan voor de beste troepen van het Britsche leger. Een kapitein der Schotsche Hooglanders is te Kimberley aan entiritus overleden. Natal schijnt hoe langer hoe ernstiger bedreigd te worden. Bij Standerton is ge streden in de Drakensbergen houden zich commando's op, tusschen Charlestown en Laingsnek is de grens overschreden, bij Volks- rust een hofstede geplunderd, Louis Botha verzamelt een sterke macht, en de Engel— scheu..,.. bouwen steeds meer blokhuizen, waar zij zich in opsluiten 1 Welk een tegenstelling, tusschen de han delingen van beide partijen 1 De numeriek zwakkere treedt op alle punten aanvullend op, zelfs builen de grenzen, en de sterkere, die niet schroomt zijn tegenstander voor overwonnen te verklaren en hem het recht zelfs vau verdediging ontzegt, sluit zich op, bepaalt zich tot het wegvoeren van weerlooze mannen, vrouwen en kindereu, en het onbe woonbaar maken van de landstreek De krijgsgeschiedenis echter leert, en ook de dagen na Colenso, Stormberg en Mageis fontein hebben het duidelijk aangetoond, dat een uitsluitend verdedigend optreden alleen dan groote gevolgeu kan hebben, wanneer zoo spoedig mogelijk tot den aanval wordt overgegaan, en de thans door de Engelschen aangenomen wijze van oorlogvoeren is bij uitstek geschikt om den oorlog nog zeer langen tijd te doen duren. Dit blijkt alweer uit hetgeen Kitchener be richt omtrent den aanval der Boeren op een konvooi, dat Kimberley naar Grikwastad marcheerde het gelukte den Engelschen, ten koste van 9 doodeu en 23 gewonden, het konvooi zijne bestemming te doen bereiken, maar het teekent den toestand, dat ook, in dit gedeelte van het vijandelijk grondgebied, de Boeren aanvullend durvan optreden. Alles en alles bijeengenomen is de toestand voor de Boeren op 't oogenblik zeer goed. Verschrikkelijk Beschuldiging. Voor eenigen tijd deelden wij mede, dat de Engelsche regeering geweigerd heeft een ambulance naar Zuid Afiika te laten gaan. Mevrouw Wasklewicz deelt aan de Petit Bleu eenige belaugrijke bijzonderheden mede over dit punt. Zij heeft eind Februari aan Roberts toe stemming gevraagd een ambulance te zenden naar de vrouwenkampen. Roberts gaf zijn toestemming en een ge deelte ging 10 Maart op weg. Voor het tweede gedeelte was een tweede machtiging noodig. En de 13 Augustus kwam het besliste verbod van de Engelsche regeering. Mevrouw Wascklewitcz besluit hieruit en niet ten onrechte misschien dat de En gelschen zonder getuigen de vrouwen en kinderen van ellende willen doen omkomen Men bedenke, dat door Kitcheners proc lamatie is medegedeeld, dat van af 15 Sep lember de kosten voor het onderhoud dier ongelukkigen voor rekening der Boerei komen. Slaat de Boer nu voor de keuze of zich onderwerpen, of toelaten dat zijne vijanden de vrouwen en kinderen doen verhongeren Deze ontzettende misdaad heeft men ver moed', maar openlijk de Engelschen er van verdenken en beschuldigen, heeft nog nie mand gedaan. Rhodes, een Miluer, een Chamberlain zijn tot zulk een ontzettend misdaad, tot een vrouwen en kioderenmoord op gioote schaal, in staat. Ook Herodes heeft zulk een beestachtig plan (vergeef het woord lezer) willen uit voeren. Maar zijn gruweldaad bleef niet ongestraft. Vreeselijk het kan niet anders zul len deze ongerechtigheden worden gewroken liet Frunsck—Turksch conflict. Iudien de heeren Constans en Delcassé (respectievelijk gezant der Republiek te Kon- stantinopel en minister van buitenlandsche zaken van Frankrijk) in werkelijkheid even oorlogszuchtig zijn als sommige berichtgevers, die zich tol de welingelichten rekenen, willen doen gelooven dan zou er voor sultan Abdoel Hamid inderdaad reden be staan, zooal niet tot vrees en angst (hij kan zoo na als voor dezen rekenen op den ouderlingen naijver van de groote mogend heden, die eikaar geen enkel bijzonder voor- deebje gunnen dan toch tot behoedzaam heid err voorzichtigheid, ter vermijding van onaangenaamheden