Nummer 72. Donderdag 12 September 1901. 24e Jaargang Toegewijd aari Handel, Industrie en Gemeentebelangen. IONOPOL - THEE a ijk De Zuid-Afiikaansche oorlog, K Co tf ANTOON TIELEN, Theod. WESSELS, n. IN, MEETMACHINES. wijk au. Uitgever: in elk opzicht de beste. WAALWIJK. ;en en so- ge- te rts en FEVJLLETOJS. Majesteiten, opgepast ier 5 Verde elingsb word- litenli: Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavo n d. A b o n n e m e n t s p r ij s per 3 maanden f U.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advebtentiën 17 regels f U.OU daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden ürnaal berekend. Vuor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel ROTTERDAM. Verkrijgbaar bij den Heer als hunne Duitsche collega's, zoo ver oorlooft zich de machinefabriek »Moenus« de aandacht op hare Sawyer1 meetma chine te vestigen. Op aanvrage worden afbeeldingen en prospectussen toegezonden. De prijs der machine is bij eene lengte van 1525 m/m. Mark 1600. 1830 m/m. 1800. De Leipziger Ulustirte Schuhmacher Zeitung, schrijft hieromtrent in haar nummer van 1 Juli j.l. o. m. het navol gende De verkoop van leder per maat. iblie j zie Jite ren. i. Naar aanleiding van de aanvrage die de Afd. Waalwijk, Baardwijk en Be- soijen gericht heeft tot ons gemeente bestuur,-tot oprichting van een Meetma chine voor schoenfabrikanten en leer looiers, geven we hier hetgeen het Officieel orgaan van den A. N. B. v. S. schrijft omtrent dergelijke machines. In Duitschland is men na het houden Van eenige vergaderingen van belang stellenden tot de overtuiging gekomen, dat het zoowel voor den kooper als verkooper van het grootste belang is dat het overleder per maat en niet meer per gewicht verhandeld wordt. Naar aanleiding daarvan hebben reeds eenige vereenigingen zooals De ver- eeniging van Duitsche Lederfabrikanten te Berlijn en de vereeniging van Schoen en schaftenfabrikanten besloten meetma chines ten dienste der leden aan te schaffen om hen in staat te stellen tegen eene kleine vergoeding de opgegeven maten te kunnen controleeren. Men heeft onder de vele offerten de voorkeur gegeven aan de verbeterde >Sawyer« meetmachine, daar die bekend staat van het nauwkeurigst te meten welke dan ook reeds door vele leder en schoenfabrikanten in Duitschland is gekocht geworden. Deze machine kan dan ook gerust genoemd worden de Normaal Meetma chine voor Duitschland. Overtuigd zijnde dat het voor de Nederlandsche fabrikanten van groot belang is hetzelfde meetstelsel te hebben Door eene vergadering van de veree- niging der Berlijnsche lederhandelaars, in Mei 1.1. gehouden, is de vraag betreffende den verkoop en koop van leder per maat, voornamelijk echter, hoe het beste de grootte van het leder kan worden bepaald, bijzonder op den voorgrond getreden. De vraag op zich zelf is tamelijk oud en is reeds voor tien tallen van jaren onophoudelijk behandeld in 't bijzonder heeft zij voor 4 jaren (1897), de bij deze zaak geïnteresseerden levendig bezig gehouden. Bij eene toen gedane rondvraag aan de voornaamste leder- en schoenfabrikanten omtrent den verkoop van inlandsch overleder per maat, hebben zich niet alleen de gezamenlijke lederfabrikanten maar ook alle schoenfabrikanten voor de invoering van den verkoop per maat, uitge sproken. En met recht want beide partijen vinden er toch hun voordeel bij. De in- en verkoop van leder per maat, heeft vóór alles dat zekere voordeel, dat ieder slechts betaalt wat hij krijgt. Den verkooper blijven daardoor de anders voorkomende reclames wegens te korte of te kleine vellen bespaard. Den kooper biedt het eene zekere basis voor zijne berekening en eene veel gemakkelijkere controle, Voor dc schoenmaker zoowel in zijn werkplaatsje als in de fabriek, komt toch werkelijk alleen het leervlak, dat hij koopt, in aanmerking. De kunstige verzwaring van leder door vet en slechte bereiding is bij den verkoop per maat om zoo te zeggen, uitgesloten. Bij den eenheidsvlaktemaat worden de vellen meer voor het gezicht bearbeid en