Donderdag werd de gezant te Parijs ver wacht eu onmiddellijk zou hij een onderhoud hebben met den titularis vau buitenlandsche zaken, met geen ander doel dan het bera men van de meest energieke maatregelen ter bedwinging eu vernrurving van den sul tan, tenzij deze ondertusschen eieren voor zijn geld mocht hebben gekozeu en in allen deele, zonder eenig voorbehoud, genoeg doening mocht hebben verstrekt te Paiijs, ouder de meest mogelijke garautie ten aan zien van de nakoming dier beloften. Zooals men weet, gaat het nu niet meer om de kade-aangelegenheden, doch om een eisch van Fransche onderdanen, welke inder tijd door de rechtbank gegrond eu billijk is geoordeeld wat evenwel den sultan niet belet heeft precies te doen alsof de zaak hem niet aanging, terwijl de minister raad trachtte er op een koopje af te komen. Misschien is Abdoel Hamid in deze zaak meer slachtoffer van de ongunstige omstan digheden dan zoo op het eerste gezicht wel lijkt Het is gemakkelijk genoeg om te spreken van woordbreuk en ontrcuw, doch waar moeten de duizenden pouden vandaan ko men, terwijl de sultan niet eens in staat is geweest, z.ijn lievelingsdenkbeeld (den aan koop van de kaden en landingsplaatsen der Fransche maatschappij) te verwezenlijken? Enfin, aan de Seine boorden gewaagt men van een vau den sultan te eischen afstand van grondgebied, in verband met of in aan sluiting aan de opnieuw mogelijk geworden uitzending van een eskader naar de Otto maansche watereu, als ware dat de een voudigste, meest natuurlijke zaak ter wereld Te Konstantinopel zelf heeft de pers dan eindelijk openbaarheid gegeven aan het vertrek van Constans onder vermelding, dat hij met vacantie is eu verder word', be toogd, dat de sultan zijn ceremoniemeester naar den trein heeft gezonden ora..den vertrekkende goede reis eu mooi weer te wenschen 1 Juist is ondertusschen bekend geworden, dat het vertrek van den heer Constans heeft plaa's gevonden onder groot vertoonhet geheele gezantschap:.- en cousulaats-personeel was aanwezig bij het vertrek uit Stamboel per Orient Epress en verder officieren en particuliere vrienden zonder tal. De sultan had den minister van mijn- en boschwezen, Selim pacha (als Oosterling die de wcikelijke macht en den effectieven invloed der vicuw kent) afgevaardigd naar Mevrouw Constans om haar te nopen tot een goed woordje bij den gezant, koeien met goudeD horens be lovende, doch de dame verklaarde, dat de zaak haar niets aauging en de gezant zelf betoogde, dat alleen een schriftelijke boek staving van des sultans toezeggingen, hem tot blijven zou kunnen bewegen. Dat ge beurde toen de »Vautoui" de haven van Konstantiuopel binnenvoer en aan het station 'rad de ceremoniemeester Ibrahim Bey in ac'ie, doch de gezant verklaarde kortweg des sultans beloften niet meer :e uelooven. Ondertusschen was de Fransche vlag van het gezantschap binnengehaald, toen de ge zant aan boord van de „Vautourc .vas aan gekomen. F. itelijk is de directe aanleiding lot het conflict wel een geldzaak, doch in den grond klopt het over vele eu velerlei belangen aan Franschen kant, waaraan nu ineens een einde kan komen. De president der Republiek, die Woens dagmorgen even negen uur te Parijs aankwam uit Montélimar, is Woensdagnamiddag om vijf uur alweer naar Rambouillet vertrokken en door het czarenbezock zal hij zoo gansch en al in beslag worden genomen, dat een militair attaché te Marseille de uit China terugkeerende generaals Bailloud en Voyron moei gaan ontvangen, die bij wijze van vergoeding, dan uitgenooligd zullen worden tot bijwoning van de revue en de verdere fees'.en. De agita:ie in verband met hel czaren bezock neemt steeds grooter afmetingen aan Donderdag vertrokken Delcassé en Leygues met de der cermonien kundige heeren Mollard en Couard naar Duinkeiken, om de eigenlijke ontvangst vast te stellen, in overleg met den onderprefect. De mi nister van marine