zooveel mogelijk gerekt, waardoor gelijkmatig hunne sterkte ver meerderd wordt. Dit is ontegenzeggelijk voor fijnere waar een groot voordeel. Goed gerekte waar biedt echter ook bij de verwerking, bemerkenswaardige ge makken, voornamelijk bij het zwikken, wijl het schuintrekken der bovendeden tengevolge der grootere rekbaarheid tot een minimum wordt gereduceerd. Door het invoeren van het eenheids-meet systeem zal het heele vak zich op eene zuiverdere baan bewegen. Hoewel tegen de berekening van leder per maat absoluut niets is aan te voeren, de verkoop integendeel daardoor gemakkelijker en de beoordeeling der waar veel sneller gaat, heeft echter de manier en wijze van ledermeten, zooals dit tot dusverre gedaan werd, eene verbetering dringend noodzakelijk. De vaststelling van den maat zelf geschiedde sinds lang met zoogenaamde vlakte meters, die echter zeer onnauwkeurig zijn. Een groot aantal fabrikanten hebben de beste bekende Moenus-Meetmachine (verbeterde Sawyer) in gebruik en met deze machine kan men het zekerste den maat vaststellen. Het meten op deze machine is zeer gemakkelijk en gaat vlug het cijferblad toont 2 maten, de engelschen voet, volgens 't welk tegen woordig 't meeste leder verkocht wordt en den meter. Het is nu ook, wanneer een eenheidsmaat niet is in te voeren, tamelijk gemakkelijk, de voet en meter verhouding juist uit te rekenen daaren boven geeft de schaal van bedoelde machine beide maten aan zoover ons bekend is, is de meetmachine naar het systeem Sawyer door de machinefabriek Mocnus (voorheen Duitsch-Amerikaan- sche Machine-fabriek) te Frankfort a/M nog beduidend verbeterd geworden. Het meten met den vlaktemeter is veel omstandiger en veel onnauwkeuriger dan met deze machine. Zeker kan men met deze machine ook verkeerd meten, maar kan men dat ook niet met een een voudige metermaat Wie bedriegen wil kan dat met een eenvoudige metermaat even goed dan met eene meetmachine. De machine kan echter met juist gebruik, zeer gemakkelijk gecontroleerd worden. Er is, zooals gezegd is, anders geene zekere inrichting, om de maat juist, snel en zeker vast te stellen. Majesteiten, die regeert over de landen, groote en kleine, op het Europeesch vaste land, hoogst u zeiver personen spelen inet vuur. Er moet eensgezindheid van daden en gedachten bestaan tusschen vorsten en vol keren, zoo niet gaan de gehechtheid en de liefde dezer laatste geweldig aan 't zakken. En er haerseht -tegenwoordig een groot misverstand tusschen Uwe Majesteiten en hoogst u zeiver volkeren. Gij, keizers en koningen, hebt gezag en macht; gij maakt regen en schoon weer, al naar belieftegij zijt meest allen door banden des bloeds met elkander verbonden, wat des te gemakkelijker lot verstandhondiug leiden moet. Er worden ginder, in Zuid-Atrika twee landen verwoest, twee volkeren uitgemoord, niet ouidat zij gezondigd hebben legen een van de groote beginselen der menschheid, maar enkel en alleen omdat zij een gewetclooze bende goudwolveu in den weg stonden. En dat gebeurt onder de hooge bescherming van Uwer Majesteiten welbeminde neef, Ed ward VII. Al de volkeren gaan op in geestdrift voor het heldhaftige Boerenras; 't is alsof in heel de wereld inaur één hard klopt voor Transvaal, het hart van het menschdotn Millioenen, honderden raillioenen zien op naar uwe tronen, om een einde te zien stellen aan het bloedbad in Zuid-Afrika en om in toepassing te zien brengen, wat door uwe majesteits gezanten op de conferentie te 's Gravenhage plechtig werd besloten. En nergens een antwoord. Keizers en koningen voelen den harteklop van hun volk niet, uwe ministers maken den lof van Engeland in de parlementen en uw welbeminde neef Edward volhardt in de dwaling, omdat geen enkel Uwer Majesteiten den moed be zit, hem een goeden raad te geven. Hoogere belangen beletten ons te handelen, zoo rolt het zalvend van uwe vorstelijke lippen. Is er een hooger belang voor u dan te bandelen in overeen stemming met dc wenschen en gevoelens uwer volkeren Voorwaar, voorwaar, laat het ons, die zoo ver onder uwe tronen 9taan, in al de op rechtheid van ons gemoed zeggen Uwe vervreemding van het gevoel uwer volkeren en uwe onthouding in het geven van wijzen raad aan koning Edward VII zullen meer gedaan hebben om uwe tronen te ondermijnen, dan honderd revo luties van 1789 het hadden kunnen doen. Tronen zijn slechts stevig als zij rusten op dc liefde der volkeren. En wat kunnen volkeren liefde gevoelen voor vorsten, die hunne stem stelselmatig weigeren te aanhooren en aan een bloedig drama, dat het wereld geweten heeft ontroerd, zijn bloedig verloop laten Vergeet niet, Majesteiten, dat juist eene republiek den ouden Kruger met liefde ont ving en dat een machtig keizer hem sma delijk terugzond. Majesteiten, hoogstuzelver personen spolen met vuur. De volkeren vergeten niet meer in onzen tijd. h eei l COfi &3B De Echo van het Zuiden, IVaalwpsclie en Laiscslraalsrhr Conraiit, E ei Johanna schelde en gaf haar kamenier bevel George te halen. Tegelijkertijd droogde zij haar tranen tn ging lij met den rug naar het licht slaan opdat het kind haar roodgeweende oogen niet zien zou eenige minuten later trad George binnen. Zoodra hij zijn zuster in het oog kreeg, liep hij op haar toe en sloeg met hortstochtelijke teeder- lieid zijn armpjes om haar hals. Waar blijft papa toch? Johanna sloot de oogen om met geweld de op wellende tranen tc weerhouden. Om het kiud gerust te stelleD, had zij hem op de mouw gespeld dat papa ziek was. Het gaat nog maar steeds slecht met hem, gaf zij met boveumenschelijke inspanning ten ant woord. De dokter heelt de diepste rust voorge- tchreven het minste gerucht kan nadeelig voor hem zijn. Daarom heb ik met mevrouw afgesproken, dat lij u mee zou nemen, dan kunt ge weer onge hoord spelen, lieveling. De knaap klemde zich angstig aan Johanna vast. Het majestueuse uiterlijk, de blonde lokken en het lorguon van mevrouw De Viverol boe- lemden hem weinig vertrouwen in. Eerst toen Raoul hem aansprak en hem alle mogelijke genoegens beloofde, terwijl Johanna hein troostte met het vooruitzicht hem dagelijks 'e komen bezoeken, kwam hij tot kalmte; hij drukte Johanna echter nogmuals op het hart liem iederen dag te komen bezoeken. Wees niet bezorgd, fluisterde Ilaoul het jonge meisje in het oor, wij zullen goed op hem passen en wanneer ge mij of mijn vader noodig mocht hebben, twijfel dan geen oogenblik aan onze toewijding aan mijn liefde. Ik dank u, Raoul, zei Johanna ernstig, ik weet, dat ik ten alle tijde op u rekenen kan. Eenigo oogenblikken later was zij weer met haar smart alleen. VIII. Het duurde niet lang, of de huiabel wekte haar weer uit haar droeve gedachten op. Onmiddellijk stond zij op, om bevel te geven, dat zij voor niemand te spreken was, maar bij de trap kwam zij reeds den bediende tegen, die haar een kaartje overhandigde. Ik ben voor niemand thuis, zei ze. Wet kaartje, waarop zij den haar totaal onbekenden naaui Bidacii gelezen had, teruggevend. Zij keerde naar het salon terug, maar de be diende klopte enkele seconden later weder aan. om haar te melden dat de lieer er op stond haar te spreken: hij had haar vanmorgen reeds gezien. Johanna rilde. In een oogwenk doorleefde zij nogmaals den trenrigen tocht. Misschien was het de beambte, die haar 's morgens ontvangen had en haar wellicht een gewichtige mededeeling tc doen had: dientengevolge gelastte zij hem binnen te laten. Haar verrassing was groot, toen zij in plants van den grijsaard een jongen man over den drem pel zag schrijden, die haar met een eer b>- dige buiging groette en verlegen zijn hoed tusschen de vingors ronddraaide. Wel herinnerde zij zich, dc fijne gelaatstrekken, het blonde haur en den levendigen, door een bril ge-temperden blik reeds te voren aanschouwd te hebben, maar bij welke gelegenheid wist zij niet. Ge zult het misschien onb-scholden van mij vinden, mejuffrouw, stotterde Bidach, dat ik het waag u in de gegeven omstandigheden lastig te vallen, maar vergeef me, ik kan u niet zeggen hoe uw treurig verlies mij ter harte guat. Neemt u