heeft 't ondertusschen uiterst volhandig met de toebereidselen vooi de eskadei-revue en de militaire- en de politie-autoriteiten mei de bescherming van de hooge gasten, waar heel wat voorgedaan moet worden te water zoowel als te land (het heet zelfs, dat te Parijs in overweging wordt genomen de uilwijzing tijdens het czarenbezoek van tal van Russische studenten, hoewel de hoofdstad reeds wemelt van Rus sische politiespionnen.) De Koluische Zeitung schrijft Zooals blijk: uit het voorloopige offleieele program dat minister Delcassé den 2Ssteij Augustus heeft bekend gemaakt, zal de Tsaar niet alleen tegenwoordig zijn bij de eindpa- rade te Reims, maar ook op den laatster) lag van de velddienstoefeningen. Dit ver dient ir. het bijzonder de aandacht, om de volgende redenen in de eerste plaais voert op dien dag de generalissimus Brugère het be vel over de vereenigde legerafdeelingen, namelijk: 150,000 man infanterie, 138 eska drons, 80 batterijen, 10 bataljons jagers van compagniéu elk, wielrijders compagnien, machine kanon afdeelmgen en bespannen batterijen van de zware artillerie van het veldleger (15.5. cM. houwitsers); in de tweede plaats is het doel van den aanval een vijand die door een divisie wordt aan geduid teu derde moeten de krijgsverrich tingen blijkbaar bewijzen dat men in Frank rijk bij geval Duitschland oorlog zou moeten voeten met twee fronten, niettegenstaande de nieuwe Duitsche verdedigingswei ken bij Straatsburg, Metz en Diedenhofcn, van zins zou zijn aanvallend op te tteden, wat voor Rusland natuurlijk van groote beteekenis is ten vierde word', de Tsaar in de gelegen heid gesteld, de praestaties >an het Fransche leger niet alleen te aanschouwen in parade- vertoon, maar ook in der. velddienst, wat men in Frankrijk gaarne wenscht. De czaar zal te Duinkeiken landen tegenover de Kamer van Koophandel. Het bauket zal niet plaats vinden aan boord van een der pauiserschepen, doch, met het oog op de czarina, in het gebouw der Kamer van Koophandel of in een loods der spoor wegmaatschappij. De czaar en de president zullen per trein tot op het mannoeuvrcter— rein bij Belerny gebracht worden en niet te Reims uitstappen. Van Compiègue tot Reims zal de spoorlijn geheel bezet worden door militairen van 20 tot 25 meter afs'and var elkaar, terwijl alle huizen langs de lijn door soldaten bezet zullen worden. Het keizerlijke jacht „Standard' zal in de Fransche wateren begroet worden door 21 saluutschoten van de „Masséna", terwijl de bemanningen der overige schepen zevenmaal hoera!" zullen roepeu, onder het presen ce) en der wapenen, tromgeroffel en trom petgeschal. Aan boord van de „Masséna" zal admiraal Menard met zijn stat den czaar eu de czarina outvangen. Te Marseille is een bankier, Caicassone gcheeten, gearresteerd, te wiens laste lot dusver ontdekt zijn verduisteringen lot een totaal van2.400.000 fr. wien in elk geval niet schijnt te zijn door gedrongen het volkomen besef van zijn et- gen geringheid en kleinheid en van de grootheid en majesteit des keizers te Berlijn! Terwijl deze in ongeduld te Potsdam ver toeft en den verloren tijd zoo prachtig had kunnen gebruiken voor een of ander uit stapje binnen of buiten zijn rijk, brengt de ziek ge.heetcn prins heel genoeglijk bezoe ken aan de plaatselijke bezienswaardigheden van Bazel als ware hij op een doodge woon pleizicrreisje Ondertusschen had men te Berlijn het vol ledige programma van de den prins door Wilhelm II genadiglijk en grootmoedig!ijk te verh-enen audiëntie het eigelijke piece de milieu, het culminatiepunt van de ge- geheele ontvangst Ter aarde gebogen zou de prins den keizerlijken troon naderen en dan zou hij voorlezen een vertoog, waarin oui vergeving werd gevraagd voor den moord op den Duitschen gezant baron Von Ketteler WAALWIJK, 31 Aug. 1901. Benoemingen. Talrijke onderscheidingen zijn bij gelegen heid van den verjaardag vat) II. M. Ko ningin