plaats, mijnheer, zei Johanna, ter wijl zij ongeduldig aan haren zakdoek plukte, als gij mij iets mede te deelen hebt, moet ik u beleefd om spoed verzoekenmaar, vertel me allereerst, wie ge zijt Herkent ge mij niet? Dat komt, omdat ik vanmorgen een blauwe blouse droeg en ecu schort van gutta percha voorhad. O, juist, nu herinner ik 't me, zei Johanna rillend, gij waart de man, die mij opving toen ik Zij kon niet voortgaan. Dat was ik, mejuffrouw, maar ik ben niet degene, voor vrien gij mij aanziet, voegde hij er aan toe, toen hij in haar trekken afschuw las. Ik droeg die kleeren alleen voor deze bijzondere gelegenheid en ik zal u aanstonds uitleggau waarom. Maar wie zijt ge dan eigenlijk De heer Bidach aarzelde even en draaide en trok krampachtig aan zijn hoed. Toen vermande hij zich, begon over zijn voormalig beroep te spreken en over den hartstocht, dien hij r.og steeds daarvoor koesterde. Ten slotte verhaalde hij, dat hij daags te voren tegenwoordig was geweest bij de ontdekking van het lijk te Clamart. Waart gij daarbij riep Johanna uit O, vertel mij dan, wat gij daarvan weet. Tot heden weet ik nog niets, mejuffrouw, maar ik hoop mettertijd wel iets te ontdekken en daaiom heb ik mij verstout hierheen te komen. Ik ben overtuigd, dat de politie er in slagen zal den gehfciiuziniiigen sluier, die dezen moord be dekt, op te heffen maar ik ben der meening toegedaan dat in zulk een gewichtige aangele genheid elke hulp van nutte zijn kun. Ik stel al mijn kennis en de ervaring, die ik in dergelijke aangelegenheden meen te hebben opgedaan, gaarne tot uw beschikking, mejuffrouw, en het zou mij ten zeerste verheugen, wanneer gij mij in mijn bemoeiingen wildet steunen. O, ik dank u van harte, Bidach, riep Johanna terheugd uit, mijn vader moet gewroken worden en allen, die mij daarbij hulp verlecnen, zullen gezegend zijn. Ondervraag mij maar, wat ik u bidden mag, ik zal u alles mededeelen, wat u bij uwe uasporingen van dienst zou kunnen zijn. IX. Een herhaald kloppen op de deur stoorde hen in hun onderhoud. Het was de heer Itavenau, die vergezeld van een smid, terugkeerde. Ik zou do schrijftafel willen openbreken, zei de kassier, het meisje opnieuw begroetend, het spijt mij meer dan ik zeggen kan, lieve juffrouw, dat ik u in zulke oogenblikkeu niet met vrede laten kan, maar het betieft hier zulke gewichtige belangen, dat ik u zelf verzoeken wilde, om, als 't u niet te pijnlijk voorkomt, de opening van de schrijftafel zelf bij te wonen. Ik beu thans het hoofd der familie, mijn heer Ravenau, zei Johanna op ernstigon toon, en mag dus niet terugschrikken. Laat ons er heen gaan. Zij gingen de werkkamer van den heer Bacédat biunen. Johanna had Bidach een wenk gegeven hem te vergezellen. De schrijftafel weid geopend en de heer Ra venau onderwierp de daarin weggesloten docu menten aan een vluchtig onderzoek. Hoe verder hij met dat werk vorderde, des te heviger wond hij zich op. Zenuwachtig trillend gleden zijn vingers over papieren en kaarteuzweetdruppels parelden op zijn voorhoofd. Niet9 niets, bracht hij er uit. De brand kast is ledig en ook in den lessenaar zijn geen geldswaardige papieren het chéqueboek is ver dwenen wat zou dat kunnen beteekenen Uw vader moest mij vandaag vijfhonderdduizend francs ter hand stellen, die wij morgen af ie dragen hebbenzouden de papieren ook in een ander meubelstuk verborgen kunnen zijn? Ik geloof het niet. En toch moet ik morgen, liet koste wat het wil, de som hebben; men zou auders groote God, wat moet dat worden De trouwe kussier strekte de handen ufwerei.d uit, als wilde hij een verschrikkelijke gedachten van zich alhoudon. Wat meent gij? vroeg Johanna opgewonden. O, dat kunt ge niet begrijpen, mejuffrouw.... bedenk slechts, het verdwijnen van mijnheer Bacédat voor den vervaldag met zulk een groote som... er zouden vermoedens rijzen, dat hij zich, om zicii aan de b-italing te onttrekken, van het leven beroofd had Mijn vadermijn vader zich aan een betaling onttrekken? kreet Johanna. Nooit! on mogelijk! Zoek