Wilhclmina aan autoriteiten en an- Het heeft er eigelijk drommels veel van, lsof de Chineesehe boetgezant prins Tschoen, met de heeren te Berlijn (en dns ook met den al-, opper- en groot-machtigen keizer eigelijk zoo'n beetje den draak steekt en men zal wel niet heel ver bezijden de werkelijk heid zijn, wanneer men de veronderstelling uitspreekt, dat tijdens het onderhoud van deu keizer met zijn zoo kersversch uit Nor- dernye teruggekeerden kanselier, gisteren, ook wel een hartig woordje zal gewijd zijn aan dit zonderlinge, min of meer pijnlijke geval waardoor alle toebereidselen te Berlijn, voor vertooningen met en zonder militair bijbehoor, tot dusver voor niet zijn ge we; st De prins Tschoen is een oolijkert, tot deren in Nederland en Indië verleend. Wij geven hier enkelen Tot Ridder in de orde van den Nederl Leeuw Mr. C. E. G. de Ment bon Bake, vice- pre?. van het gerechtshof te 's-Bosch. Mr. A. H. Sassen, voorzitter van het. waterschap ter bevordering der verbetering van den waterstaatstoestand in het N. O. gedeelte van Noord- Brabant te 's-Bosch. Tot ridder in do orde van Oranje-Nassau. A. D. Smits, kanunnik, deken en pastoor (e Tilburg. C. L. Bressers, lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant, te Dongen. II. van den Bergh, directeur van Van den BcrglFs s'oomschoenenfabriek 's-Bosch. Provinciale Staten. De ophanden zijnde verkiezing voor een lid ian de Provinciale Staten in het kies- drict Heusden wekt in de Langstraat zeer veel belangstelling en wordt druk besproken. Daarom zal het wellicht velen niet onwel kom zijn te weten hoever het district zich uitstrekt en hoeveel kiezers iedere gemeente telt. Het district bevat 31 gemeenten met te samen 67111 kiezers, n.l. Werkendam 428, de Werken en Sleeuwijk 363, Woudrichem 234, Rijswijk 85, Giessen G5, An del 122, Veen lüü, Wijk en Aalburg 270, Almkerk 422, Dussen, Munster en Muilkerk 336, Meeuwen, Ilill en Babyloniënbroek 120, Drongelen, Hagoort, Gansoijeu en Doeveren 50, Heesbeen, Eethen en Genderen 173, Heusden 250, Herpt 82, Hedikhuizen 138, Bokhoven 29, Engelen 33, Empel en Meer wijk 72, Alem, Maren en Kessel 133. Vlij men 452, Nieuwkuijk 209, Drunen 437, Oudheusden, Elshout en IIuiten 135, Baard wijk 246, Waalwijk 504, Besoijen 195, G'apelle 298, Sprang 224, Vrijhoeven-Cappel 77 en Waspik 369 kiezers^ Pelgrimstocht Kevelaer. Zaterdag en Zondag 7 en 8 September gaat 's-llertogenbosch weer zijn jaarli sche pelgrimstocht houden naar Kevelaer. De afdeeling Waalwijk staat onder het ge leiden van den WelEorw. Heer A. Suijs en de drie broedermeesters L. Mombers, Jan van Dooren-de Greefi' en Ev. Klijberg. Bij deze drie laatsten zijn kaarten voor de reis te verkrijgen. Het getal pelgrims naar Kevelaer neemt hier steeds toe. En ook in Kevelaer zelf is het dit jaar drukker dan ooit. 't Is ook het jaar der bedevaarten, het jubilee jaar en onze grijze Vader Leo XIII spoort de zijnen er zoo herhaaldelijk toe aan en als de christenen zijn wensch kennen dan is reeds zijn wensch volbracht. Waarschijnlijk zullen eenige bruidjes van Waalwijk medegaan. Des 's morgens 7.07 vertrekt men van hier. Nog al niet te vroeg. Langstraatsclic Administratieve Vereeniging. Vergadering van de Langstraatsche Ad - m i nistra tie ve Vereeniging, gevestigd te Waalwijk, in het Hotel Verwiel, op Zater dag 7 September a s. des namiddags ten 21/* uur- Punten van behandeling 1. Rekening eu Verantwoording door den Penningmeester. Wanneer iemand (hoofd van het ge zin), elders wonende, nu en dan, alleen op zijn buitenverblijf te A. komt logeeren, en ook een prar maanden van het jaar met geheel zijn ge/in aldaar doorbrengt, zoodat hij te zamen gedurende meer dan 90 dagi aldaar verblijft, kan hem dan volgens ai 255, 3e een aanslag in don hoofdelijke omslag worden opgelegd 3. Met opmaken der begrooting, verband met de wijziging der onderwijswe 4. Kan registratie, van door het ge meente-bestuur opgemaakte akte van aan. besteding, worden nagelaten 5. Opgaaf onderwerpen volgende ver gadering. Koninginne verjaardag Heden ter herdenking van den 21 sti- geboortedag van onze geliefde Koningin Wi1 heliniua, wappert van de openbare en enke particuliere gebouwen in 0112e gemeente nationale driekleur. Ziedaar het verslag van de feestviering i onze gemeente, die jaar in jaar uit 't zelfd steeds even koud blijft. Geen muziek, gee parade, niets heeleinaal niets. Met ingenomenheid nemen we omtrent feestviering van dezen nationalen dag, h volgend stuk over uit de L. K. wijl dit oc zoo juist van toepassing is op onze gcnieent De verjaardag van onze Koningin za evenals in de meeste plaatsen van ons lam ook hier maar zeer eenvoudig gevierd wordei Een feestdag, een nationale feestdag is dag van den 21sten nog niet in ons lam Gelijk met verschillende onzer perscolle ga's in andere gemeenten betreuren ook w dit. (Ook onze Redactie.) Onder een nationalen feestdag verstaan w toch een dag, dien het geheele volk, sta en land viert. Daartoe behoort wat meer, dan dat hi« en daar de driekleur wappert, dat enkele zich de borst sieren mei oranje, dat kindere in groepjes langs de slraten trekken nn vlaggetjes in de handen, liedjes zingen» schreeuwend. Daartoe behoort ook buitendien nog hei wat meer dan parades en gratis-muziek c openbare plaatsen. Zelfs nog veel meer da volksconcerten en springende fonteinen e schitterende vuurwerken 's avonds of rij wie wedstrijden, bloemencorso's en volksrerma kelijkhcden overdag. (Bij ons is zelfs van dit alles niets) I vinden. (Red.) Al ware er concert, vuurwerk, bal e parade op elk plein van iedere stad, d hoofdzaak ontbreekt., dag in de volste, moo ste, rustigste beteekenis van feestdag steu peltde rust van den feestdag Een feestdag, waarop gewerkt word waarop karren hossen, fabrieken en werk plaatsen rooken en stoomen, waarop alle draait en sjouwt en arbeid, en scharrelt e negotie drijft thuis, op 't kantoor, in d zaak, op straat, overal evenals op all werkdagdat is toch geen feestdag, e voorzeker tocli geen feestdag voor iedereei voor heel het volk, toch wis geen national feestdag! Een feestdag, zonder rust van alle wer en beslommering der dagelijksch werk we reld een feestdag, waarop de feeslvie rcude toch in 't gareel loopt, toch machin blijft, zoo'n dag kan alles zijn, bij uitci lijke vertooning, maar de schitterendsl feestpraal kan hem niet tot feestdag makei Rust in de conditio sine qua non van de waren feestdag, die rust in zijn wezen, - al 't overige is maar schijn. En dat hebben or.zeu naburen ten Ooste en Zuiden begrepen. z/Kaisers Geburtstag" in Duitschland een Zondag, in de volsle, mooiste, rustigst beteekenis van dut woord, dat rust ademt e rust verspreidt bij zijn simpel noemen. Op dien dag ziet men de mcnschen i de stad en dorp dan ook geheel op zij Zonuagsch, in hun beste pluntje. DaJr i 't niet alleen ^das Military dat op die dag zijn paiadepakje draagt. De </fêtès nationales", op 2 Juli bijv. i België, zijn evenzeer volmaakte Zondagei rust ademend eu rust verspreidend en eer: daardoor op en in het geheele volk a! feestdag werkend. Zoowel Duitschland als in België is 0 die nationale feestdagen het werken beperk tot het absoluut noodzakelijke. Alle groote kantoren, administration, fa brieken, winkels, werkplaatsen staan stil gesloten, ontoegankkelijk zelfs voor iige en vreemd, en alleen de verkeersmrddele jachten eD haasten verder en voort. Kan 't niet ook zoo zijn bij ons Kun nen wij dat inderdaad goede voorbeeld va) Duitscher en Belg niet volgeu Laat ieder, die daartoe de macht en d bevoegdheid heeft, besluiten ouze Koningsver jaar dagen te verheffen tot nationale, al- gemeeue feestdagen, ter eere van Haar, wie bezit wij vieren op dien dag, en tot gelu van allen, die Haar liefhebben en vereere als Onze Koningin.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5