toch, mijnheer Ravenau, ge zult het geld vinden. Mijn vader had een groot ver mogen en hij was de rechtschapenheid zelve; niemand. Wij zouden de slaapkamer nog kunnen doorzoeken. O, zeker, laten wij daar onmiddellijk heen gaan het geheele huis moet doorzocht worden. Groote God, moet ik ook dat nog dragen, 't Is te veel ik kan Diet meer I Ga maar alleen, mijnheer Ravenau. Uitgeput viel zij in een armstoel en liet liet bleeke hoofd op de borst zinken. Het verdriet had haar overweldigd. Toen mijnheer Ravenau en de slotenmaker zich verwijderd hadden, kwam Uit Winburg (in den Vrijstaat, aan een zijlijn van den spoorweg ten Noorden van Bloemfontein) wordt gemeld De colonnes van de generaals Barker en Elliot zijn hier teruggekeerd, na een deel van Oranjerivierkolonie te hebben schoon— geveegd. Door de colonne van Barker werden 9 Boeren gedood, 7 gewond en 7 gevangenge nomen buitgemaakt werden 32 wagens, 7000 patronen, 1.500 stuks rundvee en een enor me hoeveelheid graanbovendien werden meer dan 100 „vluchtelingen" binnengebracht. Daar dit deel der O-anjerivierkolouie sinds December niet door Britsche troepen was bezocht, hadden de Boeren tijd gehad, te ploegen en te zaaien overal werden dan ook groene tarwevelden gezien. De colonne vau generaal Elliott maakte allle Boeren-couvooien buit, die naar Betie— hem gingen, om voorraden te halen zij doodde 2 Boeren en maakte 9 gevangenen. Ve der werden buitgemaakt 300 Boerenwa gens en karren, 8.000 beesten, 1.400 paar den en 1000 schapen. Opgebracht werden 800 Boerenvrouwen en kinderen. Rimington nam het geheele convooi van Haasbroek, bestaande uit 40 wagens. De Wet, Steijn, Haasbroek, Froueman en andere commandanten hielden een bijeenkomst te Wonderkop op 28 Augustus. Bij de nadering der Eogelsche colonnes vluchtten De Wet en Steijn naar Reitz, vanwaar zij door Ri mington op 5 Sept. opnieuw werden ver dreven. Aan boord van de „Englishmau" zijn gisteren te Qucenstowu 500 nieuwgeworven soldaten scheep gegaan naar Zuid—Afrika- Eu wat een soldaten 30 huuner, die reeds Bidach naderbij. Stel u gerust, lieve juffrouw, begon hij. Ik kan u de verzekering geven, dat mijnheer Bacé dat niet de hand aaD zichzelf geslagen heeft hij is vermoord. Zeksr, ik twijfel er niet a&D, maar dit moet thans bewezen worden. Gij ziet, dat zijn eer ge vaar loopt. Bidach, wiens schuchterheid geheel geweken wa9, vertelde -nu het jonge meisje, 100 beknopt mogelijk, wat hij den vorigen avond in In t huisje te Clamart gezien had. Hij verzweeg ook het bloedig afdruksel van een hand op de deur niet. Ja, uw vader is vermoord, besloot hij, ver moord en beroofd, in weerwil van de 37 francs, die de commissaris van politie in een schuiflade ontdekt had. Al zijn zakken waren omgekeerd daarvan heb ik mijzèlf overtuigd want overal vond ik sporen ran die bloedige hand te rug. Ik weet niet, wie zijn moordenaar is, maar ik geef u de verzekering, dat ik het ontdekken zal; ik heb mijn aanwijzingen. Aanwijzingen? Welke, welke? De man, die uw vader vermoord heeft, is vroeger zeeman geweesthet scheermes, waarvan hij zich bidiend heeft, was met touwtjes vastge bonden en de knoopen kunnen alleen door een zeeman zijn gelegd. Bovendien is de moordenaar linkech, want de bloedige hand, die het misdrijf beging, die bet slachtoffer uitschudde en welks zichtbare sporen wij op den cteuipost ontdekten is de linkerhand. En nu, juffrouw, zou het mij van groot nut kunnen zijn, iets uit het leven van uw vader te vernemen misschien komt die vraag u thans ongelegen en zult ge het beter vinden ons onderhoud tot morgen ol later te verdagen Neen, zeker niet, mijnheer Bidach, wij moe ten ons integendeel haasten, ik zal al uw vragen naar den oisch beantwoorden. Ik mug nu in geen geval den moed laten ziuken. Intusschen wa& de deur opnieuw geopend en de heer Ravenan binnengekomen. 1)« vrang be stierf Johanna op de lippen, toen zij in zijn bedroefd gelaat de booxe tijding, die hij mee bracht, lus. (Wordt vervolgd.) "f

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1